en omstreKen Het Oud-Gasthuis van 1899 tot 1964 Minister Heger op bezoek in de Denderstreek «Artistieke» Sloebers in Belfortzaal Belangrijks Aalsterse Ookumenten NEC SPE, NEC METU verkiezingskroniek - verkiezingskroniek - verkiezings Week van Kunst en Cultuur Gazet van Aalst 20e JAARGANG Nr 72 Zaterdag 12 september 1964 MET BIJVOEGSEL VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 2,50 F HET NUMMER In 1899 verhuisde het Hospitaal naar de Hertshaag. Eerw. Heer Roegiers, laatste Pastoor in het Oud-Gasthuis en geschied schrijver van het sticht, drukte de wens uit een museum tot stand te zien komen in de kapel. Het bleef echter bij een wens de kloostergebou wen werden muziekschool, de zalen van het hospitaal zijn nog steeds inge nomen door de Akademie voor Schone Kunsten. Gedurende de tweede wereldoorlog was de woningbouw stil gevallen, het huizentekort werd steeds nijpender. De oplossing De daklozen wer den verwezen naar het Oud-Gasthuis acht jaar na de oorlog verbleven er nog 38 gezinnen, d.i. ongeveer 120 personen Toen de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon op 5 augustus 1953 het behoud van het middeleeuwse gebouw ging bepleiten bij Burgemeester De Bunne was deze dadelijk gewonnen voor de restauratie, hij zou voor de aldaar ondergebrachte sukkelaars woningen laten bouwen. In mei 1956 was de ontruiming geëindigd, maar de toestand van het complex was ellen dig, alle ogenblikken konden de gewelven van de kloostergangen instor ten.Gedurende de raadsverkiezingen van 1958 namen alle politieke par tijen de herstelling van het Oud-Gasthuis op hun programma. Verkiezings beloften Pas was het nieuwe College samengesteld of Schepen Claus begon met de herstelling van daken en waterafvoer, gevolgd door de algemene restauratie. Van de toestand waarin het gebouw zich bevond in februari 1959 geeft bijgaande foto slechts een flauw beeld. Wat het na vijf jaar geworden is, dit zal iedereen kunnen vaststellen gedurende de tentoonstelling van oude kunstwerken uit Aalsterse verzamelingen, gehouden in een deel van het herstelde complex, van 26 september tot 10 oktober. Na 65 jaar zal de wens van E.H. Roegiers in vervulling gaan, veel grootser echter dan wat hij ooit had kunnen dromen V.V.H.K. Donderdag jl. bracht de Heer Hóger. Minister van Landbouw, een bezoek aan Ninove om kennis te nemen van de uit gevoerde werken aan de Herlinckhove- beek. Aan de stadsgrens werd hij verwel komd door de Heer Milo, Burgemeester van Ninove, waarna hij zich naar de plaats der werken begaf. De Heer Minister werd hier opgewacht door tal van personaliteiten o.a. Oud- Minister L. Moyersoen, Voorzitter van 't Actiecomité voor Economische expan sie. de leden van het Stadsbestuur onder leiding van de Heer A. De Riemaecker. schepen der Stad bestendig afgevaardig de Van den Berghe Z.E.H. Deken van Ninove afgevaardigden van de Lande lijke Waterdienst. van de Provinciale Technische Dienst, van het studiebureel Agrotechnic, van het Actiecomité en van de Wateringen. De Heer A. De Riemaecker belichtte hier aan de hand van overzichtelijke kaarten het algemeen concept van de saneringswerken in de Dendervallei, meer speciaal deze van de Herlinckhove- beek. Na een bezichtiging van de uitge voerde werken begaf de Heer Minister zich naar het stadhuis waar hij opge wacht werd door de Heer R. De Kinder, gouverneur van Oost Vlaanderen. C.V.P. - AALST Definitieve Kandidatenlijst van de C.V.P. voor de gementeraadsverkiezingen van de stad Aalst. De Partijraad van de C.V.P. heeft op donderdag 10/9/64 de definitieve Kandida tenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. Van Sinay Lucien 2. De Bisschop Marcel 3. Ringoir Benoni 4 Claus Gil bert 5. Willems Ghisleen 6. Barrez Frans 7. Borreman Jozef 8. Rubbrecht Emiel 9. Van der Veken Henri 10. Bogaert Etienne 11. Blanckaert-Bour- geois Elisa12. Beque Albert13. Deville Jan 14. Corthals Albert 15. Keymeu- len Leon 16 de Bruyn Jean-Mane 17 Rousseau Pieter 18. Eeckhout Leon. 19 Van Gijseghem Theo 20 De Cock Ro ger 21. Daelman Remi 22. De Troch Petrus 23 Guns Roger 24. Vinck Hu bert 25 Dufour André. VOLKSUNIELIJST AALST De vijf eerste namen van de V.U. zijn of ficieel als volgt 1. Luc Rombaut 2 Frans de Brul 3 Arsene Carlier 4. Jan Cau- dron 5 Jan de Neve. B.S.P. LIJST A. van Hoonck J. van Droogenbroeck, W. Vernimmen F. Blanckaert C. Arijs B. Nichels H. De Geest S. Petit C. Smekens P.v.d. Meerssche F. de Decker V. Steenhout R. Van Ilover H. Rombaut A. Steenhout A. De Prez F. Welleman G. Poly (J. Deprez A. de Winter K. Pauwels J. Bosman D. Claessens L. De Troch E. Beeckman. AALST KANDIDATENLIJST ONDER BENAMING ZELFSTANDIGEN EN GEMEENTEBELANGEN Onder de benaming Zelfstandigen en Ge meentebelangen zal nog een lijst voorge legd worden aan de kiezers op 11 oktober. Het staat thans vast dat het uittreden libe raal raandslid de Stobbeleir zich hierbij heeft aangesloten. De lijst ziet er als volgt uit: A. Delbaere G. de Stobbeleir A. De Putter A. Van Keer. De Heer Burgemeester van Ninove dankte de Minister voor zijn zeer ge waardeerd bezoek. Hij onderstreepte het belang van de werken aan de Herlinck- hovebeek voor de sanering van de bin nenwateren der Stad. Niet alleen zal hel gevaar van de periodieke overstromingen in de stadskern, die steeds enorme scha de aanrichtten, geweken zijn. maar zal de Stad levens gezuiverd zijn van de on hygiënische geuren die de lucht verpest ten. Deze werken hebben in totaal meer dan 9 miljoen gekost maar werden in be- i langrijke mate door de Minister van I Landbouw gesubsidieerd. Namens de Stad Ninove dankt de Heer Burgemeester de Minister van Landbouw van harte. I Vervolgens richt Oud-Minister L. Moyersoen, voorzitter van het Actieco mité, zich tot de Minister. Hij onder streepte dat dank aan de financiële en technische steun van het Ministerie van Landbouw reeds heel wat waterzieke gronden gesaneerd werden. Wij kunnen ons niet de luxe permitteren van gronden onbenuttigbaar te laten want in ons arrondissement is de bedrijfsgrootte reeds te klein om de exploitaties rendeerbaar te maken. Men moet dus streven naar specialisatie en commercialisatie der pro- dukten en ook de beschikbare gronden zoveel mogelijk benuttigbaar te maken. Hij sprak vervolgens over de sanerings- projekten die ter studie zijn. en meer speciaal over deze van de Kipsteeg- en Molenbeek- en van de Markevallei. Door deze laatste twee projektcn zullen een paar duizend hectaren opnieuw volledig ten dienste van de landbouw kunnen gesteld worden. Hij dankte de Minister voor de gevoelige steun die reeds geno ten werd en hoopt dat de nieuwe projek- ten op dezelfde bereidwilligheid zullen kunnen rekenen. Als blijk van erkente lijkheid werden vervolgens aan de Heer Minister bloemen aangeboden. In zijn wederwoord dankte de Heer Héger vooreerst voor het hartelijk ont haal. Hij prees de werking van de water ingen en de samenwerking tussen de ge meenten. Hij besloot met de volledige hulp van zijn departement toe te zeggen bijeenkomst. voor de ter studie zijnde projekten. Deze Een receptie besloot deze geslaagde woorden werden op enthousiast applaus onthaald. Op donderdag 16 september om 22 u. 05 in het programma Zoeklicht zal de h. Sche pen van Onderwijs het programma van de Week van Kunst en Cultuur toelichten. 4de AALSTERSE BOEKENBEURS in de Belfortzaal van 19 tot en met 27 september 1964 Geopend alle dagen van 14 tot 20 u.; 's zaterdags en 's zondags van 9 tot 12 u. en van 14 tot 20 h. Volgende letterkundigen zullen hun werken handtekenen Zaterdag 19 september (na de opening van de boekenbeurs) Mej. Maria Rosseeis Heer Johan Daisne Heer Louis-Paul Boon Zondag 20 september (van 10 - 12 u.) Heer Ernest Claes GEWEZEN GOUVERNEUR VAN BELGISCH KONGO TE AALST Een lezing ten stadhuize De h. Cornells, Ere-Gouverneur Generaal van Belgisch Kongo a Ruanda-Urundi, thans adviseur bij de Bank van Parijs en de Ne derlanden zal op woensdag 16 september as. te 19 u. in de stadhuisfeestzaal een le zing houden over de Expansie in het Noord zee gebied. Deze lezing geschiedt op uitnodiging van de Rijkshogere Handelsschool. (n.v.) Neen, het betreft niét de exposanten van de sympatieke tentoonstelling van kunstwerken in vrije-tijd, maar wel het trio dat zich zaterdag 11. onopvallend bewoog tussen het talrijke belangstel lende publiek. Pas had Schepen Van Hoorick enkele beschouwingen ten beste gegeven over wat schoon en wat het niet is, had een hartelijk dankwoord weerklonken, of «ze» schoven geruisloos de Belfort zaal binnen: een afvaardiging van de bekende karnavaleske sloebers, voor de gelegenheid gewapend met de in strumenten van echte kunstkenners, als daar zijn een pince-nez, artisten- hoed, papier en potlood enz. De aesthetische beschouwingen die zij op hun beurt ten beste gaven getuig den zoal niet van kennis dan toch van die Aalsterse humor, waarvan iedereen nu proefondervindelijk weet dat hij aanstekelijk is... Weshalve we benieuwd wachten op de artistieke prestaties van de sloebers tijdens hun vrije tijd... Zie je de affi che al aan de stadsvitrines Sloebers exponeren in Belfortzaal: op 11 oktober as.... KKL«N!SK E* KUl Tl RELt AK"E TE AALST TIJDENS DE VORIGE Is het Davidsfonds Aalst gerechtigd instee van een 90-jarige herdenkin» van de stichting, een eeuwfeest te programmeren Deze Cl ciale vraag is sedert geruime tijd het twistpunt bij uitsek in de betrokken kringen en heeft onvermijdelijk geleid tot navorsingen te Leuven en in het Aalsters Archief. Hel antwoord op deze vraag is in Vlaams en kultureel opzicht belangrijk omdat eventueel zou komen vast te staan dat lang voor de oprichting van Vlaan- dcrens grootste kultuurorganiatie te Leuven, de Aalstenaars reeds de "basis hadden gelegd. Petrus van Nuffel, de verdienstelijke Aalsterse geschiedschrijver had reeds vroeger twijfel gezaaid door de stichting van een plaatselijke Davidsfondsatdeling a ner, te dateren op 5 juli 1865. in de herberg van Joanna Kieckens, Korte Zout- straat, waar een jaar voordien ook de Burgerskring De Vriendschap was tot stand gekomen. Er is eigenlijk niets nieuws onder de Aalsterse zon... I ot overmaat van ramp liet Petrus van Nuffel reeds in die jaren, dus lang voor de stichting van het Davidsfonds als Vlaamse organiatie, de plaatselijke gelijkna mige kern een motie overmaken aan de plaatselijke Aalsterse gemeenteraad en vermelde nog andere onvermijdelijke aktiviteiten als o.m. een banket in aanwezig- eid van de toenmalige burgemeester Van Wambeke, tevens volksvertegenwoordiger en geruime tijd Ondervoorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. De hogervermelde opzoekingen te Leuven en te Aalst over die eemeente- raads\ erslagen en correspondentie aan de vroede vaderen hadden tot voor enkele dagen tot geen resultaat geleid. De twijfel bleef. Tot we op de redactie van ons blad. vrij onverwachts, konden beschikken over enkele unieke Aalsterse dokumenten over deze zo boeiende Vlaamse en kulturele pionierstijd te Aalst. Over de Aalsterse Davidsfondsafdeling, Vlaamse Taalgilde en zo meer publiceren wij dan ook eerlang de uitvoerige historische bescheiden dienaangaande. Meteen het «antwoord» op de vraag omtrent de oprichting van het Davidsfonds alhier en het aandeel van tal van Aalsterse families in de strijd voor de volksverheffing in de vorige eeuw. N. «Het Denderwater strome dus noordwaarts voorts, groot hartige Ajuinen, schreven wij in onze vorige uitgave. Er was een tijd dat de Aalstenaars andere plannen hadden Hier een oud ontwerp door bouwkundige Robert van de Maele. die een kanaal voorzag dat de Dender ter hoogte van Mespelare zou verbinden met de Schelde te Baosrode, waar door meteen ook schepen van grotere Aalst zouden kunnen aanleggen. tonnage te

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1