en omstreken n) JU8ELVIERIN6 TE LEDE De dag dat Johnson president werd Klein Logboek Tt AALST... 25 JAAR GELËDËN NEC SPE, NEC METU W:-. 1414 - 1964 me i van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK. 3 maandab 6 maandab. Jaarabonnement 50 95 185 20e JAARGANG Nr 18 Zaterdag 29 februari 1964 MET BIJVOEGSEL Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 2 F HET. NUMMER In de rij voor het ravitaiileringskantoor Toch niet. maar wel geduldige belas tingbetalende burgers voor de Aalsterse «Trapkens op». Dit oncomlortabele gebouw «ten gerieve van het personeel en bezoekers». Geef toe, dat vadertje staat, slecht zijn «public relation» verzorgt. Met het Reizigersstation, het Vredegerecht, de Rijkswachtkazerne, behoren ook de kantoren van het Ministerie van Financiëntot de reeks verouderde gebouwen waar te Aalst staatsdiensten zijn onder gebracht. Voor wat de bouwsector betreft kan het Ministerie van Openbare Werken te Aalst nog heel wat opdrachten laten uitvoeren. De nieuwe Post en het beloofde moderne reizigersstation zijn amper een begin... Ten ware dan toch een modern administratiecentrum aan de Pontstraat zou opgericht worden. Op die fatale 22 november 1963, toen de dood van President John Kennedy met enige vertraging werd bekend gemaakt hielden de miljoenen Amerikanen als het ware een ogenblik ae adem in. Men was bang. Niet alleen de massa was bang. maar ook de enkele tientallen vooraanstaanden uit net presidentiele gevolg van de ver- moorde en de nieuwe president. Men tyas niet alleen bang voor Dallas, dit centrum van de ontaarde haat, maar ook van dat onbekende, dat geheimzinnige dat in de eerste uren na ue aansiag op ue geiiexue President, ore Kieine groep mensen ge scnaard rondom jonnson, beKiemde. Vrij vrug kende oe wereld «de lenen». Maar «de Kleine uetans» rondom deze we- reidscnokKenue gebeurtenis, en daartoe be hoorde ook de opvolging van de nieuwe president, bleven vrijwel onbekend. Eigenlijk schonk de wereld nauwelijks aandacht aan de ongewone proce dure waar mede Johnson, (Kennedy opvolgde. Het oude Europese: de koning is dood, leve de ko ning, werd daar geacteerd onder de regie van Johnson die op dat ogenblik geen ont reddering mocht laten blijken en slechts bij éen man ten rade ging: De Minister van Justitie, Robert Kennedy. Zowel Johnson als de broer van de ver moorde President vreesden dat het Dalles drama het begin zou kunnen zijn van een gevaarlijke internationale verwikkeling. Zij vooral konden zich niet losrukken van de kapitale vraag: welk opzet zit voor aan deze aanslag. De Amerikaanse journalist, Stewart Alsop heeft onlangs onthuld dat zich in de kleine operatiekamer van het Dallas zie kenkamer een schrijnende acte had afge speeld. De plaatselijke politieadministratie had inderdaad een korte tijdspanne gewei gerd het stoffelijk overschot naar het pre- siuenueie Vliegtuig ie raten over mengen, opuat zij *ier ptaaise een ranguuuge ujk- scuouwing noodzakelijk acnue. Kr ouutona even een scaerpe uiscussre tussen ae plaat selijke administratie en reaen uit ae om geving van de president, ue uoue (Kenne dy wera tenslotte toen naar net vnegtuig overgebracht waar Jonnson reeds wacnite. In tegenstelling met wat iedereen ver- wacütte vertrok het vliegtuig niet onmid dellijk. Jonnson had leieiooiscn Kob. Ken nedy omraad gevraagd, En deze laatste was iret die jonnson adviseerde ter plaatse ais president de eed af te leggen, zodoende het sedert de paar uur onthoofde USA de ze kerheid van een nieuwe leider gevende. Rond Johnson was in die tragische uren reeds een verholen wrijving ontstaan tus sen sommige stafleden van de oude en van de nieuwe president. Deze kwam niet tot uiting, maar zij bestond, En tenslotte zou den zij allen althans de volgende uren toch nog een bewondermgswaardige solidariteit aan de dag leggen: Te zeer getroffen door het onmenselijke leed van Jacqueline Ken- nediy en de sympatie voor de man die plotseling de enorme lasten zou torsen van het presidentschap, in uren zoals zij er zich sedert Pearl - Habour nietmeer herinner den. Toen Johnson in het voor de buitenwereld volledig afgeschermde vliegtuig even voor 15 u. de eed had algelegd. vertrok men naar Washington, Vooraan zat de nieuwe presi dent reeds onmiddellijk contact nemend met Washington. Achteraan zat Jacqueline (Kennedy, vlak bij de lijkkist. Drie van Ken nedy's assistenten en vrienden stonden er de ganse tijd rechtstaand bij, Drie oude kameraden, wezenloos en niet meer be kwaam tot troost aan de jonge vrouw die hen had gezeid: «Het zal een lange, eenza me tijd worden». DE DOOD VAN EEN WEEKBLAD Niet iedereen plengt tranen over het aan gekondigd verdwijnen van De Lame, een weekblad oat niet alleen öe veruiensie had zeer moedig te hebben gereageerd ten tijd van de repressie maar daarenboven de Vlaamse bewustwording van de jongere katolieke generatie ten zeerste heelt aan gescherpt. Niet het minst dank zij De Linie denkt en handelt deze jongere generatie Vlaams, maar denkt en handelt zij ook niet in een kortzichtig anti-Belgicisme, zoals dat in de periode tussen de twee oorlogen wel het geval was. Voor sommige persmiddens was De Li nie een doorn in het oog, want met gean- gageerd aan orthodoxe partijstellingen. Wat het verdwijnen van De Linie bete kent kan men best afmeten naar de kom- mentaren in de linkse en francofone pers. Officieel heet het thans dat louter finan ciële beweegredenen hebben geleid tot het aangekondigd stopzetten van deze publi catie. Hoe rijmt men dit samen mét het verbod het weekblad niet over te maken aan kapitaalkrachtige katolieke leken? Vervolg laatste blz. fl. - DE ZOETE «NOOD GODSx «Van wijd en sijd», van verre en bij ko men derwaert henen, duysenden van men- schen, uyt Ërabandt, Henegouwe, Vlaande ren; namentlijk van Gent. Brussel, Meene ten, Vilvoorde, etc.. van Aalst, Dender- monde; uyt het lant van Waes ende de Vier 1 Ambachten. Zo schreef in 1624 frater Dio- nysius Mudzaert, Norbertijner kanunnik van Tongerloo, over de verering van O. L. Vrouw, genoemd de «Nood Gods» te Lede. Deze loftuiging zou nu als grootsprekerij worden afgewezen. Voor de streek van Aalst noentans Dujft Lede de meest verkoren bedepiaats en toe vluchtsoord voor allen die in nood O. L. Vrouw komen smeken of in vreugde Haar komen danken. De bijzondere verering van O. u. Vrouw te Lede is reeds van zeer oude datum. Reeds m 1364 wordt dit vermeid in ae stukken, üi toch zou de Mariaverering hier onder een speciale vorm diepe wortel schieten en zo naar siempei drukken op net godsdiens tig leven van ue bevolking van Leue en om geving. De oorsprong van ae huidige UITBEEL DING der «Nood Gous»; ook dikwijls ge noemd de Piëta is te vinden in Germanie. De Germaanse voorstelling beeldde slechts Moeder en Zoon uit en het Jezus met meer op de grond rusten, maar plaatste Hem op de schoot van zijn Moeder. Aldus wist het Duitse Noorden, vanaf het einde der 13e eeuw, gesteund door de mystiek, de moe derlijke smart van Maria m een meer in tiem motief uit te drukken en een beeld van meer innerüjkheid te scheppen. De oudste werken van dien aard dagtekenen van kort na 1300. Van daaruit werd deze godsvrucht over de Nederlanden verspreid. Later heeft zich met de verering van de «Nood Gods» de verering der zeven weeën of smarten van O. L. Vrouw verbonden. Is Lede de bakermat van de verering der NOOD GODS in de Nederlanden Het ware gewaagd dit te beweren. Immers het gepolychromeerd houten Piëtabeeld, uit de kerk te Merchtem, is ouder (Xlle eeuw) en de speciale verering van O. L. Vrouw van Merchtem dagtekent van 1355. De eredienst van O. L. Vrouw van Ze ven Smarten te Lede is wel de oorsprong van deze vroomheid in het oude graafschap Vlaanderen en zal uitgroeien tot een ware volksdevotie en doordringen tot Brabant en Henegouwen. DE ZOETE NOOD GODS. Het drama van Dallas mocht hem niet te neer drukken... HÜLi I IcK inithhicLLU Paus imus ai overujai op lu leoruaii 1939. jcaikeie uien voor zijn uood stonden Karuinaai r-acem en ïvigr. ivionuni van nel vaiikaanse oiaaissekietaiiaai aan ue nj- denssponue. ten sier venae i'aus en twee toekomstige opvolgers. Aan de vooravond van een twecue we reldoorlog rouwi de katolieke weieia en ziet mei spanning uit naar ue nguur van ue nieuw verkozen .raus. ïnnuuueis siaui ae laalsie episoue van ue Moedige oriejange Spaanse burger ooi iog in net wereldnieuws. Iedereen is nu stilaan vertiouwa met tienianen namen van sleden van dit land dat een tragische klank neelt gekregen, als proelveia in de slrijd tussen fascisme en Kommunisme; 450.000 soiuaien en ou.Oüo Durgeis is de zwart? tol die Spanje heelt be taald. Niet au een Spanje maai" ook andere landen, want zowat uit alle Europese lan den zijn idealisten en avonturiers opge daagd om de gelederen van een der beide partijen te versterken, veelal dan deze van net linase of rode front. Ook uit het Aaisl- erse zijn ettelijke jonge mannen vertrok ken, vrijwel align in dienst van de Inter nationale Brigade, tegen Franco. Enkeie zullen nooit meer terugkeren en ergens rond Barcelona, Seviila, enz. hun laatste rustplaats vinden. Zij die aanvang 1939 toch terugkeren worden als helden gevierd in de kommunistische en socialistische par tijen, sommigen hebben echter hun geloof in de goede zaak verforen en worden gere kruteerd door anti-kommunistische groepen, voor wie zij in het openbaar over hun ont- goocnehngen zullen vertellen. STRIJD TEGEN HET KOMMUNISME En zo gebeurd het dan dat te Aalst en o. m. ook te Nieuwer kerken oude-kommunis tische frontsoldaten, als het ware met ge trokken messen tegenover mekaar staan, tijdens vergaderingen belegd door Copac, die in gans Vlaanderen een Anti-Kommu- mstisch offensief inzet. Een van de promo tors hiervan is Pater Morlion, een fel de batter die daarenboven vertrouwd is met de kommunistische ondermijningstactiek, kortom zijn rode mannetjes kent. Als de pater op zo'n een avond, in maart te Nieuwerkerken met enige vertraging in een vergaderzaal op het dorp arriveert, waar hij samen met Meester Tiers liet woord zal voeren, is er een tumult van je welste. Aalsterse kommunisten zijn inder daad in groep aanwezig en een onder hen, een oud-gedience van de Internationale Brigade werpt zich bijna woedend op een spreker, de gewezen luitenant van de I.B. Pirot, die de oude idealen de rug heeft toe gekeerd. Het is een herrie van belang waar bij de twee gewezen kameraden elkaar een reeks verwij tingen toezenden. Met de komst van Pater Morlion. keert de kalmte terug. Er vangt een discussie aan op bet doctrinaire vlak. Al die Ujd zitten de twee oude Spaanse kameraden mekaar strak te bekijken. De gewezen luitenant voeit zich blijkbaar met goed op zijn ge mak gil is ai heei tevreden ais inj 's avonds zonder een ierme rammeling dat geduchte Nieuwerkerken, met de felle rouen van ue Resten, Kiemen en Giote Dues, *^n ver laten. De vergadering wordt natuurlijk niet be ëindigd, zonder een oproep, inzonderheid tot de jeugd, tot anti-kommumstische aktie. Burgemeester Callebaut, niet meer van de jongsten, is alleszins tevreden dat het zonder vechtpartijen is afgelopen... want hij kent zijn pappen heimers.. VERKIEZINGEN De verkiezingen voor Kamer en Senaat zijn vastgesteld op 2 april. Al die mizerie (voortdurende regeringskrississen en uitein delijke parlementsontbinding) door dg schuld van Dr. Martens, schrijven de Aalst erse liberalen. Maar de Aalsterse katolie- ken wijzen hun blauwe stadsgenoten erop dat het een liberale minister van onderwijs HENDRIK DE MAN één der briljanste figuren uit de vooroorlogse Belgische socialistische partij, als minister op be zoek te Aalst, lyien bemerke o.m. Baron Moyersoen. toenmalig voorzitter van de Senaat, burgemeester Nichels en ach teraan G. de Stobbeleir. toendertijd Schepen van Financiën. Het beruchte zg. Plan de Man zou in de verkiezings periode van 1939 fel gerediculizeerd worden. is. cue de benoeming van de Vlaamse arts, gewezen aktivist 14-lti, lot üd van de Ko ninklijke Vlaamse Akademie heeft onder tekend. Daarenooveu zeggen de mannen van het (K.V.V. te Aafst: net gaai ditmaaf om méér aan op een ïndiviaueie zaak de zaak Mar tens is uitgedeind tot het probleem van het zellbescnikkingsrecht van'de Vlamingen in zake kultureie aangelegenheden. Dus alles zins, aldus net programma van de Vlaamse katoueken: kultureie autonomie, en om te Deginnen splitsing van het Ministerie van Onderwijs. Te Moursei spreekt een jonge vrijwel on- bekenue leider van net katolieke Jeugd- front, Jos de Baeger, voor de plaatselijke axdeiing van de Katolieke Partij, hervormd tot K.V.V. in die zin. Van de 9 lijsten die in 1939 in het arron dissement Aalst werden ingediend blijven er ditmaal «maar» 6 over. De oude Baron de Bethune die toen een 4000 stemmen, ten koste van de Katolieke Partij in de wacht sleepte is enkeie weken voordien overleden. De «Realisten» die in 1936 ook al voor de pinnen kwamen, én Vandesype én Van Opdenbosch doen in 1939 niet meer mee. Te Aalst richt de K.V.V. vooral haar ge schut tegen Rex, socialisten en iiberalen. lussen de plaatselijke Vlaams Nat. en K. V.V.ers is het een nogal vervelende kwes tie, want vertegenwoordigers van beide par tijen vormen mgevolge de voormalige Con centratie in de Aalsterse gemeenteraad een nogal stevig oppositiebiok tegen de linkse bestuur smeerderheid. De uitslag voor het arrondissement brengt een merkelijke verschuiving in het voor. ueel van de K. V., (aanwinst van 4000 stemmen) vooral ten nadele van Rex, dat de genadeslag krijgt, iets waarover zich ook de Vlaams Nationalisten verheugen, die meteen ook ca. 1700 stemmen winnen. 3000 man sterk in 't arrondissement, feesten de kommunisten evengoed als de andere partijen tijdens de daaropvolgende dagen. De katolieken hebben een nieuw gelegen- heidshymme, gedicht door een zekere Wim Boetsfort met als refrein «Houzee, Houzee, versterkt de rangen, sluit U aan bij de K. V. V. Als dan een V.V.V. uit Okegem er dins dagavond, na de verkiezingen, de K.V.V.ers zingend en juichend de Grote Markt ziet opmarcheren, stapt hij enthousiast mede. Wanneer hij tenslotte zijn vergissing be merkt, is hij al zo fel in een overwinnings roes van «zijn partij» verzeild en hebben de feestvierders De Vlaamse Leeuw aange heven... en die versie is toch overal dezelf de-- Clk. 'T VERVOLGT,

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1