en omstreKen iri A n Water en luchtbezoedeling noopt tot grondige aanpak. Klein Logboek Aalsterse raad lichting '58 J zegt nog geen adieu Exotische pracht \n Belfortzaal te Aalst Jonge man verongelukt él Erembodegem NEC SPE, NEC METU lenderzone: Hygiënisch Noodgebied B.S.P. leiding Aalst beraadslaagt. BOERENPSALM van Felix Timmermans in het Afrikaans 1» - met iff, den Gazet van Aalst te unen k. JJ* 20e JAARGANG Nr. 85 ook- VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F BUREEL: SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. Donderdag 29 oktober 1964 2,50 F HET NUMMER De taalkundigen zullen het over een boeg moeten smijten voor wat aangaat de interpretatie van sommige gezegden. e) Was b.v. voorheen het bekende «Leven als een vis in het water» een zeer dui delijke aanwijzing voor een onbekommerd, vrij en prettig leventje, dan moet dat taan heden ten dage gans anders worden verklaard, zeker als met dat water wordt be doeld de onwelriekende chemische samenstelling die de Dender vult. tmmm Natuurlijk is de bevuiling ofte bezoedeling van de waters een nationaal pro- bleem, maar in onze streek heeft het sedert jaar en dag erontrustende afmetin gen genomen. Een probleem dat niet alleen de vissers maatschappijen aanbelangt maar ook de mensen uit de streek. Dit is nog eens duidelijk gezegd geworden op Adriaansabdij te Geraardsbeergen. een studieweekeinde in de St. LUCHTBEZOEDELING: HOOG COEFFICIENT Het is zeker niet de eerste maal dat de aak te berde wordt gebracht. Men kan ook uet zeggen dat de omvang van het pro bleem aan de openbare streekmstanties is (oorbijgegaan. Bepaalde tussenkomsten o.m. fanwege oud-volksvertegenwoordiger A. van nnenlen Berghe zijn niet zonder resultaat ge- lEVtyeest. Van de zijde van het Komitee voor illen-tkonomische Expansie te Aalst werd even- le Aens bij herhaling aangedrongen op een sa- 2 haiering. Maar inmiddels, spijts de oprichting Vos/an nieuwe zuiveringstations is de vergifting detfan de Denderwaters dermate gevorderd dat ielf de grondmodder van deze rivier niet iclu,)!ïnSer meer de giftstoffen kan aboserberen ïedte met de gekende gevolgen. Niet ten onrechte is dan ook andermaal beklemtoond geworden dat de Denderzone als een hygiënisch noodgebied kan be schouwd worden. Inderdaad zou blijken dat het coefficient van. de luchtbezoedeling, mede ingevolge de Dender, voortdurend hoger ligt dan elders. MOTIE NAAR BRUSSEL Uit diverse kringen hebben woordvoer ders op voortnelde studiedag, ingericht door de Stichting Lodewijk de Raet, gewezen op de schadelijke gevolgen. Prof. van Houtte die een onderzoek heeft gedaan betreffende de vergiftiging van de Denderwaters, zei o.m. -dat vastgesteld werd dat het traject Ninove-Dendermonde voor de visteelt als het ware uitgeschakeld is. De h. Fobert van Denderleeuw, die na mens een kommissie voor hygiene verslag uitbracht herinnerde nog eens aan de diver se oorzaken die aan de grondslag liggen van de huidige situatie. Zeer terecht werd door een vertegen- wooridiger van de Vlaamse Toeristen bond ook de nadruk gelegd op de schadelijke invloed voor de toeristische expansie waarbij terloops betreurd werd dat in stijgende mate massa's bo men verdwijnen langsheen de Dender. Tijdens deze bijeenkomst werd o.m. voorgesteld opnieuw een motie te zen den aan de betrokken centrale diensten te Brussel. Het Is niet de eerste en het zal onge twijfeld ook niet de laatste motie zijn. Welschouwd staat men voor de toch zeer zonderlinge situatie: Men bouwt nieuwe ziekenhuizen, sportcentra's zweminrichtingen en wat al meer... Maar oor allerhande factoren blijft een toestand bestaan die aan de basis de volksgezondheid in het gedrang brengt: De water en luchtbezoedeling in de Denderstreek noopt alvast tot een nieu we grondige aanpak. G. zijn beurt.. Op een bijeenkomst van de Aalsterse B.S.P. leiding is andermaal de kandidatuur voor het burgemeesterschap voor de vol gende zes jaar te berde gebracht. Is men vrijwel eensgezind over het feit dat de h. Blankcaert de eerst volgende drie jaar verder de burgemeesterssjerp zou dra gen, dan is men het naar gemeld wordt niet meer akkoord voor wat de tweede helft van de burgemeesterlijke diensttijd. Al dan niet om tactische redenen zouden voor deze tweede periode verschillende nieuwe kandidaten komen opdagen zijn en in dit verband worden de namen vermeld van de hh. Vernimmcn en Nichels. De h. Van Hoorick wordt vooral een bemiddelen de houding toegeschreven die zou ingegeven zijn door zijn bezorgdheid omtrent de een heid van de plaatselijke partijafdeling. Hierin zou hij vooral gesteund worden door ABVV sekretaris Van Droogenbroeck. •edti ROND HET AALSTERS STADHUIS Vrijdagavond: Openbare zitting De uittredende raadsleden zullen nog wel Koolstraat-Meuleschettestraat. Voort aan het ïnkele gelegenheden hebben om te palabe- kruispunt Vlaanderenstraat, Nieuwstraat, ren over de belangen van de goede stede Keizerlijke Plaats en Vredeplein. Aalst tpI Zo bv" morsen„ Vrijdag, naar aanleiding •L Aan de openbare zitting te 20 u. Ettelijke f'unten met betrekking tot de stedelijke inancien, openbare werken en onderwijs za:ittaan °P de uitvoerige dagorde. Aan de goedkeuring van de raad zullen t ($iieuwe leningen worden onderworpen in Verband met de noodzakelijke vernieuwing van het wegendek en de openbare verlich- „difng ors Diverse ontwerpen inzake de inrichting |van het Kultureel Centrum aan de Molen straat zullen eveneens ter stemming wor den gebracht. VERKEERSSIGNALISATIE Eveneens komt te berde het leveren en plaatsen van verkeerssignalisatie aan het kruispunt Dirk Martensstraat, Schoolstraat- STEDELIJKE MUZIEKACADEMIE De dagorde van de zitting voor morgen avond vermeldt ook een voorstel inhouden de wijziging van de benaming van de ste delijke muziekakademie alsmede de splitsing van de verschillende klassen. De inrichting van de functie van hoofdleraar voor de af deling Binnenstraat van de stedelijke mu ziekakademie wordt eveneens voorgesteld. DE STOBBELEIR: OHNE ENDE... Het ziet er niet aan uit dat het uittre dend raadslid de Stobbeleir in stilte (voor lopig?) afscheid gaat nemen van de Aal sterse raadszaal. Naar verluidt ligt het in zijn bedoeling tijdens deze raadszitting het schepencollege te ondervragen m verband met 't huldebetoon Dr. Med R. de Cock door de K.O.O. zaterdag 11. in de ontvangstzaal van het stedelijk hospitaal. elij old Neptunus Aalst doet de laatste tijd meer en meer van zich spreken. Belang rijke resultaten werden in dit jaar bereikt: Bijna alle zwemmers, zwemsters van de klub bereikten in de Belgische Kampioenschappen de finales en wat meer is: in de 4 x 1(M) m. behaalde Neptunus de tweede plaats, en volgde als dusda nig de grootste klub van ons land: Scaldis-Antwerpen. In de kampioenschappen der beide Vlaanders sleepte Neptunus de wisselschaal Antolnc Dopchie (beste kadetten) en de wisselschaal Dechene (beste seniors) in de wacht. Verschillende overwinningen behaalde de Aalsterse klub ook in de lange af standwedstrijden o.m. te Gent, Hasselt. Roeselare. Turnhout en Bredene. Willy Haeck wiens Jeugdig dynamisme niet vreemd is aan de vooruitgang van Neptunus Klub mag zich gelukkig achten. WIJ wensen de Aalsterse klub een groeiend sukscs tijdens de volgende maanden. Wagtail is geen onbekende naam in de kringen van de mensen die bedrijvig zijn in de ver nigingen voor tropische vissen en exotische merkwaardigheden. De Wagtail-vis is immers een prachtig exemplaar in de aquaria die zovele woningen versieren. Sinds enkele dagen is dit exemplaar nu zeer goed gekend in de Dirk Martensstede. Niet alleen omdat in de Belfortzaal een enige ten toonstelling wordt gehouden over exotische vissen, maar vooraf omdat de Aalsterse ver eniging «Wagtail» hiervan de ontwerper is. De rustieke Belfortzaal die voorheen alleen voor exposities en culturele manifestaties werd opengesteld is immers gedurende en kele dagen ingenomen door een twintigtal aquaria met prachtige vissen, en een aantal vogels van de vereniging «de Zwartkap» zo dat het Belfort een exotische sfeer heeft ge kend. ENIGE EXEMPLAREN... De exotische vissen die wordententoon gesteld zijn werkelijk enig. Men kan er niet alleen de pyrana zien een exemplaar uit het Amazone-gebied een vleesetende vis, die mensen aanvalt, de sluiervis gehuld in een heerlijk gewaad en de betta, een gevechtsvis die in Siam wordt gekweekt waar hij zoals onze hanengevechten in dertijd tegenover een vijand-vis wordt geplaatst. Ook in de Belfortzaal worden en kele betta's voorgesteld, natuurlijk en af zonderlijke aquaria en honderden andere exotische vissen. In een heerlijk kader wor den deze aquaria afgewisseld met pittige vo gelkooien en zangvogels, bloemen en zelfs een miniatuurvijvertje met goudvissen. Voorzitter Vinck, ondervoorzitter Wambacq. sekretaris Stoock, schatbewaarder Meule- broeck en bestuurslid Vlasschaert hebben met deze derde tentoonstelling alleszins een hoogtepunt bewerkt in de geschiedenis thans in het zeventiende jaar van Wag tail. «Tropenweelde» is nog open tot zondag 1 november, tijdens de weekdagen van 10 tot zondag 1 november, tijdens de weekda gen van 10 tot 12 en van 13 u. 30 tot 20 u en 's zondags van 9 tot 21 u. In het kader I van deze tentoonstelling wordt op donder- j dag 29 oktober te 20 u. in de feestzaal van liet Belfort een filmavond ingericht over I Tropenweelde. Het doel van deze dagen het houden van aquaria en exotische vissen j te vulgariseren, zal met deze expositie al- lesziens bereikt worden. Aan de Zavelbaan te Erembodegem is de 28 jarige Louis Dedeyn, ongehuwd zwaar gewond geworden ingevolge een val met zijn bromfiets. Overgebracht naar het ziekenhuis te Aalst kon de beste verzorging niet baten en overleed hij maandagavond. ONDER AUTO TE HERDERSEM Ook te Herdersem, ter hoogte van de Gil- bosbedrijven heeft zich maandag namiddag een verkeersongeval voorgedaan. Een jonge bromfietster kwam er terecht onder een wa gen. Gewond aan het gelaat diende zij on middellijk in een belendende woning ver zorgd te worden. Bij de Nationale Boekhandel te Kaapstad verscheen zopas de Afrikaanse omzetting van «Boerenpsalm» van Felix Timmermans. De Afrikaanse titel luidt «Boerepsalm». De om zetting is van de hand van Frederik van Zijl. Ziehier hoe het werk door de Afrikaanse uitgever aan zijn lezerspubliek in Zuid-Afrika wordt voorgesteld «Wanneer u hier die boek lees, beléwe u iets u lees nie net 'n storie niet. Dit is die lewe van 'n ou boer, ene Wortel. Die aandskaduweeshet oor sy lewe toegesak en nou sit hy, af getob en «uitgeskroei» saam met sy blinde kind Ameliekic. Sy twee vrou- ens is dood; al die ander kinders is die huis uit. En terwijl die laatste paar sonstrale oor sy veld lê, gebeur die wonder, die won der van hierdie verhaal. Skielik bars die volle lewe weer in ou Wortel los en met hierdie hartstog sing hy sy boerepsalm. So op die oog af is daar nie veel in die oubaas se lewe om 'n psalm oor aan te hef nie. Dit was die ene swaardry, harde werk, kin ders, 'n kasarn kinders versorg en die dood sien wegsink. Maar <al hierdie verdriet is min in vergelyking met die groot levens vreugdes die liefde van vrouwe, die ge- sinsgeluk en vooral die heerlikheid (van boerwees. Ou Wortel, hierdie aartsmens van vlees en bloed, se stem slaan amper oor van vreugde en dankbaarheid. Daarom léés hierdie vertelling nie, maar na 'n paar reels voel jy jy het ongemerk in die oubaas se vel gekruip en hierdie heerlike lewe saam met hm oor te lewe. Fons, die afvallige seun wat jou so seermaak, is ook jou kind, eweas die hulpelose Ameliekie, die oorskietdogter. Na Timmermans se dood eers is dit onder kenners algemeen aanvaar dat Boerepsalm Timmermans se beste werk is. Hierdie mees- terse vermoe om innigheid van gemoed pa- niese lewensgenot, godsdienstige gevoel en sielkundige diepte op sobere wyse te ver beeld, kom hier tot uiting. Daarom sal elke leser meer genot put uit Boerepsalm as uit die lees van 'n blote storie. MOEDER OVERSTE WORDT KAPELAAN De moeder overste van het zusterklooster in Rio Grande del Norte (Brazilië) is door de bisschop van Natal benoemd tot kapelaan van de parochie in die plaats met alle cano- I nieke rechten aan de kapelaansfunctie ver- 1bonde: j De parochie heeft geen eigen priester. Al- leen s zondags komt er een uit Natal om I er de H. Mis te lezen en biecht te horen. I Aloeder-overste heeft thans de officiële op dracht om de ziele zorg op zich te nemen. Samen met nog twee zusters geeft zij gods dienstles, verzorgt zij de liturgische vor ming, doet zij sociaal werk en leidt met groot sukses in de kerk de godsdienst oefe ningen. BOMEN STERVEN RECHTSTAAND IN DE DENDERSTREEK Elders in dit blad kan men 'het verslag le zen over een studie weekeinde te Geraards- bergen in verband met de bezoedeling van de Denderwaters. Zeer raak is daar door een spreker gewe zen op het enorme nadeel van het verdwij nen van de bomen, een zeer opvallend ver schijnsel in de Denderstreek, waarvan ook de luchtbezoedeling een probleem is gewor den. Twee vaststellingen, enerzijds de on macht van de Nationale Kommissie voor Landschappen en monumenten, anderzijds het in gebreke blijven van de meeste ge meentebesturen met betrekking tot de aan leg van een groene zone PLATONISCHE LIEFDE Natuurlijk heeft geen enkele politieke partij het monopolium van de Vlaamse strijd. In min of meerdere mate treft men in alle partijen zelfbewuste Vlamingen aan. Maar men kan het daglicht niet loochenen en ontkennen dat de flaminganten in de arr. P.V.V. ofwel erg worden gemuilband door een handvol liberale conservatieven, ofwel te laks zijn om ook maar voor eenmaal de stem te verheffen tegenover de overheer sende franskiljonse mentaliteit in de natio nale partijleiding. Het volstaat niet binnenkamers afkeuring uit te drukken voor de wijze waarop den nationale P.V.V. bonzen hun Brusselse fran cofone kemphaantjes naar de ogen kijken. Is de P.V.V. arr. Aalst zodanig verstart in lokale politieke kwesties dat zij het klappen van de zweep niet hoort ZWARTEHOEKBRUG De Zwartehoekbrug is een prachtexempel van #at soms departementele beloften waard zijn. Zowat tien jaar geleden werd de nieuw bouw van deze brug met even eens aanslui tende kaaimuren in het vooruitzicht gesteld. Geef toe dat het resultaat van deze Brussel se belofte eerder pover is, en een bron van ergernis niet alleen voor utomobilisten maar ook voor de voetgangers die in deze tijd een soort tweederangburgers geworden zijn. SALONFAHIG. Te Parijs houden Marie-Laure de Noailles, Marie-Louise Bousquet en Florence Gould (een Amerikaanse) nog steeds de traditie hoog van de literaire salons. Zelfs de Gaulle ducht er de roddelpraat jes van dez^ artistieke bent. BOUWVERGUNNINGEN Volgende bouwvergunningen werden door het stadsbestuur verleend: Jozef Huvet, Sint Annala.in 75 Aalst, bou- j wen woning in Verlengde Nederveldstraat: Georges Michiels, Esplanadestraat 36 Aalst I bouwen woning op Gentsesteenweg; Maria De Petter, Brusselsesteenweg 66, Aalst, bou wen drie garages op Brusselsesteenweg 66; Roger Schelhnck, Geraard.spergsestraat 53. Aalsl verbouwen voorgevel van woning in Sint Kamielstraat.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1