Twee schilders in het Belfort WaMnD Eén SiPSt- KERSTENING SN INDIA: Nieuws uit de omstreken (Brugse) kapiteinSteeiandt Be kieren maken de man Zij zijn steeds welkom in het dertiende- eeuws en roemrijk Belfort, de schilders van de nieuwe generatie met hun «jonge schil derkunst» wanneer deze, zoals het hier het geval is bij de vrienden Jan Sanders en Jo Van der Hasselt, niets te maken heeft met de zo onjuiste genoemde «volkskunst», de potsierlijke «pop'art», welke een misprijzen is voor alle traditie en een negeririg van de eenvoudigste beginselen en eisen van stijl in de schilderkunst. Neen, onze jeugdige en sympatieke gasten varen, God zij dank, in een ander bootje Hiervan getuigen al hun werken welke zij door bemiddeling van schepen Van Hoorick, die vroeger reeds een schilderwerk van Jan Sanders voor de stad Aalst aankocht, in de ruime en stemmige Belfortkelder tentoon stellen en waarvan onze kunstminnende le zers vanaf 6 februari met volle teugen kun nen genieten. JAN SANDERS trouwens is voor hen geen onbekende Reeds in 1958 kregen zij in de Belfortzaal een overzicht van zijn toenmalige beste schilderijen. Hij vertoefde er toen in het gezelschap van René Bekaert, een andere verdienstelijke Aalstenaar. Begin 1964 keerde hij hier terug, maar toen waren het de muren van de Bélfort keidér welke een en al versiering waren voor Jan Sanders' graag geziene landschappen om en rond Gijzegem. Wie ze bewonderde kon zich maar moei lijk voorstellen dat onze schilder bij zijn beginperioode «verzeild» was geraakt in de abstraktie Het was een zoeken en tasten, eigen aan alle jonge schilders van deze tijd en het i: niet zonder moeite en een zekere geweld pleging dat Sanders zich uit de grijparmen van deze formele uitdrukking kon losrukken Hekeïgem om langs het figuratieve om, eindelijk zijn weg te vinden in wat wij kunnen noemen een hedendaags realisme. Een zeer geniet bare, jonge schilderkunst, ontbloot van elke provokatie en zonder de minste aanspraak op volledige volmaaktheid. Een natuurlijk en volksrealisme, zo in het portret als in het stilleven, dat aanleunt bij een moderne voortzetting van het impressionisme. zijn er slechts gekomen na jaren van on stuimigheid en zielestrijd welke hij in zijn doeken van toen met een pracht van woelige wemelende kleuren wist vast te leggen, t Jo Van der Hasselt heeft duivelen moeten overwinnen... Zijn grote verdienste is te hebben weer staan aan de mode van deze tijd. Uit zijn tentoongestelde schilderijen blijkt dat hij voldoende talent bezit om zijn visie van leven en wereld in schitterende scheppingen te vrijwaren. Deze «dertiger» is een schone toekomst weggelegd. Het succes van zijn tentoonstellingen, zo te Brussel en Luik, als te Tongeren en Vil voorde, levert hiervan het meest tastbaar bewijs. Onlangs nog werd hij tot laureaat uitge roepen van de tentoonstelling van de Brus Jan, Sander Zijn smaak voor een nuchtere stijl, zijn streven naar eenvoud, zijn visie vol poezie zijn met gratie en zachtheid uitgevoerde te keningen, getuigen van een grafisch karak ter en bevestigen het talent van Jan Sanders. selse oudheidkenners en verwierf hij, even- eens in de hoofdstad, de bronzen medaille op de «Internationale Tentoonstelling der Kunsten in Europa» Het is ons niet bekend of de Franse zan ger Charles Trenet van al deze onderschei dingen op de hoogte was. Eén feit staat evenwel vast, dat hij, tijdens zijn jongste verblijf te Brussel, zich ook een schilderij van Van der Hasselt aanschafte. De tentoonstelling Jan Sanders en Jo Van der Hasselt blijft toegankelijk tot 21 februari f Wij wensen beide kunstenaars een flinke t bijval. Marcel Van Campenhout Lid van de Provinciale Raad van Brabant JO VAN DER HASSELT Een typisch Vlaamse naam. Een typisch Vlaams en Breugeliaans karakter. Een grote romantieker. Dweept met Noordzee en liet wijde landschap in Vlaanderen. Verre zee horizonten en forsige winden die over de Vlaamse weiden en velden gieren. Zijn doeken zijn een mengeling van sen sualiteit en mysticisme. Lyrische golfbre kers, sloepen boordevol poezie. Eenzame landschappen zonder levende wezens Zou onze schilder soms mensenschuw zijn Nochtans, al die stilte, die bedaardheid die kalmte, die rustige gemoedsstemming -• -- - ::'4 'jwpwi W Het strand te St. Idesbald ikx&i&hS Jo -Van der Hasselt Een boodschap van genezende err opbeurende liefde. In een vorige uitgave werd reeds een bondig verslag gepubliceerd over de lezing door Oud-Minister L. Moyersoen op uitnodiging v an de Aalsterse missiewerkgroep De Ach terlinie. De indrukken van de spreker, achtten wij alleszins belangrijk om ze uitvoeri ger aan onze lezers aan te bieden. Titels en onderschriften werden van redaktiewege toegevoegd. De katolieke kerk levert in India grote inspanningen op het sociale vlak en weet daarbij een groot begrip op te brengen voor de specifieke Indische mentaliteit. De vraag die wij, in deze rustige welva rende landen, niet het minst als katolieken moeten stellen is wel: Doen wij genoeg? Wij zijn zeer streng in ons oordeel over de burgerij van de 19e eeuw en van het begin dezer eeuw. Wij verwijten zeer terecht dat zij aan de mizeries der massa is onverschillig geweest, niet tij dig heeft begrepen. Maar deze vorm van verontwaardiging kost ons niets. De massa's die bv. in India ondergaan in mizerie, leeft niet zover van ons ver wijdert in deze tijd van een intense verkeerstechniek. Zullen wij, op onze beurt niet meer begrip aan de dag leg gen, en is onze verontwaardiging ook maar gemaakt? In een zeer open betoog zou de h. Moyer soen vervolgens zijn gehoor onderhouden over de rol van de kerk in Indie. Evengoed als de missionarisse dit doen moeten ook wij leken ons de vraag stellen wat in feite de rol van de kerk in Indie is, wat de kerstening kan betekenen. Men dient terloops te overwegen dat er in India 8.500.000 miljoen kristenen zijn, waar onder 5.300.000 katolieken o.w. dan 1.200,000 St. Thomas Kristenen Er zijn niet zoveel bekeringen. Niet eens 100.000 per jaar en dit met een bevolking die zoals reeds gezegd, ieder jaar met 9 mil joen burgers aangroeid. Men kan nochtans niet zeggen dat de missionarissen te kort schieten aan edel moedigheid, noch dat het Indische volk de goede boodschap hooghartig zou af wijzen. Als gevolg van talrijke gesprekken met missionarissen brengt de h. Moyersoen als dan enkele bedenkingen naar voor rond de vraag: Wat moet het objectief zijn? Is het om te bekeren in de letterrijke zin van het En dit is dan Missiezuster Marie-Julien in ae wereld Malvine Van den Bossche uit Erembodegem, die sedert 1927 in India waar zij o.m. ook Indianse meisjes het Vlaamse kantwerk aanleert, in het St. Jozef Convent-Nagercoil, nabij Ma dras. Slechts eenmaal kwam onze streek- genote in verlof bij haar familieleden te Erembodegem en te Aalst. Na meer dan dertig jaar vond Zuster Marie- Julien wel een en ander veranderd. (Clk.) de die hun mentaliteit blijft doordrin gen, geen menselijke waarden, waarvan de kern zelf van het katolicisme is op gebouwd. Het Kristendom dat tot dit religieus volk spreekt kan alleen maar zijn Kristendom zijn, van een echte evan gelische zuiverheid, ontdaan van elk juridisch, harnas. «ZE HOOG OVER DE STERVENSBERG EEN KRISTENDOM ONTDAAN VAN ELK JURIDISCH HARNAS woord? Welk is het inzicht van de voorzie- UITDRAGEN», nigheid over Indie? Aansluitend bij deze indrukken verwees de spreker o m. naar een ontmoeting met Mother Teresa, een Albanese zuster van de •Kongregatie v. Loretto die getroffen door Het doel zal steeds zijn de ware God te de immense sociale ellende, het onderwijs dienen Wij onderscheiden ons van het pant- milieu vaarwel zei, en The Missionaries of heistische hindoisme doordat wij een per- Charity stichtte met als onmiddellijke inzet soonlijke God erkennen, en dat wij geloven het lenigen van de uiterste noden, tussen aan een objectieve boodschap van God. Maar diegenen die door honger gekweld niet wis- het is ook zaak God steeds meer en ipeer te ten of zij de volgende dageraad zouden aan leren kennen, zijn boodschap te doen ont- schouwen. dekken, ze uit te dragen. Voor al die mensen die niets hebben Waarom zou het Hindoisme daar niet komt het er op aan, zoals Gulbranssen zegt: kunnen toe bijdragen. Men ontsnapt «ze hoog over de stervensberg uit (te) dra- niet aan de indruk dat het pantheïsme gen Godsgeloof, vertrouwen en ernstige dat hun geloof in de zielsverhuizing enz. goede wil. Hoemeer men tot de kern van de misvormde waarheden zijn waarvan de zaak doordringt, hoemeer men moet vast- kern tot alle mensen behooft en in het stellen dat de kerk in haar geheel, leek en Kristendom tot de hoogste waarden priester is biigetrokken bij het grote avon- worden gevaloriseerd. tuur van de kerstening van Indie. U; inderdaad het vredesideaal v.d. In- Een Kerstening die toch fundamenteel diers fnon - violence), zijn naar inwen- moet ziin. het brengen van een bood dieheid gekeerd leven, ziin ideaal van schap, van een genezende, van een op zachtmoedigheid, van geestelijke vreug beurende liefde. LUIDSPREKER IN EREMBODEGEMSE GEMEENTERAAD De belastingen in Erembodegem wer den niet in een drafje afgehandeld. Er werd gekibbeld en gewogen over een opcentiem en een frank opslag op de belasting op de voetpaden, maar iedereen was akkoord een belasting van 5000 F te stemmen op de diensters in de herbergen. Tcee zijn er in de gemeente zodat de opbrengst 10000 F zal zijn. Theoretisch want men weet nu al dat de patroons die moeten betalen on grijpbaar zijn. Zal de eenparige raad ook eenparig zijn in de reactie? EEN EREMBODEGEMS RAADSLID, die alle nutteloze uitgaven had aangeklaagd vroeg de plaatsing van een luidspreker in de raadszaal omdat de secretaris niet luid genoeg spreekt. «Het is goedkoper de secretaris te vragen luider te spreken» zeg de de burgemeester. «Wablieft» vroeg de brave man... HET OPEN SCHEPENCOLLEGE, mis schien wel utopisch in een omvangrijke stad krijgt in Erembodegem een meer in- terassante tegenhanger. Een raad zal im mers opgericht worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de betrokken orga nisaties politieke partijen uitgezonderd voor het gezin, onderiwjs, cultuurbeleid evenals voor de zorg voor de ouden van dagen. EEN EERSTE VOORSTEL VAN EEN RAADSLID? Een reis organiseren naar Brussel voor alle ouderlingen die de hoofd stad nog niet gezien hebben oOo BIJ AUTODEFECT DIEFSTAL IN BESTELWAGEN TE HEKELGEM 's Avonds bestuurde M.T. Ledegem uit Aalst haar bestelwagen op de Brusselse I steenweg in de richting van Erembodegem. Even voor de grensscheiding met deze ge meente stelde zij vast dat haar wagen de fect was. Zij plaatste het voertuig langs de weg en ging een weinig verder de tussenkomst van enkele mensen vragen. Zij had echter de deuren van de wagen niet gesloten tijdens deze korte tijdsspanne, en tijdens haar af wezigheid is een voorbijganger in bestelwa gen gesprongen, om er met de geldbeugel INDEXCIJFER gestegen met 0,35 punt Het ministerie van Economische Zaken en Energie deelt mede dat het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor de maand januari 1965 122,51 punten bedraagt tegen 122.16 in december 1964. De belangrijkste prijsbewegingen zijn de stijging van de prijs van het vlees en de daling van de prijs van de eieren en de sinaasappelen We zouden niet willen dat de soldaten- lezers van dit blad op het rapport moeten komen omwille van slechte lectuur. Maar zie je, met dat geval van die ka pitein kelner in de oude half reumatie- ke Raedemaeckerskazerne daar aan 't Brug se kanaal zitten ze niet weinig verlegen. En op de «Place Dailly» zullen ze weeral jioog van de toren blazen. Eigenlijk had die Brugse kelner alle kwaliteiten van het ras. De hoge kapiteinsslem kon hij' best hebben verworven in een of ander Brugse «cercle noble» waar de barons waar de kapitein voor de gele- I genheid terug rondloopt en met een fel Brugs accent kraait: Cinq pils. Want dat zal die Brugse kapitein i voor de gelegenheid met vele echte kapiteins gemeen hebben: zijn diepe liefde voor de taal van de meerderheid i der officieren. Over diezelfde Brugse held schrijft. Het Laatste Nieuws, dat hij van meet af fouten begingWant volgens dit blad is een piepjong kapitein van 23 jaar bij ons zeer zeldzaam. De jongens van de Avenue Jacqmain autoverkopers bij voorkeur in exclu sieve clubs een partijtje biljart spelen. Van de schotel naar de kapiteinstick was maar één stap. Och, honderduizenden nog levende Belgische soldaten kunnen zich thans een duidelijke voorstelling maken, van wat er nu gebeuren gaat: De postoverste gaat een verslag op maken voor de officier van wacht. De officier van wacht gaat een ver slag opmaken voor de kommandant van zijn kompagnie of groep. De kommandant van de kompagnie of van de groep gaat een verslag opmaken voor de korpsoverste. De korpsoverste gaat een verslag opmaken voor de bevelhebber van de zoveelste legergroep enz. En de soldaten, de soldaten die gaan nu bij voorkeur een pint drinken zouden beter moeten weten. Nog niet zo heel lang geleden had ons land zeif j een Luitenant-Generaal, die maar am- per meerderjarig was. En in tegenstel ling met kelner-kapitein Steelnndt was die generaal voordien nooit soldaat ge weest. OM TER SNELST «Waar zijn de mannen van de Rijks politie die een vrijend paar (in een auto welke met een vaart van ca. 100 kilometer per uur over weg suist) tot de orde zouden kunnen roepen» is de harte kreet van een Nederlandse dame aan haar lijfkrant. Vraag: Met welke geluidsmuur doorbrekende snelheid heeft die Ne derlandse burgeres dat vrijage tafe reeltje kunnen zien? het sparen in december In de maand december werd er op de re keningen van particulieren bij de Algemene Spaar- en Lijfrentekas 2.633 miljoen frank gestort. Van hun kant beliepen de terugbe talingen 2.177 miljoen frank, zodat het spaaroverschot 456 miljoen bedraagt. Voor de overeenkomstige maand van 1963 werd er een vermindering van 72 miljoen frank ge boekt. Na bijschrijving van de jaarlijkse rente en de getrouwheidspremie beloopt het par ticuliere tegoed bij de Instelling 102,4 mil jard frank, hetgeen voor het voorbije jaar een aangroei van 4,4 miljard betekent, te genover een vermeerdering van 5,3 miljard in 1963 en van 8,1 miljard in 1962, GROEP T IJ L nodigt U uit tot de vertoningen van HET BRANDGLAS VREDESBROOD Met PATER PIRE ten strijde tegen de hongersnood in Oost-Pakistan Oprichting van een «Vredesei- land» Iedereen KAN helpen door het kopen van een «Vredes- brood» zegel ter waarde van F 10 Deze zegel zal aangeboden wor den tussen 6 en 14 FEBRUARI i 1065. Weiger geen brood aan een noodlijdende evenmens. -HELP

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2