9n omstreken 17e OFFICIËLE HANDELSFOOR (met internationale deelname) Belangrijke diefstal in juwelaerszaak Vrouw door haar man neergeschoten te Aalst Klein Logboek STAD AALST Feesthalle - Schoolstraat van 22 tot 31 oogst 1964 NEC SPE, NEC METU Gevaarlijke dief ontsnapt te Aalst Hevige brand ;n meubelzaak te Erpe Zo spreekt Dirk Martens Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK. 3 maandab. O maandab. Jaarabonnement 62,50 F 120 F 230,— F 20e JAARGANG Nr 61 Donderdag 6 augustus 1964 Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 2,50 F HET NUMMER BUIT VOLLEDIG TERUGGEVONDEN Erembodegem en dan vooral de wijk van de Brusselse steenweg tot de Dender heeft enkele uren in paniek geleefd. Deze vrees heeft zich thans verplaatst naar de omgeving van de Dender, vermits men zeker is dat hier een gevaarlijke dief op vrije voeten loopt. Men weet immers dat in de landerijen en in de bossen aan deze rivier een Joegoslaaf ronddoolt, die in Aalst op de Grote Markt een belangrijke diefstal pleegde in een juwelierszaak en die op de vlucht werd gedreven, nadat hij werd verrast toen hij met een gestolen rijwiel zijn buit veilig trachtte te stel len. Alle politie- en rijkswachtposten in Aalst en omgeving zijn clan ook in alarm toestand gebracht, want men rekent er vast op dat men hem vlug bij de lurven zal grijpen. VECHTPARTIJ IN DE NACHT De diefstal dateert uit de nacht van zon de g op maandag. Toen 's morgens het echt paar Vanden Bossche - Arijs, die het huis Zwitserland houden in de Molenstraat, in de winkel verschenen, stelden zij vast dat was ingebroken langs :1e zoldering van het ge deelte waar momenteel veranderingswerken worden uitgevoerd. Een grote partij juwelen ringen, uurwerken e. a., waren ontvreemd en men schatte de waarde ervan op ver scheidene honderdduizenden franken. Onmiddellijk werd klacht neergelegd bij de politie, maar men had geen enkele aan duiding over de dader(s). Tot een andere klacht de aanleiding zou zijn tot de ont maskering van de dief. Maandagavond stelde een Aalstenaar immers vast dat zijn rijwiel was ontvreemd. Hij meldde dit bij de po litic van Aalst, maar hij liet niets aan het toeval over en ging met zijn personenwagen zelf op zoek naar het rijwiel. Op de Brus selse steenweg, ter hoogte van de Immer- zeeldreef bemerkte hij rond middernacht, een fietser die zijn rijwiel bereed. Hij ver zocht de man te stoppen en vroeg hem uit leg over de fiets, maar deze kon niet ant woorden en nam de man integendeel hard- Toestand van het slachtoffer haart geen zorgen Zondagavond omstreeks kwart na negen ontstond er plots heel wat beroering op de Vlaamse Kermis op de wijk Sint Anna, toen daar een man uit een personenwagen stapte en zich gewapend met een karabijn onder de menigte begaf. Nadien zou blijken dat hij op zoek was naar zijn echtgenote die zich met haar vier kinderen aan een ker- mismolen bevond en van op korte afstand cloot\ haar .man werd neergeschoten. De De dader, Francois Van Waeyenberghe vrouw die de bedoelingen van haar echtge noot vermoedde, deed nog vruchteloze po gingen om buiten het bereik van het schiet wapen te komen. Zij werd getroffen in de schouder en zeeg hevig bloedend neer. Onmiddellijk door de hulpdiensten over gebracht naar het stedelijk hospitaal werd aldaar vastgesteld dat de long niet geraakt werd zodat er gelukkig geen levensgevaar is. De dader, Francois Van Waeyenberghe, wonende St. Apoloniastraat te Aalst, ging zichzelf aanmelden bij de politie. Reeds een dag voordien was er tussen het echtpaar een hevige ruzie ontstaan waarbij dan reeds de vrouw, Ivonne Panné, met haar vier kinderen haar woning had verlaten om erger te voorkomen. Toen de man zondag avond bij zijn thuiskomst weer de woning leeg vond, kende zijn woede geen grenzen en achtervolgde hij zijn echtgenote naar de Vlaamse Kermis, waar het drama zich vol trok. DE WEDERSAMENSTELLING Maandagnamiddag had te Aalst de weder- samenstelling plaats door het parket van Dendermonde, met de hh. onderzoeksrechter Matthijs, procureur De Saegher, wetsgenees- heren Thomas en Van Hecke, kolonel Huy- brechts, deskundige in balistiek, Voets, com missaris bij de gerechtelijke opdrachten en inspecteur Thienpondt. Naar verluidt zou de 43 jarige dader tijdens deze wedersamén- stelling hebben beweerd, dat hij niet de bedoeling had om zijn vrouw te treffen doch eerder in het wilde had geschoten om haar aan het schrikken te brengen. Hij zegde tevens dat hij vooreerst op zoek was gegaan naar zijn vrouw zonder karabijn. Deze ver sie was echter in tegenspraak met de ge tuigenis van een vrouw die verklaarde dat hij naar zijn vrouw mikte toen deze bij de kas van de molen stond. De verschillende handelingen werden ter plaatse door de da der in bijzijn van de leden van het parket overgedaan. Een grote menigte was op deze weder- samenstelling tegenwoordig, waaronder de vader van de dader en andere familieleden. Ook het slachtoffer, die een vijfde kindje verwacht, werd in het stedelijk hospitaal ondervraagd, en zij is natuurlijk ten zeerste onder de indruk van het gebeurde. De dader werd na de wedersamenstelling overgebracht naar de gevangenis van Den dermonde. handig aan. De buren werden gewekt door deze vechtpartij en verwittigden dadelijk het hulpcentrum 900. Toen de hulpdiensten aankwamen was de woesteling echter ver dwenen en kon de Aalstenaar alleen ver tellen dat zijn aanvaller in de Immerzeel- dreef was gevlucht Men vond echter een weinig verder de vest van de man, waarin een identiteitskaart stak, afgeleverd op naam van een Joegoslaaf, die in Parijs ver bleef. Enkele vlugge opsporingen brachten evenwel aan het licht dat hij sinds enkele weken in ons land was en m de Dirk Mar- tensstede vertoefde. DE VERRASSING De omstaanders stonden echter voor een andere verrassing. Toen iemand in de hand tassen keek die aan de fiets gehecht waren, vond men er een hele partij juwelen en andere sieraden. De politie van Aalst werd dan verwittigd en dadelijk werd vastgesteld dat het de juwelen waren afkomstig van de diefstal in het huis Zwitserland. De dief was echter gevlucht, maar op het ogenblik dat de politie ter plaatse verscheen, kwam hij plots uit de Immerzeeldreef gelopen en stak de Brusselse steenweg over in de rich ting van de Gersten, waar een bos en zeer dicht struikgewas tiert. Het was toen een tijdje na middernacht en onmiddellijk werd alarm geslagen. De mobiele colonne van Gent verscheen ter plaatse met een vijftig tal manschappen, de politie van Aalst en van Erembodegem, de rijkswachtbrigade van Aalst en andere en begonnen aan een groot scheepse klopjacht van de Brusselbaan tot de Dender. Voor de inwoners was het na tuurlijk een raadsel toen zij 's morgens in hun hovingen rijkswachters zagen evolueren maar alle opzoekingen bleken tevergeefs. Van vier uur "s ochtends tot woensdagmor gen omstreeks negen uur werd alles uitge kamd maar zonder resultaat. In de Gersten vond men alleen l et witte overhemd van de dief, die dit fc.el waarschijnlijk heeft achtergelaten om minder op te vallen. De politiemannen en rijkswachters hadden nochtans het nadeel dat de nacht van dins dag op woensdag inktzwart was, terwijl het moeilijk is zich een weg te banen doorheen de bossen en het struikgewas van de Ger sten. Hoe ook, de dief kon door de mazen glip pen, maar men vermoedt dat hij niet lang op vrije voeten zal kunnen rondlopen. Hij werd eerst en vooral gekwetst in de vecht partij met de man die zijn fiets opeiste terwijl hij bovendien met een ontbloot bo venlichaam ronddoolt. Ondertussen werden de gevonden juwelen nauwkeurig onderzocht en werd vastgesteld dat alle ontvreemde voorwerpen terecht zijn. Alleen de dader moet nog gesnapt worden Werklieden bemerkten maandagnamiddag omstreeks 14 u 40 dat vlammen opstegen uit een meubelbergplaats van de firma «De Ster», gelegen op de Gentsesteenweg 77 te Erpe. De brandweer van Aalst werd onmid dellijk gealarmeerd en kwam ter plaatse met drie tankwagens. Ondertussen had het vuur dat een gretige prooi vond aan de opgestapelde meubels en hout, een grote uitbreiding genomen, zodat de ganse fabriek werd bedreigd. Met man en macht werd het onheil te keer gegaan en na drie uren was het gevaar voor uitbreiding geweken. Men kon echter niet verhinderen dat de ganse stapelplaats uitbrandde, nadat ook het dak was ingestort. De schade is dan ook zeer aanzienlijk. Van 't aanhoudend roezemoezen alom m'n oren ontwaak ik uit een welverdiende slaap. Ik hoor dat 't belfort, monument van onze kunst, oud maar niooi van jaren, gaat be vallen naar het schijnt van vierentwintig kleintjes, voorwaar een zwaar karwei. Men praat hier al maar door van weelderige boezems die blinken van het goud en 't al oude belfort vermogen te ontsieren. Het nieuw gedoe, dat vloekt met al de rest, wordt 't uurwerk van de toren dat zotter dan voorheen zal draaien. Iedereen ziet ter-ogen-uit hoe 't mooiste monument der stad belachelijk werd ge maakt en 'k vrees nu maar dat weldra ook voor 'n beatle-pruik m'n oude pots de plaats zal moeten ruimen. 't Idee ontsproot, zegt U, uit 't hoofd van iemand die is begaan met monumentenzorg? Dan is 't nog erger dan ik dacht, 'n kwakkel is een kwakkel, wie ze ook mocht schieten, en de perkamenten Heren van de commis sie van monumenten en landschappen zou den beter voor zich zelve voorbehouden de kwaai adviezen die ze gretig aan een werk van anderen geven. Aalst heeft in zijn schoot veel bekwamer geesten die het beter zouden doen Waarom dan elders zoeken DIRK Brandstichter aangehouden te Erembodegem STAK EIGEN WONING IN BRAND Maandagavond omstreeks kwart over acht stonden mevrouw Cooreman en een buur vrouw te praten op de Varent, toen haar echtgenoot Maunts Cooreman aankwam. De man trok onmiddellijk zijn woning binnen en kwam l-.rug buiten zeggend dat hij zijn huis in brand had gestoken. De vrouwen geloofden dit aanvankelijk niet, maar toen zij rook zagen opstijgen uit het dak riepen zij dadelijk de brandweer van Erembodegem op. Ondertussen was Maurits Cooreman nog maals teruggekomen om naar de brand te kijken en wachtte hij rustig de brandweer af. Zodra de politie van Erembodegem ech ter aankwam werd hij ingerekend en opge sloten in het politiekantoor in de Dender- straat. De brandweermannen verschaften zich dadelijk toegang tot het huis en vonden op zolder een hele hoop papter, dat hevig brandde. Zij slaagden er gelukkig in het vuur te blussen alvorens de vlammen de houten balken van het dak hadden bereikt zodat de schade niet zo erg is. Ondertussen bekende Maurits Cooreman deze brandstichting en werd hij overge bracht naar de gevangenis van Oudenaarde. FRANS TACK NAAR ZIJN LAATSTE RUSTPLAATS GEDRAGEN Begeleid door honderden vrienden en stadsgenoten De uitvaart van Frans Tack, zaterdagvoor middag is uitgegroeid lot een piëteitsvolle hulde aan een man van wie de herinnerin gen bij zijn vele vrienden steeds levendig zal blijven. Honderden vrienden en stadsgenoten, vooraanstaanden uit de meest diverse poli tieke kulturele en sociale kringen hadden er aan gehóuden het stoffelijk overschot te begroeten dat in het rouwhuis aan de Mo lenstraat opgebaard stond in een kist die bekleed was met het symbool dat de over ledene tijdens zijn ganse leven door alles steeds is trouw gebleven. Tijdens de tocht naar de St. Martinuskerk werd de lijkkist gedragen door oud-makkers gevolgd door de afvaardigingen van ver schillende groepen. Te 10 uur ving de plech tige lijkdienst aan, geleid door Z. E. II. Deken De Vos. Even voor de middag ving dan de laatste tocht aan naar het kerkhof. Onder een strakke grijze hemel werd Fr. Tack dan ter aarde besteld. Indrukwekken der dan welke toespraak ook, was de stilte bij dit laatste afscheid, het simpele gebaar van de laatste bloemenhulde... Vaart wel, Dendrophilos... NIEUWE EENTALIGE UNIVERSITEITSKLINIEK TE BRUSSEL Een lezeres meldt ons dat zij dezer dagen m een ziekenhuis van een Brusselse rand gemeente heeft kunnen vaststellen hoe vrij wel de enige vorm van tweetaligheid be stond in een plakkaat Sortie - Uitgang. De rest was in 't Frans. Het is helaas geen alleenstaand geval. Raak, het orgaan van de Katolieke Werk- liedenbond, wijst zopas nog op de onduld bare situatie in de Brusselse ziekenhuizen. Daar komt bij, zoals Raak zeer terecht aan stipt, dat te Brussel nog een grote ééntalige Franse Universiteitskliniek gaat gebouwd worden. Dat alles na een wetgeving die de taaltoestanden te Brussel nu eens moet aan zuiveren, onder de hoede van een vice- gouverneur. DE TWEEDE RANGS ZIEKEN De toestanden in de meeste Brusselse ziekenhuizen, zo officiële als private, zijn onwaardig voor een hoofdstedelijke agglo meratie, die zoals het in verheven staatsli- teratuur heet, het ontmoetingscentra bij uitstek is van twee kuituren. Het zou lach wekkend zijn, ware het niet zo eindeloos triestig. Nu de zaak hier en daar terug te berde wordt gebracht, mag men verwachten dat officiële statistieken kortelings zullen aan tonen hoezeer de toestand voor de Vlamin gen is verbeterd. Men weet wat soortgelijke statistieken betekenen. En men kent ook de stereotype argumen ten als bv. het is een kwestie van geduld, want het is alles niet zo eenvoudig. Inder daad, in dit land is alles eindeloos gekom- pliceerd, telkens het de toepassing betreft van wetten die de elementairste rechten van de Vlamingen gezonde, zieke en ster vende moeten verzekeren, Enzovoort... enzovoort... C.V.P. AALST LIJSTAANVOERDER Het is onontkoombaar dat met de nade rende gemeenteverkiezingen de politieke pronostieken allerhande worden opgemaakt. Daaraan ontsnapt nu eenmaal ook niet de C.V.P.waarvan de Poll zoals reeds ge meld op 30 augustus ek. wordt gehouden. Is het zoals in het verleden, belangrijk dat de C.V.P. kandidatenlijst «aangevoerd» wordt door een persoonlijkheid die zowel in middenstands- als in syndikale kringen wordt aanvaard en wiens sociale en Vlaamse opvattingen buiten kijf staan Wij geloven van wel. Het moge waar zijn dat gemeente verkiezingen hoofdzakelijk een personen- kwestie is, maar dit neemt niet weg dat de aanwijzing van de C.V.P. lijstaanvoerder een ernstige beraadslaging vereist. DE DAUPHIN Als alle tekenen niet bedriegen dan ziet het er naar uit dat de ABVV sekretans en BSP man. Van Droogenbroeck, die als opvolger van Bomon uit Liedekerke naar Aalst werd overgeheveld in de toekomst op het stedelijke politieke vlak een rol zou gaan spelen. Sommigen zien hem reeds als een opvol ger van burgemeester Blanckaert, een ver onderstelling die dan natuurlijk inhoudt dat Van Droogenbroeck nog geruime tijd de kunst van het geduld zal beoefenen. Tijd zal leren, zei Pierlala... Ruim 6.000 m2 tentoonstellingsoppervlakte zijn er vertegenwoordigd. méér dan 200 prachtige standen bezet door een honderdtal exposanten alle handels- en nijverheidstakken HET PRACHTIG FEESTPROGRAMNA, dat zal worden afgewerkt gedurende tien dagen, verschijnt kortelings in dit blad.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1