- Vrouwenkroniek De Dode Koningin Wist U... Op het Aaisiers podium DE GA TH A RINIS TEN GAAT U OOK SCHILDEKEN Het is opvallend hoeveel huisvrouwen tegenwoordig zelf de verfkwast ter hand nemen om bijvoorbeeld de keuken een op- trissertje te geven. Wanneer U ook gaat schilderen, bedenk dan, dat er uitstekende plastic-lakverven (lakverven op kunstharsbasis) te krijgen zijn, waarmee u als volslagen leek meteen al goede resultaten hebt. Overschat uw talenten niet. voor u naar de kwast grijpt. Begin eerst eens met een keukenstoel of zo, als probeersel, Zorg altijd dat de ondergrond stof- en vetvrij is en volkomen droog. Anders kan de verf zich niet behoorlijk hechten. Oude verflagen moeten worden wegge schuurd. Dit kunt U doen met midden-grof schuurpapier of door afwassing met amo- niak-water. Later dan met zuiver water naspoelen en afdrogen. En NOOIT beginnen schilderen voor alles weer kurkdroog is. Schilder niet in felle zon oi bij l m bran dende kachel. Zorg voor behoorlijke venti latie, om een gelijkmatige droging te be komen. Gebruik de verfkwast alleen om te schilderen. Dus niet om de verf om te roe ren; daarvoor is een stokje beter. Bedek de vloer zoveel mogelijk met oude kranten en neem eventuele vlekken zo vlug mogelijk met een droge doek weg. GERIEFELIJKHEID EN STIJL KOUSEN DIE DE BENEN BESCHERMEN Een nieuwe dameskous, die in Amerika onlangs met een ovei weldigend succes ont haald werd, zal binnenkort op de Belgische markt gebracht worden. Deze nieuwe kous bezit de hoedanigheid de benen doelmatig te steunen en de ver moeidheid te bestrijden. In principe is ze voor alle vrouwen bestemd en meer bijzon der voor diegenen die verplicht zijn ge :u- rende lange uren te been te blijven, ook huisvrouwen, toekomstige moeders en vrou wen, die aan het begin van aderspat lijden. Het betreft een 100% nylonkous, die geen rubber bevat: ze is elastisch en doorschj- nend en zeer elegant. Inderdaad ze past uistekend bij de meest uitgezochte toilet ten. STRIJKEN OVERBODIG Herenhemden, die niet gestreken hoeven te worden, bestaan nu ook in katoen, dat speciaal behandeld werd om de voor elke vrcuw zo lastige karwei uit de wereld te helpen. BEKOORLIJKE REGENKAPJES Een vooraanstaand Engels mode-ontwer per heeft onlangs waterdichte zijden ho ofd doekjes in de handel ^uuracht die hij eigen handig tekent. Zij worden als regenkapjes aangewend en zijn heel wat bekoorlijker dan andere voor dit doel gebruikte hoofdbedekkingen. NaXNVTJHaHiVH 3ZNO DE PRIMULA Wij hebben hier al eerder de lof gezon gen op de Primula, de rijkbloeiende kamer plant. Deze plant komt tegenwoordig in verschillende kleuren voor, doch de witte bloeit het overvloedigst. Nu willen we U er aan herinneren, dat de Primula, wanneer het straks warmer wordt, wel een beetje beschermd moet wor den, want volle zon kan ze maar moeilijk verdragen. Aan te raden is het om haar we kelijks wat kunstmest voor kamerplanten te geven. Dorre bladeren dient men gere geld te verwijderen. Wanneer de plant is uitgebloeid, gaat u gewoon door met de be mesting en u zult zien. dat er zich weldra nieuwe bloemknoppen zullen ontwikkelen. In de zomermaanden kan men een Primu la met pot en al in de tuin ingraven, doch ze verlangt dan een licht schaduwplekje. Tegen de herfst kan ze opnieuw binnen ge zet worden. U weet toch. dat de Primula voor sommi ge mensen gevaarlijk is Het is te zeggen, dat er mensen zijn. die bij de aanraking van de bladeren een hinderlijke huiduitslag bekomen, wanneer uw kind hier ook gevoe lig voor is, laat dan de plant door een van uw huisgenoten verzorgen. DE AZALEA De azalea behoort ongetwijfeld tot de meest geliefde voorjaarsplanten. Ze zijn verkrijgbaar in de prachtigste kleuren. Wanneer gelang (misschien een maand) vreugde wilt hebben van een bloeiende aza lea, koop haar dan niet in volle bloei, maar kies een plant met vele knoppen. Aan U dan te zorgen, dat al deze knoppen tot ont luiken komen. Een eerste vereiste hiervoor is, dat de aardkluit nooit droog mag wor den en dat de lucht, waar zij staat, goed vochtig is. Zorg tevens voor een niet te warme of te zonnige plaats. Is de pot bij aankoop erg droog, zet de plant dan met pot en al in een bakje lauw water tot er veel luchtbellen meer opstij gen. Laat uitlekken en zet haar daarna in een iets te ruime sierpot. De ruimte, die over blijft opvullen en de pot afdekken met spag- num, veenmos. Breng tussen het kroontje op zeer veel plaatsen zo onzichtbaar moge lijk. kleine stukjes spons aan. Door het vochtig houden van de sponsjes krijgt de azalea de goede vochtige atmosfeer, waarin zij schitterend gedijt. Pluk de uitgebloeide bloempjes steeds dadelijk af. zodat al het voedsel ten goede komt aan de knoppen, die nog open moeten gaan. Na de bloei wordt de plant in een koele lichte kamer gezet en krijgt zij iets minder water en geen mest. Tijdens de zomermaan den graaft men ook deze plant met pot en al, op een zonnig plekje in de tuin. Eind september haalt men de plant weer binhen. ONS WEKELIJKS PRAATJE HET ZWAKKE GESLACHT Waarom spreekt men, wanneer het vrou wen betreft, toch altijd over het «zwakke geslacht» Denken de mannen nu werke lijk, dat wij voor hen het onderspit moeten delven Dan hebben zij het toch mis. In de eerste plaats leeft de vrouw langer dan de man. Onze gemiddelde leeftijd is 68 jaar, terwijl de mannen gemiddeld op de gemiddelde leefitjd van -63 jaar sterven. Kleurenbindheid komt bij vrouwen slechts uitzonderlijk voor en een vrouw stottert zelden Ook zweren zijn een typisch mannelijke kwaal. Het procent geesteszwakken is bij beide geslachten ongeveer even groot, maar driemaal meer mannen dan vrouwen plegen zelfmoord. In tegenstelling met het algemeen ver moeden, veranderen vrouwen niet zo dik wijls van mening als mannen. Zij doen ex- langer over, om tot een besluit te komen maar houden daar dan aan vast. Vast staat dat vrouwen meer praten dan mannen; maar dat komt omdat zij be schikken over een grotere woordenschat Dat vrouwen ook in onze moderne we reld hun «mannetje staan», blijkt wel uit de volgende up-to-date berichtjes - De regering van de Philippijnen heeft voor de eerste keer een vronw op een am- basadeurspost geplaatst. Mevrouw Trinidad Legarda is als zodanig in Indonesië be noemd. Madame Cuezzin Coulibaly is be noemd tot minister van arbeid en sociale zaken in Haute Volta aan de Ivoorkust van Frans West-Afrika. Het is het eerste West- afrikaanse gebied met een vrouwelijke mi nister. Zij is ook gemeenteraadslid in Ar- bidjan en doet al jaren haar best om de Westafrikaanse vrouwen voor politiek te in teresseren. De Frangaise Claude Kegan zal een expeditie leiden naar de 8ste top van de Himalaya, de Cho-Duy (8153 meter Ella Gulama van Sierra Leone in West Afrika is een van de negen vrouwelijke stamhoofden. Zij werd onlangs er waren negentien mannelijke tegenkandidaten gekozen als hoofd van de Moyamba Kari- yamba stam, die uit dertig duizend leden bestaat. Zij heeft tot nu toe veel gedaan vcor de bevordering van het onderwijs. Men verwacht dat zij een belangrijke rol zal spelen op de internationale vrouwen conferentie, die in 1960 in Géana gehouden zal worden. In de Verenigde Staten verdienen de vrouwen tegenwoordig gemiddeld 5% meer dan in 1956. In 1957 was het gemiddeld in komen van vrouwen met een full-time job drie duizend dollar (150.000 Fr). Eén der de van de studenten aan de instituten voor hoger onderwijs zijn vrouwen en ook een derde van de arbeidskrachten. In de nieu we staat Alaska vormen de vrouwen het vierde deel van de arbeidende bevolking. Om te eindigen geven we graag toe, dat er enkele kleinigheidjes zijn waarin de mannen ons de baas zijn zij kunnen har der lopen dan wij en er zijn slechts zeer weinig vrouwen, die op haar vingers kun nen fluiten. wekelijkse balans des: VERKEERSONGEVALLEN 1177 verkeersongevallen met dertien doden 58" GEWONDEN In de periode van 2 tot 8 maart werden op de wegen en in de agglomeraties, waar het toezicht op het verkeer door de rijks wacht wordt waargenomen 1.177 verkeers ongevallen vastgesteld. Bij deze ongevallen verloren 13 mensen het leven ter plaatse, 123 werden ernstig en 464 licht gewond. Tijdens het weekeind waren er 354 on gevallen, waarbij 3 doden vielen ter plaat se en 51 personen werden gewond. Per provincie is de verdeling als volgt: Babaht 232; West-Vlaanderen 104; Oost- Vlaanderen 139; Antwerpen 9-; Limburg 105; Luik 154; Luxemburg 31; Henegouwen 237; Namen 85. In de maand febuari 1964 heeft ie rijks wacht 4.747 ongevallen vastgesteld (4.939 in, februari 1963), waarbij 75 personen ter plaatse werden gedood (50), 704 personen ernstig gewond (403), en 2.115 licht (1.527) werden gewond. oOo DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 23 tot 29 februari werden en per dag 32.101 volledig en 23.131 gedeeltelijke werklozen gecontroleerd, zeg ge in totaal 55,232 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering vai 776 volledig en 14.095 gedeeltelijke werklozen opgetekend. De lichte daling van de volledige werkloos heid betreft in hoofdzaak de sectoren bouw, textiel en kleding. De vermindering van de gedeeltelijke werkloosheid was voorgl te wijten aan de verbetering van de weersomstandigheden, waardoor de nijverheden met buitenarbeid een meer regelmatige activiteit te zien ga ven. oOo LOTENLENING 1953 Bij de 569e trekking van de Jotenkning 1953 is een lot van 1.000.000 F gevallen cp obligatie reeks 1080 nr 819, een lot van 500.000 F op obligatie reeks 326 nr 972 en een lot van 250.000 F op obligatie reeks 1982 nr. 123 Dc andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 F. 1. - '2. - DIOCESANE LOÜRDESBEDEVAAftTEN BISDOM GENT PROGRAMMA 1964 van 19 tot 26 mei Rechtstreeks Lourdes. van 15 tot 25 juli Lyon Ars Grenohie La Salette Lourdes. 3 van 18 tot 25 juli Rechtstreeks Lourdes. Telkens 6 dagen verblijf te Lourdes. INLICHTINGEN en INSCHBIJVINGEN Mi-. APPELMANS Jozef, Korte Zoutstraat, 5. Mr. 1)E MAN Jozef, Ledeoaan, 57. De Gazet van Aalst Schoolstraat 26. dat in Londen een 19-jarige student het we.eldrekord handenschudden op zijn naam heeft staan. Op een druk plein heeft hij een hele dag gebivakkeerd om mensen de hand te schudden. Toen hij 12.000 voor bijgangers had afgewerkt was hij wereld- rekordhouder. Doodmoe is hij toen naar bed gegaan, a' door mompelend «Aangenaam aange naam dat een adelijke jager in Engeland in het plaatsje Huntfield met zijn paard ver een haag sprong omdat hij een mooie vos in zijn vizier had gekregen. Hij spreng echter totaal verkeerd, want achter de haag stond de open auto van mevrouw Daisy Knight, waarin paard en jager *e- recht kwamen. De jager moest toen met een shock naar hét ziekenhuis worden ver voerd, het paard kreeg van de veearts een kalmerende inspuiting en mevrouw Daisy Knight wendde zich tot een psychiater. dat de Amerikaanse vereniging van meesterkappers onlangs over de Beatles heeft opgemerkt «Het zijn heel aan.!.ge jongens, maar voor men ze in de Verenig- i de Staten toeliet, had men ze naar de scha- 1 penseheerder moeten sturen dat een Zweedse kinderpsycholoog heeft gezegd, dat het niet erg verstandig is om doodskoppen af te beelden op flesjes met vergift. Een opinie-onderzoek onder de Zweedse kinderen tussen 4 en 8 jaar heeft namelijk uitgewezen dat de meesten i.iet weten wat de doodskop betekent. Een grobt aantal kindeken meende dat cie doodskop betekende dat het een nette jongen in een zeerover kan veranderen dat de Beatles ook in Rusland al bekend zijn. Een jongerenblad in Moskou schreef het volgende: «Deze langharige Engelse no zems vormen een geheim wapen van de Britse regering. De jeugd wordt afgeleid vain de politiek en van het idealisme. De Britse regering geeft hen bovendien nog steun in plaats van hen in een kliniek te laten opnemen». dat in K'upferberg in West-Dui'.siand aan Kosler, 103 jaar werd gevraagd hoe zij het had klaargespeeld om zo oud te worden. «Ik ben zo oud geworden omdat ik nooit getrouwd ben geweest, zei Maria, ik had mij daardoor nooit te verdiepen in de problemen van mijn echtgenoot.» dat een onderwijzer vroeg: «Jan, noem eens vijf dingen waar molk <n zit?» Jan dacht diep na en zei toen: «Boter kaas. yoghurt en eh... eh twee koei en. meester». dat een jong meisje zei: Als we ge trouwd zijn Jan, wil ik drie dienstmeisjes hebben». «Die zul je krijgen Paula, /.ei Jan maar niet alle drie'tegelijk». In de regie van Herman Slagmulder hefe-ft een, indrukwekkejnde groep Catha- rinisten verleden weekeind het tragisch drama van Henry de Montherlant La Reine Morte gespeeld, en niet zonder sukses. Deze bijval, die zich uitte door een hartelijk applaus wanneer het doek van schouwburg Groen Kruis voor de laatste maal kreunend werd neer gehaald, was ten volle verdiend. Het stuk zelf is merkwaardig; merkwaar dig ook, in de volle betekenis van hot woord, de vertolking van de Ferrante-rol door Walter Boni, en die van Ines de Ca-- tro, door Chris Boni. De tragiek van ïer- rante koning van Portugal, op zijn levens avond omringd vajn doortrapte Grandes, en a.h.w. verplicht door de omstandighe den om mes, echtgenote van zijn zoon, te vermoorden, werd door Walter Boni beli chaamd op een sobere, van binnen-uit ge groeide, uiterst dominerende manier. Ir.es de Castro, subliem van doorvoelde vorm geving en met een ongewoon aantrekkelij ke stembeheersing. gaf de repliek. Deze beiden, samen met een eenvoudige, sfeer- scheppende dekorbouw en een haast won derbaar goed aangepaste background-mu- ziek, overtuigden elke toeschouwer zonder uitzondering. Over de andere akteurs kunnen we kort zijn: met uitzondering voor G. Eelbode. als de zoon Pedro (die de dood van zijn vrouw - historisch - wreed heeft gewro ken), en Bea Van der Eist, als de Infante van Navarra vertolkten zij slechts episo dische rollen die door een begrijpende re gie in behoorlijke banen werden geleid. Emiel Backaert, als de premier Coelho, tipeerde raak. maar scheen last te onder vinden van zijn stem, wellicht een ver koudheid. Overigens was ook zijn prestatie af Voor de Infante, die naar mijn peste we. ten, aan haar proefstuk toe is, dient be vestiging afgewacht. Haar vertolking was zeker niet zonder verdienste, in aanmer.: king genomen dat het de eerste keer was! dat zij op de planken stond, maar overtui gend was zij niet: het bleef teveel bij ove-? rigens keurige deklamatie, en er was o. genschijnlijk te weinig kontakt met de me despelers. Gilbert Eelbode beleefde zijn: don Pedro beslist, kon zelfs ontroeren: maar een paar jongensachtige gebaren ver rieden hoe deze zeer spontane akteur de! stijl van het drama onvoldoende beheerste.; Nog een paar kleinigheidjes, liefst te be schouwen als opbouwend: het herhaalde, lijk wijzigen van de lichtstanden binnen dezelfde speelruimte stoort lichtjes, te meer dat de apparatuur van deze schouw-i burg, hoe véél verbeterd ook. niet toelaat! de akteur onopgemerkt te volgen. Dain maar liever vaste lichtstanden! En het «één, twee. drie»-bevel, waaiOp de degens worden geheven als groet aan de «dode koningin», stoort eveneens: we had den hier liever geen. woord gehoord, te meer dat het brandpunt van de belangstel-; ling zich toespitst op de persoon van de troonopvolger, die zelf in het diepste, som. berste en verbetenste stilzwijgen, met lou-l ter handgebaar de aanwezigen beveelt. En dat de scene te klein uitvalt voor het slot.! vertoon, daaraan is niets te verhelpen Alles samengenomen, een zware opgave voor amateurs, gered door het overduide-i lijk talent van een paar enkelingen, en de! kollektieve geestdrift van tientallen ande-j ren. Een vereniging die het zich voor der.! gelijke opgave kan permitteren, nog eeaj drietal waardevolle akteurs niet te gebrui-j ken, heeft méér dan een groot verleden:! een open venster op de toekomst. AVD 1 HOOGSTAAND KRITISCH WERK OP DE NATIONALE FINALE VAN DE ..VLAAMSE FILM- EN TELEVISIE PRIJS 1963.. TE BRUSSEL Prijs toegekend aan de h. Tanghe uit Torhout Op zondag, 1 maart werd te Brussel de nationale finale ingericht van de «Vlaamse filmi en Televisieprijs 1963». Deze wed strijd vcor filmkritiek, georganizeerd door de K'atoiieke Filmliga. kent een steeds groeiend sukses bij de lilmliefhebbers. Het werd de vierde achtereenvolgende finale Na de algemene schiftingsproeven in het maandblad «Film en leievisie», en deze van de provinciale finales, werden slechts 25 kandidaten tot de nationale finale toe gelaten. De zitting werd geopend door Z.E.H. De PaiJvY Algemeen aalnjcezenler van Ide jury, die een huidewoord tot de finalisten richtte. De Katolieke Filmliga die zonder grote trom of sensatie haar ideaal van kieskeurig konsekwent nastreeft, is geluk kig met deze wedstrijd kreatief bij te dra gen tot de ontwikkeling van de filmkri- tische zin van het Vlaamse Volk. Vervolgens bracht Marecei Pira, sekre- taris van de wedstrijd, hulde aan het mon nikenwerk van de provinciale jury's. Hij dankte tevens de heer J. P. Wauters, al gemeen sekretaris van de K'FL voor de wijze waarop hij de schiftingsproef van de Prijs 1963 opvatte en stuurde eveneens een dankwoord aan het adres van de H. Jozef Van Liempt, die als programmator van de films op de nationale finale eer, grote verantwoorrelijkheid neemt en hier bij steeds opnieuw iedereen weet te ver rassen met zijn originele keuze. Tenslotte stelde de heer Pira aan de finalisten d- jury van tien filmcritici voor en onder streepte tevens de verdiensten van voor aanstaande firma's die deze wedstrijd hel pen realizeren. Vervolgens werd de finale-film vertoond Het was de prent «The Salnd Castle» (Het Zandkasteel) van Jerome Hill met Barry en Laurie Carwell. Het tema van de film werd door finalist Michel De Geest op de meest kernachtige wijze begrepen. «Jerome Hill heeft in een fargmentarischl opgebouwd tema, symbolisch de irriëlej droomwereld van een jongen evoluerend laten uitschijnen, tegen de fantasierijke,! deels satirische, deels ironische achter-j grond van het strandgenoegen.» Na de projektie (62 minuten) werden alle kan didaten gekonfronteerd met de, vragen rond «The Sand Castle», en kregen één. uur toegemeten om hun indrukken neer te sch rij ven- De nationale jury kon 's avonds reeds de uitslag proklameren. Met algemeenheid van stemmen werd de «Vlaamse Film- en Televisieprijs 1963» toegekend aan de Heer Gilbert Tanghe uit Torhout. De andere laureaten werden als volgt! gerangschikt: 2. Billiet Frans (Ruiselede); 3 de Baere Rudy (Gent). 4, De Geest Michel (Schepdaal), 5. Reyniers Leonl (Niel). 6. Van den Eede Hugo (Antwer pen), 7 Mees Leo (Stabroek), 8 Vlyminck Wilfried (St Gilles-Waas), 9. Leney Jean. André (Tielt). 10. Gorissen Leopold (Geis- tingen-Ophoven). 11. Leenders Maurice (Brussel), 12. Van Autreve Roger (Leo- poldsburg), 13. Swinnen Louis (Heppen), 14. Dielens Greta (Kessel-Lier) 15. De Rocker David (Laarne), 16 Wauters Ul-I rik (lieverlee), 17 Gijssens Frans (Moor-I sel-Aalst). 18 Paternoster Armand (Wink- sele), 19 Rolly Jozef (Assebroek), 20. E- vers Jules (Zonhoven). 21 Torfs AlfonsE (Testelt), 22. Van Maldeghem Jeroom Wuustwezel), 23 Van Leuven Alfons (Rumbeke), 24 Coppens didier (Drongen), 25. Dubois August (Vucht). In een slotbemerking verheugde de h.l Van Liempt er zich over dat deze finale! kan bogen op het beste kristische werk inl de geschiedenis van de wedstrijd, zodat met recht en reden het eerste lustrum vanl de «Vlaamse Film en Televisieprijs» op een rijke oogst zal kunnen terugblikken. C.V.P. ZITDAGEN ARRONDISSEMENT AALST - Sen. E. COPPENS maandag 16-3-64 Groen Kruis 10 tot 12 u. E.MORIAU zaterdag 21-3-64 aan huis 10 tot 12 u. H. Hartkring 19,30 u. M®YERSOEN L. zaterdag 21-3-64 aan huis R. OTTE zaterdag 21-3-64 «Groen "Kruis 10 15 -- 1145 u. W VERLEYSEN dinsdag 17-3-64 - «Groen Kruis 19.30 tot 20.30 u Oordeelt hij RECHTVAARDIG DE RECHTER die ook ZIJN GEWETEN raadpleegt Komt zien en luisteren zondag 22 en maandag 23 maart St. Jozefskrïng PAUSELIJKE PAASBOODSCHAP OP PAASZONDAG' (Vatikaanstad) Uit het programma van Radio Vatica. a voor de Goede Week is op te maken 'lat Paus Paulus VI op Paaszondag 29 maart te! 12,30 uur van de buitenloggia van St. Pie tersbasiliek te Rome zijn plechtige Paas- boodschap tot de wereld zal richten en ver volgens de zegen «Urbi et Orbi» zal verle- nen aan Rome en de wereld. Radio Vatic-ana zal op Palmzondag 22 maart vanuit de basiliek van St. Paulu: voor de Muren, op Witte Donderdag 26' maart vanuit de basiliek van St. Jan van Lateranen. op Goede Vrijdag. 27 maart van. uit de Vatikaanse basiliek, telkens de gods dienstplechtigheden uitzenden, waaraan c'e Paus deelneemt. Van Paaszaterdag tot Paas zondag zal de Vatikaanse Radio geen nieuwsberichten uitzenden.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 2