w m omstreKen DOPING IN DE SPORTWERELD Ktein Logboek Aanhechting 2 Kantons Aalst hij Oudenaarde Mi praktische voordelen voor bevol^irii| fN NEC SPE. NEC METU Efet "Aalsters., voorstel )tie i alst ids- iste een )ar- 1 het stal oor de igu- In De ltie ken Gazet van Aalst 20e JAARGANG Nr 48 Zaterdag 13 juni 1S34 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Daar waar de sport als eigenlijk doel he eft of alleszins moet hebben gezonde mensen te vormen, stellen wij vast dat door een ongezonde wedijver en een be paalde commercialisering, vooral van bepaalde sporttakken, dit wezenlijke doel de laatste jaren over het hoofd wordt gezien en in vele gevallen juist een ave rechts effekt wordt bereikt. Wanneer men weet dat er in ons land alleen ongeveer 4000 regelmatig bij de K.B.W.B. aangesloten renners zijn en er circa 80.000 voetbalspelers zijn, en dat de doping (of beter gekend «het drogeren») een echte kwaal geworden is op het terrein van de wielersport maar ook de rangen van voetbal, atletiek en andere sporten begint aan te tasten, is dit nocht ans een droeve werkelijkheid die men niet ongezien kan voorbijgaan. j p de sicht ijks- tend latse en nge- ter ern- olgt: 134, j eren [ene- j Daar waar in het begin slechts een eer der karig en uitzonderlijk gebruik werd ge maakt van drogeermiddelen werd de dosis, om zeker te zijn sterker te staan dan de tegenstrevers, stelselmatig opgevoerd zodat opbepaalde ogenblikken fatale gevolgen niet konden uitblijven. In eigen land is het officieel bekend dat een jong renner overleed aan de gevolgen van dopingpraktijken, terwijl op de Olym pische Spelen te Rome in 1960 de doping eveneens een slachtoffer opeiste in de per soon van de Deense liefhebber Enemark. Daarnaast zijn er nog verschillende ge vallen met dodelijke afloop, waarvan men in bevoegde kringen met grote graad van zekerheid vermoedt dat ze eveneens het ge volg waren van doping. Het officieel bewijs kon hiervan evenwel niet geleverd worden Omdat de nodige vaststellingen niet tijdig gebeurden, of omdat de slachtoffers niet overleden tijdens- of onmiddellijk na een wedstrijd. Ook indirekt kan doping immers een doodsoorzaak vormen. Toen de Italiaan se renner Fantini b.v. overleed aan de ge volgen van een valpartij in de «Ronde van Duitsland 1961» gaf het Duitse blad «Bild- Éeitung» onomwonden als zijn mening te rennen, dat de geneesheren te lang dienden 3e wachten om tot een heelkundig ingrijpen •ver te gaan daar het slachtoffer gedopeerd «ras. Het is van openbare bekendheid dat jaar lijks tientallen deelnemers tijdens wedstnj- len in mekaar storten en bij hoogdrmgend- aeir naar een kliniek dienen overgebracht e worden. Vooral tijdens grote rittenwed- rtnjden, zoals b.v. de Ronde van Frankrijk, s het voor iedereen duidelijk dat het ge- jruik van drogeermiddelen werkelijk ncfas- :e gevolgen heeft. De nederlandse renner Wout Wagtmans resumeerde heel gevat de Sntstellende werkelijkheid tijdens een rraaggesprek dat hij toestond aan het dag- ïlad «De Telegraaf» «Geen enkele renner ;an de tour rijden alleen op biefstuk Kr vorden stimulerende middelen geslikt alsof iet suikergoed van Sinterklaas is.» (Cit.: Doping en Recht Mt. E. De Ridder) kent zelf de geweldige afmetingen die het gebruik van doping aanneemt en schakelde in 1958 volgend artikel in zijn sportregie- me nten: «Art. 226 Daar de gezondheid van de renners ernstig In gevaar gebracht kan wor den door het gebruik van verdovende mid delen en medicijnen, die door de genees kunde als schadelijk worden geacht, zal de N.S.C. onverbiddelijk en definitief de ver gunning ontnemen aan de renners die on der invloed van dergelijke produkten be trapt worden en wier bevoorrading sporen van doping vertoont. De officielen hebben ten allen tijde het recht om van de bevoorrading der renners een monster te nemen met het oog op een gebeurlijke scheikundige ontleding.» Spijtig genoeg bleef deze tekst tot op he den praktisch een dode letter en bleven sankties van wegen de officiële bondsinstan- ties uit. Ons inziens dient echter vooral opgetre den te worden tegen bepaalde «managers» die met deze gevaarlijke stimuleringsmid delen al te vrijgevig omspringen en een on geoorloofde uitoefening van de geneeskun de plegen. Er zijn heel wat personen die er een beroep van maken stelselmatig en meto- disch stimulerende middelen aan sportmen sen toe te dienen, en aldus zelfs een geren- nommeerde faam verwierven. Het is echter moeilijk deze kerels te ontmaskeren omdat uiteraard het misbedrijf gepleegd wordt met instemming van «het slachtoffer» dat meent gediend te zijn en uiteraard een volledige geheimhouding verzekert. Een aspect dat men evenmin uit het oog mag verliezen is dat de personen die het goedje toedienen zich dat ook moeten kun nen aanschaffen zodat ook de verantwoorde lijkheid van zekere firma's in farmaceuti sche produkten, geneesheren en apotekers, in het gedrang komt welke dergelijke pro dukten afleveren. Het is dan ook in het algemeen belang en van de openbare gezondheid in het bijzonder De Koninklijke Belgische Wielrijdersbond Vervolg laatste blaz KONINKLIJKE VAARTUIGEN In de haven van Hong Kong ligt momen teel het Oostendse vaartuig Mélisande aan de ketting, het behoort toe aan de Oostende- naar A. Sabbe, wiens echtgenote enkele ja ren geleden in tot dusver niet opgehelderde omstandigheden vermoord werd. De Mélisande werd aan de ketting gelegd na een zg. muiterij van de bemanning waar bij André Sabbe over boord sprong om dan door een politieboot aan wal te worden ge bracht. Pittige biezonderheid- De Mélisande is het vaartuig dat onder de naam Alberta een maal heeft toebehoordaan Koning Leopold n. Men moet toegeven) dat koninklijke en prinselijke vaartuigen in ons land alleszins een eigenaardig logboék moeten hebben. DAVIDSFONDS AALST: BIJNA 90 IN 1965 zal het 90 jaar geleden zijn dat te Aalst een Davidsfonds afdeling werd op gericht. Als dusdanig ;is deze afdeling, na Leuven en Mechelen, de oudste van het Vlaamse land, en was zij toondertijd te Aalst met o.m. Dr. Isidoor Bauwens, vrij wel de enige vereniging die actief op de bres stond voor de Vlaamse belangen. En wel met sukses: want dank zij het Davids fonds Aalst zouden dra de gemeenteraadszit tingen in de Nederlandse taal doorgaan en kwamen er Nederlandstalige straatnamen. Een der eerste was bv. de Albert Liènart- straat. Het is dus vanzelfsprekend dat de histo riek van de Davidsfondsafdeling Aalst, la ter zou ook de afdeling Mijlbeek worden ge sticht, gelijkloopt met de Vlaamse bewust wording alhier en de groeiende kulturele en sociale ontplooiing van onze mensen. Naar aanleiding van de herdenking van het stichtingsjaar, wordt door het Davids fonds een reeks manifestaties op touw ge zet die zullen gespreid worden over het gan se jaar 1965. In dit verband richt het sekretariaat van het Davidsfonds een oproep tot alle stadsge noten die in het bezit zouden ziin van doku- mentatie die betrekking heeft op de werking van het Davidsfonds Aalst in het verleden, met het vriendelijk verzoek deze ter bc- schikking te stellen van de afdeling. Brochures, persuitknipsels, foto's, en wat al meer, inzonderheid uit de vooroorlogse j periodes zullen met dank aanvaard wordt n J op het DavidofondssekretanaaiValerius de Saedeleerstraat 33, Aalst Tel. 281.13 PRIKJES Een lezer van liberale huize heeft zijn on tevredenheid uitgedrukt over wat h»j noemt de «prikjes die hier en in andere verslagen wel eens gegeven worden aan de Aalsters»? P.V.V. en m 't biezonder aan de h. D'Haese- leer, n.a.v. tussenkomsten in de gemeenti - raad. Voor eenmaal dit: de medewerkers aan dit blad qua een jarenlange joernalistieke arbeid voldoende overtuigd van de relati viteit van vele dingen, waaronder ook de partijpolitieke strijd, opdat enig kwaadaar dig inzicht of voor ingenomenheid zou voor zitten bii het rapporteren of beoordelen van plaatselijke politieke gebeurtenissen Het zijn wel katolieke reporters die de zer dagen INSTEMMEND de woorden heb ben aanhoord van een der hoogste geeste lijke gezagdragers, met name Mgr. Des- camps, Rector van de Leuvense Universi teit, die vooral voor de katolieke regionale pers objectiviteit aanprees. Vervolg laatste bladzijde. Deze «totem» werk van Mevr. Godelieve de Pelsmaeker uit Erembodegem, Lau reate van de Ceramiekprijs van Faënza (Italië) werd door het Aalsters stadsbe stuur aangekocht. Het beeld zal eerlang een plaats krijgen in het stadspark. Sensationele autodiefstal te Erembodegem WAGEN ONTVREEMD UIT BERGPLAATS Te Erembodegem is donderdagnacht een personenwagen, merk Simca, als het ware «onder de oren» van de ei genaars, het echtpaar Van Mulders-De Cock Stwg. op Brussel gestolen. Op het ogenblik dat het echtpaar thuis was, werd hun auto uit de belendende berg plaats gereden door een of meer dieven. Éen buurvrouw die het eigenaardig gedoe op merkte verwittigde onmiddellijk de eige naars, wierverbouwereerdheid maar al te begrijpelijk was. De Rijkswacht die werd gealarmeerd in- spekteerde de streek, maar tevergeefs. ONTWERP VAN WET VAN REEP1NGHEN SCHEPT NADELIGE SITUATIE VOOR DE STREEK Wordt het ontwerp van wet Van Reepinghen, althans voor wat het huidig kan ton Aalst betreft, niet geamendeerd, dan zullen in een nabije toekomst de inwo ners uit het Aalsterse voor tal van administratieve stukken met betrekking tot handelsregister, huwelijkskontraktei., fabrieksmerken enz. en/., naar Bcndcrmondt- moeten gaan. Zoals we reeds in onze vorige uitgave melden, wordt in eer voorstel tot wi jzi ging gepleit voor de aanhechting van Aalst bij het gerechtelijk, arrondissement Oudenaarde, waardoor een Kamei van de Rechtbank van Koophandel en de So ciale Kamer (de huidige Werkrechtersraad) te Aalst zou blij? ei zetelen met een bevoegdheid over het bestuurlijk arrondissement Aalst. Hierna verwijzen wij bondig naar het Aalsterse voorstel, dal zeker de belan gen behartigt van de Streek van Aalst waarvan wordt erkend dat het eigen karak ter, gebruiken ;n gewoonten duidelijk verschillen van deze van cl? Scheldestreck rond Dendermonde en 't Land van Waas. Binnen afzienbare tijd zal ook de Hopmarkt of zo men wil de St. Jorisstraat te Aalst een hernieuwd uitzicht krijgen. De voorgebouwen van het «Groen Kruis» gaan plaats maken voor een nieuw complex (zie afgebeeld ontwerp) over een lengte van 15 m, aan de straat, met vijf verdiepingen. Met enkele andere recente complexen, en het toekomstige Administratieve Centrum aan de Pontstraat (stadsbestuur. Iet op het zicht op de St. Martinus- kerk) ligt dit toekomstige A.C.W. gebouw in de lijn van de voort schrijdende hoogbouw te Aalst. BESTAANDE TOESTAND Zoals de lezer weet is er momenteel te Aalst gevestigd: A. Het vredegerecht dat als rechtsgebied het kanton Aalst omvat. B. De Werkrechtersraad met daarbij de Klachtenkommissie voor Werk'oosheid de Klachtenkommissie voor Ziekte en Invaliditeit, de Klachten kommissie voor Ouderpensioenen der Zelfstandi gen en dan de Beroepskommissie voor Ouderdomspensioenen van Werklieden en Bedienden. C. De Handelsrechtbank die evenals de Werkrechtersraad en voormelde Kom missies als rechtsgebied bijna het gan se arrondissement Aalst omvat. ONTWERP VAN REEPINGHEN Het ontwerp van Reepinghen voorziet de afschaffing van het kanton Aalst dat door twee kantofis zou vervangen worden, met ze tel te Aalst. Daarbij zouden de gemeenten Aai- gem, Bambrugge, Burst, Erembodegem Haaltert Kerksken, Welle en Zonnegem die n.u ressorteren onder Herzele, bij de twee nieuwe kantons Aalst worden gevoegd. Een vredegerecht zou te Aalst blij- ven met grotere bevoegdheid van de Rechter. Een afzonderlijke politierechtbank wordt eveneens voorzien, met dezelfde bevoegdheid als de bestaande, maar dan met een afzonderlijke titularis. Het rechtsgebied van deze politierechtbank zou de twee kantons Aalst omvatten. Ter vervanging van de huidige werk rechtersraad zou een sociale rechtbank worden opgericht. (Stippen wij terloops aan dat deze hervorming op verzet stuit in syndicale kringen.) De sociale rechtbank zou te Dender monde zetelen en als rechtsgebied ge rechtelijk arrondissement Dendermon de bestrijken, dat samengesteld zou zijn uit de twee kantons Wkalst de kantons Beveren, Dendermonde, Hamme, Ko keren, de twee kantons St. Niklaas en de kantons Wetteren en Zele. De kantons Geraadsbergen, Ninove Ronse, Zottegem en Oudenaarde zou den ter zake behoren tot de sociale rechtbank van het gerechtelijk ar rondissement Oudenaarde. Te Aalst zou een rechtbank van Koop handel zitting hebben, als afdeling van de arrondissementsrechtbank. (Maar dan zonder griffiediensten, die te Den dermonde zouden gevestigd zijn). De bevoegdheid van deze Kamer van de Rechtbank van Koophandel te Aalst zou evenwel een fel ingekrompen rechtsge bied hebben, wat blijkt uit de bestem ming van de kantons Geraardsbergen enz. In het «Aalsters» voorstel wordt er dan nog gewezen op het feit dat de Koninklijke Kommissaris alsmede de Regering, geen en kel amendement zullen aanvaarden dat raakt aan de ekonomie van het ontwerp. Het zou dan ook volstaan aldus het Aal sters voorstel, dat bij amendement, de schrapping van de in 14 \an het ontwerp onderstreepte oorden te vragen. (Nl. deze waardoor het eerste en tweede kanton Aalst deel zouden uitmaken van het gerechtelijk arrondissement Dendermonde.) Aalst stelt een wijziging voor die luidt als volgt: Het eerste en tweede kanton Aalst, de kantons Geraardsbergen, Ninove, Ou denaarde, Ronse en Zottegem vormen een gerechtelijk arrondissement. De zetel van de arrondissements rechtbank is gevestigd te Oudenaarde Een Kamer van de rechtbank van koop handel houdt evenwei zitting te Aalst. DE VOORDELEN VAN HET AALSTERS VOORSTEL De voordelen van het Aalsters voorstel worden m dezer voege gemotiveerd: Vooreerst zou het logisch zijn, omdat het gerechtelijk arrondissement Oudenaarde zou overeenstemmen met de twee bestuurlij ke arrondissementen Aalst en Oudenaarde die voor wat betreft de verkiezingen voor de senaat reeds samengevoegd zijn, net zo als dit bv. het geval is voor Dendermonde en St. Niklaas. Er zou te Aalst een kamer van Koophan del en van de sociale rechtbank zetelen, met als rechtsgebied het bestuurlijk arrondisse ment. De verbindingen met Oudenaarde via het spoor zijn buitengewoon gunstig. Maar belangrijk voor de bevolking: dc*vcstiging van de rechtbank van Koop handel en de sociale rechtbank met als bevoegdheid hun huidig rechtsgebied zou vooral verwikkelingen vermijden o.m. wat betreft het handelsregister, de gepubliceerde akten, fabrieksmerken, akten van sociëteiten, huvvkontracten, ontvoogdigen enz. Kortom er zou niet zo heel veel ver anderen, terwijl met de integrale goed keuring van het ontwerp van wet Van Reepinghen de handelsregisters te Den dermonde zouden ingeschreven worden enz. enz. enz. Zie Je nu op de Aalsterse winkelra men al staan: Handelsregister Dender monde.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1