wiide wereld Paus Pan his VI en het Concilie De Joden in Rusland' Wie schreef de langste liefdebrief? ELAhCQUAERT Toenemende ven/olgint) Over het Sudetenland hangt nog steeds de schaduw van de «verdrijving» ANTI - LAWAAI bisschop van Milaan. Hier verwierf hij zich Nu op 14 september het Tweede Vati- door zijn warme sociale belangstelling cie caanse Concilie haar derde zitting gaat be- naam van «arbeidersbisschop». Hij bezocht gmnen vermoedelijk de belangrijkste, of- persoonlijk meer dan twee derde van alle schoon het vele werk nog een vierde zitting fabrieken in het aartsbisdom en trad ener- in 1965 vordert gaat de belangstelling in de giek voor de rechten van de arbeiders m wereld weer speciaal uit naar de man, die het krijt. Een klein trekje hiervan komt uit de sleutelfiguur van het concilie is, paus in het voorval, dat toen hij eens in een fa- Paulus VI. briekstoespraak de werkgevers vermaande de werknemers niet te laag te betalen en deza passage in het officiële verslag bleek 'Zij het, dat deze paus een geheel andere te ontbreken, de bladen diezelfde avond figuur is dan paus Joannes XXIII, hij be- van het aartsbisschoppelijke paleis de juis- zit ongetwijfeld grote gaven voor zijn ver- te lezing ter opname kregen. Vanuit Milaan heven taak, waarop zo ontzaglijk veel aan reisde hij veel o.a. door de Verenigde Sta- komt. Paus Paulus VI werd op 26 september ten en door grote delen van Afrika (Nige- 1897 geboren en zal dus weldra 67 jaar oud ria) zijn. Van zijn jeugdjaren noemt men als kenmerken, dat hij taai volhardend en zeer moedig was. Zijn studiejaren bewezen bril- Als paus komen hem de rijke ervaringen lante geestesgeven, die maakten dat hij na van zijn leven zeer te stade. Hij blijft de op 29 mei 1920 tot priester gewijd te zijn. onvermoeibare harde werker, die tot diep voor hogere opleiding naar de pauselijke in de nacht de stapels papieren op zijn bu- universiteit te Rome, de Gregoriana, werd reau attaqueert. Het hoofdwerk uit zijn gezonden. Hier wordt de diplomatie van het ruim éénjarig kerkbestuur is de encycliek Vaticaan gevormd. Reeds op 26 jarige leef- Ecclesiam suam, een beschouwing over we- tijd kreeg hij zijn eerste diplomatieke aan- zen en taak van de kerk, die echter met wij stelling nl. als attaché bij de nuntiatuur tg ze bedachtzaamheid alles ontziet wat tot de Warschau. Maar daar het kl maat voor zijn taak van het concilie behoort. Zijn stand- niet sterke gezondheid hier te hard was, punt is bepaald, doch hij zal in geen enkel werd hij weldra naar Rome teruggeroep on, opzicht de concilievaders in hun werk be waar hij belast werd met de toen door d lemmeren of overheersen. In onderschei- strijd met het fascisme in moeilijke omstan- ding met de vorige paus, bij wie grote vrien- digheden verkerende Katholiek studenten- delijkheid vooropstond, onderstreept Pau- clubs. Montini kwam met hen tenslotte in lus VI, dat hoewel contacten met de com- de catacomben van Calixtus terecht. In de munistische wereld mogelijk zijn, toch dui- gedurige conflicten met het fascisme kon delijk moet zijn, dat de kerk het atheis- hij zijn moed en volharding betonen. In tische communisme beslist afwijst en hier- 1925 kwam hij bij het Vaticaanse staatsse- mee met kan samenleven. Theologisch op- cretariaat. Hier was hij weldra de rechter- merkelijk is in de encycliek, dat de paus in hand van paus Pius XII wat hij 15 jaar lang onderscheiding van de traditionele formu- bleef. Tijdens de wereldoorlog verborg hij leringen herhaaldelijk spreekt over, «het talloze joden in het spelonkrijke Orato-v mysterie» van de kerk en voorts veel na-1 nanenklooster te Rome en wist o.a. het weg- druk legt op de Schriftgegevens Inzake de I brengen van de paus naar Duitsland, wat oecumenische beweging schrijft hij, dat de Hitier een tijdlang in de zin had te verhin- bereidheid tot samenspreking met van de deren. In 1953 wilde Pius XII Montini en kerk gescheiden broeders toch met kan be- Tardini tot kardinaal verheffen, maar bei- duiden, dat enig compromis inzake de zui den weigerden omdat zij als voorstanders verheid van het geloof zou mogelijk zijn», van internationalizering van het college de plaatsen open wilden houden voor buiten,- En zo zien we uit naar de hervatting van landers. In november 1954 werd hij aarts- het grote concilie. KANON UIT WRAK OPGEHAALD Een twee ton zwaar kanon dat 253 jaar op de bodem van de zee heeft gelegen is en bekeuren. De eerste week van de actie werden 1241 bonnen uitgedeeld. Men ver- De stad Rome heeft een afzonderlijke af- wacht dat het in Rome, bekend om zijn deling van de poiitie belast met de bestrij- lawaai s avonds laat, thans heel wat meer j ding van het avondlawaas :n de stad. De rilst zal £aan heersen. liet Romeinse voor- ^jezer dagen door Engelse kikvorsmannen, agenten moeten te luidruchtige motorrijders beeld is voor de grote wereldsteden lang met van (je inwoners van het eiland jukeboxen, radio's, nozems, enz. betrappen niet slecht. Het verdient navolging. Skerries, aan de Schotse noordkust, naar boven gebracht. Het tien voet lange kanon is afkomstig van een Nederlands schip, De Liefde dat in 1711 bij Skerries verging. Sinds die tijd zijn er sporen van het wrak aange spoeld, zoals zilveren en gouden munten. Duikers van het Britse marinevaartuig Shulton troffen een zilveren muntstuk aan en zagen ook het kanon dat zij echter niet naar boven konden krijgen. Het lag op een diepte van 21 meter. Het kanon was te zwaar om aan boord te hijsen, ,maar de kapitein van de Shulton heeft het kanon hangende aan een tros op ongeveer 4,5 meter diepte, naar de haven en de pier gesleept. DE GROOTSTE BOOTTENTOONSTELLING TER WERELD Van 6 tot 16 januari 1965 zal te Londen in het Earl's Court het elfde Internationale Bootsalon gehouden worden. Bezoekers uit alle hoeken van de wereld zijn het eens om te zeggen dat er in de wereld geen enkele boottentoonstelling wordt gehouden die dit grootse schouwspel evenaart. De vorige ten toonstelling had in het begin van dit jaar plaats en ontving het bezoek van 300.000 personen. Boótsportentoesiasten uit heel de wereld die op de hoogte wensen te blijven, zullen naar de tentoonstelling gaan om voertuigen van alle typen, scheepsmotoren en de nieuw ste uitvindingen op gebied van toebehoren en estetiek te zien. De buitenlandse kopers zullen hartelijk welkom zijn op de ontvangsten die elke dag tijdens de tentoonstelling zullen gegeven worden. EEN NIEUW TUIG VOOR IIET REKUPER EREN VAN RUIMTEKAPSULES werd on langs met bijval op de Edwards Air Force Base in Califomie beproefd. Boven de kap- sule bemerkt men de opblaasbare vleugel die in de lagere dampkringlagen als draag vlak voor de kapsule fungeerde. Tijdens de in het raam van het Mercury-programma ondernomen ruimtevluchten maakte men gebruik van valschermen om de kapsules na hun terugkeer in de dampkring te reku pereren. Het nadeel van dit systeem is dat men ermee niet erg goed een landingsplaats kan kiezen. Gehoopt wordt dat het nieuwe tuig aan deze euvel zal verhelpen. BRITSE SCHEEPSWERVEN ZIJN WELVAREND Britse industrie van de scheepsbouw vaa!: aan kritiek blootgestaan, zowel vanwege de j reders zelf uit; maar nooit was ze afbre kend. Wel integendeel: zij was bedoeld om 1 deze industrie aan te sporen zich te moder niseren en zich effektief aan de eisen van de moderne evolutie aan te passen. Het eerste gevolg hiervan was de oprichting I van het «Patton committee» in 1961. Dit comité deed spoedig een reeks aanbevelm- gen, waarvan de meesten gesteund waren op waarnemingen verricht in landen, die als grote maritieme mogendheden bekend I staan. Een groot deel van deze aanbevelm-1 gen werd door de scheepswerven opgevolgd j en positieve resultaten bleven dan ook niet lang uit. Vrijheidstraat 8 AALST Telefoon: 240.8!? OFFICIEEL rECHNIEKER KANTOORMACHINES ALLE MERKEN STALEN BUREEL MEUBELEN DUPLICATOREN WAARBORG 100 SERVICE DR. SORGE TOCH OPGEKNOOPT Berucht spion Wereldoorlog II liet Russische blad. de Pravda heeft voor de eerste maal een en ander onthuld om trent de geheimzinnige Dr. Sorge, de be ruchte spion die als Duits perskorrespon- dente te Tokio tijdens de laatste wereldoor log belangrijke militaire gegevens over maakte aan de Russen. De Pravda erkent dat deze gegevens vrij- wijl steeds betrouwbaar waren en van het hoogste belang voor de Sovjet-Unie. Betreffende het einde van Dr. Sorge schrijft de Pravda dat hij inderdaad door de Japanners werd opgehangen. Deze gegevens stemmen vrijwel ou-i met deze van Dr. Otto Meisner, de Duitse auteur die de laatste levensjaren van Dr. orge een roman schreef, ofschoon Meisner tot enige twijfel laat blijken over de dood van zijn sinistere romanfiguur. In de naoor logse jaren werd inderdaad de mening ge opperd dat deze voor Rusland zo verdien stelijke spion door de Japanners zou uitge leverd geweest zijn en ergens in Rusland zijn laatste levensjaren zou slijten. Op tien jaar tijd werd niet minder dan 160 miljoen Pond sterling besteed aan de modernizering van de Britse scheepswer. ven. Het zijn de eigen hulpbronnen van de industrie die de totale kosten hebben dragen, terwijl in andere landen waarj scheepswerven een belangrijke plaats inne- men, de kosten van de modernizering gr»- Sovjet-Rusland heeft ,n zake de Joden een gesloten. Van de ruim 70 doodvonnissen in tendeels gedragen worden door de regering oven weinig schone ie, als Naz.-Du,tsland ,1e laatste tijd op economische vergrijpen hetzij door leningen, hetzij door vrijstel-1Te Neurenberg werd in het bekende pro- uitgesproken, viel twee derde op Joden. ..nonnomAn iii,1inin(> AAn linnplnnui» f\Ttnt>r WIP tirfllllVPn Pil ling van belastingen. In 1875 had de Parijse schilder Marcel wereld zich bevindt, welke de eerste vrou- de Izeelure een hevige verering opgevat welijke arts in Duitsland was en waar de voor z'n mooie Magdalena de Villatoure. Dag langste rechtlijnige spoorbaan ter wereld en nacht droomde hij van haar. Daar hij ligt. Waar deze zich dan bevindt? In Aus- niet steeds in haar aanwezigheid kon ver- tralie. Zonder een enkele, hoe kleine bocht toeven zond hij haar talrijke brieven. Doch ook. strekt ze zich over 530 km uit tussen alle lieve woordjes die hij vond schenen Perth en Adelaide. hem onvoldoende om zijn gevoelens volle- Waar is het op onze aarde het warmst.' dig uit te drukken Hij trof dan ook een jn ^et beruchte dodendal van Californie? koen besluit, zette zich op zekeren dag aan Tyjeeni daar registreerde men in 1913 slechts zijn schrijftafel en schreef niet minder dan een temperatuur van 56,7 Celsius, terwijl 1 875.000 keren «Ik bem.n je», duizendmaal de thermometer te Azizia in Lybie reeds iiet jaartal waarin hij leefde. Alzo onstond 57^ aanwees. Ook in de Chineense Ataca- <le langste liefdebrief ter wereld. mawoestijn is het leven geen pretje. Zo Nu over iets anders: weet U wie de meest men er met de hoogste temperaturen aan- afgeheelde vrouw ter wereld is? Het was treft, breekt dit gebied alle droogterekords Anna von Strantz-Fuhnng, een Hamburgse In bepaalde delen van deze woestijn heelt schone en de latere vrouw van de Berlijnse men s>nds meer dan 100 jaar geen enkele Hofoperadirekteur Ferdinand von Strantz. druppel regen kunnen noteren Ze diende namelijk als model voor de Ger- Tenslotte wordt ook het omvangrijkste mama, die destijds Duitsland belichaamde boek ter wereld met vergeten. Het was de en onder Willem II op miljoenen postzegels in de 15de eeuw ontstane Chinese encyklo- talrijke postkaarten, affichen en schilde- pedie «Yng-lo-tatien», een werk van meer rijen voorkwam. dan 22.000 boekdelen. Alleszins verscheen Dit zijn slechts twee der vele superlatie- het niet in drukvorm, maar werd het ven die Werner Lenz verzamelde en op slechts in enkele met de hand geschreven pittige wijze publiceerde in zijn boek «Uni- eksemplaren verspreid. Het omvangrijkste cum in de wereld superlatieven van A werk dat gedrukt werd ontstond in het be- tot Z». Zo vernemen wij de uitzonderlijkste gin van de 18de eeuw, ook in China. Het zaken, leren alzo wie de oudste vader in bestond slechts uit 5.020 banden, elk van Europa was, waar het grootste uurwerk ter 170 pagina's. In november 1963 schee psbouwindustrie inbegrepen 182.000 personen tewerk. Ze ventig firma's houden zich vooral bezig met de konstruktie van schepen van 100 ton en meer Bovendien zijn een 90-tal firma's houd van schepen. De Britse herstel verbouwnijverheid is trouwens de belang rijkste ter wereld. Ruim 50 'm van de ka- ces aangenomen volgens een voorlopige onder wie vrouwen en oude mannen. Als schatting dat 6 miljoen Joden waren gedood, «verzwaring» van hun schuld werd aang< stelde de Britse Later verbeterde het Joodse wereldcongres voerd dat ze regelmatig synagogen bezoch- scheepsherstellers 1 dit cijfer en bepaalde het op 5,7 miljoen, ten, waarin «zionisme» werd bedreven, dat Uiteindelijk rekende de Engelse Joodse met anti-Russische spionage gelijk heette schrijver Gerald Reitlinger in zijn boek te staan. Moskou heeft voor haar half mil- «The final solution» (1953) op grond van. joen Joden slechts 3 synagogen In teorie preciese gegevens uit, dat er minstens kunnen 20 mensen een synagoge aanvragen gespecializeerd in het herstel en het onder- 4.194 200 en hoogstens 4.581.200 slachtoffers maar indien zij het vragen wordt diret t één waren, rond de 4,5 miljoen dus, van wie gearresteerd en het verzoek hierna afgewe- er 3,5 miljoen op de nazi's vielen en 1 zen. De drie miljoen Joden kunnen slechts miljoen op de Russen. Reitlinger toont dit één krant hebben, een klein blad. Joodse paciteit van de scheepswerven is in handen in zijn boek uitvoerig aan en we vermoeden boeken kunnen nagenoeg niet verschijnen. van tien firmas. Een belangrijke karakteristiek van de Britse scheepsbouwnijverheid is haar on geëvenaarde bevoegdheid op gebied van de bouw van speciale en weinig verspreide, en bijgevolg zeer dure vaartuigen. De pro- duktie is zeer verscheiden. Wat betreft de koopvaardijvloot hebben de scheepswerven van het Verenigd Koninkrijk in 1963 iets minder dan één miljoen ton te water ge laten, hetgeen 12 der tewaterlatingen in de wereld vertegenwoordigt. Sedert de jongste wereldoorlog hebben de scheeps werven 33 lijnschepen gebouwd van meer dan 20.000 ton, een realizatie die door geen enkel zeevarend land werd overtroffen. De jongste triomf op dit gebied is de order die niettegenstaande een zware konkurrentie werd verkregen voor de bouw van eert schip van 24.000 ton voor de Swedish-Ame rica Line. Alhoewel gespecializeerd in de bouw van oceaanschepen nemen de Britse scheepswerven in de bouw van tankschepen een belangrijke plaats in; vijf eenheden van meer dan 85.000 ton en verschillende super-tankschepen waarvan enkele voor de uitvoer, waren in 1963 op de werven. Een ander gevolg van de modernizering van de Britse scheepswerven is de aanhou dende stijging van de uitvoer De orders dat zijn cijfers wel de definitieve zullen Joodse toneelgezelschappen zijn verboden zijn. En men begrijpt zonder meer, dat het be- Het Russisch aandeel wordt vaak vergeten staan do Joden op allerlei wijzen wordt maar al weten we niet van Russische gas- bemoeilijkt, zo al niet erger Wegtrekken is ovens, het dodencijfer is er niet minder I100 evenmin geoorloofd. De Arabische sta- vreselijk en brengt aan de dag dat de Sov- ten wensen geen toevloed van Joden in Is- jets wel heel weinig recht hadden om te raeI en Kusland houdt deze staten graag Neurenberg op de rechterstoel plaats te ne- te vriend. De druk op de Joden beoogt trou- men en moorden op Joden te bestraffen. wens n'et hen uit te drijven, doe li hen te In het Engelse hogerhuis werd hierover dan bewegen hun eigen aard, godsdienst, cul- ook menig hartig woord gezegd, o.a. door tuur en ras op te geven, speciaal hun «zio- lord Hankey, die het rondweg een schandaal nisme» uit te roeien. Ze moeten tot Russen noemde. worden gemaakt. En niettegenstaande al het gebeurde en In de officiële pers verschijnt hierover alle UNO besluiten gaat in Rusland de ver- zeer weinig. Men laat de nazi's graag de volging nog steeds door en neemt zelfs in smaad de Jodenvervolgers te zijn en houdt de laatste tijd scherpere vormen aan. de Russische toestanden liever geheim Er De Slavische volken waren steeds anti se- heerst ook voor de Joden grondwettig gods- mitisch; de Russische tsaren lieten de Joden dienstvrijheid. Hun Moskouse seminarie vervolgen, Stalin had zijn pogroms en onder heet officieel «niet gesloten»; men liet er Chroestsjow wordt deze lijn nog steeds immers één student tot dit doel Hun syna- doorgetrokken. In Rusland wonen thans bij- gogen zijn niet verboden en «vervolging» na 3 miljoen Joden. Aan hen wordt slechts bestaat met Maar men behoeft niet drie |én seminarie toegestaan, de yeshiva te keer per jaar te gaan inspecteren, wat hier Moskou; deze had 10 studenten; maar de van waar is; één inspectie is genoeg en men autoriteiten zonden er 9 van hen naar huis weet wat er van de rechten van de mens in met verbod terug te keren, zodat er slechts dit opzicht terecht komt. één student overbleef. Zo kan van geeste lijke verzorging van 3 miljoen mensen in Het was inderdaad een schande, dat deze de toekomst niets meer terecht komen mensen te Neurenberg meenden over Joden- voor deze scheepswerven stegen ^an 41.000 I Voorts werden in de laatste maanden weer moorden (van anderen) te mogen oordelen; ton in 1958 tot 252.000 ton in 1963. 1 onder allerlei voorwendselen 12 synagogen ze gaan heden zelfs met vervolgen door. Karlovy-Vary, socialistisch paradebad nummer 1, heeft dringend mensen nodig Het openen van de Tsjechische grenzen heeft thans eens en voor altijd geopen baard dat de Tsjechen het oude Sudeten land nog altijd mijden en dit niettegen staande alle officiële logenstraffingen. Sinds de massale verdrijving van de tien duizenden Sudetenduitsers bleef het oude bedroevend gering. En voor Praag is het probleem erg moeilijk op te lossen. Buiten de landbouw zijn er echter ook nog heel wat arbeidskrachten nodig in de porseleinindustrie, de machinebouw, het transportwezen en thans ook het vreemde lingenverkeer. In de politiek van Praag land leeg Boerderijen vervielen tot puinho- moet het oude Karlovy-Vary de rol spelen pen vruchtbaar akkerland werd een wilder- van ontmoetingscentrum tussen Oost en nis. En nochtans is Praag en zeer terecht West. Buitenlandse toeristen worden met trouwens, van mening dat het land zeer ane mogelijke middelen, naar Karlsbad ge- veel arbeidsmogelijkheden biedt doch de jokt. Het badstadje moet een soort tegen hanger worden van de Russische Zwarte Zee-badsteden. Maar daarom moet Karls bad ook grondig worden «opgepoetst». Oe huisgevels hebben dringend nieuwe verf- beurten nodig. De hotels schreeuwen naar arbeidskrachten ontbreken. Jaarlijks laat de regering van Praag de propagandatrommel voor het grensland roeren. Ook tijdens de voorbije lente ge beurde dit en de kandidaten kregen heel wat aanlokkelijke voorwaarden voorgespie- meer komfort. Want de toerist uit het Wes- geld. Deze voorwaarden liepen van gratis ten vindt de Karlsbaderhotels bedroevend huisvesting over speciale arbeidspremies vervallen. En dat precies wil Praag uit de tot eigen land. Wat het laatste betreft, kan wereld helpen. Dus; grondige schoonmaak worden gezegd dat de Tsjechische Kommu- in Karlovy-Vary. Maar van waar moeten de nistische Partij nog maar onlangs de waar- arbeidskrachten komen? de van het begrip «eigen land» heeft ont- De Tsjecchische pers maakt er thans dekt. geen geheim meer van det Karlsbad en om- En toch lijdt de streek van en rond Kar- geving een zeer groot aantal broodwinnin- lovy-Vary, het oude Karlsbad, paradebad- stad nummer 1 in het 'socialistisch» machts blok, een nijpend gebrek aan mensen Zo kon de streek de landbouwplanning voor 1963 geenszins beantwoorden. Voor het vee was er al te weinig voeder alhoewel Sude tenland duizenden hektaren braakliggende gen biedt. Over de redenen voor het tekort aan mensen zwijgt Praag echter in alle ta len. Over het Sudetenland hangt nog de donkere schaduw van de grote volksver huizing uit de tijd onmiddellijk na wereld oorlog nummer 2. Het land werd «vrijge maakt» voor de Tsjechen. Maar de Tsje- - ronden telt. En de vooruitzichten naar chen kwamen niet en het bloeiende Sude- nieuwe mensentoevoer zijn niet erg hoop- tenland verwilderde totaal. En ook in 1961 gevend. Sudetenland kende in 1963 een aan- maakt het uitzicht van de doodse, vervallen groei van welgeteld 135 immigranten. Dat boerderijen meer indruk dan de propagan- is voor deze in feite rijke landbouwstreek da van Praag.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 2