I n omstreken Tien jaar AchferSinie Johannes-Passie ven J, S. Bach Lezerstribune KLEIN LOGBOEK NEC SPE, NEC METU en <~U>errykt Cf ra an voer duiven ^■eucfd 'Politiek De vastenwerking in hei gezin Albrechtlaan afgesloten voor het verkeer Nieuwe Ringlaan Akkoord over de verbinding :.'Cot 1 - Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,'F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14 21ste JAARGANG Nr. 21 Zaterdag 13 maart 1965 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Het is inderdaad dit jaar reeds 10 jaar dat «De Achterlinie» officieel bestaat. Na een schuchter begin in 1955 kwam de eerste doorbraak met de «raket der liefde» 0I in maart 1961. - Thans willen we de tweede doorbraak ru brengen ter gelegenheid van dit jubileum gn alle straten aangesloten bij de raketaktie honderd trouwe raketbrigadiers De viering van dit 10-jarig bestaan was eerst gepland voor april 1965, maand waarin we ook de 300e RAKET zullen bereiken als 't God belieft. Maar zo'n viering heeft heel wat om het lijf en daarom werd in de vergadering der R-brigadiers van vrijdag 26 februari 11. beslist alles te verschuiven naar september, wat dan samenvalt met de vijfde Dag der Aalsterse missionarissen. ONS BESCHERMKOMITEE Ter gelegenheid van dit jubileum werd een beschermkomitee opgericht waarin we graag alle mensen opgenomen zien, die sym pathiek staan tegenover de Achterliniege dachte en -werking. Reeds zijn meer dan 40 personen daarvoor toegetreden. Het volstaat uw sympathie uit te drukken in een gift van minstens 50 F. Deze giften zullen gebruikt worden tot het bekostigen van de jubileumviering ofte on ze tweede doorbraak. Vooral voor de bro chure die we wensen uit tegeven en aan huis willen verspreiden. Men kan toetreden tot dit komitee door storting op P.R. 91 81 95 van De Achterlinie. Aalst of door af te geven aan uw R-brigadier. Een Engelse firma die gespecialiseerd is in duivenvoeder en vogelzaden heeft een verrijkt graan voor de voeding van duiven ontwikkeld dat volgens de specialisten als «revolutionair» kan worden bestempeld. Na jaren vorsingswerk heeft de firma een methode gevonden om extra voedende stof •fen in het graan te doen dringen. Tot hiertoe werd de verrijking van witte rijst alleen be komen door een beperkte penetratie van voe dende stoffen tot de kern: het nieuwe Britse procédé echter verrijkt de korrel in zijn geheel. Duivenwedstrijden worden in Groot-Brit- tannie met de dag populairder en thans wordt het aantal duivenliefhebbers op niet minder dan 200.000 geschat en het aantal duiven op 7,5 miljoen. Belgie is de bakermat van de duivensport en telt ongeveer 400.000 duivenmelkers. Ook Frankrijk, Duitsland, Nederland en Polen tijn «duivenlievende» landen. Uit het groot succes van de politieke school te Aalst is er 't een en 't ander te be- Dat de jeugd zich interesseert aan de poli tiek is op zich zelf een verheugend feit; dat zij bewust is dat men zich tot de politiek moet vormen is veel meer verheugend. In de mate zelfs dat de Staat en de open bare lichamen hun bevoegdheid meer en meer uitbreiden, wordt van de politieke lei ders meer en meer kennis, bekwaamheid en karaktersterkte gevraagd. De tijd is voorbij dat het volstond populair te zijn om een politiek mandaat te bekleden. Een minimum van voorbereiding is nodig De politieke school heeft nu juist tot doel een algemene inleiding tot politieke vorming te geven. Dat zij er in geslaagd is, hier in ons arrondissement en ook elders belang stelling bij de jongeren op te wekken, be wijst dat wij op een keerpunt staan. Te lang heeft men getracht de jeugd verwijderd te houden van de politiek, door onder meer er minachtend over te spreken. Te lang hebben ouderen door hun onvoorzichtige woorden de jeugd in de vaarwaters van een steriel radicalisme opgejaagd. We staan nu voor een verblijdende reaktie. Bijzonder moet het ons verheugen dat de CVP dit initiatief op haar aktief heeft en dat de jeugd bij haar die vorming komt putten. Zo dikwijls werd gezegd dat de jeugd ofwel walgde van de politiek, ofwel dat ze alleen maar voor een extremistische politiek kon warm gemaakt worden. Het bliikt nu dat dit niet waar is. De jeugd voelt zich aangetrokken door een politiek die op een hoog peil staat, wars van dema gogie en persoonlijke jacht op succes, en zij houdt van een politiek die opbouwt. De ijdelheid van een extremisme dat tot volledige steriliteit doemt, beseft zij tenvolle. Het huidig jong geslacht heeft een grote behoefte aan efficiency en daarom kan ze geen vrede vinden in slagzinnen en holle leuzen. De jeugd wil vooral een politiek waarin toekomst zit en daarom interesseren haar de problemen van internationaal en van wereldbelang. We hopen dat nog meerdere jonge mensen jde school zullen vervoegen. We wensen de heer Hubert Van Wambeke, die het initiatief heeft genomen, samen met het arrondisse menteel komitee van de CVP jeugd, oprecht geluk. L. Moyersoen Saf èorf1 Ook de nieuwe bezems viyi deze splinternieuwe straatveger keren goed. Het vernuftige ding werd enkele dagen geleden in gebruik genomen tot meer glorie van de Aalsterse straten. De dienst «Broederlijk Delen» heeft omslagen verspreid met een eenvoud maar belangrijk werkprogramma. 1. Een persoonlijke oproep tot uw gezin. 2. Een venster-vignet voor uw huisraam aan de straat. Indien alle kristenen het aanbrengen, drukt het zijn stempel op het straatbeeld. Zo verwekken wij een publieke stroming voor «40 dagen broederlijk delen». 3. Een aangepast tafelgebed tijdens de vasten. Terwijl wij ons verzadigen, wor den wij herinnerd aan de miljoenen mensen die honger lijden. Door onze versobe ring gunnen we hen een levenskans. 4. Een spaarbusje voor het snoepgeld dat uw kinderen willen afstaan. Voor uw eigen besparingen is het veel te klein. Die rekent ge best in bankbriefjes om, voor de speciale omhalingen in de kerk. Ge zult ondervinden dat de geest van Christus meer liefde brengt in uw dage lijkse omgang. Zo beloont Hij nu reeds uw edelmoedige medewerking. Nu de dag nadert, waarop één van de grootste monumentale werken uit de barokke 'mu^ekliteratuur in Aalst uitgevoerd zal worden, is het nuttig enkele gegevens hier omtrent bekend te maken, die de inrichters M. Coppens-De Paepe, Pro Arte, ons heb ben laten geworden. Dinsdag 30 maart a.s. zal dus om 19.30 uur (niet om 20,00 uur, zoals op de affiche i^taat) de Johannes-Passie van J.S. Bach integraal uitgevoerd worden in de dekenale kerk St. Martinus te Aalst, door solisten, koor en orkest van de Halewijnstichting onder leiding van Hans Dirken. De solisten zijn evangelist Paul Schotsmans, Christus: Pierre Geyskens, sopraan Monique Hanoul- le, alt Madeleine Joris, tenor Kam iel Lampaert, bas Eddy Loopmans. Niet ieder koor en orkest is in staat om dergelijke werken uit te voeren De Hale wijnstichting viert haar eerste lustrum van de Johannes-Passie, en naar aanleiding hier van trekt zij door heel Vlaanderen, o.a naar Oostende, Leuven, Aalst, Waregem. Antwerpen e.a. Dit jaar voert zij 7 maal die Passie uit. Wel een bewijs van de aan trekkingskracht die van haar uitgaat. Jarenlang reeds gespecialiseerd in Bach's werken, o.a. het Weihnachtsoratorium, is het haar ten volle toevertrouwd. Het succes van deze grote kunstmanifes tatie is zo goed als verzekerd door de faam van de Halewijnstichting en tevens door de entoesiaste medewerking van verschillen de koren uit Aalst en omgeving. Deze koren zijn St. Martinuskoor van de dekenale kerk, koor Cantate Domino van St. Maar- tensinstituut, koor van het Opleidingscen trum voor geestelijke brancardiers (Cibis- ten), meisjeskoor van de Dames van Maria, al deze koren afkomstig van Aalst: verder nog het koor van de Paters Oblaten van Gijzegem en het koor Gudrun van het Tech nisch Instituut St. Jozef van Mere. Deze koren, bestaande uit ongeveer 250 leden, zullen het Halewijnkoor versterken voor wat de 11 koralen betreft, die prachtige rustige gezangen, die als mijlpalen, als oasen over het werk verdeeld zijn. In de protes tantse eredienst immers werden dezen door de hele gemeenschap gezongen. Als vrome beschouwingen over de verschillende cpiso den van het lijden van Christus was het Dassend dat de hele kerkgemeenschap zich aansloot. Deze stem van de kerkgemeenschap laat zich dus horen in de koralen, die daar om door de medewerking van al die koren beter tot hun recht zullen komen en de oor spronkelijke bedoeling dichter zullen bena deren. Programma's met volledige Duitse en Ne derlandse tekst zullen verkrijgbaar zijn. Toegangsprijs: 25 F. Voorbehouden: 50 F. Organisatie Pro Arte, Parklaan 89 Aalst Tel. (053) 216.49. PREMIE VOORHLWELIJKSSPAREN IN AALSTERSE RAAD Het ligt niet in onze bedoeling de wijze te bekritizeren waarop in het verslag over de jongste gemeenteraadszitting, verschenen in uw blad van 6 maart, het optreden van de Volksuniefraktie wordt geapprecieerd. Iedere mens ook een reporter kan tenslotte slechts waarderen Wat hij zelf inhoudt. Uit bijvoegsel blijkt duidelijk dat niemand ons «met een helle woordenvloed» heeft kunnen horen hameren op de noodzakelijk heid een premie in te stellen voor het voor huwelijkssparen, bijaldien die reeds drie jaar bestaat. Zoals het Laatste Nieuws van 6 en 7 maart schrijft, hebben wij er wel op gewezen dat I «het schepencollege de jeugd- en gezins vraagstukken verwaarloost». Ons betoog had onmiddellijk tot. resultaat dat het college van burgemeester en schepenen nog in de zelfde zitting de voorgestelde indeling van de secties wijzigde en de gezins- en jeugd problemen respectievelijk aan de 4e en 3e sectie toevertrouwde, zodat de Volksunie op dit gebied het beoogde doel bereikte. Wat het enige punt betreft, dat uw ver slaggever uit onze uiteenzetting aanhaalt, hebben wij slechts gevraagd wat er door het stadsbestuur van Aalst wordt gedaan om het voorhuwelijkssparen te bevorderen. Hierop had de bevoegde schepenen kunnen antwoorden dat, zoals wij overigens wel wisten, sinds 1 juli 1964 en niet reeds 3 jaar zoals uw verslaggever nogmaals ten onrechte schrijft een premie van 300 F tot 500 F wordt uitbetaald, premie die wij volstrekt onvoldoende achten. Wij hopen dat uw reportes, los van zijn appreciatievermogen, in 't vervolg de feiten op een objectiever en eerlijker wijze zal verslaan. (Ingekort) Frans De Brul, Gemeenteraadslid - Aalst. N.V.D.R Voorstel van premie van huwe lijkssparen vanwege de toenmalige schepen Wim Verleysen dateert reeds uit 1959. Een definitieve goedkeuring van een der gelijke premie geschiedde tijdens.de raads zitting van 29 april 1964. De Albrechtlaan werd deze week afgeslo ten voor het verkeer. Dat was een logische oplossing, vermits door de werken aan het nieuwe slachthuis, en de aanleg van de nieu we wegbedekking voor de ringlaan, een grote drukte heerste van voertuigen en zwa re vrachtwagens. De richting van de Brusselbaan naar de Moorselbaan werd volledig afgesloten, even als uit tegenovergestelde kant, zodat de autovoertuigen de weg langsheen de Dender moeten volgen naar de Sint Annabrug. Hier is normaal éénrichtingsverkeer ingesteld, maar door de werkerf aan de verbindingsweg met de Hoge Vesten, is deze voorlopig op geheven. Het vekeer wordt er in de drukste uren door politieagenten geregeld. Door de diensten van Openbare Werken en het stadsbestuur werd een overeenkomst bereikt over de laatste fase van de Aalsterse Ringlaan. Met de Parklaan, de Albrechtlaan en de Boudewijnlaan is deze ringlaan in volle uitvoering, doch er was nog geen ze kerheid over de verbinding v n de Boude wijnlaan en de Parklaan. Thans werd beslist dat een nieuwe weg zal vertrekken aan de Roudewijnlaan en via het kasteel «Schotte» te Nieuwerkerken zal uitmonden ter hoogte van het Rond Punt aan de Haring. AALSTENAARS HEBBEN DE EER L.P. Boon Ridder in Leopoldsorde Ridder in de orde van Leopold II De Mette Robert, stadsbeiaardier, Frans De Coninck. Zilveren medaille orde Leopold II Constant Boone, Jozef Gysbrecht, Fritz Gowie, Jaak Sonck. Ridder in -de Leopoldsorde De bekende romancier L.P. Boon, en mevr. De Winter-Roelanu STUDIE OVER KARNAVAL IN OOST VLAANDEREN Op initiatief van de Vereniging der Oost- Vlaamse volkskundigen wordt een prijsvraag uitgeschreven met als onderwerp «Studie over karnaval in Oost-Vlaanderen». Deze prijsvraag wordt gehonoreerd door het Alfons De Cockfonds, opgericht naar de naam van de bekende volkskundige uit Her- dersem. IJZERBEDEVAART Het verslagboek van de 37e Ijzerbedevaart en van de 11 r ember plechtigheden in 1964 kwam zo pas van de pers. Het is ver krijgbaar door sUrtirg van 30 F op P.R. 946.30 Bedevaart i...ar de graven van de IJzer-Diksmuide. BAMBRUGSE OASE Sedert meer dan een kwart eeuw is de h. Gabriels burgemeester van Bambrugge. Tij dens de oorlogsjaren bleef hij aan het roer tot rust en tevredenheid van al zijn mede burgers, wat in die tijd alleszins een zeld zaam verschijnsel was. Dezer dagen werd de h. Gabriels andermaal in zijn ambt be vestigd. JUBILEUM De 10e Oktoberfeesten zullen dit jaar doorgaan van 25 september tot 10 oktober. Wijl het een jubileum-uitgave betreft zul len deze feesten een uitzonderlijke luister kennen. Niet minder dan circa 300 muziek verenigingen en folkloristische groepen wer den reeds uitgenodigd. NATIONAAL ZANGFEEST OP 30 MEI Het 28e Vlaams Nationaal Zangfeest zal plaats hebben op zondag 30 mei 1965 te 14,30 uur in het Sportpaleis te Antwerpen. De Raad van Beheer van het ANZ doet dan ook een dringende oproep tot de duizen den propagandisten om nu reeds per brief kaart het gewenst aantal propagandafolders op het ANZ sekretariaat, Oudaan 22 Ant- j werpen, te bestellen. Deze veelkleurige fol ders worden gratis ter beschikking gesteld. BUITENLANDERS MOETEN UIT ZWITSERLAND De Zwitserse regering heeft bepaald dat 5 procent van alle buitenlandse arbeiders voor 30 juni het land moet verlaten. Dit decreet treft 40 000 arbeiders, hoofdzakelijk Italianen, Duitsers, Oostenrijkers, Spanjaar den en Portugezen. Het is de bedoeling dat voor 30 juni 1966 nog eens 5 procent van de buitenlandse ar beiders wordt ontslagen. Alle ondernemin gen zijn thans verplicht een lijst aan te leg gen van de buitenlanders die zij in dienst hebben en deze aan de regering te verstrek ken. In Zwitserland werken op het ogenblik meer dan 800 000 buitenlanders bijna eer, vierde van de totale arbeidende bevolking. Aan verschillende autobushalten staan thans overdekte wachthuisjes ter beschikking voor het publiek. Hierboven één in de om geving van St. Annabrug.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1