en omstreKen Knstelijk Vakverbond formuleert konkrete eisen voor de streek Klein Logboek Lede onder de hoede ven Onze Lieve Vrouw NEC SPE, NEC METU Nieuwe formule bij het toedienen van de H. Communie serenade... in de Vrouw verdronken j mei in Dender te Aalst «Dappere» Rijkswachters A u Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK. 3 maandab 50 6 maandab. 05 Jaarabonnement 185 Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 20e JAARGANG Nr 43 Donderdag 28 me> 1961 2 F HET NUMMER IN ARRONDISSEMENTEEL KONGRES Verbetering infrastructuur Betere verkeersmogelijkheden Oordeelkundige woningbouw met nutsvoorzieningen Nieuwe Arbeidsintensie bedrijven Het Algemeen Kristelijk Vakverbond kan terugblikken op een zeer geslaagd, stijlvol kongres, dat daarenboven afgestemd was op de sociale en ekonomische realiteit, waarbij ook uitvoerig werd gehandeld over de vernederlandsing van het bedrijfsleven die in het kader van de nieuwe wetgeving ter zake een nieuw as- peet heeft gekregen. Het verslag van de verbondssekretaris Willy De Turck was doordrongen van de opvatting dat de kristelijke arbeider benevens zijn bekommernissen binnen het beperkte syndicalistisch terrein ook nog een specifieke opdracht heeft die krach tens de kristelijke visie moet bijdragen tot de geestelijke verheffing van de Vlaamse arbeiders. Even voor de middag trokken de kongres- sisten in optocht naar de dekanale kt-rk waar zij een plechtige H. Mis bijwoonden. Tijdens de namiddag beantwoordde de h. De Turck, sekretaris, de verschillende tus senkomsten, waarbij hij in een breed opge zet betoog de voornaamste sociale proble men inzonderheid in het arrondissement be klemtoonde. De vernederlandsing van het bedrijfsleven zou de nationale ACV sekretaris Kik Kuyle noemen: een taak die in eerste instantie die is van de kristelijke arbeiders beweging, waarbij meteen gehoopt worclt te kunnen rekenen op de jongere Vlaamse elitie van de werkgevers. Wijl de h. G. Cool op het ACW kongres te Brussel weerhouden was, sprak de h. R. Kuylen in een slotrede de aanwezigen toe. Hij feliciteerde het verbond met dit kongres dat hij een studie moment heette dat aan de basis ligt voor de toekomstige werking. De h. Kuylen zei o.m. dat het ACV het wetsontwerp Vermeylen inzake de Werk- rechtersraden grondig bestudeert en hier bij reeds heeft vastgesteld dat het bepaalde Er was voor dit arrondissementeel kon- het ACW kongres te Brussel weerhouden leemten vertoont, gres een opvallende grote belangstelling, was. niet het minst uit de meer dan 80 gemeen- Spreker bleef ook uitvoerig stilstaan bij ten van het arrondissement. Het was een Voorzitter Richard de Schepper sprak het de vernederlandsing van het bedrijfsleven publiek dat ook hier meer en meer afkom- traditionele maar prettige welkomwoord die hij ook en vooral een taak noemde voor stigt bleek te zijn uit de rangen van de uit. Verschillende referaten werden vervol- de kristelijke arbeidersbeweging en dit in jongere generaties, ook al om dat velen van gens voorgedragen. die oude pioniers tijdens de voorbije te in de patronale kringen, jaren de harde werkerskop hehben neerge- In het algemeen verslag werd o.m. gewe- legd. Aan diezelfde oude pioniers had zen op de bereikte resultaten in verband Ook de ziekteverzekering werd in deze overigens Z.E.H. Schotsaert in het verslag met de rechten van de arbeiders bij de slui- toespraak behandeld. Op nationaal vlak zal reeds hulde gebracht. ting van Roos. Geerinckx, De Nayer, terwijl het ACV zich uitspreken over het memoran- ook een uitvoerig overzicht werd gegeven dum der geneesheren. De h. Kuylen bracht van de aktiviteiten van de verschillende een- tot slot hulde aan de geneesheren uit het trales van het ACV. Nadat Lode Opsomer Aalsterse die tijdens de recente staking had Aan de bestuurstafel hadden benevens de van de L.B.C. de samenzang had gedirigeerd blijk gegeven van echt plichtsbewustzijn. leden van liet Dagelijks Bestuur van het kwam het tot een bespreking in verband A.C.V. Z.E.H. Schotsaert, voorzitter Richard met de statuten, het arbeidsrecht, de be de Schepper en Sekretaris Willy De Turck, scherming van de afgevaardigden in de on- nog plaats genomen: de hh. Bockstael, De- dernemingsraden. de niet gesyndiceerden smet, Huylebroeck, Coelbrandt, Van Kossem enz. Voorts werden nog te berde gebracht: alsmede de h. Rik Kuylen van het nationaal de vernederlandsing van het bedrijfsleven, bestuur, in vervanging van Gust Cool die op jeugdproblematiek, minimuloon enz. BETERE WEGEN IN HET ARRONDISSEMENT Op het zondag gehouden ACV kongres werd o.m. een verbetering van de infra structuur in het arrondissement geeist. Dit veronderstelt ook betere wegen. Reeds vroeger werd hier reeds gewezen op de toestand van bepaalde baanvakken. In feite is de situatie op het gebied van wegeniswerken in het arrondissement erbar- melijk. Spijts het aandringen van diverse instan- name van Victor de Paepe op het ties; o.m. ook door het Actiekomitee voor Ogenblik (iat hij te Erpe begfOet Ekonomische Expansie, is het Ministerie van wordt dOOf ZÏjtl- gastheer, Marcel Openbare Werken ter zake de laatste jaren Je Bisschop, weinig toeschietelijk geweest voor de Den derstreek. En dan nog deze Aalsterse op- OPRIT NAAR AUTOSNELWEG? Op het departement te Brussel blijkt men samenwerking met de jongere Vlaamse eli-ook ni<* ze" geneigd te zijn kredieten ter B.S.P. en P.V.V. enz. toen voorzitter Struye hen uitnodigde de nieuwe lokalen te be- zichtingen van de senaatsvoorzitter. Me vrouw Struye zou de honneurs waarnemen j oprit naar de autosnelweg op het grondge- e" dlt betekende een smakelijke pint voor I bied Erpe-Mere. Noodzakelijk nochtans voor allen' een plnt van sprcken' wabt beschikking te stellen voor de noodzakelijke Een reeks hogervermelde besluiten wer den tot slot goedgekeurd. De Vlaamse Leeuw slaagde ACV kongres. besloot dit zeer ge- Tergelegenheid van het feest van sacra mentsdag is het wel eens goed de gelovigen niet alleen de nieuwe rituele woorden bij het toedienen van de H. Communie te leren kennen, maar ook de betekenis ervan even toe te lichten. Wanneer we communiceren zal de pries ter ons voortaan de H. Hostie toereiken met de woorden: CORPUS CHRISTIwaarop ie der gelovige afzonderlijk antwoordt. AMEN De woorden «CORPUS CHRISTI» zijn als het ware kernwoorden, waarin gane de heils betekenis van dit sacrament ligt samenge vat. In deze samenvattende woorden, die de priester uitspreekt bij het toereiken van de H. Hostie ligt eigenlijk het volgende uitge drukt: ziehier het Lichaam van onze Heer Jezus Christus, die Zich uit liefde voor ons slachtofferde, en dat Hij U hier in dit liefdemaal aanbiedt. En om uit te drukken, dat we de verlos sende waarde hiervan voor ons eigen leven erkennen en dankbaar beamen, antwoorden we ieder afzonderlijk «AMEN» Zo zal deze nieuwe rituele formule met enkel korter zijn, en dus practischer vooral bij grote toeloop, maar zij biedt ons daaren boven ook de gelegenheid om ons geloof persoonlijk te belijden ten opzichte van de heilswaarde van het sacrament, dat wij wil len ontvangen. Nog een practische vingerwijzing: Daal de priester eerst de woorden «CORPUS CHRISTI» uitspreekt wanneer hij ons na dert en wij eerst «AMEN» antwoorden voor we de H. Hostie ontvangen, is het dus niet nodig dat we met onze mond een ontvan gende houding aannemen voor we «AMEN» hebben geantwoord. Mochten wij bij iedere communie ons dieper bewust worden van de woorden, die we vandaag in het epistel lezen: «Telkens gij dan dit Brood eet en de Kelk drinkt, verkondigt gij de dood van de Heer tot Hij komt» (Ie brief van de H. Paulus aan de Connthiers) ONWEER VEROORZAAKT SCHADE AAN TABAKSVELDEN Ingevolge het zware onweer dat maandag avond boven de Denderstreek losbrak wer den vooral de tabaksvelden in de omgeving van Appelterre en Zandbergen geteisterd. Sommige velden werden door hagelbuien vrijwel volledig verwoest. DAT de wereld van vandaag niet meer die van gisteren is, bewijst deze meimaand 1964. In de tijd dat wij jong waren, niet lezers die de tijd van ons 100 F moet op hebben gekend? In die tijd brachten wij ons lief een meiserenade. Moeten wij daaruit ver onderstellen dat de teenagers van vandaag op het vlak van de amoureuze betuigingen geen rekening meer houden met de gang der seizoenen Lof zij dus de Aalsterse Sloebers die voor de vijfde maal aan hun sympatisanten in kledij van la helle epoque, dat was 1900- en meteen strooien houd-wie telt die nog op zijn vingers-lof zij dus die Aalsterse Sloebers die in een meiklimaat genre 1940 een serenade hebben gebracht. Ze zaten op een grote kamion van een bereidwillige biermarchand, mei orgel, eon- trebas, batterij, concertina en andere muzi kale uitspattingen meer. Ze concerteerden dat het een welige lust was voor de Aalster se oren, zodat zelf de Schepen van Kuituur wel applaudlseerde. De serenadetocht onder diafanen naehto- lijken melhemel werd besloten bij het af sterven van de duisternis. Als finale kwam op de Grote Markt een lid met stoel en wat al meer op de bodem van de Aalsterse Grote Markt terecht. Tot groot Jolijt van diegenen die het zagtn. De mannen - van - de wet hebben en kele drukke uren gekend. Veel heeft de gewone man er niet van gezien, omdat het allemaal in het nachtelijk duister ge schiedde, doch de fantast heeft niette min stof gehad om zeer veel te verzinnen. Deze week immers waren aan de Zeeberg- brug een tiental rijkswachters, gewapend, die stellingen innamen aan weerszijden van de Zeebergbrug. Niemand wilde iets loslaten over deze opdracht, zodat de mensen het maar voor het raden hadden. Na een paar uur werd het machtsvertoon opgegeven, en was het doel meteen be reikt. Was het een oefening Was het een hinderlaag voor een gevaarlijk heer schap Alles Is mogelijk, en er werd zelfs gezegd dat de rijkwachters er wa ren om «De Dapper» bij de lurven te ne men. Daarvoor moet men werkelijk dap per zijn de bewoners van het hinterland Herzele en Zottegem. Blijft daar de beloofde rechttrekkxng van de kronkelende baan Dendermonde-Aalsl- Ninove, een aanfluiting van het moderne wegverkeer. Ook hier blijft hetzelfde Minis terie volledig in gebreke. En laten wij nog buiten beschouwing de slechte toestand van tientallen andere wegen m het arrondisse ment. Het is dringend geboden dat in dit verband te Brussel eens harde taal wordt gesproken. ADMINISTRATIEVE INTERPRETATIE Hoe de kunst in dit land bevorderd wordt kan men weeral ervaren aan de hand van een dwaze interpreatie door de regie van PTT inzake berichten, kommentaren, kri tieken enz. enz. over toneel, muziekleven, tentoonstellingen enz. Als deze voorafgaan de senatoren zijn fijnproevers. Maar zoals gezegd, zij waren allen akkoord. Verheven voorbeeld. AALSTERSE K.O.O. SEKRETARIS HEEFT DE EER Op een ontvangst die volgde op het drie daags kongres van de K.O.O. sekretarissen te Blankenberghe werd als huldeblijk aan de twee nationale "ondervoorzitters van de vereniging een sierschotel aangeboden. Een van hen is de h. Jules Dewaele die zijn func tie te Aalst sedert 45 jaar uitoefent. KONGRESSEN Talrijke nationale verenigingen van diver se aard houden beurtelings in diverse steden van het land hun jaarlijks kongres. Bij het lezen van een recente agenda van deze kongressen allerhande komt men tot Toen de dochter van mevrouw De Backer- Schollaert, Sint Jansstraat Aalst 's nachts ging kijken of haar moeder geen hulp be hoefde stelde zij vast dat de vrouw was verdwenen. Zij riep onmiddellijg om hulp, en in de nachtelijke uren had iemand het oudje gezien op weg naar de Zeebergburg. Onmiddellijk werd in die richting gezocht en enkele uren later slaagde men er in het levenloze lichaam m de Dender op te vis sen. Leona De Backer was 72 jaar oud, en had in de voorbije dagen nochtans geen te kenen van moedeloosheid laten blijken. delijk worden gepubliceerd, dit is voor de c*e vaststelling dat Aalst hier vrijwel zei data van de betrokken manifestatie, clan (len uitgekozen wordt. Een van de voor aanziet de regie van Posterijen dit als pu- "aamste oorzaken: het gebrek aan meerdere bliciteit zonder meer. Met het gevaar dat zalen clie voor kongreszittingen kunnen dien weekbladen, tijdschriften enz. onder een s*'g z'in- verhoogd verzendingstarief vallen, ol zon- Inzonderheid voor de plaatselijke midden der meer aangezien worden als publiciteits- stand hebben deze kongressen nochtans een bladen. Minister van Elslande is niet ak- onmiddellijk en commercieel nut, vooral koord met deze opvatting, en is terecht van wanneer deze gespreid zijn over een gans oordeel dat op deze wijze het kultureel le ven niet bevorderd wordt. Het antwoord is aan Minister Anseele. ALGEMEEN AKKOORD Voor eenmaal waren zij allen akkoord, de senatoren van de C.V.P. en Volksunie, van weekeinde. Waarom geen initiatieven in deze richting via de verschillende stedelijke komitees en plaatselijke afdelingen van nationale vereni gingen? De plaatselijke restaurants, hotels, cafés en andere uitbatingen kunnen er slechts hun voordeel bij opdoen Zoals honderden jaren geleden 550 om de tocht van de bedevaarders uit de omge- geopend. Daarna werd de historiek geschetst precies te zijn duizenden bedevaarders ving naar het genadeoord. Het is een enige waarin H. Martinus patroon van de gemeen- naar Lede trokken om er Onze Lieve Vrouw verwezenlijking geworden voor hel bedr\i- te, natuurlijk een ereplaats nad. Het huog- van Lede te aanbidden, zo hebben thans ook vige Lede, maar tevens ook voor E. broeder tepunt was de tocht, m 1414 van het mira- een massa mensen de straten van deze ge- Julien van het Sint Lucasinstituut van Gent culeuse beeld van Keulen naar Lede, en de meente gevuld. Het werd als liet ware een die met de uitbeelding en de choreografie talrijke wonderen die toen geschiedden, triomftocht van O.L.V. van Lede, en ieder- was belast. Wanneer zondag as. de stoet Het laatste gedeelte was samengesteld uit een die de stoet heeft gezien heeft geno- voor de tweede keer door Lede zal trekken bedevaartgroepen op weg naar de «Zoete ten van de frisheid der kleuren, de typische zal wellicht nog meer belangstelling bestaan. Nood Gods», gedurende 2»vele jaren de uitbeeldingen en het heerlijk panorama der want zij die dit schouwspel hebben gezien toevlucht van de gelovigen. Ook het leven groepen onder een stralende zon. zullen nog anderen naar Lede loodsen van Maria werd in alle lijnen weergegeven, de zeven weeën van Alaria. in één woor-l De groepen gaven een overzicht van 550 DE GROEPEN alles wat maar enigszins in verband staat jaar Onze-Lieve-Vrouw van Lede. Duizend met de moeder Gods. Voor Lede is dit een deelnemers schetsten de komst van O.L.V. Met een goed uitgedoste harmonie St C'eci- hoogtepunt geweest uit zijn eeuwenlange in Lede, de devotie tot de Maria-figuur en lia en de vlaggezwaaiers werd de optocht geschiedenis De Kon. Harmonie St. Cecilia uit Lede uitgedost in kleurige klederdracht bracht ook het zijne hij in de Jubelstoet (Cl. Het Volk)

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1