en PfustreKen Aanranding te Hofsiade Week voor de huisvesting te Aalst Klein Logboek Lezerstribune NEC SPE, NEG METU Kardinaai Suenens en Bisschop van Antwerpen lichtten te Brussel gezamenlijk schrijven toe van Episcopaat De moord èe Lots 3 Eigenaardig vooryal te Wichelen 3.B.C. komt naar Huldebetoon aart J. Bessems Oendermonde -- -H* Aalsf VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK, 3 maandah 0 maandali Jaarabonnement 185 Postrekening 881.72 Telefoon 241 14 20e JAARGANG Nr 19 Donderdag 5 maart 1964 2 F HET NUMMER ZENDING VAN KATOLIEK ONDERWIJS EN DE TAAK VAN DE OPVOEDERS Tijdens een perskonferentie gehouden in de lokalen van het Interdiocesaan Cen trum te Brussel hebben Zijne Emi nentie Kardinaal Suenens, aartsbisschop van Mechelen-Brussel en Z.Exc. Mgr, Daem bisschop van Antwerpen, de inhoud toege licht van een gezamenlijk schrijven van de Belgische bisschoppen dat handelt over de zending van de katolieke school in onze tijd en de taak van de katolieke opvoeder. In zijn inleiding wees Z.E,H, kan, Daele- mans. direkteur-generaal van het katoliek onderwijs, erop hoe wij in een tijd leven waar onderwijs en opvoeding meer en meer de belangstelling opeisen van geheel de wereld. In alle Europese landen en in ons eigen land in het biezonder blijft de demokratizering van het onderwijs op het voorplan staan. België blijkt, vergeleken met vele andere Europese landen, over een degelijk -onderwij,ssfsteiem te beschikken, maar toch kan men ook in ons land een behoefte aan herziening en aanpassing waarnemen om het verschijnsel van de demokratizering in goede banen te leiden. Deze evolutie grijpt plaats op wereldvlak, op Europees en nationaal vlak. en het is vanzelfsprekend dat het katoliek onder wijs in deze ontwikkeling zijn deel heeft, liet is in dit licht dat de jongste boodschap van het Belgisch episkopaat van uitzon derlijk belang is. In het eerste deel van zijn toespraak ont- leedde Kardinaal Seunens de zending van de Kerk op stuk van het onderwijs en de dpvoeding. Het katoliek onderwijs wil vol waardig wetenschappelijk zijn. Dit onder wijs wil essentieel ook kristelijk zijn. Maar dit onderwijs mag niet op zichzelf gesloten zijn: het moet. zoals de Kerk. open staan voor de huidige wereld. Het vormt kristenen die geroepen zijn om te leven in een wereld, die dikwijls niet-kristelijk :s en waar zij als apostelen zullen optreden De kristelijke schooi van onze tijd moet aldus apostolisch wezen. Handelend over de leerkrachten toonde de Kardinaal ver der aan hoe de priesters, religieuzen en le ken op onderwijsgebied een belangrijke e* onvervangbare taak hebben te vervullen De priesters en religieuzen zijn geroepen om. in volledige overgave, het heilsgebeu ren voort te zetten. Ook aan de leken komt een voorname plaats toe in de kristelijke opvoeding. De taak die hun wordt opgedra gen vergt dat zij hun mens- en kristen-zijn sterk zouden aanvoelen. Mens moeten ze zijn, in de volle betekenis van het woord, met een geest die zich steeds ruimer ont wikkelt. met morele gaafheid, sociaal ge voelen, evenwicht en gezond oordeel, en kristen, bewust van hun zending als apos tel. Leken, priesters en religieuzen zijn de ideale werkgemeenschap, waar iedei naar eigen roeping de taak vervult die God hen heeft toevertrouwd, en met wederzijdse eerbied. Tot slot wijdde de Katdinaal nog uit over de familiegeest die een kenmerk is va"n het katoliek onderwijs, en die voor al nu gezien het groot en steeds stij gend aantal leerlingen - even scherp op de voorgrond treedt, Ook sprak de primaat zijn dank uit aan de kristelijke ouders voor hun vertrouwen dat ze stellen in het kato- liek onderwijs en pleitte voor een nauwe samenwerking tussen ouders en leraars. Als laatste spreker formuleerde Z.E«- Mgr, Daem. bisschop van Antwerpen, en kele wensen die hij aan de toelichting var, de kardinaal wilde toevoegen De bisscoop sprak de wens uit dal elke katolieke schooi een opvoedende gemeenschap zou worden, één in het geloof, in het kristelijk opvoe dingsideaal en één in de uitwerking ervan, in dienst van de jeugd en hun ouders; dat elke katolieke school de echte binding school-ge/.m zou verwezenlijken, een i hi ding geladen met de toewijding van de ou ders en de opvoeders, als waarborg voor een echtkristelijke opvoeding. Ook in ver band met het Schoolpakt uitte de Antwerp se bisschop de wens dat de schoolvrede verder zou mogen heersen in ons land en dat alle strijd, onder v tike vorm ook, zou worden vermeden, Wij wensen - aldus Mgr Daem dat de samenwerking tus sen cfe> verantwoordelijke 'instanties van het officieel en van hel vrij onderwijs zou voortduren en zou uitgroeien tot een vocii- dui-ende gedachteowisseling, en een ge zonde wedijver tussen officieel en katoliek onderwijs. Tot slot sprak Mgr Daem de hoop uit dat de toepassing van het School pakt echt menselijk en rationeel zou zijn en rekening zou houden met de wisseleime omstandigheden waarin wij leven. Bij het begin van zijn uiteenzetting las ce bisschop van Antwerpen een kort gebtd voor de nagedachtenis van de twee leraars Jacques Bollaerts en Robert Marehal, die door het Internationaal Bureau van het Katoliek Onderwijs naar Kongo werden uitgezonden, en er vorige week werden vermoord. Vermelden we nog dat deze bijeenkomt onder meer werd bijgewoond door de le den van het Centraal Bureau van het Ka toliek Onderwijs, de Vikarissen-Generaal der Belgische bisdommen, de leden van de algemene raad van het katoliek onderwijs talrijke oversten van kloosterorden en -kongregaties, en tal van leidende figuren uit de onderwijsmiddens. Gebroeders Bielande onverantwoordelijk? Eerder onsamenhangend blijken de ver- dere verklaringen;, te zijn die de gebroe ders Bielande afleggen in het verder on derzoek over de door hun gepleegde moord op hun 62 jarige moeder Het staat niet vast dat het tweetal voor het assisenhof zal verschijnen, maar eer- Uier zullen worden geïnterneerd. Melden wij dat in deze mooidzaak Prol Dr. Ghijsbrecht als psychiater werd aan gesteld. DADER AANGEHOUDEN Komende langs de Beekkantstraat te Hof- stade werd de 14 jarige V.H. plots vrij brutaal bij de keel gegrepen door een jon geman. Ingevolge het hulpgeroep daagde een familielid van het meisje op waarbij de aanrander wist te verdwijnen Deze zou laterherkend worden als de ld jarige VH eveneens uit Hofstade, Hij werd aangehouden door de politie. Het meisje dat, dientengevolge een ze nuwinzinking cpliepl diende ter verzorging naar het Aalster' ziekenhuis te worden overgebracht. van 6 juni tot 14 juni 1964 KOSTBARE KUNSTVOOR WERPEN VERDWENEN Te Wichelen is tijdens het voorbije v k- einde in de woning van de onlangs over leden M. de Waele de verdwijning vastge steld van versch, llenae kunst voor wei-pen van vrij aanzienlijke waarde, o.m. schilde rijen die naar raming 500.000 F waarde hebben. Door het Parket van Dendermon- de werd een onderzoek ingesteld, Kamer van Koophandel Aalst en Gewest in Algemene Vergadering Het stadsbestuur van Aalst, in samenwer king met de openbare besturen het Natio naal Instituut voor de huisvesting en de bouwmaatschappijen zal een tentoonstel ling inrichten over de sociale huisvesting Deze is belegd tijdens de week van 6 tot 14 juni en gaat door in de ruime Feesthal- Ie der stad Aalst. Het hoofddoel is de woning toestand en de behoeften hiervan te Aalst klaar en aanschouwelijk voor te stellen. Het beleid der stad. in verband met de sociale woningbouw zal op schematische wijze worden voorgesteld De aandacht der openbare besturen zal gevestigd worden op de noodzakelijke behoeften die vereist worden voor de normale uitbouw en groei van een sterk ekonomisch ontwikkelende stad. De bevolking zal er degelijk inge licht worden over de bouwmogelijkheden, de leningen, de premies en de tussenkom sten van openbare besturen Een speciale afdeling van standen is voorbehouden aan de privé sektor. Voor zien wordt; Een uitgebreide tentoonstel ling over alles wat nodig is voor de bouw van een woning en de inrichting hiervan. Alle geïnteresseerde firma's worden op geroepen hun principiële deelname aan de ze tentoonstelling aan te vragen bij het «Comité voor de huisvesting», bureel nr 1, stadhuis Aalst en dit voor 15 maart 1964 die alle nodige inlichtingen en dokumenta- tie zal verschaffen. Door het inrichten van deze tentoonst-ji- ling hoopt het inrichtend comité de belang stelling der bouwlustigen en belangstellen den op te wekken en de aannemers, archi- tekten en producenten gelegenheid te ge ven nieuwe richting en stuwkracht te ge ven voor de woningbouw in de stad Aalst. Donderdag 12 maart houdt de Kamer van Koophandel van Aalst en Gewest haar al gemene vergadering in de Raadszaal van het Stadhuis, Op deze vergadering /.al het jaarverslag voorgebracht worden, terwijl tevens de herkiezing van de uittredende beheerders /oorzien is. De Kamer van Koophandel zet te dezer gelegenheid tevens een huldebetoon op touw aan de h. J. Bessems, Oud-Beheer der van de Kamer en tevens een pionier in de middenstandsbeweging. De Britse televisie heeft een program ma-reeks in voorbereiding getiteld: «The Martyr Cities», gewijd aan steden, die uit zonderlijk onder het oorlogsgeweld geleden hebben. De reeks omvat 26 uitzendingen van 20 min. elk. Eén ervan aal gewijd zijn aan Dendermonde. dat tijdens de eerste wereldoorlog met de grond gelijk werd gemaakt, na te zijn geplunderd, terwijl tal rijke burgers gefusilleerd werden Tijdens hel as. weekeinde wordt in de Aalsterse Belfortkelder een tentoonstelling gehouden van Grafisch Werk van Paul Van den Abeele. Te dezer gelegenheid zal tevens de bibliofiele uitgave van het werk van Gery Helderenbergh en Paul Van den Abeele voorge steld worden. Lees verder in dit blad een vraaggesprek met de kunste naar. GULDENSPOREN VI ER ING 1964? Als ik me goed meen te herinneren word na de deerlijke Gulden sporenviering van verleden jaar. in Uw blad geschreven dat een 11 Juliprogiamma in de toekomst be ter diende verzorgd te worden en dat al leszins een herhaling van het spectakel van 1963 moet voorkomen worden. Sedertdien wordt er geen woord meer over gerept: Wil dit zeggen dat het pro gramma 1964 reeds in alle puntjes is ver zorgd" D W GEMEENTEVERKIEZINGEN Over enkele maanden beieven wij de ge meenteverkiezingen. Ik zeg wel «beleven» want niet alleen gaan wij allen rijkelijk voorzien worden van gelegenheidslectuur maar ook langs onze straten allerlei klad en verfwerk kunnen bewonderen. Zou den de partijen in dit verband geen over eenkomst kunnen sluiten, zodat én de mu ren van private gebouwen en de straten niet het voorwerp zouden zijn van weinig aesthetisehe aanplakbrieven en ververijen. Een Aalstenaar. BEROEPS EN LIEFHEBBERSTCNEEL In het staatsblad van vrijdag 11. is een Koninklijk Besluit verschenen inzake het nieuw subsidiëringstelsel van net beroeps toneel in het Vlaamse landsgebied. Als beioepstoneelgezelschappen worden erkend, benevens de bestaande officiële groepen elke toneelgezelschap met privé- karakter. dat uitsluitend of overwegend beroep doet op artistiek personeel, dat van toneel zijn hoofdberoep maakt en tenmin ste één jaar aan dit gezelscrap verbonden is.» Deze toneelgezelschappen met privé- karakter moeten evenwei ten minste 1 jaar als dusdanig actief zijn. Dit «artistiek personeel» wordt in het K.B. als volgt omschreven: «Artistieke me dewerkers, die houder zijn van tenminste een bekwaamheids diploma van een konink lijk conservatorium of van een gelijk waardig binnenlands of buitenlands diplo ma «In welbepaaldegevallen kan hiervan worden afgezien, na advies van de Hoge Raad voor Nederlandstalig? Dramatische Kunst. Minister van Elslande die vrijdag dit KB op een perskonferentie nader toege licht heeft, pleitte voor wat het hefheb- berstoneel betreft op e«n hogere financië le steun vanwege de gemeentebesturen. VERKEERSONGEVALLEN TE AALST In l:i62 Hadden te Aalst in totaal 1.162 verkeersongevallen plaats. waarvan 757 met stoffelijke schade. 340 met licht ge kwetsten. 63 met zwaar gekwetsten en 2 met dodelijke afloop. In vergelijking met het overige jaar was het aantal verkeerson gevallen in 1962 met 74 gestegen. POLITICI EN ROKEN Van Churchill is bekend dat hij een ver woed liefhebber is van Havana sigaren. Wat het aantal betreft wordt hij heden ten dage overtroffen door de Westduitse Kan selier Ehrard De Gaulle die in zijn felste resistanceja- ren minstens één pakje sigaretten per dag verslondt, heeft na een weddenschap met zijn vriend, de auteur en huidige Minis ter Malrau het roken opgegeven Van sommige onzer parlementairen uit 't arrondissement is geweten dat zij op toernee in het Geraardsbergse geen vreem de sigaren zullen roken. Je kan nooit we ten. Het merk van onze sigarenrokende pre mier Léfévre is ons bekend, wel weet hij .-•leeds minder maat te houden en tijdens de recente onderhandelingen met de dok ters, was hij plotseling de kluts kwijt, want zonder sigaren. Alleen rokers in felle dis cussie kunnen begrijpen dat de onderhan delend? premier stande pede een bode vroeg de nodige provisie te halen: zegge en schrijve 6 stuks VOORDRACHT OVER JORIS VAN SEVEREN 13 Maart: Stadhuis: In de pcricde tussen de beide wereldoor logen heeft Joris van Severen in het poli tieke leven in ons land een zeer aparte plaats ingenomen Men kon het al of niet eens zijn met zijn opvattingen en herhaal delijk gewijzigde standpunten, maar zelf zijn felste tegenstrevers erkenden hem als een buitengewone figuur. Zijn persoonlijkheid heeft de laatste ja ren enkele Vlaamse romanciers, o.w. Hugo Claus en Piet van Aken geïntrigeerd. Arthur de Bruyne en dichter bij ons, oud-stadsgenoot Luc Delaforteti. schreven elk over de figuur van de vooroorlogse Ver- dinaiwleider een boeiend werk. Wat is er nog actueel van Van Severens opvattingen" Rond deze vraag houdt Luc Delafoiterie. op uitnodiging van de Vlaam se Club met mecieweslcmg van Davids- fonds Aalst, een causerie vrijdag 13 maart te 20 u in de Raadszaal van het Stadhuis. INTERNATIONAAL BOIJWKONGRES Ter gelegenheid van de Duitse bouwten- toonstelling DUBAU 64. die van de 4de tot de 14 juni te Essen wordt gehouden, zal aldaar van de 4de tot de 6de van die maand een internationaal bouwcongres piaats vin den.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1