iZ>e en omstreKen PAX CHRISTI l/EEK VAN DE VREDE: TOT 13 DECEMBER Klein Logboek Ach het sneeuwt... en elders schijnt de zon NEC SPE, NEC METU Leon Keymeulen neemt afscheid na 25 jarige ambtsperiode in de gemeenteraad Een kruisken voor zwarten on klanken De openbare Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F BUREEL: SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. ostèr, 20e JAARGANG Nr. 96 Zaterdag 5 december 1964 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER seren-». vaste' g ge-j hun Een! rrich-l n na| :tede-| VoT-f Nu reeds miljoenen Kruisen te veel over de wereld. President Kennedy zei Maar de ideeen van dit Congres zijn ook vredesideeen. De reis van de paus is een ■^a «Boven ieder mens is het nucleair zwaard vredereis. ken |n Damocles opgehangen boven zijn hoofd. rlan let hangt aan een uiterst dunne draad. In paccm in xerris schreef Joannes XXIII: Ieder moment kan de draad worden afge- roken door toeval, misrekening of krank- Innigheid. Er moet aan het bestaan van die orlogswapens een einde worden gemaakt, l oor dat zij ons einde betekenen.» Algemene UNO-vergadering september '(il) 1 I e PAX CHRISTI is de internationale kato- - ieke vredesbeweging, die nauw samenwerkt het alle andere vredesbewegingen. Geen vre- - je zonder samenwerking. Daarom wil Pax I - christi het gesprek met andere christenen joden, boeddhisten, Hindoes, confusianisten - tn allen. De leuze voor de vredesdag 1964 i is dan ook ELKANDER VERSTAAN OP ii ÉAMEN VERGAAN. 9 I Op het Concilio werd de ,ontwapening reeds besproken. Het zal vanzelfsprekend niet moeilijk zijn om met honderd percent de atoomoorlog door de concilievaders te laten veroordelen. Maar de stock kernwa pens blijft liggen. Er zijn er voldoende om ALLE leven op de aardbol te verdelgen. Maar veroordelingen volstaan niet er moet een wereldbeweging ontstaan om druk uit te oefenen op de staatslieden en op de gewetens. PAX CHRISTI is de katolieke bijdrage tot die beweging. De Internationale WEEK VOOR DE VRE- iDE wordt nu dit jaar gehouden van 6 tot 13 december. Dit is zinvol in de Adventstijd die ons bijzonder moet herinneren aan de verwachting van de Kerstvrede ET IN TERRA PAX HOMINIBUS, en op de aarde vrede aan alle mensen. De zondag van de Vrede wordt in de Vlaamse bisdommen gehouden op zondag 6 december (in bisdom Antwerpen op 13 de cember). Op die dag wensen de Belgische bisschoppen de gelovigen te herinneren aan de plicht daadwerkelijk bij te dragen tot de wereldvredebe weging. Dit jaar valt die Dag voor de Vrede samen met het Eucharistisch Congres van Bombay. «Wij zien met groot verdriet dat in econo misch krachtige landen schrikwekkende oor logswapens zijn vervaardigd en nog steeds vervaardigd worden en dat daarvoor de grootste geestelijke energie en een massa materiele goederen aangewend worden. Het gevolg daarvan is dat, terwijl de burgers van die landen zware lasten moeten dragen, andere landen de dringende hulp ontberen voor hun economische en sociale vooruit gang. Sinds" geruime tijd had Kardinaal-aarts bisschop Eeltin van Parijs, internationaal voorzitter van Pax Christi, de Internationale Katolieke Vredesbeweging, de wens uitge drukt omwille van zijn hoge leeftijd, uit zijn functie als voorzitter van Pax Christi, te worden ontheven. Als opvolger voor Kardinaal Eeltin, heb ben de te Rome vergaderde bisschoppen, voorzitters der respectieve nationale afde lingen van Pax Christi, kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht - Nederland, als nieuwe internationale voorzitter van genoem de beweging gekozen. In het zeer zakelijke Gebed van de Pax Christi-beweging lezen we «Wij weten dat wij de vrede niet verdie nen en niet kunnen winnen zolang wij on recht, geweld, honger en oorlog beschouwen als problemen, die alleen de regering, de specialisten en enkele jonge idealisten aan gaan.» Het adres van Pax Christi in Belgie is Pax Christi, IJzerlaan 19, Brussel. Secreta resse M.A. Sibenaler. Alle inlichtingen op dit adres. Pax Christi bezit een kontaktblad: gewone bijdrage 50 F, sympatisant 100 F, steunend lid 250 F. Maar de hele werking van Pax Christi moet ons allen interesseren. De jongeren vooral kunnen op genoemd adres inlichtin gen bekomen. De thans 82 jarige Leon Keymeulen heeft ledurende vele jaren een belangrijke rol gespeeld in het politieke leven van de stad. Men moest van hem niet verwachten dat hij in vinnig i debatten het hoge woord zou voeren, dat iiet hij over aan zijn vrienden van de Christelijke Volkspartij, maar dat hij steeds paraat stond om de belangen van zijn stadsgenoten te verdedigen, daarover is elkeen het eens. Bijzonder in de opmars van het syndikale leven in de stad heeft hij een groot aandeel, daar hij hiervan feitelijk een der basisleg gers is geweest. Inderdaad meer dan vijftig jaar terug hield hij samen met zijn vrienden van het spoor de eerste vereniging voor arbeiders boven de doopvont. Zulks gebeurde m zeer moeilijke omstandigheden daar men zelfs over geen lokaal kon beschikken. Van een bakkerij in de Achterstraat belandde men uiteindelijk in het drankhuis Sint Antonius in de Molenstraat, waar men dan toch in betere omstandigheden de vergaderingen kon houden. Daarmee was dt wagen van de syndikale actie voorgoed aan het rollen en reeds in 1912 kreeg Leon Keymeulen de beloning voor zijn agressieve werking onder de vorm van een erkenningskaart van ge westelijke afgevaardigde voor de machinis ten en stokers, waarmee hij meteen nog beter de belangen an de arbeiders kon ver dedigen. Alles liep nu precies niet van een leien dakje, want toen hij in Charleroi in een examen kommissie de belangen van de Vlaamse arbeiders verdedigde kreeg hij het aan de stok met enkele Waalse heethoofden, die hem liever hadden builen gewalst. Met een koppigheid, die de Vlamingen kenmerkt, dreef Leon Keymeulen echter door. Door zijn talrijke vrienden arbeiders ver kozen. deed Leon Keymeulen zijn intrede in de Aalsterse gemeenteraad in het jaar 1939. Enkele jaren geleden kreeg hij voor zijn vele verdiensten in de Christelijke ar beiderkringen zelf^ het schepenambt van de burgerlijke stand toegewezen, tot hij nu, na meer dan een halve eeuw bedrijvigheid, van een welverdiende rust kan genieten. HET EUCHARISTISCH KONGRES I De h. Moyersoen te Bombay Maandag 11. is de heer L. Moyersoen, j volksvertegenwoordiger, in hoedanigheid i van ondervoorzitter van het Belgisch Komi- 1 tee voor het Eucharistisch Kongres naar Para-Aalmoezenier over Alfons De Waegeneire uit Kerksken In een vraaggesprek met een redacteur J van een Brussels blad heeft Para-Aalmoeze- j nier Van der Goten verteld hoe hij de gesneuvelde Altons De Waegeneire uit Kerk- i ,j sken in zijn laatste levensstonden bijstond V M L- II U I I y IC A" Ca O 1. Bombay vertrokken. De trein schoof langsheen het blank besneeuwde Brabantse landschap. De drie metsers zeiden dat zij hun buik vol hadden van zo'n soort weer vries- geld op of neer... Men moet het ijzer smeden wijl het heet is, zei er een die van mening was dat zij volgend jaar alleen nog appartementen zouden bouwen. Voor de grote maatschappijen... Kapitalisten kennen geen laag of hoog-konjunctuur, zei een andere die De Volksmacht las. Wij keken aandachtiger in de krant Ach Francois Mauriac die na zijn boek over de generaal en de president bij Gods Genade, zich is gaan bezinnen over het «parler est bien, écrire est mleux, imprimer est excellente chose» ergens in de buurt van Salnt-Tropez, Cap Martin en Cannes. Dat is meteen ook de buurt van premier Pompidou en zijn jeugdige charmante ega en van Victor Emmanuel van Savoye en zijn boezemvriend Frank Sinatra. Belde laatsten onafscheidbaar verbonden aan Cannes by Night. Andere boe zemvrienden in deze zorgeloze oorden zijn Picasso en Chagall. En Charles Trenet en Jacques Brei. Er zijn daar ook tientallen gepensionn eerde oud-ministers niet uitsluitend Franse echte of vermeende Romanovs nobelen uit het Rusland van de Czaar, vedetten van het slag van Zsa Zsa Gabor en Ja, ook Greta Garbo geheimnis- vol en fel verouderd. En voort de gewezen koning Michael van Roemenie en zijn Anna van Bourbon, de gewezen koning van Bulgarije, Simeon en zijn Spaanse bruid, en de gewezen koning Peter van Zuld-Slavie en de hertog en hertogin van Windsor hij fel gerimpeld en zij getekend door de massages. Af en toe gaan deze laatste heren en dames hun opwachting maken bij prins Rainier van Monaco en zijn gemalin, prinses Grace... Zij tenminste zijn nog In 't vak. Ach Ja, er is ook nog Brigitte Bardot, met we weten niet wie. En madame Le- Jeune. een weduwe met vier kinderen, die daar op een kwartier gaans van Saint Tropez in de schaduw van de villa van een groot-industrieel, in een oorlogsbun ker woont. Ik diende hem het heilig sakrament dei- stervenden toe en zei hem Alfons, dat is het sakrament der stervenden, maar het is toch ook het sacrament der levenden hé, ge weet dat toch hé Maar ja, mijnheer de aalmoezenier, ik ben gereed. Gisteren ben ik nog te kommunie geweest. Ik ben helemaal klaar om voor de Heer te verschijnen. Ik heb veel mensen gered. Dus ik ook... Aalmoezenier Van der Goten zei ook nog Ik heb meer zwarten dan blanken in extre mis gezalfd Al de rebellen die gedood wa ren of stervende, heb ik met de H. Olie een kruiske gegeven. Ik zei bij mezelf «die mensen zijn van U, Heer, doe ermee wat Gij wilt». Het stadsbestuur doet zware inspanningen om de openbare verlichting in de straten j van de stad stelselmatig te verbeteren en j uit te breulen. Thans wordt er opnieuw overgegaan tot een aanbesteding van lantaarns met k vi ;- j damplampen voor een bedrag van 300.000 fr. I Schepen Claus heeft ook verzekerd dat na de nieuwe verlichting op de Kloosterv/eg, deze van de Tir zal worden voortgezet. j Er is echter nog veel te doen en zo ware het ondermeer wenselijk voor een betere straatverlichting te zorgen tussen het station en de Zeshoek langs het Bauwensplein, waar de verlichting inderdaad zeer slecht is, al- I hoewel langs deze straten in de avonduren honderden arbeiders en bedienden de terug- weg naar huis nemen NU KERSTMIS NADERT Mevr. Verbruggen uit Aalst schrijft ons Weer is het bijna Kerstmis. Deze Kerstdag werd door velen met bijzondere vreugde i tegemoet gezien omdat het eindelijk de laat- I ste zou zijn die ze moesten vieren zonder een vader, een broer, een zoon, een groot- j vader. Want de vele «incivieken» zijn vooral de beminde, de geeerde en gemiste familie- I leden van vele duizenden in dit land. Nu wordt het een Kerstdag met nog eens tien jaar scheiding in het vooruitzicht want wie kan nog geloven in vage beloften. Het leven op aarde is vlug voorbij, waarom i zouden we het niet gebruiken om goed te zijn voor onze medemensen, om te ijveren voor meer rechtvaardigheid en meer begrip. Vragen deze bannelingen te veel als ze na twintig jaar eens willen weerkeren al was het maar voor enkele weken om hun fa milieleden te zien waarvan ze er velen slechts kennen van foto's. Laten wij met Gods hulp trachten recht vaardig te zijn, vooral tegenover diegenen die blijkbaar geen rechten hebben. M ACH IAVELLI SM E Is het niet Machiavélli die ooit heeft ge schreven dat voor het staatsbelang alles, ook de rechtvaardigheid moet wijken Niet anders heeft men in het Belgisch parlement geoordeeld. Met de zg. Lex Degrelhana heeft men niet alleen de inderdaad ongewenste en snoeverige Degrelle willerv houden waar hij was, maar ook metterdaad de proef op de som geleverd dat er van amnestie lees vergevingsgezindheid in dit land geen sprake is, ook niet de eerstvolgende jaren. In ons land kan men niet de menselijke grootheid opbrengen van zovele andere Europese naties. Waarom ook als het gebod van de kristelijke naastenliefde nu eenmaal niet verwoord is in de grond van de wet. Fn wat is heiliger dan de grondwet DE HARDVOCHTIGEN Dat men laat bestaan dat bijna twintig jaar na de oorlog een Vlaamse bannelinge, j de journaliste Jeanne de Bruyn, van uit Argentinië naar N'ederland komt. om van I daaruit een blik te werpen op haar geboor- I testreek. dat men het laat bestaan dat een 1 Wies Moens zijn laatste levensjaren in Ne- derland moet slijten, dat men het laat be staan dat een Jetje Claessens nicht van l Camille Huysmans twintig jaar lang moet blijven boeten in Zuid-Amerika met hon derden anderen die geen Gestapo's waren noch landverraders hoogstens in de col laboratie verdwaalde flaminganten dat alles en nog veel meer wijst er op hoe in dit land de lakens uitgedeeld worden door de hardvochtigen en de haatdragenden tot in de dood toe. RECHT O? TENDENS Met belangstelling wordt in sommige kringen uitgekeken nr.ar het lot dat de •--Vlaamse Linksen» is beschoren tijdens het aanstaande B S.P. kongres. Dit kongres zal zich inderdaad moeten uitspreken over de onverenigbaarheid van het partijlidmaatschap en de medewerking aan het weekblad Links, dat enkele jaren geleden werd opgericht, mede onder impuls van de toen te Aalst verblijvende leraar Marcel de Neckere, hierbij gesteund door het B.S.P. raadslid Herman de Geest. In officiële kringen wordt dit weekblad sedert lang met lede ogen aangezien. Uit dit alles blijkt dat de Belgische so cialistische partij het recht op tendens niet erkent, het integendeel aanziet als een vorm van ondermijning van de partij. De Socialistische Vlaamse Studentenbewe ging-Gent oordeelt dan ook dat dit voorstel van het partijbureau een politieke zelfmoord betekent. KERKELIJK leven Maandag a.s.. 7 december, vasten- en ont houdingsdag. De Wereldtentoonstelling te New York vindt in de internationale pers niet de weerklank die men verwac ht had. In het Belgisch dorp zou het bier nogal naar de dure kant zijn, zeggen zelfs de dollarrijke Ameri kanen. Hier een borstbeeld van A brahani Lincoln. de grote voor vechter voor de burgerrechten va n de Amerikaanse kleurlingen tij dens de vorige eeuw. Het werd de zer dagen in het Expo-paviljoen van de staat Illinois onthuld door Dr. Ralph Bunche. STUDENT KOMT IN DENDER TERECHT TE AALST De dertienjarige Theo Willems, student aan het Koninklijk Atheneum, reed langs heen de Dender huiswaarts. Hij raakte het achterwiel van een makker en sloeg om met het ongelukkig gevolg dat hij in het water terechtkwam Gelukkig werd hij spoedig door voorbijgangers op het droge gebracht en naar het stedelijk hospitaal gevoerd.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1