en omstrexen Aalsters Wit Zwartboek Een tweede oprit |op de autostrade. Klein Logboek JEUGDTONEEL TE AALST FRAAIE INZET VAN CULTUURWEEK verkiezingskroniek - verkiezingskroniek - verkiezings NEC SPE, NEC iVlETU azet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 F 6 maandab. 120,— F Jaarabonnement 230,F Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 20e JAARGANG Nr. 73 Donderdag 17 september 1964 2,50 F HET NUMMER itcie 13/1 aan oost gus- vest Openbare Werken in liet Aaisterse Maandag jl. werd een delegatie, samenge steld uit afgevaardigden van het «Actieko- mité ter bevordering van de Economische Expansie van het Arrondissement Aalst» on der leiding van Oud-Minister Moyersoen en dc volksvertegenwoordigers de Heren E. Moriau en B. Van Hoorick, door de Heer Bohy, Minister van Openbare Werken, op zijn kabinet ontvangen. De Heren volksver tegenwoordigers D'Haeseleer en Otte en Se nator Coppens die hun volledige steun aan het programma van het Actiekomité hadden toegezegd, waren tot hun spijt belet van aan wezig te zijn en hadden zich laten veront schuldigen. ^Hoofddoel van dit bezoek was de Minister het programma van de openbare werken in het arrondissement Aalst, opgesteld door de I werkgroep Openbare Werken voor ie leggen en aan te dringen op een spoedige uitvoering. De Heer Moyersoen beklemtoon de dat de uitvoering van dit programma dringend noodzakelijk en geenszins overdre ven is. De Heer Minister kon bepaalde loe- I zeggingen doen voor een gedeelte van dit I programma. Voor de Ringlaan te Ninove is het werk reeds tweemaal in aanbesteding gegeven De Heer Minister heeft aan het terzake be voegde Interministneel comité uitdrukke lijk gevraagd de laatste aanbesteding goed te keuren. De Heer Minister had goed nieuws voor de oprit op de autostrade te Erpe - Mere. Aanvankelijk had het Bestuur zich tegen de oprit verzet, thans geeft het zich gewon nen en de plannen zijn reeds ontworpen. De nodige onteigeningen zullen hopelijk nog dit jaar gedaan worden. Deze beslissing is voor de inwoners van het zuid-westelijk deel \an het arrondissement Aalst van het aller grootste belang. Het Actiecomité verheugt er zich over dat aldus een belangrijk punt van zijn programma wordt ingewilligd. i De Minister beloofde de uitvoering van de Albrechtlaan te Aalst van zodra de kre dieten voor het vierde trimester zullen toe gekend zijn. Voor wat de verdere uitbouw- van de Ringlaan betreft was hij akkoord dat de verbinding H. Hartlaan Boudewijn- laan absoluut noodzakelijk is. Hij beloofde dit probleem in de nabije toekomst niet uit het oog te zullen verliezen. Voor het tracé van een nieuwe weg Aalst- Ninove beloofde hij dat een aanvang zou gemaakt worden met de studie. De Heer Minister erkende de gegrondheid van het verdere programma. De uitvoering i hiervan zal echter afhankelijk zijn van de j hem toegekende kredieten KLEIN DUEL In een lezenswaardige bijdrage in de ru briek «Opinies» (Zie D.G.v.A. 10 sept.) heeft schepen B. Ringoir gereageerd tegen enkele kritische bemerkingen over de «Han delsfoor», zowel wat betreft de benaming, als bepaalde ontspanningsprogramma's Al le eerbied voor de inrichters van de «Eerste Officiële Handelsfoor» en de latere promo tors; maar de benaming «Handelsfoor» is strikt taalkundig verkeerd, om redenen hier reeds uiteengezet. Daaraan doen geen afbreuk de opvattingen van «echte woord kunstenaars en grondige kenners van de vlaamse taal» onder de vroegere en huidige stadsmagistraten. Niet alle «Onkruid onder de tarwe», naar het woord van de bekende taalkundige Hippoliet Meert, werd steeds door vroegere deskundigen herkend of er kend. Het «misschien betwistbare» in de bij drage van de h. Schepen, heeft ons dus wel even doen glimlachen, lang niet kwaadaar dig, omdat we wel begrip willen opbren gen voor één argument, met name het feit dat de huidige benaming nu reeds ingebur gerd is. Voor de rest horen en lezen wij liever: Nederlandse instee van Vlaamse taal van het A.B.V. ofte algemeen beschaafd vlaams, spaar ons Heer. KUNSTPROGRAMMA'S De argumenten van de h. Ringoir be treffende het gewraakte ontspanningspro gramma van de Handelsbeurs zijn o.i. voor een groot deel overtuigend. Waar een soortgelijke handelsmanifesta ties nu eenmaal toch beoogt de massa te lokken, zijn bepaalde hoogstaande artistie ke programma's niet erg geschikt. Men kan dit betreuren, o.i. terecht, maar het is een feit waarmede dient rekening te worden gehouden. En omdat we niet per sé over de ganse lijn gelijk willen halen: inderdaad verdiende de Fototentoonstelling in de Bel fortzaal meer aandacht. PRIESTERROEPINGEN Ter gelegenheid van de inwijding van het sekretariaatsgebouw van het Verbond van Katolieke Werkgevers te Antwerpen heeft gr. Daem verklaard «dat onder de kandi daat-priesters in zijn diocees, dit jaar geen enkele komt uit het milieu van de vrije beroepen noch uit het milieu van de werk gevers». Zelf al moet men hieruit geen definitieve gevolgtrekkingen maken, toch zou het in zekere mate ook als verheugend mogen be schouwd worden, in dien dit betekent dat verhoudingsgewijze het aantal roepingen groeit in de bredere bevolkingslagen meer bepaald in de arbeidsmiddens. HET FRANCOFONE BRUSSEL ZWERMT UIT Er is vanwege de kapitaalkrachtige frans- talige Brusselaars een opvallende belang stelling voor oude hoevekens e:« andere klei ne landelijke woningen in W( st-Brabant, meer bepaald in het Pajottenland. A priori moet men daarover niet jammeren. Men mag ook de francofonen de gezonde Vlaamse lucht gunnen... Maar let wel deze immigratie van voor noemde Brusselaars naar de boerenbuiten gaat nu reeds gepaard met een merkwaardig verschijnsel Als één of meer gezinnen in een of ander dorp hun intrek nemen vol harden zij mordicus in hun afkeer voor de taal van hun nieuwe omgeving. Zij vertikken het Nederlands aan te leren, laat staan te praten met de pastoor, de burgemeester, de vleeshouwer, de kruidenier, de postbode, enz... Geen Frans Geen complimenten. Alle wetgeving ten spijt, want de geschiedenis in dit land in acht genomen, zal men er goed aan doen in de toekomst deze evolutie te volgen. Herinner je de oude boerendorpen Wemmei, Kraainem, Wezenbeek-Oppem, enz. Als men achter deze groeiende belangstel ling voor de dorpen in 't Pajottenland de invloed van grondspeculanten-milieus beseft weet dan Vlaamse «boerpcens» VERKIEZINGSCAMPAGNES Vermakelijk is momenteel de lektuur van Volksgazet in verband met de as. verkiezin gen liet moge waar zijn dat de ondervoor zitter van de B.S.P. de welbekende Jos van den Eynde lang met zo onsympatiek is als hij doorgaans lijkt, de viool van het anti- clericalisme, made 1905, blijft hij met veel tremolo's bespelen. Vooral de gemeentebe sturen van 't Waasland, overwegend C.V.P. moeten het verduren vanwege de Jos en zijn kameraden De C.V.P. buiten te Kruibeke, te St. Niklaas, enz. laat Jos schrijven. Bui ten, eruit, gedaan met dat clerikale gedoe Maar ergens laat de onnavolgbare Jos toch doorschijnen dat de gemeenteverkiezin gen geen weerslag zullen hebben op natio naal vlak m.a.w. de huidige regeringskoalitie niet zullen aantasten, om van het Antwerps stadhuis niet te spreken. Daar mogen zij l^ijven de C.V.P., meent de Jos. Zaterdag en zondag heeft de stadsschouw burg op zijn grondvestjes gedaverd: de hon derden kinderen, zowel van officiële als vrije inrichtingen, die er samen troepten om Frans Roggen's bewerking van het sprookje «Sterke Jan» (eigenlijk drie Eu ropese sprookjes handig doorweven) te zien en te beleven, braken de zaal bijna af toen de boze dwerg, dank zij een doortrapte en gemene zet, er haast in saagde met het scho ne prinsesje te trouwen. Op die ogenblikken denkt een akteur: ik speel verdraaid liever voor kinderen dan voor grote mensen. En toch: de leerkrachten en de ouders die de vertonnfg ook bijwoonden, waren niet min der in hun nopjes dan de kinderen zelf. Mis te ne van het teater! Overheerlijke gemeen schapskunst Het Aalsters Jeugdtoneel is niet aan zijn proefstuk- sinds een paar jaar geven een aantal speelsters en spelers van de Aalster- se toneelverenigingen het beste van zich zelf om, helaas totnogtoe slechts éénmaal per jaar, voor de stadsjeugd op te treden. We kregen reeds merkwaardige voorstellin gen van «De Kleine Prins» van Antoine de saint-Exupéry, in regie van Frans De Brul, en van «De Eerste Spiegel van Toejaland» in regie van Kamiel Van Geert. Dit jaar lag de regie in de kundige en bedreven handen van de jonge, talentvolle regisseur en ak teur Walter Boni (Kern '63): een regie die, naar de woorden van Frans Roggen zelf, die de zondagvertoning bijwoonde, beter was dan al wat hij van «zijn stuk» al had zien maken. Het sukses is in eerste plaats te danken aan een regie, die letterlijk alles afstemde op de akteurs én op het sprook jesachtige Hij werd uitstekend gediend door een inderdaad zéér suggestief dekor \an I* rans Wauters, die op de zopas ver nieuwde scene zijn beste beentje had voor gezet. Over de vertolking hoe kan het anders niets dan lof Ook al lijkt het onkies, uit de zeer sterke bezetting een paar na men naar voor te halen, toch lieten vooral twee actrices een overheersend indruk: Jane Van Hoorick als de dwerg, bracht een haast hallucinerende compositie, tot in de puntjes afgewerkt, en drijvend op een zéér hoog toneelpeil. Zij was tot in haar vinger toppen, de belichaming van de kruiperige schurk, die weldra de hele zaal «tegen» had. Chris Boni, als de fee, bracht een even gave, even sublieme vertolking, als de Dro- menfee. De kinderen waren gewoon «weg» van de lieve verschijning, die Sterke Jan en het prinsesje zo handig terzijde stond en tegen de sluwheid van dwerg en draak, haar eigen toverkunst stelde. Herman Slagmulder, in de titelrol, kon steeds op de simpatie van de jeugdige kij kers rekenen en hij kweet zich naar behoren van zijn toch wel zware taak. Zijn krachtige gestalte imponeerde trouwens Een groot deel van het sukses ging verdiend trou wens naar Odilon Mortier, die een twee'aï hakkel-scènes op fantastisch lachwekkende wijze ten beste gaf. Ook Arthur Callens deed zich in dat genre opmerken. Fritz De Coninck was een stoere draak. Mej. Yvette Deprez, als het prinsesje Ro- samunde, had natuurlijk haar lieftallige ver schijning mee en speelde aardig mee. An dere merkwaardige komposities noteerden we van de vier gezellen Frans Wauters als Scherpoor, Kamiel Van Geert als Blaas- mans, René De Wit als snelvoet en André Van Daele als Scherpoog. Richard Van Styvendaele was een zo brave als sympatieke sprookjeskoning, die vlot en natuurlijk ak- teerde en het «snuifje» dat hij bijwijlen nam, onderstreepte de aard van zijn figuur. Verder trad nog mej. Hélène Wauters op, als de «Oil»: haar duidelijke zegging droeg eveneens bij tot het algemeen welslagen net als het beminnelijke balletje van de «vo geltjes», voorgebracht door een stel kleintjes en de zeer indrukwekkende dwergendans in de krocht, gespeeld door een aantal lenige gymnasten leerlingen van de h. Vande Velde Kortom, een pracht van een vertoning, tot stand gebracht met de steun en op initiatief van het stadsbestuur, dank zij langdurige herhalingen en de gehele inzet van Aalsterse toneelamateurs, die nogmaals bewezen hoe «samenwerken» onfeilbaar leidt tot geniet bare vertolking. DE FAR WEST VAN 1944 De (echte) gewezen verzetsmannen waren eerder karig met hun verhaal. De meesten willen liefst niet meer herinnerd worden aan een periode tijdens dewelke zij dreigden gekompromiteerd te worden door twijfelachtige elementen die pas na september 1944 de weerstand ontdekte Die echte verzetsmannen waren te Aalst overigens niet zo talrijk. Hoogstens en kele tientallen die onder de bezetting niet zonder gevaar welbepaalde opdrachten hadden uitgevoerd. Weinigen van hen zijn nog lid van een of andere weerstandsverbroedering. Met velen van hun voormalige tegenstrevers hebben zij gemeen een definitieve afkeer van alles wat enigszins naar politiek ruikt en ook wel af en toe een opwelling van ontroering bij de herinnering aan die jaren Zoiets van de herinnering aan het ding, dan schoner is dan het ding zelve, zoals een Vlaams auteur eenmaal schreef Ook misschien omdat zij teen twintig jaar jonger waren, want de meesten van deze gewezen weerstanders zijn op rijpe leeftijd gekomen. Zij die er nog een politieke katalogus van «Wit en Zwart» op nahouden zijn zeldzaam. Met uitzondering van een paar hebben de meesten seder lang de hand gereikt, letterlijk en figuurlijk, aan diegenen die eenmaal geacht werden aan de overzijde van de barrikade te staan. ANTI-VLAAMS EN ANTI KATOLIEK Meer spraakzaam waren deze laatsten, de zogenaamde incivieken van 1944. Als men oude bescheiden inkijkt moeten er anno 1944 te Aalst nogal ettelijke dui zenden gewee: t zijn Dat verklaait waarom op een zeker ogen blik ca. 1200 mensen in de Pupillenschool werden «opgei ouden» De incivieki-n van 1944 die wij als ge sprekspartners kozen werden ofwel om hun Vlaamse overtuiging slachtoffers van de re pressie, ofwjl uit hoofde van een lidmaat schap van min of meer kollaborerende groe peringen, soms ook omdat zij lezer waren of abonnent van een of ander «verdacht» kultureel tijdschrift, of uit hoofde van hun ambt kontakten dienden te hebben met de bezetters. Er waren er die ook «inciviek» werden verklaard omdat hun broer, zuster, vader of een andere verwante, lid was van een of andere groepering. De meesten van deze voormalige incivie ken konden onvoorwaardelijk eerbied op brengen voor diegenen die daadwerkelijk tijdens de oorlog in het verzet hadden ge staan. Maar allen velden een onverbiddelijk oordeel over de repressie die zij hoofdzake lijk anti-vlaams en anti-katoliek noemden. Konklusie Je kan al die mensen die een maal in troebele en verwarde tijden tegen over mekaar hebben gestaan, als weerstan ders ofte incivieken, thans zonder enig be zwaren of gevaar of incidenten in een ge spreksgroep samenbrengen. Met de grijze haren, de ruimere levenservaring is veelal ook het rijpend inzicht gegroeid. 'T WAS MAAR EEN WOORD En nochtans, twintig jaar geleden was dat anders, 't Was maar één woord Je waart gewoonweg «wit» of «zwart», een an dere mogelijkheid bestond niet. Het had misschien niet eens zoveel te maken met uniformkleuren, maar met een primitieve uiting van een opvatting die van alle tij den is, eigen aan elke massa, wier oordeel nimmer genuanceerd is. Die massa was in 1944 zielsgelukkig, om dat met de komst van de bevrijdende geal lieerde legers, zij vooral bevrijd werd van de angst. De angst die kleefde aan iedere nieuwgeboren oorlogsdag. Zij was de oorlog beu want die betekende benevens veel persoonlijk leed, ook het derven van wittebrood, sigaretten, koffie, en wat al meer kleine levensdingen die de dag kleurde. Die massa was in het Aalsterse nochtans niet erger geterorizeerd door de bezetters als elders. En toch was de reaktie na de bevrijding heftiger dan waar ook. Toch wer den in het Aalsterse niet minder dan 20 woningen in brand gestoken. Toch was de verwarring, de verdachtmaking in het Aal sterse groter dan elders, werden lang na de bevrijding nog politieke moorden gepleegd. Hier kon het gebeuren dat maandenlang nie mand het zou aangedurfd hebben te reage ren tegenover de wekelijkse hetze van een weekblaadje, orgaan van het plaatselijk O.F een weerstandsgroepering die na de bevrij ding plots enorme uitbreiding nam. Zelfs de pogingen van gezaghebbende figu ren uit de verzetsbeweging om hieraan een einde te stellen haalden niets uit. Want einde september was het O.F. te Aalst over wegend kommunistisch en ter plaatse gekon- troleerd door een man die lang voor de be vrijding vanuit zijn Limburgse verblijf plaats, de preciese opdracht had gekregen in 't Land van Aalst als een soort politiek kom- missaris te fungeren. Cox ofte Boeken, zoals deze man heette, kwam inderdaad uit de Limburgse partisa- nenweerstand. Zijn «gezag» zou lange tijd achter de Aalsterse schermen onbetwistbaar zijn. vervolgt P.V.V. LIJST TE AALST De officiële P.V.V. lijst te Aalst is als volgt samengesteld 1. L. D'Haeseieer; 2. A. Waegeman; 3. M. Van Trappen; 4. A. Moreels; 5. P. Breck- pot, 6. G. Van deu Eeue, 7. K. Rombaul; 8. J. Wellekens; 9. F. De Koninck. C.V.P. - MEETINGS te AALST Gewijzigde volgorde der wijkmeetingen van de C.V.P. Zondag 20-9 Groen Kruis (enkel verto ning van de film «Aalst, uw Stad en uw Toekomst») Donderdag 24-9 Kring Immerzeel. Dinsdag 29-9 Sint-Annakring Donderdag 1-10 Sint-Jozefskring Vrijdag 2-10 Heilig Hartkring Maandag 5-10 Kring Mijlbeke Dinsdag 6-10 Sint-Martinusknng Deze meetingen beginnen telkens om 20 uur en op elke meeting wordt de prachtige film Aalst, uw Stad en uw Toekomst» vertoond. De grote slotmeeting gaat door op vrijdag 9-10 in de Rink. C.V.P. LIJST TE EREMBGDEGEM 1. Frans Boel (burgemeester); 2. Dokter Norbert Daem; 3. Firmin De Cremer; 4. De Luyck Maurits; 5. Omer Temmerman; 6. Paul Pereboom; 7. Alfons Bourlon; 8. Mau rits De Bolle; 9. Paul De Mot; 10. Jan De Zwaef; 11. Kamiel Van Der Burght; 12. Frans Verbeiren; 13. Frans Bruyland. C.V.P. LIJST TE WELLE 1. Felix Van Der Poorten (burgemeester) 2. Albert Wachtelaer; 3. Jozef 't Kint; 4. Felix Wellekens; 5. Henri Vergalle; 6. Hek tor Scheerlinck; 7. Frans Vandersmessen; 8. Antoine Van Trappen; 9. Albert De Bruyn 10. Leopold Verdoodt; 11. Guido De Backer. igiipgT' Dc Hammarskjold Bibliotheek van de U.N.O. te New-York 400.000 boekdelen

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1