en omstreken Het LepeEre Aalsferse correspondentie uit Amerika Klein Logboek C SPE, NEC MEÏU Aanmoedigingsprijs voor Willem M. Roggeman met eenakter Dodelijk werkongeval te Nieuwerkerken l® y? Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement v, 230,F Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 20e JAARGANG Nr 74 Zaterdag 19 septembe 1964 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER «Wat is dat, waarvoor gebruikte men dit ding Dit is een vraag die gewoonlijk gestel d wordt door de bezoeker van ons stede lijk museum, wanneer hij voor die twee ongelijke koperen kroezen staat, met een steel aan elkaar verbonden: het is geen keukengereedschap, is het soms een oude maat Eigenlijk is het niets anders dan een belastingsbiljet, een belasting te betalen in natura, voornaamste bron an inkomsten voor het hospitaal geduren de 550 jaar Vooraleer het graan te verkopen in de Korenhalle of daar tegenover op de Oude Graanmarkt fnu Sint Maartensplei n) mocht het Gasthuis een lepel graan scheppen uit iedere zak. Ook het ingevoe rde graan, evenals het lijnzaad en het mout, naar de stad gebracht om rechtstreeks verkocht te worden aan de burgers, moest «verlopeld» worden. Alleen het eigen gewas en het koren dat bestemd was voor de bakkers en de brouwers, ontsna pte aan het lepelrecht. Tot in 1540 schepte men met een en dezelfde lepel. Ging het om een kleine zak. dan schepte men «op zijn navenant». En aangezien iedereen vond en nog vindt dat hij te veel belasting betaalt, ontstonden er betwistingen. Keizer Karei, een praktisch man, beval een kleinere kroes te laten gebruiken voor de zakken van minder dan een sister (49 kg). Zo ontstond de dubbele lepel. Maar nog trachtten de handelaars zich op allerlei manieren te onttrekken aan het lepelrecht, het leidde tot processen, bedreigde soms de plaatselijke economie... maar de Zusters gaven niet toe en tot aan de Franse Revolutie wisten zij deze bron van inkomsten in stand te houden Deze vorm van belasting bestond ook in andere steden, o.a te Gent. Aan de achtergevel van het Oud-GaSth uis, dit is de gevel die uitzag op de Oude Dender, bemerken wij een klein uitspringend gebouwtje dat het architekturaal zeer goed doet. Maar zou het tevens geen praktische rol hebben gespeeld Was het geen uitkijkpost die er moest over w aken dat de graanschepen die voorbij voe ren hun belastingsplicht met verzuimden Een aanlegplaats was er zeker, die heeft men gedurende de herstellingswerken gevonden achter de kapel V.V.A.K. Twee autodieven in de val te Erembodegem Tijdens het weekeinde gebeurde 's nachts op de Brusselsesteenweg een ongeval toen een personenwagen te pletter reed tegen een boom ter hoogte van de Scherrestraat. De gemeentelijke politie werd slechts 's an derendaags over het ongeval verwittigd en toen men ter plaatse kwam vernam men van ooggetuigen dat de chauffeur de zwaar be schadigde personenwagen jn de steek had gelaten en spoorloos was verdwenen. De politie vond zulks natuurlijk zeer verdacht en stelde onmiddellijk een onderzoek in waarbij werd uitgemaakt dat het hier om een gestolen wagen ging. Daar men over de persoonsbeschrijving beschikte van de ge vluchte autodief stelde men onmiddellijk in de omgeving van de Brusselsesteenweg een grondig onderzoek in, dat echter zonder re sultaat bleef, alhoewel geruchten de ronde deden dat de autodief reeds maandagavond was aangehouden, wat echter door de politie werd gelogenstraft. t De politie bleef echter waakzaam en toen men woensdagnacht twee verdacht doende personen met een wagen bemerkte was men er als de kippen bij om hen bij de lurven te vatten. Het bleek meteen een dubbelslag te zijn, want niet alleen de autodief had men gevat, doch ook een andere zware jon gen, die niet aan zijn proefstuk schijnt te zijn. Beiden waren immers weer aan de haal met een andere gestolen wagen Het die- venpaar werd voor ondervraging overgc^ bracht naar het politiebureel van Erembode gem, waar hun identiteit werd vastgesteld als F. G. uit St. Pieters Leeuw en D. D. uit Brussel. Zij werden donderdagvoormiddag naar de gevangenis van Oudenaarde overgebracht. C.V.P. OPHAALDIENST VAN ZIEKEN, GEBREKKIGEN EN OUDEN VAN DAGEN Voor de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen van 11 oktober 1964 organiseert de Christelijke Volkspartij van de stad Aalst opnieuw een dienst voor het ophalen van de zieken, gebrekkigen en ouden van dagen die hun stem wensen uit te brengen. Deze kunnen zich laten inschrijven in het Groen Kruis, Sint-Jorisstraat 26 Aalst (te lefoon nr. 239.65) vragen naar dhr Pierre Teirlinck, Welvaartstraat 52, Aalst (private telefoon nr 271.96.) Voor 11 oktober zullen de ingeschrevenen een bericht ontvangen dat hen het uur zal meedelen waarop zij naar hun stemlokaal zullen vervoerd wor den. ONDERGRONDSE HOOGSPANNINGSKABEL DEFEKT TE AALST Omstreeks 16 uur deed zich op 15 septem ber te Aalst een opeenvolging van defek- ten voor op ondergrondse hoogspannings kabels. Een zevental kabels vielen aldus praktisch gelijktijdig uit. Dit had voor gevolg dat een belangrijk gedeelte van de stad Aalst vanaf dit mo ment zonder stroom viel. Onmiddellijk werd door een groot aantal personeelsleden van de N.V. Gas en Elektriciteit van Noord Bel- gie aan de opzoekings- en herstellingswerken begonnen. Ook tijdens de nacht van 15 op 16 september werd koortsachtig doorgewerkt Al deze inspanningen konden niet belet ten dat eerst in de namiddag van 16 sep tember de stroomlevering terug verzekert werd. DE LITERAIRE PRIJS «DIRK MARTENS» «Kilian heeft de ogen geopend» Er is geen laureaat voor de Literaire Prijs «Dirk Martens» die dit jaar was voorbehou den aan toneelwerk. Wel heeft de jury een aanmoedigingsprijs toegekend aan de jonge letterkundige Wil lem M. Roggeman voor diens ingezonden stuk, een eenakter «Kilian heeft de ogen geopend». Dit werk werd reeds vroeger te Brussel en te Gent opgevoerd. (N.V.) Slachtoffer vader van 6 kinderen Tijdens een karwei in het kasteel Schotte te Nieuwerkerken is de genaamde Jozef Van de Velde, loodgieter van beroep en wonende in de Dr. André Goffaertstraat te Aalst, ge- elektrokuleerd. De dood trad vrijwel ogen blikkelijk in zodat hulp niet meer mocht baten. Amper 34 jaar laat het slachtoffer een weduwe na met zes kinderen. Corvallis, 12 september En zaterdagmorgen! gingen we op cam ping-trip naar Zuid-Oregon We vertrokken tamelijk vroeg en kampeerden met de kam- ping-car. 't Was zeer fijn weer en vertrok ken van Corvallis over Junction City, Euge ne, Oakridge. Vanaf Eugene rijd je de Cascade Mountains m. Hoge, zeer hoge be boste hellingen en hier en daar een aller hoogste besneeuwde top. Bij Salt Cr. Falls hebben wij gepikmkt. Een waterval van 286 voet. d.i. ongeveer 90 meter. De waterval is enig mooi. maakt een gedruis van jewelste. En dan die om geving Dat kun je je onmogelijk voorstel len. We reden verder over de Willamette- pas, langs Odell Lake, altijd maar door bossen, bossen, en nog bossen (het zijn naaldbomen). Dan over Chemult, vervolgens rechts af om het Crater Lake National Park langs de noordingang binnen te rijden: on dertussen hebben we ook al een pas van bij de 2000 m. overgereden. Eerst rijden we door een woestijn van puimsteen en berei ken dan het Crater Lake. Dit meer is ont staan na de uitbarsting van de Mount Ma- zama die vroeger meer dan 4000 m hoog was. Na de uitbarsting vormde zich in de krater een meer dat nu meer dan 600 m diep is, het diepste meer in de Ver. Staten. Het heeft 10 km diameter en 25 km omtrek Maar het lijkt helemaal zo groot niet omdat het in een oogopslag te overschouwen is Ook omdat de lucht zo helder is. En blauw! En het meer is nog blauwer. Dit komt om dat het water klaarder is dan drinkwater, in dikke lagen helder water donkerblauw is, we hier 2000 m boven de zeespiegel staan. En overal rond het meer ligt puimsteen, gestolde lava en stof van de as. Het is groots En er zijn oneindig veel eekhoorntjes; en ze komen zo dicht en zijn zo grappig Zwar te beren lopen er in vrijheid rond maar ze zijn nog altijd gevaarlijk hoor Ik zag er een vrij grote en wat later een moeder- beer met haar drie kleintjes achter haar, enig, en dat wiegt zo gezellig Om verder te gaan, we bleven daar kamperen en koud dat het was. 's Anderendaags 's morgens was het bewolkt en ijzig koud. Om 11 uur was het nog maar 3 graden Celsius. Dan zijn we op de top van de Watchmann ge weest dat is een van de toppen rond de krater zeer hoge en vermoeiende klim in de puimsteen en dat rolt zo, erger nog dan keien We zijn ook afgedaald tot aan de rand van het meer. De afstand van de rand van de krater (op zijn laagste punt) en het meer is, langs het pad (dat zeer stijl is) 1,5 km. Ongelooflijk, niet Dan zijn we helemaal rond gereden, ongeveer 55 km en naar de Pinnacles gaan kijken dat zijn een soort rookschouwen, helemaal in die grijze as. Enig. En je ziet zo ver daar. We zagen de Mount Shasta in Noor-Califomie en al de meren daar rond, zoals de Klamath Lakes en Diamond Lake met Mount Thielsen een zeer hoge scherpe top. Zondagmorgen reden we verder langs de West-uitgang van het National Park en de Rogne-River, een buitengewone wilde ruwe bergbeek, langs Medford naar Ashland, he lemaal in het Zuiden. Want Ashland is Ame- nka's eerste Shakespeare-theater elk jaar Festival in open lucht. We zagen er The Merchant of Venice, enig vertolkt, in een enig kader, midden in een park, Lithia Park met vijvers, stortbeekjes, enz., aangelegd en getekend door dezelfde architekt die het Golden Gate Park te San Francisco aanlegde. De volgende dag, maandag dus, ging het verder. Eerst naar Jacksonville, dat is Ore gon 's historische stad, in de tijd van de fameuze Gold-rush de voornaamste stad van Oregon. Er werd in Zuid Oregon veel goud gevonden. Dat stadje nu is bewaard gebleven in de stijl van toen. We bezochten er het museum met Indiaanse wapens, kleren, le genden, enz.; ook met allerlei traditionele gebruiksvoorwerpen van de pioniers en de goudzoekers; een reeks kostbare gesteenten verhalen over moedige pioniers, enz. Echt fijn. Dan reden we naar Gold Hill the House of Mystery. Dat is een plaats waar een soort magnetisch veld heerst en een balletje berg af rolt, ja dat is normaal, maar ook weer bergop kan rollen. Dit is maar een voor beeld. Ik weet niet wat ik er van kan gelo ven en m'n Amerikaanse paps, Mr. Lincoln (Dr. in de Physica) weet het ook niet er is niets wetenschappelijk over verschenen, zegt hij. Dan reden we door, over Grants Pass, naar het zuiden toe, naar Oregon Caves, National Monument. Daar kampeerden we weer en gingen er de grotten bezoeken die zijn buitengewoon. Er is een bananentros- senboom, aardappelveld, popcorn, Niagara- falls enz., alles in de formaties. Mooist van al is Paradise Lost, een kleine zaal, maar... Toen we uit de grotten kwamen was er juist zo'n rode zonsondergang 'hoven de Siskiyou-Mountains (ruik je de Indianen in die naam maar ja, Amerikanen lopen daaraan vlug voorbij. En dan de dinsdag reden we door naar het zuiden, door de «Redwoods» van Noord-Kalifornie dat zijn zeer hoge, brede bomen (omtrek ongeveer 30 passen van mij) die honderden misschien duizenden jaren oud zijn. En van Crescent City ging het naar huis toe, langs de kust ongeveer 550 km tot Corvallis. En welke kust Gebergte tot op het strand en dan nog formidabele rotsblokken in het water. Gans de trip door was een aaneenschake ling van bossen, stortbeekjes, watervallen, meren en nog meren. Oregon, cool green, Vacationland Lieve V.d.B. I AMERIKA MENGELMOES VAN VOLK EREN Op bovenstaande kaart van de Verenig de Staten is aangeduid waar de meeste inwijkelingen zich gevestigd hebben. 1) Canadezen; 2) Engelsen (de «Pelgri ms»); 3)Ieren; 4) Portugezen; 5) Polen; 6) Zwitsers; 7) Engelsen (Jamestown) 8) Schotten, Ieren, Engelsen; 9) Grieke n; 10) Negers; 11) Engelsen, Ieren, Schotten; 12) Duitsers; 13) Nederlanders; 14) Slaven; 15) Nederlanders: 16) Fin nen: 17) Duitsers, Polen, Skandinaviers; 18) Italianen, Slaven; 19) Fransen; 20) Fransen; 21) Tsjechen, Duitsers, Zweden. 22) Denen, Finnen, Noren. Zweden: 23) Mexikanen, Russen; 24) Engelsen, Ieren, Mexikanen, Schotten; 25) Spanjaarden; 26) Spanjaarden: 27) Schotten; 28) Chinezen, Ieren; 29) Engelsen, Mexikanen. Spanjaarden; 30) Finnen: 31) Armenicrs; 32) Italianen, Portugezen, Spanjaarden; 33) Engelsen, Schotten; 34) Japanners; 35) Grieken, Italianen, Portugezen, Spanjaarden, Zwitsers. WIJ DRAGEN HET MASKER OP DE JUISTE PLAATS Het zijn niet alleen Aalsterse verenigin gen die ten rechte of ten onrechte klagen over karige stadstoelagen. De bekende Brugse Totetrekkersgarde is ook niet tevreden met de 1000 F die de vroede vaderen hun schenken. Derhalve gaan zij, de Totetrekkers, hun goed recht eisen en zitting trachten te krij gen in de Brugse gemeenteraad, tot jolijt van de enen en tot ergernis van de anderen. Vandaag wordt door deze Brugse humoris ten een eerste tegensprekenjke massa-mee ting ingericht met daverende muziek en felle toespraken met als slogan Stemt voor de Totetrekkers, zij dragen het masker op de goede plaats... O, Aalstenaars, ween van spijt. SOCIALE GESCHIEDENIS VAN HET AALSTERSE LOUIS PAUL BOON werkt momenteel aan een nieuw boek dat de sociale pioniers tijd van de streek tijdens de periode van 1870-1914 tot onderwerp heeft. Wat tot dusver in dit verband verscheen heeft grotendeels betrekking op de opkomst van de kristen-demokratie meer bepaald het Daensisme. Het opzet van de Aalsterse romanschrij ver en journalist is echter veel ruimer en zal dan ook een leemte aanvullen voor wat o m. betreft de geschiedenis van het socia lisme alhier, waarvan men de eerste sporen aantreft rond de jaren 1883 toen Ward je Anseele in de herberg «De Balkon» zijn eerste meeting hield. Boon's werk zal ongetwijfeld een belang rijke bijdrage vormen tot de geschiedenis van het Arm Vlaanderen. CESARS GRILLEN Op het Ministerie van Openbare Werken dienst wederopbouw houdt men er alleszins zonderlinge zeden op na, als we een lezer mogen geloven. Deze man heeft dezer dagen van de be trokken dienst een zeer dringend verzoek ontvangen tot terugbetaling van 549 fr., zijnde ten onrechte uitgekeerde oorlogsscha devergoeding. Als traagheid een hoofdzonde is dan heeft dit Ministerie in onderhavig geval alleszins een record behaald. Want niet alleen, dixit im/t' lezer, is er nooit van een soortgelijke betaling sprake geweest,, maar daarenboven verwijst Wederopbouw naar een recent schrijven in dato 20 december 1956... Vraag Wat kost zo'n nutteloos geschillen- dossier aan de belastingbetaler PROVINCIALE BAAN Toen een paar jaar geleden de ridders van de «Ronde van Frankrijk» doorheen onze kontreien trokken, werd in aller haast te Bambrugge. een geeelte van de provin ciale weg naar Oudenaarde hersteld. De verdere «behandeling» van deze voor historische heirweg te Burst en te Borsbeke werd alsdan een belofte op korte termijn. Was dat een «kiesbelofte»

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1