■^r en omstreken uit Amerika s<7- Bevrijding herdacht in Aalsterse Gemeenteraad Klein Logboek NEC SPE, NEG METU pieckticfe inlxulciicfincf van Aet 0uci-^ciótl\uió Uitnodiging aan Koningin Fabiola AALSTERSE CORRESPONDEN TIE Sfoomverwarming en Aalsterse Middenstand ÜAÜ OER AALSfEKSE MISSIONARISSEN azet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 6 maandab. •Ta arabonnemeiit 62,50 F 120,— F 230.— F Postrekening 881.72. Telefoon 241 14 20e JAARGANG Nr. 70 Zaterdag 5 september 1964 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Nieuwe apparatuur voor Stedelijk Ziekenhuis Meubilair voor Archisfuitrusting Sportstadion goedgekeurd Nieuwe wegbedek- king 1,4 miljoen Straatbenamingen. Het is donderdag 3 september II. alleszins een memorabele raadszitting geweest. Dat kon moeilijk anders aan de vooravond van de gemeenteverkiezingen en op de twintigste verjaardag van de bevrijding van de stad. Aan deze laatste historische gebeurt nis zou burgemeester Blanckaert herinne ren in een gelegenheidstoespraak, lïij vrzoclit daarbij de raadsleden een minuut stilte te bewaren ter nagedachtenis van hen die omwille van de goede zaak hun leven hebben geofferd. GOUVERNEUR HANDHAAFT ONDERWIJSSTRAAT De raad keurde het voorstel goed tot wijziging van de grenzen tussen de parochie Sint Martinus en de hulpparochie van O. L. Vrouw van Bijstand in het vooruitzicht van de oprichting van een hulpparochie op de wijk Immerzeel. Voor de rekendienst van de stad werd een aankoop goedgekeurd van een boekhoudmachine voor 345.600 fr waar voor een lening werd aangegaan Een dis- j contoverrichting met het Gemeentekrediet betreffende de aankoop van brandweerma teriaal 371.662 fr. werd aangenomen, terwijl het college werd gemachtigd hoger beroep in te stellen tegen een beslissing van de Rechtbank van Dendermonde betref fende de inneming van gronden in de Regel- brugstraat. Aan de kommissie van Openbare Onderstand werd machtiging verleend een nieuwe apparatuur te plaatsen in het hos pitaal in de nieuwe zaal voor de radiologie, ten bedrage van 4.847.000 fr., en vervreem ding van titels voor dit bedrag werd goedge keurd. Voor het stedelijk archief werd aan gepast meubilair aangekocht voor 142.000 fr. zodat deze dienst volledig zal heringericht worden. De raad besliste ook een vergoeding van 6.500 fr. toe te kennen aan de heer Van Vaerenbergh uit Essene voor schade die toegebracht werd aan zijn oogst, inge volge de aanleg van een stort. Een drietal beslissingen van de COO werden gunstig geadviseerd o.m. in verband met de verkoop van grond in de Hoezestraat te Erembode- gem, te Lede en te Schellebelle. Akte werd ook genomen van een besluit van de Gou verneur tot schorsing van een raadsbeslis- sing in verband met de straatbenamingen. De raad had vroeger beslist de benamingen van de Onderwijsstraat en de Academie straat te wijzigen in Achterstraat en Oude Vismarkt, maar de Gouverneur heeft zich hiertegen verzet, zodat de benaming Onder wijsstraat zal blijven en alleen de benaming Oude Vismarkt zal ingevoerd worden. REKENINGEN Het proces verbaal van kasnazicht der COO bedraagt over het tweede kwartaal 1964 603.927 fr. en van de verzorgingsinstellingen 344.139 fr. De rekening van de COO over het dienstjaar 1963 werden als volgt goed gekeurd Gewone Dienst ontvangsten 37.165.816 fr., uitgaven 40.531.088 fr., zijnde een tekort van 3.365.272 fr. De buitengewone dienst vertoont in ontvangsten 8.915.150 fr en in uitgaven 5.937.127 fr., zijnde een boni van 2.978.023 fr., in de rekening voor orde ontvangsten 11.829.708 fr., uitgaven 11.803.837 fr., zijnde een boni van 45.870 fr. De rekening van de verzorgingsinstellingen, is als volgt ontvangsten gewone dienst een tekort van 714.519 fr. en in de orde 17.365.516 fr., uitgaven 18.080.035 fr., zijnde rekening, ontvangsten 6.089.168 fr., uit gaven 5.499.530 fr., boni 1.489.638 fr. Een paar bedragen samen 170 fr. voor de provinciale belasting op de honden en oe rijwielen werden oninbaar verklaard. ONDERWIJS De raad keurde de verdere uitrusting goed van de stedelijke discoteek met een tweede serie fonoplaten voor een bedrag van 200.000 fr. aan te kopen bij Aalsterse firma's. .lier door zal deze discoteek stilaan uitgerust worden en zal naast de volledige wederin- richting van de centrale bibliotheek ook deze dienst weldra volledig uitgerust zijn. Voor de werken in de meisjesschool Binnen straat werden meer werken goedgekeurd voor 225.040 fr.. terwijl voor het stadsge- bouw in de Schoolstraat, waar de Muziek academie zal ondergebracht worden bijko mende werken voor 242.691 fr. werden aan genomen. Aan de aannemer van de werken voor de sanitaire inrichting van de meisjes school. Vredeplein, werd een vergoeding toe gekend van 49.366 fr., terwijl het bestek werd aangepast voor afwerking en inrichting van deze school. De raad keurde ook de verdeling goed van de acht verlofdagen tij dens het schooljaar 1964-65. ECONOMISCHE EXPANSIE De uitrusting van de bloemenveilingshalle vordert goed. De werken aan de voorgevel zijn nagenoeg voltooid en weldra zal dit statige gebouw dan ook volledig zijn afge werkt. Natuurlijk met de oppositie van de PW werden een tweetal leningen goedge keurd, 25.000 fr. voor het plaatsen van binnendeuren en 6.000 fr. voor de inrichting van lichtkoepels. In het kader van de eco nomische expansie werd op het Industrie terrein van het Wijngaerdveld een nieuwe vestiging goedgekeurd. Aan de heer en me vrouw Gilbert Eelbode - Vrancken, zullen immers 15 a 40 ca worden verkocht tegen de prijs van 385.000 fr. voor de oprichting van een nieuw bedrijf. In verband met de nieuwe gebouwen die zullen opgericht wor den, werd tevens een wijziging goedgekeurd in de akte voor oprichting van het nieuwe stedelijk slachthuis. De werken worden wel dra aangevat en de afwerking van de ruw bouw wordt gepland voor einde 1965, althans voor het hoofdgebouw. OPENBARE WERKEN De leningen voor aankoop van rivierzand en grint voor 144.000 fr. en 208.000 fr. voor cement werden goedgekeurd, evenals de uitgave van 315.000 fr. voor de baggerwerken in de ballonrivier van het stadspark. Aan werving van grond in de Bergemeersen voor 166.735 fr. en de wijk Schaarbeek 40.393 fr. werden aangenomen, evenals 236.000 fr. voor de wegenwerken in de Molenstraat en Werf. Bij de aanleg van de nieuwe wegver harding in de Sint Jozef- en Schoolstraat werden meerwerken voor 179.966 fr. aan genomen voor de wegen en rioleringswerken in de Kroonstraat, Nederveldstraat en Kluis- dreef voor 263.883 fr. De raad besliste tot de verbetering van de openbare verlichting in de Immerzeeldreef, de Schietbaan en de Kloosterweg voor 319.791 fr. evenals tot de aanwerving van gronden in de Kroon straat, nodig voor de verwezenlijking van het plan voor de «Rozendreef». 4 a 74 ca voor een bedrag van 213.728 fr. zullen kos teloos afgestaan worden en 17 a tegen be taling van 732.000 fr De aankoopakte voor de verkoop van stadsgrond voor de oprich ting van een nieuwe woning in de Affligem- dreef werd aangepast, terwijl de beslissing voor de afschaffing van de voetwegen «Kerk- weg» en «Achterwegsken» werd herzien. Het plan voor de Rozendreef werd gewijzigd op de Moorselbaan, terwijl eveneens wijzigingen werden aangenomen voor de Sint Jobstraat, Beekstraat en Station. NIEUWE WEGEN Bij de bespreking van de aanleg van nieu we wegen in de Bredestraat, Jasmijnstraat, Tulpstraat, Jan Bijlstraat, Geldhofstraat en Oude Dendermondsesteenweg voor een be drag van 7.740.602 fr., merkte de keer" Dhaeseleer op dat de dagorde van de zitting ingegeven werd door kiesoverwegingen. Schepen Claus (CVP) antwoordde dat het Vervolg laatste bla? Zoals reeds eerder gemeld wordt op zaterdag 26 september te 17 uur het Oud- Gasthuis plechtig ingehuldigd. Wie zich herinnert hoe dit historisch gebouw tot voor enkele jaren hetzelfde lot van het Aalsterse begijnhof dreigde te ondergaan zal moeten toegeven dat hier een unieke prestatie werd geleverd. Ter gelegenheid van deze inhuldiging die gepaard gaat met een merkwaardige tentoonstelling uit het Aalsters kunstbezit, heeft het stadsbestuur Koningin Fa- biola uitgenodigd om met haar aanwezigheid deze plechtigheid te willen vereren, terwijl ook de Ministers Bohy en Van Els lande w orden verwacht. Aan het feit dat men aan deze inhuldiging van het gerestaureerde Oud-Gasthuis een uitzonderlijke luister wil bijzetten, is niets vreemds, gelet op de bijzondere his torische betekenis van dit compleks. Meteen wordt inderdaad terug aangeknoopt bij de middeleeuwse traditie toen Joanna van Constantinopel, gravin van Vlaanderen «beschermvrouwe» was van dit toenmalige pas opgerichte gasthuis, dat inderdaad werd gebouwd dank zij de wel willende gift van het keizerlijk paar. n. Vriendschappelijk waren tot hiertoe de i betrekkingen tussen het Verbond der Aal sterse Dekenijen en de maatschappij Inter com, die in Aalst de stadsverwarming met stoom verzekert. Voetstappen en briefwisseling bleven even hoffelijk, en de maatschappij scheen zeer veel begrip te hebben voor de schade die zij onvrijwillig aan de middenstand toe bracht bij het leggen of herstellen van ondergrondse leidingen. Elkeen kon er zich de laatste tijd van ver gewissen dat de bestratingsverken, die vroe ger soms maandenlang een hele handels straat teisterden (men denke aan de beide Zoutstraten enkele jaren geleden) nu beter worden geleid. Het Verbond der Dekenijen dringt sedert lang aan op spoedmaatregelen, op bijko mende werkploegen DIE WERKEN, des noods nachtploegen, op scherper kontrole door de. stadsoverheid, om handelaars en voetgangers de wekenlange omleidingen, de gevaarlijke grachten en het stof te besparen. Maar nog elke dag kan men zich ergeren (momenteel bv. in de Kattestraat) over de ongelooflijk trage werkwijze, waarmee de ondergrondse werken gepaard gaan. Het tijdverlies, de verspilling aan werkuren, de slechte organizatie, grenzen aan het onge looflijke. Alle vriendschappelijke voetstappen en brieven hebben tot geen aanvaardbare toe stand geleid. Wil de maatschappij Intercom tot geen scherp publiek konflikt komen met de Aalsterse handelaars, dan zal zij zéér dringend de sedert lang beloofde maatrege len dienen uit te voeren. Het lijkt wel dat de middenstandsleiders worden uitgedaagd. P.D.P. Leer ons volk kennen, waarderen en begrijpen en meldt aan uw volk hoe wij leven en werken teneinde een wereld met meer vrede en rechtvaardigheid te verwerven. Dit is, zeer kort samengevat, de boodschap die de «American Field Service» (A.F.S.) meegeeft aan de duizenden jonge studenten die ieder jaar naar de Vere nigde Staten gaan met een éénjaars-studiebeurs die deze organisatie uitlooft in alle landen van de vrije wereld. Op 5 augustus vertrok te Rotterdam de Seven Seas met bestemming New- York. Aan boord bevonden zich een duizendtal jonge studenten en studentinnen uit het Avondland Dit jaar bevindt zich onder de talrijke groep jonge Europea nen een stadsgenote die ons hier een paar indrukken geeft Als jte na 10 dagen bootreis eindelijk krabbers van Manhattan komt opgekropen land ziet opduiken en dat in de grauw-rose en je ziet de goede betrouwbare boot die morgenschemering, dan voel je je o, he- je van zo ver gebracht heeft, en je ziet .al lemaal niet ais een tweede Colombus of een je nieuwe vrienden en vriendinnen, uit alle dergelijk voornaam individu in wiens voet- landen van Europa, en je hebt spijt dat je sporen je verondersteld wordt te lopen, nee aan land moet. En iedereen staat aan dek dan voel je je gewoonweg slaperig-verbaasd ongewoon stil en elk probeert er zichzelf dat er nog land en nog mensen bestaan en van te overtuigen dat hij in Amerika is je kan je onmogelijk realizeren dat je in Maar veel tijd om te denken of te over- Amerika bent tuigen heb je niet, want je moet een hele boel kontroles door en voor je het zelf weet zit je in een bus die New York door- Want tien dagen zwalpen over een eeuwig kruist, naar het Westen toe. van kleur wisselende oceaan, tien dagen vooruitgaat want je blijft maar hangen Ach, het Westen Al die avonden op de Illinois en Iowa en je rijdt over de Missi- sippi-rivier en, na mijlen over de Missouri Dan zie je Nebraska, waar het Westen be gint, met de eindeloze «bad-lands» mijlen en mijlen bruine steppe, met kleine struikjes en dor gras. waar antilopen en buffels lopen te grazen. En Wyoming en Utah zijn zo adembenemend wild en woest en buitenge woon, dat je een ganse dag niets kunt zeg gen en alleen maar kijken, kijken naar die woestheid en ongereptheid van het Westen. Maar nog verder naar het Westen gaat het, tot we, m de vroege morgen, naast de Columbia-rivier rijden en we de besneeuwde Mount-IIood eens links en dan weer rechts zien. Dit hebben we te danken aan de kron kelende Columbia-vallei. Dan eindelijk komen we in Portland, de grote havenstad en dat betekent zoveel voor ons de ontmoeting met onze Amerikaanse familie en het laatste stukje reis van gans de trip; nog 100 mijl en dan ben ik «thuis». Honderd mijl door de Willamette-vallei en daar is Corvallis wat eens zo onbereikbaar ver leek is nu moeilijk te geloven werkelijkheid geworden. Lieve V.d.b. 1 Voor de derde maal wordt in onze stad een Dag der Aalsterse misionarissen gehou den en wel op zondag 6 september. Deze dag wil het werk van onze eigen 55 misio narissen op de voorgrond stellen in dienst van de Wereldkerk. Alle missievrienden stellen die dag hun H. Eucharistieviering in dat teken zonder onze geestelijke steun vermogen onze missio narissen zo weinig. Steeds vragen ze er naar En als U dan bij het buitenkomen van de kerk 1 fr in de bussen stopt, die U worden voorgehouden, dan zult U materieel bijge dragen hebben tot de uitbreiding van Gods Rijk en uw eigen missionarissen flink ge steund hebben (met 2 centiem per missio naris, tenzij U er zelf een indexverhoging aan toevoegt We laten hier een klein bilan volgen over wat er met uw geld in het verlopen jaar is gebeurd Aantal liefderaketten sedert augustus 1963 16 (X 1.000 fr.) Aantal giften aan onze missionarissen be steed, hetzij rechtstreeks bij hun vertrek, hetzij onrechtstreeks als verzendingskosten van 90 kg voedsel en meer dan 300 kg klederen 29.723 fr. (Deze laatste uitgaven zijn mogelijk geweest door de 1 fr-aktie» van de zondag der Aalsterse missionarissen in september 1963. Ons bakske is dus bijna leeg zondag 6 september wordt het weer boordevol varen zonder dat er enig teken is dat je boot zag je hoe de zon in de oceaan voor je tussen de twee zelfde einders dat maakt verdronk en nu probeer je ze te achterhalen je in staat niets en toch alles te geloven, terwijl ze tussen de heuvels van het won dermooie Appalachengebergte ondergaat. En Volgende week in ons blad I de volgende morgen rijd je Chicago binnen Al die dagen heb je niets dan dezelfde en nog altijd kun je niet inzien hoe het jonge gezichten gezien, heb"je altijd dezelfde komt dat het Mithigan-meer, dat je onbe- scheepsgangetjes doorkropen zodat het een -reikbaar ver leek toen je erover leerde in beetje onaanvaardbaar lijkt dat je weg van (|e aardrijkskundeboekjes, dat je dat meer de boot moet, een nieuwe wereld in En niJ z'et en dat het boeven-Chicago zo ont- die nieuwe wereld zie je 's morgens als de Z(>,tend mooi is in de hei-blauwe morgen zon als een hoogrode bol boven de wolken-^eme' Kom je dan in de maïsvelden van - AALSTERS W!T en ZWARTBOEK De Far-West van 1944 32.000 BEZOEKERS OP HANDELSBEURS De Handelsbeurs kende andermaal een overweldigend succes daar niet minder dan 32.000 bezoekers werden genoteerd. PARKEREN IN DE KORTE NIEUWSTRAAT Vooral tijdens het weekeinde wordt het verkeer in de Korte Nieuwstraat steeds meer en meer gehinderd door onverant woordelijke jongelui, die er hun auto's op alle onmogelijke manieren parkeren. Meer politietoezicht ware hier zeker ge boden, terwijl anderzijds het beurtelings parkeren de aangewezen oplossing is. AALSTERSE ALBRECHTLAAN WORDT GEMODERNIZEERD Er zal binnen enkele dagen aangevangen worden met de moderniseringswerken aan de Albrechtlaan. Het is de firma Blanckaert die deze werken zal uitvoeren. KINDERKRIB Stedebouw heeft het plan van de kinder- krib in de Rapenstraat goedgekeurd. Voor de toelaging dient echter nog het Ministerie van Volksgezondheid zijn goedkeuring en subsidiering te verlenen. Er zou echter hier op niet worden gewacht om met de werken te beginnen daar men beroep zou doen op enkele herscholingscentra waardoor de uit voering in goedkope voorwaarden voor dé stad zou kunnen geschieden. SOCIAAL KONFLIKT Gemeld wordt dat het personeel van dg ïouterij Lion d'Or zich zou verzetten tegen het feit dat in een andere mouterij te Aalst oor dezelfde funktie hogere uurlonen wor den betaald. NAAR EEN STAKING IN DE GLUCOSERIES REÜNIES Gemeld wordt van vakbondzijde dat het personeel ^van het grootste voedingsbedrijf van het arrondissement Aalst, van oordeel zijnde dat het onaanvaardbaar is dat in soortgelijke ondernemingen hogere lonen worden uitbetaald, een eisenprogramma aan de betrokken direktie heeft voorgelegd. Naar verluidt zouden beide partijen op hun standpunt blijven, zodat een staking werd aangekondigd vanaf maandag 7 sep tember as. Een laatste bespreking is voor zien in de zetel van de firma. FRANSE EXPANSIE Met de Banque de Paris et des Pays-Bas voorop, gaan verschillende invloedrijke Franse Banken aan de Sovjet-Unie belang rijke kredieten voor de export toekennen.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1