en omstreken Hoop herleeft in Overboelare Geestelijke vernieuwing in onze scholen Klein Logboek Lezerstribune NEC SPE, NEC METU Rond de samenvoeging van gemeenten in de Denderstreek. Fusieplannen hebben meerklank op arrondissementeel partijvlak Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK. 3 maandab. 6 maandab. J aarabonnement 50 95 185 Postrekening 581.72. Telolcon 241.14. 2Ue JAARGANG Nr 15 Donderdag 20 februari 1S64 2 F HET NUMMER GERA ARDS BERGEN TERWIJL Geraardsbergen zich klaar maakt voor het krakelingen feest, ver wacht men in het nabije Overboelare eerstdaags een beslissing waardoor zou af gezien worden van wat men in deze gemeente een Anschluss heet. Men vertelt er dat er goede hoop beslaat dat Minister Gilson op zijn stappen zou terug keren en Overboelare laten voor wat het waard is, en dat is, zeggen ernstige mensen, heel wat meer dan Geraardsbergen! Want Overboelare is niet alleen in fiscaal opzicht voor beeldig, de bewoners genieten er tal van sociale voordelen die voor een gemeente van bijna 4,000 inwoners alleszins indrukwekkend zijn. Als het toch moest zover komen, zegt men te Overboelare dat wij willens nil- lens van de ene dag op de andere tot «Geraardsbergenaars» worden gepromo veerd», dan... Wat dan, vragen wij. Maar onze zegsmannen zwijgen veelbetekend en verwij zen hoogstens naar de harde woorden die er reeds in de verscheidenen partijaf delingen gevallen zijn. Want CVPers, Socialisten en PVVers vormen te Overboe lare een gesloten front tegen de resp. partijgenoten van het nabije Geraardsber gen. Het luidt dat Minister Dequae die er zondag 1L een sportmanifestatie bij woonde die eensgezindheid heeft ervaren. VOORBEELDIG BELEID Toegeven zeggen de mannen die rond burgemeester Dr. De Dapper staan, toege geven dat wij op een sentimentele wijze van onze gemeente houden-en welk recht geaard burger doet dat niet-zijn er niette min doorslaggevende argumenten voor het instandhouden van een zelfstandig Overboe lare. Men heeft van in den beginne de zaak psychologisch verkeerd aangepakt, daaren boven door mensen die niet vertrouwd zijn met deze hoek van Oost-Vlaanderen. integenstelling met de andere gemeen ten waarvan de samensmelting met Ge raardsbergen wordt voorgesteld, bv. Neder- boelare, is Overboelare, een gemeente die alleszins leefbaar is: een belangrijk land bouw en industrieel centrum. De belastin gen zijn er heel wat lager dan in Geraards bergen. En dan toont men een lijstje over liet voortreffelijk gemeentelijk sociaal be leid. (Er is een CVPbestuursmeerderheid Kosteloze melkbedeling aan de school jeugd, premies voor geboorte, huwelijk en bouw, een toelagstelsel voor vacan» tieverblijven, kankerbestrijding, kultu- rele aktie. sportleven, schoolreizen enz. Neen, Overboelare is geen anachronisme, en wie verzekert ons dat wij in Geraards- bergs verband de zelfde voordelen zullen genieten? En onze gemeente groeit steeds. Is het niet zo geweest dat toen een paar jaar geleden Koning Boudewijn een bezoek bracht aan industrieën in de streek, onver mijdelijk Overboelare bezocht? Het ver zet is daarenboven, zegt men te Overboe lare, niet geinspireerd door een vrees voor het verlies van een politiek mandaat: Op enkele uitzonderingen na, staat de ganse be volking, bijna 100% solidair achter het ge meentebestuur. Het verweerkomitee is daar een sprekend bewijs van. En inderdaad, voor vrijwel alle vensters hangt sedert maanden een aanplakbriefje: Overboelare zegt Neen. Langs de Grote Baan naar Lessen hangt daarbij een plak kaat in dezer voege: «Aan alle parlementairen van het ar rondissement. Wij doen beroep op U, zoals U, steeds doet op ons, Verdedigt onze vrijheid...» WRIJVING. Ex- zijn reeds ontslagnamen in de ver schillende partijen vanwege onverontwaar- dige CVPers, PVVers en BSPers uit Over boelare. Zij denken met langer, rood, geel of blauw maar «Overboelaers» Er zijn vage kontakten geweest met het oog op een plaatselijke politieke concen tratie. Kortom er wordt daar op het poli tiek podium nogal geakteerd. Sommigen boos op «Aalst». Als je vraagt waarom blij ven ze weliswaar het antwoord schuldig, maar om een of andere redenen veronder stellen zij dat de partijleidingen nu een maal te Aalst zetelend, zich weinig bekom meren om HET PROBLEEM van Overboelare. De CVPers van Overboelare achten het weinig verheff. dat in het Par lement een liberaal mandataris de kat de bel heeft aangebonden, zij hadden het ver wacht van hun parlementairen. Ja, maai... Geen Ja, maar, als het ooit tot een «open gevecht» komt, zal je wat beleven. Geluk kig dat hier geen Volksunie is Ten alle prijze willen wij de zelfstand :°heid van Overboelare behouden. Dat de mannen van de Oudenberg onze gemeente maar losla ten. Neen, het ziet er n etnaar uit dat men te Overboelare bereid is mét Geraardsber gen op een en dezelfde dag kermis te vieren. De Vlaamse geest van de gemeentenaren is nog lang niet dood. G. i Is de jeugd van thans minder goed? Wie tijdens deze vastenperiode onze scholen zou bezoeken, zou getroffen worden door de sfeer van ernstige pogingen om tot een dieper godsdienstige belevenis te ko men. Vele ouderen zullen denken: zo iets j bestond er in onze tijd niet. Elke dag begint met een korte wijdings volle gebedsstonde. In sommige scholen maakt men gebruikt van de luidsprekers om enkele ogenblikken stemmingsvolle mu ziek te geven. Deze aangepaste vasten wer king laat niet na een grote invloed uit te oefenen op de meer dan honderdduizend leerlingen die erbij betrokken zijn. Wij heb ben oudleerlingen ontmoet die jaren later nog de hoofdpunten kenden van hun vaste- werking: de Eucharistie, het Onze Vader, de acht zaligsprekingen, enz. De jeugd van vandaag is vatbaar voor het waarachtige dat men hen biedt. Ze voe len dat naast veel vervlakkende invloeden van het moderne leven een tegenwicht no dig is van ernstige geestelijke bezinning en edelmoedige inzet. Niet alleen talrijke ka- tolieke scholen maar ook meerdere officiële scholen doen mee aan deze jaarlijkse vas ten werking. Paastocht 1964 Een werkgroep van priesters en leken heeft zorgvuldig gewerkt aan de frisse voor stelling van het tema Samen naar de vreugde van de Verrijzenis. Op een aange paste wijze werd deze hoofdgedachte uitge werkt in drie reeksen volgens de ouderdom. Serie A voor de hogere klassen biedt voor elke dag een korte schrifttuurtekst met zeer persoonlijke vragen voor de overden king ervan. Elke week moeten zij een bij— belwake samenstellen met de liturgische ploeg van de klas. Zo wordt in niet geringe mate de zelfaktiviteit bevorderd en groeit de groepsgeest in de klas. Serie B richt zich tot de lagere middelbare klassen. In hun boekje vinden zij elke dag een kort verhaal tje om over na te denken. Voor elke week is er een gebed dat ze afwisselend kunnen bidden in hun klas. Serie C is bedoekl voor de lagere school, Geillustreerd met pittige tekeningen is dit boekje vol verrassingen en opdrachten die moeten getekend of ge schreven worden door de jonge leerlingen. Vodk de leerkrachten werd een speciaal nummer uitgegeven van FLOREAT (tijd schrift voor de opbouw van de schoolge meenschap) met suggesties voor de wer king en gedachten voor een wekelijkse kommentaar. Bijbels en liturgisch Om de jeugd te helpen in het vinden van de nieuwe stijl die het Koncihe brengt, werd ernaar gestreefd de jongeren in te leiden ia het lezen van de Schriftuur op een aangepaste wijze, Ze worden uitgeno digd om door aelfaktiviteit persoonlijk zich in te werken, Een ander initiatief dat sinds drie jaar ingang vindt in onze instituten is de ge meenschappelijke Biechtviering. Door ge zamenlijk bidden, zingen en beluisteren van Gods woord worden de biechtelingen voor bereid om tot een waarachtige bekering te komen. De belijdenis en de absolutie blij ven natuurlijk voor elk afzonderlijk. Door deze gemeenschappelijke boete-oefening komt duidelijker tot uiting dat de biecht een liturgisch karakter heeft en ook dat onze zondigheid niet alleen God, maar ook onze medemens raakt. In meerdere paro chies heeft men sindsdien deze biechtvierin gen georganizeerd met volwassenen. BELGISCH BEVOLKINGSCIJFER einde '61 9.189.741 Blijkens gegevens van het Nationaal In stituut voor de Statistiek aan de hand van de volkstelling van 31 december 1961, telde ons land toen 9.189.741 zielen, waarvan 4.496.860 mannen en 4.692.881 vrouwen Oost-Vlaanderen Meer vrouwen dan mannen De provincie Oost-Vlaanderen telde ein de 1961 1.272.005 zielen, hiervan zijn er 628.582 mannen en 643.423 vrouwen. Broederlijk delen De aktie van Broederlijk Delen is een gelukkige vernieuwing in het beleven van de vasten. Volgens het verlangen van de bisschoppelijke overheid in ons land ge beurt deze akties vooral langs elk gezin en langs de parochie. De schooi is zich ook bewust van de rol die ze hierbij kan ver vuilen door de leerlingen bestendig aan te sporen. Op vele plaatsen houdt men langs de school een inzameling van goederen in natura om deze te verzenden naar een school of missie in de ontwikkelingslanden. Vele meisjes schieten in het werk om kle dingsstukken te vervaardigen. Ook deze aktie wordt door de Paastochtboekjes fel aangemoedigd. Vermelden we tenslotte dat deze Paas tocht elk jaar gebeurt op initiatief van KSA-Jong-Vlaandere en VKSJ en dat ze gesteund wordt door het nationaal verbond van het katoliek onderwijs. Het sekretari- aat van de Paastocht is gevestigd in dé Collegestraat 46, te Herentals, waar men de boekjes kan bestellen. DE KULTURELE WEEK EN DE AS. GEMEENTEVERKIEZINGEN Naarmate tijdens de as. herfst, de ge meenteverkiezingen zullen naderen lijdt het geen twijfel dat de afmosleer weinig bevorderlijk zai zijn voor kulturele mani festaties, zeker niet wanneer deze het ui- tiatief zijn van het stadsbestuur, zoals dit het geval is met de Week van Kunst en Kuituur. Het zou dan ongetwijfeld ook nuttig zijn indien het Kultureel Komitee bij b vast stellen van de data voor de verschillende j manifestaties in. het kader van de Wiek var Kunst en Kuituur met deze as. gemeente- verkiezingen en al wat er nu een maal jij hoort, rekening zou houden, voor zover dit nog niet het geval is. HUISVUILBELASTING In Taormina, Sicilië, zai voortaan de be lasting op het huisvuil betaald worden door de direktie van het plaatseüjke Casino, Jammer dat er Te Aalst geen Casino be staat. 50.000 DOSSIERS PENS.OEN VRIJVERZEKERDEN Terecht wijst De Vrije Mutualist op de ergerlijke gevolgen van de opeenhoping van pensioendossiers in de vrij*- verzekering. Moraenetel bedraagt het aantal ongeveer 50.000. De slachtoffers aldus het blad, Zijn de duizenden bejaarden die reeds maanden wachten op hun pensioen of op de verho ging van hun pensioen, De ergste gevallen doen zich voor. Gebrekkigen en vermink ten die sinds maanden geen vergoeding meer ontvangen van het Fonds voor Ge- brekkmgen en Verminkten, zien verlangend uit naar de beslissing. Honderden wedu wen die een aanvraag indienden cmdat zij bij hun onvolledige weduwenpensioen een aanvulling konden gebrui wachten nog steeds op de verhoging die moet ingaan v on 1 januari 1963. ANTI SIGARETTEN DOSSIER In de staat New-York is in de voorbije maand januari een vermindering van IC miljoen verbruikte pakjes sigaretten vast gesteld in vergelijking met januari 1963 PROF. DR. GHIJSBRECHT «MOORD,» Op uitnodigir .ik houdt onze stadsgenoot Prof. Dr. Ghijsbrecht cp 24 fe bruari as. te 20 u in de feestzaal van het stadhuis een causerie over het onderwerp «Moord», ervaringen van Assisenhoven. KARNAVAL BEZOEK De karnavaxstoei lokte uenuuizenuen naar onze stau. Kozen jei ook geuoien Aar- öienaar awam zijn mueaexsiau oezovken. in 1914 trok mj met aname ueigiscne soiaaten over de i\eueiianuse grens. Ge wond Aeiu mj naar een Uospitaai gevoerd, waar mj moederrijk, verzorgd weru uoor een mooie verpleegster aan wie mj zijn nart verioor Jei en zijn i ruige uouwoen in isry en zij vestigden zien te uueciit. ken Karnavaigroep onzer stad gaai in de stoet van Aau>i. ivlag ik mei irunje voor een paar dagen overkomen; ik oreng een kistje njae nouanüse sigaien mee. Kan een roaei een kistje rijne sigaren weigeren.' En kozen Jei en zijn lruitje kwamen. Ka zagen de stoet. Lacnen, lacnen! lijn, zei Jei, scnoon pie- zieng. ren opmerking, zei Truitje. Leuk is de stoei maar... er was te weinig stol ik wu zeggen te weinig texuei... zijn ae Ta- iijse dametjes werkeujk, zo weinig ge kleed? Kozen Jei monkelde. Dat komt omdat verscheidene Kaïsierse texuenabi ïeken ge stoten werden. s Maandags moest Jei de stau zien. We bezoenten de H. Haitkerk, de St. Annakeik -enterden langs üe nieuwe vmawijk, ue —oudewgniaan, de V ooruitzicnistraai naai de St. Annalaan. Wat wordt nier veer geoouwd - wat is uai.' Een stort in voue siau: tin oe Vooiuit- zicht straat n^t int ruaau een massa bouw afval waarover ae geburen huisvuil, ver slenste planten enz. hebben geworpen. We trokken rangs de eenstraat naar t Astriüparksken. Aan ingang van net smaiiaantje vinden een tweede stort 10 m x 30 m. En vlak naast net goed aan gelegd Astnapark ligt een derde stort, zo groot als de twee eerste storten samen. Wel, wel, wel, nep Kozen Jef. Is dat het schone Aalst' Ia onze kinderjaren was er maar één stort het i eslplem aan de Os- broeck. Zijn er nog veel storten in, de stad? 'k Zal het vragen aan de Schepene van Openbare Werken. Misschien verdwijnen cie storten als slachthuis en schouwburg gebouwd zijn, zei ik. ai a de aj urnenwo.p bleven we plakken, malste naars lusten ec-n pint. En van één kwamen er meer tot de vrouwtjes vonden dat het tijd werd om op te kramen. Onderweg vroeg Kozen Jef langs zijn neus weg: Zou het onbeleefd zijn zo we Lieven tot donderdagmorgen. Woensdag avond kopen we wat voor de kleingasten. v oor de groten, lapte Truitje erbij. V/oensdagavond rond half zes stapten we in de Koolstraat. De technische school wasui' Honderden studenten versper den de stoepen of bijgangen rechts en links honderden fie' *en snorden tussen tiental len auto's over de s ""at. Wat voor een boel is dat, vloekte Kozen Jef. Weten die jongelui niet dat ze rechts moeten houden. Is hier geen politie? Tien minuten voor we konden ^verste ken, hortend en stotend. Op de St. Annalaan was het nog erger. Auto's vlogen over de baan fietsers reden naar de Gentse steenweg maar op de beide fietspaden, rechts en links, twee fietsers naast elkaar en zeer dikwijls een derde, ja een vierde op de bijgang. Een fietser reed een emmer water omver botste tegen kozen Jef, kreeg een klinken de mep rond zijn oren en... Is hier dan geen poli tl. Wij kalmeerden de Jef en beloofden zijn wederwaardigheden te vertellen. Wat we doen Zullen schepenen en politie ingrijpen? De Kozen van Jef. Zoals reeds in onze vorige uitgave werd gemeld, hebben donderdag 11. Dender- mondse studenten Dirk Martens «gepro moveerd» tot praeses van hun Studenten vereniging. Ajuinen die het kunnen we ten, beweren was van de Knaptanders of Polydoorkens door deze stunt nog maals te willen «bewijzen» dat Dirk Mar tens, vriend van Erasmus (die Lof der Zotheid schreef na een bezoek aan Den- dermonde) niet te Aalst werd geboren, maar wel aan de monding van. Dender en Schelde... En dit, aldus Ajuinen, terwijl iedereen weet dat in de XVe eeuw Dendermonde een onooglijk dorp was langs de Schel- dedijken. Over de wedstrijd Een tegen Allen die zaterdag as. te Dendermonde doorgaat leze men meer in onze volgende uitgave. Afrikaanse ncgerstudenten brengen een bezoek aan het sta.idbeeld van de Amerikaanse president Lincoln, de man. die retTs een eeuw geleden de strijd aanbond tegen het racisme.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1