ren bezocht H 0 ABRIE Et «Bond zonder naam» ijvert sinds jaren voor de sociale integratie der gehandikapten wm mmmmmmmt *38* ter MAAR NEDERLANDSE STAAT GEEFT BELGIE HET VOORBEELD «Mensen die werken willen hebben recht op werk». Aldus luidt een der artikelen in de Verklaring over de Rechten van de Mens. In ons land zijn er evenwel bepaalde kategorieën van mensen die zouden willen werken, maar die geen werk krijgen, omdat 7ij gehandikapt zijn, niet alleen fysisch, maar vaak ook «moreel». Van de eersten wordt ten onrechte trouwens beweerd dat zij niet kunnen werken omwille van hun lichamelijke handi- kap; de tweede soort de oud-gevangenen worden beschouwd als paria's, als «men sen van de zelfkant», wier strafregister steeds als het geduchte zwaard van Damo cles boven het hoofd blijft hangen. Het is precies voor deze kategorieën van mensen dat de «Bond zonder Naam», waar van de dynamische Montfortaan Pater Bos nians de leiding heeft, zich reeds jaren lang inzet om de sociale integratie van deze men sen te bewerkstelligen. Onbegrip, ondank baarheid en wantrouwen hebben vaak de mooiste plannen van Pater Bosmans en zijn medewerkers gedwarsboomd, maar met taaie volharding heeft hij doorgezet om de gemeenschap te overtuigen dat ook die men sen, die op dee een of andere manier zijn misdeeld en nergens meer aanbod komen of zelfs worden uitgestoten, rechten hebben op een plaats in onze samenleving. DE SOCIALE WERKPLAATS ALS MODELOPLOSSING. Bond zonder Naam wilde voor deze mens iets doen. De meest efficiënte oplossing zag men in de oprichting van een «sociale werk plaats», waar deze zgn on-socialen voor hun boterham konden werken en niet langer op liefdadigheid van anderen moesten reke nen. De oprichting te Antwerpen van het werkhuis M.I.N. (Mensen in Nood), door de Bond zonder Naam in 1959 was in ons land de eerste stap naar een oplossing. Dit werk huis tot dusver het enige in ons land werd opgericht als een brug naar vast werk voor oud-gevangenen en mensen zonder werklozensteun en als een hulp aan gehan dikapten. Er werd gestart met bescheiden middelen en in de meest primitieve voor waarden. Pas sinds korte tijd kunnen de in richters rekenen op een schamele tussen komst van staatswege. Men is er in geslaagd reeds meer dan vijf miljoen frank aan ver goedingen voor arbeidsprestaties uit te be talen aan mensen die anders misschien te rug in de gevangenis zouden zitten of totaal ten gronde zouden zijn. Van de 1.000 man nen die langs dit werkhuis kwamen kon de Bond zonder Naam er meer dan 400 in vast werkverband plaatsen. NEDERLAND WIJST DE WEG Ook buiten onze grenzen wordt men met hetzelfde probleem gekonfronteerd. Het pro bleem van de sowale werkplaatsen voor mensen die voor bepaalde «herklassering» in aanmerking komen, kent men bijvoorbeeld ook in Nederland, waar het evenwel sinds jaren op een zeer efficiënte wijze wordt aangepakt. Rijk en gemeenten in Nederland maakten de oprichting en ontwikkeling der sociale werkplaatsen mogelijk via de G.S.W.-rege- ling (Gemeentelijke Sociale Werkvoorzie ning), die in 1949 in leven werd geroepen. Bij onze Noorderburen telt men op het ogenblik 17.000 mannen en vrouwen die hun dagelijkse arbeid vinden in de zogenaamde «sociale werkplaatsen», bedrijven met ge- handikapte werknemers, die door ziekte, ge brek of andere oorzaken in het gewone bedrijfsleven niet terecht kunnen. Hun pro- duktie varieert van schoolmeubilair, ortope- dische hulpmiddelen, drukwerken, en foto albums tot cartonnagewerk, sieraadwerk, metaal- en houtbewerking. In totaal heeft Nederland tweehonderd soortgelijke sociale werkplaatsen, tegen één voor ons land... De lonen van de arbeiders in de «beschut tende» werkplaatsen worden er voor 75% be taald door de Staat, terwijl de overige 25% wordt gedragen door de gemeenten, die ech ter indien er verlies is hiervan nog 80% kunnen terugkrijgen van het rijk. An derzijds bedraagt het aandeel van de staat in de wedden van direktie en kaderperso neel circa 50%. In België moet de Bond zonder Naam het daarentegen stellen met een staatssubsidie van 100.000 fr per jaar. en een tegemoetkoming van het Antwerps provinciebestuur die natuurlijk ontoerei kend zijn voor het doel dat de inrichters zich hadden gesteld. Als enige troost voor de zware inspannin gen die Pater Bosmans zich reeds jarenlang getroost, geldt de dankbaarheid van zijn «poulains», die wanneer de toekomst voor hen uitzichtloos wordt, bij hem een veilig onderkomen en gevoel van geborgenheid vinden. Zoals die ex-gevangene, die zich pre cies 125 maal vergeefs in een onderneming aanbood voor een baan, en tenslotte in het werkhuis M. I. N. kwam aankloppen. Daar vroeg men niet naar ziin politieke overtui ging of zijn godsdienst, daar beschouwde men hem niet als een paria, maar eenvoudig als mens NIEUW BOEKHOUDMACHI NE IN FÜJKSHOGERE HANDELSSCHOOL j In de Rijkshogere Handelsschool had woensdagavond in aanwezigheid van een he- 1 langstellend publiek de plechtige overhan diging plaats van een nieuw boekhoudma- I chine. De h. H. Reychler, direkteur van de in stelling verwelkomde de aanwezigen en lichtte in het kort de betekenis van deze nieuwe aanwinst voor zijn school toe De afgevaardigde van de Minister van Na tionale Opvoeding en Kuituur, de h. Inspec teur Wybo danktë de betrokken firma voor deze gift. Vervolgens brachten de genodigden een bezoek aan de lokalen van de instelling met o.m. het taallaDoratonu*n. (n.) MONSEIGNEUR DE KEZEL IN DE BASILIEK VAN KOEKELBERG Toekomende vrijdag, 19 juni, zal Zijr.ej Exc. Mgr. DE KEZEL, Vicaris-Capitulai is van het bisdom Gent. te 19 uur in de Bas1-J liek van het H. Hart een H. Mis opdragen en| de homelie houden. De Oost-Vlaamse families die in de hoofd-j stad verblijven, worden uitgenodigd hun Vicans-Capitularis te omringen welke de ze gen van het Heilig-Hart over het bisdom i Gent komt afsmeken. Te Denderleeuw werd een renbaan voor windhonden geopend. Op initiatief van een sportieve uitbater langsheen de Ninovesteenweg werd een club gesticht, onder de auspiciën van de Belgische Renvereniging voor Windhonden. De Koninklijke Maatschappij Sint-Hubertus nam deze vereniging onder zijn bescherming, zodat men onmiddellijk op een sterke medewerking kon rekenen. Nadat de inrichters en de dirigenten van de nationale vereniging op het gemeentehuis van Denderleeuw werden ontvangen, werd 's namiddags in de Plezante Hof de eerste koers inge richt. Na de opening van de baan hebben de aanwezigen ten zeerste genoten van deze renwedstrijden, die nu regelmatig zullen ingericht worden. (Cl. Het Volk) Op donderdag 4 juni jl. bracht een aan zienlijk aantal leden van WAK een bezoek aan de Honda Motorfabriek op 't Wijngaard veld te Aalst. De deelnemers werden voor gesteld door hun leider, de Hr. EG. DE WAELE, penningmeester van voornoemde kuituurvereniging, die volgende inleidende en voorlichtende toespraak hield: «Door het brengen van een bezoek aan de Honda Motor Fabriek, wil de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon betuigen da« zij niet alleen oog heeft en belangstelling voor oude en eerbiedwaardige zaken uit het verleden van Aalst en omgeving, maar te vens werkelijk interesse voelt voor alle nieuwe constructies en ondernemingen die onze geboortestad verrijken, haar bloei be vorderen en de economische toestand van haar bevolking ten goede komen. «Bovendien is de V.V.A.K. van oordeel dat dit bezoek zal beantwoorden aan de rechtmatige weetgierigheid van een groot aantal leden die, evenals honderden van on ze stadsgenoten, over de Honda Fabriek hebben horen praten reeds lang voor haar eerste steen werd gelegd. «Nu deze fabriek in een snel tempo is op gerezen en zich in volle werking en ontwik keling bevindt, bestond er gewis geen beter middel om er het fijne van te weet te komen dan ter plaatse na te gaan wat zij werke lijk is, voortbrengt en hoe zulks geschiedt. «Zoals bij de eerste kennismaking met een grote onderneming als deze past, mag niet met de deur in huis gevallen maar dient voorafgaandelijk een beknopt overzicht ge geven van haar ontstaan, ontwikkeling en standing. «De Honda Motor Co. Ltd. is een japanse onderneming en de grootste voortbrengster van motorrijwielen ter wereld. Haar hoofd zetel en centrale administratieve diensten zijn gevestigd te TOKIO, terwijl haar drie belangrijkste fabrieken op volle toeren draaien te SUZUKA, HAMAMATSU, en SAITAMA. «Zij heeft haar ontstaan te danken aan 4c Heer SOICHIRO HONDA. «De figuur van deze man en bezieler van de Honda Maatschappij, is zo sympathiek en ontzagwekkend, dat ik niet kan nalaten U hem van dichterbij te doen kennen. «Hij werd geboren in 1906, als zoon van een eenvoudige dorpssmid uit een landelij ke gemeente, gelegen in de omgeving van de stad Hamamatsu. «Van zijn prilste jeligd af was hij door een begeestering voor machines, voer- en vliegtuigen aangegrepen, een immer wassen de passie die crescendo zou gaan en hem de stuwkracht zou geven om grootse zaken te verwezenlijken. «Het lot gunde hem noch universitaire cursussen noch ingenieursdipploma. Maar hij zou het lot beheersen en, als self made man «the captain of his fate» worden, de vakman waar de mechanische wereld zou naar opkijken. «Op 16 jarige ouderdom ging hij, in 1922 toen zijn vader de smidse voor een fietsen- handel had geruild, in Tokio als beginneling te leer in een werkhuis voor herstellingen aan auto's. «Toen hij amper anderhalf jaar op stiel was. verwoestte op 1 september 1923 een der schrikkelijkste aardbevingen de stad To kio. Meer dan 110.000 doden, honderduizen den huizen en gebouwen totaal vernield; een eerste schatting raamde de schade op 24 miljard toenmalige belgische frank. «De kleine onderneming waarin Honda werkzaam was. werd door het vuur in as gelegd. «Samen met de uitbater en een oudere leergast, ondernam hij het herstellen van nog bruikbare auto's in Tokio. Toen bereed hij voor de eerste maal een motorfiets en nadien een auto om zich in alle richtingen snel te kunnen verplaatsen. «Hoe hard en paradoksaal het ook moge klinken, toch verklaarde» Soichiro Honda later, nuchter, objectief en oprecht «voor mij is deze schrikkelijke aardbeving om zeggens een zegen geweest.» «De knapheid, het doorzicht en de vin dingrijkheid, van deze jonge, taaie man wa ren zo opvallend en doeltreffend, dat zijn patroon hem, op 22 jarige leeftijd, in volle vertrouwen toeliet zijn firma «Art Trading Company» te gebruiken toen hij zich, voor eigen rekening, als uitbater van een garage te Hamamatsu ging vestigen. «Door harde strijd en overweldigende su perioriteit van de door hem uitgevoerde herstellingen, verdrong en overvleugelde hij geleidelijk al zijn plaatselijke mededringers en geraakte zijn technische bevoegdheid algemeen bekend. «Toen legde hij er zich op toe de werking van de motors van auto's te verbeteren en, om zijn uitvindingen te beproeven, nam hij zelf deel aan autowedrennen. In een dezer ontsnapte hij en zijn broeder op het nip pertje aan de dood toen hun wagen drie maal over de kop ging. Tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis spookte in zijn geest het beeld van de toe komstige motorfiets, die zou ontstaan uit de verbetering en aanpassing van een door hem zelf gebouwde tuig waarmede hij de ren baan vroeger was opgehold. «Bij het verlaten van het hospitaal was zijn gedachte gerijpt en zijn beslissing ge nomen: Hij zou het vervaardigen van motor fietsen hardnekkig doorzetten. «Hier wachtte hem een harde tegenslag: niettegenstaande hij dag en nacht in de bres stond om de zuigerringen van de mo tor te verbeteren, kwam de uitslag faliekant uit. Maar de aan de dood ontsnapte Honda, die het gruwelijkste natuurverschijnsel on der de ogen had gezien zou, aan de rand van de financiële ondergang niet terugdeinzen. Hij ging op de banken zitten v/d Technische Hogeschool van Tokio om de zaken beter te kunnen uitdiepen en de sleutel van het geheim te vinden. En, inderdaad, hier vond hij dc oplossing van het probleem dat hem zoveel hoofdbrekens en zijn totaal vermogen had gekost. De hindernissen waarover hij gestruikeld was bestonden hoofdzakelijk in de juiste samenstelling van de legeringen en de gepaste manier waarop zij dienden gego ten. «Hij zette zijn studiën nog enkele jaren door, werd meester in het vak en, reeds voor het eindigen van de laatste wereldoor log, vervaardigde hij zuigerringen voor de motoren van auto's, zeeschepen en zelfs oor logsvliegtuigen «Na de oorlog vencocht hij zijn gespecia liseerde ringenfabriek en piekerde over al- los en nog wat; trok zout uit het zeewater, ontwierp plannen voor het bouwen van ccn type roterende weeftoestel, en ten slotte kocht hij tegen spotprijzen een 500tal klei ne machines op, die, tijdens do oorlog, drijfkracht loverden voor verbindingstoe stellen van alle aard en doelloos op een hoop bleven liggen. «Hij haalde er de motors uit en pastte de ze aan op rijwielen. Wanneer de oorlogs stock was uitgeput, startte hijzelf met het vervaardigen van de hem onontbeerlijk ge worden kleine motoren. Dit was het begin van de Honda Motor Company die weldra een buitengewone vlucht zou nemen. «In 1952 werd hem de Medaille van de Blauwe Gordel verleend als openbare er kenning van zijn verdiensten, zijn menigvul dige uitvindingen en zijn bijdrage tot 's lands ekonomische heropbloei. «Daar het juweel van deze hoge nationale onderscheiding door de keizer zelf wordt overhandigd met al de daarbij voorgeschre ven protocolaire plichtplegingen, weigerde Honda eerst de medaille te aanvaarden om dat er zoveel vestimentaire omslag mede ge paard ging. «Om een geweldige opspraak te vermijden en het Staatshoofd geen smaad aan te doen, gaf hij ten slotte toe en, daar hij nooit een ceremonieel pak had gedragen, laat staan bezeten, huurde hij een morgenrok, een gestreepte broek en een das. «Iedereen, die met Soichiro Honda in aan raking komt, staat verbaasd over zijn een voudig voorkomen, zijn werkpak en zijn de mocratische omgang met zijn medewerkers. Men kan nauwelijks de grote baas van de gewone bedienden onderscheiden. «Deze 58 jarige man, die op meer dan 100 brevetten, als zovele adelbrieven mag bui gen, de voorzitter van het grootste motor fietsenconcern ter wereld, kan men slechts uitzonderlijk ontmoeten in de hoofdzetel van zijn maatschappij te Tokio. «Hij troont er met in een luxueu* kabinet evenmin als in een prachtig, ontoeganke lijk en afgezonderd bureau van een van zijn drie grote fabrieken. Maar ook laat hij on dergeschikten de zaak niet verder voeren om te genieten van de vruchten van zijn sukses en rijkdom. Hij hoeft niets van de zelfvol dane magnaat die wil imponeren als (1? pauw of de parvenu. «Dag aan dag en vaak 's nachts kan men hem aantreffen in het Honda-Instituut voor opzoekingen en proefnemingen, gekleed in hetzelfde werkpak als technici die met hem in team werken en, gewoonlijk, vettig en besmeurd tot aan de ellebogen «Zo is Soichiro Honda. «Het zou een veel te lange uiteenzetting vergen om de geschiedenis aan te snijden van al de types door de Honda Motor Co vervaardigd. Bovendien zou ik mij op een technisch terrein wagen vol voetangels en klemmen voor de oningewijde. «Ik wil mij daarom bepalen tot de kon- klusie dat, onder de stuwkracht van haar kopman en voorzitter, do Honda een vlucht heeft genomen die haar, in een korte tijd spanne. aan de spits van de motorrijwielen- fabrikatie heeft gebracht. «Enkele statistische cijfers zullen U daar over een klaarder inzicht geven. «In maart 1963, bij het afsluiten van het boekjaar in Japan, beliep het aantal ver vaardigde en verkochte motorrijwielen 1.030.000 waarvan circa 170.000 werden ge ëxporteerd. «Het maatschappelijk kapitaal beliep 25.250.000 dollar, zegge 1 miljard 260 milli- oen belgische frank. Het gezamenlijk activa was beraamd op 107.000.000 dollar of 5 miljard 350 millioen belgische frank. «De Honda Motor Company bezit vertak kingen en verdelers over gans de wereld, na melijk in Zuid- en Oost-Azië, het Midden en Nabije, Oosten, Noord- Centraal en Zuid- Amerika, Oceanië, Europa en Afrika. En hier komen wij tot de vertakking die in AALST werd opgericht. «Deze fabriek, waarover de Hr. BAEYENS ons veel meer zal vertellen, heeft als zen ding het vervaardigen van Honda Motorrij wielen voor gans West-Europa en Afrika. De fabrikatie geschiedt niet van de verwerking van het ruw materiaal af, maar wel door montage van geprefabrikeerdc onderdelen van alle aard. «De oprichting van dit complex begon in september 1962 en reeds in juni 1963 werd met de productie een aanvang genomen De bebouwde oppervlakte beslaat 2 ha en 6 ha liggen voor uitbreiding beschikbaar. «Het effectief personeel bedraagt 250 een heden waaronder een tiental Japanners. «Er wordt gestreefd naar de hoogst moge lijke voortbrengst. Thans reeds is het peil van 250 stuks per dag bereikt. «Wellicht zullen er personen zijn die zich reeds hebben afgevraagd of de Honda-Fa- briek in Aalst zich zal beperken tot het voortbrengen van motorrijwielen. Daarop wil ik het volgende antwoorden: De Honda Motor Company werd in Japan opgericht met als doel het vervaardigen van bromfiet sen, motorrijwielen, auto's en machines voor andere doeleinden. Deze elastische for mulering laat per se alle expansie toe. Dt W; To Ku Ge Z.I Ge welei land door dc L ROO! do.s. te iï De joi is in 1 treden (ward n doel htgeno egden in oud; or Edi n een «Privaatinitiatief, wanneer het niet verifste ti lamd wordt door allerhande bemoei ingeackson van overheidswege, vermag veel en in eeiette - snel tempo.» Bine h rens e |t erg erking Toen nam de Hr. BAEYENS, afgevaai'ankrij digd door de Administratieve Directie vaan gele de HONDA MOTOR COMPANY, het woordeed m Hij verwelkomde de bezoekers en danktiurd te om de trouwe schets van de persoon van d j de d Hr. Honda en van zijn grootse ondernemintgevalli gen. aan. Vervolgens verduidelijkte hij door nut del van een zeer aanschouwelijk schem^"el[en hoe de ganse cyclus van het vervaardig»^ der motorrijwielen verloopt. Op die practr sche manier vergemakkelijkte de spreke:«Ei voorafgaandelijk het theoretische begru«h van hetgeen de bezoekers nadien in wertajm Rid lijkheid zouden te zien krijgen en verklaar^ de tevens waarom zekere procédés en lx handelingen boven andere werden verko1 zen. Hun fecies Daarna werden de drie voornaamste type^bbcn, van motorrijwielen, door de Hondafabriei^ in Aalst vervaardigd, voorgesteld en bondC mjj besproken; dan eerst werd afgedaald in 4,U|aJ zeer ruime en indrukwekkende werkplaa sen van de in volle werking zijnde fabriei Elisab om de rondgang aan te vangen. ij Het zou onbegonnen werk zijn in detailyl ges te willen treden over de meest modernjaatste werkmethodes die hier worden toegepasiehard voor het wellen, lassen, klinken, slijpen, bfowcr. ren, aanpassen, enz. 'nc' was .Jigels 1 Electriciteit onder alle vormen, van st'et afsd tische tot electronische, samengeperste lucL <<Dj| automatische schildering, verhitting, vf|gjne h. damping, afkoeling, zelf-controle enz., <tins (le' alles gecoördineerd om in een m'n'muWn 0 tijds een optimum opbrengst te bereikC (]p waarbij, gelijklopend, de veiligheid en gezondheid van het personeel worden gevn^^^ waard. Bijzondere belangstelling werd verleen aan de montage, aan de lopende band, de verschillende onderdelen die, uiteindeli als splinternieuwe motorfietsen te vot schijn komen. Deze nieuwelingen worden alle opzichten getest en beproefd, want et voertuig, dat niet onberispelijk op de marl wordt gebracht zou de naam en de reputal van de Hondafabriek schaden en wor daarom onverbiddelijk geweerd. Voor het verlaten der werkplaatsen den de honderden vaardige moto's in ogc schouw genomen, voertuigen die onberisf lijk in het gelid stonden, paraat om, op e ogenblik en in alle windrichtingen, de bant te bestormen. Na de Hr. Baeyens te hebben bedao voor de dientswilligheid, waarvan hij get rende twee uur onverminderd blijk had geven, werd door het gezelschap (waarin dames opvallend wel vertegenwoordigd v ren), afscheid genomen van de Honda N torfabriek. Alliui OU ST W

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 2