TlumoulR Buroameester l a Pira i/an Florence verzoekt Khroetsjei om stopzetting van ateistische campagne Beroamtly "rouwen CATHARINA de MEDICIS pijlsnel geruisloos -- MEMOIRES VAN ELN DIPLOMAAT Van Neville Hendersom, de Engelse di plomaat die als Britse ambassadeur onder het Hitlerregime te Berlijn vertoefde en met Chamberlain en Halifax het Munchen- compromis namens Engeland aanvaardde, zijn enkele tijd geleden zijn mémoires in het Nederlands verschenen. Boeiende herinneringen in die typische nonchalante maar aantrekkelijke Britse di- plomatenstijl over een tijdvak dat aanving in de jaren voor de eerste wereldoorlog in de high-life atmosfeer van de toenmalige St. Petersburg en dramatisch eindigde met de tweede wereldoorlog. Veel van wat Hendersom schreef over zijn aan ervaring rijke loopbaan in tal van Eu ropese en Aziatische hoofdsteden stemt ook in deze tijd tot nadenken. Maar het verbaast wanneer men leest dat hij Neville Hendersom, die ook in Duitse aangelegenheden blijk gaf van een objectie ve en menselijke kijk, in tegenstelling met zijn landgenoot Lord Sitaard, zwart op wit neerpent dat ofschoon hij zowel het bols jewisme als het nazisme verafschuwde hij toch nog de voorkeur gaf aan de eerste, op dat het niet leidde., tot agressies, enz gels begonnen te groeien. De leeftijd van «Burger L» werd niet bekendgemaakt. I De 65-jarige «Burger S» verklaarde dat zijn grijze haar na behandeling met het middel zwart was geworden en dat zijn haar op een voorheen kale plek weer was begin nen te groeien. «Ik heb ook een verhoging van mijn werkcapaciteiten en van mijn ver standelijke vermogens waargenomen», zo verklaarde «S». De 76-jarige oude dokter «Z», verklaarde dat het uit petroleum gewonnen middel zijn lichamelijke en geestelijke vermogens had verbeterd en dal hij zich 25 jaar jonger voelde. «Literatoernaja Gazjeta» vermelde dat een groep journalisten, artsen en radio- en televisiemensen de drie mannen hebben opgezocht en hun beweringen «voor 100 procent waar» hebben bevonden. Volgens het dagblad heeft de groep foto's en band opnamen als bewijsstukken meegenomen. De autoriteiten hebben de andere bur gers gewaarschuwd het middel niet te ge bruiken totdat 't volledig is beproefd. Vol gens de autoriteiten kan een kleine overdo sering van het middel vergiftiging veroor zaken. Het «verjongingsmiddel» is uit zuren sa mengesteld die worden gewonnen uit som mige soorten alie van de velden bij Bakoe en op Sachalin. 1964: VERJAARDAGEN BIJ DE VLEET 1964 is bij uitstek het jaar van historische data. Vijfentwintig jaar geleden, september 1939, brak de tweede wereldoorlog uit, waaraan de inval van de Duitse troepen in Tjecho-Slovakije en Polen voorafging. Precies ook een kwart eeuw zal het gele den zijn, dat Duitsland en Sovjet Rusland in Augustus 1939. een niet aanvalspact afslo ten. Daarenboven zullen de Finnen zich kunnen herinneren dat in december van 1939, de Russische legers hun land binnen vielen. 6 juni as. is tevens de twintigste verjaar dag van de landing van de geallieerden, als mede in september as. de bevrijding van België. 4 augustus as. zal het vijftig jaar geleden zijn dat de eerste wereldoorlog uitbrak, met als aanleiding de moord te Serajevo op het Oostenrijks aartshertogelijk paar door de Servische student Prinzip. 2,5 MILJOEN VERPLEEGSTERS In totaal zijn er over de ganse wereld 2,5 miljoen verpleegsters. 750.000 hiervan wer ken in Europa, eenzelfde aantal in Ameri ka. maar amper 400.000 in de kontinenten Afrika en Azië. Merkwaardig Sovjet Rus land telt er 600.000. ENGELS IN DE TREIN De Zweden zijn zeer praktische mensen. Tijdens het lange treintraject Stockholm- Uppsala worden thans Engelse taal cursus sen ingericht. In navolging zou men in Vlaanderen, niet Franse, maar Nederlandse treincursussen kunnen inrichten. Opdat het ABN vooral zou hoorbaar zijn in het Brusselse imperium i Het zou dwaas geweest zijn, in zijn geval moest hij met iets anders dan met wijn ont beten hebben. Janos Kantor bleef het leven rooskleurig inzien, en er was maar een zaak 'die hem hinderde de koude in zijn kelder. Met Clochard-handigheid maakte hij een vuurtje doch zijn beneveling belette hem het voldoende in het oog te houden. Weldra 1 stonden een pakkist en enkele pakken pa- I pier in brand. En toen beging Kantor zijn misdadige fout- hij trachtte de vlammen met champagne te doven. Dit maakte ech ter zoveel rook dat de concierge het merk te en de politie verwittigde die een eind maakte aan Janós verblijf in het aards pa radijs. CLOCHARD BLUSTE BRAND MET CHAMPAGNE j Omdat hij geen nuttig en normaal ge- bruik van wijn had gemaakt hij had champagne gebruikt om een wijnkelder brandje te blussen is een Franse Clo chard op het Politiebureau beland. Janos Kantor, van Hongaarse oorsprong was en kele weken geleden uit Dijon te Parijs aan geland, en had zich snel ingeburgerd in de schilderachtige fauna van de Franse hoofd stad. Op zoek naar onderdak in de buurt van de Halles, was hij er in geslaagd een kelder binnen te dringen. Zijn tevreden- heid over dit buitenkansje werd merkelijk groter, toen hij vaststelde dal de kelder met flessen wijn gevuld was. Hij dronk zoveel hij kon. Toen werd hij vies van zijn Clochard-vuil en besloot zich zelf een flinke wasbeurt te geven. Er was geen water in de kelder, en daarom reinig de Janos zich met muscadet, een fijn wit wijntje dat eigenlijk beter verdient Dan viel hij in slaap. AMERIKAANSE LEEFT SINDS DRE MAANDEN OP APEN NI EREN Chirurgen van de Tulane-universiteit in de Verenigde Staten hebben op een verga dering van de American Surgical Associa tion, meegedeeld dat een 23-jarige vrouw die zou zijn gestorven als haar eigen nieren in haar organisme zouden zijn gelaten, thans de twaalfde week was ingegaan met chim panseenieren. Volgens Dr. Keith Reemtsma function- neerden de apennieren goed en deden zich geen vergiftigingsverschijnselen \oor. Om dat de, niet nader aangeduide vrouw, even wel een koorts had waarvoor men geen ver klaring kon vinden werd ze in het zieken huis vastgehouden. Dr Reemtsma heeft de eerste met suc ces bekroonde transplantatie van nieren van een dier op een mens op zijn naam staan. 50 BRODEN MET GLAS VERKOCHT TE PARIJS In gans de Parijse wijk Montparnasse wordt gezocht naar broden die glasscherven bevatten. Vijftig mensen zouden er gekocht hebben. «Er was glas in het brood» hadden verscheidene mensen getelefoneerd naar het politiebureau. Het onderzoek wees uit dat een vijftigtal broden in de loop van de namiddag waren verkocht door een 72-jan- ge bakker, Georges Vailner. De scherven kwamen voort van een buislamp die stuk gesprongen was vlak boven de kneedma chine. De burgemeester van Florence, Giorgio la Pira, heeft zich in een schrijven tot Khroets- jev gericht, waarin hij hem verzoekt een einde te maken aan de ateistische campa gne in Rusland, een «kadaver, waarvan de Russische bevolking de stank niet langer kan verdragen». Het is ongetwijfeld een aanval van de Stalinisten, uw vijanden en de vijanden van de vrede en de broederlij ke coëxistentie der volkeren», aldus La Pi- In zijn boodschap aan Khroetsjev herin nert La Pira aan hetgeen hij onlangs op een internationaal jongeren kongres over het I ateïsme heeft gezegd. «Het ateisme van de Staat is niet alleen een bewijs van onver draagzame disknminatie en van politieke en burgerlijke onderdrukking, maar het is ook een teken van wetenschappelijke en kultu- rele kinderlijkheid en van een historische en politieke seniliteit. Het is de passieve erfenis van de kapitalistische en ateistische bourgeoisie uit de 19de eeuw». Volgens La Pira is de ateistische campagne een laatste poging van de Stalinisten om de diepgewor telde waarden van de godsdienstige, artis tieke en burgerlijke geschiedenis van het Russische volk uit te roeien. Aan het slot van zijn schrijven wijst de burgemeester van Florence op het belang rijke geestelijke en politieke werk dat Khroetsjev voor de huidige geschiedenis zal kunnen voltooien door stopzetting van de i ateistische campagne. Daardoor zal hij aan de geschiedenis van de volkeren een nieuwe koers kunnen geven, aldus La Pira. Het ziet er naar uit dat Khroetsjev zich tussen twee vuren bevindt. Van de kommu- nistische partijen in het Westen komt kri tiek op de ateistische campagne van Ilitjev. Garaudy, lid van het Polit Bureau van de Franse kommunistische partij, heeft zich onlangs tot tolk van deze groep gemaakt door zich uit te spreken voor een vruchtba re dialoog tussen Kristendom en Marxisten. Hij verwierp de Russische ateistische cam- pagne als in strijd met de leer van Marx. In antwoord op de berichten in het Wes ten, welke spreken van een toegenomen an ti-godsdienstige campagne in de Sovjet-Unie heeft het Russische persagentschap Tas! een interview verspreid met een van de lé den van de Synode van de Russisch-Ortoda xe Kerk, metropoliet Opoltan Pimen In dij vraaggesprek wijst de metropoliet op d< vrijheid van godsdienst, zoals die wordt gej waarborgd in de Russische grondwet, op (li vrijheid tot ateistische propaganda, da «schitterende» kerken in Rusland, die vooj de eredienst zijn bestemd en op de seminal ries en opleidingsinstituten voor priesters In tegenstelling tot een bij de aanvani van deze maand in Parijs opgericht Comité! dat de publieke opinie op de godsdienstvcj volging in Rusland wil wijzen, geeft metro poliet Pimen geen cijfers, die de situatie juist weergeven. In het ürtodoxe Patriarchaat van Moskoi is in 1959 tot 1962 het aantal kerken vai 22.000 tot 11.500 teruggebracht, 35 van d; 67 kloosters werden gesloten, welk getal to nu toe (1964) is gestegen tot 40. Drie var de acht seminaries moesten worden opgehe ven. Dit zijn er tot nog toe vijf geworden 14.000 priesters werken nu nog in de ziel zorg. Voor 1959, het jaar waarin de gods dienstvervolging in alle hevigheid terug keerde, waren dat er 30.000. Deze cijfers verschafte het comité op een onlangs go houden bijeenkomst in Parijs. SIGARETTEN DUURDER VAN 1 JUNI AF 13.50 F VOOR PAKJE VAN 25 De prijs van de sigaretten zou van 1 juni af verhoogd worden Een pakje van 25 si garetten, dat nu 12.25 F kost. zou dan 13.50 F kosten Al de sigaretten, waarvan de huidige prijs minder dan 15 F per pakje van 25| bedraagt zouden 1,25 F duurder worden De prijs van de sigaretten die nu meer dan 15 F kosten zou niet verhoogd worden De federatie van de tabakverwerkende nijverheid had om deze prijsverhoging van 1 april af verzocht. De geschiedenis van deze beroemde vroi w voltrok zich in een geleidelijke opgang: bij haar geboorte scheen zij niets dan ongeluk te voorspellen, haar echtgenoot stierf vroegtijdig en ten slotte zag zij haar 3 zonen elkaar opvolgen op de troon. Werd zij in een land geboren waar de kunst een weergaloze bloei tegemoet ging, haar grootste lauweren behaalde zij op politiek terrein. Een eenvoudige monnik schetste haar leven bondig en juist: een dappere vrouw, een trouwe moeder, een tragisch lot. DRIE RUSSEN ONTDEKTEN VERJONGINGSMIDDEL Drie Russen hebben verklaard dat een uit petroleum gewonnen levenselixir grijs haar weer zwart maakt, de haargroei op kale plekken stimuleert en hen zich jaren jonger heeft doen voelen Het nieuws stond vermeld in de Russische krant «Liter atoernaja Gazjeta» en werd voor het bui tenland verspreid door het persbureau Tass. Het middel zou volgens de berichten be proefd worden in het gerontologisch insti tuut van de Russische academie van weten schappen. De Drie Russen, die uit het district Sta vropol in de noordelijke Kaukasus komen, hadden zonder toestemming een middel ge bruikt dat was bestemd om de groei van planten en dieren te bevorderen, maar ook in grote hoeveelheden wordt aangewend als onkruidbestrijdingsmiddel. Het is ontwik keld door de natuurkundige Djebrail Goesei- nof, uit Adsjerbeidsjan Een van de drie die werd aangeduid als «Burger L» had verklaard dat hij na 23 dagen lang een bad te hebben genomen in het middel, van een eczeem was afgekomen Hieraan had hij 16 jaar lang geleden. «L» had in een brief aan Goeseinof geschreven dat zijn armen zacht en roze als van een baby waren geworden, dat de stijfheid uit zijn vingers was verdwenen en dat zijn na- Op 13 APRIL 1517 zag Catharma het le- I venslicht, als dochter van Lorenzo de Me- I dicis, hertog van Urbuno en Madeleine de i la Tour d'Auvergne. Precies rond deze tijd kondigde zich het Protestantisme aan met i de uitvaardiging van Luther tegen de afla- .ten Alsof haar geboorte een uitdaging be tekende van de verdere ontwikkeling van het Protestantisme in Frankrijk, daar Ca tharma de Medicis op een ongehoord bruta- j le manier deze opgang zou doen stuiten tij dens de berucht gebleven St.-Bartholomeus- nacht Haar eerste levensdagen schenen niettemin niets dan ongeluk te voorspellen: een week na haar geboorte stierf haar moe der, haar vader enkele dagen daarop, ter wijl de grootmoeder, die het kind verder opvoedde, overleed toen het nog in de wieg lag. Catharina kende hoegenaamd geen onge lukkige jeugd in Florentië, doch als wees aan haar lot overgelaten, leidde zij een avontuurlijk leven. Temeer daar de politie ke hartstochten in dezo kunststad bij uit stek hoog oplaaiden en er een rustig be staan toen uitgesloten was Gelukkig had zij het voorrecht een oom paus te hebben, die Paus Hadrianus VI uit de Neder landen afkomstig als Paus Clemens VII opvolgde. Deze zorgde niet alleen voor haar opvoeding, doch zag zelfs uit voor een mo gelijke huwelijkskandidaat. Dit laatste was niet helemaal naar de zin van Catharina, die haar hart reeds had geschonken aan een halfneef, Hyppoliet van Nemours De paus stelde haar de tweede zoon van de koning van Frankrijk, Frans I. voor, die voor hem van groter politiek belang was en waarmee Catharina, slechts 16 jaar oud, op 20 okto ber 1533 gehoorzaam in de echt trad. Aan de huwelijksplechtigheid werd een ongehoorde luister bijgezet. Het volk was van heinde en ver samengestroomd naar de hoofdstad om de prachtige stoet in ogen schouw te nemen. Naast de koets van de hofnar van de koning liep een getemde leeuw, aan een zilveren keten vastgemaakt. Het was een enig schouwspel van kleurige kledij en schitterende wapenuitrustingen. Het toeval wilde dat de Dauphin stierf, v aardoor de troonopvolging aan Hendrik II toekwam en Catharina koningin van Frankrijk werd. Zij kon het moeilijk ver kroppen dat zij haar aanzien moest delen met Diane de Poitiers, die veel invloed uit oefende op Hendrik II, sedert haar echtge noot, de hofmaarschalk Louis de Brézé, overleden was. Deze invloed was gemakke lijk te herkennen aan het feit alleen dat overal het monogram C-H-D verscheen, tot zelfs in de mozaïken vloeren toe van het kasteel van Chenonceau, een der prachtigste kastelen van de Loire Het was immers voor niemand een geheim dat de D slechts Diane de Poitiers kon betreffen naast >1» C van Catharina. Catharina oefende geduld en vertrouwde er op dat zij, bijna 20 jaar jon ger dan Diane, met de tijd haar invloed aan het hof zou kunnen doen aangroeien Zij legde zich toe op de klassieke talen, die in deze tijd toonaangevend waren, en ook op de sterrenkunde, waar het het lezen van de toekomst in de sterren betrof. En het leek of het lot haar zou begunstigen. Haar echt genoot stierf jong tijdens een steekspel te gen de Schotse Kapitein de Montgomery. De loopbaan van Diane de Poitiers, die zich wijselijk terugtrok, was gebroken Daarmee kon zij nu vrij de teugels in handen nemen, terwijl haar oudste zoon als Frans II de troon was bestegen. Toen deze in 1565 stierf na slechts een jaar te hebben geregeerd, moest de tweede zoon, Karei hem opvolgen. Hij was echter nog minderjarig. Catharina werd regentes. Zij paste een ba- lanspolitiek toe die zij nu eens tegenover de Hugenoten dan weer tegenover de Katho lieken moest uitspelen. Gans Europa was in godsdienstoorlogen verwikkeld en ook ic. Frankrijk gingen de theologische twisten hun gang. In 1562 kwam het reeds to.t een schermutseling te Vassy. Catharina besloot de Protestantse leiders van kant te maken. Door de omstandigheden genoopt, moest zij evenwel haar plan nog 10 jaar uitstellen In 1565 zou zij te Bayonne met de bloed dorstige Alva een bespreking gevoerd heb ben, waarin deze haar zou aangeraden heb ben alle ketters in Frankrijk uit te roeien. Zij ging er niet op in. temeer zij de Spaan se heerschappij in Vlaanderen moeilijk kon verdragen. Anderzijds wilde zij de strijd niet openlijk aanbinden in de Nederlanden omdat zij hierdoor de gunst van de paus en van Filips II kwijt zou spelen. De Coh- gny, de leider van de Hugenoten, drong er op aan de strijd openlijk aan te binden in Vlaanderen. Toen in 1570 Karei IX de Pro testanten totale gewetensvrijheid verleen de, door de verdragen van Saint-Germain, groeide het aanzien en de macht van De Coligny. Catharina hoopte reeds lang De Coligny van het politiek terrein te verwijderen Toen hij op zekere dag het Louvre verliet, werd er met een haakbus een schot op hem gelost, dat echter had gefaald. Het schot was uit het huis van een oudleermeester van tie hertog Hendrik de Guise gekomen, waar men hertog d'Aumuale had zien bin nengaan. Karei IX wilde een streng onder zoek laten instellen. Catharina vreesde niet alleen voor de macht, maar nu ook voor haar leven. Sluw als zij was, overtuigde zij de koning dat de Protestanten wellicht naar een absolute macht dongen, zoals in Genève reeds met goed gevolg was gebeurd. Zonder te reppen over haar medeplichtigh in de aanslag op De Coligny «Gij wilt het?» voer hij plots uit in een vlaag van onge breidelde gramschap «wel, zij zullen ster ven, maar dan allen!» Onmiddellijk werden er voorbereidende maatregelen getroffen en inde nacht van 23 op 24 augustus 1573, toen als het afgesproken teken om midder nacht alle klokken van Saint-Germain-l'Aux- erre te luiden, werd onder de Protestanten een werkelijk bloedbad aangericht, waarb'i er rond de 2 000 werden vermoord. Daar het precies de feestdag was van de H B: r- tholomeus, zou deze nacht in de geschiede nis bekend blijven als de St.-Bartholomeus- nacht. Deze daadvaardigheid alle middelen, ook de meest weerzinwekkende, te gebruiker om het gestelde doel te bereiken, had zij in haar jeugd geleerd bij de Florentijnse grootmeester in de politieke leerschool Ma- chiavelli. Niettemin moest zij na de Bartho- lomeusnacht al haar sluwheid in het werk zetten om het Protestantse Duitsland en Engeland tot bedaren te brengen Toen in 1574 Karei IX nog jong stierf, kwam haar derde zoon als Hendrik III op de troon Hoewel op politiek gebied een zwak figuur, weerde hij haar uit de staats zaken. Hierop trok zij zich uit de politiek terug. Zij zag haar macht gaandeweg slin ken, doch zij kon er m berusten. Het grief de haar bijna meer dat koningin Elisabeth van Engeland de onsmakelijke ijdelheid had, de kostbare peervormige parels van Maria Stuart te dragen, nadat zij haar had laten halsrechten zij vormden de bruids schat, die Catharina ter gelegenheid van haar huwelijk had geschonken. Niet lang meer hoefde zij zich te ergeren op 5 jam ari, slechts 2 jaar nadien, legde ook zij het hoofd neder Catharina de Medicis heeft als geen an dere vrouw invloed uitgeoefend op de Franse politiek Het is aan haar kunstzin te danken, die zij in Florentië had aange kweekt, dat Frankrijk's mooiste bouwwer ken zoals het Louvre, de Tuilerieën, het kasteel van Monceaux zijn tot stand geko men. Doch haar grootste roem heeft z i verworven in de politiek, eerst als konin gin, later als moeder van 3 koningen, zodat zij terecht mag gerekend worden onder de beroemde vrouwen, niet enkel van Frankrijk, maar van gans de wereld. C.H. een wagen van wereldklasse HAND-BUILT, WITH PRIDE, BY BENELUX CRAFTSMEN GARAGE h. LANDSHEERE GENTSESTEENWEG 427, AAIÜT TEL. 211.38 CHRYSLER w r- n e i u x

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 2