De heropleving van de Denderstreek r Arkwaardiga uiteenzetting van de k Van Looken over de Textielnijverheid Nieuws uit de omstreken Vrije middelbare en hogere technische scholen van Aalst jig jBi Brugge, het oude Venetie van het Noorden, lokt ook dit jaar opnieuw dui zenden toeristen uit alle landen, uit alle werelddelen. De reien in de schaduw van de trotse Belforttoren nodigen uit tot bespiege lingen letterlijk en figuurlijk - MOYERSOEN OVER REGIONALE EKONOMISCHE AKTIE Tijdens de algemene vergadering van het Aktiekomitee voor Ekonomisclie Ex pansie, dinsdag II. in de stadhuisfeestzaal, werd zoals reeds gemeld, namens de h. L. Moyersoen, voorzitter, een zeer interessant vertoog voorgedragen door de h. E. Saeys, onder-voorzitter van het Komitee. Hierin wordt als het ware een gans pro gramma uitgestippeld met betrekking tot het arrondissement Aalst en als dusdanig is het dan ook een belangrijke bron aan informatie, die ongetwijfeld de belangstel ling van de lezer zal opwekken. De voor naamste delen van deze uiteenzetting publi ceren wij dan ook in extenso. van verleden, heden en toekomst EEN BLIK OP HET VERLEDEN De brochure die U ter hand wordt ge steld, is met opzet getiteld: «Vijf jaar re gionale economische actie in het Arrondis sement Aalst», en niet «Vijf jaar activiteit van het Actiecomité». We menen ten eer ste dat het veel leerrijker is een volledig beeld te geven van al de werkzaamheden die in het raam van de regionale economie in onze streek werden ontwikkeld, en recht vaardiger de uitslagen te beschrijven als het resultaat van veelvuldige initiatieven, die het Actiecomité heeft gestimuleerd en waar het moest, gecoördineerd, maar die ook uitgingen van andere personen of be stuurlijke lichamen, of die tenminste onder hun verantwoordelijkheid vorm hebben ge kregen. Onze actie is een manifestatie van de wil van mensen van onze streek, om ons arron dissement dat scherp aangetast was, door een structurele economische repressie, naar boven te helpen en te doen herleven. De resultaten zelf zijn een bewijs van het vele dat kan bereikt worden door een actie die uitgaat van de streek die de mid delen gebruikt die in de streek voorhanden zijn en die daarbij geniet van begrip en steun van hogerhand. De resultaten: Wij kunnen ze in enkele volzinnen samenvatten A) De voordelen van de expansiewetten werden in ruime mate aan onze bedrijven, zowel grote als middelgrote, verzekerd. Bij de vijfhonderd millioen frank werden aan verminderde rentevoet geinvesteerd. B) Industrieparken werden opgericht te Aalst, Ninove, Erembodegem en op andere plaatsen werden soortgelijke initiatieven genomen. C) Meer dan 43 nieuwe bedrijven, grote en kleine, kwamen tot stand. D) Meer dan 2700 nieuwe werkgelegen heden werden geschapen. E) Ten voordele van de bestaande be drijven werd een «dienst voor organisatie» ingericht; werden tal van ontmoetingsdagen leergangen, enz., op bestendige wijze geor ganiseerd. F) De verbetering van de verkeersmidde len werd doelmatig betracht, wat van zeer groot sociaal belang is in een streek waar meer dan 35.000 pendelaars zijn. G) Met het oog op de bevordering van het sociaal-toerisme en het benutten van de vrije tijd, werd door de stad Geraardsbergen een prachtig centrum aangelegd in de ge bouwen en hovingen van de vroegere Sint Adriaans-abdij. WAT DE LANDBOUW BETREFT werden circa 600 ha waterzieke gronden gelegen in de Dendervallei, tussen Ninove en Geraards bergen, gesaneerd. Te Aalst werd de Bloemenveiling opge richt waar dagelijks, winter en zomer, snij bloemen worden verkocht die in de streek werden geteeld. Na drie jaar werking be reikte het jaarlijks zakencijfer reeds meer dan 60 millioen. De commercialisatie van allerlei andere gespecialiseerde produkten werd doelmatig verzorgd (hop, witloof, tabak). Het watervoorzieningsnet in onze buiten gemeenten werd aanzienlijk uitgebreid. 19 gemeenten hadden de waterleiding; thans zijn er 31. In 10 andere gemeenten is de plaatsing van de leiding beslist. In 24 ge meenten zijn voorontwerpen gemaakt. Het ligt niet in mijn bedoeling over die resultaten uit te wijden. De brochure geeft U al de nodige details, verstrekt u cijfers en gegevens die u zullen toelaten een kritisch oordeel te vellen. Mijn opzet is eerder over de toekomst te spreken. (vervolgt) EREMBODEGEM GULDENSPOREN VIERING r Programma van de Guldensporenviennj v ingericht door de culturele organisaties j samenwerking met het gemeentebestuur: VRIJDAG 10 JULI, te 19.30 uur in U Gildenhuis: Optreden van het trio Van i tenhoven, o.l.v. toondichter Armand Preuj homme en met als spreker de heer Eml Van Cauwelaert. Ingang kosteloos. ZATERDAG 11 JULI te 14.30 uur: Jeug. spelen voor meisjes en jongens (verzamelij op de speelplaats van de school op de Do: Modest Van Asschelaan). ZONDAG 12 JULI: Plechtige hoogmis de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart, opj dragen voor de afgestorven leden van U Davidsfonds en andere Culturele Veren gingen. BEVLAGGINGSAKTIE Tien leeuwenvlaggen in 1960 in Eremt degem-Centrum groeiden aan tot vijftig j 1963 I Wie zou er durven beweren dat ons dn niet Vlaams voelt en het ook niet durft I tonen op onze Vlaamse hoogdag Steun onze aktie en ook deze van Vlaamse Volksbeweging, onder het mod «In iedere straat minstens één Leeuwtj vlag Gij, die reeds een Leeuwenvlag bezit, t« zorg ons adressen van belangstellenden: J zult U ons ook helpen. Gij, die wenst te tonen dat gij ook 100 Vlaming zijt, bestel zo vlug mogelijk li «Vlaamse Leuw»: L. D'Hondt, Ninovesteenweg 145 P. Remy, Meerlaanstraat G. De Greve, Kleistraat 10 J. De Dier, Vrijheidstraat HEKELGEM ZWARE BRAND IN BOERDERIJ Voorbijgangers bemerkten dichte rookvn ken die opstegen uit een afdak naast stallingen en woning van de h. De Witt. Kerkstraat. Het bleek dat een grote part hooi die onder het afdak was opgestapt ingevolge verhitting vuur had gevat en ret een grote uitbreiding had genomen. De st lingen waarin zich het vee bevond en woonhuis waren dan ook ten zeerste dreigd. Gelukkig was de brandweer van Aalst ze snel ter plaatse en kon door onmiddellj ingrijpen verder onheil voorkomen. Al U hooi en stro dat onder het afdak was op; stapeld werd niettemin de prooi der vla men. BIJ DE PRO K LAM ATI E' VAN DE OVERGANGSJAREN 1963 1964 Wij, leerkrachten uit de textielafdelmg van de V.T.S.A. voelen ons zeer gelukkig op deze zaterdag 27-6-64 om samen met de ouders en studenten van de overgangsjaren A3 en A2 een «onderonsje» te mogen bele ven in eigen kring. Ons eerste woord is dan ook de ouders een hartelijk welkom toe te wensen. Vol entoesiasme zijn wij de beslissing van de directie van onze school toegetreden om oe plechtige proclamatie in eigen beroeps midden te mogen afkondigen. Men kan zich verheugen dat aldus een nauwe band wordt gesmeed tussen de pedagogische en ouder lijke kringen waardoor de zo onontbeerlijke betrekkingen aanzienlijk worden verbeterd. Het doel van deze bijeenkomst zal zich kenmerken door de volgende punten 1. Een uiteenzetting te geven nopens de plaats van de textielindustrie in de Belgi sche economie. 2. Haar localisatie. 3. Biedt deze industrie toekomst aan de afgestudeerden. 4. Is de opleiding in de V.T.S.A. daartoe gewettigd en biedt zij waarborgen? Na deze toespraak zullen door de respec tievelijke klasleiders de proclamatie van uw zonen worden gehouden. Daarna brengen we onder leiding van de klastitularissen een ge leid bezoek aan onze werkhuizen en labora toria. Deze rondgang heeft tot doel de oplei ding van onze studenten op praktisch ter rein te volgen en tevens een mondeling contact met de heren leraars te verkrijgen Wilt U echter een afzonderlijke afspraak met een der leraren, dan kunt U daartoe hun adressen vinden in de lijst van de ge diplomeerden. Ontwikkelen wij nu het eerste gedeelte van onze contactname met de beantwoording van de hierboven gestelde vragen. 1. Plaats van de textielindustrie in de Belgische economie. De textielindustrie bekleedt van oudsher een overheersende positie in 's lands econo mie Het ontstaan van onze voornaamste textielcentra klimt op tot de Middeleeuwen toen onze opkomende steden hun welvaart en vermaardheid meestal aan deze nijver heid te danken hebben. Kan de textielnijverheid dus bogen op een historisch verleden, tevens kan zij prat. gaan op een steeds eeuwige jeugd tl ank zij het aanpassingsvermogen en het dynamisme van haar ondernemingen en allen die er werkzaam zijn. Bewijs van de permanente wil tot her nieuwing en aanpassing die de textielindus trie kenmerkt, is wel het feit dat van 1947 tot 1949 de investeringen in deze sector meer dan 15.000.000.000 F bedroegen. De activiteit van de Belgische textielin dustrie strekt zich uit over alle soorten van vezels, traditionele of nieuwe, gave van de natuur of vrucht van moderne wetenschap en techniek van de XXe eeuw. Kenmerkend voor de Belgische textielin dustrie is ook dat alle stadia van het pro ductieproces er zonder uitzondering worden aangetroffen vezelbereiding, spinnen, we ven, vlechten, breien, veredelen, verven, bedrukken, enz., dit alles in alle mogelijke variëteiten en specialiteiten. Textiel is zo alomtegenwoordig en het ge bruik van de textielproduktie zo «alledaags» tegenwoordig, dat wij zo waar een zekere inspanning moeten leveren om de verschei denheid ervan tot ons bewustzijn te doen doordringen. Noemen we even kleding, huis- houdtextiel, tapijten en meubelstoffen om niet te vergeten de oneindige reeks van tex- tielprodukten voor industriële doeleinden (zeilen, weefsels voor autobanden, drijfrie men, verpakkingsmateriaal, touw, enz.) Om aan deze zeer uiteenlopende behoeften te voldoen, produceren onze spinnerijen jaarlijks ongeveer 300.000 ton garen >'an alle slag. De jaarlijkse produktie van weefsels beloopt zo maar eventjes ca. 200.000 lor Elk jaar wordt voor meer dan 25 000.000.000 F aan textielprodukten uitgevoerd, dit is ca. 15 van de totale Belgische export. In de rij van de exportindustrieen be kleedt de Belgische textielindustrie dan ook een benijdenswaardige tweede plaats. 2. Haar localisatie. De geografische spreiding van de textiel industrie komt tot uiting in de navolgende gegevens, ontleend aan de R.M.Z., welke een overzicht verstrekken van het aantal tcwerkgestelden in alle industrieën, (arbei ders en bedienden) en deze specifiek in de textielindustrie (naar een uittreksel uit een stevig godokumenteerde studie «l'organisa- tion de la formation professionnelle textile en Belgique» van de hand van wijlen ir A. Struye de Swielande, voorzitter van de beroepskommissie van de Febeltex). 1. Op een totaal van 1.871.088 werknemers van alle Industrieën van het ganse land waren er 142.675 te werk gesteld in de tex tielindustrie en 84.531 in de kleerstoffenm- dustrie wat proportioneel betekent 2 '<- voor de textiel en 4,51 voor de kleerstof- fen of te samen per 100 tewerkgestelden zijn er meer dan 12 in de textielnijverheid te werk gesteld. 2. Dit aangehaald percent doet zich veel hoger aanslaan als we de cijferwaarden per provincie uit 't Vlaamse land noteren A) Voor de provincie West-Vlaanderen op een totaal van 167.721 arbeiders zijn er res pectievelijk 38.511 voor de textiel en 11.232 voor de kledij wat 30 betekent van de totale werknemers, dus één arbeider textiel per drie werknemers. B) Voor de provincie Üost-Vlaanderen zijn er op een totaal van 213.219 werknemers respectievelijk 67.277 en 21.211 in de beide textielsectoren werkzaam wat de 2/5 van de totale werkkrachten betekent. C) Voor de provincies Brabant, Antwer pen en Limburg bedragen de percentages onderscheidelijk 7, 4 en 2 Anderzijds kunnen we aantonen dat er 84 van de totale textielkrachten in de voornoemde Vlaamse provincies zijn te werk gesteld. 3. De toekomstmogelijkheden voor de af gestudeerden. Een tekort aan afgestudeerden, technici en hoog geschoolde arbeidskrachten van het niveau A3 tekent zich onmisbaar in de tex tielindustrie af. Zeer ernstig en geenszins denkbeeldig blijkt dan ook het gevaar dat de hoge technische vlucht, waartoe deze nij verheid thans geroepen is, afgeremd zou worden door gebrek aan personeel dat de nodige aangepaste opleiding genoten heeft In tegenstelling met sommige valse denk beelden die men soms hoort verkondigen, is de textielindustrie geen verouderde indus trie, zij is geenszins tot verdwijnen ge doemd. Integendeel mag men zich aan een toe nemende expansie verwachten dank zij de steeds talrijker wordende toepassingen van nieuwe technieken en ook dank zij het aan wenden door de ondernemingen van nieuwe beheersmethoden en handeistechnieken. Overigens, indien in de loop der tijden de textielindustrie de overheersende positijtf heeft kunnen handhaven die ze thans in neemt, dan is dit onder meer te danken aan de voordurende modernisering van haar in stallaties en aan de verbetering van haar productie. Het is waarschijnlijk dat de tech nische vooruitgang waar door de textielindus trie de laatste jaren gekenmerkt werd, in de toekomst nog een sneller tempo zal aan nemen. Tegenover de steeds sterkere concur rentie van het buitenland moet de textiel industrie inderdaad voortdurend naar nieu we verbeteringen zoeken. Om zich te mo derniseren moet de textielindustrie in een steeds grotere mate een beroep doen op de scheikunde, de elektronica en de automatic. Onophoudelijk moet ze nieuwe procédés be studeren en de meest recente uitvindingen in toepassing brengen. Het toegepast weten schappelijk onderzoek bekleedt dan ook een belangrijke plaats in deze industrie. 7elf voor de artistiek begaafden bestaat de mo gelijkheid zich te bekwamen in het ontwer pen van dessins, specialiteit die aan de technische vereisten aangepast dient te zijn. Men mag dan ook besluiten dat de tex tielnijverheid talrijke toekomst en carnéie- mogelijkheden biedt voor allen die bereid zijn de nodige «spanning te leverei: en over de vereiste technische hoedanigheden en kennissen beschikken. Dat de toekomst in Vaanderen voor textieltechmei is verzekerd kunnen we ook nog af eiden uit de statische gegevens van de eminente Prof. Dr. el- sier van de R U. te Gent. Deze gegevens zijn verschenen in: «Mededelingen van het laboratorium voor de toegepaste psycholo gie en de dienst van studie-advies». Toe komst van de Belgische gediplomeerden Vraag en aanbod 1961-70 Hierin wordt vermeld dat de vraag naar textieltechnici over de periode 1961-70, 833 elementen be draagt en er maar 472 gediplomeerden zullen ter beschikking staan, wat een te kort van 361 betekent. Beste ouders, wij hebben er aan gehouden U deze inlichtingen over te maken om U op een zeer objectieve wijze aan te tonen dat er een werkelijk tekort bestaat aan de gelijk gevormde krachten en dat begaafde jongelingen met een gerust gemoed tex- tielstudien mogen aanvatten en doorzetten. Op het ogenblik dat men talrijke proble men op te lossen heeft met het oog op de momische expansie van ons land en zijn geleidelijke aanpassing aan de Gemeen schappelijke Markt, is het een eerste nood zakelijkheid meer aandacht te schenken aan de vorming van de elementen die ge roepen zijn om de vorming van de ka ders te verzekeren van zijn textiel onder nemingen. 4) Is de opleiding in de V.T.S.A. daar toe gewettigd en biedt ze waarborgen. We zijn de enige katholieke textielschc. in Vlaanderen waarin gelijktijdig AL j textielvakken als basis worden onderwea Naast het diep doorgezet theoretisch j derncht in brei- spin- en machinale kant] dustrie gedoceerd gepaard met ene dei lijk onderricht van de chemische cursui voor verf- bleek- en veredelingsdoeleim U zult straks bij de rondgang in werkhuizen en laboratoria kunnen ovei gen van de volledige, moderne uitrustini van ons machinepark en apparatuur ons physisch, chemisch en ^erfkurn praktisch onderricht: Gelet daarbij op j stages van 4 weken in de verschillende ti* tielfabrieken die wij aan onze student ieder jaar vanaf het vierde verplichtend leggen en dit zowel in 't binnen als in buitenland zal in uw geest, beste ouders, diepe en bewuste overtuiging leggen we in de V.T.S.A. niets onverlet laten ij dat uw zonen de beste en mooiste betnj kingen in de textielwereld zouden verof ren. Het zou, onbescheiden zijn U namen gestudeerden onzer tcxtielafdeHng(. Wat we U wel kunnen zeggen is dat rijke van onze gediplomeerden een ben» dingswaardige positie bekleden in Vlaamse en buitenlandse textielindustn Talrijke afgestudeerden bekleden reeds funktie van fabrieksdirecteur alhoev de oudsten van hen pas de leeftijd van jaar hebben bereikt. Daarom zou het personeel van onze I» tielafdeling een oprecht genoegen zijn h* omtrent aan de ouders een meerverdetij leerde uitleg mondeling te mogen verstnj ken. En tot besluit is in de laatste Jaren Ij aantal plaatsofferten vanwege de textieh dustrie naar A2-gediplomeerden aan i school gericht, zodanig gestegen dat onmogelijk aan deze aanvragen kunnen doen en dit omwille van een tekort afgestudeerden. Op ,dit ogenblik zijn zelfs een 40-tal zeer goed gesalarieei plaatsofferten in de textielindustrie onl zet gebleven. Onze prestaties uit het verleden en ij heden zijn een waarborg voor een verzebj de toekomst van Uw kinderen VAN LOOKEN 0. Hoofdleider van de textielafdeling V.T.S.A. 27/6/fl

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 2