en omstreken Davidsfonds Oost-Viaanderen in feestelijk bevlagd Herdersem Aalsfers Wit- Zwartboek Handelsbeurs - Fotoprijskamp- Bloemenfee Klein Logboek NEC SPE, NEC METU Plaatselijke afdeling viert vijfentwintigjarig bestaan Lees eerlang in ons blad; De Far-West van 1944 verkiezingskroniek - verkiezingskroniek - verkiezings azet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Postrekening 881.72. Telefoon 241 14. 20e JAARGANG Nr 69 Donderdag 3 september 1964 2,50 F HET NUMMER Het rustige Herdersem heeft op zijn beurt bewezen dat het niet minder ener giereserves bezit als het nabijgelegen Wieze, het dorp met de internationale repu tatie voor de bierdrinkende gemeenscnap. Met dit opmerkingswaardig verschil dat de vroede vaderen te Herdersem niet bang zijn het gemeentehuis te versieren met de Leeuwenvlag in tegenstelling met Wieze. Lof zij dus Herdersem, waar de ganse dorpsgemeenschap van alle kleur, zich aic het ware ingespannen had om de Davids Éondsafgevaardigden uit de ganse pro vincie een heerlijke ontvangst te bezorgen, iets wat al tot uiting kwam met een zeer up-to-date onthaaleentrum in de kom van de gemeente. Of ze van wanten weten te Herdersem. Het begon met een gemeenschapsmis in de parochiale kerk zij blinkt als een spiegel, zei een vrouwken, doelend op de kerk Z.E.H. Van Vlemmeren had riiet ten onrechte zijn mensen gewaarschuwd zich niet te laten afleiden door het TVoog. Zodat deze H. Mis op de duizenden T V, kijkers ongetwijfeld een diepe indruk heeft gemaakt. Het einde van deze kerkelijke plechtigheid werd besloten met een gorge lende» Vlaamse Leeuw, uitgevoerd door Leon du Mongh. Herdersemnaar Remi Moons leidde de volkszang. AKTIEVE HERDERSEM AFDELING Later zou een ontvangst volgen en een feestzitting voor de talrijke aanwezigen o w. Clement De Ridder, algemeen secretaris van het Davidsfonds, Prof. Dr. Keppens van Lede lid van het hoofdbestuur, gouwvoorzitter Dr Med. Muylaert van Haaltert, Rijkstaalinspec- teur Rumes, G. Claus, en M. De Bisschop, N. Van Wezenmaele, rechter te Dendermon- de, L. Van de Kerckhove, van het medewer kende Noordstarfonds, Boel, letterkundige, Mter J. Muylaert, J. Van der Hulst, gewest voorzitter, Van Nuffel, van het Ekonomisch Expansiekomitee en last but not least van het Davidsfonds Herdersem de wakkere he ren Vinck, Lambrechts, De Ridder. Muylaert E. H. Goemaere, enz. De gouwvoorzitter begroette de talrijke afgevaardigden en sprak zijn waardering uit voor de inspanningen van het Davidsfonds Herdersem, dat meteen zijn vijfentwintigste verjaardag herdacht. Het Davidsfonds Herdersem werd inder daad aan de vooravond van de tweede we reldoorlog opgericht. Zij telt momenteel 175 leden, een aantal dat verhoudingsgewijze boven het normale ligt. Sedert de oprich ting is deze afdeling onafgebroken aktief geweest en blijft als het ware de spil van het plaatselijk kulturele leven. EUPENER MANNERQUARTET Voor een nokvolle zaal sprak tijdens de feestzitting in de namiddag de heer Clement De Ridder, die in het ambt van sekretaris- generaal de heer Amter is opgevolgd. Met eigentijdse middelen zal het Davids fonds, aldus de heer De Ridder, zijn werking voortzetten, getrouw aan de kristelijke en Vlaamse tradities. Spreker bracht hulde aan de plaatselijke afdeling, had het over die genen die belangloos in deze tijd zich totaal blijven inzetten voor de kulturele verheffing van de Vlaamse gemeenschap. De heer Désiré Allaer, de dynamische gouwsecretaris, gaf vervolgens de uitslagen van de gouwopstelprijskamp (zie elders m dit blad). Herhaaldelijk applaus oogstte het Eupe- ner Mannerquartet met een reeks liederen uit de Reneissance en klassieke periode. Het enthousiasme steeg ten top toen en kele Hullebroeckliederen werden ten gehore gebracht, een vriendelijke attenti van dit koor dat de beste tradities hoog houdt van het oude land van Eupen en Malmedy. Terwijl de oogstzon verder glimlachte, de Herdersemse klokketoren beierde, werd het Davidsfondsfeest besloten met bloemenrui- kers voor de Eupenergasten en koel fris bier voor de Oost-Vlamingen. Als toemaatje defileerden nog de prettige drumband «Zonnemeisjes van St. Frans» uit Izegem. Toen dank zij vooral de geallieerden in september 1944 het Belgisch grondgebied grotendeels van de bezetters werd bevrijd, vierde de volksvreugde vanzelfsprekend hoogtij. Zo nog geen wittebrood, bracht men toch de massa de bekende spelen. Daarbij zou La Dernière Heure dan schrijven II faut que la fin de la guerre soit l'heure de la haine C'est la seule sanction possible de NOTRE morale. Meteen brak in onze gewesten, niet in het minst in het Aalsterse, de tijd aan van de Far-West. Een hoogst zonderlinge tijd. Over de achtergrond van deze memorabele gebeurtenissen in de Denderstreek leest U meer in een objectief relaas dat eerlang in ons blad verschijnt. UITSLAG VAN DE C V P. - POLL TE AALST In het vooruitzicht van de gemeentever kiezingen heeft de C.V I'. van de afdeling Aalst haar poll gehouden op zondag 30 augustus jl. De belangstelling was zeer groot. Er werden 1.067 stemmen uitgebracht. Werden gepolld de heren Van Sinay Lucien, De Bisschop Marcel. Ringoïr Be- noni, Du Four André, Claus Gilbert en Wil- lems Ghisleen. De partijraad zal vrijdag as. de volledige CV.P. lijst samenstellen. C.V.P. meetings te Aalst Van nu af aan worden alle inwoners van de stad Aalst uitgenodigd op de C.V.P. mee tings, die doorgaan telkens om 20 uur in le volgende lokalen Zaal Groen Kruis 20-9-64 Kring Immerzeel 24-9-64 Sint Anna-kring 29-9-64 Heilig Hart-kring 1-10-64 Sint Jozef-kring 2-10-64 Kring van Mijlbeek 5-10-64 Sint Martinus-kring 6-10-64 Zaal Rink (grote slotmeeting) 9-10-64 Op elke meeting wordt de prachtfilm «Aalst, uw stad en uw toekomst» vertoond. Film «Aalst, uw stad en toekomst» in prémière Vorige week werd de film «Aalst, uw stad en uw toekomst» een prestatie van de hh. Frans Lemaitre, Jean Ghijselen en Mar cel de Bisschop «in première» vertoond in de St. Jozefskring. Deze film brengt een beeld van de be langrijkste verwezenlijkingen in de voor bije jaren, mede van dat gene wat het stads bestuur in de toekomst Aalst ten bate nog zal tot stand brengen. Het onvermijdelijke elektorale tintje, neemt niet weg dat het hogergenoemde trio blijk geeft van veel liefde voor de Dirk Martensstede C.V.P. voorzitter Marcel de Bisschop haalt alle eer. van zijn werk. Komen en Gaan Van de 25 Aalsterse raadsleden zijn Leo Keymeulen (C.V.P.) en Gustaaf de Stobbe- leir (onafh. liberaal) vooroorlogse vetera nen. L. Keymeulen trad in de Aalsterse ge meenteraad op 20 februari 1939, Gustaaf de Stobbeleir op 10 januari 1927. Tot de lichting 1947 behoren Benoni Rin- goir (C.V.P.) André Du Four (C.V.P.) Louis D'Haeseleer (P.V.V.) en Bert van Hoorick (B.S.P.) Volksunielijsten In verschillende gemeenten in het Aal sterse zullen eveneens Volksunielijsten wor den ingediend met het oog op de as. ge meenteverkiezingen. In tegenstelling met wat aanvankelijk werd verwacht zal ook te Erembodegem de Volksunie, met als kopman De Kerpel, aan de gemeenteverkie zingen deelnemen. C.V.P. kopman is burgemeester Boel. Te Aalst fungeert Frans de Brul, een ge kende figuur uit toneelmiddens, op de Volksunielijst. N.O.P. De Aalsterse NOP is er van overtuigd dat zij bij de as. gemeenteverkiezingen al leszins, een vijftal raadsleden zal gekozen hebben en bij de as. verkiezingen naar Kamer en Senaat haar vertegenwoordigers zal zenden. Waarom dit optimisme werd aan de NOPman gevraagd? Zie de Gaulle, zei de man, veelbetekend. N.v.R. Waarom moeten verkiezingen ook al tijd een saaie boel zijn. De Nopjes mannen geven ten minste blijk van humor en groot zelfvertrouwen. Te Nieuwerkerken Te Nieuwerkerken waar een C.V.P. Liberale coalitie bestuurt, zal naar verluidt de huidige burgemeester Theo Meuleman op de C.V.P. lijst als kopman fungeren. Wie er nog niet de brui aan geeft zijn de Nieuwer- kerkse kommunisten die eveneens een lijst zullen aanbieden. FEESTMAAL DER EXPOSANTEN Het traditionele feestmaal van de exposan ten in de Feesthalle Schoolstraat werd inge zet met een toespraak door schepen Gilbert Claus die de aanwezigen w.o. burgemeester Blanckaert, schepenen Ringoïr, Van Sinay en Van Hoorick, Marcel De Bisschop, Henri Van De Perre, enz., verwelkomde. Spreker bracht hulde aan de firma's Gheys en De Ruysscher die van bij de eerste handelsbeurs in 1926 tot op heden onafgebroken hun me dewerking aan de handelsbeurs hebben ver leend Zij mochten dan ook uit de handen van burgemeester Blanckaert en schepen Ringoir bloemen en geschenken ontvangen. De heer Bogaerts dankte namens de ex posanten het inrichtend komitee en het stadsbestuur, waarbij hij speciaal schepen Ringoïr en sekretaris Henri Van De Perre in de schijnwerper zette. Zij zijn het immers geweest die de bloei en groei van deze handelsbeurs mogelijk hebben gemaakt. Ook voor hen kwamen er bloemen en gelukwen sen bij te pas. Ais slot volgde nog een gemoedelijke De Groentenhalle, Hovenierstraat; Van Der Scheuren Jozef, Binnenstraat; 7. Luc Do Mot, A. Nichelstraat; 8. Welleman, V. t»e Saedeleerstraat; 9. Parisiana, Lange Zout- straat. Van de exposanten waren het de firma's Cool en Callebaut-De Block die aan de c-er waren. AALST HEEFT EEN ANTWERPSE BLOEMENFEE Het hoofdgebeuren van zaterdag in de Feesthalle was ongetwijfeld de verkiezing van de bloemenfee. Er waren vier kandida ten Marie-Jeanne Suys uit Schoonaarde, Ingrid Schetze uit Antwerpen, Jasmine Van den Bossche uit Aalst en Gisela Muvlaert uit Aalst. Ingeleid door de animator Jos Kiebooms kwamen de kandidaten aan het woord, om te trachten de bomvolle zaal van hun kapaciteiten te overtuigen. Zo leer den wij dat Ingrid Schetze een zeer origineel hobby heeft, namelijk het bereiden van vreemde gerechten; dat Jeanne Su.vs in deze verkiezing de start naar >en mooi? toe komst beoogde; dat Jasmine Van d.n Bos- Ingrid Scherze (Antwerpen) de Bloemenfee 1964, in gezelschap van haar mede-kandidaten. toespraak van schepen Ringoïr die de nadruk legde op de goede en prettige samenwerking tussen het stadsbestuur en de handelaars en nijveraars. AALSTENAAR WINT FOTOPRIJSKAMP Het was zaterdag in de feesthalle de dag van bloemen en bekroningen want ook de laureaten van de fotoprijskamp, handelaars voor het mooist versierde uitstalraam en exposanten waren aan de eer. De fotoprijskamp gaf als uitslag 1. Pa trick De Keukelaere, Welvaartstraat 128 Aalst; 2. P. P. Van Schuylenbergh, Maan- straat 41 Aalst; 3. Theo Verleyen, Aalst- straat 112 Moorsel; 4. Carlos Schellinck, Volksverheffingsstraat 22 Aalst; 5. Eric De Bie, Ververijstraat 9 Aalst; 6 Etienne De Smet, Stadsweg 21, Geraardsbergen, 7. Louis Van Eenoo, Ninovestraat 7 Erembodegem; 8. Jan Backaert, Osbroekstraat 32 Aalst; De wedstrijd voor de mooist versierde uit stalramen gaf als uitslag 1. Zwaenepoel, Nieuwstraat; 2. Van Handenhoven, Hovenier straat; 3 Van Huffeltaire, Hopmarkt; Dierickx, Binnenstraat; Lucky, Lange Zout- straat; 4. Van Stichel, Binnenstraat; 5. Pre- maman, Molenstraat; 6. Huis Solindn, Ka- bellestraat; IIuis Van Balen, Houtmarkt; sche geen ambities heeft om het verder te brengen dan bloemenfee en dat Gisela Muy laert dolgraag later hostess zou worden. Het woord en de daad was nu aan de dui zenden aanwezigen om hun oordeel te vellen. Ongeveer een uurtje later leed schepen Claus dan de proclamatie en het bleek dat de Antwerpse schoonheid Ingrid Schetze de voorkeur had gekregen, zodat Aalst meteen een nieuwe bloemenfee had De aftredende bloemenfee Yvette Deprez kwam nog even voor het voetlicht om iedereen te danken voor de gezellige voorbije maanden, waar na zij in de bloemen werd gezet door Prins Carnaval en burgemeester Blanckaert. De nieuwe bloemenfee kwam samen met haar eredames Gisela, Jasmine en Mane- Jeanne onder een donder van toejuichingen op het podium, waar burgemeester Blanc kaert haar de officiële fanion over o schou ders hing. Zij en haar eredames w« rden eveneens een mooi geschenk aangeboden. Het dankwoord van de nieuwe bloemenfee kwam er niet om de eenvoudige reden dat zij haar ontroering niet meer meester was, alleen kon ze nog roepen «Leve Aalst», waarmee zij meteen de harten van de Ajuin- stad heeft veroverd. SEPTEMBER 1939 Toen het dan op die fatale voormiddag van 3 september 1939 zover was gekomen, dat men vechten ging om Danzig, waren Britse motorijders pas teruggekeerd van een wedstrijd in Salzburg. Sir Neville Hen derson de Britse gezant te Berlijn, had er zich wat ontspannen, midden dat drukke ambassadewerk dat die late augustusdagen 1939 meebrachten. De Duitsers hadden Polen besprongen, maar lieten aan Londen en Parijs weten dat de Polen agressie hadden gepleegd.. Chamberlain en Hallfax aan Britse zijde, Daladier en Bonnet aan Franse zijde achtten 1 het ogenblik gekomen om een einde te slel- ien aan de drukke briefwisseling met ,de Duitse Rijkskanselier. EERST DE APERITIEF De Britse en Franse oorlogsverklaringen aan Duitsland, een direkt gevolg van de geallieerde verplichtingen aan Polen, zijn typerend voor het Britse en Franse volks karakter. Lord Halifax liet namens zijn regering aan Berlijn weten «dat vanaf heden 3 sep tember, 11 uur voormiddag, de staat van oorlog tussen beide landen bestaat.» En de Brit besloot; Ik heb de eer. De Fransen namen evenwel hun tijd voor hun namiddagaperitief, want de Gezant van de Republiek te Berlijn, Coulondre, liet in opdracht van zijn regering weten: «dat zij zich verplicht ziet, van heden af, 3 septem ber te 17 u. de verplichtingen zal nakomen, van het verdrag dat Frankrijk met Polen heeft aangegaan». DE BAAN AALST - NINOVE HET zoveelste dodelijk ongeval heeft zich deze week voorgedaan op de baan Aalst- Ninove. Bij herhaling werd reeds gewezen op de noodzakelijkheid van de rechttrekking van deze kronkelende drukke verkeersader. Het blijft bij ministeriele beloften. Als in de nabije toekomst diverse streekinstanties zich niet krachtdadig gaan inzetten, ziet het er naar uit dat het alles op de. lange baan zal geschoven worden. B.R.T. POLITIEK Paul van Dessel, tot dusver diensthoofd voor lichte muziek van de B.R.T. gaat heen Hij heeft zelf verlof zonder wedde aange vraagd. Men gist naar de reden die deze zeer verdienstelijke radioman tot deze stap hebben aangezet. Insiders beweren dat het iets te maken heeft met het feit dat de promotor van het Noordzeefestival voor sommige B.R.T. bon zen een te sterke figuur is. Vandaar.. VACANTIESEIZOEN 1964 Het leven is in 1964 zowat overal in Euro pa duurder gekomen Tot dit besluit kwam het Duitse Industrie Instituut te Keulen, bij een onderzoek over het vacantieseizoen 1964. Tevens blijkt dat voor lange afstanden de verlofgangers meer en meer terug de trein gaan gebruiken en hun auto thuis laten. De meeste vacantiegangers hebben ruim schoots hun reisbudget overschreden inge volge de stijging van de prijzen in de toe ristische sector. BELASTINGSVERMIN DERING IN NEDERLAND In Nederland zullen de belastingen op lonen en wedden met ca. 1125 miljoen ver laagd worden. Hierdoor wordt o.m. een vermindering beoogd van de fiscale lasten die vooral op de middengroepen drukken HANDELSFOOR OF -BEURS In de politiek en zeker wanneer het penneridders kan ter hore komen is het woordje «nooit» misplaatst. Alleen een gek verandert nooit van gedachte. Ten Aalsterse stadhuize gedoogt men nochtans geen gekheid dus Des te meer wekt het verwondering dat men weliswaar erkent dat Handelsbeurs de juiste Nederlandse benaming is voor wat men thans officieel Handelsfoor noemt, maar men aan laatstgenoemd gallicisme zal vasthouden. De reden Men wil herinnerin gen voorkomen aan een vorige niet officiële «Handelsbeurs» Vervolg laatste blaz.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1