t>e en omstreken Jsarvergdering van Vereniging voor Aaisfers kuituurschoon OPINIES KARNAVAL '65 Kiein Logboek NEC SPE, NEC METU in 't Oud Gasthuis s ZN Verslaq der aktiviteiten Smeulend vuur... Wat met de spooroverweg te Erembodegem Aif ons De Waegeneer te Kerksken ten grave gedragen ZWARE STORM in de Denderstreek pwater drie wi al, paa tal, koe elf, ope uur (a zaterda; 164, rnbloei Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F BUREEL: SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 20e JAARGANG Nr. 00 Donderdag 17 tleier.iber 1964 EST. open. 2,50 F HET NUMMER Voor het eerst heeft de Vereniging voor ambtg&alsters Kuituurschoon haar jaarvergade- EDEN mg kunnen houden in dit gebouw met na- ne het Oud Gasthuis waarvoor zij zich anaf haar stichting onverpoosd heeft inge- re aanfet voor het behoud heeft ingezet, ielegei :ekadn<j Er was een zeer ruime belangstelling voor 01, me lit bijna traditioneel geworden rendez-vous an de rasechte minnaars van het Aalsterse aan d&ultuurschoon. :lelijksi Ondervoorzitter de h. Jan Van der Hulst ii-érou deze vergadering inleiden met een ont roerend In Memoriam aan wijlen voorzitter Raymond de Schaepdnjver die enkele tijd- koe geleden overleed. Behoudens een overzicht van de WAK aktiviteiten werden ook uiteenzettingen ge houden door de h. Van der Hulst over Mo numentenzorg, terwijl Architect De Winter handelde over de Romaanse bouwkunst. Ie heei Nu-ii :n» corn mei lift imer nden samer ok. straat 13,81 ooi 1 In zijn verslag heeft de h. Emiel van Schuylenbergh nog eens herinnerd aan de atmosfeer waarin de Vereniging voor Aal- sters Kuituurschoon tot stand kwam, nu reeds meer dan tien jaar geleden. Het was de tijd dat «de Aalsterse Akademie» deze vroegere tempel van Schone Kunsten nog een oord was van «ballingschap voor dak loze arbeidersgezinnen en dit in de meest onmenswaardige omstandigheden. Wat ve len als een dwaasheid aanzagen zou metter tijd werkelijkheid worden. Het Oud-Gast huis werd gered Wat eens «de steen des aantoots» voor velen in de stad was, is thans een prachtig gerestaureerd complex geworden. De h. Van Schpylcnbergh herinnerde aan de plechtige inhuldiging en suggereerde ook dat het Schepen kol lege zijn licht eens zou opsteken in het Dendermondse Stadhuis waar een prachtige vergaderzaal ter be schikking werd gesteld van de plaatselijke kulturele verenigingen. Sedert haar ont staan tracht de WAK van het stadsbestuur te bekomen dat sommige straten en pleinen hun oude, historisch verantwoorde naam zouden terugkrijgen. Zo werd dit jaar, op verzoek van de WAK, de Akademieplaats veranderd in Oude Vismarkt. Deze beslissing werd dooi de Gemeenteraad op 3 september jl. be krachtigd. Op verzoek van de'eigenaar van de ge klasseerde windmolen van Mere-Oostdorp, stuurde de WAK een brief aan de Gouver neur van de provincie en aan de Kommissie voor Monumenten en Landschappen te Gent, waarin werd aangedrongen op het vastleg gen van een bouwvrije zone met het doel de werking van deze molen de enige in de onmiddellijke omgeving van Aalst te vrijwaren. Benevens tal van bestuursvergaderingen heeft de WAK allerhande kontakten ge legd, artikels gepubliceerd, causerieën ge houden en werd een aanzienlijke briefwisse ling gevoerd, m.a.w. werden de honderd en één grote en kleine karweitjes uitgevoerd die het leven van deze vereniging voor be houd van het Aalsters kuituurschoon, nu onvermijdelijk uitmaken. Het is ongetwijfeld nog eens nuttig te herinneren aan de statuten en de doelstel lingen van de WAK: 1) Belangstelling bij de Aalstenaars op wekken voor het kuituurschoon in Aalst en omgeving. 2) In oprechte samenwerking met de openbare besturen: zorgen voor het beveiligen van het his torisch en esthetisch uitzicht van de stad; de openbare en private archieven, bronnen van de lokale geschiedenis alsmede de voorwerpen van histori sche of folkloristische waarde van de ondergang te redden, alle pogingen steunen die tot doel heb ben het bevorderen van de lokale folklore en toerisme. Een blik op 1965 in onze volgende uitgave Het moge waar zijn dat in het duel (Socialistisch) Partijbureau contra Links en La Gauche, tijdens het rumoerig en in de Belgische pers druk gekommentarieerd B.S.P. kongres te Brussel, een grote meer derheid zich tegen de «rebellen» keerde: pas de eerstkomende maanden zullen aan tonen in hoeverre een Collard, Van den Eynde encs. hier al dan niet een phyrus- overwinning hebben behaald. De vlammen \an het Linkse vuur kun nen ogenschijnlijk gedoofd zijn. maar het smeult onheilspellend verder. In de rode Luikse cenakelen en dat zijn niet al tijd de officiële B.S.P. lokalen leeft de geest van Renard verder. Niet alles wat een Glinne heeft gezegd op dit kongres is in strijd met de politieke waarheid. Het is daarbij zeer de vraag of de Bel gische Socialistische partij en dit is een vaststelling zonder leedvermaak thans niet oogst wat zij jaren terug heeft ge zaaid. De rode fronters intellectuelen en arbeiders hebben niet voor niets jaren geleefd in een atmosfeer van de Konings kwestie, de schoolstrijd, de Eenheidswet- revolte tppel- Ie) De overweg ter hoogte van de Keppestraat is al sinds vele jaren een doorn in het oog van de autobestuurders. De drukke spoor lijn Brussel-Gent in dubbele lijn veroor zaakt er immers een bestendige verkeers stremming vooral door het feit dat deze axiale weg doorheen de kom van de gemeen te de rechtstreekse verbinding vormt tussen de Ninoofse en de Brusselse steenweg. Statistieken werden al opgesteld over het aantal voertuigen dat hier dagelijks voor bijkomt, het aantal treinen en het aantal keren dat de slagbomen naar beneden val len. tMen komt telkens tot de konclusie dat deze overweg een onverantwoorde hinder is in het verkeer en dat zo vlug mogelijk een ongehinderde doorrit moet verzekerd worden. Tot dit besluit kwam men al in de der tiger jaren en toen al werden opmetingen verricht om eventueel een brug of tunnel te realiseren De zaak werd echter op de lange baan geschoven, doch met de komst van de nieuwe fabrieken te Erembodegem weldra een achttal is het verkeer zo danig toegenomen, dat een onmiddellijke oplossing in het verschiet moet komen. Enkele maanden geleden werd door de N.M.B.S. een uitvoerig plan opgesteld nadat was vastgesteld dat het graven van een tun nel niet mogelijk was. Een brug zou aan gelegd worden van de Stationsstraat en de Kerkstraat waar een tweetal huizen zouden gesloopt worden en zou uitrfionden in de IJzerenwegstraat, van waaruit dan verbin dingen met Aalst en de Keppestraat zouden aangelegd worden. Dit plan werd zelf® goedgekeurd door de gemeenteraad, doch ondertussen werd, om financiële redenen, reeds een andere oplos sing weerhouden. De zaak zit nu zo dat vier ontwerpen wer den opgesteld, waarin alle mogelijkheden worden onderzocht brug, tunnel en over gang langs de zijde van de Termurenlaan: Welk van deze ontwerpen zal aangenomen worden weet op het huidig ogenblik nog fiiemand, doch dat een oplossing dringend noodzakelijk is, daarover is elkeen het eens I Gistervoormiddag werd dan toch Alfons de Waegeneer, de te Stanleystad gesneuvel de para, in zijn geboortedorp te Kerksken ten grave gedragen. Het stoffelijk overschot was aanvang de ze week te Zavemtem gearriveerd. De plechtige lijkdienst werd te 10 u. 30 in de parochiale Kerk opgedragen in aanwe zigheid van familieleden, honderden dorps genoten, een afvaardiging van de para's ge leid door verschillende officieren o.w. Para aalmoezenier Van der Goten, het voltallig gemeentebestuur enz. Aan het opengraf speelden zich ontroe rende taferelen af van de diepbeproefde fa milieleden. Talrijke bloemenkransen wer den neergelegd namens verschillende orga nisaties. j Alleszins een kongres waarover nog lang zal nagepraat worden. De katolieke pers I heeft er vrij ojbectieve verslagen aan ge- wijd. hier en daar met een soms tegenstrij dig komnientaar. Merkwaardig was wel de tussenkomst van de Aalsterse Federatie bij monde van Van der Heyden, die de kwade trouw van Links niet bewezen achtte, in tegenstelling met La Gauche. De Aalsterse socia'isten toonden zich voorstanders van een verzoeningsprocedu- ren. Tevergeefs. Deze good-will werd ge kortwiekt door een koppige Jos Van den Eynde die sedert maanden de roemloze dood van Links en La Gauche had gezworen. Het was ook dezelfde bekende Van den Eynde die zei: «Iemand die ooit ten hoogste honderd stemmen op zijn naam kreeg, heeft het recht niet zich op de massa te beroepen». Als men weet dat de hoofdredacteur van Volks gazet alles behalve een rekordhouder is van voorkeurstemmen, treft het dat geen enkel verslaggever een zekere hilariteit bij de B.S.P. kongresleden heeft genoteerd. Intussen kan men in Vlaamse kringen noteren dat Marcel de Neckere, hoofdredac teur van Links, in zijn pro domo heeft ge argumenteerd: «Wij hebben onze mensen afgeraden aan Vlaams Actiecomité, aan Vlaamse Volksbeweging, en aan de Marsch op Brussel deel te nemen». Zoniet naar de letter is deze verklaring zelf voor de ge legenheid wel iet wat in tegenstrijd met wat jaren in Links werd voorgehouden. In istee van in 't offensief te gaan en de offi ciële B.S.P. tekortkomingen ten aanzien van de Vlaamse problematiek aan te klagen werden de Linksen als het ware In het defensief gedrongen. Het ziet er dan ook niet naar uit de laamse «Linksen» zich op hun oorsprong lijke programma - basis zullen handhaven. Er liggen hier meerdere konklusies voor de hand. Niet alleen voor de B.S.P., maar ook o.m. voor de C.V.P. en last but not least voor de Vlaamse Volksbeweging. Op 9 januari te 20 u. gaat in de Bel fortzaal het jaarlijks Driekoningen feest door als traditionele inzet tot de Aalsterse Karnavalfecsten. De verkiezing van Prins Karnaval 1965 is gepland op zaterdag 30 januari in de stedelijke feesthallen. Op zondag 28 februari te 14 start dan de 37e Aalsterse Kamavalstoet met na tionale en internationale deelname. Een half miljoen schade te Gijzegem Tijdens het voorbije weekeind heeft een zware storm gewoed in de Denderstreek. Talrijke televisieantennes te Aalst en om geving moesten het ontgelden terwijl op de autosnelweg te Erembodegem een caravan werd omvergeworpen. De geweldige stormwind heeft echter de grootste schade aangericht te Gijzegem waar de omhemingsmuur van het kerkhof, die 2,5 meter hoog is, over een lengte van 80 m werd omvergeworpen. Talrijke grafzerken I werden onder de brokstukken bedolven, zo- I dat de schade zeer aanzienlijk is en op ruim I een half miljoen wordt geschat. VLUCHT IN 'T VERLEDEN Meerder studies gewijd aan het Aalsters politiek en kultureel verleden vooral tij dens de tweede helft van de vorige eeuw worden thans op het getouw gezet. Na L.P. Boon wiens werk over het Daensisme en de opkomst van het socialis me te Aalst, reeds werd aangekondigd, werkt thans Hilaire Liebaut aan een univer sitaire thesis: De Politieke evolutie in het arrondissement Aalst: 1830-1893 Een medewerker publiceerde in ons blad reeds eerder een reeks bijdragen rond het ontstaan van het Davidsgenootschap in 1865. Over de stichting van de Taalgilde verschij nen weldra een nieuwe reeks artikelen. PREVENTIEF MEDISCH ONDERZOEK IN AALSTERSE ONDERWIJSINSTELLINGEN Men schrijft ons van bevoegde zijde: Blij kens vaststellingen «ontsnappen elk jaar talrijke leerlingen van stedelijke onder wijsinrichtingen aan een noodzakelijk jaar lijks radiografisch onderzoek. Ik schrijf wel «ontsnappen», omdat het mij niet duidelijk is wie hier voor verant woordelijk is. Achten de bevoegde overheid én de ou ders het niet uiterst nuttig dat hun sprui ten elk jaar de gelegenheid krijgen via de onderwijsinstellingen een soortgelijk on derzoek te ondergaan. Zou een hernieuwde overheidsinspanning en toezicht hier niet noodzakelijk zijn. Vastgesteld is ook dat in andere gevallen de kinderen té laat worden verwittigd om trent de datum van een grondig medisch onderzoek. D'ABORD ECRIRE De Vlaamse Volksbeweging moet daad werkelijk bewijzen dat ze toegankelijk is voor Vlamingen van uiteenlopende levensbe- schouwlijke opvattingen, schrijven zeer on bedachtzaam de Paljongens van de Aalster se Kern. Aalst. Zeer onbedachtzaam inderdaad, want de Paljongens, vurig als dartele veulens, zou den moeten beter weten. Vanaf haar oprichting heeft de VVB, ze ker op het nationale vlak, blijk gegeven van een openheid t.o.v. alle levensbesehouw- lijke opinies en dit op een wijze die sedert de periode van voor de eerste wereldoorlog in d Vlamse Beweging haar weerga niet meer heeft gevonden, met uitzondering dan wellicht voor de eerste periode van de Frontpartij in 't begin van de twintiger ja ren.' Als sommige, vrijzinnige vooraanstaande bewuste Vlamingen toch afzijdig zijn ge bleven is dit alvast niet te wijten aan de VVB-leiding.. Er zouden tientallen namen kunnen genoemd worden van bv. socialis tisch georienteerde figuren die herhaalde lijk en met de meeste aandrang uitgenodigd werden een functie te vervullen in de VVB. Als aan deze verzoeken zelden of nooit ge volg werd gegeven, was dit vrijwel uitslui tend het gevolg van de nauwelijks verho len drukking van bepaalde nationale of plaatselijke partij instanties. Wie nog moge twijfelen leze de verklaring van Marcel de Neckere, hoofdredacteur van Links op het recente B.S.P. kongres. Dat ook de VVB aangetast is door een on miskenbare malaise, is een andere kwestie. Maar dit is een verschijnsel dat ook elders waar te nemen valt. CAUSERIE DR. M. BRAUNS Met alle menselijk begrip voor de pijn lijke situatie van Pater Brauns, een talent rijk literator en in zekere opzichten een bril jant causeur, lijken sommige van zijn uit spraken, o.m. naar aanleiding van zijn toe spraak te Aalst toch nogal verwarrend en zeker niet van aard om een noodzakelijke Vlaamse eenheid te bevorderen. Het is in alle objectiviteit zeer de vraag of hij Dr. M. Brauns momenteel in die geestesgesteldheid verkeert om vlaams poli tieke problemen te benaderen Nederlandse kulturele eenheid, zeker en gewis, maar de ze eenheid ook op het politieke vlak willen realiseren lijkt een vlucht uit de nationale en internationale werkelijkheid. Weze gezegd dat de causerie van Dr. M. Brauns een talrijk publiek uit diverse krin gen lokte. Jammer voor het debat, dat er eigenlijk geen was. WEERSLAG Het ziet er naar uit dat de «explosie» tij dens het B.S.P. kongres ook in andere par tijen een weerslag zou kunnen hebben. Schildwacht van Het Volk is in dit ver band van mening dat de (C.V.P.) leiding goed zou doen, eens een ernstig onderzoek te wijden aan het geval van een aantal mensen op het plaatselijke vlak, die van de jongste gemeenteverkiezingen gebruik heb ben gemaakt om hun eigen partij aan te vallen in bondgenootschap met liberalen of Volksuniemensen, onder de dekmantel van allerlei dubbelzinnige benamingen als «Ge meentebelangen» enz. enz. POLITIEK EN FOLKLORE Met Schildwacht kan men van oordeel zijn dat wie lid is van een partij, bepaalde verplichtingen op zich neemt en in de eer ste plaats een plicht van solidariteit. Toch is hier «Oppassen» geboden voor dorpspo litieke verhoudingen in ettelijke gemeen ten. Eén voorbeeld uit de honderd moge volstaan. in een niet nader te noemen kleine gemeente is een zeer aktief christen tyndikalist op stap gegaan onder de para- plui van de «Gemeentebelangen» een ver zameling van diverse politieke pluimage, al len echter van katolieke strekking. En dit als reactie tegen een zeer nobele mijnheer en zijn aanhangers die van geen vernieu wing wensen te weten. Volgens zeer plaat selijke normen wordt eerstgenoemde groep aangezien als waarachting representatief voor de C.V.P. volgens nationale normen het is laatstgenoemde groep die dé partij vertegenwoordigd. Wij herhalen een voor beeld uit de honderd. Want zoniet in de steden, is in vele ge vallen in de dorpen de politieke afbakening niet altijd zeer duidelijk. Een ernstig on derzoek zou hier hoogstens veel stof kunnen leveren voor de politieke en andere foklore In het Vlaanderen van 1964. Nu de para's de laatste weken in de aktualitcit kwamen. Hier een foto van een Amerikaanse parachutist Sergeant Hanihlen die bij een ongeluk tijdens een valschermsprong een been verloor, maar toch zijn harde job voortzet. De andere man wiens handen geamputeerd werden tijdens de tweede wereld oorlog is Harold Russel, voorzitter van een Kommissie voor de Tewerkstelling van gehandikapten. Voor wie het zich nog herinnert: het is dezelfde Harold Russel die een hoofdrol speeld in de bekende film: De Mooiste Jaren van ons Leven.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1