De Wijde Wereld Wenen is gezond Zijn er nog verstrooide professoren Australische zeekreeitei hebben kleine scharen Beroemde geleerden stelden zich vaak als hulpeloze kinderen aan Ze worden evenwel ten zeerste op prijs gesteld V er I E De anecdoten over verstrooide professoren welke de laatste eeuw de ronde doen, heb ben in aantal en pittigheid slechts huns ge lijken met deze die de schoonmoeders als slachtoffers kozen. Hoe ontstond nu toch de neiging om zich vrolijk te maken over de geleerden Hoe komt het dat spotblaadjes het immer weer moeten hebben over de hulpeloosheid van geleerde professoren in kontakt met het dagelijkse leven De oplossing lijkt ons voor de hand liggend. Evenmin als de mees te schoonmoeders hun slechte faam verdie nen, zijn de menigvuldige moppen die op de rug van professoren getapt worden, in overeenstemming te brengen met de werke lijkheid. Professoren zijn nu eenmaal niet zo ver strooid. Wel koncentreren zij zich volledig op hun wetenschappelijke problemen. Daar bij vergeten zij hun omgeving. Hun gedach ten zijn bestendig in beslag genomen door hun onderzoekingen en navorsingen. Deze algehele koncentratie doet hen al het an dere vergeten of als onbelangrijke dingen beschouwen. Zo gezien is geleerdheid te beschouwen als een zuster van de verstrooid heid. De oervader van de verstrooide professor kan wel eens Archimedes geweest zijn. Hij was zo verdiept in zijn overwegingen, dat hij een lepic-ensoldaat bij de arm vatte en hem woest toeriep «vernietig toch de figuur niet die ik in 't zand getekend heb». Deze bruta liteit kostte hem het leven. Hij vergat bij zijn studie alle gevaar en betaalde voor zijn begrijpelijke verstrooidheid de hoogste prijs. Beethoven was ook een verstrooid iemand. Hij vergat regelmatig zijn geiag te betalen, vergat het rijpaard dat hem door een be schermheer geschonken was en vergat ten slotte nog het motief, terwijl hij op zoek was naar papier om zijn noten op te tekenen. Kant was in geldzaken even hulpeloos als een kind. Praktische dingen uit het alle daagse leven leken hem steeds even raad selachtig en onoplosbaar. Zo leek het rege len van zijn uurwerk hem een ware nacht merrie. Van Isaak Newton, de grondlegger van de mathematische natuurkunde, wordt verteld dat hij eens diepzinnig bij de haard stond, terwijl hij een ei in de hand hield en ver diept staarde in een kom water waarin zijn horloge lag. Toen een ambtenaar Dostojewski eens naar de familienaam van zijn vrouw vroeg, haalde hij hulpeloos de schouders op, de beroemde schrijver was hem vergeten. De fabeldichter Lafontaine bezocht zoals naar gewoonte een vriend in de voorstad. Er werd hem evenwel niet opengedaan. Vol medeleven kwam een buurman naderbij en zegde hem «Maar geachte heer, wij hebben uw vriend toch heden morgen ten grave ge leid en Uzelf hebt trouwens een zeer ont roerende lijkrede gehouden.» De grote physicus, Ampère, waarnaar de stroomsterkte geheten wordt, had een gat in zijn deur gezaagd om zijn kat toe te laten gemakkelijker binnen en buiten te ge raken. Toen zijn kat jongen had, zaagde hij een tweede, ietwat kleiner gat in de deur, opdat ook de kleintjes vrij in en uit zouden kunnen lopen. De dramaturg Christian Dietrich haalde evenwel een der sterkste staaltjes van ver strooidheid uit. Toen hij nog advokaat was in Detmold, ontving hij zekere morgen twee vooraanstaande zakenlui, die een kontrakt wilden afsluiten, in volgende kledij over zijn onderbroek en nachthemd had hij een slipjas aangetrokken, 2ijn naakte voeten sta ken in pantoffels en om zijn blote hals ben gelde een strikdas. Zelfs Louis Pasteur, de eksakte weten schapsmens, was mateloos verstrooid. Eens demonstreerde hij bij een groot diner het gevaar van bacillen. «Ziet u mevrouw,» zei hij tot de gastvrouw, «deze druiven zou ik voor geen geld ter wereld ongewassen willen eten.» Daarbij spoelde hij de druiven zorg vuldig in een glas water. En terwijl hij ver der vertelde dronk hij het glas water in een teug leeg. Wij willen hier nog enige vermakelijke geschiedenissen aan toevoegen, alhoewel we niet voor de waarachtigheid willen instaan. Zij zijn echter zo smakelijk dat we ze U hier niet willen onthouden. Een professor begoot dagelijks het bloe- menbedje in zijn tuin. Hij deed dit ook als het regende, al nam hij dan zijn regen- «•oherm mee. Een beroemde Azie-vorser had in een In dische stad een scherf in pijpaarde gevon den, welke hij met de meeste aandacht on derzocht. In gedachten zette hij zich neer op het nagelbed van een Fakir, terwijl hij zich in zijn vondst verdiepte. Toen de Fakir tfipiicrifWam zegde deze «Heer. gij zit op mijn nagels.» De professor hief even het hoofd op. «Op nagels, op wat voor nagels Tot besluit dringt zich evenwel de vraag op «Hoe staat het met onze hedendaagse professoren Zijn ze ook zo verstrooid Neen, hij draagt geen bosbaard meer, zelden oog een regenscherm en zeker geen groen beschimmelde slipjas. Wanneer hij zich ech ter volledig koncentreert dan kan hij wel eens alles rondom zich vergeten en ja... ook wel verstrooid zijn of doen. Thans heeft men echter meer respekt voor de wetenschapsmensen en noemt men het niet meer lachwekkend een verstrooid heid, maar een koncentratie. Als we echter eerlijk zijn, zullen wij moeten toegeven dat het ons ook wel eens overkomt. De Australische vissers zijn ten opzichte van hun Europese kollega's ten zeerste be gunstigd. Hun visgronden zijn niet afge schuimd en zij hoeven ook geen wekenlange expedities te maken om grote vangsten te noteren. Langs de 19.000 km lange zeekust bevinden er zich bovendien rijke reusachtige visgronden. Het toepassen van de moderne methoden om vis vers te houden en te verwerken, vooral het diepvriesprincipe en de stijgende vraag van talrijke landen naar zee-delica tessen van alle aard, zijn evenveel faktoren van de grondige wijziging in het ekonomisch aspekt van de Australische visvangst. Niet minder dan 45 miljoen kg vis werd in het voorbije jaar in Australië aan land gebracht. In dit cijfer is zelfs de kustvangst niet in begrepen. I Het is geen geheim dat de Australische kustwateren wemelen van haaien. De Aus traliërs laten zich het vlees van deze min of meer gevaarlijke knapen goed smaken. De haai stond tot voor kort nog op de tweede plaats van de gevangen vissoorten, met niet i minder dan 3,8 miljoen kilo. I lm te van de uitvoer van deze kreeften gi naar de Verenigde Staten, maar van 500 i in 1959 is ook de uitvover naar Europa j stegen tot 500.000 kg in 't voorbije jaar. ka Een andere goudmijn van de zeebod« is de vangst van konings- of tijgergarnaU die tot 23 cm lang worden en alleszins gi ter zijn dan de in Europa bekende soorte Ze worden door de vissers met specij netten gevangen voor de kusten van Queej land, Nieuw Zuid-Wales en West-Austraü meestal een 12 km in zee. Queensland levj nagenoeg de helft van de volledige vang) De vissers varen meestal drie dagen en di nachten in de week uit en keren met hi overbelaste boten die diep in 't water liga terug. Per nacht halen zij 500 tot 1.000 i uit de oceaan, een vangst die zeer waari vol is. HET CONCILIE Het staat thans vast, dat het tweede Vati caanse concilie, waarvan de derde zitting op 21 november werd gesloten, in 1965 in een vierde zitting zal bijeen komen. In de slot zitting zullen de vele en belangrijke be slissingen, die in de derde zitting tot stand kwamen, nog nader worden geconstateerd. DOOI IN ROEMENIE In Roemenie werden thans alle priesters, die gevangen zaten, samen ruim 100 vrijge laten De meesten mogen hun arbeid (met uitzondering van de priesters uit het vroe ger Hongaarse Zevenburgen) weer hervat ten. DE MALTEZER RIDDERS De Maltezer ridders zouden een groot be zoek aan de heilige plaatsen in Jordanië en Israel brengen. De Jordaanse regering heeft thans aan de grootmeester van de or de meegedeeld, dat Jordanië op het bezoek geen prijs stelt, indien tevens Israel wordt bezocht. Hiermee zal het hele bezoek wel van de baan zijn. EIGEN GRAF Jim Glencorne, de grafmaker van Dum fries die 64 jaar oud is, heeft jarenlang ge zien hoe de mensen bij hun dood een graf monument kregen, wenste ook zo'n mooie steen op zijn graf. Hij heeft nu alles reeds in orde gemaakt en op voorhand zijn graf met steen laten gereedmaken. Jim kan nu alle dagen zijn eigen grafmonument zien, waarop in koperen letters te lezen staat «In Loving Memory». De letters, de steen en het graf worden onderhouden door hem en zijn vrouw, want het graf kan voor beiden dienen. HUWELIJKSVORMING Onder de vele donkere berichten uit zwart Afrika is als een verblijdend symp toom te vermelden, dat het nieuwe burger lijke wetboek van de Ivoorkust het verplich te huwelijk, de beruchte «bruidschat», het matriarchaat en de polygamie afschaft Hiermee wordt een der grootste euvelen van de overgeleverde stamtradities beëin digd en wordt op westelijke manier het ge zin als de kiemcel van de moderne samen leving aanvaard. PRIFSTFR TROUWT ZIJN ZOON Het niet alledaagse feit verdient vermel ding, dat de Rooms-katholieke priester Mo- ga te Dearborn in de USA zijn eigen zoon trouwde. Dit was mogelijk, omdat de pries ter, voorheen geestelijke van de Roemeen se orthodoxe kerk, die het huwelijk van geestélijken kent. in 1959"tot de Rooms-Kat- holieke kerk was overgegaan. GEHEIM GELD In India hadden de filmsterren een slechte maand. Het was sinds lang bekend, dat van de hoge gages slechts een klein deel in baar werd uitbetaald en de rest «on der de toonbamk» werd overhandigd. Na der meer beleggen, want dan zou de belas ting de extra-inkomsten hebben achterhaald Het geld ging op allerlei slinkse en verbor gen wegen in de «oude kous» of safes of indirecte beleggingen schuil. Thans ging echter plotseling de recherche tot daden over. Er werden huiszoekingen gehouden en het resultaat levert dikke koppen in de In diase bladen op. Bij de eerste artist vond de recherche 725.000 rupees, bij de tweede 300 000 rupees zwart geld en bij de actrice Mala Sinha zelfs 2 miljoen rupees India heeft alles geconfisceerd' ten bate van de staatskas. India vermaakt zich wel met de historie, al is ze voor de kunstenaars min- mer prettig. LAND ZONDER GEVANGENIS Het koude Groenland met zijn 28.000 Es kimo's bezit geen gevangenis. Wel is er een ■strafwetboek, maar de rechtbank te Godt- haab, de hoofdstad, heeft alleen middelen tot zijn beschikking die «verbetering» belo ven, nl. geldstraffen, psychiatrische behan deling, gedwongen beroepsscholing, plaat sing onder het toezicht van een andere fa milie. Eigenlijk is dit het modernste straf recht in de wereld. Maar de Groenlanders willen deze oude zede nu toch naar paralle lie met de geciviliseerde landen, verbete ren». Groenland krijgt een strafhervorming waarbij ook gevangenisstraf wordt bepaald. De eerste gevangenis zal nu moeten worden gebouwd. Er is weinig misdaad op Groen land, maar men voelt zich niet meer thuis in zijn «achterlijke» en toch zo moderne rechtspraak. HEKSENTAKS In Kenya heeft de stam der Luo's een campagne begonnen bij het gouvernement om een wet te bekomen om de heksen- dokters te dwingen inkomstbelasting te be talen... HOND LI EP 60 km. OM TERUG THUIS TE KOMEN De echtelingen Allaerd, gehuisvest aan de Mont-è-Leuxstraat te Moeskroen, deden een verplaatsing naar Antwerpen. Op de terug weg. toen men even halt maakte, wipte de hond «Taillaut» uit <le wagen en werd niet meer teruggevonden De 9-jarige kleine hond liep echter terug in de richting van de grens stad en legde ongeveer 60 km af. Uitgeput van de lange afstand ging hij in een warenhuis te Kortrijk binnen. Daar werd hij erkend door een vriend van de familie Allaerd en werd afgehaald. IN ZEVEN LANDEN HEBBEN VROUWEN GEEN KIESRECHT In zeven landen van de wereld hebben de vrouwen geen kiesrecht en kunnen zij niet voor een openbare funktie worden ge kozen, zo maakt een door de UNO uitgegeven verslag bekend. Deze landen zijn Afghanistan, Irak, Jor danië, Koeweit, Liechtenstein, Saoedi-Arabie en Jemen. In Zwitserland verlenen slechts drie kantons kiesrecht aan de vrouwen, doch ook deze mogen niet aan de federale verkie zingen deelnemen. De uitstalramen van de winkels in de Australische stadjes bieden een rijke keus van vissoorten. Men vindt er wijting, bot, palingen, zeekreeften, makrelen, naast de Murray-Dorsch, die als een der lekkerste zoetwatervissen bekend staat en een lengte van 1,70 m met een gewicht van 60 kg kan bereiken. Ook ontbreekt nergens de regen boogforel uit de bergstromen van Victoria. Tong wordt gevangen voor de kust van Queensland en in de Bassstraat, die het eiland Tasmanie van het Australisch vaste land scheidt. Met de moderne verwerkings methoden is de tongvangst zeer renderend geworden. In 1951 bedroeg de tongvangst slechts 50 7r. Thans bedraagt de vangst van deze vissoort niet minder dan 90 7c. Ze dankt deze opmerkelijke stijging aan de groeiende afzet naar de Verenigde Staten, waarheen hij diepgekoeld uitgevoerd wordt. De Australische zalm Arripis trutta voor het mecstendeel in de wateren van Tasmanie gevangen is van uitstekende kwa liteit. De jaarlijkse vangst, ongeveer 2,8 mil joen kg, wordt in de konservenindustrie ver werkt. Doch geen enkele zeeschat heeft in de j laatste jaren een zo grote betekenis ver- I worven als de zeekreeften. Alhoewel de j Australische zeekreeft niet zo,n grote scha- j ren heeft als de bij ons gekende kreeftsoor ten, is ze toch even groot en smaakt ze zeker zo lekker. In de ganse wereld vindt ze im mer nieuwe liefhebbers. Het grootste gedeel- Ook de oestervangst neemt Van jaar ti jaar toe. De opbrengst steeg verleden jat tot ongeveer 7.000 kg. Algemeen wordt tj kend dat de oesters aan de kust van Niet» Zuid-Wales tot de grootste en sappigs! soorten behoren, zodat zij in alle landa zeer gegeerd zijn. Het aanleggen van reu achtige oesterbanken werd door talloze le| kerbekken met veel genoegen begroet. Tasmanl apen. D Vooral echter aan de kust van Tas ligt het geld zo maar voor het rapen, mosselen worden er met sleepnetten geval gen. Bij een goed jaar bereikt de vangj ongeveer 3,5 miljoen kg. Ze worden voorj naar de Aziatische landen uitgevoerd, mal heeft ook in Frankrijk veel bijval geoogsj Voor de Noorderling is de walvisva onafscheidbaar verbonden met de voor ling van sneeuwstormen en drijvende ijl bergen. In Australië vangt men deze zoogdieren heel wat gemakkelijker. Mi wacht eenvoudig tot de walvissen op hu trek van de ijswateren in de warme trop zee nabij de kusten van Queensland en Wc Australië voorbijkomen. Dan vaart men kleine vaartuigen uit, harpoeneert de kome buit en brengt hem op de nabije oe\ De walvisvangst kent sedert 1949 weer hoge vlucht. Vier stations opereren rende het seizoen op het vasteland en iets verder op het Australië toebehorend eiland Norfolk. Tijdens het laatste werden 721 walvissen aan land gebrach Ni Bibl U H men niet D Australie's visserij is derhalve van grooj mct ekonomisch belang geworden Daarbij m.i „„c niet uit het oog verloren worden dat i j verre na nog niet alle mogelijkheden wei den uitgebaat. Door de snelle uitbouw v;j de visserijvloot en de modernisering van dj van verwerkingsindustrie zal de zeerijkdoii r!^1 steeds meer tot de rijkdom van het werelddeel bijdragen. ons V. ren Verenigde Staten hebben Tranenkliniek Samenstelling van vrouwen- en mannentranen zijn verschillen I ben boe stac dezi gesl niei dril Tranen zijn een weldaad. Zij verlichten de zwaarbeproefde mens en werken verlos send bij grote vreugde. Zij hebben, naar artsen hebben vastgesteld, ook een wezen lijke invloed op de gezondheid van de men sen. Tranen zijn dus niet zoals men tot hiertoe aannam een zeer overbodig teken van een innerlijke „motieve toestand. Zeer ver doorgevoerde onderzoekingen hebben thans uitgewezen dat met de tranen een nog niet volledig achterhaalde giftstof uit het lichaam gedreven wordt. Nopens het ontstaan van die gifstoffen is nog niet alles bekend. Het staat echter vast dat door bijzondere gemoedsaandoeningen in grote massa's giftstoffen >n hot menselijk lichaam worden geproduceerd. V aoral vrou wen leiden gemakkelijk aan eer- te grote produktie van die giftstoffen, die gelukkig door hun grotere gevoeligheid afgescheiden worden door een bevrijdende tranen bui. ver aar is werkelijk verbluffend. Zelfs, bij eerdel zware gevallen werd na korte tijd een vol ledige genezing bewerkstelligd. Terwijl vrouwen veel gemakkeljker soms zelfs gaarne wenen, staan de mannen op een gans ander standpunt. Het is «mm H nelijk» zijn leed of zijn vreugde demons'ra-I ticf door tranen te tonen. Deze manneliike «houding» verhindert aldus door een zege zegde beheersing de door het l.chaar.i vol komen natuurlijk nagestreefde verwijderinf van giftstoffen, die in verband met een bel paalde opwinding voortgebracht en opgei zweept worden. Tranen kunnen werkelijk verschillend v;.n aard zijn. Hoedat Dat weten de geleer den zelf totnogtoe niet. Wel hebben deskun digen op dit gebied reeds kunnen v aststel'<-r dat vrouwen anders wenen dan mannen, .kl chemische samenstelling van vrouwenlran n is niet dezelfde als die van mannen!rancnj VOORBEREIDING VAN HET GEMINI-PROJEKT De Amerikaanse astronaut John Young, die als co-piloot zal fungeren tijdens de eerste bemande vlucht in het raam van het Gemlni-projekt, beproeft de zetel waarop hij zal worden vastgesnoerd tijdens de tuurlijk konden de sterren dit geld niet zon- during en de terugkeer van het tuig naar de aarde. Dit verschijnsel werd allereerst vastge steld bij personen die aan ««clzicht leden En zo men ergens leest «Blanke vreui I geelzucht kan immers ook veroorzaakt detranen stroomden hem over het gelaat worden door gemoedsaandoeningen - - gele stemt dit geenszins met de werkelijkheid! tranen gingen storten. Hierdoor werd de overeen. Slechts tranen, die hurv ontstaan! aandacht van de wetenschap gewekt Het aan leed of pijn danken zijn wit en helder, gevolg hiervan was, dat onlangs een onder- Vreugdetranen echter zijn gekenmerkt door| zoekingscentrum in de Verenigde Staten een troebele melkachtige tint. opgericht werd, dat de eigenaardige naam van «Tranenkliniek» kreeg. De patiënten verschillen in niets van deze van de andere Door de artsen die zich specialiseren op klinieken. Men treft er zowel mannen lIs de uitwerking van de tranen wordt grif toe- vrouwen, die onder 'n gemoedsdepressie lij- gegeven dat men op dit gebied nog in dol den. In de meeste gevallen tracht n.en de kinderschoenen staat en dat he' geenszins! zieken thans tot wenen te bewegen De in- sensatie zou verwekken, moest ecrlan- de nerlijke spanning wordt door tranen door- studie tot een volledige ommekeer "in del broken. Het sukses van lez? behandeling behandeling van zenuwpatiënten leiden.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 2