Vrouwenkroniek - Super sSisp Lezerstribune Kattestraat 78, Aalst. SU- iS Universiteit Leuven18.119 studeniei Nieuws uit de omstreken HaaltertPlannen v&er ruimtelijke ordening Plaats van urbanist NIEUWKU/S - HEMDENDIENST dooi het beier Tel. 23.865 KEUKENGEHEIMEN KAAS We weten het allemaal het vlees is duur.' Zo duur, dat vele huismoeders het niet meer iedere dag kunnen opdienen. Natuur lijk kunnen we vlees vervangen door vis, eieren en... kaas. Helaas dit laatste is in onze streken nog te weinig doorgedrongen. Vele huisvrouwen weten niet dat kaas moet beschouwd worden als een zeer volwaardig voedsel, dat tevens een hoge beschermende waarde heeft. Kaas is zeer rijk aan dierlijk eiwit van zeer goede kwaliteit. Naarmate de kaas meer vet in droge toestand bezit, zal zij minder eiwit bevatten en omgekeerd, zal de kaas, naarmate ze armer wordt aan vet, rijker worden aan eiwit. Eenvoudigweg wil dit zeggen, dat de magere kaas dus de goedkoopste de eiwitrijkste is. In het algemeen kan men aannemen, dat 75 gram kaas in eiw twaarde gelijk is aan 100 gram vlees. Kaas kan dus met sukses het dure vlees varvangen. U weet nu, dat de goedkoopste, minst vette kaas, de eiwitrijkste is. Maar U moet ook weten dat de voedingswaarde van oude kaas hoger is dan van jonge kaas. Oude kaas be zit namelijk een be' ng: ..ik gehalte voedings- zouten speciaal kalk cn fosfor die een zeer grote rol spelen in de opbouw en de instandhouding van ons beenderstelsel en gebit. In het vet van kaas zijn de eveneens belangrijke vitamines A en D opgelost en bovendien is kaas 1 ht verteerbaar. Dit alles zal er zc^er toe bijdragen dat \elen onder U wat meer belangstelling voor dit zuiveiproüukl zullen voelen. Kende U kaas tot nu toe bijna uitsluitend als beleg op de boterham, weet dan dat U er ook gebruik van kan maken in voorge rechten, eiergerechten, macaroni of rijst schotels, in groentengerechten, sausen, fon due en in veel buitenlandse recepten. Ver schillende soepen worden eveneens voedza mer en smakelijker door toevoeging van ge malen kaas. Voeg deze kaas er echter altijd aan toe, wanneer de soepketel van het vuur is genomen en laat nooit meekoken. Wan neer men de gewoonte heeft soep voor meer dere dagen tegelijk te koken, verdient het aanbeveling de kaas niet door de soep te mengen, maar een schoteltje gemalen kaas op tafel te zetten zodat eenieder zijn soep naar believen pikanter en lekkerder kan maken. NUTTIGE WENKEN Wanneer U zich ergert aan grammo foonplaten, die een ruisende bijklank heb ben, wrijf ze dan in met een doekje waarop U enkele druppels olie liet vallen U zult horen dat het geluid dan weer zuiver is. Draagt U een bril Dan weet ge hoe hinderlijk het is als de glazen aanslaan. Dit euvel kunt ge echter voorkomen door de gla zen met wat zeep m te wrijven en met een zuiver lapje na te poetsen. Drinkglazen worden kraakhelder als ze worden afgewassen met sodawater en met schoon water worden nagespoeld. Dadelijk afdrogen met een niet-pluizige droogdoek. Wanneer we een klein spijkertje in de muur slaan, gebeurt het vaak dat we in plaats van op de nagel op onze vinger slaan. Aangenaam is dit niet. Dit zal echter niet meer gebeuren als we een dun stukje karton bij dit werkje gebruiken. We prikken dan eenvoudig het spijkertje door de kaart, waar na we de kaart zo tegen de muur houden dat de punt van de spijker op de juiste plaats komt. Dit kunt ge gemakkelijk met de linkerhand, terwijl de rechter de hamer hanteert en spijkertje enkele tikken op zijn kop geeft. De kaart trekt men daarna weg. KLANKJES UIT DE MODEWERELD KATOEN MET LEDERUITZICHT De meest praktische nieuwigheid welke ooit zijn intrede maakte in de modewereld, is het nieuwe katoenweefsel voor mantels en mantelpakken, dat er uitziet als echt leder. De kledingstukken hierin gemaakt hebben dezelfde korrelige tekstuur van leder en ter- zelfdertijd de natuurlijke kwaliteiten en het gemak van onderhoud die samengaan met katoen. Zij verdragen water, zeep en zelfs het strijkijzer. Praktisch en modieus wordt dit katoenen namaak-leder gebruikt voor mantels, tail leurs en sportkleding. Het komt ook voor in kinder- en herenkleding en allerle bijhorig heden. Ondanks zijn speciaal uitzicht vraagt het geen enkele speciale behandeling. Het mag in de machine gewassen of chemisch gerei nigd worden, waarbij met de eventuele voe ring rekening dient gehouden te worden. Vlekken en spatten kunnen ifiet een vochtige doek of met een ontvlekker worden verwij derd De glans van het weefsel verdwijnt niet door het strijken. De silicone-afwerking maakt het waterafwerend, maar belet niet dat de lucht erdoor kan. In Italië op punt gesteld, is dit nieuwe katoenweefsel «Lethakin» gedoopt, verkrijg baar in een uitgebreide kleurengamma: wel licht is het weldra een der best-sellers in het rijk der modeweefsels. De belangrijkste gegevens over «Lethakin» zijn 1 Lethakin is een 100 '/f katoênweefsel met speciale silicone-afwerking, die het uitzicht van leder geeft. 2 Deze afwerking is gegarandeerd blijvend voor de duur van weefsel of eventuele kle dingstuk. 3. Lethakin mag langs voor- en keerzijde ge streken worden, zowel met stoom als met een gewoon ijzer. 4. Lethakin kan zonder problemen chemisch gereinigd worden, wat andere namaak-leders niet kunnen. 5. Vlekken kunnen uit Lethakin verwijderd worden. 6. Lethakin is kreukherstellend en schilfert niet. 7. Lethakin wordt niet hard en gaat niet bar sten bij extra-koud of -warm weder. 8. Ook na de silicone-afwerking laat Letha kin normaal de lucht door als elk ander katoenweefsel. 9. Hoe meer een Lethakin-kledingstuk ge dragen wordt, hoe mooier het wordt. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN PLASTILK MET EEN" i DER REUKJE Wat een verschil tussen de plastiek-tassen van een 15-tal j^ren geleden en deze van nu. Vooral de jongste jaren is plastiek zozeer verbeterd, dat het door leken niet meer van leder te onderscheiden is, alleen de typische geur ontbreekt. Er schijnen nu proeven ge nomen te worden om het plastiek in de toe komst ook nog die ledergeur te geven. GOEDE RAAD Ruth Allis van het New- vorkse «Bureau voor Huwelijks- en Gezins moeilijkheden» geeft deze simpele raad veel vrouwen zouden veel betere echtgenoten zijn, als ze er niet zo op uit waren van hun mannen betere echtgenoten te maken GEVERFDE TANDEN Een Japanse firma heeft vernis in de handel gebracht, die in 25 modetinten van parelwit tot purper en voor één tand of het hele gebit, nagellak en japon kan completeren. Tn vroeger tijden verfden Japanse vrouwen die gingen trou wen, hun tanden zwart. De gewoonte werd later beperkt tot vrouwen die moeder gingen worden. SLAAP, KINDJE, SLAAP Hebt U een baby die van wiegen houdt Dan is het jammer dat U niet Engeland bewoont, want daar is voor ongeveer 450 fr. een instrumen tje te koop, waarmee men de kinderwagen lichtjes kan doen schommelen. De Engelsen noemen het «pramrocker». Het bestaat uit een doos, ongeveer in de vorm van een ronde koektrommel, die met twee hengsels wordt opgehangen aan de stang, die dient om de kinderwagen voort te duwen. In de trommel bevindt zich een motortje dat een riemschijf in beweging brengt, waaraan een gewichtje is bevestigd. Een normaal snoer, dat in het stopkontakt wordt gestopt, levert de energie voor het motortje. Ofschoon aan het instru mentje nog wel het een en ander te ver beteren valt. bleek het «wieg-effekt» zeer bevredigend. .-•£ J "Vsi,: C.V.P. afdeling Herdersem. Mijnheer, Mogen wij zo vrij zijn U te verzoeken onderstaande tekst en bijgaande brief in uw blad af te drukken. WEG AALST HERDERSEM Per 25 februari werd door de C.V.P. Her dersem onderstaande brief gericht aan de voorzitter van Aalst-Stad. Aan de heer Voorzitter van C.V.P. afdeling Aalst - Stad Mijnheer de Voorzitter, Het bestuur van de C.V.P. afdeling Her dersem is zo vrij uw aandacht te vragen voor het probleem van de verkeersveiligheid, dat zich langs om scherper stelt voor de gebrui kers van de weg Aalst-Herdersem, vooral dan wat betreft de Bredestraat. Het is U waarschijnlijk niet onbekend zich regelmatig verkeersongevallen voordo op deze weg, vooral op de spitsuren en avonds. Dit feit is niet zo verwonderlijk, men met de toestand op deze baan enigsa vertrouwd is. Het is inderdaad zo, dat wel ruimte voorzien werd voor voetpad! langs de twee zijden van de baan, maar deze praktisch onbruikbaar zijn. Ze werd nooit verhard, en waar ze niet tot aan wegboord gebruikt worden door de aan; lande landbouwers, groeit er een meter ho onkruid. liet gevolg is dat alle voetgangt| gebruik maken van de zeer druk door aut< en fietsers gebruikte rijweg. Voeg daarl de zeer gebrekkige en alleszins volstrc onvoldoende verlichting en U kent de oc zaken van het ongewoon hoog aantal aam dingen. Mogen wij U vragen, bij het Schepenc lege en/of Gemeenteraad tussenbeide te I men, opdat zo spoedig mogelijk aan dei toestand zou verholpen worden. Wij danken U bij voorbaat voor Uw li moeiingen, in naam van onze honderden ll den en sympathisanten, die dagelijks del weg moeten gebruiken om zich naar h{ werk, hun school, of hun verteer te Aai te begeven. Met alle achtitj Pe Sekretaris, De VoorzitW ^oz. Vermoesen Louis Vind 1 OP 1 FEBRUARI 19(55 9.6; IN NEDERLANS EN 8.460 IN FRANS TAALSTELSEL i-3t secretariaat van de katolieke univer siteit te Leuven maakt het aantal studenten die op 1 februari 1965 zijn ingeschreven, bekend. j Het totaal aantal studenten bedraagt 18.119, hetzij een vermeerdering met 1.681 ten opzichte van het aantal ingeschrevenen op 1 februari 1964. Het jaar voordien (1963) boekte men een aangroei van 1.304. Het aantal studenten van Belgische natio naliteit bedraagt 16.389, dit is een vermeer dering met 1.463 (jaar voordien 1.112). Op dit aantal Belgische studenten zijn er 3.729 meisjes, hetzij een vermeerdering met 609 (tegen 364 het jaar voordien). De buitenlandse studenten bereiken e totaal van 1.730, dit is 218 meer dan op februari 1964 (het jaar voordien was er e| aangroei van 192). Zij vertegenwoordig 80 nationaliteiten. 1.481 onder hen vola de Franse en 247 de Nederlandse cursussi tegen respectievelijk 1.367 en 145 in 19 Het algemeen totaal (Belgen en buitt landers samen), hetzij 18.119, wordt n; het taalstelsel als volgt ingedeeld Ned lands 9.659 (vermeerdering 908), 8.460 (vermeerdering 773). Er dient opgemerkt dat de inschrijving! fiog worden voortgezet. WEKELIJKSE BALANS DERI VERKEERSONGEVALLEN Tussen 1 en 7 maart MEER DAN DUIZEND VERKEERSONGEVALLEN Tijdens de week van 1 tot 7 maart zijn op de wegen en in de agglomeraties waar het toezicht op het verkeer door de rijkswacht wordt uitgeoefend, 1093 verkeersongevallen met 7 doden ter plaatse, 130 ernstig en 473 licht gekwetsten vastgesteld. In de loop van het weekeinde waren er 310 ongevallen met 2 doden ter plaatse en 47 ernstig gekwetsten. Hierna volgt het aantal ongevallen per provincie Brabant 170, Oost-Vlaanderen 138; West-Vlaanderen 113; Antwerpen 94: Limburg 85; Luik 179; Luxemburg 53: Hene gouwen 170; Namen 91. oOo DE KOLENVOORRADEN Tijdens de week van 22 febr. tot 1 maart steeg de Limburgse kolenvoorraad met 9.212 i ton en bedroeg op 1 maart 700.302 ton. De nationale kolenvoorraad steeg in de- i zelfde periode met 58.597 ton en bedroeg op 1 maart 1.620.358 ton. j Van maandag 15 maart af zullen in som mige mijnen van het Kempens bekken de verplichte werkloosheidsdagen worden inge voerd en zal 's maandags niet meer gewerkt worden oOo LOTENLENNG 1953 Een lot van 1 miljoen fr. is gevallen op de reeks 826, obligatie nr. 650. Een lot van 500.000 fr. is gevallen op de reeks 1704 obligatie nr. 365. Een lot van 250.000 fr. is gevallen op de reeks 1404 obligatie nr. 64. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. oUo DIEFSTAL IN HONDA- FABRIEKEN TE AALST Door de directie van de Hondafabrieken, Wijngaardveld Aalst, werd vastgesteld dat Ingebroken word in de fabrieken, die op dat ogenblik verlaten waren Een poort werd opengebroken en langs een venster werd het bureel bereikt, tenminste zoals de sporen laten vermoeden. Hier werd een schrijfma chine gestolen en allerlei toebehoren voor herstellingswer'.en aan bromfietser Fen onderzoek werd ingesteld. Voor de Ninovestraat werd het vooront werp aangenomen, tenminste voor het ge deelte ten laste van de gemeente Haaltert, waarna schepen Deleenheer (CVP) een uit eenzetting gaf over de wegeniswerken in de gemeente. Hij wees op de noodzakelijkheid een algemeen plan van aanleg te laten op stellen en een urbanist te belasten met deze plans. Er werd besloten onmiddellijk aan te vangen met de verbeteringswerken aan de kleine verbindingswegen en de ruiming van de grachten, omdat de voorname wegenwer- ken een hele tijd in beslag zullen nemen. De raad was het hiermede eens. De raad besprak tevens de kwestie van de schade veroorzaakt door de aanleg van de waterleiding. De bur gemeester vestigde er de aandacht op dat de schade volledig ten laste valt van de be trokken aannemer en dat het gemeentebe stuur reeds herhaaldelijk stappen heeft ge daan om deze werken uit te voeren. Het gemeentebestuur van Haaltert heeft een belangrijke beslissing getroffen in ver band met de uitvoering van werken en de plannen voor allerlei bouwwerken. Voor de ganse gemeente zal immers een plan van aanleg worden opgesteld, waarop de werking op het plan van openbare werken zal afge stemd worden. Burgemeester Vanderburght (CVP) open- tie de vergadering en wees er op dat de ge meentesecretaris voor het eerst in 25 jaar wegens ziekte een raadszitting moest missen. Voorlezing werd gedaan van de benoeming van de burgemeester en de eedaflegging, waarna de raad zijn goedkeuring hechtte aan de overeenkomst met de stad Aalst voor de hulpverlening in geval van brand, dit over een periode van drie jaar. Een beslissing werd getroffen in verband met de waterleidingswerken op de wijk Ede en de gedane onkosten, waarna de tarieven voor het waterverbruik ter sprake kwamen. Het vast recht bedraagt 700 fr. per jaar, rechtgevend op een ruim verbruik. In geval van meer verbruik wordt voor de eerste schijf 15 fr. per kubieke meter aangerekend, voor de tweede schijf 10 fr. en voor de derde 7,50 fr. De burgemeester wees er ook op dat deze prijs nog kan gedrukt worden, zodra het verbruik in de gemeenten die bij het net van Haaltert zijn aangesloten een hoger ver bruik zullen hebben. De raad ging tevens akkoord met de voor gestelde verbeteringswerken aan het gemeen tehuis. Een wachtzaal, spreekkamer en twee loketten zullen gebouwd worden, waardoor het publiek in betere omstandigheden de administratieve diensten zal kunnen anwen- den. Een aanvraag tot grondafstand aan wwe Dhondt werd aangenomen en tenslotte werd het mandaat verlengd van burgemees ter Vanderburght. in de maatschappij Den- derlec. EREMBODEGEM BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN De Troyer Peter, Hof ter Lokerenstr 12 Vinck Peter, Ninovestg 120 Van Meert Wolfrieda, Driehoekstr 15 Gabriel Nancy, A. Van de Maelestr 18 D'Haese Greta, Watermolenstr 1 Palster- man Ann en Els, Groenstr 89 Walgraef Regina, Heuvelken 109 Van de Broeck Inge, Brusselsestg 44. OVERLIJDENS De Gussem Dominicus Hogeweg 7 Permentier Pieter, Dorpstr 33 Meert Francisca, Termurenlaan 14 Van den Bossche Benedictus, Dorpstr 3 Ilutsebaut Jan Bergstr 6 Seminck Petrus Brusselbaan 143 Ackermans Maria Leu- vestr 138. HUWELIJKEN Callebaut Hugo, beroepsmilitair, Court-St Etienne en Van Bever Marie Rose. Kluizenstr Van der Maelen Albert, plastiekbewerker, Kloosterweg Aalst en Roelandt Jeannine, plastiekbewerkster, Hageveldstr 7. Borms Johnny, bediende Kleistr 45 en Van Geit Maria, naaister. Heuvel 33. De Vulder Joseph, beenhouwer, Regentie- str Welle en Van Geit Liliane, stikster, Dom M. Van Asschelaan 1. ^erlevsen Jan, copist brailleschrift en Roelandt Rosalia, zb Resschebeke 27. Voitout José, opsteller, Péronnes-lez-An toing Crontstr 10 en Van Snick Rita, staats bediende, Geraardsbergsestg 105. Gouden Bruiloft te Erembodegem Op de Ninovesteenweg vierde het echtpaar Brijs-Everaert zijn gouden bruiloft. Gustaaf Bnjs, geboren op 13 juni 1893, trad op 3 maart 1915 in het huwelijk met Rosalie Eve- raert, geboren op 24 januari 1896 en woon den steeds in Erembodegem, waar de man als arbeider en zelfstandige werkzaam was. Zij hebben vier kinderen en acht klein kinderen, die allen aanwezig waren op een ontvangst op het gemeentehuis. Burgemees ter Boel was er de tolk van het gemeente bestuur en bood hen een mooie zetel aan, waarna het feest in familiekring werd ge vierd. De buren en familieleden boden tal rijke geschenken aan. Eigenaardige inbraak te Erembodegem Een eigenaardige inbraak werd vastgesteld in de villa van mw Meert Albert-Debacker, Hogeweg 58. Toen de bewoonster 's avonds huiswaarts keerde, werd vastgesteld dat scherven van een klein venster op de hof lagen en dat in de woning alle kasten werden doorsnuffeld. Ook op de eerste verdieping werden meubels onderzocht, doch geen tj kele verdwijning werd vastgesteld alho< talrijke waardevolle voorwerpen slechts het grijpen lagen. Door de gerechtelijf diensten werd een streng onderzoek ing< Kettingbotsing te Eiembodege" Zware schade Op de snelweg kwam het tot een kiel autokerkhof toen een aantal personenwagel in een botsing werden betrokken bij et plotse rembeweging van een voertuig. Verstraeten Yves uit Brussel, moest rel men. werd achteraan aangereden door j Clercq René uit Brussel, die op zijn bei in botsing kwam met Penning Alois Ganshoren, Destremeau Bernard uit Brus en Leenhouder Raoul uit Antwerpen. A voertuigen werden beschadigd en het du de een hele tijd alvorens het verkeer nieuw kon genormaliseerd worden. NA DE ERGE BRAND TE EREMBODEGEM TERJODE Zoon bekende brandstichting Enkele dagen geleden ontstond 's nam dags plots brand in een woning, tocbehorf aan Constant Eylenbosch, Dreefstraat 34 Erembodegem-Terjoden, op het ogenblik het echtpaar Eylenbosch afwezig was. zoon Freddy, 19 jaar, was alleen thuis, zoi onmiddellijk naar de oorzaken van de bra werd gezocht, die op verscheidene plaats op hetzelfde ogenblik was uitgebroken. Deze jongeman bekende vrijdag tensk dat hij het ouderlijke huis in brand 1 gestoken, maar kon geen verklaring geil voor zijn daad. Het parket van Oudenaaf onder leiding van substituut De Sutter onderzoeksrechter De Winter verscheen, plaatse met de politie van Erembodegem Freddy Eylenbosch werd nadien naar do vangenis van Oudenaarde overgebracht. Stoutmoedige diefstal te Nieuwerkerken Vrouwtje van 95 jaar bestolei Een kleine vrouw, met donkerbruine j laatskleur en zwart haar, heeft 's midd een stoutmoedige diefstal gepleegd in Haaltertstraat 28 te Nieuwerkerken, v het oud vrouwtje Sterck Justina, 95 jaar o woonachtig is. De vrouw kwam in de keu) en ging snuffelen in de kast, waarop enkele laden opentrok. Toen het vrouw haar aanmaande het huis te verlaten, is onbekende vrouw weggegaan, maar nad werd vastgesteld dat een kleine gelds werd ontvreemd. Een streng onderzoek w ingesteld door de veldwachter van Nieimf kerken en de B.O.B. van Aalst.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2