omstreken t De Ajuinstad heefteen nieuwe Prins Karnaval 1965 KLEIN LÜ JiE^PE, NEC METU m Simon (D'Hondt) Prins Karnavai Grootse speuraktie van rijkswacht Brutale aanranding te Denderleeuw Welgeslaagde kantonale C.V.P. vergadering N.C.M.V. NIEUWS Voorbereidend colloquium over gemeentelijk jeugdbeleid te Aalst Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 6 maandab. Jaarabonnement 02,50 F 120,— F 230 F SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14 21ste JAARGANG Nr. 14 Donderdag 18 februari 1965 2,50 F HET NUMMER De prins van Blankenberge geeft de tekenen van de waardigheid aan prins carnaval, aan de h. Simon Dhondt, tij dens de verbroedering te Aalst. (Cliché Het Volk) We mogen niet zeggen dat er veel lief hebbers zijn om zich te tooien met de titel van Prins Karnaval. Inderdaad, waar het stedelijk feestkomitee vroeger reeds al de moeite van de wereld had om enkele bereidwillige kandidaten te vinden voor de verkiezing van de Prins, dan waren er deze maal slechts twee. Het is echter beter de kwaliteit te hebben dan de kwantiteit, want elkeen zal het wel met ons eens zijn als we gewagen dat men deze maal met de verkiezing van Prins Simon (Dhondt) een gelukkige keuze heeft gedaan. Immers, te oordelen naar het verkiezings programma van de nieuwe Prins dat op een prachtige oorkonde was geschreven, is het een zekerheid dai hij tijdens de Karnaval- feesten met een sterke hand zal regeren en zijn macht zal doen gelden. Prins Simon verkondigde tevens dat hij een bijzondere inspanning zal doen voor «Levensvreugde», het werk voor gehandikapte kinderen, wat bij de aanwezigen bijzonder in goede aarde is gevallen. DE VERKIEZING Nadat de promotors van de Aalsterse Kar- navalfeesten enkele dagen geleden te gast waren in Blankenberge waar verbroederd werd met de Confrérie van de Leute uit Blankenberge, waren de kustbewoners nu de eregasten op de verkiezing van de Aalsterse Prins. De Westvlaamse Prins André I oogstte heel wat applaus, terwijl de leute-broeders zich trouwens vaak hebben laten horen tij dens deze Aalsterse feestavond. De talrijke aanwezigen werden onmiddel lijk in de gepaste stemming gebracht door een fantastische Leo Martin, waarna de twee kandidaten op het podium kwamen en aan bet. publiek voorgesteld werden door de charmante Aalsterse Bloemenfee Ingrid. Willy (De Meyst) uit Moorsel, de eerste kandidaat die aan het woord kwam, handel de over zijn job achter de tapkraan, waarna zijn rivaal Simon Dhondt elkeen probeerde te overtuigen van zijn capaciteiten als nieu we Prins. De keuze liet geen twijfel en het was Simon Dhondt die door schepen Claus plech tig als nieuwe Prins Karnaval werd uitge roepen. De fel ontroerde Prins kreeg de scepter en het erelint, waarna Willy De Meyst de lof maakte van zijn tegenstrever en Frans Steenhout, Paul Vinck en Pol De Paepe, na mens de Aalsterse Dekenijen, de nieuwe Prins mooie geschenken aanboden. Prins Simon beloofde alles te zullen doen om zijn Aalstenaars vreugde en pret te bie den, waarmee meteen het doek viel over dez« zeer geslaagde feestavond, die de in leiding was tot de Aalsterse Karnavalfeesten die zoals steeds, tot een hoogfeest van leute en plezier zullen uitgroeien... De prins te midden van de vroegere prinsen Karnaval te Aalst. Men bemerkt ook de bloemenfeeen, alsook leden vanhet schepenkollege. (Cl. Het Volk) Men vraagt zich in de omstreken van Aalst werkelijk af waarheen het gaat met de tal rijke klachten over vandalenstreken, exhi bitionisme, aanranding van vrouwen en meis jes. Door de rijkswacht en politie wordt een grootscheepse aktie ingezet om hieraan paal en perk te stellen, doch telkens duiken nieuwe feiten op. Thans kwam weer de voetgangersovergang in de Koopwarenstraat te Denderleeuw in de belangstelling. Verleden jaar moest men herhaaldelijk tussenbeide komen toen een onguur element hier toesloeg en thans heeft een onbekende een brutale aanranding ge pleegd op een vrouw uit Denderleeuw, GEWOND AAN HET HOOFD Vrijdagavond omstreeks 10 uur wandelde mw. De Smet-Van Durme, wonende Theo De Cleynlaan te Denderleeuw, ter hoogte van de voetgangersoverweg. Zij had niets ver dachts waargenomen toen zij achteraan plots werd aangevallen door een struise mansper soon. De vrouw verweerde zich maar zij kreeg drie slagen op het hoofd met een stomp voorwerp. De aanrander had het ge munt op haar boodschappentas, die hij uit haar handen rukte. Hij verdween nadien in de duisternis. De vrouw werd ter verpleging in de wo ning van de h. Vandercleyen gebracht waar dr. Van Stalle de eerste zorgen toediende. Onmiddellijk werd echter alarm geslagen in de rijkswacht van het district Aalst. De brigades van de omgeving verschenen in een oogwenk ter plaatse en zetten de ganse om geving af in een straal van een paar kilo meter. Alle voorbijgangers werden gekontro leerd, doch de dader kon niet gevat worden. De aktie werf] echter 's anderendaags ver der g.'/ei. waaruit men kan besluiten dat de gerechtelijke ^diensten vast besloten zijn paal en perk te stellen ran de huidige golf van misdadigheid. De Kantonale vergadering der C.V.P. afge vaardigden, die verleden vrijdag plaats had, onder voorzitterschap van Oud-Minister L. Moyersoen, kende een groot succes. Het aantal aanwezigen was weliswaar groter dan gewoonlijk. De secretaris van het Arrondissements- verbond gaf een klaar verslag over de uit slagen der gemeenteverkiezingen hij on derlijnde met voldoening het succes dat de j partij had behaald in gemeenten zoals E-1 rembodegem, Moorsel en Nieuwerkerken De Liberalen en Socialisten zijn in h*?t arrondissement achteruit gegaan. De Volks unie, die in de vorige gemeenteverkiezingen niet was opgetreden, behaalde een stemmen- aantal dat ongeveer gelijk moet staan met het stemmenaantal die zij in 1961 bij de algemene verkiezingen hebben behaald. De C.V.P. heeft daarvan de gevolgen gedragen. Na de arrondissementssekretaris werd het woord gevoerd door Oud-Minister Moyer soen die eerst enkele praktische inlichtingen verstrekte betreffende de poll-verrichtingen en de voorbereiding der verkiezingen. Daarna schetste hij de politieke toestand op het nationaal en internationaal plan. Herinnerend aan zijn reis in Indie, trok hij de aandacht op het probleem van de honger in de wereld. Op het slot van de vergadering werd ge wezen op het initiatief dat de C.V.P. jongeren hebben genomen, namelijk de stichting van een politieke school, die te Aalst op vrijdag 26 februari zal starten. in het aartsbisdom Iedereen keerde opgetogen en vastberaden naar huis. Ter gelegenheid van de Karnavalfeesten heeft het Kollege van Burgemeester en Sche penen besloten een algemene afwijking voor het ganse grondgebied van de stad toe te staan, voor wat de toepassing van de gel dende beschikking op de wekelijkse rust dag betreft. Deze afwijking geldt voor de periode van zaterdag 27 februari tot en met vrijdag 5 maart 1965. De handelaars en ambachtslieden die, in toepassing van het koninklijk besluit van 28 juni 1960, een wekelijkse rustdag hebben gekozen, zullen dus tijdens voormelde pe riode hun winkel mogen open houden. AALST IN DE TONEELKIJKER Dat er wat roert en beweegt in het toneel leven te Aalst bewijst eens te meer het studieweekeinde «Vorming van aktief thea terpubliek» dat de Lodewijk de Raet stich ting in première laat doorgaan op 6 en 7 maart e.k. «Nu de stad Aalst de aandacht van toneel- minnend Vlaanderen op zich heeft getrok ken door levendige beweging op en rond de scene's, is het aangewezen dat daar de première gaat...» Het onderwerp zal aan veie toneelliefheb bers en dat zijn niet alleen zij die aktief op de planken staan en aan allen die belangstelling hebben voor het fenomeen «toneel», de gelegenheid bieden eens rond uit te discussieren over wat van toneel ver wacht wordt en... er de konclusies uit te trekken. De opvoering op zaterdag 6 maart te 20 u. in de Stadsschouwburg van «De Boodschap aan Maria» van Paul Claudel, zal voorafge gaan worden door een model-inleiding door regisseur M. Balfoort. Verheugend is daarbij dat zulks kan door gaan met de medewerking van het stadsbe stuur, dat een aktieve cultuurpolitiek voert, waarvan de gunstige resultaten reeds voel baar zijn, de Aalsterse toneelverenigingen, die opnieuw blijk geven van hun streven en verlangen het Aalsters toneel naar nieu we hoogten te voeren en ten slotte het Noord- starfonds, culturele stichting van de Vlaam se Verzekeringsmaatschappij «Noordstar en Boerhaeve» te Gent, dat alle belangrijke culturele manifestaties materieel steunt. VOOR DER STELLVERTRETER In De Spectator, het bijvoegsel van De Nieuwe Gids, werd een communiqué gepu bliceerd van de Franse Kardinaal Villot, naar aanleiding van een voorgenomen voor stelling in Franse versie van Rolf Hochuts «Der Stellvertreter», Lyon. De Franse Kardinaal vraagt de katolieken van zijn bisdom die zouden geneigd zijn zich af te vragen of de nagedachtenis van een paus, die het primaat van de geestelijke waarden onophoudelijk heeft bevestigd, door zulke argumenten verdedigd kan worden daardoor elke betoging afkeurend. Maar anderzijds richt hij zich ook tot diegenen die de opvoering zouden bijwonen. Deze dienen zich af te vragen of er 1. Gelijkenis bestaat tussen het ten tonele gevoerde personage, de vrucht van de fan tasie van de schrijver, en de werkelijke per soonlijkheid van Paus Pius XII. 2. Over welke elementen de schrijver be schikte om de houding van Pius XII objec tief te beoordelen, waar essentiele dokumen- ten voor de kennis en het begrip van het optreden van de H. Stoel tijdens Wereld oorlog II nog niet gepubliceerd zijn. 3. Is het niet erg onrechtvaardig en tevens paradoxaal de houding van Pius XII thans te beoordelen op grond van geestelijke be hoeften die hij zelf door zijn nimmer af latende verdediging van de menselijke per soon, van de gerechtigheid en van de vrede, in zulke sterke mate in het geweten van de mensheid heeft doen rijpen. GELD TE GEEF Wij citeren de opvatting van deze Ivato- lieke autoriteit in het bijzonder naar aanlei ding van het feit dat men ook te Aalst in verschillende kringen over een gebeurlijke voorstelling van het stuk reeds heeft van gedachten gewisseld. In een welbepaald geval zat een ongetwij feld eerlijke, objectieve bedoeling voor en in dit (socialistisch) midden is men blijk baar van oordeel geweest dat zowel aan de ene als aan de andere zijde extra-argumen ten zouden naar voor worden gebracht met betrekking tot dit stuk, d;e in feite met het strikt toneelkundige aspekt weinig te zien hadden. Kortom men heeft bij deze (beperk te) gedachtenwisseling over ccn eventuele opvoering zeer bedachtzaam en wijs pro en contra overwogen. Maar wat gezegd van het voorstel van een industrieel uit het Aalsterse, die per sé een soortgelijke voorstelling te Aalst wou laten doorgaan en hiertoe tot verregaande financiële steun bereid was aan om het even welke toneelgroep die hierop zou ingaan. Want al te duidelijk zitten hier andere dan louter toneelkundige motieven voor, wijl de betrokken industrieel voordien ook maar nimmer belangstelling heeft beloond voor het toneelleven. Maandag 11. ging een belangrijke vergade ring door in het Middenstandshuis. Voorzitter E. Bogaert mocht onder de aanwezigen de heer Schepen Ringoir en de heer De Bisschop, raadslid, verwelkomen. Na een korte uiteenzetting over de reali saties op het vlak van de middenstand, werd de h. Liets, dokter in de Rechten, het woord verleend om de aktuele pensioenproblemen uiteen te zetten. Na de historiek te hebben geschetst van de pensioenwetgeving der zelfstandigen sinds de wet van 1956 om dan de wet van minister De Clerck met de belangrijke ver beteringen te ontwikkelen, werd achtereen volgens de bijdragebepaling, de onderwor penheid, de bestaansmiddelen, de rechtskol- leges, het voorwerp van een nadere detail studie. Voorzitter E. Bogaert dankte de h. Liets om zijn klare uiteenzetting, die de aanwe zige zelfstandigen ten zeerste interesseerde. Vervolgens had een ruime bespreking plaats, die zich ontplooide in een aangenaam debat. De lucht hing vol vra°en en het was laat in de avond wanneer deze bespreking ge sloten werd. Alleen de afwezigen hadden ongelijk. Zondag jl. 14 februari, ging te Aalst in meentebestuur op rationele wijze aan .le be- het St. Maarleninstituut, Esplanade 6, een staande jeugdbewegingen zou geschieden, regionaal, voorbereidend colloquium over gemeentelijk jeugdbeleid door. Groep II-Aalst betreurde de afwezigheid Het provinciaal jeugdverbond voor kato- van de sinds oktober 1963. voorlopige leiding lieke aktie stuurde twee afgevaardigden, res- van de katolieke stadsjeugdraad. Men was pektievelijk een vertegenwoordiger van B.IB ook van oordeel dat toch eerst en vooral al en KAJ. Voor een 40 tal leiders en leidsters de Staand? katolieke jeugdbewegingen van uit Aalst en omliggende werd duidelijk ge de stad e'kaars standpunt moeten delen maakt dat het bestaande jeugdwerk meestal alvorens te denken aan samenwerking met op de volgende wijze wordt ingedeeld jeugdbewegingen van andere ideologie. Pas daarna is het mogelijk met het gemeente- 1. Jeugdbewegingen dit zijn jeugdorga- bestuur te gaan spreken, nisaties, die de opvoeding van de totale per soonlijkheid beogen. Groep Ill-leiders en leidsters van de ge- I 2. Jeugdgroe perm gen dit zijn jeugdorga- nifienten buiten Aalst Ook hier werd de nisaties, die de opvoeding van jen bepaald klacht geuit dat de bestaande jeugdbewe- aspect der persoonlijkheid beogen, bv. Sport- Singen nog te veel naast mekaar staan en vereniging. n'e* me* mekaar samenwerken. 3. Jeugddiensten dit zijn jeugdorgarnsa- Ten slotte werden ons zeer optimistische ties, die een organisme, aktiviteiten of mate- besluiten meegedeeld en we hadden zo stil- riele inrichtingen ten dienste stellen van de aan de indruk alsof het reeds allemaal in jeugd; bv. speelpleinen. kannen en kruiken was met het gemeente bestuur in iedere gemeente. Sprekers hadden het vooral over jeugd bewegingen KAJ, VKAJ, BJB, KJM, Chiro. Het was voorwaar een loffelijke poging Scoutsbeweging, VKSJ, en de 10 aanwezige vanweSe het provinciaal jeugdverbond. En KSA-leiders namen het zelfs niemand ten toch we. willen het Aalsterse gemeentebe- kwade dat er over hun beweging geen woord stuuI' reeds van ganser harte gelukwensen, gerept werd (het is maar op 25 april e.k. ,*a- we wensen hen geluk Want we stellen dat ze hun 1000e lid in deze beweging zullen vast dat ^et Aalsterse gemeentebestuur al vieren). enkele jaren "in praktijk stelt wat ons door .t het provinciaal jeugdverbond werd meege- Na een lange uiteenzetting welke de rc-ch- ^eeld ten zijn van de jeugdbeweging tegerover het gemeentebestuur en de vele voordelen En het moet ook nog gezegd dat wij nooit welke aan het gemeentelijk jeugdbeleid zijn tevergeefs beroep hebben gedaan op mate- verbonden er was zelfs sprake van een riele steun voor onze jeugdbeweging. Schepen voor de jeugd werden de aan wezigen in drie groepen verdeeld om even te overwegen hoe men ter plaatse een ge meentelijk jeugdbeleid kan opvatten. Daarna kwam elke groep aan het woord Het gemeentelijk jeugdbeleid te Aalst be staat reeds Laat ons hopen dat er nu nauwere samenwerking komt met alle Aal sterse jeugdbewegingen en dan zijn w'er. Moge dit het mooie resultaat zijn van het Groep T-Anlst drukte het verlangen uit lat voorbereidend colloquium dat te Aalst plaats een mogelijke subsidiering vanwege het ge- vond.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1