en omstreken Een niet alledaagse hobbyAanmaak van Raketten Klein Logboek In het Sint-Maarteninstituut te Aalst werden nieuwe lokalen ingewijd. NEC SPE, NEC METU Jongens uit Denderstreek Doen het zelf H.E.P. Odilon DU FOUR SJ ipke Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK. 3 maandab 6 maandab. Jaarabonnement 50 95 185 Postrekening 881.72. Telefoon 241.14 20e JAARGANG Nr 25 Donderdag 26 maart 1964 2 F HET NUMMER Voor wie onkundig was van hun bedrijvigheid was de datum voor het lan ceren van een raket gevaarlijk dicht bij de dag dat Alva zijnen Briel verloor Zodat de invitaties vanwege de Raketklub die te Denderleeuw haar zetel heeft, maar in de jonge Aalstenaar Claude Uyttersprot een harer ijverigste leden, twij felachtige gevoelens had doen ontstaan. RAKET Z. P. X. I. De twijfels en de raadselachtigheden verdwenen dan definitief toen men inder daad zaterdag 11. langs 't gevaarlijk gaan pad van een onwelriekende Dender, daar voorbij het Sas van Denderleeuw, een ploeg jonge lui kon zien opstappen met een stel buizen, elektrische draden en een uiterst behoedzaam gedragen doos. Zij waren het inderdaad, de mannen van de Raketclub die sedert november 11. begon nen waren met het ontwerpen en de aan maak van de raket Z.M.X.I. die zij dan eindelijk de ruimte zouden inzenden van- op hun basis zijnde een glooiende verzuurde weide, langs de Denderoevers. De neergutsende regen, het scepticisme van de genodigden, merkbaar door vele vragen, konden jonge mannen van de enige Raketclub uit de Denderstreek niet ontmoedigen. Maar hun sympatieke. jeugdige gezich ten verrieden wel de innerlijke spanning over dit experiment dat voor de zoveeï- ste maal de ernst van hun zaak, hun klub moest bewijzen. En dat experiment be stond erin een zeer vernuftig gefabriceerd tuig van ca. 1.50 m. de ruimte in te slin geren tot een hoogte van ca. 5000 m. i Niets min. niets meer.. Doordat vuile flarden wolken laag over het Denderdal dreven, leek het een ogen- i bhk dat de proef op de Eugen Saneer Basis (ja. what 's in a name) zou moe ten uitgesteld worden. Maar een van die teenagers met technische knobbels was thuis in de meteriologie. Er zou wel een gat in dat vuile wolkendak komen. Dus werd er ijverig voortgewerkt het start stelsel opgesteld, draden gespannen, de ra ket, en in 't biezonder dat moteurken na gekeken KONING BOUDEWIJN ONBEVOEGD VOOR SUBSIDIES De man die men kon verdenken ver antwoordelijk te zijn voor de public-re- lations, en de twijfels en het ongeloof in de lekenogen zag, gaf intussen de we tenschappelijke gegevens, en dat was meer dan men ooit twintig, dertig jaar geleden in het klassieke schoolboekje voor natuurwetenschappen kon leren. De hoogte van de raket bedroeg, zo de druk van de motor 70 atmosfeer, het materiaal waarvan hij was gemaakt chroom-molybdeen, gewicht 190 gr. eindsnelheid raket 1.120 km p. u. ver- brandingsduur 0,5 seconde-stuwkracht 362 kgr. Zie, je zei de man van de jongere mo- re-brains-generatie het probleem zijn de centen, net of de rest een alledaagse Doe het-zelf affaire was. Het ganse geval ver eist een budget dat ver boven ons geza menlijk zakgeld ligt ca. 4000 F Hier hebben Koning Boudewijn gevraagd ons een handje zakgeld apart toesteken. Wij hebben Koning Bodewijn gevraagd ons toelagen te schenken maar het heet dat hij dat niet kan of mag. Neen, zei een omstaander, dat kan de koning inder daad niet... Maar de man van de Public Relations dat de burgemeester der Ajuinen welwil lend het verzoek heeft gelezen, zoals dat in de administratieve taal heet, want het werd gevolgd door het bezoek van een inspecteur van het departement van Arbeid, die blijkbaar wou overtuigd zijn in hoeverre het goedje al dan niet gevaarlijk is. Neen. dat is hel lang niet. Natuurlijk is er een heel klein risico dat het ergens, wanneer de «basis in de omgeving van een bevolkte buurt zou liggen, dat de raket op iemands onschuldig hoofd zou terecht komen. Daarom werd ook de ver laten Dendervallei uitgekozen... GESLAAGD EXPERIMENT. En ja. daar was het uur H. Hel ganse j Sbünës'of banken) aan 30 F voor tuig stond opgesteld. Die van de andere een plaatsbewijs generatie weken wat bang geworden stuk blauwe lucht was Bestellingen kunnen van heden af ge- zodat men de baan van daan worden door overschrijving op pr. 197.33 Stadsbestuur Brugge. DE H. BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE Maandag, 4 mei e.k. te 10.30 u gaat de H. Bloedprocessie doorheen het oude Brugge trekken. Deze historisch reli gieuze optocht is een der schoonste van Europa. Bedevaarders en toeristen kunnen langs de doortocht zitplaatsen reserveren achteruit Een vrij gekomen. de raket zou kunnen volgen. Voor nadere inlichtingen wende men En dan precies 17,38 zei de man van zich tot de Dienst voor Toerisme Markt, de Public Relations duwde Claude; 1. Brugge. Tel. 333.87 en 381.06. Uyttersprot op de zwart-witte knop. Er klonk een korte doffe klank, een VOOR EEN SCHONER AALST, lichtflits en inderdaad de raket of het raketje o, lieve hemel, steeg pijl- Het aantal krotwoningen die sedert snel de hoogte in. j 1959 jaarlijks werden gesloopt is als volgt 1959 26 het plots bleek dat zij. de raket, eerder onwillig werd en verschijnselen van dronkenschap vertoonde. Maar toen, reeds op een aanzienlijke hoogte, hernam de ruimtespurt in flinke vaart, beschreef heel hoog, nauwelijks merkbaar een zwenking en keerde terug naar de begane Dendergrond. 1960 15 1961 29 1962 41 1963 14 SOCIALE WONINGBOUW Z. M. X. I. De proef wordt voorbereid, hier wordt de ontsteking aangebracht. als gezegd 1,5 m. de diameter 34 mm., die er op dat vlak althans eenvoudiger opvattingen op na hield, vond dat toch niet zo vanzelfsprekend Het bleek ook dat Mister Atlas, de Vlaming die de Amerikaanse eerste ra ketten ontwierp, hun reeds zeer bemoe digend had geschreven. Natuurlijk was de basis niet dat. daarom had een hun ner ook de Aalsterse burgemeester aan geschreven om eventueel een oefenbasis ter beschikking gesteld. Het moet zijn Hoe hoog wel 3.500 m. zei de jon ge man met de technische knobbels. De hele gebeurtenis had amper 54 seconden geduurd, een zeer nauwkeurig gekrono- metreerde tijd, die naar verluidt de ra ketbouwers toeliet de juiste hoogte te bepalen. Het experiment bleek geslaagd. Zij. j Benevens de thans reeds ontworpen wijken met groepsbouw fen voor de Hoe- zeicouter ook hoogbouw) ligt het in de bedoeling van het stadsbestuur ook in de omgeving van Merestraat en Sluisken een woningscentrum te ontwerpen. Dit opzet zal inderdaad beantwoor den aan een noodzakelijkheid. Voor nieuwe woningen die nl. gebouwd wor den aan de Bergekouter overtreft de vraag in hoge mate het aanbod. de jongens van de Raketklub uit de C,elet °P de specifieke Aalsterse toestan- Denderstreek waren zielsgelukkig. Maar den. zijnde de steeds duurder wordende zij willen hoger mikken net zoals Mis- bouwgronden- kan het stadsbeleid inzake ter Atlas, wie ze in een entousiaste brief sociale woningbouw voorbeeldig worden zullen berichten over de raket Z.M. XI. geheten, die zaterdag 11. hooe boven de Dender- streek hine SOLFERSTEKJES EN KOMMUNIS- I TEN Wie zei daar weer wat kwaad van de i jeugd van vandaag (n.v.) Te Geraardsbergen verschijnt een kom- Het was op 21 maart, begin van de lente, een heuglijke dag voor het Sint- Maarteninstituut. Tijdens de namiddag werden door Monseigneur Schelfhaut voor de Middelbare Afdeling, vier nieu we lokalen ingezegend. Daarna werden in de verschillende klassen de kruisbeel den plechtig opgehangen in aanwezig heid van de leraars-wetenschappen en de leerlingen van de Latijn-Wetenschappen en de Wetenschappelijke B voorwie deze lokalen in hoofdzaak bestemd zijn. De plechtigheid werd bijgewoond door de heren volksvertegenwoordigers Otte en Moriau, de heer burgemeester Blanckaert, inspecteur Kan. R. De Moor en Z.E.H. pastoor A. Verbraeken, oud- superiors, schepen Claus, Ringoir en Van Sinay, oud-leraars en oud-leerlin gen. Ook talrijke ouders hadden er aan gehouden aanwezig te zijn. De prachtige lokalen, uiterst modern geoutilleerd, bestaan uit twee laboratoria een biologie- en een natuurkundeklas. Na de inhuldiging had in de feestzaal een academische zitting plaats. Z.E.H. Superior R. De Wilde schetste op gevat te wijze de groei van het instituutge-' durende de laatste vijftien jaar werden aan de bestaande Moderne Humaniora- Afdeling een Economische Afdeling, een Afdeling Latijn-Wiskunde. Latijn- Wetenschappen Wettenschappelijke B en een Technische Handelsschool toegevoegd. Vervolgens bracht hij een dankbare hulde aan al zijn voorgangers en deed uitschijnen waarom de nieuwe lokalen voor de we tenschappelijke vorming van de studen ten, een noodzakelijkheid waren. Hij noemde de plechtigheid de eerste dag van een nieuwe lente voor het instituut» Hierna verleende de Superior het woord aan de Heer P. Vernaillen, directeur van het P.M.S. Centrum te Aalst, die han delde over de vele studiemogelijkheden na de Humaniora. Het was een rijk ge documenteerde uiteenzetting waarnaar aandachtig geluisterd werd door de ou ders en studenten. Monseigneur Schelfhaut sprak het slot woord uit. Hij bracht een oprechte hulde aan al zijn medewerkers en wees er op dat het in de eerste plaats het bestuur en de leerkrachten zijn die een instituut maken tot wat het is. Daarbij aanslui tend dankte hij eveneens de ouders voor het vertrouwen dat ze in het katholiek onderwijs stellen. Teruggrijpend naar de woorden van Z.E.H. Superior vroeg Monseigneur zich af«Als dit de eerste dag is van een nieuwe lente wat gaat dat worden als deze school haar zomer zal kennen De vergadering werd opgeluisterd door het knapenkoor van het instituut gedirigeerd door E.H. M. Ghys met aan de piano de Heer R. Mores, en door het Orff-instrumentarium onder leiding van Je Heer J. D'Hollander. Ze brachten ons zeer gesmaakte liederen en muziek. Na de zitting werd door de aanwezi gen een bezoek gebracht aan de nieuwe lokalen waar de leraars-wetenschappen, bijgestaan door deskundigen, met het nieuwe materiaal allerlei proeven deden. Het mag gezegd dat deze plechtige in wijding alweer een heerlijke dag betekende voor het Sint-Maarteninstituut dat sedert zovele jaren een belangrijke I rol speelt in de opvoeding en de vor ming van de jeugd van Aalst en omstre ken. Een zicht op een der nieuwe lokalen. munistisch maandblad, genoemd naar het Manneke (dat aldaar op de Grote Markt prijkt en eenmaal ontvreemd werd door een groep Aalstenaars onder leiding van C.V.P. voorzitter M. de Bisschop) Dat ultra rode pamflet dat dus «Mannekepis» heet, met het motto Het blijvend licht in de duisternis ligt momenteel (moge lijk ook voortdurend) in ruzie met de plaatselijke A.B.V.V.-ers. Oorzaak van deze broederlijke twist is de staking in de Union Allumetière »of het fabriek van de Zweden. De B.S.P.-ers verwij ten de Kommunisten dat zij de staking willen politiseren. Van op afstand is ook dit sociale konflikt in de stad van de Ou- deberg niet al te duidelijk. Maar iets zegt de objectieve waarnemer dat die Gis- bergse kommunisten het misschien niet verkeerd voor hebben wanneer zij bewe ren dat de politiekers van het arrondis sement mét de vakbonden er goed zou den aan doen te letten op het gevaar van invoer van afgewerkte produkten vanuit Zweden... om de staking te breken. Inderdaad moet men de grote interna tionaie trusts niet méér toelaten dan de eigen kleinere bedrijven. En als die brave kommunistische wer kers nu eens gelijk hebben, lieve hemel, waarom het ook niet gezegd ende ge schreven. DE MENSELIJKE WAARDIGHEID EN DIES MEER Neen. niet van de ene dag op de an dere gaan wij de syndicale vlag zwaaien. Maar ter overweging volgend reglement in een bedrijf in het zuiden van de Den derstreek. waaraan voor diegenen die het in acht nemen een speciale premie is verbonden Niet meer spreken of lachen tijdens het werk. Niet te lang naar de W C. gaan. Geen sigaretje meer gaan roken. Niet teveel meer opkijken tijdens het werk. Naar gelang van het standpunt dat men inneemt, én met inachtneming van de aard van het bedrijf en de plaatselijke omstandigheden kan men hierover al dan niet verontwaardigd zijn. Strikt genomen klopt het niet met de mense lijke waardigheid en is het geen blijk geven van zin voor human relations. Menselijke waardigheid, human re lations de bekende gemeenplaatsen die in ieder geval ook de man ontbeert die zeer onlangs in een bedrijf uit de streek aan een ondergeschikte, misprij zend iiet opmerken dat hij (de onder geschikte )toch de zoon was van ne zwarten NA 25 JAAR ONONDERBROKEN MISSIELEVEN IN INDIA VICARIS-GENERAAL VAN HET BISDOM RAIGARH AMBIKAPUR TERUG NAAR AALST. H. E. P. Odilon DU FOUR, S. J. de zoon van een bekende Aalsterse oogarts en de broer van Dr. A. Du Four zal na 25 jaar ononderbroken missieleven per vlieg tuig via Calcutta en Frankfurt deze week naar huis terug keren. Deze hoogeplaatste missionaris vertrok te Aalst op 14 oktober 1938 naar Ranchi. Hij werd na zijn theologische studies op 21-11- 1944 te Kurseong tot priester gewijd. Voor dien was hij gedurende twee jaar leraar aan de St. Mary's High School te Santoli. In 1946 werd hij directeur aan de Apostoli sche school te Ranchi. Van 1948 tot einde 1949 was hij de minister in het Manresa- House te Ranchi. Van 1950 tot 1955 werd hem de leiding toevertrouwd van de Agri cultural Basic Training School te Sitagar- ha. Na één jaar aevisor geweest te zijn van het Aartsbisdom Ranchi, vervulde hij van 1956-1962 het rectoraat van het studiehuis der E. Ik Jezuïeten te Ranchi. Ondertussen werd het bisdom Raigarh-Ambikapur opge richt. In dit. nieuwe bisdom zal hij eerst enkele maanden pastoor zijn te Gmabahar om in 1963 vicaris-generaal te worden van de bisschop Mgr. Stanislas Tigga. Deze oud-leerling aan het St. Jozefscolle ge zal na deze rijk gevulde periode terug in ons midden komen waar wij hem hartelijk welkom heten en een flinke rust toewensen. Niettemin vernamen wij uit goede bron dat II. E. P. Odilon Du Four S.J. hier vooral zal werken voor de scholen van het bisdom Raigark-Ambikapur, waarvoor hij ook op uw steun wil rekeneen. Residentieadres: Pontstraat, 13, Aalst. L. F. A.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1