m omstreken i3ïfe>j i H Een blik op de demografische en sociologische toestand van het arrondissement Aalst RAADSELACHTIGE ZAAK TE LEDE Als rte Draeok het Ros gaat eren... Klein Logboek NEC SPE, NEC WIETU ié n Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK. 3 maandab 50 6 maandab. 95 ■Jaarabonnement 185 Postrekening 831.72. Telefoon 241.14. 20e JAARGANG Nr 17 Donderdag 27 februari 1964 2 F HET NUMMER door L. Moyersoen, Voorzitter van het Actiecomité. Het Actiecomité voor de Economische Expansie van het Arrondissement Aalst, heeft een aantal statistische gegevens verzameld die ons toelaten een tamelijk juist beeld te schetsen van de toestand op demografisch en economisch-sociaal gebied. We nodigen onze streekgenoten uit even met ons de toestand te overschouwen. Bevolking en bevolkingsaangroei Het arrondissement telde op 31 december 1962 257.162 inwoners, hetzij een aangroei van 7,9 tegenover 1947. Die aangroei is uitsluitend te danken aan een gunstige balans van geboorte- en sterf tecijfers. De gemiddelde coëfficiënt dei geboorten en der sterften over de jaren 1958-1962 was respectievelijk 18,44 per duizend en 10,94 per duizend. Deze coëfficiënten zijn gunstig tegenover diegene die in het Rijk in 1962 werden be reikt, te weten 16,69 en 12,§5 per duizend. Ze zijn echter niet schitterend. Men mag echter niet vergeten dat België een der laagste geboortecoëfficienten heeft van de West-Europese landen. Sommige gemeenten hebben zeer lage coëfficiënten zoals Geraardsbergen met een geboortecijfer van 13,17 per duizend; het geen wijst op een uitwijking van de jonge re mensen waaraan se streek van Geraards bergen sinds jaren lijdt Al onze gemeenten kennen een sterke be weging van IN- en UITWIJKING. Voor het geheel van het arrondissement is de beweging deficitair. Tussen 1058 en 1962 weken 49.808 men sen uit; hetgeen een nadelig saldo laat van 2,199 personen. Rangorde der gemeenten qua bevolking Het is interessant na te gaan aan de hand van het bevolkingscijfer in welke rangor de de belangrijkste gemeenten dienen ge rangschikt te worden. Ziehier de cijfers voor de acht grootste gemeenten 1. AALST 45.196 2. NINOVE 11-898 3. EREMBODEGEM 11.109 4. LEDE 9-909 5. GERAARDSBERGEN 9 585 6. DENDERLEEUW 9.535 7. HAALTERT 6.662 8. ZOTTEGEM 6.641 Uit deze tabel blijkt dat de Stad Ge raardsbergen die in 1947 nog de tweede be langrijkste gemeente was op de vijfde plaats is gezakt. Men stelt ook vast dat van de acht meest bevolkte gemeenten er vier deel uitmaken van de Aalsterse agglomeratie (Aalst, Erembodegem, Haaltert, Lede). Wanneer men de evolutie in de verschei dene gemeenten nagaat, dan stelt met vast dat de bevolking zich meer en meer concen treert langsheen de grote spoorbanen, die gemakkelijk toegang tot Brussel geven. hetgeen de determinerende invloed van de pendelbeweging in ons arrondissement be wijst. Actieve bevolking in 1961 De actieve bevolking blijft schommelen rond de honderdduizend, zoals in 1947. Dit phenomeen van stagnatie wijst deels op een veroudering der bevolking, doch ook op het gebrekkig verschijnsel dat meer en meer kinderen na 14 jaar voortstuderen en dus de rangen der actieve bevolking nog niet hebben vervoegd. Plaats'van de tewerkstelling in 1961 Van de 97.864 personen die bedrijvig zijn, werken er slechts 62.259 in het arrondisse ment Aalst; 35.605 personen, dat is meer dgn 1/3 werken buiten het arrondissement. Van die 35.605 pendelaars gaan er 29.220 dagelijks in de Brusselse agglomeratie wer ken. Dit cijfer bevestigt de schatting die wij steeds hadden gedaan van circa 30.000 pen delaars naar Brussel. 54 der weddetrekkenden en 46% der loontrekkenden werken buiten het arron dissement. De aantrekkingskracht van het arrondis sement Gent is niet bijzonder groot. Slechts 1638 pendelaars, cijfer dat overeenstemt met het aantal personen die in het Waalse landsgedeelte werken. De grote mobiliteit die uit deze cijfers blijkt, wijst op een duidelijk tekort aan werkgelegenheden ter plaatse in het verle den. De spanning die thans op de arbeids markt, ook in 'het Aalsterse heerst, bewijst dat een reconversie zich slechts met ver traging kan voordoen. Bedrijvigheid der actieve bevolking De statistieken tonen aan dat de personen die EN het arrondissement Aalst werkzaam zijn hoofdzakelijk in de nijverheid terecht komen (30.141). In de Groot- en Kleinhandel vinden wij er 9.676 in het vervoer en verkeer 1945 in diensten 8.098 diverse bedrijvigheden 6007. Slechts 6.392 personen hebben ver klaard in de land- en tuinbouw werkzaam te zijn. De vermindering van de landbouwactie- ven is een algemeen verschijnsel dat in ons arrondissement bizonder scherp is. Immers in 1950 had men nog 18.828 landbouwactie- ven geteld. Die vermindering der tewerkge- stelden in de landbouw gaat gepaard met een vermindering van het aantal uitbatin gen (van 7522 tot 4926) en een vermeerde ring van het gemiddeld landbouwareaal per uitbating (van 3 Ha. 75 a. tot circa 5 Ha.) TWEE BROEDERS AANGEHOUDEN NA WEDERZIJDSE BESCHULDIGINGEN VAN MOEDERMOORD Te Lede is het Parket van Dendermonde overgegaan tot de aanhouding van de gebroeders Georges (25 jaar) en René Bielande (21 jaar) Beiden, zijn woon achtig aan de Stationstraat aldaar, waar hun moeder de 60 jarige Theresa Vas tenavond op 15 februari 11. overleed. Bij de twee broeders is thans de uit de echt gescheiden Marie Therese Roelandt woonachtig. De laatste tijd was tussen beide broeders een felle verwijdering ontstaan. Enkele dagen géleden nu heeft de oudste, broer, Georges Bielande naar ver teld wordt in eerder beschonken toestand zijn jongere broeder René, beschuldigd hun moeder vergiftigd te hebben. Deze zware aantijgingen werden door een familielid aan de Rijkswacht mede gedeeld die onmiddellijk een onderzoek instelde en René Bielande voor ondervra ging opleidde. Deze beschuldigde evenwel op zijn beurt zijn broeder Georges, die tenslotte eveneens naar Dendermonde werd overgebracht. Een echt houvast hopen de gerechterlijke diensten te hebben na de lijkschouwing van de overleden moe der. Dendermonde tegen Jos Van Landeghem is uiteindelijk een flop geworden voor de mannen van 't Ros Beiaard Niet wegens de vrij lastige sportvragen, maar dank zij twee vrij ingewikkelde «algemene» vragen. De spanning tijdens de laatste minuten zal rond het Gerechtshof wel ondraaglijk zijn geweest, terwijl «die van Aelst» in hun nopjes waren. Kunt ge denken. Te meer dat Aalst, en dan nog op één been, gewonnen had tegen de heer Van Re- moortele, en in een minimum van tijd. Nee, eerlijk gezegd, de vragen waren veel te moeilijk voor... Dendermonde, althans als we de vier leden van de Souvereine Caemere der Draeckemeren t'Aelst mogen geloven die, getooid met een wel zéér uit dagende ajoin, na afloop van het TV-spei het slagveld betraden. Ze waren met z'n vieren, aangevoerd doo* de humoristische Gust Van der Stockt, die 's middags reeds het plan had opgevat om aan het Ros, beeldhouwwerk van de A als te- naar Mare De Bruyn, en opgesteld in het miniatuurparkske aan het Dendermonos station, een rouwkrans neer te leggen: wat bewijst uat Aaisi, en tereuit, geen eeni gal voor de kansen van de Denueimonae- naren. integendeel: Aalst nad er nog munt voor over, en we zijn ervan overtuigd oat ue verdragen xwa z>eiaaru-zonen een vieug- je soiaas zunen gevonoen neunen in aai genaai van meevoelende pieten. itond kwart voor tien weid ui^eiukt, ge zeten in een acni aagen nieuwe deiug- zwarte luksesiee, passend voo± deigeiijive omcieie gepiogenuneaeu. Even een öioct aan de vnenuen uit «Het Vat» te lienueioci- ie, en uan... Draaksgewijze Denuennonde- w aarts. Het kwartet was net op tijd om een droe vige stoet van rouwende kampers met neer geslagen blikken en lome voet, de helling van de brug naar St-Giiiis te zien bestij gen: hartroerende processie van gebroken trots, schaauw van spoken in het nachtenjk duister, amper belient door straatneons. Aan de poten van net steigerend ros-ke werd dan de zwarte reuzestrik gedeponeerd waaraan een ajuin enig in zijn soort en groot genoeg om de hele gemeente van ajuinsoep te voorzien en een broodje, op z'n Belgisch «pistolee». liet kunstig geheel voorzien van een inskriptie: «Innige deel neming vanwege Draeckenieren, Aalst». De hele operatie verliep in de diepste stil te, zoals past. Naderhand werd «een stapke in de Den- dermondse «wereld» gezet» en het was de schaarse overlevenden aan te zien dat zij de morele steun van de Aalstenaars naar waarde schatten. In meer dan één lokaal, o.a, in de Ommeganck, werden zij op ovationeel applaus onthaald; eerlijk ge zegd, zoveel begrip hadden zij niet ver wacht Maar ja, tegenslag maakt wijs! Deze folkloristische bijdrage van de Sou vereine Caemere der Draekenieren be wijst, voor zover nog nodig, dat zij zich wonderwel aanpast aan de eisen van het twintigeeuwse leven, eeuwig jong! Dat te Aalst uiteindelijk geen vreugde vuren werden aangestoken om de neder laag van de eeuwenoude vijand, vindt o.m. zijn uitleg in een gevoel van medelijden en meewarlen: de triomferende Aalstenaar voelt er niets voor, het wapen in de wonde te keren... I i. iè Het gewijzigd stadsbeeld aan de Aalsterse Koolmarkt: De aanloop tot de definitieve doorbraak van hoogbouw in de Dirk Martensstede? (Cl. Het volk) toenmalige Burgerwacht ofte Garde Civiek een regelmatige kuur in het kamp van Be- veilc ce laten onderaan. Daarbij waren zij, de Aalsterse li bei uien naar het heet vooral geïnspireerd door de toenmalige Ijzervreter en grootste militarist aller tij den Herr Kanzier Otto von Bismarck, die nogal liberale (Pruisische) syrnpatien had. De Aalsterse Katolieken uit die tijd ver weten dan ook dat hun blauwe tegenstre vers de Aalsterse Garde Civiek wilden her vormen naar het voorbeeld en gelijkenis van de Pruisische Landwehr. In volle verkiezingsatmosfeer schreef «De Denderbode» dan ook aan de snode Aalster se militaristen: cRaedt eens. de onnerhoofden der libe rale linkerzijde zoude., oen neringdoenden burger, „aerlijks eene maend met den ran sel op de rug naer het kamp van Beverloo willen zenden, vrouw en kinderen en af faires verlaten, om hen tot g>xle burgen- soldaten te vormen. «Kwamen de liberalen weer aen 't roer u men ons dan niet op voorwendsel van de civieke garde te hervormen-met een al gemeen slavenregtem trachten te begifti gen. dat elke huisvader zou bestrijden?» GOED ZO PROF. GHIJSBRECHT Prof. LV. Paul Ghijsbrecht heelt sommi ge publiciteitsmanagLi- een felle afstraf fing toegediend tijdens een causerie die hij ten aanhore van een zeer talrijk en uelang- steilend publiek in de stadhuisfeestzaal maandag 11. heeft gehouden. Het is bv. zo zei spreker dat men wel het verfrissingsdrankje kan krijgen dat via publiciteitsplakaten door een meisje in Bi kini wordt gepresenteerd... Maar niet r.- leen het verfrissingsdrankje bekoort de 90 JAAR: jonge man. KLEIN BEELDHOUWWERK VERDWENEN IN ST. MARTINUSKERK In de St. Martinuskerk werd de verdwij ning vastgesteld van een klein houten beeld dat vermoedelijk uit de 17 eeuw da teert. Een grondig onderzoek werd inge steld. Een Smaakvolle keus Communieprentjes vindt U in de drukkerij De Gazet van Aalst zie onze étalages. Publiciteitsplakaten brengen in vele kleuren het verfrissingsdrankje met het meisje in bikini. Maar men kan alleen het eerste krijgen... Het klonk humoristisch maar het was raak. WETSOVERTREDERS Praat men met verantwoordelijken van verenigingen als de Landelijke Bedienden centrale, V.T.B., Davidsfonds, K.W'.B., V.v. B. enz., die uit hoofde van hun kulturele en sociale bekommernissen zich terecht geer- gerd voelen door de wijze waarop nog steeds in sommige grote bedrijven de taal wetgeving met de voeten wordt get-eden. Wie reageert tegen deze wantoestanden krijgt bij herhaling de aanmaning voor..! geduld te oefenen en niet onbezonnen van leer te trekken. Ook de redaktie van de (katolieke) regio nale weekbladen, die allen zonder enig on derscheid in min of meerdere mate het Vlaamse programma van hegervernoemde verenigingen onderschrijven, worden be dacht met soortgelijke vingerwijzingen. Maar intussen stelt men vast dat het ge duld en dialogen binnenkamers geen resul taten opleveren. Men volhardt in de boos heid. Er zijn voldoende voorbeelden. Wij gaan over deze aangelegenheid momenteel niet langer uitwijden. Als men in sommige bedrijven van oordeel is dat de wet op de taal in het bedrijfsleven ongestraft mag voort gesaboteerd worden, moet men niet verwonderd zijn dat het onvermijdelijk tot felle reacties zal komen. VERKIEZINGEN: Vlijtig laboreren de partijen aan hun resp. programma's voor - as. gemeente verkiezingen. Oiiioat h-l c—ustig intermez zo nog niet aang- vangen is o, burgers, moge vrêe en peis tot na 't verlof niet wor den gestoord, moesten de programma tors zich eens vermeien in de histoi ,ek van de Aalsterse verkiezingen. Zo kan men er uit leren dat de Aalsterse liberalen uit de 19e eeuw door «Das Militar» zijn bezeten geweest. Als men De Denderbode een Aalsters blad, mag geloven dan lag het in de bedoeling van Aalsterse liberalen de DAVIDSFONDS AALST In 1965 zal het negentig jaar geleden zijn dat te Aalst, als eender eerste afdelin gen in het Vlaamse land, het Davidsfonds werd opgericht. Er is reeds vroeger herin nerd geworden aan de belangrijke red die deze vereniging te Aalst heeft vervuld in de Vlaams ontvco- "ingsstrijd. Het was o.m. het Davidsfcndr Jat in de zeventiger jaren van vorige et-w door een petione- ment er in slaagde het toenmalige stadsbe stuur in een Vlaamse richting te bewegen, niet zo vanzelfsprekend in die tijd, ""en gevolg van dit petionc-.ient was dat NcJerlands werd gebruikt als bestuurs taal in de administratie en in de gemeente raad, waar voor het perst ook zeven nieuwe raadsleden de eed in het Nederlands afleg den. Er werd een aanvang genomen met de vernederlandsing van de.. Aalsterse straatnamen, Een der eerste bordjes dat vervangen werd was dit van de Albert Lié- nartstraat. WEDSTRIJD VOOR arch»i_ctl;jr Door hei .«raw. van de Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen te Gent werdt een internationale wedstrijd voor architec tuur ingericht. Hieraan mogen alle archi tecten uit de Euromarktianden deelnemen. Deze wedstrijd heeft tot onderwerp een woning voor een gezin uit de gemiddelde inkomenklasse met twee kinderen. Het Belgisch-Luxemburgs Centrum voor Voorlichting .pver het staal heeft de prijzen gebracht op 400.000 F en dit voor een schenking van 25.000 F Inlichtingen: Florapaleis te Gent Tel. 09/22.40.22 NIEUWSOORT'^E ARMBAND In navolging van de Amerikaanse Medi cal Alert Foundation zal thans ook in Ne- aerland een vereniging de zg. life-saving- bracelets verspreiden. Dit zijn armbanden die eenieder kan dragen en waarop aan de binnenzijde de ziekte van de betrokken per soon vermeldt staat wat bij ongevallen en dgl. meer hoogst belangrijk kan zijn.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1