0e m omstreken OUD-GASTHUIS nieuwe perspectieven voor kuituree! leven Bedenkingen bij een derde lustrum Tragisch werk ongeval te Welle Klein Logboek NEC SPE, NEC MEÏU MUZIEKLEVEN verkiezingskroniek - verkiezingskroniek - verkiezinqs w m o'fl-alóteróe ^EÖocumeMteM 20e JAARGANG Nr. 77 Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. Donderdag 1 oktober 1964 2,50 F HET NUMMER WEEKEND ACTUALITEIT Er zijn daar op de zolder van het pas ingehuldigde gerestaureerde Oud-Gast huis heel wat suggesties vooropgesteld in verband met het kuitureel leven te Aalst. Dat bewijst meteen de werkelijke belangstelling en enthousiasme voor het Oud-Gasthuis. Weze ten andere gezegd dat een zeer representatief publiek aanwezig was op de inhuldigingsplechtigheid wat (oppassen Marie, een gevaarlijke tijd) meteen bewijst dat in weerwil van deze electorale perio de «Aalst» zich toch nog op zijn best kan tonen. De plechtige openstelling van het Oud- Gasthuis werd voorafgegaan door een aca demische zitting in de feestzaal van het stadhuis, waar schepen Claus niet alleen sprak over het herstelde gebouw, doch ook wees op de demping van de Oude Dender, waar een prachtige laan werd aangelegd. Hij dankte vooral de heren Fritz Courteaux en Ignace De Vos, die met de meeste be zieling de herstellingswerken hebben geleid Prof. Lemaire gaf een historiek over de restauratie van historische monumenten, waarna schepen Van Hoorick aan het woord kwam. Spreker betoogde dat de opening van het Oud Hospitaal een grote weerslag zal hebben op het toerisme in de Dender streek en op de culturele uitstraling. Hij deelde tevens mee dat in deze gebouwen een Dirk Martenszaal, een Pieter Couckezaal en eén Valerius De Saedeleerzaal zullen onder gebracht worden Tevens zullen pogingen aangewend worden om het oudste huis van de stad aan de Lange Zoutstraat te klasseren als monument. Het Johannes Okeghemgezelschap luister de deze academische zitting op, waarna met de fanfare van de stedelijke vrijwillige Brandweer een optocht werd gevormd naar de nieuwe laan aan de gedempte Oude Dender. Deze zijarm van de Dender, die langs de Burchstraat aan de Werf in de Dender vloeide, werd door alle Aaistenaars verafschuwd. Na zovele jaren het stadsbeeld ontsierd te hebben, kwam nu een nieuwe laan in de plaats, die van de Werf vertrekt en langsheen het Oud-Gasthuis toegang geeft tot de Alfred Nichelstraat. De heer Alberic Nichels, kabinetsattaché van minister Bohy, van Openbare Werken, schetste het verloop van deze werken, waar van het bedrag opliep tot negen miljoen frank. Hij stelde andere openbare werken in de stad in het vooruitzicht, o.m. verkeers- werken aan" de Kattestraat, de Keizerlijke Plaats en het brandweerarsenaal. Burgemeester Blanckaerl drukte zijn vreugde uit over de voltooiing van deze nieuwe laan, waarna de heer De Paepe, namens het Verbond van de Dekenijen, het stadsbestuur dankte voor deze schitterende verwezenlijking. Nadat de heer Nichels het symbolisch lint had doorgeknipt werd door de personalitei ten een bezoek gebracht aan de nieuwe laan, het Oud-Gasthuis en aan de tentoonstelling van Aalsters Kunstbezit. Wanneer men de lijst van de grote en de minder grote sterren, die de muziek avonden van Pro Arte opluisterden gedurende zijn vijftienjarig bestaan de lijst is in feite uitgegroeid tot een indrukwekkend palmares denken wij in de eerste plaats niet zo zeer aan de kunstenaars zelf, noch aan de zeer verdienstelijke in richters, aan wie we nochtans danken dat een groot deel van de koncertavonden gedegen muzikale evenementen werden. Veeleer gaan onze gedachten naar hem, die dergelijke prestaties in onze stad mogelijk maakte de veel te vroeg ontvallen en bijzonder begaafde musicoloog Stephan de Jonghe, aan wie de Aalsterse muziekliefhebbers veel verschuldigd zijn. Ni. In de dertiger jaren schonk hij hun een bloeiend concertleven, een realisatie /dje voor die tijd slechts in grote steden leefbaar scheen, en dan nog voor een zeer beperkt publiek. De Jonghe bewees het tegenover gestelde en dat niet alleen hij droeg daar enboven nog op ontzaglijke wijze bij tot het vormen van een auditoire met goede smaak en muzikale zin. Hij leerde zijn luisteraars de echte mu ziek smaken, hij hielp hen door te dringen tot de diepten van werken welke voor velen onbekend waren en wist aldus een niet ge ringe belangstelling te wekken voor de gro ten van de muziek Pro Arte richt drieikoncerten in per jaar. Drie avonden van oprecht kunstgenot voor de toehoorders, maar van moeizame voorbe reiding voor de inrichters. En voor de jeugd pp de schoolaudities het onvervalst luister genot van een jong publiek, dat wars van snobisme, oren en hart openzet voor de schoonheid van de muziek. Op dit gebied werd zeer verdienstelijk werk geleverd, volkomen in overeenstem ming met de geest van De Jonghe. Werd op deze heerlijke namiddagen niet vaak in de harten van vele kleine luisteraars die vonk opgewekt welke van hen later echte muziekkenners maakte, die deze kunst in al zijn vormen trachten te benaderen. Dat een jeugdig publiek ook voor meer ernstige muziek boordevol enthousiasme kan zijn, is een vaststaand feit. Zo kon men tij dens de recente opvoering van Britten's War Requiem voor de televisie, tijdens de flitsen die de kamera's ons toonden van het publiek, getuige zijn van geboeide gezichten bij tal van jonge mensen. Hoe langer hoe meer vinden zij trouwens de weg terug naar koncertzaal en opera, niet omdat het goed staat, maar omdat zij er oprechte be langstelling voor opbrengen. Zijn vijftienjarig bestaan wil Pro Arte op passende wijze herdenken door het ge ven van drie belangrijke concerten. Voor het eerst werd een beroep gedaan op Jean Claude Van Den Eynden, onze jeugdige landgenoot (1947) leerling van E. del Pueyo, die zich naar aanleiding van de recente Koningin Elisabeth wedstrijd zo gunstig deed opmerken en een derde plaats veroverde. De merkwaardige en bijzonder simpatieke artiest Eduardo del Pueyo zal het optreden van zijn briljante leerling met zijn tegenwoordigheid vereren. De tweede avond brengt ons het ensem ble van de wereldberoemde fluitist Jean Pierre Rampal, de zo zeer gegeerde naam op beste internationale muziekfestivals. To slot krijgen wij een prestatie die van de i richters een meer dan gewone dosis moed en organisatievermogen vergen en dan ook tot een unicum mocht uitgroeien in het Aalsterse koncertleven de integrale uit voering van Bach's Johannespassie in de St. Martinuskerk, dat monument van archi- tekturale schoonheid en onvolprezen akoes tiek. Mogelijks wordt dit de start van een traditie die de faam uitmaakt van grote en ook kleine steden in binnen- en buitenland. Wij wensen Pro Arte veel artistieke wind in de zeilen en tevens de medewerking die deze groepering verdient. Zijn programma's zijn een ruime belangstelling vanwege alle lagen van het publiek overwaard. Dr. J. V. M. De tijd van banale verkiezingspamfletten behoort tot het verleden. Niet alleen maakt de propaganda het voorwerp uit van ernstig studiewerk, maar Ame rika achterna worden ook andere doeltreffende middelen aangewend. In Zoetenaaie wordt het reeds gedaan met stekjesdoosjes, stylo's, enz. (stem voor. maar in onze goede stede is men reeds een hele stap verder Zoals de lezer reeds weet gaan ook alhier vriendelijke charmante hostess de resp. partijen kracht van aantrekkingsvermogen bijzetten. Hier dan een gezellige groepsfoto van de C.V.P. kandidaten, geleid door voor zitter Marcel De Bisschop. C.V.P. MEETINGS te AALST Gewijzigde volgorde der wijkmeetmgen van de C.V.P. Donderdag 1-10 Sint-Jozefskring Vrijdag 2-10 Heilig Hartkring Maandag 5-10 Kring Mijlbeke Dinsdag 6-10 Sint-Martinuskring Deze meetingen beginnen telkens om 20 C.V.P. LIJST TE MERE 1. Den Herder Frans (uittredend burge meester); 2. Neckebroeck Cyriel (uittredend schepen); 3. De Groot Alois (uittredend schepen); 4 Vindevogel Piet (uittredend raadslid); 5 Beirens Frans (uittredend raadslid); 6. Bontinck André (uittredend raadslid); 7. Van der Biest Hector; 8. Dool- aege Alfons; 9. Van den Bossche Frans. 10. Wijns Alfons; 11. Batens Louis. Er is ook een Socialistische lijst met. als aanvoerder De Muyter Philemon en een Liberale met als kopman Lievens Michel. STAD AALST NUMMERS DER VERSCHILLENDE PARTIJEN Socialisten 1 P.V.V. 2 Communisten 3 Volksunie 4 C.V.P. 5 Zelfstandige- en Gemeentebelangen 6 N.O.P. 7 CHAUFFEURS en HELPERS BEGELEIDERS van de C.V.P. OPHAALDIENST Vrijwillige chauffeurs en helpers-begelei ders, die zich op 11 oktober 1964 in dienst kunnen stellen van de C.V P.-ophaaldienst, gelieven dit mee te delen aan volgend adres: C.V.P. secretariaat, Dr. De Moorstraat, met opgave van de uren wanneer zij kunnen rijden of meerijden. POLITIEKE DEPANNAGE U ook wordt vrijwillig gemeentelijke RAADGEVER. Telefoneer uw voorstellen, suggesties of mededelingen na 19 uur 's avonds. OP DE GROENE LIJN nr. 218.93. of schrijf naar het C.V.P. Sekretariaat, Dr. De Moorstraat 14 Aalst. Na dit nummer 218.93 te hebben gedraaid zult gij de volgende tekst horen «U spreekt met het automatisch registra tietoestel van Apotheek De Bisschop. Gelieve desgewenst uw naam en adres te vermelden. Van op mijn teken kunt U 2 minuten spreken. De opening van het Oud-Gasthuis met de tentoongestelde kunstschatten heeft in Aalst sensatie verwekt De oelangstelling is buitengewoon, vreemdeling zo wel als Aalstenaar staan vol bewondering om de sobere maar innige schoonheid van het gebouw, evenals om het miljoenenkunstbezit dat hier is samengebracht. Wij willen nu echter de bezoekers eens bijzonder attent maken op de aanwezig heid van dertiende-eeuwse perkamenten stukken die zij nooit meer te zien zullen krijgen en die het ontstaan van het Oud-Gasthuis vertellen. Wat een sierlijk stijl schrift en dan die prachtige lakzegels. Een aankoop van grond door het Hospitaal van O. L. Vrouw in 1236 bewijst het vroegtijdig bestaan van een ziekenhuis te Aalst. Er is ook de schenkingsakte van Joanna van Constantinopel, oorzaak van de oprichting van dit Nieuwe hospitaal binnen de muren (febr. 1242)het afstaan van het Lepelrecht door de Schepenen (4 juni 1242)... het vaststellen van het getal zusters op vijf door de Bisschop van Kamerijk (1265). de bescherming verleend door Paus Martinus (1284)... zovele littekens van de groei dezer stichting! En dan het zegel van Joanna (1242), van de poort van Aalst (1289), van het O. L. Vrouw Hospitaal (1351). Het zijn alle stukken van buitengewone historische waarde. Vooral aan onze studerende jeugd warm aanbevolen p Voor Muziekliefhebbers THANS OOK DISCOTHEEK TE AALST Zondagvoormiddag werd in de lokalen van de stadsbibliotheek aan de Kattestraat, de nieuwe discotheek plechtig geopend. Voor taan zullen de muziekliefhebbers ook hun gading kunnen vinden in een belangrijke keuze van muzikale meesterwerken. Bij gelegenheid van de opening, zondag voormiddag, werd o.m. het woord gevoerd door de heer Schepen Van Hoorick en de heren Torfs en Dehain, hoofdbibliothecaris sen te Mechelen en te Hasselt. EN DE REEKS GAAT VOORT! INBRAAK te AALST Daders bij de lurven gevat In de nacht van maandag op dinsdag wer den de bewoners aan de Jan Bijlstraat ge wekt door het lawaai van neervallend glas scherven. Dra stelde men vast dat ingebroken was in de olektriciteitszaak van de h. Kelders. Verschillende radio's werden ontvreemd. Ingevolge een onderzoek van de stadspo litie konden de inbrekers geidentificieerd worden; het betreft een zekere K. V. D. M. en R. G. uit Aalst. Beiden werden opgeleid en ter beschikking gesteld van het gerecht. Metselaar uit Nieuwerkerken op slag gedood Gistervoormiddag heeft zich te Welle een tragisch werkongeval voorgedaan, waarbij een inwoner uit Nieuwerkerken om het le ven kwam. De man, een metselaar zou vol gend jaar op pensioen gaan. Tijdens het werk op een stelling van een in opbouw zijnde woning, verloor de 64 ja rige metselaar Petrus De Boeck, Bremtstraat 36 te Nieuwerkerken, plotseling het even wicht en stortte naar beneden. De ongeluk kige kwam op het hoofd terecht en werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het dodenhuisje te Welle overgebracht. De rijkswacht van Denderleeuw deed de nodige vaststellingen. VOORZITTER A.C.V. AALST Voor de 19e maal werd de heer Richard De Schepper herkozen tot voorzitter van het A.C.V.tijdens de recente bijeenkomst van de Verbondelijke Raad in het Groen Kruis. Meteen werden aldus de verdiensten be klemtoond van deze sympatieke figuur, die sedert jaren met de volledige inzet en met een ruime kulturele en sociale belangstelling in dienst staat van de kristelijke arbeiders beweging. Tijdens deze vergadering van de Ver- bondsraad werd door A.C.V. sekretaris, de heer Willy De Turck, het zeer belangrijke jaarprogramma 1964-65 afgekondigd. In een treffend slotwoord heeft Z.E.H. Schotsaert, een oproep gedaan om de ko mende strijd op waardige wijze te voeren, men inachtneming van ieders opinie. CAMILLE HUYSMANS WEET HET BETER Het «luisteren» is een kunst en een deugd die naar het heet, de wijze kenmerkt. Marcel de Neckere, hoofdredakteur van het rebellerende socialistische weekblad «Links» is bij Camille Huysmans op bezoek geweest Het was, naar de intervieuwer me dedeelt, een monoloog. Camille was niet bijster enthousiast over de herdenking van de stichting van de Inter nationale. Over buitenlandse politiek Oost-Duits- land is vredelievend en bedreigt niemand. In West-Duitsland steekt het militarisme echter weer de kop op. Een raad van Camille aan de jonge poli tici Als men u van iets beschuldigd, beken dan dat u het gedaan hebt en doe er nog een schep bij. «Politici zijn dieren die men met zacht heid moet behandelen» was nog een ander advies van de grijze socialistische eminentie. AFKEURENSWAARDIG Als onze inlichtingen juist zijn, ziet het er naar uit dat de verkiezingscampagne te Aalst tijdens de laatste dagen toch een per soonlijk karakter zou krijgen. Althans in die middens waar gewezen partijgenoten thans met «getrokken messen» tegenover mekaar staan. Dat daarbij eens te meer de vlag van het jsfiM uapjo.w pjaajioidxaag auisittoujed des te meer op de bedenkelijkheid van deze methode. De publieke opinie zal over een soortge lijke campagne slechts haar afkeuring uit drukken, wie er ook het slachtoffer moge van zijn. STERKE JONGENS Een Haagse sociale vereniging heeft als werkplan voor dit jaar het organiseren van wandelingen met zwaar gehandicapte men sen die alleen in een rolstoel of auto kun nen vervoerd worden. Daarvoor is vanzelfsprekend ruime hulp nodig. Wie zich aangeboden hebben, spon taan en met simpatieke belangstelling De Haagse sterke jongens... AALSTERSE KUNSTSCHILDERS Werk van de Aalsterse kunstschilder Wil lem Mechnig zal eerlang worden geexpo- seerd te» Frankfurt (Duitsland). In Zwalmlandia te Maria-Latem, wordt vanaf 17 oktober ek. een tentoonstelling ge houden door Etienne Le Compte. Aanvang 1965 zal te Aalst een groepsten toonstelling worden gehouden met o.m. werk van Slabbinck, Wolffens, Mechnig, P. Van den Abeele, enz. AALSTERS KNAPENKOOR NAAR DUITSLAND Het bekende knapenkoor van St. Maarten- instituut, Cantate Domine zal aanvang december optreden te Dusseldorf.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1