en omstreken Out! m Hieuw KSein Logboek Jonge vrouw door echtgenoot neergeschoten te Kotert NEC SPE, NEC METU IcjCM, ecpv ty-Ö-O-lï OtA- Aj EEN TRIESTIGE STATISTIEK Drama van het wangedrag Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 20e JAARGANG Nr. 103 Donderdag 31 december 1964 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Wederom is een jaar voorbijgesneld en toeven we op de drempel van de over gang van oud en nieuw. De blik terug is vol ernst, van rouw ook vaak, van dank baarheid tenslotte. De blik vooruit is hoopvol. Hoe was de balans over 1964 Zeker, er waren moeilijke dagen. Wie door de dood een dierbare verloor, denkt opnieuw aan die zwarte dagen. Wie grote moeilijk heden had te overwinnen, ziet ze opnieuw aan zijn geestesoog voorbijtrekken en weegt de zwaarte wederom van dat alles. Wie in twist leeft, beseft hoe moede hij hiervan werd en vraagt zich af zou dit nu steeds zo moeten doorgaan Wie met ziekte in zijn gezin te worstelen kreeg, denkt opnieuw aan de dagen van angst en zorg, die zo benauwend langzaam konden voorbijkruipen en toch doorstreden moes ten worden. Armoede Ja, is deze er nog wel Er was een tijd, dat armen een hele klasse van de maatschappij uitmaakten. Ongetwijfeld zijn er nog armen, zelfs in de welvaartstaten. Het is nu eenmaal onmogelijk het leven zo in te richten, dat het volkomen vrij van risico's wordt. Maar de toestanden zijn enorm veel heter dan bij voorbeeld een eeuw geleden, al vergeten we niet, dat er ook niet-welvaartstaten zijn, wier klachten, hoewel ze door de propaganda soms wat overdreven worden, toch in menig opzicht gegrond zijn en ons doen vragen hoe hierin te voorzien, een taak die groter is dan we in het verlopen jaar aankonden. Vrede Ja, gelukkig, de wereldvrede bleef bewaard. Ons geslacht heeft aan twee wereldoorlogen genoeg gehad en hoopt, dat zulke katastrofen aan de komende ge slachten zullen worden bespaard, te meer nu het wapentuig zo onmenselijk vernie tigend is geworden. Toch rustte het zwaard in 1964 niet. Vermoedelijk is het wel zeer moeilijk in de wereldgeschiedenis een jaar te vinden, waarin overal het zwaard rustte. Maar alles bijeen genomen kunnen we zeggen dat 1964 een jaar was waarover meer te danken dan te klagen valt. En thans klinkt op de nieuwjaarsmorgen van het nieuwe jaar de leuze voor waarts Hoopvol wendt de blik zich naar de nieuwe toekomst ".Vat 1965 zal bren gen weten we niet; we weten het gelukkig niet. Maar wel weten we, dat veel in de nabije toekomst van onszelf zal afhangen. God regeert de wereld, maar Hij doel dit door aan ons mensen een taak te geven; en het scheelt veel, of we deze taak vervullen of niet. Bid en werk zijn de twee roeiriemen van ons levensbootje; met één riem alleen zal het niet gaan.' we zijn afhankelijk van God en we zijn ook afhankelijk van ons werk, onze taak, onze opdracht. Laat ons met goede moed, hoopvol en ertrouwend de levenstaak voor ons nieuwe levensjaar aanvatten, in het klein en in het groot. Voorts, al weten we niet of we zullen slagen en of met grote rampen als over macht onze levenstaak zullen bedreigen, we weten toch wel. dat het is als in de dorpen aan de oude rivierdijken, waar in stormtijd de nachtwacht ieder uur rond ging. En als in het eind van het jaar in donkere stormnachten Vlo bevolking in vrees aan do dijken en de mogelijke door braak dacht, klonk de gongslag en de roepstem van de nachtwacht als een geruststelling. In de nacht van oud op nieuw klonk het met bijzondere wijding. Als de torenklok twaalf sloeg en de nachtwacht op zijn gong sloeg, riep hij de straat langs De klok heeft twaalf, wie God bewaart is wel bewaard. Hot was of zelfs de stormwind dan een ogenblik de ailem inhield. JAPANSE AUTONIJVERHEID IN ONS LAND Niet Honda In verband met het bericht over een ak koord tussen een Japanse autonijverheid en een Belgische firma met het oog op de aanmaak van Japanse auto's in Belgie, wordt vernomen dat hiermede verkeerdelijk de te Aalst gevestigde bedrijven Honda worden bedoeld. De fabricatie van auto's door laatsgenoemd bedrijf in ons land zou niet voor de nabije toekomst gepland worden. (n.v.) Het drama te Haaltert waarbij een jonge vrouw onder kogels van haar echt genoot viel, besluit bij deze naderende oudejaarsavond een triestige jaarstatis tiek. Een korte opsomming voor wat het Aalsterse betreft moge volstaan Einde februari worden te Lede twee gebroeders aangehouden onder beschul diging van moedermoord. In juni komt de 33 jarige Maria De Schrijver te Herdersem om het leven nadat zij tijdens een twist met haar echt genoot G. Wauters op een pompsteen zou terecht gekomen zijn. Begin augustus schiet tijdens een Vlaamse Kermis te Aalst een man met karabijn op zijn echtgenote, die in ge zegende toestand Er was gelukkig geen levensgevaar mee gemoeid. Op Allerheiligen komt het te I-ede tot een familiedrama, waarbij een woedende man zijn schoonzoon neerkogelt. Twee families worden meteen in diepe rouw gedompeld. MINISTER GILSON OVER BANDOPNEMERS Het gebruik van zelfstandige en geruis loze bandopnemers tijdens een vergadering van de gemeenteraad waarop het publiek is toegelaten is door geen enkele wet of re glement van algemeen belang verboden. Cfr. de bepalingen van artikel 72 van de gemeentewet is het de voorzitter der ver gadering toegelaten uit de zaal te doen ver wijderen elke toehoorder die openlijk teke nen geeft, hetzij van goedkeuring, hetzij van afkeuring of die op welke wijze ook wanorde verwekt. Buiten die gevallen is de Voorzitter hoofdens de gemeentewet niet geroepen tussenbeide te komen Bij reglement van inwendige orde kan de gemeenteraad evenwel, zonder dat dit in strijd zou zijn met het principe van de open baarheid der vergadering, het gebruik van foto- of klankopname- of andere apparaten verbieden. Aldus blijkt uit het antwoord van minister Gilson naar aanleiding van de parlementaire vraag over het gebruik van soortgelijke ap paraten tijdens raadszittingen. Aan deze vraag was het Aalsterse «band opnemer-incident» niet vreemd. Het ministriele antwoord zal ongetwijfeld de bandopnemer - humoristen bevredigen. Hoe staat het met het reglement terzake in de Aalsterse raad GEEN BELANGSTELLING VOOR MIDDENSTAND Het is nog niet te laat om er aan te herin neren Maar voor de begroting 1965 van het Departement van Middenstand was de be langstelling ^buitengewoon schaars. En het dient gezegd In de Senaat waren het nog wel Waalse C.V.P.ers die diverse Middenstandsproblemen beklemtoonden. VLAAMSE COMMANDO'S ZIJN OOK BELGEN Als alle Belgen gelijk zijn voor de wet, dan ziet het er naar uit dat de enkele weken geleden nog zo fel toegejuichte Vlaamse commando's hierop wel een uitzondering maken. Wat zich dezer dagen tijdens militaire oefeningen op het eiland Corsica heeft voor gedaan gaat alle perken eens te meer te buiten. Men heeft er kunnen noteren dat: 1. Een Franstalig officier uitsluitend in de taal van Brigitte Bardot zijn bevelen uit deelt en niet nalaat misprijzend en luid te verkondigen «Pour les flamands la meme chose». 2. Een aalmoezenier de commando's naar Corsica vergezelde, ofschoon hij geen Ne derlands kende, terwijl twee derden der commando's Vlamingen waren. 3. De twee militaire dokters die de com mando's naar Corsica vergezelden geen iota Nederlands kenden. Daarbij werd de Vlaamse journalist Clau de Herminaire, die dit alles ter plaatse kon vaststellen, ook al met een zeer scheef Waals oog bekeken, omdat hij Vlaming was. Gaat minister Segers, wiens zoon een voor beeldig Vlaams majoor is bij de Para's, dit nog lang dulden PROPAGANDA VOOR VLAAMSE KUST Als gevolg van besprekingen tussen afge vaardigden van West-Toerisme en vertegen woordigers .ar. Eritse publiciteits- en pers- kringen zal in vooraanstaande bladen als de Daily Express. Daily Mirror, The People, The Manchester Evening News and Chro nicle voor een bedrag van 1.400.000 F. pu bliciteit voor de Vlaamse kust worden ge plaatst 'oil Precies een jaar nadat ile jeugdige Vle urinck op de «ijk Ede in tragische om standigheden om het leven k»am, heeft een noodlottig voorval er de kerststem ming gestoord. Een jonge vrou» werd in haar herberg neergeschoten door haar echtgenoot van wie rij gescheiden fde. Dit was de tragische on knoping van een mislukt huwelijkslieven, dat voor belden slechts verbittering en teleurstelling had opgeleverd. De dader at wenend naast het lijk van rijn jonge echtgenote toen de rijkswacht van Haaltert op de plaats van de misdaad verscheen. SLECHTE VERSTANDHOLDING verlaten Haar trouwe dienstér Carmen Du- carme besloot haar te volgen en in de om- De Beul Philemon, geboren te Aalst op geving van het station van Haaltert - Ede 11 maart 1935 en Saenen Ilelene. geboren te op de weg naar Nieuwerkerken. openden Mechelen op 12 juli 1943 traden in het hu- zij de herberg «In de Woestijn» bij tentje, welijk enkele jaren geleden. Enkele dagen phUemon De Beul heeft dit niet kunnen later vestigden zij zich in de herberg Mambo (jragen pe herberg «Luxor» werd door an te Aalst, een instelling die weldra een nun- (jere ujtbaters betrokken en hij behield een der goede reputatie kreeg. De zaak rendeerde kamertje boven het drankhuis en zijn sport- trouwens minder en minder en enkele maan den geleden, in augustus 1964, kwam het echtpaar De Beul-Saenen naar Erembodegem Terjoden, waar zij hun intrek namen in de herberg «Luxor», gelegen op de Geraards- bergsesteenweg. Zij namen een paar dien sters in dienst en hierdoor werd de herberg meer een nachtkroeg, die in de gemeente een slechte faam genoot. De verstandhouding in het gezin De Beul was er ondertussen niet op verbeterd De man zelf had een grote voorliefde voor de dienster Carmen Duearme, geboren te I-a Louvière op 4 januari 1939, die gescheiden leeft van haar man Georges Hautier. De kloof tussen beide echtelingen werd tenslot te nog groter toen Philemon De Beul regel matig voor een hele tijd van huis wegbleef Telkens hij terugkeerde, stond de boel er ook op stelten. Een zestal maanden geleden begon dan de droevige reeks van vechtpartijen, hoog oplopende ruzies en krakelen, die meermaals de tussenkomst van de politie en de rijks wacht vergden. Tijdens een eerste vechtpartij werd Hele- ne Saenen vrij ernstig gewond aan het hoofd, nadien bedreiede hij haar met een vuurwapen en moest dit in beslag genomen worden. Tenslotte bewerkte hij de vrouw met een hamer, waardoor zij naar het hos pitaal van Aalst moest overgebracht worden Enkele weken geleden, in begin november, '.besloot Helene Saenen tenslotte de hel te Bezinning kwam te laat.- wagen, waarmee hij vaak uitstapjes maakte. Onlangs had hij echter besloten elders te trekken en donderdag was alles ook kant en klaar om te verhuizen. Philemon De Beul heeft echter voor zijn vertrek nog een be zoekje willen brengen aan zijn echtgenote. Het was ook de laatste keer dat beiden me kaar zouden zien... ZES SCHOTEN... Donderdagavond omstreeks 19.20 uur ver scheen Philemon De Beul met zijn knalrode sportwagen aan de herberg «In de Woestijn» Hij parkeerde zijn wagen rustig op de par king. Toen hij in de herberg verscheen zag hij er zijn gewezen dienster en een vijftal verbruikers, maar zijn echtgenote, Helene Saenen was er niet. Zij was naar Aalst om een nieuwe voorraad platen aan te kopen. Een kwartiertje later kwam zij thuis. Ter wijl zij onrustig naar haar echtgenoot keek, legde zij één van de nieuwste schlagers op de draaischijf. Plots verzocht hij haar naar de kleine keuken te komen achter de toon bank. De deur werd gesloten en enkele tijd later hoorden de verbruikers een hevige ruzie. Carmen Duearme trachtte de deur te openen, maar Philemon De Beul snauwde haar brutaal toe dat zij rustig moest blijven. Plots vielen zes schoten Iemand rende naar de telefoon en toen de rijkswacht van Haal tert onder leiding van brigadekommandant Biesemans en dr. Goossens ter plaatse ver schenen was de vrouw reeds overleden. Philemon De Beuel lag wenend op de vloer naast het lijk van zijn echtgenote. Hij was ton zeerste onder de indruk van zijn daad en verklaarde in een opwelling van woede te hebben geschoten, toen zij had geweigerd met hem weer samen te leven. Enkele tijd later verschenen het parket van Oudenaarde met subtsituut I-efebvre, onderzoeksrechter De Winter, griffier Jamée kapitein De Veirman, bevelhebber van het district Aalst, de gerechtelijke politie van Gent onder leiding van kommissaris Vander Kelen, de B.O.B. Aalst. Het was rond middernacht toen het eerste onderzoek was beëindigd. De rustige wijk Ede lag toen zo verlaten als een woestijn. De herberg «In de Woestijn» bij Leentje ook... WEDERSAMENSTELLING Er was geringe belangstelling voor «Ie wedersamenstelling van de moord, die maan dagnamiddag plaats had. In aanwezigheid van het parket van Oudenaarde met onder zoeksrechter De Winter, substituut Lefebvre, kolonel Huybrechts, wetsdokter Timmermans de gerechtelijke politie van Gent onder lei ding van kommissaris Vander Kelen en de h. De Clercq, de B.O.B. van Aalst en de rijkswacht van Haaltert, heeft de dader, die zeer onder de indruk bleek, bereidwillig zijn gruwelijke daad in het café «In de Woestijn» overgedaan. Ook de dienster Carmen Duearme en een verbruiker die op het ogenblik van de mis daad in het drankhuis aanwezig was, waren op deze wedersamenstelling tegenwoordig. Het is er wel degelijk aan toegegaan zoals wij het in ons relaas citeren. Philemon heeft zes schoten gelost en de dood van zijn echt genote was ogenblikkelijk. Alleen kunnen wij er nog aan toevoegen wat uit de we dersamenstelling is gebleken dat hij na het volbrengen van zijn moord de gelagzaal van het drankhuis is binnengestormd en ge roepen heeft «Haal onmiddellijk de politie en een dokter». Nadien is hij weer bij het lijk van zijn vrouw gaan zitten, waarna hij andermaal in het café is gekomen om de juke-box, die nog steeds luidruchtig speelde stil te leggen, waarna hij weer bi.i het lijk ging van zijn echtgenote. Nadat ook de dienster Carmen Duearme en een verbruiker waren ondervraagd, kreeg de dienster de toelating om haar eigendom uit het café te halen, waarna de deuren van het drankhuis opnieuw werden verzegeld. In de Woestijn - Bij Leentje, een nietszeggende alledaagse bena ming voor de herberg te Haaltert, waar het drama zich afspeelde.

De Gazet van Aalst | 1964 | | pagina 1