Ve en omstreKen Koningin Fabiola op de Aalsterse Bloemenveiling Onverwachts bezoek... Hartelijk onthaal te Aalst, Moorse! en Hofstade LATEN WE ELKAAR GOED VERSTAAN Mislukte Guldensporenviering NEC SPE, NEC METU Mannelijke onkunde Hofdama - Gazet van Aalst Over het bezoek van Koningin Fabiola te Aalst brengen we in ons volgend nummer een eigen Fotoreportage. 19e JAARGANG Nr. 53~ Zaterdag 13 juli 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, AALST 2 F HET NUMMER Een vriendelijke dame. met een opvallende en ongekunstelde eenvoud, eer. overrompelde bekoorlijke glimlach voor de kinderen en de minderbedeelden, in het biezonder een overtuigende belangstelling zonder protocolaire allures, een dame, maar dan in de schoonste zin van het woord, dat is dan de totale indruk die Koningin Fabiola op de meeste Aalstenaars gemaakt heeft toen zij gister morgen een incognito bezoek bracht aan de bloemenveiling en terloops ook een rit maakte langs een hoppeveld in de Bergmeersen. langs Moorsel en Hofstade. Zeggen dat het publiek dat spijts het incognito-karakter van dit bezoek, vrij vlug en talrijk aan de bloemenveiling opgesteld stond, entousiast toejuichen zou met de waarheid niet stroken, maar wie toekeek merkte hoe deze mannen en vrou wen. hoofdzakelijk uiteraard uit Mijlbeek getroffen waren door deze innemende verschijning van hun koningin. Zelfs de republikeinse harten die in een demokra- tie ook aan bod komen hebben even feller geklopt toen deze voormalige Spaanse prinses bn fijnzinnige sprookjesschrijfster hen met een losse spontane hand beweging begroette. Wanneer dan tenslotte toch het leve ie koningin weerklonk en hou je vast ook Vive la Reine dat dit een uiteindelijke niet meer te houden opwelling van mensen die doorgaans hun gevoelens liefst voor zich houden, maar die voor eenmaal, voor deze charmante eerste koninklijke dame van het land toch een begrijpelijke uitzondering willen maken. Als we schrijven dat koningin Fabiola de harten heeft veroverd van dat Aalsters publiek dat haar opwachtte, dan is dit meer dan de gebruikelijke lofphrase. Iemand heeft geroepen: Madame, wan neer komt ge weer het was een oud vrouwtje maar zij vertolkte ongetwijfeld de wens van velen, voor wie Koningin Fabiola het symbool is van warme men senliefde. van ware levenseenvoud. Die titel is niet van mij, ik plagieer hem geen sprake meer geweest. De boel ging van senator Van Cauwelaert in HET VOLK.' verder draaien en we wareil de zes ge- van 10 juli. Nu ga ik er maar op vertrou- meenten kwijt voor eeuwig en altijd. Nu wen dat dit plagiaat mij geen vodden is er althans toch het een en ander gered, berokkent. voorlopig althans. Dat moet ieder redelijk mens toegeven, ook diegene die al wat thans en klaar blijkelijk zonder veel animo door de mensen van de Vlaamse rechterzijde als argumentum pro domo wordt aangehaald, met een beetje heel veel zout nemen. Het is dus een koehandel geworden van belang, en het is Vlaanderen die de koe betaalt, laat het ons eerlijk bekennen. Verstoijet, Madame De vorstin die even na u. aan ae bloe menveiling arriveerde was vergezeld door naar privaat sekretaris de n. FaeiincKx, Majoor Heusch, Oraounans-oliicier en een Vlaamse hofdame, niemand minder dan onze stadsgenote Mej. Moyersoen. üegroet door de nh. burgemeester Bian- ekaert en Benepen Claus, King oir; Van Van Bi nay en Van HooricK, alsmede Ouu- Mimster L, Moyersoen, VoiKsvertegen- wooroiger Monau; ttooidpoiitieKommisaiis uomoeeck en Stadssekretaris de Meyst, werd de koningin onmiddellijk voor een rondgang in de indrukwekkende veiling binnengeleid. Vooral werden haar de re den van de beheerraad en directie van de veiling voorgesteld alsmede tal van andere t.guren. Over de werking van oe bloemenveiling werd aan de vorstin uitieg verstrekt door de h. Buysse uit Hofstade, voorzitter van Flora. Tijdens dit bezoek dal meer dan een uur duurde toonde de vorstin een spon tane belangstelling voor deze ongeëvenaar de verzameling van de bloementeelt uit net Aalsterse. Even voor zij oe e-gemijice veiling s/a a binnentrad werd naar oe 1U3 jarige wed. De Coene voorgesteld, welke laatste ken nelijk ontroerd, maar doch niet nanet de Koningin met de Koning voor een bezoeK ut te nodigen. Verstoijet. madame, zei toen piots een welbespraakte Aalsterse vrouw Of ge haar eens wiit komen bezoeken. Wat de koningin met glimlachend belooide. Een poos ondermeid zij zich ook met weduwe wier man pas enkeie dagen ge leden overleden was. Het was en je kan het geloven of niet waarde lezer een ontroerd luisteren naar het mizerie- reiaas van een volksvrouw, en het was meer dan goedkoop oïlicieel medelijden. onwaar aroxen in aanwezigneia van ue noge Dezoeasiei wem vei voigens overgegaan toi ae oage- 1 njKse veiung. via ae eiecmscne Knop leg- 1 ue ae voisun een Koopje vast van de oe- raamde sieiujKe baccararozen a rato 12 F j per stuk. Een koopje bij wijze van spre ken. Dat de bioemenuweüers en nandeiaais j een tijdje de muts kwijt waren is be- I gr.jpeujk. I Memen wn uoz dat ae Koningin ai die Niet altijd vlot het voor de persmensen om het toilet van een vorstin of prinses ten behoeve van de belangstellende leze ressen te omschrijven. Dit was thans het geval bij het bezoek van Koningin Fabiola te Aalst. Even werd krijgsraad gehouden maar toen de schrij- velaars het niet eens konden worden om trent de kleur van Fabiola's mantel, was daar Goddank een Aalsterse vrouwelijke deskundige die ter hulp kwam. Hier gaat het dan: Een smaakvol wit zijden hoedje met zandgele band afgewis seld. Een beige loshangende mantel over zandgeel kleed en witte schoentjes, met bruine hakken. Steeds Nederlands Tijdens het bezoek te Aalst heeft Konin gin Fabiola zich steeds in het Nederlands met haar gastheren onderhouden, ook bij al dan niet onwillekeurige pogingen om haar in het Frans te woord te staan. Over zijn leerlinge, mag Prof. Paelmck tevens leraar van de koninklijke gemaal dan ook terecht fier gaan. Overigens een sympathiek man. die koninklijke leraar Met Koningin Fabiola is aan het Hof een nieuwe gewoonte ingevoerd die in meerdere opzichten lofwaardig is. Niet langer zijn de hofdames, eerbiedwaardig maar o zo volksvreemde freules. Bij een recent bezoek aan Lier. fungeerde Lia Timmermans, de dochter van wijlen de grote Vlaamse auteur Felix Timmermans als hofdame. Ditmaal viel Mejuffer Moyer soen deze eer te beurt in haar vaderstad de Koningin te begeleiden. Er is nog een ander specialleke aan dit artikel verbonden, namelijk de dag waar op het geschreven werd. Ik ben 24 uur vooruit op mijn gewoon tijdschema en dit om de goei reden dat ik op 11 juli moei lijk achter mijn machinneke Ikan gaan zitten Voor de laatste actualiteit moet de lezer dus mijn opstel niet lezen. En nu ter zake. Laten we elkaar goed verstaan! Dat is geloof ik de conditie sine qua non die moet ten gronde liggen aan ieder eerlijk gesprek en ik heb altijd gemeend dat een goed dagbladartikel niets anders is dan een gesprek, een eerlijk gesprek dan. tus sen de gazettevent en zijn lezer. Wie m het gesprek graten vindt heeft altijd recht op antwoord dat voorziet zelfs de wet. De wijzen van Hertoginnendal heb ben dus én de regering én haar talenre- gelingsvoorstellen opgekalefaterd. Als ge mij vraagt of er goed of slecht werk gele verd werd. en ge verplicht mij met één woord te antwoorden, dan aarzel ik geen seconde en zeg ik Slecht En als ik met twee woorden mag antwoorden dan zeg ik zelfs Zeer slecht Ik geloof dat we tot hiertoe elkaar zeer goed ver staan Wie mij echter zou vragen of er béter werk kan gedaan worden let wel ik zeg KAN steekt mij in vieze pa pieren. Zonder daarom de mening te delen van hen die beweren dat de nieuwe formule veel beter is dan het ei van Theo ben ik toch van oordeel dat het niet slechter is Kon ook moeilijk. Blijven we bij onze leest. Verondersteel dat, na de wei gering van het staatshoofd het ontslag van de regering te aanvaarden, de Vlaamse rechterzijde stug op het standpunt blijven staan was van een gezonde oplossing een oplossing die daarom nog deze niet moest zijn voorgestaan door de meest voor uitstrevende elementen binnen en buiten de partijpolitiek. Wat zou er dan gebeurd zijn? Maak het rekensommetje: Alle so cialisten Waalse en Vlaamse, alle Waalse CVPers en enkele conservatieve CVPers uit Vlaanderen (die we er vroeg of laat toch zulVen moeten uitschoppen) gingen onvermijdelijk het ei van Theo uit broeden. Van een regeringsval was dan memen mi uoa aal ae Koningin ai ai ujcï aeiegerd werd door een bende pëis- "ïolugraien qie dank zu de voorkometi- hëld van de Aalsterse PaJitiekommissarit en uiy/oejer^ AyaL, mjn Dat de openbare mening thans in Vlaan deren pas eerst wakker is geschud is ook een feit. De komende weken en maanden zullen dat bewijzen. Laten we echte elkaar goed verstaan! We hebben het moment bereikt waarop in Vlaanderen de EENDRACHT meer dan broodnodig, levensnodig is. Of we nu aan het schelden gaan omdat De Saegher en Verroken door de samengebalde macht van al wat anti-vlaams is hun veldslag verlo ren hebben, of we nu gaan huilen van verraders en wat weet ik al, dat helpt ons geen zier. Het zou daarenboven on rechtvaardig zijn. En dat willen wij in geen geval. Zowel senator Van Cauwelaert als al de leden van de Vlaamse rechter zijde weten heel goed dat zij een stamp van de ezel gekregen hebben, en dat ze nu trachten een beetje het gezicht te red den is niet meer dan menselijk De conclusie echter voor ons, die geen politikasters zijn, de conclusie voor alle mensen van Vlaanderen, voor wie het nu toch duidelijk moet geworden zijn dat de machtshonger van Brussel eenvoudig niet te stillen is, moet eenvoudig zijn: het wa pen der Vlaamse eendracht moet dringend gesmeed worden. Dat wapen kan de Volks unie alleen niet smeden en dat kan ook de CVP niet of de Vlaamse liberalen (met hoeveel zijn ze?) en dat kunnen ook de Vlaamse socialisten niet (voor zover ze bestaan) Dat kan maar alleen het hele Vlaanderen, het nog niet verpolitiekte Vlaanderen, het Vlaanderen van de ge wone man in de straat, de handelaar, de werkman de boer, de bediende, de vrij- beroeper: het hele volk van Vlaanderen. En laat ons nu eens een koe noemen! Tegen wie moet dat wapen gericht worden? Niet tegen Wallonië, met wie we morgen gaan praten maar tegen de inktvis BRUS SEL en al wat er rond draait of wat er de spil van is En nu wil ik weer een groot Ver vols blz. 4 nim karweien kondei mei steeds is gegeven. Na de ondertekening van het Gulden- Doek werd rond 9,30 u dit bezoek besloten, mei nadat, ai Loans ais we goed ingelicht zijn een onzer magistrale pappenheimers de vorstin, alhoewel zeer hoffelijk, een pint Aaisters bier had aanglboden.. wat vanzellsprekend niet hoort tot de regels en dan ook gefrons verwekte in de om geving. LANliÜ WAAK Ut HÜKRt BLUtlï Na de bloemenveiling bracht de Konin gin dan een bezoek aan een hoppeveld van de h Van der Vorst aan de Bergemeersen. Hier stelde de bezoekster tal van vragen aan haar gastheren die haar vrijmoedig te woord stonden. Dit stukje landelijke omgeving aan de uithoek van de stad be viel de Koningin ten zeerste en langer dan voorzien werd het gezelschap dan ook al daar opgehouden. Aan de ingang van de hoeve waren hier inmiddels ook talrijke belangstellenden op gekomen, ten zeerste verrast door dit hoge bezoek. Na de hoppe teelt zelf toonde de ko ningin. zich biezonder geïnteresseerd en bleef onvermoeibaar luisteren naar de des kundige uitleg die door een zielsgelukkige hoppekweker werd verstrekt. Een vrijwel gelijkaardig tafereel speelde zich af in, de bloemenkwekerij van de h Moens te Moorsel. Als slot van deze Aalsterse uitstap bracht de koningin nog een bezoek aan het bekende rozenlaboratorium van de h Buysse te Hofstade. Hier had de plaatselijke politie de hulp dienen in te roepen van de rijkswacht om de aanzienlijke menigte Hofstadenaars in bedwang te houden, die de koningin op hartelijke wijze onthaalden. Ook hier liet de bezoekster ach uitleg geven over de rozenkultuur en liet zich bereidwillig fotograveren in het gezelschap van het personeel met wie zij zich geruime tijd onderhield. Even voor de middag verliet de konin gin dan Hofstade via Aalst waar zij op nieuw door het publiek werd toegejuicht. UILENSPIEGEL OP DE AALSTERSE BELFORTTOREN Voor de traditionele Guldensporenvieri ng op de Aalsterse Grote Markt was ei dit jaar een eerder matige belangstelling, wat ten dele kan verklaard worden door de ongunstige weersomstandigheden en de verlofperiode in de stad. Want inderdaad de laatste jaren is de officiële 11 juliviering alhier een lamentabel vertoon gewor den. dat niet van aard is om een grotere belangstelling te verwekken. Spreker was ditmaal Prof. Dr. Frans van Mechelen die verklaarde op deze Vlaamse Hoogdag geen ontmoedigend beeld te willen ophangen van de Vlaamse verwezenlijkingen. Terecht legde spreker de nadruk op de realisaties op het eko- nomische vlak in onze Vlaamse Gewesten en de belangrijkheid inzake de wets ontwerpen op stuk van de Vernederlandsing van het bedrijfsleven. Op ironische wijze had Prof. Van Mechelen het over het lilliputters-arrondisse ment dat men momenteel met de Brusselse randgemeenten ontwerpt. Te onthouden uit deze spreekbeurt valt ook de zeer rake karaktenzering van onze franskiljons, die Prof. Van Mechelen een folkloristische volkstam noemde. De francofonen zijn thans aan hun laatste stuiptrekkingen tegenover een Vlaam se volksgemeenschap wiens numerieke meerderheid ons moet doen vertrouwen m de uiteindelijke overwinning, aldus de spreker die herhaaldelijk op applaus onthaald werd. BEG RIJPE WIE BEGRIJPE KAN Dient waarheidshalve gezegd dat de druilende regen de verdere afwerking van het programma enigszins bemoeilijkte, dit neemt niet weg dat de plots afgekondigde stopzetting het publiek ten zeerste heeft ontgoocheld. Deze ontgoocheling werd des te groter toen vlug bleek dat althans de Aalsterse akteurs. die zich de laatste dagen op bewonderingswaardige wijze hadden ingespannen, wel bereid waren op te treden. We willen momenteel aan deze onverkwikkelijke affaire niet te veel woorden ver spelen, maar het is dringend geboden dat een hernieuwd Guldensporenkomitee tot stand komt en dit op basis van het akkoord dat destijds werd gesloten, en waarbij de stad uitsluitend haar steun verleent, maar voor de rest zich niet inmengt in een aangelegenheid die in eerste instantie een zaak is van kulturele en sociale verenin- gen en niet van politieke partijen. GEBREK AAN SPORTIVITEIT Ergerlijker was tenslotte nog de wijze waarop de burgemeester reageerde op het feit dat Aalsterse Uilenspiegels er in geslaagd waren twee spandoeken met de slo gan: 3 Mars, aan de Belforttoren op te hangen op het ogenblik dat Prof. Van Mechelen zijn toespraak besloot. Men kan al dan niet akkoord gaan met een bepaalde strekking in de Vlaamse aktie maar dat de burgemeester deze studentikoze grap bestempelt als fascismische metho des. getuigt van een volslagen gemis aan zin voor humor en sportiviteit. Wij zijn er van overtuigd dat tal van A alsterse socialisten onze mening zullen bijtreden. In tegenstelling met de officiële Gulden sporenherdenking op de Grote Markt, groeide de 11 Juliviering van de Aalsterse Jeugd uit tot een prachtige entousiaste avond, waarbij o.m. het optreden van de kunstgroep Wolfsangel (zie foto) geestdrif tig werd onthaald. Over dit prachtig geslaagd initiatief van alle jeugdverenigingen voorbeeld van ideale samenwerking, brengen wij in ons volgend nr een uitvoerig verslag.

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1