8 WereW Te Hongkong binden mooie meisjes strijd aan tegen verkeersdood Andalousische vrouwen dragen heel hun leven de rouw Esn gans dorp op stelten Jan Sanders Jo Van der Hasselt 600.000 schoolkinderen worden vertrouwd gemaakt met verkeerssignalisatie ÜISkONTQKANÏÜOk VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGIE Ooievaar vernielde auto's en ruiten Mooie meisjes in politie-uniform, bijge- sukses de verschillende proeven doorkwa- staan door de vroegere voetbalster Au Tschi men Jin en een elektronisch brein overleggen samen met welke middelen men de steeds De Chinezen te Hongkong huldigen het toenemende verkeersdrukte met de daaruit principe dat het prestige van de bezitter sa- \olgende ongevallen kan oplossen. Zoals de menhangt met de grootte van de wagen, meeste grootsteden heeft Hongkong veel te Dientengevolge kopen ze slechts grote Ame- veel voertuigen in verhouding tot het be- rikaanse wagens. Sneller dan 50 km. per schikbare wegennet. Niet minder dan 73.000 uur kunnen >:ij er echter niet mee rijden, voertuigen verdringen zich op 866 km as- dat hindert echter niet, het prestige wordt faltbanen. Daarbij komt nog dat Hongkong's hoog gehouden. Hoe klein Hongkong ook is, tweelingssteden Victora en Kaulun de gemiddeld legt iedere wagen toch nog grootste bevolkingsdichtheid ter wereld heb- 16.090 km per jaar af. Wanneer iemand met ben, welke met alle mogelijke middelen een nieuwe wagen thuis komt ontsteekt hij moet vervoerd worden. Het probleem wordt dadelijk een vuurwerk af en richt een groot er niet eenvoudiger op wanneer men be- feest in. Zonder auto is men inderdaad van denkt dat 210.000 burgers een rijbewijs be- niet de minste betekenen. Heeft men het zitten in de kroonkolonie en er de voorkeur geluk er een te bezitten, dan wordt men on- aan geven met hun persoonlijke wagen naar middellijk als een heer behandeld, hun werkmilieu te rijden, zodat ook hier de inzet van meer gemeenschappelijke ver- Maar keren wij terug tot de verkeersvei- voermiddelen geen afdoende oplossing kan ligheid. Wegens de vele dialekten die in brengen. Hongkong gesproken worden hebben de ra- diomeldingen slechts een beperkt nut. Men Telt daarbij dat velen onder hen niet de moet derhalve met de verkeersopvoedmg in vereiste ervaring hebb.n om zich in het de school beginnen. Een jonge Chinese po- drukke stadsverkeer te mengen. Van de to ütieofficier heeft het idee opgevat een ware tale bevolking 3,75 miljoen inwoners, komt veldtocht voor de veiligheid op de sehool- een groot gedeelte uit de landelijke streken weg op touw te zetten. Au Tschi-jin, die van China, zodat zij werkelijk hulploos staan tegenover de gevaren van het uiterst drukke verkeer. reeds als voetbalster het idool van de jeugd was, leidt thans deze kursus in de 2.000 scholen, welke de kroonkolonie rijk is. Hij doet vooreerst beroep op de ouders om zijn 1963 was reeds voor Hongkong een treu- akl»e te ondersteunen. Vervolgens doet hij rig rekordjaar. Men telde niet minder dan beroep op de gegoede burgerij om gelden in 14.213 verkeersongevallen met 9:000 gekwet- te zamelen ten einde de patrouills uit te sten en 200 doden. rusten. Tijdens het schoolverlof kontroleren de studenten in uniform het verkeer. Jon- De politiediensten ondernamen een veld- §e meisjes worden ook ingezet om op druk- tocht voor meer veiligheid op de straten om ke verkeerspunten het verkeer te leiden en in de eerste plaats de 600.000 schoolkinde- de jongere kinderen veilig aan de overkant ren voor verkeersongevallen te behoeden. van de straat te brengen. Het verlenen voor een rijbewijs werd in de Geweldig sukses hebben mooie meisjes In eerste plaats aan veel strengere normen on- hun strijd tegen de verkeersdood al bereikt derworpen. Met hoffelijkheid, vriendelijkheid en een warme glimlach bekomen deze moderne S echts wanneer een kandidaat autorijder politieagenten de volledige medewerking blijk gegeven had van een grote praktische van de autovoerders. De kommissaris van kennis werd hij toegelaten tot een schrifte- politie van Hongkong moest glimlachend lijke proef. In 2o minuten lijd moet hij dan toegeven dat deze jonge in frisse uniformen 3o vragen over de verkeersreglementen we- gestoken schoonheden, in enige weken klaar ten te beantwoorden. Gemiddeld worden speelden wat bergen strafmandaten niet ver- hierbij een derde van de kandidaten gezift machten. Aanvankelijk was hun sukses Behendtgheidsproeven in het verkeer scha- echter twijfelachtig Eerst werden ze inder- kelen tenslotte nog een ander derde uit. daad ingezet om de parkeertijd te kontrole- Het resultaat van deze drastische maatregel ren Dit viel hoegenaamd niet in do smaak was dat m 1963 van de 54.000 kandidaten van de chauffers die de jonge dames weldra voor een rijbewijs er slechts 10.500 met de bijnaam van «uurmeisjes» gaven Het hoofd van de vrouwelijke verkeerspo litie is de 23 jarige inspektrice Dscharwa Tschi. Zij verklaarde in verband met de ak- tie van het vrouwelijk politiekorps, dat net zoals onze «zwaantjes» uiterst bedreven is in het berijden van moto's, dat dit het recht heeft proces-verbaal op te maken wanneer verkeersovertredingen vastgesteld worden. De dames geven echter de voorkeur aan an dere middelen. Elke verkeerso vertreden wordt gewezen op het feit dat in 1963 te Hongkong meer dan 5.000 schoolkinderen op de weg gekwetst werden. Chinezen heb ben steeds een bijzondere genegenheid voor kinderen. De idee dat door hun onvoor- zichtheid het leven van een kind in gevaar kan gebracht worden is de beste aansporing orn voorzichtig en oplettend te zijn in het verkeer. Een vriendelijk woord bereikt ook meer effekt dan een boete beweert de lief tallige inspektrice. Het is immers veel ge makkelijker medeburgers geld uit hun zak te kloppen. Maar een dergelijke uitoefening van het ambt is niet aan te raden, daar men alzo de indruk krijgt op te treden als een tyran tegenover een slaaf. Wanneer de be rispte autovoerder beloofd de vastgestelde overtreding niet meer te herhalen, wordt de zaak meteen afgewassen Iedereen kan im mers een fout begaan, anders handelen komt neer op plagerijen. Hardhandig wor echter opgetreden wanneer vastgesteld wordt dat de overtreder van slechte wil is. Uiteindelijk wordt de verkeerspolitie ook geholpen door een elekronisch brem. Wan neer er zich bijvoorbeeld 's nachts een on geval voorgedaan heeft en de aanrijder dc vlucht neemt, volstaat het de kleur van de wagen te roteren. Het elektronisch brein kan houders van een dergelijke wagen meede len. Doorgaans kan men 's morgens reeds de betrokkene aanhouden en voor de rech ter brengen. Tijdens de laatste tien jaar werden in Hongkong ook vele woningen gebouwd. Verwonderlijk is wel het feit dat er echter weinig nieuwe wegen aangelegd werden. Ook hierin zal dank zij de medewerking van een dienst voor stedebouw verandering ko men. Voorrang wordt dan ook verleend aan namelijk in minder dan 60 sekonden alle wegenbouw. De huidige welstand van de kroonkolonie heeft zoals men ziet ook narig heden tot gevolg gehad. Dank zij de ver keerspolitie hoopt men echter de burgers weldra een grotere veiligheid op de wegen *e kunnen waarborgen. BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de inbouw van pri vate (1ste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van materiaal of gereedschappen, enz., kunneu bekomen worden bij bet v Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN war tekening k van 1. De algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOOR TE AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 219.68 Openingsuren 9 tot 1 our en van 2 tot 4 uur Zaterdag gesloten inlichtingen .en huize, op aanvraag, vrijblijvend en kosteloos. Gunstvoorwaarden voor «goede spaarders» Tl Zijl bij hul I jvid het koi VOETGANGERSEXAMEN OP LAGERE SCHOOL? wust ernaar streeft de hele wereld van en uitkwam, dat zelfs geen nabehandeling meer om de Katolieke Kerk persoonlijk te bezoe- nodig was. Dr. Shulman verklaart reeds een ken- Op de reis naar Palestina en de heilige 150 patiënten op deze wijze met goed gevolg De Nederlandse vereniging tot bcscher plaatsen volgde de reis naar het grote niet- te hebben geholpen; dit betrof dan door- ming van voetgangers heeft de minister van Katolieke India met het Eucharistisch Kon- gaans niet al te zware verbrandingen. Als Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ver- gres te Bombay. Thans zijn minstens twee verdere voordelen noemt hij, dat bij een zocht om een voetgangerstheorie - praktijk- nieuwe reisplannen in bespreking; vooreerst enkele patient na de> koudwaterbehandeling examentje verplicht te stellen voor leerlin- js er de uitnodiging van Spanje om m het infectie optrad en dat de behandelde brand- gen van de derde of vierde klasse van het jacobinische jubeljaar 1965 naar .Spanje, wonden driemaal zo snel genazen als de op naar Santiago de Compostella te komen, conventionele manier behandelde wonden waar volgens de oude traditie het gebeente De IJslandse arts O. Ofeigsson voegt hier van de apostel Jacobus, de schutspatroon aa" nog toe ervaren te hebben dat bij de van Spanje rust De paus voelt hiervoor koudwaterbehandeling in de regel geen lid- veel, want het schenkt hem de gelegenheid tekenen achterblijven van de wonden. Na- om in Spanje het hart van de oer-conser- tuurlijk kan men behalve koud water ook vatieve kringen ten gunste van de genomen andere zuivere en onschadelijke vloeistof fen gebruiken, bijv. melk of limonade. Lager Onderwijs. NOORDZEE PLATEAU Over de verdeling van het Noordzee-pla- teau tussen de aangrenzende landen, vastge legd in de Geneefse conventie, is West- Duitsland doorlopend ontevreden; het wil van Denemarken en van Nederland stukken afnemen. Vooral het Deense stuk irriteert de Duitsers, die vermoeden, da tbij de Dog- Konciliebesluiten te beinvloeden. Een tweede reisplan betreft een bezoek gersbank grote gas- en olievoorraden zijn te aan zwart Afrika, nl. aan kardinaal Rugam- de Duitsers, die vermoeden, dat bij de Dog- ^W3, de bisschop van Bukoba in Tanganyka, gersbank willen uitbreiden. De Deense de enige zwarte kardinaal. De paus voelt CHROESTSJEWS BEZIT De gepensioneerde oud-primier van Rus land Nikita Chroestsjew mag behalve zijn nister van buitenlandse zaken Haekkerup, oo1i hierv'oor veel, vanwege het kontakt met persoonlijk bezit ook al de geschenken be- heeft thans verklaard dat Denemarken er zwarte wereld, maar men betwijfelt te houden, die hij van buiten- en binnenland- niet over denkt op de Duitse wensen in te I{ome' of de huidige revolutionaire toestan- se relaties kreeg, onder conditie echter, dat gaan. CASTELO BRANCO In onze moderne wereld worden de dier- bare afgestorvenen meestal erg vlug verge len. Wel gaat men met Allerheiligen heel trouw naar het kerkhof, maar na enkele ja ren is het meeste leed geleden. Uit het oog, uit het hart wordt in onze jachtige samen leving maar al te vaak in toepassing ge bracht. Het ligt niet in onze bedoeling van deze vaststelling een algemene regel te maken. In menig gezin wordt het afsterven van een lid jaren aangevoeld, toch loopt men niet met dit verdriet te koop. Heel anders gaat het er in Andalousie aan toe. Vooral in de landelijke middens neemt het dragen van de rouw afmetingen aan, die zelfs voor mid- den-europeërs bevreemdend aandoen. In sommige afgelegen dorpen, die niet zo vaak door toeristen bezocht worden, leiden de mensen in de verblindend wit gekalkte hui zen een onwerkelijk leven. 7o men bij toeval eens m Moguer, Almo- n aster, Puebla de Montaloan, of hoe deze dorpen ook mogen heten, verzeilt, dan treft men onvermijdelijk «geüniformeerde» ver koopsters Zij zijn praktisch allen in t zwart gekleed en dragen een hagelblanke voorschoot. Het zwarte kleed geeft aan dat ze om een of ander familielid treuren. Hoe lang zult u zich afvragen. Een nog jonge vrouw die op de markt van Moguer groenten verkocht, antwoordde ons bereidwillig. «Ik heb mijn vader verloren, en voor een der ouders duurt de rouwtijd veertien jaar. Er zijn dorpen in Andalousie waar men de vrouwen, die een familielid verloren heb ben, verbiedt tijdens het eerste jaar, vol gend op het afsterven van deze bloedvefwe want, van op straat te komen. De boodschap me pen worden dan door hun man of door ge sta .buren gedaan. en i vat In deze dorpen gelden strikte norma voor het rouwdragen. Ook kan men niet gan0j lijktijdig voor meerdere afgestorven rot wen. Een jonge vrouw die reeds meer daij.,,, vier jaar om haar dode broer rouwde, moe:Lj na afloop van de nog resterende zes jaafoat ook nog drie jaar de rouw dragen vod een inmiddels overleden nicht. En wie kai gissen hoeveel familieleden er inmiddeIexF nog zouden afsterven? niS kas Een oude dame vertelde dat zij verplichU'J' werd om haar ganse leven rouw te drage»(Fr voor haar overleden echtgenoot. Hij stier toen zij slechts 27 jaar was. Thans is zij e 67 en heeft in de laatste veertig jaar nooi andere dan zwarte klederen gedragen ko nooit naar een feestje, een jaarmarkt, bios(<je, coop of drankhuis gaan, daar deze gelegen pm heden niet geschikt zijn voor rouwende d< |J0V mes. «Buig het hoofd en bekijk geen vreem bja( den, zoiets doet men niet als men rouwt, ver waarschuwde een moeder hare 17-jarig Daa dochter, die ons een nieuwsgierige blik to<j wierp. Het rouwen in Andalousië is trouwen uitsluitend een vrouwelijke aangelegenheic Mannen dragen slechts een zwarte armban gaan gedurende enkele weken niet uit er leven dan verder of er hoegenaamd geei sterfgeval in hun familie voorgevallen wa. Bij dit alles kunnen we slechts een beder!iet lijst king maken: «arme Andalousische vrouwe»' die om tradities in stand te houden verst:11,, ken blijven van een normaal bestaan. den in Afrika geen belemmering voor dé reis opleveren. hij de laatste niet mag verkopen en deze staatseigendom blijven De Braziliaanse president Castelo Branco heeft het niet gemakkelijk, maar weet meer DE QUMRAN-VONDSTEN In 1947 werden te Qumram de eerste Do- VISSERSSCHEPEN De Republiek van Zuid-Afrika heeft zich genoodzaakt gezien om ter bescherming van de-zee-rollen gevonden, sindsdien gevolgd te bereiken dan zijn voorgangers. Hij werd de westelijke veiligheid in zijn kustwateren door talloos vele andere, vooral te Massada door het leger, waarvan de generaals oer- tien oorlogspatrouilleboten en een eskadron cn Qumran, waar vermoedelijk zeloten, huis- conservatief zijn, op zijn plaats gebracht. En bommenwerpens in dienst te stellen. Dit ge- den, leden van de meest strijdbare joodse dit leger wil de landhervorming niet die beurt niet alleen Vanwege de vis, hoewel de sekte. De vondsten betreffen oude bijbelge- Brazilie ten zeerste behoeft. Het laatste wa- wateren rondom de Republiek zeer visrijk deelten, met name van de eerste vijf bijbel penfeit is, dat de generaals militaire maat- zijn en het land tot het zevende visserijland boeken. Uit Jeruzalem komt thans het be regelen eisten tegen de linkse gouverneur van de wereld maken In de laatste tijd richt, dat prof Yigael Yedin van de He- van de provincie Goias en dreigden, dat als neemt het aantal Russische trawlers, die breeuwse universiteit aldaar in de buurt het kongres dit niet goedkeurde, zij het jaarlijks 1 miljoen ton vis uit deze wateren van Massada. dicht bij het daar eertijds hele kongres naar huis zouden sturen en een halen, sterk toe Deze trawlers doen meer 7'ch bevindende paleis van Herodes, op- militaire diktatuur zouden instellen Het dan vissen. De Britse marinebasis Simonsha- "'cuw een belangrijke vondst deed Opgrf- kongres keurde op wens van Branco de ge- ven heeft hun sterke belangstelling De pa- vinscn leverden hem een rol op, die Lev vraagde maatregelen goed, maar aanvaardde trouilering moet er thans voor zorgen, dat bleek te bevatten, tegelijkertijd de wet op de landhervorming, de vreemde schepen niet op onpeoorloofde waarover men reeds ruim 20 jaar vergeefs wiize binnen de tot 12 mijl uitgebreide ter- 0E CHINESE BOM had gedebatteerd. De gouverneur van Goias ritoriale wateren komen heeft ervoor betaald, maar men hoopt hem als slachtoffer van het vaderland later scha deloos te stellen. Indien Brazilië de weg naar een goed staatswezen weet te vinden, wordt Brazilië een van de machtigste landen van de wereld. PAUSELIJKE REIZEN Paus Paulus VI zal in elk geval de geschie- A1 is de Chinese atoombom nog slechts een begin, hij trekt toch reeds militaire BRANDWONDEN voorzorgsmaatregelen tot zich Reeds in dit De arts dr. A. Shulman te I-os Angeles voorjaar werd op het eiland Guam, dat 3000 in Amerika vestigt in de Amerikaanse pers km van de Chinese kunst verwijderd ligt, de aandacht op het feit, dat de beste behan- een eskader van 15 atoombommenwerpens deling van brandwonden is om de gewonde gestationeerd; deze bommenwerpers hebben hand of voet in koud water te houden; hij een reikwijdte van 4800 km. Thans heeft deelt tal van gevallen mee, waarbij bijv een Amerika er ook een polarisonderzeehoot aan hand enkele uren in water van 3 tot 5 gra- toegevoegd en is voornemens er no" meer. Reeds geruime tijd ergerde men zich niet weinig over de brutaliteit van een Ooievaar. Gewoonlijk koestert men echter toch veel sympatie voor deze vogelsoort. Thans is hij echter naar het zonnige Zuiden gereisd, en langzaam komen de gemoederen tot rust. De boeren van Suderstapel in Schleswig-Hol- stein die met heel wat schade af te rekenen hadden, raken nog steeds niet uitgepraat over de bengelstreken van deze ooievaar. Zij vragen zich nu al of zij in 't voorjaar niet andermaal «vereerd» zullen worden met zijn bezoek. De eigenzinnige ooievaar had een gans dorp in opschudding gebracht. Hij maakte er een spelletje van geparkeerde auto's met zijn snavel te bewerken, zodat de koetswer ken in sommige gevallen ernstig beschadigd werden. Bijzonder veel pret scheen hij te vinden in het tikken op vensterruiten, zo dat de inwoners verschrokken opsprongen. Soms ging hij echter zo vrolijk te werk en tikte hij zo hard, dat de ruiten braken. Op een boerenhof brak hij aldus bij een enkel bezoek niet minder dan dertien ruiten. Ge zellige gast nietwaar? «M< Ton V sior jschi de dezi gasi brot jeeu •pen Schone liedjes duren niet lang. En zo vet ging het ook Adebar. Toen hij zekere dal de brutaliteit zo ver dreef een auto na te lc vro' pen tot in een grote garage en daar hefger* voertuig te beschadigen, sprong een mekï J< nieker op en sloot de grote poorten ach tel boei onze vlegel. Nu was hij wel gevangesvluj maar wat nu gezongen. De ooievaar teldlder; nog immer veel vrienden in het dorp, di|te zeker niet zouden toelaten dat hij neergi v schoten werd. Hem geruime tijd opsluitei was ook ondenkbaar, daar hij vier jonge in 't leven moest houden. Hem en zij kroost naar de Zoo zenden leek ook al onui voerbaar. De veearts kwam echter op ee geniaal idee. Hij had reeds meegemaal dat men varkens een ring door de nei boorde om hen het omwoelen van de gron onmogelijk te maken. Zijn oplossing b stond er dan ook in de snavel van de gel in te korten tot op de plaats waar ik gevoelszenuwen beginnen. Zodoende kon h nog wel kikvorsen vangen maar geen ruite meer stuk slagen of auto's beschadigei daar dit hem veel pijn zou bezorgen, Wat het daar maar bij gebleven. Met wer kelijke vernielzucht ging Adebar ook de glasramen van de serren tot objekt van zijn operaties uitkiezen. Weliswaar hadden zijn schavuitenstreken ook hun luimige zijde. Zo ging hij regelmatig aan het venster van een herberg aankloppen om de late stam gasten aan te manen naar huis te keren. Het merkwaardige van heel het geval wel dat de inwoners van Suderstapel ho« genaamd niet boos zijn op de Ooieva; daar zij heel wat grappen met dit origine» eksemplaar beleefd hadden. Het hoeft da ook niet te verwonderen dat zij nu reec belangstellend uitzien of Adebar volgen jaar terug zijn nest zal komen opzoeken, o wel verbolgen om de streek die men hei geleverd heeft, andere oorden zal opzoekei BELFORTKELDER AALST'? ij TENTOONSTELLING noei ik c Jcwe denis ingaan als de eerste paus, die welbe- den Celsius werd gehouden en er zo goed b?fon heen te zenden. tot ZONDAG 21 FEBRUARI van 10 tot 18 uur!

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2