en omstreken r Inhuldiging van het hulpcentrum 900 te Aalst Klein Logboek Viaamse Volksbeweging blijft onafhankelijk Lezerstribune NEC SPE, NEC METU Over één kam geschoren met hun stakende kollega' azet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK. 3 maan da h 50 6 maandab. 05 Jaarabonnement Postrekening 31.72. Telefoon 241 14 20e JAARGANG Nr. 32 Zaterdag 18 april 1964 MET BIJVOEGSEL Het Hulpcentrum 900 dat te Aalst van wal stak op 31 maart 1961 heeft sindsdien prachtig werk geleverd. Een statistiek leert j ons dat tijdens de periode van 1961 tot einde 1963 eventjes 25527 gesprekken wer den gevoerd, hulp werd geboden voor 2295 ongevallen, voor dringend ziekenvervoer I 3396 maal werd tussengekomen, en 396 br:.ndoproepen werden volbracht. Dokter Amerlmck, hoofdinspecteur bij het Ministe rie van Volksgezondheid hield er in zijn toespraak dan ook aan namens 's lands lei ding de Aalsterse brandweermannen zijn fe licitaties over te maken voor de toewijding en het entoesiasme waarmee zij hun moei- I lijke taak volbrengen. Talrijke personali teiten hadden er aangehouden de off iele in huldiging van het Hulpcentrum bij te wo nen o.a. de hh. Hector Rombaut, afgevaar digde van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Volksgezondheid. Directeur gene raal Buysse: inspecteur-generaal Dr Amer- linck, burgemeester Blanckaert. schepenen Benoni Ringoir, Van Sinay en Gilbert Claus, luitenant-kolonel De Winter, Aalst; De Veirman, kapitein rijkswacht Aalst; rijks wachtcommandanten Busselen, Dendermon- de en Bogaert Asse, Van Beneden, arron dissementscommissaris; hoofdpolitiecommis- saris Bombeeck, Aalst, politiecommissaris sen Geeroms, Aalst, Gilbert Robbe. Erem- bodegem. Keppens, Ninove, en Hillevaert, Dendermonde; bevelhebbers brandweer De Vidts, Aalst, Moerman, Ninove. De Waele Oudegm, Gijbeis, Wetteren; Gravéz, Lede; Thues, Mechelen, De Mol, Lebbeke, en De Smedt, Opwijk; Erecommandant De Paepe, Aalst; luitenant Verspaille, Aalst; kapitein De Nayer, Aalst: inspecteur brandweer Oost Vlaanderen Vercruyssen; majoor Meert van de Burgerlijke Bescherming, A- rijs, voorzitter C.O.O. e.a. Burgemeester Blanckaert deed in de feestzaal van het stadhuis het welkomst woord, waarna hij een historiek gaf van de werking van het hulpcentrum, terwijl hij tevens de hoop uitsprak dat het Hulpcen trum spoedig in de nieuwe gebouwen in de Vrijheidstraat zou kunnen ondergebracht worden. Ilij gaf vervolgens het woord aan Dr. Amerlinck die onderstreepte dat de on gevallen in ons land steeds toenemen, Ver leden jaar waren er gemiddeld 18000 onge vallen per maand, zodat de oprichting van de verschillende Hulpcentra in het land juist op hun tijd zijn gekomen. Al de Cen tra leveren prachtig werk en nu met de staking van de geneesheren kent elkeen de betekenis van het roepnummer 900. Spre ker verwees dan naar het Centrum van Aalst, waar dank zij de ervaring van de manschappen en de flinke leiding van be velhebber De Vidts, met daarbij een mo derne uitrusting, de hulpdiensten op schit terende wijze functioneren. De mensen van het Hulpcentrum Aal: i wijdden zich met hart en ziel aan hun be roep en toewijding is voor hen geen ijdel woord. Daarvan getuigen hun steeds zeer snelle tussenkomsten bij spoedgevallen. Om deze mening te staven haalde Dr. Amer linck een dergelijk aan: er werd door de hulpdiensten een kindje, dat een giftig pro duct had ingenomen, naar het ziekenhuis gevoerd. Men kon het kind niet anders red den dan met een product dat alleen te Brussel beschikbaar was. Onmiddellijk werd door de hulpdiensten de politie uit de hoofdstad opgeroepen die met het tegen gift tot aan de snelweg te Koekelberg kwam waar de Aalsterse hulp diensten h«*t pro duct kwamen afhalen. Een uur nadien was alles reeds in het Aalsters ziekenhuis waar het kindje kon gered worden. Na deze lof aan het adres van de Aalster se brandweerlieden, kwam nog even Dr. Crommelinckx, Arrondissementeel voor zitter van het Geneesheren korps, aan het woord, met dankwoorden aan het Hulpcen trum voor de geboden hulp tijdens deze moeilijke periode. Na deze zitting werden de personaliteiten door burgemeester Blanckaert uitgenodigd voor een bezoek aan het Hulpcentrum, waar na door het stadsbestuur een ontvangst werd aangeboden. LIBERAAL SPIEGELKEN NET als de boze stierfmoeder uit het sprookje hebben de Aalsterse liberalen een spiegelken voor hetwelk zij uiteraard een vals beeld krijgen want telkenmale wor den zij er gestreeld in hun (politieke) ij- delheid, zodat hun gemoedstemming hen niet toe nederigheid aanzet. Liberaal Spiegelken aan de wand: wie zijn er de beste en de grootste politiekers m het land? Zolang die praatjes van dat Spiegelken beperkt blijven tot de liberale eigendomme- lijkheden, kan het natuurlijk niemand de ren, hoogstens amuseren. Maar wanneer het Spiegelken gaat praten over andere, ernstig aangelegenheden wordt h 't een wartaal van je welste. 2 F HET NUMMER slaan. Niet alleen wordt de lang niet onsympa tieke heer Craeybeckx aangewreven dat hij te veel van het biervocht houdt, maar ook dat hij eenmaal «in», zich niet onthoudt zijn zeer ONPARTIJDIGE visie te kennen te geven over zijn eigen partij en haar lakse houding o.m. in Vlaamse aangelegen heden. Bij dit alles komt dat Camille Huys- mans, die de great old-man van de partij wordt genoemd, sedert lang een broertje dood heeft aan kameraad Lode De kans is, dan ook groot dat Lode Craeybeckx de bur gemeesterssjerp na de as. verkiezingen zal mogen afleggen. B.S.P. PERS: NO COMMENT Het is hoogst bedenkelijk en onsympa- tiek wanneer de Joodse gemeenschap in de gewraakte praat van de Antwerpse burge meester, redenen meent te vinden om des- Vervolg laatste bladzijde. SCHEPEN RINGOIR ZET PUNTJES OP DE i... DE I Terwijl men in België dag en nacht parabelt rond het conflict tussen dok ters en regering, buigen deze twee Amerikaanse artsen zich over de ge neeskundige problemen die zich voor de as. maanbezoekers stellen. Zo heeft elk zijn eigen zorgen... De Vlaamse Volksbeweging bevestigt, in het vooruitzicht van de verkiezingen, dat zij geen partij in wording is en dat zij ten aanzien van alle vroegere en nieuwe partij en dezelfde onafhankelijkheid aan de dag zal leggen die de reden zelf van haar be staan is, aldus o m in de motie door de al gemene raad van de VVB aan de pers werd overgemaakt Met deze verklaring wordt een definitief einde gemaakt aan sommige al dan niet kwaadwillige geruchten en partijpolitieke speculaties allerhande in verband inet de- toekomst van de Vlaamse Volksbeweging. ROND I)E GRONDWETSHERZIENING In dezelfde motie die aansluit bij het ar tikel van de voorzitter Paul Daels in het VVB-blad Doorbraak, wordt nog stelling ge nomen ten opzichte van de voorbereiding van de grondwetsherziening. 1 Het beginsel van de pariteit, op basis van de gelovigen en de vrijzinnigen, dient te worden ingevoerd in alle instellingen en lichamen, die in beide landsdelen ad- vizerend optreden op het brede gebied van de kultuurautonomie. 2. De wetgevenden of reglementerende bevoegdheid kan slechts worden uitgeoe fend door instellingen, die op demokra- tische basis en volgens de evenredigheid zijn samengesteld. Bij de wetgevende arbeid dienen de le- vensbeschouwlijkc vrijheden terdege te worden gewaarborgd b.v. door het instellen van een biezonder kollege, waarin bij een parigheid zou worden beslist over de voor behouden kwesties, zoals deze welke het school pakt uitmaken. Voort verwerpt de raad elk stelsel van speciale meerderheden of verzoeningsproce dures, dat afbreuk doet aan de regels van de demokratische en evenredige vertegen woordiging van beide gemeenschappen in de wetgeving en het beheer van het land. V.V.B WORDT GEEN PARTIJ... De VVB zal getrouw aan de lijn die haar aktiviteit steeds bepaald heeft en die inge geven wordt door haar streven naar de vol waardige ontplooiing van de Vlaamse ge meenschap, alle politieke initiatieven steu nen die aan dit doel beantwoorden. Uitdrukkelijk wordt dan in deze motie verklaard dat de VVB geen partij in wording is en steeds dezelfde onafhankelijkheid als voorheen zal aan de dag leggen. AALSTERSE GENEESHEREN ACHTEN ZICH SLECHT BELOOND In hun bespiegelingen hadden de Aalster se P.V.V.ers, met hoge koorts nu de verkie zingen naderen, houtweg het volgende kond gemaakt; «Welk schril contrast is er \an- daag met oktober 58 na een liberale deel name a< Ettelijke Aalsterse geneesheren zijn ontevreden. En niet ten onrechte. Bleven zij in tegenstelling met hun kollega's el ders in de provincie en het land, normaal hun werkzaamheden voort zetten, wat niet betekent dat zij akkoord zouden gaan met de wet Leburton, dan werden zij door de regering toch over dezelfde kam geschoren als de stakende medici. De dok ters reserve-officieren te Aalst werden in derdaad ook getroffen door het mobilisa tiebevel, dienden derhalve ook het uni form aan te trekk en werden meteen ook gehandicapt in de uitoefening van hun normale practijk. Weliswaar konden zij te Aalst blijven, maar dit neemt niet weg dat zij zich wel slecht beloond achten, wijl zij het ak koord met de plaatselijke mutualiteiten trouw zijn gebleven, en tot ergernis van de Syndicale Kamer ten dienste hieven van hun zieken. Hopelijk mogen zij vandaag het uniform waaraan de meesten ontgroeid zijn, terug in de kast hangen, wijl Eerste-Minister Léfèvre in de taal van Pascal, een blijde verrassing heeft voorspeld. En dan tenslotte nog dit: Het Aalster se geneesherenkorps heeft op waardige wijze een afstraffing toegediend aan die genen die de «vrije beroepers» willen ver lagen tot verhitte syndicalisten, langs welke barrikade ook. PERSKONFERENTIE Gistervoormiddag werd Eerste Minister Lefèvre aan geklampt door de joemalisten die vooral de staking beu zijn in ver band met de ontmoeting in de Universitai re stichting met de rectoren van de Bel gische Universiteiten en afvaardiging van de Syndikale kamers: Zei een vermoeide eerste-minister: Hehe, ik heb gekonfereerd met de rectoren en de geneesheren. Wel, zeg het maar voort: het ging over de staking van de geneesheren gemeenteraad. Toen had de stau 12 miii.oen F leningen en thans de ïaniastische som van 344 miljoenf Op deze iiberale fantasie heeft Schepen Ringoir thans een terecht "wijzing later Aan de hand van de stedelijke boekhou ding biijki lat de stadsleningen er resp. voor 19ui en U58 ais volgt uitzien: To ia al der leningen op 1.4 1964 297.793.053 F Totaal der leningen op einde 1958 150.940.200 F (Zijnde een liberale vergissing van ca. 138 94u miljoen. Geef toe dat in dit geval de liberalen ofte PVVers met miljoenen unnen goochelen.) Zou Mr. Gustaaf de uubbeleir, die als \oormalig Schepen van Financiën wel iets over stadsbegrotmg, bij zoveel misslagen van zijn agescheurde broeders niet neuriën: If a had a Hammer... «WEG MET LODE CRAEYBECKX» In de Joodse milieus ie Antwerpen is burgemeester Craybeckx persona non gra- u; geworden. De Antwerpse burgervader en socialistische volksvertegenwoordiger wordt verweten dat hij zich op onheuse wijze over de joden zou uitgelaten hebben. De dag bladpers heeft uaar reeds uitvoerig over geschreven. Er wordt gezocht naar een be kwaam opvolger van de h. Craeybeckx. Minder bekend is het feit dat de Joodse gemeenschap, mocht zij geen voldoening krijgen (het aftreden van de h. Craeybeckx bij de as verkiezingen) de Vlaamse han delsmetropool op ekonomisch vlak schade zou ondervinden. Invloedrijk als de Joodse gemeenschap te Antwerpen is, met o.m. in ternationale diamantnijverheid, zijn dit geen ïjdele bedreigingen. Reeds werd een plechtigheid afgelast waarop een Amerikaanse afvaardiging van diamanthandelaars op het stadhuis zou ont vangen worden Inmiddels werd bij de hoogste B.S.P instanties het geval Craey beckx aanhangig gemaakt. Daarbij is het niet vermetel te veronder stellen dat men thans de spreekwoordelij ke stok heeft gevonden om de hond te EN DE ZELFSTANDIGEN? Ik ben zeker een der oudste lezers van uw blad, op een ouderdom als de mijne, 76 jaar staat ge wel eens versteld over al wat er in Uw en ook in andere bladen wordt ge schreven. Maar ik wil aannemen dat de tij den veranderd zijn en ik wil jong blijven door te trachten met «mijn» tijd mede te gaan. Maar \an alles wat ik zo de laatste jaren heb meegemaakt, de woelingen van 1950, de stakingen rondom de eenheidswet, om niet te vergeten de ruzies rond Collard, dat men de indruk krijgt dat er een soort van mensen is die in ons land in de hoek worden geduwd: nl. de kleine zelfstandigen. Men zegt dat zij toch maar een zeer klei ne minderheid zijn, wat betekent dat zij niet veel in de pap hebben te brokkelen om het maar op zijn Aalsters te zeggen. Het is alleen nog de macht van het getal I' dat telt, niet langer meer de principes van de rechtvaardigheid. Het is oen heel goed ding dat met de I vet van de ziektezerzekering de risico's voor de kleine man verminderd worden Tk heb de tijd gekend dat arbeiders en bedien den geruineerd werden door kostelijke be handelingen in ziekenhuizen. Het is dus een schone zaak. Maar het is geen schone I zaak voor de zelfstandigen die voorlopig i maar voort mogen afdokken. Daarom vraag i ik aan de partij die ik meer dan vijftig jaar j lang heb gediend, eerste de oude Katoliëke Partij en tot de ouderdom dat het me mo gelijk was, de C VP. wanneer zij er eens gaat aan denken dat massa's van haar kie zers niet alleen arbeiders zijn, maar ook zelfstandigheden of de thans zo door vak bonden misprezen middenstanders. Ik doe deze oproep vooral tot de vele oude vrien den uit de C.V.P. Aalst, waar ik vaststel dat steeds minder zelfstandige katolieken in de besturen en raden worden aangetroffen. Zoals ik denken er ongetwijfeld ook vele andere katolieke zelfstandigen. Mag ik er op rekenen dat :e daar eens in Uw blad iets over schrijft? F.V. -Aalst WORDT HET JAMES ENSOR HU IS TE OOSTENDE GESLOOPT? Naar verluidt zou het huis van wijlen de beroemde Oostendse kunstschilder Baron James Ensor gesloopt worden. De inboedel zou overgebracht worden naar het stede lijke feestpaleis. Als reden voor deze af braak wordt gewezen op de bouwvallige toestand van dit huis dat sedert de dood van de h. van Yper, de trouwe dienstknecht van James Ensor, onbewoond is. Een nieuw kullureel centrum... Kostprijs 30 miljoen dollar maar dan te Washington D.C. U.S.A.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1