BrAaMnD MORGEN BEGINT VANDAAG Lezerstribune Belangwekkende tentoonstelling in het Belfort door LUC DE DECKER Colloquia over gemeentelijk jeugdbeleid worden door het Katoliek Jeugdwerk intens voorbereid Scholieren protesteren en smijten met taarten, enz... Het Sodegec-Ri chtplan N Van 6 tot 15 februari stelt de bekende schilder Luc De Decker zijn jongste werken ten toon in de grote expositiezaal van het Belfort. Deze zevenenvijftig jarige kunste naar werd in Ninove geboren en heeft door zijn onvermoeibare werklust en creatieve drang sinds lang zijn reputatie bevestigd. Luc De Decker schildert met een uiterst technisch beheerste losheid, in een .klassieke vormgeving, zijn portretten, landschappen, bloemstokken en interieurs. Zijn schilderijen worden gekenmerkt door hun jeugdige fris heid. Van zijn vele studiereizen hij bezocht ondermeer Frankrijk, Engeland, Spanje, Ne derland, Griekenland *en Italië bracht hij steeds een reeks doeken terug, waarin hij altijd nieuwe facetten van zijn kunnen als landschapschilder openbaarde. Een landschap geschilderd door Luc De Decker verbergt geen raadsels, maar spreekt onomwondeh van de zuivere eenvoud der dingen. De Deckei behandelt het stuk natuur dat hij op het doek wil borstelen, als een dichter nu eens in uitbundige kleuren en heftige accenten, dan weer innig en inge togen, soms majestatisch, overrompelend Het is echter vooral als portretschilder dat Luc De Decker een benijdenswaardige posi tie bekleedt. Vele vooraanstaande personali teiten hielden eraan voor hem te poseren in zijn ruim atelier te Schaarbeek. Een van zijn laatste officiële opdrachten was het ont werp voor het nieuwe bankbriefje van 20 F, met de beeltenis van Koning Boudewijn. Hiervoor werd hij door Z.M. op het kasteel te Laken ontboden. Zijn portretten getuigen van een scherpe waarnemmgsgeest het gelukt hem door het aanbrengen van een typisch detail, de toe schouwer een inzicht te doen krijgen in de persoonlijkheid van zijn model. Een portret van deze schilder doet ons iemand beleven en herkennen: men voelt de band tussen fi guur en toeschouwer, zo een portret leeft door realisme, humanisme en begrijpen. Luc De Decker is er niet alleen in ge slaagd een totale gelijkenis aan de realiteit in zijn portretten te leggen, maar hij heeft ook, door aan houding en expressie van zijn modellen deze nuances en details te geven bereikt, dat'hij hun persoonlijkheid kon in dividualiseren. Wie van mooie schilderijen houdt, mag «iker deze interessante tentoonstelling niet missen. I Luc De Deckei Met het oog op de colloquia die door meer dere gemeentebesturen de eerstkomende tijd worden georganiseerd, worden heel wat voorbereidingsmaatregelen getroffen. Deze colloquia die plaats hebben op het gemeen telijk vlak, en waaraan vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en de plaatselijke jeugdleidingen deelnemen, kunnen slechts ten volle slagen als ze zeer degelijk worden voorbereid. Daarom werd door de Katolieke Jeugdraad een documentatiemap uitgegeven die, vanuit de optiek van de plaatselijke jeugdleider de kwestie van het gemeentelijk jeugdbeleid behandelt. Hierin worden ook suggesties ge geven voor de organisatie en het vlot ver loop van een colloquium. Deze brochure kan door de plaatselijke jeugdleiders besteld worden op het sekreta riaat van de provinciale jeudbonden Oost Vlaanderen, Peperstraat 25, Gent. Intussen worden ook door de provinciale jeugdverbonden bijeenkomsten belegd Voor j plaatselijke verantwoordelijken van het jeugdwerk om deze colloquia terdege voor 1 te bereiden. Volgende bijeenkomst is voorzien te Aalst: Zondag 14 februari te 10 uur in het college Esplanade 6. Deugt het Belgisch «schoolpunte nsysteem» niet meer Nivellerende criteria Ja, er zijn nog problemen. Neem daar bv. VRAAG Maar mag een studiebeurs voor het nieuwe puntensysteem dat men in een bescheiden scholier, met individuen C.E.R.I.A. te Anderlecht toepast, schrijft een goede prestaties, in het gedrang kome: gelegenheidskorrespondent, een verontwaar- door een nieuwe vorm van nivelering j digd leerling-pasteibakker. Het schijnt dat het oude puntensysteem dat individueel werd toegepast, blijkens een of andere wiskundige formule niet langer deugt. VREDESBROOD Met PATER PIRE ten strijde tegen de hongersnood in Oost-Pakistan Oprichting van een «Vredesei- land» Iedereen KAN helpen door het kopen van een «Vredes- örood» zegel ter waarde van F 10 Deze zegel zal aangeboden wor den tussen 6 en 14 FEBRUARI 1065. Weiger geen brood aan een noodlijdende evenmens. - H ELP Het-witte kleed PrioriteitNoonJ-.zuide*pressweg mei vertakking naar Zottegem ORIËNTATIE SPOORWEG VERVOER OP AALST COMMERCIALS ATIE VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUKTEN Een uitbreiding van commercieel en tech nisch advies aan de bloemenkwekers is zeer nuttig. Evenzeer de uitbreiding van de hop-coope- ratieve te Aalst. De aktiviteiten van de bloe menveiling Flora dienen verder in de hand gewerkt. Gesuggereerd wordt voor centra buiten de traditioneel genoemde Denderstreek Te Buggenhout de oprichting van een kippen- en eierenmarkt. Te I.eerbeek (West-Brabant) de oprich ting van een land- en tuinbouwveiling, wat de groentenkweek aldaar zou in de hand werken. Ook wordt de nadruk gelegd op de nood zakelijke reorganisatie op het nationale vlak van de ophaling van de melk. VERKEERSOFGANI3ATIE In het richtplan Sodegee worden diverse drastische maatregelen voorgesteld inzake de infrastructuur en verkeersorganisatie. SPOORWEG Het spoorwegvervoer in de Denderstreek dient volledig georienteerd op Aalst. Afschaffing van een reeks niet ren derende stations. Met het oog op de pendelarbeid, en de hieruit voortspruitende overbelasting van het vak Teralfene-Brussel stelt men voor Een nieuw dubbelspoor vanuit Brussel, over Asse, Mcldert, Aalst. O. a ook een rechtstreekse aansluiting van het zuiden van de Dendervallei de streek rond Geraardsbergen met' Brussel. Terecht wordt er op gewezen dat hierdoor de verdichting van de bevolking zou bewerk stelligd worden. AALST VERKEERSSCHÏJF Voor de uitbouw van Aalst als aangewezen verkeerssehijf, is aangewezen Verleggen en verdubbelen van de lijn Burst-Aalst. waardoor de verbinding Zottegem en Oudenaarde verbetert. Liquidatie van de lijn Burst-Dender- leeuw. Het goederenverkeer voor de Denderstreek dient in Aalst gecentrahzeerd. DE DENDER Nieuwe siuizen zijn noodzakelijk te Wieze, Erembodegem, Teralfene en Denderleeuw. Dat de kalibrering van deze rivier tot 600 ton betreft, wordt er op gewezen dat dit blijkens een verkeers-technische studie twij felachtig is. Diverse bruggen dienen vervangen Te Aalst, de brug van de Zwartehoek er. in het Zuiden de brug te Idegem. die daarenboven op een zeer slechte verlichting 's avonds, een gevaar ople vert voor het verkeer. MODERNE WEGENSTRUCTUUR Prioriteit Noord-Zuidexpress met vertakking" naar Zottegem Bij herhaling werd door diverse instanties o.m. ook door de Komitees voor Ekonomi- sche Expansie, gewezen op de noodzaak aan belangrijke herstellingswerken aan de open bare wegen, mede o.m, ook een betere ver binding voor de streek ten westen van de autosnelweg, via een oprit, voorgesteld te Erpe-Mere of te Vlierzele. Terecht werd de nadruk gelegd of bv de onmogelijke weg Aalst-Nmove, niet langer meer aangepast aan de eisen van een intens verkeer, evenals de huidige provinciale baan Aalst-Oudenaarde. In het richtplan Sodegee word! kort weg letterlijk en figuurlijk een Noord-Zuid expressweg voorgesteld in het oostelijk gedeelte van de Dender streek. In het noorden zou deze zg. express weg aansluiten bij de E Z weg, te Den- dermonde bij de geplande snelweg naar Brussel om tenslotte ten zuid-oosten van de gemeente Gijzegem te vertakken enerzijds in de richting van de provin ciale baan Aalst-Oudenaarde (met alsdan een oprit), anderzijds met een hoofdas die doorloopt zuidwaarts en te Dender leeuw zou aansluiten bij de oude spoor wegbedding, om tenslotte tot ca. Voorde dan direkt verbinding te geven om het traject van de baan naar Geraardsber gen. Deze noord-zuidexpressweg wordt door de Sodegecgroep geprojecteerd binnen een kor te termijn. Een nieuwe weg in dezelfde richting, biedt inderdaad het voordeel van het vermijden van een miljoenen-opslorpende onteigingen gelet op de zeer drukke bebouwing langs heen deze huidige provinciale baan. Zuid waarts Aalst zou de oude bestaande baan naar Ninove worden ontlast. Het ontbreekt in deze studie niet aan een ruime blik in de toekomst. Alhoewel op lange termijn te plannen, wordt een verlen ging van de snelweg Brussel-Dendermonde tot de Kanaalzone (m.o.m. Sidmar-staalbe drijven) voorgesteld. Voor wat het arr. Aalst betreft (zoals reeds opgemerkt, wordt het begrip Dender streek hier zeer ruim opgevat, te ruim, vol gens sommigen) Een verbinding Gent-Ninove met een ver takking ten zuiden van Herzele naar Ge raardsbergen. Verbetering van de weg Gent-Zottegem en Kwatrecht-Zottegem, idem voor de baan Ninovc-Halle. 14.100 NIEUWE WERKGELEGENHEDEN TEGEN 1970 NOODZAKELIJK De Sodegec-studie geeft tegen 1970 een evolutie aan die bijkomende nieuwe werk gelegenheden voor 14100 eenheden zou noodzakelijk maken. 1 Vermeerdering van ekonomisch-aktieven uitje totale bevolkingstoename 7.200 2 Afvoering uit Jandbouwmilieu 4.400 3 Vermindering van industriële werkgelegenheid 2.500 Bij ons in C.E.R.I.A. wordt thans een pun tensysteem- toegepast op basis van het totale intelligentiepeil van een klas. Oordeelt men dat dit intelligentiepeil voldoende is, dan krijgt de ganse klas een toeslag van 5 punten. Omgekeerd kan het ook gebeuren dat de ganse klas voor 5 punten wordt ge- deklasseerd. De goeden moeten het met de kwaden bekopen, schrijft onze veront waardigde scholier. Daarom ook hebben wij met honderden reeds herrie geschopt en met taarten gesme ten net zoals in die oude goede Amerikaanse films. Dat je er in de kranten niets hebt over gelezen, steeds volgens onze scholier, komt doordat de ganse Belgische pers-verkocht is aan het kapitaal, aan de kommunisten en de flaminganten. Deugt het Belgisch schoolpuntensys- teem niet Ach, ik weet het. NIET ALLES WAT SCHUIMT IS CHAMPAGNE Lord Richard Wilberforce en Sir Geof frey Lawrence wat zijn die Engelse advokaten toch aristocratisch werden op champagne onthaald te Reims. In een geding hadden zij met succes het opgenomen tegen Franco-onderdanen die Spaanse schuimwijn als Spaanse cham pagne hadden betiteld. Net of Epernay het land van de wijnstokken en bos- gekroonde heuvels, door een of andere Spaanse landerij wordt geevenaard. Er is géén andere champagne dan... champagne, en in Engeland waar men niet van De Gaulle houdt, maar veel van de Rivièra, Paris-by-night en Franse wijnen, is men zich daar van bewust. Er kan voor de proevers aan herin nerd worden dat ook ons land een kon stante jurisprudentie, krachtens een of andere wet, de champagne beschermt. Als wij dus nog op een receptie onze niet aflatende dorst willen lessen, weten wij thans gemachtigd te zijn op de man af te vragen: Is dat wel champagne zo met de wet van 18 april 1927 in de hand. A. exor SODEGEC RICHTPLAN AALST-HOFSTADE Met veel belangstelling heb ik uw artikel gelezen «Morgen begint vandaag», het eerste in een reeks, waarvan de basiselementen ontleend zijn aan de SODEGEC-studie. Dit initiatief, waarbij de aandacht van uw lezers gevestigd wordt op de vele problemen welke de gemeentebesturen zien oprijzen, verdient alle lof. Toch zou ik U graag enkele bedenkingen ter overweging willen geven die mij bij bet lezen van uw belangwekkend artikel onvermijdelijk voor de geest zijn ge komen. Als gemeentemandataris van de gemeente Hofstade is het belangrijke SODEGEC-richt olan mij niet onbekend. Bij een nadere ken nisneming ervan ga ik echter niet overal akkoord met de geformuleerde voorstellen- vooral dan, waar er sprake is van een voor genomen fusie van Hofstade met Aalst. Dit document waarin alles beschouwd wordt uit demografisch, administratief, economisch of sociaal oogpunt, blijft stom over de diep menselijke gevolgen van de voorgenomen zaak. Geen woord wordt er gerept over de problemen die zullen ontstaan bij een moge lijke uitvoering. De samenvoeging van sommige gemeenten kan op zichzelf zeer nuttig zijn en in vele gevallen zelfs noodzakelijk. De hervorming berust dan op de beschouwing dat een ge meente, om een goed administratief beleid te kunnen voeren, een zekere omvang moet hebben, omvang die vooral wordt bepaald door de bevolking. Men is de mening toege daan dat een gemeente, wil ze leefbaar ziin. minstens 2000 inwoners moet hebben Men oefent kritiek uit op de kleine gemeenten betreffende volgende punten de moeiliik- heden om er bevoegd personeel te vinden de onvoldoende inkomsten, en de overdreven fiscaliteit, de ontoereikendheid van de kultu- relo en sociale diensten, het gebrek aan coördinatie inzake stedebouw. Wat onze gemeente betreft kunnen we ge makkelijk deze kritiek weerleggen. Het per soneel is er zeker zo bevoegd als elders. Onze inkomsten zijn genoeg toereikend, zodat de gemeentelijke fiscaliteit veel lager kan ge houden worden dan te Aalst 1) de opcentiemen op de grondbelasting Hn er veel lager (485): 2) onze belastingsplichtigen kennen geen aanvullende gemeentelijke belasting bij dl personenbelasting. 3) er wordt geen gemeentelijke belastir gehoffen op de autovoertuigen; 4) een belasting op het ophalen van hui vuil bestaat er niet, enz. Onze inwoners weten best welke zwaï finantiele offers een eventuele samenvoegin met Aalst met zich zou brengen: we spreke nog niet over het niet denkbeeldig gevaï voor de gemeente, zowat beschouwd te wd den als een onderontwikkeld gebied. I» centen zullen bestemd zijn voor het centrul van de stad; voor het bouwen van een ku tureel centrum, het aanleggen van een spon stadion, enz De clienteel van onze handl laars zal gemakkelijker de weg nemen na| de stad en wie weet. krijgen we de vuiln: belt niet terug op het grondgebied vi Hofstade... Hoe zal de toestand van het ge meent! personeel geregeld worden Zo de wedo schalen voor een zelfde functie in de samd gevoegde gemeenten verschillen, well schaal zal men toepassen Ook in pensioej zaken zullen problemen ontstaan. Wat zal gebeuren met onze tijdelijke tewerkgesteld arbeiders Wat met de betrekkingen ni onvolledige prestaties Welke functie worj de gemeentesekretaris toegewezen Wel) weddeschaal Welke xjjn de gevolgen vcj onze veldwachters, die een ander statu1 kennen dan de politieagenten Wat gedaj met het onderwijzend personeel van ors gemeente bij eventuele opheffing van sot mige klassen U begrijpt, geachte Heren, als we de fut van een gemeente van uit dit oogpunt j kijken, we gekant zijn tegen een samenv ging onder dwang. Vooral dan, waar on gemeente op zichzelf goed leefbaar is. culturele en sociale groeperingen zijn in H stade zeer talrijk. Onze inwoners geniet van vele sociale voordelen bouwpretó geboortepremie, en zeer binnenkort een p mie voor het prenuptiaal sparen. Op geb? van stedebouw waren we een der eer gemeenten uit de omgeving met een al meen plan van aanleg. De verlichting goed en we beschikken over uitstekende i gen. Onze ingezetenen zijn tevreden, hebben de laatste gemeenteverkiezingen I wezen; de huidige meerderheid, tegensti ders van een fusie met Aalst, werd met ei overgroot stemmenaantal verkozen. Wel kunnen sommige gezamenlijke pi blemen met Aalst bekeken worden boven' gemeentegrenzen, in zogenaamde federatt van gemeenten (het laatste stokpaardje minister Gilson). We zouden echter eerst wensen te vert men wat achter die term schuilt. U begrii best dat we voorzichtig geworden zijn. zouden willen weten welke richting menl uitgaan. We verlangen, wat normaal is. ker te zijn dat men met onze wensen rekening houden, Dit zijn we aan onze int ners verplicht. Marcel Lorif Schepen v. Financien en Ondemi Hofstad

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2