i De Kunstmarkt», de grote onbekende Zevende nationale LourdesMnderbedevaart 9-15 mei ek Jan-Frans BOSTEELS Laat zieke kinderen uw voorsprekers zijn Neurose, ziekte van deze tijd Maatregelen noodzakelijk DISK0NT0KANT00R VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGIE Twee wereldoorlogen hebben mede het be lang van de kunstmarkt aangetoond. Te mid den van de algehele onzekerheid der inves teringen bleken kunstwerken nog wel uit stekende vaste waarden te zijn. Een dolle «rush» van industriëlen en han delaars, wier voorraden zich in verontrusten de stapeltjes bankbiljetten hadden omgezet had plaats. Het belang van de kunstmarkt komt zeer duidelijk tot uiting in volgende cijfers. Het omzetcijfer voor het seizoen 1959-60 van Sobetheby, 's werelds grootste verkoop huis van kunstvoorwerpen bedroeg 19.254.000 Pond Sterling. Een andere gelijkaardige in stelling in de Britse hoofdstad met name Christie, bereikte 10.360.000; voor Parke Bernet Galleries, het grootste New Yorkse en tegelijkertijd Amerikaans verkoophuis van kunstvoorwerpen 9.240.000. Het omzetcijfer der Parijse kunstveilingen voor het seizoen 1959-60 wordt op 16.000.000 geschat. In totaal een bedrag van 55.000.000 Pond Sterling. Rekent men hierbij het omzetcijfer van enkele andere Londense en New Yorkse ver koophuizen, mede deze te Wenen en te Mun- chen, evenals dit van antquairs en grote en kleine galerijen, dan komt men tot een om zetcijfer van 250.000.000 Pond Sterling en dit alleen voor de verkoop van kunstvoor werpen in de Westerse landen. De helft van dit indrukwekkend bedrag be trof de verkoop van childerijen. In tegenstelling met andere markten, zit de kunstmarkt niet verveeld met een hypo- tethische vraag of met reusachtige surplus- sen. In de kapitalistische maatschappij van vandaag, staat de internationale kunstmarkt misschien nog wel het dichts bij het ekono misch liberalisme, waar volledige vrijheid heerst vrije mededinging, vrije prijzen en vrije markt. De tussenkomst van de staat is overbodig, want zij beperkt de vrijheid Zij verstoort het automatische dat steunt op de vrijheid en zij belemmert de stuw kracht van het hele systeem het vrije ini tiatief. Bij de waardebepaling van een kunstwerk speelt de materie een grote rol. Dit komt vooral tot uiting op de markt der schilde rijen. Over het algemeen zal een schilderij bv. het drie- tot viervoud opbrengen van een aquarel. Papier is nu eenmaal gemakkelijker vatbaar voor «slijtage» dan bv. een schilderij op doek of hout. Ook de staat waarin zich een kunstwerk bevindt, de grootte (alvast voor schilderijen) en het onderwerp zijn faktoren die mede bepalend kunnen zijn voor de prijs. En van zelfsprekend niet het minst de authenticiteit. de bekentenis van van Meegeren voor een leugen. Zelfs wanneer het schilderij getekend is stilistisch en technisch met de van de kun stenaar gekende werken overeenkomt, blijft er nog altijd de vraag te beantwoorden is het schilderij werkelijk door de kunstenaar aan wie men het toeschrijft, geschilderd De pogingen van experlen om deze vraag te beantwoorden resulteren in een hele boel certificaten. Het certificaat is een strikt persoonlijke mening en slechts bij algehele overeenstem ming tussen de kunstgeleerden is de kans, dat men met een origineel werk te doen heeft, groter. Belangrijk daarbij is de reputatie van de gene, die het certificaat uitschrijft. Als op zekere dag de echtheid van een j)e handel in schilderijen is dan ook vol schilderij verkeerd blijkt te zijn, of ook maar gevaren, precies wegens het vraagstuk van twijfels oprijzen, dan laat zich dat onmiddel- (je authenticiteit, lijk in de prijs voelen. Een bevestiging hier van is bv. de zaak van Meegeren, wiens ver valsingen nu twintig jaar geleden, zoveel op- J.v.M. hef maakten. 1 if Zolang van Meegeren er zichzelf niet had van beschuldigd de «Discipelen van Em maus» te hebben geschilderd, maakte dit schilderij de roem van het Rotterdamse Mu seum Boymans uit. Aan de schoonheid van dit doek valt niet te twijfelen. De grootste experten onderzochten het,, toen het in 1937 als een onbekend werk van Vermeer werd ontdekt. Het werd voor een tiental miljoen B.F. gekocht en vormde de hoofdtrofee van het museum. Ook nu nog houden sommigen HUIS COPPENS Nestor de Fierestraat, 15, Aalst Telefoon 212.53 Alleenverdeler der Koclstra K i ader wagens Alles voor de Baby zegels VALOIS Het huis waar ziekte binnensluipt krijgt zijn kruis. Het gezin waar een kind door een aanslepende kwaal wordt aangetast, waar de ouders beseffen dat hun kind niet normaal, lichamelijk of geestelijk, de toe komst kan tegemoet gaan, torsen een dub bel zwaar kruis. Is het lijden der kinderen niet de kruisweg van de ouders, vooral van de moeders. Zij voelen zich getroffen in hun hart, in hun ziel. Verwondert het U dat in dergelijke, beproefde gezinnen, alles er wordt op gericht het leven van het zieke kind zo menswaardig zo schoon mogelijk te maken...? Gezinnen met zieke kinderen zijn geen alleenstaande gevallen. Wie enigszins ver trouwd is met de wereld der zieken en met de ziekenaktie, weet dat er in ons land meer dan 500.000 zieken zijn, die lijden aan een ongeneesbare kwaal. Daaronder vinden wij meer dan 25.000 kinderen, die naar men selijke vooruitzichten, nooit een normaal leven kunnen leiden. U begrijpt dat geen mensenhart de som van zoveel leed kan maken en dat woorden van troost en medevoelen steeds zo klein blijven tegenover zoveel wee. Eén nochtans is er die immer troost, bij wie miljoenen reeds balsem en troost hebben gevonden: O.L. Vrouw van Lourdes. De Kristelijke Mutualiteiten, die jaarlijks 60.000 gezonde kinderen voor 10 dagen met verlof zenden, zijn evenzeer begaan met de zieken en om enigszins het grote leed te milderen richten zij elk jaar een Lourdes- bedevaart in voor 200 zieke kindjes jon gens en meisjes van 3 tot 12 jaar De moeders mogen meereizen: een ziek kindje kan zijn moeke niet missen en een moeder kan niet zonder haar zorgenkindje De on dervinding leerde immers dat bij scheiding het zedelijk lijden van de moedertjes dik wijls groter wordt dan het lichamelijk lij den van de zieke kinderen. EEN ZWAAR FINANCIEEL OFFER Benevens vele problemen van organisato rische aard, steekt ook dadelijk het pro bleem van finanties het hoofd op. Daar is vooreerst de reis van kind en moeder en nadien het verblijf voor kind en moeder in Lourdes. De Kristelijke Mutualiteiten doen een grote financiële inspanning, doch voor min-vermogende gezinnen blijft het toch nog een zware inspanning omwille van de dubbele deelname. Rekenende op de spontane edelmoedig heid van de gezonde kinderen voor hun zie ke broertje en zusjes, die daarvoor hun spaarpotje zullen willen aanspreken, over tuigd dat de ouders van gezonde kinderen in een gebaar van dankbaarheid voor hun groot bezit, de moedertjes van zieke kinde ren zullen gedenken, vertrouwende vooral op de gezinnen die geen kinderen hebben en die als een geestelijke adoptatie willen doen met de reis voor een ziek kindje naar Lourdes te betalen, durven de inrichters deze zevende grote tocht met 200 zieke kindjes aan. Zij zijn overtuigd dat het hart van velen zal opengaan voor deze bedetocht van zieke kinderen, die als de bevoorrechte lievelingen van O.L. Vrouw te Lourdes zullen toekomen en derhalve zegeningen en gena den bekomen voor hun weldoeners. SAMEN STERK IN GEBEDEN Deze sublieme tocht van moedertje met zieke kindjes zou moeten gepaard gaan met een offensief van offertjes en gebeden van wege de schoolkinderen, de jeugdorganiza- ties en de kristelijke gezinnen. Er zou een stormloop moeten gebeuren op het hart van O.L.Vrouwke en van O.L.Heer opdat Zij de kwaal van de kinderen zouden verminderen en het zedelijk lijden van de ouders milde ren. De inrichters doen derhalve beroep op het kristelijk onderwijzend personeel van de lagere schelen op de leiders en leidsters van de jeugdorganizaties op de kristelijke ouders, op parochie-geestelijkheid om een noveen van gebed en offertje te organiseren in hun school, jeugdvereniging, huiselij-1 ke kring of parochie van VRIJDAG 1 7 MEI TOT EN MET ZATERDAG i 15 MEI om een stroom van genaden en gunsten af te smeken, niet alleen voor de Lourdesgangertjes en hun moekes, maar eveneens voor de duizenden zieke kindjes en hun ouders die in Vlaanderen achterblijven en waarvan de droefheid en zorg even groot zijn. Ziekenzorg geeft gratis een novene-folder tje uit met voor elk der 9 dagen een kort verhaaltje over het grote Lourdesgebeuren. de aanduiding van de voorgeschreven gebe den en aanroepingen en met de tekst van een lied. Op die wijze kunnen de tiendui zenden die thuis blijven meeleven en mee bidden. Moge deze Lourdesbedetocht van 9 tot 15 mei 1965 van 200 zieke kinderen met hun moeke, gedragen door gebeden en offertjes van tienduizenden landgenoten, een stroom van genaden doen neerkomen over alle ge zinnen met zieke kinderen en meteen over al hun weldoeners. Eerste Neuroseziekenhuis te Stuttgart Tn de Zuidwestduitse stad wordt momen teel het eerste neroseziekenhuis opgericht. Een project dat ca. 60 miljoen opslorpt en in 1967 ter beschikking zal staan van een medische staf die zal samengesteld zijn uit 11 bekende specialisten. Een ziekenhuis dat beantwoordt aan de medische behoeften van deze tijd, waarbij de zenuwlijders steeds talrijker worden, een verschijnsel dat eigen is aan overbeschaafde landen. Of de keer zijde van een welvaartskonjunctuur. De zenuwdepressies zijn aan de orde van de dag, met al wat er bij kan horen, als angst, slapeloosheid, storingen in de bloedsomloop, hartklachten, enz. In het ultra-moderne ziekenhuis in Stutt gart zal men alle methoden van de psycho- terapeutische scholen kunnen aanwenden. Er kunnen honderd patiënten voor 6 tot 8 weken worden opgenomen. Daarbij ligt het in de bedoeling de patiënten afzonderlijk in kamers onder te brengen, omdat men van oordeel is dat hij op die wijze zijn evenwicht zal vlugger kunnen terugvinden. Ook een wetenschappelijk centrum is in dit ziekenhuis voorzien. Inderdaad wil men meer en beter de oorzaken opsporen van deze ziekte. In medische kringen worden in elk geval grote verwachtingen gesteld in dit moderne neuroseziekenhuis. P.S. Alle steungelden worden met dank ontvangen. Giften in papiergeld kunnen ge stuurd worden aan Nonkel Jan van de Lourdeskinderbedevaart, Wetstraat 127 Brussel ofwel overgeschreven op de P.C.R. Nr. 22.42.00 Ziekenzorg Brussel, met vermelding: «Lourdes bedevaart met zieke kinderen». Ter intentie van degenen die een ziek kind willen adopteren zij hier ver meld dat de reis 1.750 F. bedraagt Alle gewenste inlichtingen in ver band met de Kinderbedevaart kun nen bekomen worden bij de geweste lijke verbonden van Mutualiteiten en bij Ziekenzorg, Wetstraat 127, Brus sel 4. Grote Baan te Herdersem wordt gevaarlijk De Grote Baan in Herdersem is in de voor bije maanden vaak in de aktualiteit geweest. Altijd met tragisch nieuws over zware ver keersongevallen, die meestal ook met dode lijke afloop zijn. De verantwoordelijke bestu ren moeten dan ook dringend naar passende oplossingen zoeken. In Aalst werd in de jongste raadszitting al gesproken over de de verkeersmoeilijk heden in de Bredestraat, het verlengstuk van de Grote Baan, op het grondgebied van Aalst. Hier vielen in e£n drietal weken een viertal doden bij verkeersongevallen, mees tal voorgevallen tijdens de nacht. De inspanningen om de verlichting te ver beteren worden ijverig voortgezet, doch deze tragische ongevallen gaan ook gepaard met andere op het grondgebied van Herdersem. Zo wordt terecht verondersteld dat de oor zaak van deze tragische reeks de Grote Baan zelf is, die niet aangepast is aan het verkeer. Heel wat personenwagens en vrachtwagens uit de Denderstreek nemen deze weg immers om de richting Antwerpen in te rijden, ter wijl bovendien elke dag zwaar verkeer van kamions er schering en inslag is. In elk geval is het dringend noodzakelijk maatregelen te treffen om het verkeer op deze weg door een snelheidsbeperking of an dere bepaling te normaliseren. Het is immers ook deze weg die rechtstreeks toegang geeft tot de Aalsterse industriewijk van het Wijn- gaerdveld, die in volle expansie is. Dus zal het aantal voertuigen in de toekomst nog toe nemen, waardoor de maatregelen liefst zo vlug mogelijk moeten genomen worden «BLOEMEN» LUC DE DECKER De tentoonstelling in de grote expositiezaal van het Belfort door Luc De Decker die tot en met maandag 15 februari loopt, kent een schitterend succes. Elk van de geexposeerde werken getuigt van een strenge kwaliteit, een doorleefd koloriet, een fijngevoelige charme, een meesterlijke hand. De door Luc De Decker tentoon gestelde portretten vallen op door hun levensechte karaktervolheid en persoonlijk heid. Ook in zijn landschappen en bloemstukken toont De Decker zich een waar talent en artist. De Vader heeft tot de vreugde van Zijn hemelhuis teruggeroepen de ziel van Zijn trouwe priester Zeereerwaarde Heer Ere-algemeen Direkteur van de Zusters Apostolinnen van de H. Jozef te Wetteren. geboren te Aalst op 19 april 1884 en overleden te Oostende op 11 februari 1965. Hij ontving in volle betrouwen het Sakrament der zieken en de Apostolische zegel «In Articulo Mortis». Dit melden U met diepe droefheid, doch met kristelijke offerzin Mevrouw Marcel DAELMAN en kinderen, Heer en Mevrouw Gustave BOSTEELS, kinderen en schoonzoon, Heer en Mevrouw Walter KREMER en kinderen, Heer en Mevrouw Louis BOSTEELS en kinderen, Heer en Mevrouw Henry BOSTEELS en kinderen, Heer en Mevrouw Herman BOSTEELS en kinderen, Heer en Mevrouw Franfiois BOSTEELS en kinderen, Eerwaarde Heer André BOSTEELS, legeraalmoezenier, Heer en Mevrouw Jozef BOSTEELS, Heer en Mevrouw Pierre BOSTEELS en kinderen, Zeereerwaarde Heer Alfons DETAND, algemeen Direkteur, De algemene Overste en de Zusters Apostolinnen van de H. Jozef te Wetteren. De plechtige koordienst, gevolgd door de teraardebestelling op het kerkhof van hol klooster, zal plaats hebben in de kloosterkerk, Wegvoeringstraat te Wetteren opj DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 te 11 uur. VERGADERING AAN DE KERK. Een tweede plechtige rouwdienst zal opgedragen worden in de dekenale kerk van dei H.H. Petrus en Paulus te Oostende op WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 te 11 uur. I WEES ZIJN ZIEL INDACHTIG IN UW VROME GEBEDEN Vrienden en kennissen die geen doodsbrief zouden ontvangen hebben, gelieven dit' bericht als dusdanig te aanzien. j Residence Majestic, Louisastraat, 24 Oostende Kapellestraat, 21 Aalst Klooster der Zusters Apostolinnen, Wegvoeringstraat, Wetteren. Begraf. Strens, Aalst lij lij BERICHT KREDIETEN die als doel hebbeu de aankoop, bouw of de ombouw van pri vate (1ste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van materiaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN voor tekening van 1. De algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOOR TE AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 219.68 Openingsuren 9 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur Zaterdag gesloten Inlichtingen .en huize, op aanvraag, vrijblijvend en kosteloos. Gunstvoorwaarden voor «goed e spaarders»

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2