en omstreken Welkomgroet m dhr. Aug. COOL KLEIN LOGBOEK OPENBARE WERKEN en REGIONALE NEC SPE, NEC METU Partijen en Verkiezingen Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 in aan dab. 6 maandab. Jaarabonnement. 62.50 F 120,— F 230 F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14. 21ste JAARGANG Nr. 20 Donderdag 11 maart 1965 2,50 F HET NUMMER lieeds meldden we dat dhr. Aug. Cool nationaal voorzitter van het A.C.V., zaterdag 13 maart om 19 uur in het Groen Kruis ter stede een spreekbeurt houdt. Geboren en opgegroeid in het nabije Waas land, kwam hij naar de syndikale beweging waar hij zich onmiddellijk deed opmerken, in zijn veertigjarige loopbaan doorliep hij alle trappen van de knstelijke vakbeweging. Zijn klaar inzicht, begrip voor andermans situatie, dynamisme, doorzettingsvermogen, maar vooral zijn oprechtheid hebben hem tot een van de meest gezien persoonlijkheden in ons land gemaakt. Als gesprekspartner in het sociaal-ekono- misch leven dwingt hij bewondering af van alle demokraten en eerbied bij zijn hard nekkigste tegenstrevers. In de meest kriti sche momenten die de demokratie in ons land doormaakte, cfr. schoolkwestie en poli tieke stakingen 1960-61, ontpopte hij zich tot een zeer groot leider. Hoewel wij als blad de moed hadden tegen over bepaalde syndikale eisen, ook van kris- telijke zijde geïnspireerd, positie te kiezen in het verleden en ook voor de toekomst een eigen mening zullen verkondigen, moet al gemeen erkend worden dat de persoon van dhr. Cool op" het socialiseringsproces van de naoorlogse periode een kristelijkc progres- sistische stempel drukte. De struktuurhervormingen in het maat schappelijk bestel sinds 1945 in ons land ge realiseerd, zijn gekenmerkt door een dialoog tussen werknemer en werkgever of hun ver tegenwoordigers, cfr. ondernemingsraden, konntees voor veiligheid en gezondheid, pa ritaire komitees, bedrijfsraden, nationale ar beidsraad, dienst opvoering van produktivj- teit, enz. Twee grote kristelijkë organisatoren dhr. Leon Beckaert, zaliger als voorzitter van het Verbond der Belgische Nijverheden en voorzitter van het Kristen Patroonsverbond en dhr. August Cool, voorzitter van het Al gemeen Christel Vakverbond, hebben zeker deze evolutie niet alleen beïnvloed, maar voor een deel geschapen en dit op een ogen blik dat in de ons omliggende landen de sociale leer van de kerk weinig geschiedenis maakte. Ook op het internationale vlak verwierf hij aanzien. Voorzitter van het Europese Kristelijk Vakverbond en ondervoorzitter van het I.C.V., bemiddelde hij nog enkele maanden geleden in het naamprobleem van de Kristelijke Franse Syndikaten en in op dracht van het Internationaal Arbeidsbureau maakte hij in december een langdurige stu diereis in Vietnam. Als kenner van de pro blematiek der ontwikkelingslanden wordt zijn gewaardeerd advies niet alleen te Rome maar ook te Washington ingewonnen. De aanwezigheid van dhr. Cool in onze stad konden wij dan ook niet ongemerkt la ten voorbijgaan, te meer dat in ons archief blijkt dat het meer dan tien jaar geleden moet zijn dat hij te Aalst nog in het open baar verscheen. Het tema dat hij, zeer waarschijnlijk voor een zeer groot publiek in het Groen Kruis zal behandelen in het kader van de WE- RELDSOLIDARITEIT, is, «Indrukken over zijn jongste verblijf in de ontwikkelings landen».' Het optreden van de CARDÏJNGROEP, koreografie en danskunst, onder de vermaar de leider Heiko Kolt, zal zeker de avond voor de aanwezigen tot een onvergetelijk geheel omtoveren Zo wordt het niet alleen een hoogstaande sociale maar ook een ver zorgde kulturele avond. De Kristelijke Vakbeweging in Aalst dient geluk gewenst met het initiatief, mede met de Katolieke Vlaamse Hogeschool Uitbrei ding en de groots geplande vieringen van het Davidsfonds blijkt toch dat de kristenen eindelijk wakker komen en hun stempel wensen te drukken op het sociaal en meer en meer ook op het kulturele leven. Hier ligt zeker te Aalst een terrein te her winnen. Intussen kunnen wij ter zake medewerken door onze aanwezigheid, zaterdag om 19 uur in het Groen Kruis, waar blijkbaar iedereen, van welke opinie ook, welkom is. R. C.V.P. LIJSTEN Met het oog op de a.s. poUvemchtmgen in de .C.V.P., werden volgende kandidatenlijs ten neergelegd Voor de Kamer Benevens de uittredende volksvertegenwoordigers R. ütte, L. Moyer- soen en E. Moriau, ook de hh. Buysse, Vel- zeke, R. Guns, Aalst, W. Kieckens, Dender- houtem, P. Roossens,, Meerbeke, G. Van der Linden, Goeferdinge, H. Van Wambeke, Zot- tegem, G. Willems, Aalst, E. Bogaert, Aalst. Voor de Senaat Naast uittredend Sena tor E. Coppens, de h. Kieckens, Denderhou- tem De andere kandidaten voor de C.V.P. Senaatslijst worden voorgesteld door de C.V.P. arr. Oudenaarde. Voor de Provincie Kiesdistrict Aalst De hh G. Claus, Aalst, G. De Wit, Herdersem, Dr A Dufour (uittredend), Aalst, Dr. G. Gabriels (uittredend), Tiede. A. Mertens, Ilofstade, W Verleysen (uittredend), Aalst. GOUDEN AJUIN 1965 (EINDELIJK) TERECHT Op maandag 1 maart werd de 6de massa- ajuinenworp georganiseerd en kende, evenals voorgaande jaren, een buitengewoon succes. De prijzen, aan deze ajuinenworp verbon den, werden onmiddellijk door leden van het feestkomitcc aan de gelukkige winnaars overhandigd. Enkele prijzen werden echter niet afgehaald. Dit was het geval met de GOUDEN AJUIN 1965. Zaterdag 6 maart jl. bood zich een dame aan op het kabinet van de heer Benoni Rin- goir, schepen van financien en middenstand, waar eveneens aanwezig waren de heren Frans Blanckaert, burgemeester, Henri Van de Perre, secretaris-penningmeester van het stedelijk feestkomitee, Frans Wauters en Gaston Van den Hauwe, leden van het feest komitee. Deze dame was in het bezit van het num mer 85 en won dus de GOUDEN AJUIN 1965. Het was de heer burgemeester die aan mw VAN DE POEL, Kerkstraat 16 te Hofstade, het kunststuk overhandigde. En hier dan nog een karnavalesk kiekje dat niet in de vergetelheid mocht geraken De ferme Aalsterse Sloebers die het bezoek van Prinses Irene (Je weet wel de zus van de pas verloofde Margriet) en haar Prins Carlos aan Kar- navalstad nr. 1 op touw zetten. Geef toe dat de prinses en de prins hier een flink figuur slaan. NIEUWE NIJVERHEDEN Een belangrijke Mobil-Oil-raffinaderij zal nabij Amsterdam worden opgericht. De Ame rikaanse topdirectie Mobil-Oil had voordien ook de vestiging in Belgie overwogen. Het blijkt evenwel dat van Nederlandse zijde een grotere aktiviteit werd betoond om de Ame rikanen als het ware naar Amsterdam te lok ken. STEDEBOUW Een frappant staaltje van de wijze waarop men jonge nieuwe bouwers aanmoedigt Stedebouw adviseert ongunstig een plan van bugalow-met-plat-dak, gelet op wat deze dienst noemt de bouwstijl van de omgeving. Waar men inderdaad de laatste jaren ver schillende woningen-met-plat-dak heeft laten aanbouwen, maar dat kon Stedebouw niet weten... TWEE SOVJET STUDENTEN BEREIDEN ZICH VOOR OP KATOLIEK PRIESTERSCHAP Volgens het te Rome verschijnende Elta Press, een Litause persdienst, zijn onlangs te Moskou twee Sovjet-studenten van wie één instrukteur was bij de Konsomol-jeugd beweging. katoliek geworden. Zij zijn gedoopt in de St. Aloysiuskerk te Moskou. Blijkens het bericht van Elta heb ben beide Sovjet-Russische studenten Wla- dimir Kroetikov en Wladimir Chazanow in een brief, verzonden naar de kerkelijke overheden in Litauen, gevraagd te worden opgenomen in het seminarie van Kaunas. «Wij smeken er U om», zo schrijven de studenten letterlijk in een in het Latijn op gestelde brief «de toelatingsprocedure te be spoedigen. Zo kan het niet langer duren...» De toetreding van beide studenten tot de Katolieke Kerk heeft in Sovjetkringen te Moskou ontsteltenis veroorzaakt. Dit is des te begrijpelijker, aangezien Kroetikov enkele dagen voor hij gedoopt werd, in de kommu- nistische jeugdorganisatie «Komsomol» tot instrukteur werd benoemd. Beide jongeman nen die uit families van intellektuelen af komstig zijn en aan normaalscholen studeer den, waren dit wordt openlijk toegegeven door het blad van de Sovjetjeugd «Moskow- sky Komsomolets» geen zwakkelingen, parasieten noch dronkaards. Het jeugdblad van Moskou, dat dit feit eerst gemeld heeft, meent de zondebok te moeten zoeken in de Westelijke radio - uitzendingen en in de «bourgeois-lektuur» die door beide studenten gretig werd verslonden. Kroeltikov en Chazanov werden zowel uit de Komsomol als aan de normaalschool ge schrapt. KATOLIEK ONDERWIJS IN FRANKRIJK Een volledige vernieuwing in de mentali teit van het katoliek onderwijs in Frankrijk is bezig zich te voltrekken. Deze bestaat vooral hierin, dat de katolieke school via haar onderwijzend personeel, zich gelijkwaar dig begint te voelen met de openbare. Tot deze konklusie zijn de 125 aalmoeze niers bij het katoliek onderwijs gekomen, toen zij onlangs in Parijs vergaderd hebben. Zeker heeft de wijziging zich voltrokken in de gebieden, waar het aantal praktizerende katolieken de eigen school in het leven heb ben gehouden Noord-Frankrijk (Elzas), West-Frankrijk (Bretagne) en het Zuid-Wes ten (de streek rond Bordeaux). Sinds de in voering van de wet Beranger, meer nog door de aanvullingen van Debré, is deze verande ring met snelle schreden voortgegaan. De katolieke onderwijzers streven er de laatste jaren vooral ryiar het onderwijs een eigen karakter te geven. Dit geschiedt met entoe- siasme, omdat door de sterk verbeterde ma teriele omstandigheden, het onderwijzers- koorps verjongd is. 45 van de onderwij zers op de katolieke scholen is beneden 25 jaar. De jongeren weten hun positie safe tengevolge van kontrakten. tengevolge van de staatsinspektie, die de schoolbesturen geen kans meer geeft te schipperen met pro gramma's en leefmiddelen, tengevolge zelfs van stakingen samen met onderw -ors van de openbare scholen. Vooral het feit, dat de leken-onderwijzers niet meer volkomen afhankelijk zijn van de geestelijken en religieuzen en deze niet meer eenzijdig de lakens uitdelen, heeft de situ atie grondig gewijzigd. Ook vervullen de onderwijzers hun functie niet meer uitsluitend op basis van idealisme en offervaardigheid. LATIJNSE VERKEERS BORDEN IN VATIKAAN De voorvechters van het Latijn hopen dat de verkeersborden in Vatikaanstad voortaan in het Latijn gesteld zullen worden in plaats van in het .haans. Mgr. Tondini, sekretans \a.i de «Brie ven aan de Prinsen» heeft met enkele medewerkers reeds Latijnse woorden uitgedacht, bv. voor «Stopverbod ne sistas», «verboden inhalen ne praeter- grediaris», en «verboden rechtsaf ne flectas dextrosun». De verkeersregelaars miles viatorius in Vatikaanstad zullen dan een handboek krijgen, waarin antwoorden in het Latijn worden gege ven op vragen van mensen, die de be kende vreemde talen niet preken. Maar voor de gedragingen van bepaal de automobilisten in Rome toont het handboek een i4 reakties op de rappe acheldwooidc pesterijen van de automobilist' n n bot adres van al te ijverige agenten or tbr <r. nam BIJ EEN PARLEMENTAIRE TUSSENKOMST PRECIEZE VRAGEN AAN MINISTER BOHY Reeds werd hier bij herhaling de aandacht gevestigd op de eerdere stiefmoederlijke behandeling, die de Denderstreek vanwege Openbare Werken te beurt valt het vol staat ter zake te verwijzen naar de situatie van de wegenuitrusting. De tussenkomst van volksvertegenwoordiger Moyersoen bij de behandeling van het budget van Openbare Werken kwam dan ook op zijn tijd. Bij wijze van infor matie publiceren wij hierna de belangrijkste fragmenten van deze tussenkomst. Niemand ontkent het belang voor ons land Zottegem doorbreekt en toegang tot het van een degelijke asciale wegenuitrusting. Oudenaardse verleent. In de maand augustus 11. heeft de Minis ter van Openbare Werken ons die oprit for meel toegezegd. Hij stelde in het verschiet dat onteigeningen reeds op het budget 1964 zouden kunnen geschieden. Helaas, daar kwam niets van in huis het is onmogelijk te weten hoever we staan, de Minister zelf heeft het na een maand zoeken nog niet kunnen vertellen Ik hoop dat u ons duidelijk zult antwoor den op de volgende vragen 1) Zijn de plannen klaar 2) Zijn er kredieten voorzien in 1965 a) voor de onteigeningen b) voor de uitvoering Voor Aalst is dit van het hoogste belang en u weet, Mr. de Minister, dat gans de afvaardiging van Aalst er op staat dat dit onverwijld zou geschieden. Over de werken te Ninove, en meer be paald over de toegang tot het nieuw indus triepark, heb ik u verleden jaar geïnterpel leerd. Er zijn acht maanden nodig geweest om de aanbesteding van de werken eindelijk goed te keuren. De werken zijn echter nog niet begonnen. Voor de stad Ninove betekent dit een groot verlies en voor het prestige van uw departe ment is die geschiedenis allerergst. Om de streek van Hemde en Zottegem Ik hoop van u te kunnen vernemen dat te relanceren. om het vestigen van industrie de bevelen gegeven zijn om de werken te te bevorderen, vragen we met aandrang een beginnen, nieuwe oprit op de autostrade Brussel-Gent- Oostende op de hoogte van de provinciale Voor de uitrusting van onze streek zijn nog baan die gans de streek van Ilerzele en andere werken nodig, onder meer Asciale wegen zijn ook voor de regionale economie van het grootste belang, op één voorwaarde echter, dat men met de eisen van het regionaal belang rekening houdt. Wanneer ik het arrondissement Aalst be schouw dan stel ik vast dat de demogra fische ontwikkeling door de verkeersmoge- lijkheden is geperfectioneerd. De aantrekkingskracht van Brussel waarheen elke dag 30.000 arbeiders en be dienden pendelen is zo groot dat de bevol king zich gaat vestigen langsheen de grote verbindingswegen met Brussel en op de plaatsen waaruit deze het vlugst bereikbaar zijn. Gemeenten zoals Geraardsbergen en gemeenten in het noorden van ons arron dissement gaan achteruit bij gebrek aan plaatselijke industrie en wegens het feit dat ze te ver afgelegen zijn van de attractiecen tra en waar werkgelegenheid te vinden is. Anderzijds wordt het vestigen van plaatse lijke industrie in dezelfde streken bemoei lijkt omdat de commerciële betrekkingen langs de baan te lastig zijn. Dit legt uit waarom wij met aandrang vragen het wegennet in het Aalsterse te verbeteren. Alhoewel onze verlangens nede rig ziin, hebben wij tot heden toe niet veel hekomen. 1. het doorvoeren van de nnglaan te Aalst 2. het doorvoeren van de nnglaan te Ni nove 3. tal van verbeteringen aan intercommu nale wegen voor groot verkeer die de verbindingen naar de industriegemeen ten moeten vergemakkelijken. Er zijn voor punt 1 en 2 helaas geen kredieten voorzien. In een verder perspectief ligt de uitvoering van de autosnelweg Brussel - Kórtrijk. Deze weg loopt dwars door de taalgrensstreek. Deze streek ten westen van Brusselwaarin het noorden van Henegouwen en het zuiden van Oost-Vlaanderen is begrepen, is wellicht de streek die het meest aan ontvolking lijdt. .Wanneer de bevolking van de kantons Ge raardsbergen, Nederbrakel, Oudenaarde, Ronse, St. Maria Horebeke, St. Kwintens Lenmk, Ath, Celles, Flobecq, Frasnes-lez- Buissenal en Lessen samen telt en vergelijkt met het bevolkingsaantal in het begin van onze onafhankelijkheid, dan komt men tot de onthutsende vaststelling dat zij tweedui zend zielen minder telt dan in 1831 name lijk 217.817 in 1961 tegen 220.376 in 1831 Deze 127 gemeenten waarvan hier sprake zouden 528.000 inwoners moeten tellen, in dien ze in de gemiddelde bevolkingsaangroei van het Rijk hadden gedeeld. Het spreekt vanzelf dat het aanleggen van een grote asciale weg dwars door deze streek de eco nomische herwaardering zou bevorderen, doordat het ook de economische deconcen tratie van Brussel in de hand zou werken. Welke zijn derhalve uw vooruitzichten op dat gebied, Mr. de Minister Ik beperk mij hij deze enkele bemerkingen en zeer concrete vragen. Ik hoef u niet te zeggen dat, indien wij in het onmiddellijk zeer weinig vragen, dat wij er op staan dat het ook zou worden uit- beloften die niet worden uitgevoerd en niets gevoerd Want niets ontstemt zo zeer als kort zo zeer de werken die door adminis tratieve slenter wordt geremd. Wij ziin bereid ons uw vertrouwen to schenken doch alleen op grond van effective' realisaties.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1