BrAAkland Kultureel Kalender Gibraltar wil verder van smokkel leven De reis naar de maan HP! Nieuwe Gemeenteraden De wilde jaren van Theodore, later genoemd Theo (Léfèvre) Londen prosteerde te Madrid Rede van Prof. Florkin Zoals reeds gemeld werd de Aalstenaar Achiel Meers man. thans woonachtig te Denderleeuw, laureaat in een wedstrijd van kunstglasramen, ingericht door het Ministerie van Middenstand. TE EREMBODEGEM Te Erembodegem kwamen (le nieuw verko zen raadsleden samen onder voorzitterschap van burgemeester Boel. De geraeentesekretaris bracht verslag uit over de recente verkiezingsresultaten. Op zijn beurt wenste burgemeester Boel de nieu we raadsleden veel geluk met hun verkie zing. Na de eedaflegging van de raadsleden werd overgegaan tot de verkiezing van de schepenen. In CVP-BSP coalitie werden resp. verkozen Pijck iBSP), eerste schepen, De Luyck (CVP), tweede schepen en De Cre- mer (CVP), derde schepen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de vertegenwoordigers der verschillende partijen. Namens de PVV sprak raadslid Eylenbosch, namens de VU raadslid De Ker- pel, terwijl raadslid Vijverman het BSP standpunt vertolkte en de h. N. Daem als CVP woordvoeider optrad. TE HERDERSEM Ook te Herdersem ging deze week de in stallatie van de nieuwe gemeenteraad door onder voorzitterschap van burgemeester Moens. Werden tot schepen verkozen Hector De Meersman en Domien Aerts. In de raad zetelen Philemon Willems, Gustaaf de Wit, Albert Stockman, Kam iel Lambrecht, Antoine Muylaert en Lodewijk Meert. Ik hou van Pascal--- Weerhouden op Antwerps stakings front Stop Geen kopij voor Braak land Stop Piet Anckaert Er was wel een en ander nieuws, maar niet van die aard dat het non-confor misten kon bekoren. Dat bv. Margareth van Engeland op slag vraagt, ligt in de lijn van de syn dicalistische tendensen waaraan zelfs het Ilof van St. James niet ontsnapt. Op het Irènefront heerst de spreek woordelijke stilte voor de storm, en So- rayaansche stuiverromannetjes zijn een toniger dan vergeelde Courths-Mahlers. Rees daarbij de gewetensvolle vraag of er in eigen land geen man rondliep die heel wat belangrijker was dan de sensatieprinsessen en meisjes van soort gelijk allooi, a la Claudia Cardinale, Brigitte Bardot en hoe ze ook mogen heten. En toen ontmoetten we onze goeie oude vriend Alois van Wijnendaele, in een wereld die hij sedert meer dan drie kwarteeuw heeft verkent en ervaren. over de kleine Theodore, later genoemd Théo (Léfèvre). Ze waren het er allemaal over eens het waren «wilde» jaren, bij wijze van zeggen. Maar als ze later hoorden dat het zoontje van Madame Léfèvre 't Oud Kasteélken, daar aan de Lavendelstraat, anno 1955 als een triomfator te Brussel werd rondgedragen, zeiden de mensen van Hillegem Dat ver wondert ons niet. In de schaduw van het Oud Kasteeltje een voormalig buitenverblijf van een Aalsterse patriciërsfamilie, heeft de kleine Theodore, zoals een lieftallige moeder hem noemde, de beste jaren van zijn leven gesleten. Ach ja, dat geheugen hé, zei Alois van Wijnendaele Maar toch, 'k zie hem daar nog lo pen, onder de bloeiende kerselaars van de boomgaarden. Rondneuzend, plannen makend. Vandaar heeft Theodore, met zijn broerken, zijn eerste schreden gezet naar de bronnen van de wetenschap en menselijke kennis. Ach, zuster Ernestine van de Orde van Opbrakel. Hij zat daar vooraan in een vlekke loos kostuumetje, dat stropken Matjes vlechten en kijkend naar de pren tjes aan de muur Het Land van Palestina... Als Moeder Overste binnentrad, stond hij, amper vier jaar, voorkomend recht en groet te, zeker van zijn stuk. Juffrouw Bertha van het befaamde onder wijzersgeslacht der Talloens zou het zich Als je er achteraf begint over na te denken Wel hij was wel een baasken zoals alle andere jongens van zijn leeftijd. Maar soms dacht je wel daar zit pit in, daar groeit iets anders uit. Het ontbrak hem niet aan belangstel ling voor alles en nog wat. Zei een bezorgde moeder dan Theodore, trek het je toch niet aan jongen. Maar 8 jaar oud, bleef de kleine Strop voor dergelijke raadgevingen doof. En toch, zegt men, was hij een gehoorzaam kind. Iemand zegt Ja ik herinner me wel de kleine Theodore Een frou-frou- ken dat half beatleachtig over zijn toen reeds hoge voorhoofd hing. Een fel achteruitwijkende onderkin, waarbij hij de indruk gaf steeds klaar voor de «aanval» te staan. De linkerhand in de heup, de rechterhand klaar voor het meetinggebaar... In een wit kostu- meken, met lange kousen, witte schoen tjes, net een eerste kommuniekantje. Juffrouw Bertha weet dat hij eenmaal scherven heeft gemaakt. Alle paedagogische normen in acht genomen, gaf hij wel blijk van een verrassende openhartigheid. Zie je dat «Jardinierken», zei juf frouw Bertha. Dat schonk hij me op een namiddag in ruil voor de scherven die hij in de klas had gemaakt. Neen, de juffrouw heeft het nimmer bewaard als een relikwie, wat zou dat En pratend over de grote wereldoor log, die Alois had meegemaakt als ser geant van het 21e Linieregiment, bekend met alle moddergrachten vanaf Diks- muide tot Nieuwpoort, vertelde Alois ook over zijn toneel- en cinemazaal die daar nu leeg en ongebruikt achteraan het huis stond Toneel, was een stuk van mijn leven... Hebben we ooit op en achter de planken mooie dagen be leefd. Vertel eens Alois, vroegen wij... Maar als je bijna de tachtig hebt bereikt, schoon nog kaarsrecht als een grenadier, stap je niet van de ene in de andere tijd.» En om een of ander onverklaarbare reden bleven de beste herinneringen zwerven in de twintiger jaren. Maar vandaag komt de jeugd niet meer kijken Ze houden allesmaal van twist of hoe heten ze dat ook weer. zelfs de Kajotters In de twintiger jaren was dat anders De jeugd was anders. Zie, je hadt daar bv de kleine Theodore van 't Oud Kasteelken een pienter ventje. En toen begon het Hillegems verhaal sereen herinneren. Klonk er vertedering in de toon die de herinneringen schraagde over die verleden jaren Ach nee, Juffrouw Bertha was niet sentimenteel, maar toch ook weer niet onge voelig zeker niet ongevoelig bij het verhaal over haar leerling in het eerste en tweede studiejaar in de Hillegemse jon gensschool. Hij gaf toen wel blijken van een vechtersnatuur. Voor wat de dorpsge meenschap een burgerszoontje heette, leek hij wel vrijgevochten. Kortom hij was 7-8 jaar oud, geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. In een konflikt tussen de Hillegemse Meere en de Dries, dat de juffrouwen en de meesters wel kleine kopzorgen heeft berokkend, was hij, Theodore van 't Oud Kasteelken, de leider van de bende van de Meere. Strategie en taktiek waren hem toen reeds niet vreemd. Als de kleine Theo dore aan de zoom van het «dal» stond, wist hij dat hij van daaruit de Dries, neerwaarts het dorp, kon beheersen. Dat «dal» daar beneden de Oudenaardse baan, een stuk moerasachtige beemd, heeft de kleine Theodore wel lang be koord. Het Hillegem tussen 1920 en '30 kreeg weer leven en kleur bij de oude vrienden. ook. Of ze eerste minister worden of een flinke bouwarbeider, ze zijn je alle gelijk... Maar denk je niet, dat hij een Eerste Minister is van een apart slag Of hij nu populair is of niet. Ja dat dachten wij wel. Eigenlijk wist wijlen Meester De Roeck wel wat meer over de kleine Theodore. Op basis van oude schoolgegevens had hij jaren terug reeds een proeve van karakterschets geschreven in een tijdschrift voor Kristelijke Onderwijzers. Maar Meester De Roeck is reeds geruime tijd bij O.L. Heer. Viel het mee de Belgische politiek tussen 1961-1965 mét veel ups and downs, mét de speech te Leuven, de wet op de handhaving van de openbare orde, de fiscale hervorming, Hertogin- nedal, o, dat dal van Hillégem, de ziekte en invaliditeitsverzekering viel het mee die Belgische politiek in het licht van de Hillegemse «wilde» jaren te be naderen Zei heel wijs, een oud man, die daar in de dorpscafé een pijpje zat te roken Soms heb ik wel compassie met het zoontje van Mme. Léfèvre. Hij had j een betere stiel dan die van Eerste Minister kunnen kiezen. CLERCK Belfortzaal van 16 januari tot 1 februari Tentoonstelling kunstschilder Gilbert Baetslé. Zaterdag 16 januari te 19.30 u. Feestzaal Beurs van Amsterdam, Grote Markt Feestavond ingericht door de Vlaams-Canadees-Amerikaanse Vriendenkring. Zaterdag 16 januari te 19.30 u. St. Jorisklub, Keizerlijke Plaats 2, Propaganda 14-daagse voor de Hobbyklub «Koor» Open Zangstonde (geleid door J. Jarquin). Zondag 17 januari te 19.30 u. Stadsfeestzaal, opvoering van twee eenakters «Tot op heden niet teruggekeerd» en «Orpheus» door de toneelgroep «Kunst, Licht en Vrijheid». Zondag 17 januari te 19 u. Feestzaal Groen Kruis, opvoering van «De Lustige Boer» door 't Land van Riem». Zondag 17 januari te 14 u. Zaal St. Jozefskring, Meuleschettestraat, jeugdfilm «Roby en Buck», ingericht door Peppinoklub - Aalst. Maandag 18 januari te 20 u. Feestzaal Groen Kruis, opvoering van «De Lustige Boer», door 't Land van Riem. Dinsdag 19 januari te 19.30 u. Zaal Kring, Moorselbaan, optreden van de voor- drachtgroep «Scherzo», ingericht door het Davidsfonds Mijlbeek. Donderdag 21 januari te 19.30 u. Stadsfeestzaal, opvoering van twee eenakters «Tot op heden niet teruggekeerd» en «Orpheus», door de toneelgroep «Kunst, Licht en Vrijheid». Vrijdag 22 januari te 20 u. Feestzaal stadhuis, spreekbeur door L. Moyersoen over «India en zijn problemen», ingericht door de Achterlinie. DANSGELEGENHEDEN Zondag 17 januari te 18.30 u. Zaal bij Gaston Van der Eist, Grote Markt dans avond met het orkest «The Shadrifs». Zaterdag 16 januari te 21 u. «Torenhof» orkest «The Kantikis». Londen liet bij monde van haar ambassa deur te Madrid bij de Spaanse regering protesteren tegen de steeds groter wordende moeilijkheden die alle personen die de grens tussen Gibraltar en Spanje overschrijden, ondervinden. Londen sprak de wens uit dat deze verkeersbelemmering in de kortste tijd zou gestaakt worden. De Britten weren zich aldus tegen de speldeprikkenpolitiek van Franco, die onlangs moest vernemen dat Gibraltar absoluut Brits bezit blijft. Nu moet men toegeven dat het geweldig overdreven is van verkeersbelemmering te spreken. Londen wil echter bekomen dat de grenskontrole door de toldiensten soepeler zou geschieden. Gibraltar is namelijk een tolvrij gebied. Alle waren zijn er aanzienlijk goedkoper daar men geen taksen of tolgel den te betalen heeft. Radio, transistorappa raten, alcohol, tabak, levensmiddelen, elek trische scheerapparaten, enz. kan men aan prijzen buiten alle konkurrentie bekomen. Voor de buitenlandse toeristen is het niet moeilijk naar Gibraltar te reizen, terwijl de aldaar verblijvende Britten en onderdanen van andere staten zich gemakkelijk naar Spanje kunnen begeven. Het ligt derhalve voor de hand dat elke toerist die een omweg naar Gibraltar maakt de verzoeking moet weerstaan om niet minstens een fles whisky of een pakje sigaretten over de grens te smokkelen. Dit is op zichzelf nog niet zo erg, maar beroepssmokkelaars trachten van deze gelegenheid te profiteren om grote hoeveel heden waren in Spanje te brengen. Onlangs werd nog een hoge gevangenisambtenaar be trapt toen hij grote hoeveelheden drank trachtte over te smokkelen in zijn personen wagen die een dubbele bodem had. Dat de Spaanse toldiensten dan ook steeds meer en meer wantrouwig worden tegenover al wat van de «rotsen» komt is begrijpelijk. Eertijds gebeurde het smokkelen zelfs on der bescherming van de Britse vloot. Smok- kelaarsboten naderden de Spaanse territori ale wateren en werden daar door fregatten en snelboten opgewacht, die de smokkelaars hun bescherming verleenden. Stelden zij vast dat de boten toch niet konden landen, dan manoeuvreerden de Britse oorlogssche pen zodanig dat de smokkelaars konden ontkomen. Tegenover dergelijke feiten moet toegege- ven worden dat het Brits protest alle grond t mist. Tegenover de krachtige en boeiende toe wijding van de Amerikanen aan het maan- reisplan is een koudwaterdouche enigszins teleurstellend, hoewel de Russen reeds lang de aandacht op huns inziens onoverkomelij ke moeilijkheden hebben gevestigd. Maar thans heeft de Luikse hoogleraar prof. dr. Florkin zijn sterke stem aan de Russische bedenkingen toegevoegd en tot luisteren ge noopt. Prof. Florkin was namelijk voorzit ter van de conferentie van Amerikaanse en Russische atoomgeleerden te Florence, kent derhalve beide kampen en is een van de meest ingewijde deskundigen. De grote moeilijkheid waarvoor men staat is, hoe de mens de gevaren van de reis zal kunnen doorstaan. De vrij uitgebreide Rus sische proeven toonden aan, dat een ver blijf in de ruimte diverse storingen in het menselijk organisme teweeg brengt en het in feite niet verantwoord is aëronauten lan ger dan vijf dagen in een ruimtevaart te houden. En de grootste gevaren kent men nog niet eens. Want deze dreigen als men de Van Allengordel passeert en de maan nadert. Tot dusver verliepen alle ruimte- vluchten op vrij korte afstand van de aarde. Tot de Van Allengordel, die veel verder weg ligt, drong nog niemand door; geen enkel experiment met plant of dier kon aangaan de de invloed van deze stralengordel worden genomen. De Russen vrezen, dat aardse or ganismen hier voor onvoorstelbare moeilijk heden zullen komen te staan. Prof. Florkin, die dit alles weet, zegt nu ronduit, dat zijns inziens een maanvlucht de eerste 50 jaar niet zal kunnen gelukken en wellicht voorgoed Jot de illusies zal moeten worden gerekend. Het is duidelijk, dat de Luikse hoogleraar gezien de huidige stand van zaken, volko men gelijk heeft. Maar toch zou het jammer zijn als Amerika (en Rusland) hun groot enthousiasme voor de ruimtevaart verloren. Want wie weet of wat vandaag onmogelijk schijnt morgen niet mogelijk is geworden? Ontdekkingen zouden op de wereld nooit zijn geslaagd, indien stoutmoedigheid en geestdriftige volharding niet tot het uiter ste van het menselijke kunnen zo" len zijn gegaan. En dit althans pogen de be.,.e grote ruimtevaartmogendheden na te velgen. Laat het een bouwen van een nieuwe, toren van «Babel» zijn, men moet dit toch proberen om eigen kracht en zwakheid en de grootte van de problemen te leren kennen. De Verenigde Staten hebben voor het dus genaamde Apollopreject 20.000 miljoen dol- laruitgetrokken, een bedrag, groot genoeg om al de huizen, die in Amerika in een jaar worden gebouwd, ermee te betalen. Het is een enorm bedrag, waarbij men echter be denke dat dit geld toch niet «naar de maan» is want het wordt op aarde aan lonen en werktuigen uitgegeven en blijft dus hier in de roulatie. Er zijn voor het maanproject in de USA 300.000 man aan het werk, dat is meer dan in de hele olieindustrie. En 20 000 industrieën in de USA zijn in alle 50 staten met onderdelen van het plan bezig. De leiding berust bij de NASA National Aeronautics and Space Administration) met de president Harrison Storms en zijn rech terhand Lee Atwood. Het doel is krachtens Kennedy's program 1969, dus reeds vrij dicht bij. Er zal wel uitstel moeten komen, gezien het boven genoemde. Maar wie weet? De concurrentie versterkt de aandrift. De Amerikanen zijn beducht, dat de Rus sen zich toeleggen op een vlucht rondom de maan (zonder er te landen), wat slechts een tiende van de risico's en de kosten van het Amerikaanse plan beduidt: deden ze dit in voorjaar 1969, ?e zouden de show van de Amerikanen «stelen». Weliswaar zouden vol gens de USA-geleerden de Russen achtmaal zo sterke apparaten moeten hebben om te kunnen slagen, maar de Russen werken graag in het geheim en zouden ongetwijfeld graag de Amerikanen voor zijn, Zo houdt de concurrentie de spanning dubbel leven dig.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2