2e en omstreken fa ZEVENTIENDE HANDELSBEURS DER STAD AALST GEOPEND Uitreiking van herkenningstekens aan bevorderde brandweermannen Klein Logboek Lezerstribune Bezoekt de 17e OFFICIËLE HANDELSBEURS der stad Aalst Feesthalle-Schoolstraat tot en met 31 oogst 1964 NEC SPE, NEC METU De Handelsbeurs voor Kunst, Handel, Nijverheid en Landbouw Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 62,50 F 120 F 230,— F 3 maandali. 6 maandab. Jaarabonnement Postrekening 881.72 Telefoon 241.14. 20e JAARGANG Nr 67 Donderdag 27 augustus 1964 2,50 F HET NUMMER OPINIES... Inderdaad, de 17 officiële handelsbeurs van de stad Aalst staat onder het bo venvermelde motto. Motto dat sinds de eerste editie onveranderlijk hetzelfde is j gebleven. Wanneer men echter het programma even vluchtig doorloopt, is er wel sprak van landbouw, nijverheid en handel. De kunst... is echter maar stierfmoederiijk i bedeeld, of zelfs meer dan stierfmoederiijk. Inderdaad, buiten een «bloemen-voordracht», enkele kleinkunstenaars en een concert, wordt het kultureel aspekt opgedoekt. Nochtans wordt iedere avond een kompleet programma gepresenteerd. Wij wil len er onmiddellijk aan toevoegen dat we graag zo n paar attraktieve avonden met een uiterst populair programma zien, maar iedere avond, is dat nu beslist nood zakelijk? Natuurlijk trekken die avonden veel volk, maar het blijft zeer de vraag of dit ter zake voor de exposanten zo nuttig is. Bovendien geven ze aan de vreemde bezoekers een beeld hoe kultuurloos we zijn, en ook hoe kultuurloos we behandeld worden door de inrichters. Het is beslist gemakkelijker een reeks min of meer goedkope kontrakten af te sluiten met een paar kantoren dan in de stad een paar initiatieven voor te stei len en te stimuleren bij de kulturele verenigingen. Het hoeft niet iedere avond van de bovenste plank te zijn en zeer «serieuss Maar waarom eens niet een intermezzo laten verzorgen door bijvoorbeeld een nf I andere toneelkring die dan een prettige eenakter of een boeiend fragment zou presenteren. Waarom de Aalsterse cinéclub niet eens een paar filmpjes laten draai en. Ofwel één der Aalsterse koren een halfuurtje programmeren met enkele prettige liederen. Dit alles zou natuurlijk een hele boel werk vragen, maar zou ten minste aan onze mensen bewijzen dat buiten al dit gecommercializeerd amuzement er ook nog wat anders bestaat dat bovendien met hoeft onder te doen voor deze noodz; kelijke vorm van ontspanning. Het zijn niet alleen de inrichters aan wie de steen dient geworpen. Inderdaad mogen we ons verheugen over een flink inrichtend komitee, en de taak van een zeer kulturele programmatie valt slechts ten dele onder zijn bevoegdheid In dit -verband ware het zeer interessant indien het kultureel actiekomitee een paar initiatieven ter bespreking zou nemen teneinde volgend jaar een paar kultu rele programma's te presenteren. Het zou echt jammer zijn zo geen enkele van de 10 Aalsterse toneelkringen iets zou kunnen aanbieden, eventueel gekoordineerd. Bovendien beschikt Aalst over ongeveer 40 kulturele verenigingen. Hier zijn be slist een paar groepen die een steentje willen en kunnen bijdragen. We willen dan al die mensen die op dat gebied een tig kunnen geven vragen om ons hun mé ning te laten kennen teneinde volgend jaar een stap verder te gaan in de rich ting van «Handelsbeurs voor Kunst, Handel, Nijverheid en Landbouw. Kabotje. EREMBODEGEMSE BRANDWEER IN FEEST De zeventiende handelsbeurs van de stad Aalst werd ingezet met een ontvangst op het stadhuis waar volgende personaliteiten aanwezig waren: burgemeester Blanckaert, schepenen Claus, Rmgtjir, Van Hoorick en Van Sinay. Deken De (Vos, kabinetsatlaché De Prest, afgevaardigdp van de Minister an .Middenstand, Senator Coppens, volks- v ertegenwoordigers Hoger Otte, Dhaeseleer Moriau, Van Leemputten, staatsminister Baron Moyersoen, kapitein De Veirman, be- velhebber van de Rijkswacht district Aalst njkstaalinspeeteur Rumè.s, C.V.P. voorzitter .Marcel De Bisschop, en (raadsleden en leden an het Stedelijk Feestcomité. Bloemen meisjes waren op post dm in het teken van de bloemenweek elkeep een anjer op te spellen. Schepen Claus Kleed het welkomst woord en nodigde de aanwezigen uit m stoet naar de feesthallö te stappen vooraf gegaan door de fanfare van de Stedelijke Brandweer. Er werd even halt gehouden op de Hopmarkt, waar tijdons de bloemenweek een bloemenmarkt wordt gehouden. De ge nodigden werden er door de bloemenfee een ruikertje rozen aangeboden In de feesthalle werd vooreerst het woord ge voerd door schepen Claus, die het geweldig sukses van de handelsbeurs onderstreepte, nadat hij even de moeilijke dagen van 1959 in herinnering had gebracht. Toen werden inderdaad in de Ajuinstad talrijke fabrie ken gesloten zodat de werkloosheid een probleem werd. Dank iij het stadsbestuur kon deze crisis worden opgelost, daar sinds dien talrijke nieuwe bedrijven in Aalst werden opgericht, waaftloor een volledige tewerkstelling tot stand kwam. Deze econo mische bloei werd weerspiegeld in de bij val van de handelsbeurs die sinds 1959 een grote vlucht heeft genomen. Spreker dank te hierbij bijzonder schepen Benoni Rin- goir, die de spil is geweest van de ganse inrichting. Ook burgemeester Blanckaert wees op de inspanningen van het stadsbestuur in ver band met de economische heropleving. De snijbloementeelt werd tot grote ontwikke ling gebracht, terwijl op amper vijf jaar tijd 27 nieuwe nijverheden in de Ajuinstad werden opgericht. De h. De Prest, vertegenwoordiger van minister De Clerck, drukte zijn grote vol doening uit over de inspanningen die door het Aalsters stadsbestuur werden gedaan om de nijverheid en handel te bevorderen. Bij weer er op dat de Aalsterse handelsb. reeds een grote faam heeft gekregen en hoopte op een evengroot sukses als voor heen. Nadien werd de handelsb. door bur gemeester Blanckaert voor geopend ver klaard en hielden de personaliteiten een rondgang in de ruime halle waar ruim twee honderd stands zijn ondergebracht. Een weinig nadien werd de halle reeds over stroomd door een massa bezoekers, wat al vast een vingerwijzing is om te mogen voor op zetten dat deze zeventiende handelsbeurs op gebied van belangstelling a! de voor gaande zal overtreffen. De vrijwillige brandweer van Erembode- gem was in feest bij het uitreiken van herkenningstekens aan verscheidene brand weermannen die onlangs door de gemeen teraad bevorderd werden. De brandweer mannen verzamelden op het gemeentehuis waar in tegenwoordigheid van erebevelheb- ber Ilillone Callebaut, luitenant Mertens, afgevaardigde van de brandweer van Aalst raadsleden Firmin De Cremer, Temmerman Herzeel, Boel, De Clippel, gemeentesecre taris Leopold Van Vaerenbergh, gemeente ontvanger Albert De Schrijver cn politie commissaris Robbe, burgemeester Boel het openingswoord deed. Hij onderlijnde het groot belang van een volwaardig eh flink uitgerust brandweerkorps gezien de grote uitbreiding der gemeente en de talrijke fa brieken die er werden opgericht. Het is anders jammer dat Erembodegem gerang schikt is in kategone C, waardoor het moei lijk is om van de staat subsides los te krij gen voor de aankoop van het nodige brand- weermateriaal. Niettemin kon dank zij de financiële in spanningen van het gemeentebestuur het korps zeer goed uitgerust en uitgebreid worden, zodat men op het huidig ogenblik gerust van een modelkorps kan gewagen. Nadat de onderluitenanten Jozef Sonck en Roland Van Vaerenbergh de plechtige eed van trouw hadden afgelegd werden herken ningstekens uitgereikt aan de brandweer mannen die bevorderd werden: kapitein-be velhebber Remi Van Vaerenbergh; sergeant fourier De Smet Kamiel; dergeant: Oscar Jacob, Pierre De Braeckeleer en Kamiel Van Den Broeck; korporaal: Alfons Van Den Hauwe, Leopold Balllius, Maunts De Smet, Jozef Herzeel, Jozef Van Der Helst en Pierre De Poorter; ambulancier: Frans Bruylandt; eerste brandweerman: Maurits Willems, Antoine Wauters, Marcel Van Vol- sem, Marcel Kowies, Petrus Verhofstadt en Cyriel Verhofstadt. Vervolgens kwam commandant Van Vae renbergh aan het woord. Hij dankte burge meester Boel en de raadsleden die een uit breiding van het korps, dat momenteel over twee peletons beschikt, mogelijk hebben gemaakt. Hij sprak ook lofwoorden aan het adres van het korps en bijzonder dan aan de ouderen die bijna twintig jaar m de ran gen staan: luitenant geneesheer Dokter Rumbaut, Ere bevelhebber Hilloné Calle baut, ere adjudant Leopold Ruyssinck, ser geant majoor Leopold Van Vaerenbergh, eerste sergeant De Rijck, sergeant fourier De Smet, sergeant De Leenheer, sergeant Oscar Jacob, sergeant Kamiel Van Den Broeck, ere sergeant Jozef Anckaert, ere sergeant Germain Dubois, korporaal Baillius korporaal Van Den Hauwe, en ere korpo raal Theo Bernauw Hij riep de jonge gene ratie dan ook op hun spoor te volgen. Ere bevelhebber Hilloné Callebaut wees de manschappen op hun plichten, waarna de erewijn werd geschonken. Na deze plech tigheid volgde een rondgang met de fanfare «Niets zonder Arbeid» en volgde een ge zellig samenzijn in de katholieke Volks- krmg. Enkele manschappen van het gemeentelijk vrijwillig brandweerkorps uit Erembodegem werden tot officier en ondt -off. bevorderd. EEN HOF FELIJK GEBAAR Het was een laconiek bericht in de dag bladen, ergens in een verloren hoek Ko ningin Elisabeth van Belgie had een bezoek gebracht aan de oude frontstreek Nieuw- poort, Houthulst, en Diksmuide. In laatst genoemde stad bezocht de vorstin ook de Dodengang. Het Vlaamse IJzermonument bleef onver let. Was dat zo vanzelfsprekend DE VERPASTE GELEGENHEID Ja en neen. Ja, voor wie weet hoe sedert de twintiger jaren de oorzaken hiervan zullen historici en knappe biografen ooit moeten achterhalen als het ware een mist is opgetrokken tussen het Vlaamse volk en een vorstin die in de wereldoorlog 14-18 nochtans een symbool van ware menselijk heid was. Ja, voor wie beseft hoezeer het Hof steeds is bezorgd geweest voor de knarsetandende reaktie van Pourqoi Pas en aanverwanten. Neen, omdat de grote dame die de be jaarde vorstin is, steeds heeft blijk gegeven van zich niet te storen aan gangbare opvat tingen, zeker niet in een welbepaalde richting. Neen ook, voor wie beseft wat de verre gaande betekenis had kunnen zijn van een simpel gebaar een groet aan de Krypte van de IJzertoren. Dit Hof-felijk gebaar is niet gekomen. De weg van de Dodengang naar de IJzertoren bleef kennelijk versperd door een tot op de draad versleten raison d'etat, verkeerd begrip en wat ai meer Het moge waar zijn dat in de loop der jaren in de schaduw van de IJzertoren vele harde woorden hebben geklonken aan het adres van het officiële Belgie nergens wa ren ze meer te verontschuldigen dan in deze vlakte, waar zovele Vlamingen het offer van een leven hebben gebracht, met de nog niet voltooide droom van gelijkberechtigd Vlaanderen. Niet als dusdanig bedoeld, zal ieder recht geaard Vlaming deze verpaste gelegenheid aanvoelen als een kaakslag. Het Hof blijft verder slecht geinspireerd. Men kan zich daarover niet verheugen. DE VOLKSGUNST lil sommige Engelse steden is men naar aanleiding van de as. verkiezingen begon nen met een opinieonderzoek over popu laire stadsfiguren. Men stelt vast dat in de meeste gevallen niet-politiekers de meeste populariteit heb ben verworven. Ip Nederland heeft een gelijkaardig opi nieonderzoek maar dan op internationaal- vlak volgende resultaten gegeven. De man die er het meest wordt bewon derd is de Minister van Buitenlandse Za ken Luns, zowat de Nederlandse Spaak. Vervolgens komt Dr. Albert Schweitzer aan de beurt en de V.S. president Johson. De Gaulle en Churchill komen op de zelfde plaats. Om begrijpelijke redenen werden de leden van de koninklijke familie buiten «wedstrijd» gesteld. Aalstenaars die van amusante vrije tijds besteding houden moesten te Aalst eens een dergelijke opiniepeiling organiseren, maar dan liefst na de gemeenteverkie zingen. HANDELSFOOR EN werd geplaatst, zijn thans (Ie stellingen J H A N D E LSB E U R S verschenen aan de spitse toren van het I gebouw «De borse van Amsterdam» De her- Vorig jaar reeds werden hier de organi- stellingswerken aan deze toren waren drm-sa*ors ,van ('e «handelsfoor» opmerkzaam gend noodzakelijk en voor de gure periode j gemaakt op het verkeerde gebruik van deze zullen dan ook de schaliën vervangen benaming. Wat weerhoudt inderdaad het worden. betrokken komitee om dit storende gallicis me te varvangen door het zuiver Neder- landse «Handelsbeurs»? Op de affiches van het Atheneum die overal uithangen staat o. a. j Lessen in Godsdienst worden gegeven door E. H. Haemerlinck, Van den Abbeele, H. Gijsels en Stockx Waarom wordt dit speciaal vermeld Waarom dan ook niet de leraars van an- j dere godsdiensten en van lekenmoraal Of I gans het lerarencorps Vroeger vermeldden de affiches van het Lyceum ook de leraars van godsdienst. Nu niet meer. A.M. Overdrijving Bij de inrit van de Lange Zoutstraat hangt een verkeersplaat die het parkeren regelt op pare en onpare dagen. Dat is in orde. Maar vier meter verder staat een paal met verkeersbord dat het verkeer richting Geraadsbcrgsestraat Grote Markt verbiedt. Dat is toch niet. de gepaste plaats Want de ze aanwijzing heeft hier geen nut. voor de schoonheid hoeft men ze niet aan te bren gen en het trottoir is hier al niet te breed. F. OP DE GROTE MARKT Nadat op het Belfort een nieuwe klok

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1