en cmstreKen Het Discussies op peil in Aalsterse raad VOLKSAVOND Feest in het Sint Jozefscollege te Aalst NEC SfE, NEC METU Geen eenzijdig verantwoordelijkheidsbesef ALARM BIJ ÜE BRANDWEER I i I I 200Q bezoekers voor Kunstbezit in ieders bereik Verdienstelijke leerkrachten onderscheiden van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14 21ste JAARGANG Nr. 10 Donderdag 4 februari 1965 2,50 F HET NUMMER Oppositie interpellaties Bandopnemers en Verkeersveiligheid Wat met Vierde Graad van Stedelijk Onderwijs De eerste zitting, met een volwaardige agenda, van de nieuw verkozen Aalsterse raad, is eerder rustig verlopen op een behoorlijk discussiepeil. Wie op de voltallig bezette publieke banken ofte stoelen gekomen was om een spannend debat bij te wonen n.a.v. de V U. interpellatie over het gebruik van band opnemers, kwam wel wat bedrogen uit. De interpellatie van V.U. raadslid Jan Cau- dron had nochtans stijl, hier en daar nauwelijks verholen studentikoos. De beste repliek kwam vanwege de doorwinterde ABW-man, B.S.P. raadslid Van Droogen- broeck. De een en de ander deed het in een behoorlijke taal, wat in de Aalsterse raad niet altijd in het verleden vanzelfsprekend is geweest. En dus nog steeds het vermelden waard is. Men werd in de raad ook gekonfrontecrd met ernstige onderwijsvraagstukken Moet de vierde graad van het stedelijk onderwijs afgeschaft worden Moet de stad ook beroepsonderwijs inrichten ter vervanging van deze vierde graad Hoe staat het met de plannen voor de nieuwbouw van sommige stadsscholen P.V.V. raadslid Dhaeselecr sneed het debat aan en schepen Van Hoorick was blijkbaar in zijn nopjes dat hij zolang, en met een prijzenswaardig inzicht, over de onderwijstak kon spreken. - Voor de jonge V.U. oppositie zal het er op aankomen alle dossiers grondig in te studeren als het in hun bedoeling ligt, al dan niet met sukses af en toe de kat de bel aan te binden. Vooralsnog, de objectiviteit heeft haar rechten, heeft de P.V.V. als oppositiekonfrater, op dat gebied de bovenhand op de V.U. Voor de rest glimlachjes over en 't wee r, niet zonder leedvermaak, vanwege de anciens voor de nieuwelingen. Mettertijd komt wel de raadszaal-solidariteit DE BANDOPNEMER Van de bandopnemerhistorie onthouden we slechts één zaak hoe rijk gedocumen teerd de interpellatie van V.U. lid Caudron ook was en hoe kort het antwoord van bur gemeester Blanckaert klonk, het besluit werd vrijwel eenparig goedgekeurd de burge meester is meester in de raad en is door niemand gebonden, zelfs niet door de Mi nister van Binnenlandse Zaken. Opmerkingswaardig waren ook de tussen komsten van BSP lid Van Droogenbroeck gewezen burgemeester van Liedekerke die degelijk gedocumenteerd is, maar vaak toch te graag laat horen dat hij al in een college zetelde... MARCEL SCHEPENS ONDERSCHEIDEN Burgemeester Blanckaert (BSP) sprak voor de opening van de zitting een hulde woord uit voor de Aalstenaar Marcel Sche pens. Deze 48 jarige machinist bij de NMBS wonende op de Pierre Corneliskaai 31, sloeg immers enkele maanden geleden alarm toen hij een vrouw bemerkte die in de Dender was gesukkeld. Hij bood dadelijk hulp en slaagde er in de vrouw op het droge te bren gen en van een verdrinkingsdood te redden Hij werd hiervoor onderscheiden met de ere medaille tweede klasse. Nadien stelde de burgemeester voor één minuut stilte te bewaren ter nagedachtenis van Winston Chrurchill en werd het voorste^ gedaan in de stad een straat of laan naar de naam van de Engelse staatsman te dopen De verscheidene fracties boden vervolgens hun gelukwensen aan aan burgemeester Blanckaert, die onlangs in zijn functie werd bevestigd. De raad de V.U. uitgezonderd gaf de traditionele delegatie aan het col lege om sommige benoemingen of bevorde ringen onder het stedelijk personeel en de stedelijke brandweer te doen, binnen het kader van de toegestane bevoegdheden. Het college kreeg ook machtiging de over eenkomst te hernieuwen met de gemeente Haaltert voor de aansluiting bij het gewes telijk groepscentrum Aalst, tegen 12 fr. per inwoner. Bij het voorstel tot aanpassing van het reglement van inwendige orde en dienst van de gemeenteraad om dè opname van de debatten, gesprekken en andere beslissin gen van de raad onmogelijk te maken, stel den hh. Dhaeseleer (PVV) en Van Droogen broeck (BSP) de verdaging voor om het reglement, daterend van 1896. volledig te herzien. Dit is niet meer aangepast aan de huidige omstandigheden, o.m. wat de benoe mmgen in de COO, de plaats van de raads leden e.a. betreft, iets wat eenparig werd aangenomen. Bij de bespreking van de goedkeuring van een lening met het Gemeentekrediet vooi de volgende werken, kwam het tot een deba» over de onderwijsproblemen 503.000 fr voor- het stadsaandeel in de verlichtings- drijfkracht- en versterkingsinstallaties van de meisjesschool Binnenstraat: 49.400 fr voor de sanitairen op het Vredeplein; 255.00C fr. voor de verwarmingsinstallaties van de muziekacademie Schoolstraat; 6.000 fr. vooi verfwerken in de Binnenstraat. De h. Dhaeseleer (PVV) stelde een vraag nopens de inzichten van het college betref fende de uitbreiding van de school in de Binnenstraat, waar thans geprefabriceerde lokalen moesten opgericht worden en waar de expansie in de komende maanden nog een grotere klassennood zal veroorzaken. AFSCHAFFING VIERDE GRAAD Schepen Van Hoórick (BSP) beklemtoon de dat. een zeer grote inspanning werd ge daan om de bestaande scholen beter uit te rusten. De afwerking van een school vergt I echter steeds vele jaren, ingevolge de moei lijkheden met de betoelaging. Verder heeft men, vooral in de Binnenstraat, heel wat zorgen met de ingewikkelde apparatuur van de toestellen, zodat bestendig technische hulp moet ingeroepen worden. Hij deelde tenslotte mee dat voor de Sint Jobstraat een plan werd opgesteld om de geprefabriceerde lokalen door nieuwbouw te vervangen, dat voor de Oude bentbaan een ontwerp werd opgesteld, dat nog moet gewij zigd worden, terwijl voor de Binnenstraat twee mogelijkheden kunnen weerhouden worden de aankoop van gronden aan de overzijde van de stiaut, waar nieuwe gebou wen zouden opgetrokken worden en de uit breiding met een tweede verdieping van de bestaande lokalen. De schepen zal de eerste oplossing steunen, maar hij onderstreepte het zeer duidelijk dat deze school in elk ge val voor iedereen als voorbeeld mag gesteld worden, zeker voor de rijksscholen die in Aalst ziin ondergebracht. Spreker kantte zich tegen het behoud van de vierde graad en wees het voorstel van de hand om een stede lijk beroepsonderwijs in te richten Eerst en vooral is het onderwijsnet in Aalst reeds zeer uitgebreid terwijl bovendien op enkele vervolg op blz. 3 Clk. Morgenavond te 20 uur, spreekt Mgr. E. De Smedt, bisschop van Brugge, in de stadhuisfeestzaal over het boeiende thema De Kerk en de andersdenkenden. Deze voordracht, de eerste in een reeks, geschiedt op uitnodiging van de K.V.H.U. De hoge gast zal voordien worden opgewacht door Z.E.H. Deken De Vos. Mgr. De Smedt is, zoals men weet, afkomstig uit Opwijk, waar hij op 30 oktober 1909 geboren werd. Hij promoveerde tot doctor in de Wijsbegeerte en Godsgeleerdheid aan de Gregoriaanse Universiteit te Rome. en werd op 19 september 1933 priester ge wijd. Resp. directeur van het St. Jozefsseminarie en President van het Groot Seminarie te Mechelen werd hij op 15 mei 1950 tot hulp-bisschop gewijd te Mechelen door wijlen Kardinaal van Roey, tevens ook Vicaris-Generaal van hét aartsbisdom. Tot bisschop gewijd op 29 juli 1950 werd hij twee jaar later, op 30 juli 1952, benoemd tot 24e Bisschop van Brugge. Zijn wapenleuze «Al dienende». Mgr. De Smedt publiceerde verschillende werken, o.m. basisgegevens hem door gelo vigen van zijn bisdom verstrekt, de bekende uitgave «Eenheid en Gezin» en «Moderne Tijden», voort «Priesterschap der Gelovigen» en «Kristelijke Buurtleven». Sedert 1960 is Mgr De Smedt ook lid van de Sectie voor de Eenheid bij het Concilie; als dusdanig hield hij verschillende opgemerkte tussenkomsten. ZONDAG TOEKOMENDE te 7 uur. en MAANDAG TOEKOMENDE te 8 uur opvoering van van Charles MORGAN door GROEP TIJL in St. Jozefskring Parkeergelegenheid op de speelplaats naast de Feestzaal. KAARTEN :30F., te bekomen bij Dhr. R. De Witte, Hoek Stoofstr. (Nieukuis Van T.ierde) en in St. Jozefskriiig Speciale voorwaarden voor gfoepen vanaf 10 personen. Leden van jeugdverenigingen en studerende jeugd betalen slechts 15 fr. Zondagnamiddag werd in het Oud-Hos pitaal in totaal precies 2.000 bezoekers genoteerd n.a.v. de tentoonstelling Kunstbezit in ieders bereik. De eer van een kleine ontvangst bij dit plaatselijk rekord viel nog wel te beurt aan een dame uit Schaarbeek-Brus sel. Mevrouw Martha Ronsse, afkomstig uit Oudenaarde maar sedert jaren woon achtig in de Brusselse voorstad. Met de aandacht voor de tentoonstel ling gaat ook een verheugende belang stelling gepaard voor het Oud-Hospitaal zelf, dat menig bezoeker tot ver- en be wondering stemt. De tentoonstelling blijft geopend tot 14 februari a.s. N. Het Aalsters Brandweerkorps telt momen teel nog 76 leden en dit terwijl een regle mentering van 1935 er 92 voorschrijft en men welbeschouwd in feite over meer dan 100 zou moeten beschikken. De verdunde rangen worden dus niet meer aangevuld in de mate dat dit voor vijftien, twintig jaar het geval was. Daaraan is ongetwijfeld niet vreemd de huidige levensomstandigheden, waarbij de opofferingsgeest van weleer, de solidariteit dreigt teloor te gaan, een jachtig leven met een drang naar steeds meer ontspanning en wat al meer. DE PLICHT VAN DE OVERHEID Men weet dat het Brandweerkorps te Aalst, dat in het ganse land een stevige reputatie geniet, bestaat uit vrijwilligers die alleen bij brand en oefening een uiterst klei ne vergoeding ontvangen. Wie de staat van verdiensten kent van de brandweerkorpsen, bv. het Aalsterse tijdens de laatste oorlogsjaren, en ook bij tal van andere omstandigheden, zal wel moeten toe geven dat de centrale overheid geen blijken geeft van grote dankbaarheid. Meteen dreigt het principe zelf van vrijwillige brandweer korpsen mettertijd in het gedrang te komen Het is dan ook de plicht van dezelfde overheid zich terdege te bekommeren om het sociaal statuut van deze vrijwilligers, wat meteen een vorm van aanmoediging voqr de jongeren zou zijn. Waar men zo royaal is met indrukwekken de pensioenen aan generaals, enz. op rust zou men op zijn minst mogen verwachten dat bv. een vrijwillige brandweerman na 25 30 of 40 jaar voortreffelijke dienst, een pensioen, hoe bescheiden ook, wordt toege kend. MEER WAARDERING Meer waardering, vraagt men in brand weerkringen voor onze taak. Terecht, en daarbij kan de brandweerman slechts hopen op de verantwoordelijkheidszin van de over heid, want hem staan geen stakingsformules allerhande ter beschikking. Hij blijft voort durend ten dienste van zijn evenmensen met alle risico's daaraan bij kleine of grote brandrampen verbonden. Het wordt dan ook hoog tijd dat de betrok ken instanties zich bewust worden van hun plicht. Het is niet omdat de vrijwillige brandweermannen relatief gezien een beperk te groep uitmaken in dit land, dat men zich niet meer om hen zou bekommeren. In een tijd dat alles en iedereen zich beroept op indexaanpassingen, wordt het de hoogste tijd dat men ook in dit verband meer aandacht heeft voor de index van de schoonste menselijke waarden. WEEK VAN DE SOLDAAT 7 - 14 februari tema APPEL MILAC nodigt U uit tot de grote zondag 7 februari te 19 h Feestzaal Stadhuis Attrakties Animator - Humorist Fons Vinck Korte toespraak door aalmoezenier Willems - Zang Sketches Humor Orkest The Medium Band Inkom 20 F. Soldaten in dienst gratis. Het feest van de voorbereidende afdeling van het Sint Jozefscollege ging traditiege trouw gepaard met een huldiging van ver dienstelijke leerkrachten. Het waren de hh. Morre en Vanderbiest, die onderscheiden werden met het burgerlijk kruis van eerste klasse en de medaille van eerste klasse, voor hun verdiensten in het onderwijs. Het huidewoord aan de gevierden werd uitgesproken door E.P. Rector Jansen, die ook de vertegenwoordigers van de andere onderwijsinstellingen, evenals Z.E.H. Deken De Vos, dankte voor hun aanwezigheid op dit feest. Hij drukte er tevens op dat deze plechtigheid een traditie wordt in het leven van het Sint Jozefscollege. Nadat hij de toe wijding en de werkkracht van de twee lera ren, die onderscheidelijk sinds 35 en 25 jaar hun beste krachten hebben gewijd aan de op voeding van de jeugd, had onderlijnd, werd door twee herauten de onderscheidingen ge bracht en werden ook de twee dames van de gevierden in de hulde betrokken. Het dankwoord namens de gevierden werd uitgesproken door de h. Morre, die er vooral op wees dat de opvoeding moet primeren in het onderwijs. Deze huldiging werd omlijst door een schitterende opvoering van Reus Slok Op en de dwergen, door de leerlingen van het col lege. Deze kinderoperette in vier bedrijven van Theo Luysterburg onder de regie van J. Vandcmaclc, die zelf de figuur van de reus Slok Op vertolkte, heeft de talrijke aanwezi gen ten volle kunnen bekooren. Elkeen heeft immers genoten van de avonturen van de reus, die door de heks Karliene Krol in een dwerg werd omgetoverd. De twee gedekoreerden F. Morre en J. Van der Biest van het St. Jozefscollege te Aalst samen met hun echtgenote, E.P. Rector en Deken De Vos (Cliché Het Volk)

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1