sn omstreKen Pater Herman Rasschaert marteüaar uit hefde Klein Logboek 'SPE, NEC METU Op uitnodiging van het Davidsfonds De erbarmelijke u/eg Aalst-Gersardsbergen van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK. 3 maandab 6 maandab. J aarabonnemeut 50 95 185 20e JAARGANG Nr. 37 Donderdag 7 mei 1964 Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 2 F HET NUMMER In de goede week van dit jaar werd de provincies Bihar en Orissa had overschre- S.J. galerij der grote Vlaamse missionarissen den, met de bedoeling de Mohammadaanse verijkt met een nieuwe martelaar. Eerwaar- minderheid van de bevolking van Gerda Om 4 uur werd Pater Herman Rasschaert de Pater Herman Rasschaert van Erembo- aan te vallen. Gerda is een dorpje op onge- begraven op het missiekerkhof, degem. In deze lijdensweek volgde hij zijn veer drie mijl van Kutungia. goddelijke Meester tot het uiterste, door Zijne Excellentie K.B. Sahay, minister zijn leven te geven voor zijn vrienden. Gerda heeft een gemengde bevolking, sa- van Bihar, drukte zijn gevoelens van diepe mengesteld uit Moslims en Adibasis (kriste- waardering als volgt uit tot Mgr. Kerletta Pers, radio en TV hebben weinig of geen nen en niet kristenen), terwijl de katolieken S.J. aartsbisschop van Ranchi: «De pater woorden gevonden om dit epos te vertol- er ook een eigen kapel hebben. Wanneer treedt de geschiedenis in als een waarachtig ken, en toch is dit leven te schoon om het de pater het onheilspellend nieuws vernam martelaar uit liefde». Anderzijds verklaarde voor onze jeugd, voor de roem van ons volk besloot hij terstond daarheen te gaan om de minister van binnenlandse zaken van de te laten verloren gaan. de opgehitste horde tot kalmte te brengen, centrale regering te Dheli, G. Nanda, voor Iedereen gaf hem wel de raad dit niet te de radio: «Ik gedenk hem in eerbiedige Herman Rasschaert werd geboren te Kam- wagen, want zijn leven stond zeker op het hulde. Het hoogste offer dat hij bracht om pen in Nederland op 13 september 1922. Na spel, doch hij bleef ervan overtuigd dat het de broederlijkheid onder de mensen te ver deze Nederlandse periode studeerde hij zijn plicht was te gaan, en hij vertrok met dedigen ,moet voor ons allen een lichtend achtereenvolgens aan het kollege van Wet- de fiets- In Gerda aangekomen vond hij de voorbeeld zijn om de vrede en de verdraag- teren en bij de paters jezuïeten te Aalst, angstige Moslim-bevolking, mannen, vrou- zaamheid onder de mensen te bevorderen.» Gehard door vele beproevingen, begaafd met wen en kinderen, in de plaatselijke moskee, een uitzonderlijk dynamisch temperament ze werden er belegerd door duizenden op- Tot daar het zakelijk verslag van dit tra- en vooral bezield met een onbegrensde lief- geflitste Hindoes. gisch gebeuren, dat ons voldoende de groot- de voor de anderen, was hij klaar om de beid van zijn offer, van de liefde tot het uitnodiging van de Heer in liefde en trouw Toen de pater zich dan tussen de menig- uiterste laat aanvoelen, te beantwoorden. te wilde mengen om hen tot kalmte aan te zetten, werd hij hierin door verschillende Het katoheke Vlaanderen mag fier zijn Op 8 september 1941 trad hij in de so- inlanders gehinderd. Met beslistheid richtte over wat heidense ministers over een van cieteit van Jezus te Drongen. In gebed en hij zich echter tot de menigte en zégde: zijn nieuwe helden getuigden, studie bereidde hij zich daar voor op zijn «Uw zinloze gewelddaden kunnen wij hier missionaris.aak .en oogst stond te rijpen niet dulden.maar ze bedreigden ook hem: Daarom was de eerste dienst hier in zijn en wachtte op nieuwe arbeiders in Ranchi. «Ge zult uw tussenkomst met uw leven be- dierbaar Vlaanderen tot zijner nagedachte missie die ons herinnert aan die andere gro- kopen!» De pater antwoordde echter: «Ik nis gevierd op zondag 12 april te Erembo- te Vlaamse missionaris, Pater Lievens. ben bereid mijn leven te geven voor de red- degem, een dankviering tot de Heer om dat ding van deze mensen.» Hij drong dan ver- schone, jonge leven dat Hij ons in Pater Op 21 november 1947 verliet hij Vlaan- der door de dreigende menigte, hen sme- Herman Rasschaert tot voorbeeld gaf. Geen deren, ZIJN Vlaanderen dat hij hartstoch- kend vre'de te laten waar vrede was. Maar dag paste ook beter dan die 2e zondag na telijk lief had, om een nieuw volk te le- enkele ophitsers schreeuwden terug: «Hij is Pasen. Op die wereldpriesterdag herdachten ren liefhebben, verliet hij ouders en familie de leider van de Moslims Sla hem neer we toch een jonge pater, die zijn priester- om zich volledig aan de anderen te kunnen Sla hem dood De kristenen van het dorp schap tot het uiterste beleefde en, als mo- schenken, vooral.aan de armen, de sukke- riepen wel tegen: «Doe hem geen kwaad; derne Stefanus, ongetwijfeld een nieuwe laars, de paria's zoals iedere maatschappij hij is onze priester doch naar hen werd aantrekkingskracht zal uitoefenen op alle die kent. Om hen nog beter te kunnen die- er niet meer geluisterd. jongeren, die nog durven opkijken naar nen werd hij er op 21 november 1953 pries- ECHTE helden. Konden we op die zondag ter gewijd te Ktirscong. Die Indiërs werden De pater werd met stenen bekogeld. Ter- met het evangelie van de goede herder een zijn nieuwe vrienden, zijn nieuwe broers: wijl hij neerknielde en bad, troffen hem schonere en meer moderne beantwoording hij heeft hen liefgehad met gans de groot- meerdere stenen; de pater stierf haast on- vinden op deze parabel De goede herder heid van zijn hart, met de diepte van zijn middellijk daar voor de moskee. die zijn schapen kent en ze lief heeft, die ziel, niet alleen zijn kristenen, maar ook de ze niet in de steek 1 t maar ze verdedigt anderen zowel de Moslims als de Hindoes Later werd zijn lichaam door enkele tegen de wolven, de goede herder die ook Als de goede herder hield hij van zijn scha- kristenen van het dorp weggehaald en naar echt goed is voor de schapen, die niet tot pen en had er zijn leven voor over: ja, ook de dorpskapel gebracht. zijn schaapstal behoren, en ook voor hen voor diegenen die nog niet tot zijn schaap- zijn leven veil heeft stal behoorden. 's Anderendaags (woensdagmorgen) kwa men leden van de missiepost van Kutungia Die goede herder is pater Herman Ras- Dit werd dan zijn liefdeépos voor onze het lijk van de pater halen. Tegen de mid- schaert geweest, daarom zal hij de geschie- moderne wereld, zijn oecumeniscch offer dag kwam men er met het lichaam van pa- denis ingaan als een oecumenische marte- meer vrede en verzoening onder de volke- ter Rasschaert aan, terwijl in de namiddag laar. ren, zoals dit ons uit Indië bereikte: ook nog tal van andere personaliteiten aan kwamen voor de begrafenisplechtigheid o.a. Zijn familie en zijn sociëteit, Erembode- «Dinsdagvoormiddag 24 maart (Indiase S.K. Bage, minister voor de ontwikkeling gem en gans Vlaanderen mogen fier zijn op tijd) vertoefde Pater Herman Rasschaert van de inheemse bevolkingsgroepen, de dis- deze moderne apostel van de liefde. S.J., missionaris uit Erembodegem (België) triktkommissaris uit Simdega, de afgevaar- als enige priester op de missiepost van Ku- digde hoofdkommissaris van politie uit Mocht hij een blijvende gedachtenis knj- tungia (Ranchi Dt. Bihar). Daar vernam hij Gumla de Z.E.H. Vikans-Generaal van het gen bij ons volk, niet enkel in een tastbaar van de bevolking dat een woedende menig- aartsbisdom Ranchi, E.II. Marcus Tirkey, monument, maar vooral in bet hart van te inlanders (Hindoes) de grens van de Pater R. Bossuyt S.J en pater V. Rosnar onze jeugd. F.T. KULTURELE PROGRAMMA'S Een priester schrijft ons: Het onbreekt te Aalst niet aan initiatieve allerhande, niet het minst van kulturele, artistieke aard. Goed zo, men doe voort. Er is daarbij een opvallende geestelijke verruiming, het oude keurslijf waarin tal van onze eigen katohe ke verenigingen dreigde te stikken, is geluk- kiglijk begeven. Alaar toch stel ik hier, als toevallig waar nemer met een oprechte interesse voor alle uitingen van het maatschappelijk leven, een zeer spijtig tekort aan kontakt vast, aan o- verleg... of ,s het gebrek aan wederzijdse fe«reWun* op a"">er waardering Hoe moet anders worden verklaard dat door twee, drie verschillende verenigingen, duidelijk zonder onderlinge afspraak of wederzijdse uitwisseling van programmaka lender vrijwel rond dezelfde data manifes taties worden op touw gezet, met het onver mijdelijk gevolg dat de belangstellende Aalstenaar, niet weet, wat te kieszen, geen vrienden en groepen voor het hoofd wil stoten en dus besluiteloos voor het TV toe stel blijft kijken? Is het nu toch niet mogelijk dat bv. in de schoot van het in deze stad bestaande kul turele komitee, waarin toch ook de katolie- ke verenigingen zitting hebben, regelmatig zou gestreefd worden naar een gezamenlijk kalender, natuurlijk voor zover dit moge lijk is. Ook de toneelmaatschappijen zouden in dit verband wel eens rond de tafel mogen aanzitten.» RIVALITEIT IN DE AALSTERSE P.V.V. Van goedingelichte zijde wordt er op ge- onteigeneningen zijn een vrijwel afgehan delde zaak en de architectonische plannen vorderen. Men kan zich dan ook afvragen wat be paalde provinciale adviseurs bezielt om het toekomstig Kuituurcentrum opnieuw te si tueren aan de Pontstraat. De Aalstenaars kunnen het ongetwijfeld best stellen zonder dit ongevraagd advies. DE KOER VAN 'T AALSTERS STADHUIS Het is gebeurd tijdens het voorbije win terseizoen dat een «vreemdeling» door een Aaisterse vereniging uitgenodigd voor een lezing ten stadhuize, met zijn voertuig op zoek naar parkeerruimte op dooltocht ge raakte. De achtbare man was voordien de toegang tot koer van 't stadhuis geweigerd die zoals men weet als parkeerruimte in voorbehouden aan de leden van het stadsbe stuur en het dienstpersoneel. Wat vanzelf sprekend is tijdens de diensturen. Er kunnen evenwel geen bezwaren be staan opdat deze koer 's avonds, niet zou ge bruikt worden door de organisators van di verse manifestaties ten stadhuize. Een kleine wenk aan het politiepersoneel zou hier voistaan. In de meeste gevallen enkele voer tuigen hetzij van organisators of gastheren, zodat dit tot geen misbruiken kan leiden. Thans is de toelating veelal afhankelijk van zeer individuele interpretaties van een al dan niet goedgehumeurd politieman. STAD AALST BURGERLIJKE STAND VAN 28 APRIL TOT EN MET 4 MEI 1964 GEBOORTEN Mannelijk 22 Vrouwelijk 22 TOTAAL 44 OVERLïJDENS Emilia Spaens, zb 80 jaar wede van Al fred Van der Eist, Dr. de Moorstraat Aalst Petrus Troch, werkman 59 jaar ongehuwd Rijgerstraat 38 Mooosel Roger René De Nil, paswerker aan spoor weg 38 jaar echt van Lauretta Huylebroeck wezen dattoTG."de"stobbële"* dieTham Dendermondsesteenweg 89 Mespelare Emile Kieckens, huidenbewerker 68 jaar buiten de PVV schaapstal de politiek be-1 drijft niet a priori zou afwijzend staan op de officiële PVV lijst te fungeren. Bepaal-1 de plaatselijke PVV fracties verzetten zich. evenwel een «terugkeer» van de Nestor van de Aaisterse liberalen. Evenwel zou de h. I ValetT De W°lf'f J2 ]aar echt' van Ad" na Luycx, Jan De Windtstraat 37 Aalst echt van Maria Parewyck Zonnestraat 35 Aalst Valerius Van Wezemael, zb 68 jaar onge huwd, Bremtstraat 99 Nieuwerkerken LIONS UIT HET RIJNLAND OP BEZOEK Tijdens het voorbije weekeinde brachten leden van de Lionsclub uit Dtiren (Rijn land) een bezoek aan het Aaisterse. Ze werden alhier ontvangen door de Aai sterse Lionsclub, alsook door het stadsbe stuur. Onder leiding van de h Fritz Courteaux werd een bezoek gebracht aan de Aaisterse bezienswaardigheden, terwijl ook een kor te uitstap werd gedaan naar Mespelaere en omgeving. ONTSLAG IN DE WERKRECHTERSRAAD Op zijn verzoek is aan de h. Rudolf de Winter, eervol ontslag verleend als effectief rechtskundig bijzitter m de bediendenka mer van de werkrechtersraad te Aalst. Nam eveneens eervol ontslag in zijn hoe danigheid van plaatsvervangend rechtskun dig bijzitter in de bediendenkamer de h. Ghislain Willems. Beide juristen wordt toelating verleend de eretitel van deze voormalige functies te dragen. AALSTERS CANTATE DOMINO EN Beide koren brachten resp. een zeer fijn- OOSTENRIJKSE SINGGEMEINSCHAFT zinnige keuze liederen ten gehore, daarbij PRESSBAUM in de STADSFEESTZAAL. voortreffelijk gedirigeerd door E. H. Gijs en de Oostenrijkse koorleidster Anne-Marie EEN MOOIE MUZIKALE AVOND Fraucnhofer. De afwezigen hebben de troost dat zij van Van Neerpelt o, Limburg van Vel- deze muzikale avond een uitzending kunnen deken en Roppe, gij spant de kroon beluisteren via Studio Gent. Maar dit neemt waren zij dwars door Vlaanderen gere- inmiddels niet weg dat zij meer dan het tra den, langs de veel bezongen wiegende ditionele ongelijk hadden. weiden met madeliefjes o, Vlaamse bloementaal langs tientallen dorpen met forse torens en hier en daar een glim opvangende van winkeluitstalr De h. Paul Rumes, voorzitter van het Da vidsfonds zou hier overigens terloops op wijzen, in een dankwoord aan de beide diri- men met v.-i.ukkelijke inodokleedjes Benten, dankwoord dat voor Anne-Mane helaas een non-stop rechtdoor. Anne-Ma rie Frauenhofer, die tijdens dit verblijf in ons land de Weense Singgemein- Frauenhofer gepaard ging tuil bloemen. met een mooie Over de ontvangst ten stadhuize was het schaft in alle omstandigheden charmant Oostenrijks koor hoogst opgetogen, waar maar beslist dirigeert, wenste stipt de aan niet vreemd was de wijze waarop Sche- afspraak na te komen met Davidsfonds- pen Claus en het Davidsfonds de gunst der sekretaris Van Schuylenbergh gastvrijheid beoefenden, daarbij geholpen Het is een afspraak geworden die ook <loor <lie verborgen Aaisterse muzikale ta- voor de ea. tweehonderd aanwezigen in de len,cn dK' als tegenprestatie, op de aange- stadhuisfeestzaal, zaterdagavond II. de beste boden ««I** v00r een «"«"l intermezzo muzikale herinneringen heeft nagelaten. zorëden Samen met het Aalsters knapenkoor Can- Weze nog gezegd dat de hh. R. Mores en tate Domino van St. Maarteninstituut heeft Victor van Frachen een applausje mochten het Weense meisjeskoor inderdaad een in ontvangst nemen bij de uitvoering van mooie prestatie geleverd. enkele hunner komposities. REEDS vroeger werd hier de aandacht gevestigd op de toestand van het baanvak Aalst-Geraardsbergen, ter hoogte van de ge meenten Nederhasselt, Aspelare. Een tien tal jaren geleden werd hier 'n nieuwe weg- bedekking aangebracht die de laatste tijd echter fel gehavend is. Men heeft hier en daar herstellingswer ken uitgevoerd Het resultaat is even wel erbarmelijk en levert vooral 's avonds een bestendig gevaar op voor de automobilis ten. Wanneer gaan de verantwoordelijke in stanties zich eens ter plaats vergewissen en de maatregelen nemen die zich onverwijld opdringen. De Stobbeleir kunnen rekenen op de steun van de oude liberale garde. Opmerkelijk is in dit verband ook de verdeeldheid die tijdens de recente gemeenteraadszitting aan bod kwam in de PVV gelederen, wat duidelijk tot uiting kwam bij de stemming I betreffende de overname van de Arend- school door de Staat. Terwijl de h. Dhaese- leer zich onthield, stemden sommige zijner partijgenoten in met het voorstel. ERFENIS VAN HET VORIG STADSBESTUUR TOT welke verspillingen een bepaalde partijpolitiek kan leiden bewijzen de nieu we gebouwen die door het vorig stadsbe stuur werden gepland ten behoeve van de stedelijke meisjesschool aan het Vredeplein Deze nieuwbouw beantwoordde inderdaad niet eens aan de noodwendigheden van deze onderwijsinrichting. Men vraagt zich af wat het huidig stadsbestuur met deze leegstaan de en nog niet gans afgewerkte lokalen dient aan te vangen. ONBEGRIJPELIJKE BEMOEIINGEN Indien de Schepenen Claus en Van Hoo- nck, namens het Schepenkollege, in dezelf de mate op het Aalsters Schouwburgdossier blijven hameren, als zij dat in de voorbije jaren hebben gedaan, niet het minst door voortdurende voetstappen te Brussel, mag aangenomen worden dat over een paar jaar met de aanbouw van de Schouwburg aan de Molenstraat zal begonnen worden De Rosalia Rachel De Clercq, zb 72 jaar on gehuwd, Avaanstraat 2 Erembodegem Hector Joseph Marie De Smet, mekanie- ker 54 jaar echt van Rachel De Braekeleer Grote baan 217 Herdersem Karei Leontius De Vulder zb, 60 jaar echt van Fiorina Huylebroeck, Asserendries 68 Aalst Octavia Leus, zb 86 jaar wede Josephus De Nijs, Volksverheffingsstraat 104 Aalst Benedikt Van Hover, stadsgepensioneer- de 68 jaar echt, van Rosalia Arys, Diepe- straat 83 Aalst 1 kind overleden van -1 jaar 1 levenloos geboreen kind. HUWELIJKEN Benoit D'hooghe, melkventer Waasmun ster, Nijverheidslaan 107 met Lucette Meert handelsbediende Aalst Gentsestraat 151 Hector De Smedt, lasser, Aalst, Eiland straat 25 met Leona Bombeeck, textielbe- werkster. Aalst Eilandstraat 38 André De Smet, automekanieker, Brussel de Wautierstraat 83 voorheen te Jette, met Martine Segers, handelsbediende Aalst, Wel- lekensstraat 21 Philemon Pieters, handelaar, Wieze, Bon- tegemstraat 12 met Maria Podevyn, zb Aalst, Langestraat 309 Carlos Callebaut, bediende aan spoor, Aalst, Asserendries 25 met Diane Lieveni, schoonheidsspecialiste Aalst, Leo de Béthu- nelaan 1 Karei Merlin, bureelbediende, Antwerpen Mechelsesteenweg 140 met ReRée Meert kinderverzorgster, Aalst, Parklaan 121 Biljartclub St. Martinus, winnaar van de Prijs Uvin Cliché «Het Volk»

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1