go omstreken Ie Aalst... vijftig jaar geleden mgm herinneringen 191418 l|tw» -fni Klein Logboek Waar Shakespeare konijnen stroopte... NfcC SPt, NEC METU ÉBÊ ^2)riekleur van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK. 3 maaiidab. 02.50 F O maandab. 120,F .Taarabonnenii'iit 230,F Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 20e JAARGANG Nr. 58 Zaterdag 25 juli 1964 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER JULI 1914 De Aalsterse Kermisfeesten kenden een prettig verloop. Het is nog de goede oude tijd. spijts d e felle politieke strijd die vooral sedert jaren in het arrondissement Aalst woedt en zopas nog een hoogtepunt bereikte in de parlementaire verkiezingen. In de kamer heeft een Antwerps volksvertegenwoordiger Vlaamse en Waalse regimenten afzonderlijk geeist. Tevergeefs. De laatste oerkonsei vatieven hebben aan de vooravond van een niet verwachte wereldoorlog nog eens hun slag thuis gehaald. Maar voor de rest is het een gunstige tijd... de tijd dat kinderen nog van 's mor gens vroeg tot 's avonds t in de fabrieken werken, dat een moeder nut twee dochters te zamen 3,75 F. verdienen. Amper vier jaar geleden heeft de Jezuiel Dr. P. Stracke, leraar aan het Sint Jo zefskollege te Aalst zijn «Arm Vlaanderen» geschreven. De inspiratie en doku- mentatie waren zo voorde hand in het benderland, waar b\ in het Ninoofso de Jongere generaties nog de gevolgen droegen van de lichamelijke ondermijning die hun ouders hadden gekend tijdens de beruchte hongersnood van 184X... De goede oude tijd... i lisme in het Aalsterse. L c' v ét de doorbraak van de kristen demokralie, van het socia- Juli 1914: Te Antwerpen hebben zopas een honderdtal families uit het Aalsterse Haallerl, Denderhoutem, Kerksken, Nieuw erkerken, enz. hun oud vaderland een vaarwel toegeroepen. De Red Star Line voert hen naar dat jonge land dat Ame rika is; een land van ^beloften, een land van vrede... - - .r.w - v'. Verlaten huizen aan de Aalsterse Denderkaai in 1914 na een artilleriebombardement. Oorlog De Volkstem, De Werkman en andere streekbladen hebben kommentaren gebracht I bij de gebeurtenissen die zich sedert het drama van Serajevo in een vlug onheilspel lend tempo voltrekken. Want in deze tijd zijn stréekbladen vrij wel de enige bron van informatie, j En toch gelooft de man in de straat niet I dat ons land in een oorlog zal betrokken worden. Zeker niet met Duitsland, want nog niet zo heel lang geleden hebben Keizer I Wilhelm en Koning Albert I een prettig onderhoud gehad. Daarbij, redeneert de man I in de straat, onze koningin is verwant met I verschillende Duitse regerende dynastieën I De vele Duitsers, die zicli dan in deze f zomer van 1914 te Aalst bevinden, werk zaam in verschillende fabrieken als mon- I teurs enz., worden dan ook nog steeds I vriendschappelijk bejegend. Mobilisatie I In de vroege ochtend van vrijdag 31 juli J scheurt het klingelen van een bel de stilte op de Aalsterse Grote Markt waar nog een paar gaslantaarns hun flauw licht werpen op de gevels van het huis van de familie I Lienart en de «Comte d'Egmont». Meteen verlaten verschillende politieagen- I ten het stadhuis en verspreiden zich in de I stad. Met luide forse stem roept iemand aan de poort van het stadhuis: Mobilisatie van het Belgisch leger, mobilisatie van het Bel gisch leger. Dra luiden in "alle kerken alarmerend de klokken Reeds hebben een paar agenten bewoners gewekt in de Lange Zoutstraat waar ze de mobilisatiebevelen aan ontstelde dienstplich tige Aalstenaars overhandigen. Aan de Meiboom valt een jonge vrouw in bezwijming wanneer zij bij afwezigheid van haar echtgenoot het gevreesde papier ontvangt. De politieman is de kluts kwijt en wekt vlug de bewoners van de belenden de woning. Tientallen keren zal hij, net als zijn makkers, moeten ontkennen dat de oorlog is begonnen. Neen, maar de klassen tot en met 1901 worden opgeroepen... De ganse dag door biedt het Stationsplein het beklemmende beeld van vertrekkende soldaten. Sommige vrouwen en kinderen blijven er ook wanneer de trein die hun man of vader meevoert reeds vertrokken is. In de «Pupillenschool» is het een drukte van belang. De kadetten worden huiswaarts gezonden, met uitzondering van diegenen die ouder zijn dan 16 jaar en meteen als korporaal in het leger worden ingelijfd. De bevelvoerende kolonel Thiry vertrekt naar Antwerpen. De «Pupillenschool» is de finitief ontbonden. Marktdag Wanneer in de vroege ochtend van de daaropvolgende zaterdag de eerste markt kramers en boeren arriveren, wordt het een herrie van jewelste. Een legerofficier ver gezeld van burgemeester Leo Geeraer's eist onmeedogend de paarden op, die verzameld worden voor de Aalsterse schouwburg aan de Hopmarkt Sommige boeren nemen dat niet zonder meer, zodat vooral de Aalsterse burgemeester herhaaldelijk moet overreden om incidenten te voorkomen. Indruk maakt een legerballon die zuid waarts boven de stad zweeft. Op zondag 2 augustus werd de Burger wacht ingeschakeld die de voornaamste stra tegische punten en ook de bankinstellin gen moest bewaken. rtaat szitting De cinema's worden gesloten terwijl alle vergadorirsen v/orden verboden. De nog zeldzame teleL. ;aj m de sUC ..oidon be slag genomen, terwijl «11e tv Aalst vertoe vende Duitsers die gebeurlijk duivenliefheb- bers waren hun hok niet mochten sluiten Ofschoon Belgie nog niet in de oorlog is betrokken wordt de bevolking steeds meer en meer door paniek aangegrepen en worden de kruidenierswinkels als het ware bestormd Op 3 augustus vergadert de Aalsterse ge meenteraad. Schepen R. Moyersoen en Se nator De Blieck spreken de raad toe. Petrus Daens, de leider van de Kristene Volkspartij, wiens zoon Frans reeds onder de wapens is, richt een boodschap tot de soldaten uit de streek: «de oude Daens bidt dagelijks voor U. Moge uw lijden en wel licht uw bloed de vrede aanbrengen onder de volkeren.» 4 augustus Het nieuws dat de Duitse legers de Bel gische grens hebben overschreden brengt alle Aalstenaars op de straat. De aanblik van doortrekkende Belgische soldaten ver wekt een ware geestdrift emand gelooft dat de oorlog lang zal duren. De eerste brief van de Aalsterse soldaat Frans van den Bergh, gedateerd 5 augustus vanuit de forten van Luik, steekt ook de Aalstenaars een hart onder de riem: het is een plezier om de Duitsers te zien neertuimelen» schrijft Frans. Enkele dagen later reeds sneuvelt de jonge man Reac tie op de dood van deze Aalstenaar: Tien tallen nieuwe vrijwilligers arriveren op het Aalsters stadhuis. Inmiddels krijgen de Duitsers die te Aalst verblijven bericht dat ze de stad moeten verlaten. Sommigen worden aangehouden, o.w. bekende figuren als Drunhausen, Muller en Holkott. In totaal verbleven er te Aalst ca. 130 Duitsers. (Blijkens cijfers van 1910 ook nog: 53 Fransen, 50 Nederlanders, 21 Engelsen, 7 Oostenrijkers en 3 Italianen. .Merkwaardig is dat het vertrek of de aanhouding van de Duitsers zonder inci denten verloopt. Aan het stadhuis worden de zondag 9 au gustus de vlaggen van de toenmalige geal lieerde gehesen. Op de beiaard weerklonk een forse Vlaamse Leeuw, waarbij de al daar steeds ronddrentelde massa veelbete kenend meezong De legerbenden sneven, een volk zal niet vergaan Clk. IN HET GENTSE MUSEUM VOOR SCHONE KUNSTEN De tentoonstelling Figuratie en Defigu- ratie in het Museum voor Schone Kunsten te Gent werd verzekerd voor een bedrag van 250 miljoen. Deze tentoonstelling waarop ook o.m. een groot werk van Picasso te bezichtigen is, kende reeds de eerste dagen een grote belangstelling. Een werk van Paul Delvaux is er door een Amerikaan voor een reusach tig bedrag aangekocht. DE BRUSSELSE OLIEVLEK «De ervaring leert dat de verstedelijking van het Brusselse ommeland gepaard gaat met de verfransing ervan: door nederzet ting en door eigenlijke verfransing van de oorspronkelijke inheemse bevolking. Wij zien met het blote oog dat de dorpe lingen opkijken naar de rijkere inwijke lingen, mettertijd de enigen die de steeds duurder wordende bouwgrond kunnen be talen. Wij stellen ook vast dat die rijke Franssprekenden niet zozeer zelf naar grond komen zoeken, doch dat personen en maatschappijen grond opkopen, op eigen houtje tot bouwgrond promoveren en dan de vorengenoemden als kopers opzoeken. Dat de uitbreiding van de reeds een mil joen inwoners behelzende agglomeratie Brussel op een volkomen willekeurige wij ze gebeurt, met als enige drijfveren de on ophoudende centrahzering van een klein land door een grotestad en de wijdvertakte belangen van grondspeculanten en wie daarvan de diverse vruchten plukt, is klaar voor iedereen die hierover ook maar een beetje nadenkt Dat zoiets echter kan ge beuren in de tweede helft van de twintig ste eeuw. vijftig jaar nadat in de meeste ons omringende landen een begin werd ge maakt van een bij de wet geregelde orde ning van de ruimte, slaat iedereen met ver bazing, behalve de Belgen, die er al aan ge wend zijn, in zoveel wanorde te leven». Aldus het weekblad De Bond. EEN GEVAAR DAT NIET BEZWOREN IS De Brusselse olievlek is inderdaad in eerste instantie een zaak voor de grond- speculanten, wier belangen wonderwel sa menvallen met deze van sommige politici. Dat het tweetalig stelsel van oorspronke lijke Vlaamse gemeenten een wezenlijk ge vaar inhoudt bewijst bv. de toestand in de Brusselse randgemeente St. Agatha-Berchem Het aantal Franssprekende inwoners ver hoogt er van jaar tot jaar. Wie de Brusselse toestanden kent weet dat daaruit geleidelijk een in de praktijk overheersend Franstalig stelsel voortvloeit. Dertig jaar geleden bv. waren de politieagenten oorspronkelijke Nederlandssprekenden. Thans zijn het twee- taligen met een bedenkelijk Nederlands wier ouders of grootouders thuishoorden ten Zuiden van de taalgrens.. Zo wordt de brave Frederik tot in den treure gefopt en aldus zal ook geschieden in de zes randgemeenten waar men vorig jaar de faciliteiten heeft toegestaan. Brus sel blijft tot op heden een verliespunt voor de Vlamingen, meteen de struikelsteen voor gezonde toestanden in dit land. HET KASTEEL VAN DE GRAVEN EGMONT TE ZOTTEGEM Het Kasteel Graaf van Egmont te Zotte- gem werd bij koninklijk besluit als histo risch monument gerangschikt. NIET ALLEEN HIROSJIMA In de naoorlogse jaren zijn Hirosjima en Nagasaki symbolen geworden voor de geva ren die een gebeurlijke atoomoorlog bete kenen. Terecht. Maar hoe afschuwelijk ook deze bombar dementen met atoombommen waren, toch oordeelden de Amerikanen dat zij (ver meende) motieven hadden om derwijze in enkele minuten tijds ca. 100.000 mensen te laten doden: Het vermijden van een lang durige veldtocht tegen Japan die aan weers zijden het aantal slachtoffers nog groter zou gemaakt hebben. Maar zelfs dit Amerikaanse machiavellisme kon Churchill niet inroepen toen hij met zijn staf besloot tot het bom bardement van de Duitse historische stad Dresden. Alleen stond anno 1944 reeds vast dat deze stad m de toekomstige Russische zone zou liggen. Dus zonder belang voor de Westerse geallieerden. Dies werd Dresden ten gronde gebombardeerd. Resultaat: 85.000 doden. Een heuglijke dag PLECHTIGE" EERSTE MIS Zondag 2 augustus wordt onze stadsge noot E. P. Louis Janssens, zoon van de h. en Mevr. .1. Janssens - Van Langenhove, Duivekeetstraat, door Z. Ex. Mgr Charue, bisschop van Namen tot priester gewijd in de kapel van O. L Vrouw van Genade te Scheut. Te Aalst zal E. IV Janssens de Eerste H Mis opdragen in de St. Jozefskerk. op zon dag 9 augustus te 9.30 uur. i E. H. N. V ancien Abbeele zal het gele genheidssermoen houden. Ter gelegenheid van deze plechtigheid wordt in de gebuurte van de Duivekeetstraat feestelijkheden op louw gezet met de mede- werking van de drumband Cecilia van Erem- j bodegem o. 1. v. Omer De Hauwere. Na de H. Mis zal een optocht worden ge houden naar de St. Jozefstraat, waar in de .Meisjesschool de drumband de ontvangst zal opluisteren. Stoetsgewijze wordt nadien opgestapt naar een nabijgelegen feestzaal. E- N. Het is ons bevestigd door ooggetuigen. Op 21 juli te 11 uur ontbrak nog steeds aan een openbaar gebouw in de Ajuin- stad de Belgische driekleur. Enkele oudstrijders telefoneerden sta nde pede naar de betrokken personen met het dringend verzoek de drapeau te willen uithangen. Prompt verscheen daarop een sierlijke driekleur... Wie beschrijft evenwel de verbazing van de Aalsterse observateurs toen zij een vlag bemerkten met ZWART - ROOI) - GEEL... Dat ding leek verdacht veel op het symbool van onze stiefbroeders in de Na to: De (West)Duitsers. Uitdagend en verwarring brengend in de geesten, bleef die vreemdsoortige drie kleur er een tijdje wapperen. Een nieuw telefoontje... excuses en toen einde goed alles goed verscheen de oude trouwe Belgische driekleur, ZWART - GEEL - ROOD... DE HERINNERING ACHTE RNA JULI. \^crgeten is de Baedeker- wijsheid van de Londense gids de bus dokkert Stratford-on-avon binnen. Stapt uit pelgrims Indische dames met sierlijk gedrapeerde mantels en bedwelmend Oosterse parfums, char merende Zuid Afrikaanse meisjes met Spaanse hoeden, zwaar gebrilde negers in veelkleurige kostuums en namaak Oxfordallures, Parijse paartjes pas van de Sorbonne en de bruiloftstafel, Vi- kmgers uit Noorwegen of Zweden met door zeewind verweerde snuiten, Zuid- Amenkanen, zwaar en donker, ergens uit een stadje in de pampa's Stapt uit Ajuinen van Aalst, stad van retorij kers, stad zonder schouwburg, o, Sha kespeare, wil ons aanhoren. Stratford-on-avon Keizerrijk of geen keizerrijk, wij kunnen niet bui ten Shakespeare, het rijk zal eenmaal voorbijgaan, maar Shakespeare nim mer Gaat en wandelt in dit zeldzaam schone oord, dit land van Hamlet, La dy Macbeth, Desdemonda, King Lear... Hier stoeide de wildebras in de bos- een gids die zich Laurence Olivier waant William Shakespeare, Prins der Dichters Aller Tijden. Hier stoeide de wildebrasl in de bos sen van Sir Lucy, stroopte er konijnen en hazen zeer tot ergenis van de ho norabele heer, ergenis die de jonge William met schimpverzen beantwoord de, met het gekende resultaat. Hier verliefde hij op Anna Hatha way, die zijn gade werd en die samen met hem in het door groen omloverd kerkje begraven werd. Om de eer van het graf had West minster Stratford-on-avon getwist, maar Shakespeare had in zijn graf schrift zelf beslist «Good frend for Jesus sake forbeare To digg the dust encloased heare Blest be ye man yt spares thes stones Ad curst he yt moves my stones. (Beste vriend laat het om Jezus, naar mijn as te zoeken, die hier geborgen ligt, Gezegend wie deze steen spaart, vervloekt, wie mijn gebeente ver plaatst.) Middenin een park staat het Shake- speare-Memorial, terzelfdertijd schouw burg en museum, en het indrukwek kend monument de dichter met rond zich Lady Macbeth, Hamlet, Prince Hal, Falstaff. Tegen een boom leunend staat een slungelachtige gerokte Schot, met een in helrood leer gebonden bundel... Shakespeare verzen Een Indische dame vouwt de han den... Gans het stadje leeft overigens in de herinnering van de grote zoon, die En geland meer eer en roem bijbracht dan ooit een admiraal. Een Amerikaans miljonair bekostig de de oprichting van een fontein uit pure bewondering voor de dichter. Er is een hotel waarvan alle kamers genoemd zijn naar de figuren uit de voornaamste werken van Shakespea re... Te kort is deze pelgrimtocht. De avond schuift reeds aan de bus wacht. Ergens tingeltangelt oude mu ziek. Door een raam wuift een blonde Ophelia «Sweets tot the sweet, fare well...» x.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1