en omstreKen Wat primeert Klein Logboek PEPER ZOUT Vlaaien en Verven of op t Terras met Kermis Aalst 11 juli 1963 m> NEC SPE, NEC METU «w I Stadsgenote verongelukt te Loppem De aanhouding van een Aalstenaar in Oostenrijk Gazet van Aal LEES VERDER IN DIT NUMMER Vrouwenkroniek De Grappen van Lainbik Het Vierde Scalpel Televisiekijkers voor U... 19e JAARGANG Nr. 52 Donderdag 11 juli 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, AALST 2 F HET NUMMER 11 JULI 1963 Er zijn geen redenen tot jubelen en het traditionele 11 juliartikel mag best achterwege blijven. Onderschat de krachten niet die meer dan welke Vlaamse groepen ook een niet aflatende druk hebben uitgeoefend om tot de zg na tionale oplossing van Hertoginnedal" te komen. Zij die in de hoofdstad een zeer hof felijk kreetje van verlichting hebben geslaakt, konden dit doen tenkoste van de Vlamingen, ten koste van de rechtvaardigheid die evenwel niet van deze Belgische politieke wereld is. Dit is heel bondig samengevat de indruk van een vooraanstaand CVP parle mentair toen hij dinsdagavond vermoeid en ontgoochelend het Centraal Station bin nen liep na een vermoeiende parlementaire dag. Inderdaad, ook ook al moet men erkennen dat men in Hertoginnendal de be raamde aanhechting van de zes Vlaamse randgemeenten bij de Brusselse agglomera tie heeft kunnen verhinderen, het blijft een feit dat het Vlaamse taalgebied in wezen eens te meer werd aangetast. Vlaams taalgebied waarvan de huidige Minister Fayat op de Guldensporenviering van 1961 te Aalst ten alle prijze de gaafheid verdedigde en tot zijn toehoorders verklaarde dat een nieuwe aanslag op de Vlaamse rand gemeenten. met inbegrip van faciliteiten, onder geen énkel voorwendsel meer zou geduld worden. Zij die ongetwijfeld ter goeder trouw de huidige taalontwerpen voor de Vlaamse zaak suksesvol achten zouden wij er willen op wijzen dat zij zich omtrent een drietal essentiele punten deerlijk vergis sen De huidige regeling, mits gaders gebeurlijke correcties tijdens het thans lopend kamerdebat, zullen niet kunnen verhinderen dat de verfransing voort schrijdt en het gevaar voor verdere aanvreting van Vlaams grondgebied niet is uitgesloten. (In Spaaks omgeving projecteert men op lange termijn een tweetalige (sic) hoofdste delijke agglomeratie binnen de vierhoek Mechelen-Leuven-Halle-Aalst). De defini tieve waarborgen via een grondwetsherziening zijn beloften waarvan de uiteinde lijke verwezenlijking zeer problematisch zijn. want afhankelijk' van de grillen van de onvermijdelijke regeringspartner de BSP. De gesanctioneerde tweetaligheid en het vice-gouverneurschap zijn van dit slag van wettelijke beschikkingen waarvan we de doeltreffendheid in feite reeds erva ren. Dat deze regering tenslotte als beloning voor deze zoveelste Vlaamse tegemoet koming de belofte van de zetelaanpassing zal inlossen is, gelet op de huidige po litieke conjunctuur, het bekende kluitje waarmede men de hardnekkige vechters van de Vlaamse rechterzijde in het niet heeft gezonden nadat het bewonderings- waardig verzet van een De Saeger en Veroken en enkele andere stukken dreigde te maken - opdat het vrijwel zeker is dat ee nmaal 2lover de socialisten met ontslag zullen dreigen. Ten andere, de vraag kan gesteld worden waarom de zetelaanpas sing niet gekoppeld werd aan de huidige regeringsontwerpen. Wie ons daarop een overtuigend antwoord kan geven, maakt ons alleszins minder wantrouwig. Hoe men er ook over denke. De wijze waarop kennelijk het staatsbelang heeft geprimeerd op het volksbelang heeft bij de Vlaamse publieke opinie een zeer slechte indruk verwekt, waarvan de sporen nog lange tijd zullen blijven nawerken. Inzonderheid de jongeren aanvaarden niet dat men vandaag verbrandt wat men gisteren heeft aangebeden. En niet alleen de jongeren: De voorzitter van de Vlaamse rechterzijde, de h. Saeger heeft weliswaar de Vlaamse CVP ministers be dankt omdat zij hem op het Hertoginnedal hebben gesteund, maar aanwezigen op deze bijeenkomst zullen u verklaren dat deze dank weinig overtuigend klonk en hoogstens een beleefdheidsformule was. Deze houding van de h. De Saeger. die een bewonderingswaardige moed aan de dag heeft gelegd, is voor ons een teken aan de wand. Enkele maanden geleden zijn in twee hoeken van het Vlaams land dialogen aan gevangen van mensen met politieke en sociale verantwoordelijkheid in de kristen Vlaamse milieus. Het is een niet vooraf omschreven poging geweest om de mogelijkheid te over wegen van een verruimde strijdbare politieke basis van alle kristelijke Vlaamse elementen. De vraag kan gesteld worden of het niet aangewezen is deze horizonnen verder af te speuren, na de jongste gebeurtenissen. Meer dan ooit is solidariteit geboden. Een versterking van de uitgesproken kris telijke Vlaamse gelederen biedt meteen de kans om in het Vlaamse land zelf een einde te maken aan de invloeden van deze kringen wier bindingen met hoofdstedelijke machten nog steeds een sta in de weg zijn. Het gevaar bestaat dat zelf de gematigden, tot dewelke wij behoren door te grote ontgoocheling onrustig zouden worden: want er is inderdaad een vorm van goedheid die onrechtvaardigheid wordt. Vh. rm$.syr f? <*^>31 Titelbladzijde van de eerste uitgave van De Leeuw van Vlaendren of de Slag der Gulden Sporen het groots opge vat historisch fresco van Hendrik Conscience en meteen het epos dat het opkomend flamingantisme inluidde. Dinsdagnamiddag omstreeks 17 u. deed zich langs de autosnelweg Brussel-Oosten- de. grondgebied Loppem een dodelijk ver keersongeval voor. Een auto, bestuurd door de h. Herman De Graeve, uit Aalst, wonende Gouden Leeuwstraat, 18, wou een vrachtauto voor bijsteken. Bij dit maneuver, ramde hij de vrachtauto en slingerde bezijden de auto snelweg, waar de auto, gans vernield bleef liggen. Uit de verhakkelde wagen werd het lovenloze lichaam gehaald van de echtgenote De Graeve. Maria Buyle. ge boren op 9 april 1936. De ongelukkige was op slag gedood. De h. De Graeve liep slechts lichte kneuzingen op terwijl een mede-inzittende, Jozef Van Roy, wanende Petrus Van Nuffelstraat 76, te Aalst, de pols werd doorgesneden. Het was dus wel stilzwijgend afge sproken, gelukkige Aalsterse verlofgan gers waar ter wereld ook, dat wij u omtrent het verloop van de Aalsterse kermisfeesten zouden op de hoogte hou den. Dat is gemakkelijker beloofd dan ge daan. U een echt stemmingsbeeld geven van die aloude kermis kan velen wee moedig maken om die schone vervlogen dagen van weleer toen er nog kermis- jolijt was. Nochtans, zo op het eerste zicht, leek net op aondagkermis een beloftevollfe start te worden. Rond het donkere niet onvriendelijke gelaat van Dirk Martens speelde in de vroege kermisochtend een behaagziek zonnetje, het stadhuis voerde de drie traditionele vlaggen in de top, tal van herbergdeuren stonden uitno digend open en de cafébazen van de Grote Markt waren een toonbeeld van vriendelijkheid en goed humeur. Wat de vreugde van ons aller kinder jaren heeft uitgemaakt is helaas verval len tot een paar tuigen die niet eens de halve Hopmarkt bezetten. Als ge zo rond 10 u. op die Stedelijke Hoogdag van op een herbergterras een blik wierp op het Aalsters amphiteater. dan bemerkte gij hoogstens enkele tien tallen mensen die plichtsbewust ter kerke gingen. 't Kuneuze van 't geval was wel dat ge tevergeefs zocht naar de jonge snaken die verondersteld worden met popelend hart te wachten op het plechtig ogen blik dat de molens aanzetten en de kra men openen. Niks van Als gij wat wilt weten over 't verval van Kermis Aalst, zei een cafébaas wiens naam we niet mogen noemen in onze slechte gazet, want hij is en blijft blauw en hij wilt geen klodden met zijn kameraden als gij dus wat wilt we ten over die teleurgang, ga dan eens praten met ververs en kleermakers. De eersten zullen vertellen dat de tijd lang voorbij is dat hun klienten er uitdruk kelijk op gesteld zijn dat de verfkar- weien uitgevoerd worden voor de kermis Dat is gedaan. De kleermakers zullen zeggen dat er weinig of geen klienten meer zijn die hun nieuw pak verlangen voor de Kermis. Daarbij er worden min der vlaaien gebakken, en dat komt zei onze man. opdat het jonge slag dat niét meer kan Voila. Let eens op, na de 11 urenmis. De tijd van de parade op de Grote Markt be hoort ook al tot het verleden. Met uitzondering van twee politieman nen aan 't stadhuis zie je niks of nie mand zelfs nog geen foormannen van wie ik niet begrijp hoe zij hier hun brood nog verdienen. Dertig jaar geleden zaagt gij rond de ze tijd gans Aalst op de Grote Markt flaneren De (fine fleur, de notabelen de burgemeester kwam al eens over de Grote Markt gestapt en hield er een praatje met de politiekommissaris die er in groot ornaat stond Want het was hun Kermis. Komaan, het heeft geen zin er over te jammeren. De tijden zijn veranderd hé. en het ondraaglijk heimwee aan zijn goede tijd, spoelde onze zegsman weg met een pint eigensteeds brouwsel. Dat het een beetje kermis was, kondt gij de zondagavond, na 8 u. merken toen een paar honderden Aalstenaars opge- stêld stonden rondom het podium waar een paar acrobaten enkele nummertjes ten beste gaven en een fantaisist met zijn gezellin een zeer twijfelachtige hu mor debiteerde om er de stemming in te krijgen. Maar rond diezelfde tijd kondt gij in alle parochies, van Mijl beek tot de uiterste hoek van St. Anne met verlofbagage geladen auto's zien staan, klaar om afscheid te nemen van de stad. de vreugden van een reis tege moet. Wel proppensvolle cafeékens aan de Korte Nieuwstraat, waar de teenagers als nieuwe Hollandse maatjes in tonnekens zaten. Maar voor de rest Een kleurloze maandag, een Grote Markt waarop geen kat te bespeuren was, in totaal en precies geteld rond 21 u. 's avonds een tiental mensen op de terrassen. Een fanfare die concerteerde en waar. triestig genoeg, niemand naar omkeek. Wie zou gemeend hebben elders in de stad een glimp van de kermis op te vangen, kwam ook al verkeerd uit. In 't stadspark dfe parkwachter en en kele onvermijdelijke zorgeloze teenagers. Kortom, we nemen ons petje af voor hen die met een andere zaak waardig een politiek van afwezigheid voeren, en we zeggen merci tot de foorkramers die met een engelengeduld en een liefdadig- heidsgevoel die kermisdagen doorma ken. Let. wel, dit treft niet het officieel Aalsters Kermisprogramma. want het is zeer de vraag dat bij al dien het bv. moest vervangen worden door dit van de Aalsters humorist bij uitstek. Pie Kees. de zaken een andere wending zou den nemen En op de keper beschouwd, waarom zouden wij eigenlijk dezer dagen fees ten, waarom zouden wij eigenlijk vlag- I gen wijl men te Brussel een affaire ge- kokstooft die het beste humeur bederfd 1 die ons het schaamterood naar de wangen i moet doen stijgen: Kinderen van Lamme I Goedzak als wij zijn. vrede nemend met de zoveelste nederlaag. Maar ja. wat heeft dat ook met Aalst kermis te ma ken. A.I. OPPASSEN, MARIE, EEN GEVAARLIJKE TIJD Op de eerste aanblik ziet het er naar uit, althans voor ouderwetse min naars van boeken, dat bovenstaande titel een regelrecht plagiaat is van de Vlaamse schrijver Albert van Hoogen- bemt die boven een zijner romans een dergelijke kreet heeft geslaakt. Ik kan er niet aan verhelpen, maar het is precies dezelfde uitroep die mijn vriend zich heeft laten ontvallen de dag dat hij zijn Congé Payé ofte Be taald Verlof ontving en expert als hij is, in een verlofbegroting had neer gelegd op het huishoudelijk bureau, verlofbegroting die naar hij zelf ver klaard dermate sluitend is dat de Aalsterse en nationale ministers van Financien bij al dien zij er ooit kennis zouden van nemen, zeker zou doen op kijken. Met de bekende gemoedsrust zag mijn vriend dus de aanstaande kermisdagen tegemoet. Bepaalde uitgaven, zoals een India- nentent voor zijn vier kleppers, een 16 mm film enz. stonden ingeschreven op de buitengewone begroting zoals dat in vaktermen heet. zodat van die zijde geen verrassingen te verwachten waren. Tot de dag dat, volgens het verhaal van mijn vriend, zijn ega die Marie heet, een paar vriendinnen op bezoek had uitgenodigd. Rijk aan ervaringen is hij bij soortgelijke gelegenheden steeds uithuizig, wetende hoezeer hij en zijn mannelijke kollega's dan het onderwerp uitmaken van een genade loze en subjektieve kritiek. Niet gering was de verbazing van mijn vriend, toen hij 's avonds terug keerde en op zijn insinuatie, Marie antwoordde dat het geen gebruikelijke cafeéklets was geweest maar een Home-Party, die schitterend was ge slaagd in alle opzichten. Er was leuk gepraat en heel wat plastiek gekocht. Natuurlijk was het verlofgeld duchtig aangesproken. Wat gekocht? vroeg mijn vriend. Maar. man zei Marie, weet jij nu niet wat een Home-Party is, Omdat mijn vriend reeds lang weet dat men niet moet trachten in het huwelijk alle raadsels op te lossen, heeft hij dee moedig het hoofd gebogen. Wat plastiek te maken heeft met cafeéklets is hem nog steeds niet klaar. Dat zijn verlof begroting niet langer sluitend is. dat is een andere zaak. Maar inwendig bewondert hij de so ciale opgang van Marie, die een ordi naire cafeéklets reeds weet te vergulden tot een op peil staande ontvangst met Angelsaksische allures. Iwein VOORKEUR AAN FRANSTALIGEN? De Standaard van 26 11. schrijft: De taaltoestanden in de Bank van Brussel la ten veel te wensen over. men kan zelfs spreken van een verfransingsmachine, veel erger dan in sommige andere bankinstel lingen. Een voorbeeld: Een klant in de filiale te Aalst vraagt in het Nederlands inlich tingen over een handelaar te Antwerpen Door de diensten van de Bank van Brussel i te Aalst wordt die aanvraag in het Frans omgezet en in die taal aan de Antwerpse afdeling overgemaakt. Deze vertaalt ze in het Nederlands om met de handelaar in j betrekking te treden. De in het Nederlands genoteerde inlichtingen worden opnieuw in de taal van Racine en van Camu overgezet en aldus aan Aalst medegedeeld. Te Aalst zet men zich dapper aan het vertalen in de taal van Vondel en van Guido Gezeü® STRAF Het blad vervolgt: Waarom een derge lijk tijdrovend en omslachtig procédé. Is het omdat de taal van de Bank, ook in het Vlaamse land, alleen het Frans is? Ander voorbeeld. In datzelfde Aalst werd een kandidaat uit Doornik aange worven in een belangrijke functie waar voor men het diploma van handelsweten schappen moet bezitten. De tweetalige kan didaten werden geweerd. De voorkeur werd gegeven aan dat genie uit Doornik die geen Nederlands verstaat. Dat gebeurt in de Vlaamse stad Aaist. De voorzitter van de Bank van Brussel' de hu Louis Ca mu zaï wei op de hoogte zijn van deze toestanden. Hij was destijds Kandidaat- burgemeester van isrembooegem. Hij moet DeüeiiKen dat indien hij het ooit ze ver wu orengen, nij aan het Nederlands m Vlaan deren de piaats moet geven die naar toekomt. Tot zover het commenaar van De standaard. i ONAANVAARDBAAR Afgezien van het feit dat wij kunnen bevestigen dat het niet in de bedoeling ligt van de H.L. Camu gebeurlijk Burge meester Boei als dusdanig op te volgen deze laatste een dynamisch man die «mn 4ijn gemeente in een betrekkelijk kort aartal jaren uitzonderlijke diensten heeft bewezen en zelf op Binnenlandse Zaken is de burgemeester een niet alle daagse faam heeft zijn de toestanden in de voormelae bankinrichting, zoals ze beschre ven zijn, gans onaanvaardbaar. Het Standaardstukje heeft een nogal per soonlijk accent waarmede we niet gans ak koord kunnen gaan. Indien het bericht van de aanstelling van een eentalige Waal m deze bank te Aalst met de werkelijkheid oovereenstemt dan is dit een flater van belang die onder geen enkel voorwendsel is goed te praten. En zeker niet met het bekende argument dat er geen voldoende Vlaamse (Aalsterse) krachten zouden be schikbaar zijn. Private instellingen in het Vlaamse land geven door zulkdanige personeelspolitiek hier letterlijk of figuurlijk te verstaan alles behalve blijk van flair voor de zo geroemde public - relations. Dat deze zg. aangestelde eentalige Waal niet in kontakt komt met het lager bedieudenkader en met het publiek is al evenmin een excuse Wij beschikken over ruim voldoende krach ten in eigen streek opdat men er geen moet overhevelen uit het Waalse land. Het zou tenslotte aangewezen zijn dat de Voorzitter van de Bank van Brussel die De Standaard bij name vernoemd, een hoogstaand en in het politieke en sociaal- ekonomisch leven een ervaren personaliteit nu zijn gezag liet gelden opdat er aan de gewraakte toestanden in deze instelling in het ganse Vlaamse land een einde zou komen. Dat is niet eens een kwestie van Vlaams bewustzijn, maar van sociale recht vaardigheid. In de dagbladpers werd de aanhouding bericht van een drietal brandkastbrekiers. een Fransman en twee Belgen. Onder deze laatste behoort de genaamde Frans Me- ganck afkomstig uit Aalst, alwaar hij in 1937 werd geboren. De man die reeds een en ander op zijn kerkstok heeft en wiens uitlevering gevraagd werd door de Bel gische .politie verbleef sedert lang niet meer te Aalst. Zijn werkterrein lag in zonderheid in de hoofdstad alwaar hij de jongste tijd tal van inbraken zou gepleegd hebben.

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1