Adsterse correspondentie uit Ameriks 'JkK. eCtn &&AX l&yykMu+Gi fa SPAARKAS LEVENSVERZEKERINGSKAS LIJFRENTEKAS KREDIETVERRICHTINGEN Rentenier Molotow, 75 jaar JEUGD EN POLITIEK MÊÊSgÊÊ Qxu&f-, st>i 4A(. (fobGUst - ----- -LouJitf: IfLaMAcLu. [£iV AALST Residentie Terbeken, Esplanadeplein 7 I Tel. 257.55 P.C.R. 860.00 De perfektc robot van de tirannie - Staliriistischer dan Stalin - Zijn iievelingswoord «Njst> OISKONTOKANTOOR VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGIE - ALGEMENE SPAAR- EN LIJFRENTEKAS ASLK Nu de verkiezingen en al het hevige en vurige gedoe in verband hiermee al een heel eind achter ons liggen; nu President Johnson veilig en wel in het Witte Huis zit voor een andere vier jaar; nu de Republikeinen wer kelijk met de handen in de haren zitten om toch maar een wil en een weg te vinden; wel, nu zou het normaal zijn dat alle «kids» terug in hun schelp zouden gekropen zijn en alle politieke vurigheid en diskussie in het gevecht gelaten hebben. Gelukkig is het niet zo. BLIJVENDE INTERESSE Natuurlijk blijft het hevige, redetwisten de bekvechten van de verkiezingsperiode, dat soms een gans klasuur in beslag nam, thans achterwege. Nu is er een andere atmosfeer. Het is de ontspannen, atmosfeer van obser vatie en van kritiek. Die kritiek is gewoon lijk best te vinden in politieke moppen. Deze moppen zijn niet te venijnig, ook niet do dend, maar ze getuigen van die echt typische Amerikaanse open en eerlijke geest. Zoals ik reeds vertelde zijn onze «Modern Problems» klassen van grote invloed en wak keren de belangstelling voor de politiek bij de jeugd aan. Eerst en vooral zijn de Ame rican kids werkelijk geïnteresseerd aan de politiek. En deze interesse is wel een gevolg van hun opvoeding. De Amerikaanse volwassenen zijn werkelijk bewust van het gebeuren. Ze zijn zo fier op hun Anerikaans burgerschap en hun democratie. Vandaar dat ze ook hun verantwoordelijkheid opnemen om van die «democracy» een levende werkelijkheid te maken door al hun plichten te vervullen die een goed burger heeft tegenover de maat schappij. KLEINZIELIGE POLITIEK ONBEKEND Politiek is hier een groot, belangrijk deel in de conversatie en, versta me niet ver keerd, wanneer ik dat zeg bedoel ik niet het fanatiek gebazel in een kringetje, dat altijd vervalt in herhaling (zoals maar al te vaak bij ons), maar het is ernstige discussie van mensen die weten waarover ze praten, men sen die eeerbied hebben voor eikaars opinies en ideen en die weten hoe ze de problemen en eventuele «dooddoeners» in de conversa tie kunnen oplossen. Natuurlijk is de jeugd veel vuriger en enthousiaster, maar ook veel idealistischer. Ja, de jonge Amerikaan zowel als de oudere is «patriot» (niet in de pejora tieve zin). POLITIEKE OPVOEDING En dan zijn er onze klassen. In «Modern Problems» lezen we samen dagblad-artikels; we bespreken de voornaam ste problemen; we horen sprekers die alle mogelijke standpunten verdedigen; we zien filmen over belangrijke besluiten, kommis sies, politieke personaliteiten en informatie over politieke problemen. Onze leraar doet ons werken we hebben research-projects, paneel-discussies, enz Alle mogelijke areas worden betrokken, ook de rol van de vrouw, de belangrijkheid en de vergelijking tussen de wereldgodsdien sten, waarin we ook de meest vooraanstaande filozofen in die godsdiensten betrekken. In de U.S. History-klas wordt het verleden bestudeerd 0111 daaruit te vergelijken met de huidige problemen. Daar ook zijn de discus sies niet uit de lucht. We trachten alle moge lijke «stands» tegenover de problemen aan te nemen, ook al zijn die standpunten niet de onze. Zo is er een jongen in mijn klas die een zeer radikale kommunist is, gelooft in ruwe sabotage, een godvergeten ruwe woordenschat heeft en de wereld te vuur en te zwaard zou zetten. Maar als je hem dan werkelijk kent te braaf om een vlieger pootje te kraken PARLEMENT IN DE KLAS We hebben de ganse Consitutie tot in het laatste detail bestudeerd en nu, in ongeveer 3 weken, gaan we een «House of Represen tation» en «Senate» opzetten, me4 dezelfde procedure, machten en plichten. We heb ben politieke partijen georganiseerd en... vreemd genoeg, hebben we een zeer sterke «Republikeinse partij». We hebben allemaal medelijden met de Republikeintjes die er zo slecht aan toe zijn. Want, niettegenstaande L.B.J.'s overtuigende overwinning, heeft hij niet zo' overweldigende massa volgelingen. Er doen fantastisch veel moppen de ronde, vooral in verband met zijn «geldverspillin gen» en zijn «Great Society» droom. En het is ook geweten dat de Republikeinen het hele spel zo verkorven hebben omdat ze vergaten de werkelijke problemen realistisch te zien en maar altijd bleven schandaaltjes exploiteren. Deze beschouwingen over «Jeugd en Poli tiek» mogen nu niet veralgemeend worden. Mijn opinies tellen niet voor de ganse U.S. maar zijn enkel maar de weergave van wat ik hier zie en voel en meemaak in Corvallis, helemaal in de «Pacific Northwest», en wan neer ik spreek van jeugd dan spreek ik over mijn vriendenkring die toch maar een klein kringetje is vergeleken met die miljoenen teeners hier in de U.S. en die de dikke reus «Politiek» aanpakken. Lieve V.d.B. irGt/yC LlZMsO li?. '*>Ms 77. Moon-£. In een huurkazerne aan de Franowski- straat nummer 3 te Moskou vierde een oude rentenier zijn 75ste verjaardag. Niemand in de onmetelijke Sovjetunie nam van deze verjaardag enige notitie. Er zou ook niet de minste aanleiding zijn tot het schrijven van e«9kportret» indien de 75-jarige niet iemand was die jarenlang mee aan de top van Sov jet-Rusland heeft gestaan en mee de wereld geschiedenis heeft bepaald. Want deze man is Wjatscheslaw Michailowitsch Molotov, het mannetje met de neusknijper in het bureau- kratengezicht. Meer dan twintig jaar lang was hij de rechterhand van Stalin. Hij ver stond de kunst alle bloedige zuiveringspro cessen te overleven. Als Sovjetminister van Buitenlandse taken realiseerde hij het zoge naamde «duivelspakt» met Hitier. Hij werk te mee aan de verdeling van Polen. En na de tweede wereldoorlog was hij mede-verant woordelijk voor de Oöst-West-spanning, het ideologisch konflikt met Tito en de strakke Duitslandpolitiek van Moskou. De huidige nieuwe machthebbers van het Kremlin hebben vorig jaar reeds erg vroeg tijdig aan Molotow het mooiste verjarings geschenk bij zijn naderende 75e verjaardag aangeboden de val van Nikita Kroestsjev. De wraakzuchtige grijsaard aan de Franow- skistraat heeft zeer zeker een der weinige keren in zijn leven smakelijk gelachen toen hij de val van «K» vernam. Want het was toch Nikita die hem, Molotow. in 1957 als «partijvijandig element» uit Staats- en partijleiding stootte en hem veroordeelde tot de rol van een in de schaduw levend rentenier En hierbij mocht Molotow zich nog zeer gelukkig achten. Want men liet hem het leven. Hem, de man die zo dikwijls had bijgedragen door de likwidatie met het nekschot, van zovele «partijvijandige ele menten» die niet langer de gunst van vader tje Stalin genoten. Men heeft Molotow eens de «perfekte ro bot van de tirannie» genoemd. En het was wijlen Winston Churchill die over hem in zijn gedenkschriften verklaarde «Ik heb nooit een mens ontmoet, op wie de moderne voorstelling van de robot beter toepasselijk EENMAAL ZAG MEN HEM WENEN... Eén enkele maal heeft men Molotow zien wenen. Het was toen hij op het Rode Plein te Moskou, in bijzijn van alle groten van de Sovjethierarchie, de lijkrede hield over zijn grote meester Josef Stalin. De meester die jarenlang met één pennetrek tienduizen den in de dood joeg Het was in het jaar 1912 dat Stalin en Molotow elkaar voor de eerste maal ontmoet ten. Stalin was toen hoofdredakteur van de nog erg bescheiden «Prawda». Molotow, jong student aan het polytechnisch instituut van St. Petersburg (thans Leningrad) was re- daktiesekretaris van de krant. Het was bij urenlange schaakspelletjes dat Stalin zijn kameraad leerde kennen en waarderen. Diens stoerheid zou hem later uitstekend van pas komen. Molotow leerde tot in 1917 zesmaal de tsa ristische gevangenissen aan hun binnenzijde kennen. Na de oktoberrevolutie van 1917 bleef hij vooreerst een eerder onbeduidend partijfunktionaris. Lenin liep niet hoog met hem op. Hij noemde hem een tikje laat dunkend, «de beste registratiebeambte van Rusland». Maar Stalin had Molotow leren kennen als een wezen dat in zijn hand een uitstekend instrument zou betekenen. En Molotow werd dat instrument. Op voorstel van Stalin zou Molotow reeds in 1921 lid worden van het beruchte Centraal Komitee van de Kommunistische Partij der So Unie. In 1926 werd hij in de topleiding genomen in het Politburo van het Cent: Partijkomitee. Molotow was nog Stalinistischer dan lin zelf. Hij was het die einde 1933 tij( een beslissende zitting van het Politburi oppositie tegen Stalin's bloedige koliek zeringsveldtocht en tegen de massale reur, de wapens uit de hand sloeg. De tator kende in die dagen een morele ii king. De zelfmoord van zijn fchtgei Nadeschda Allelujawa en de chaotische standen in het land hadden Stalin op rand van de vertwijfeling gebracht. Hij toen zelfs rijp om ontslag te nemen 01 de druk van een nog steeds bestaande o; sitie. Toen Stalin tijdens die memoral zitting van het Politburo een verklaring afgelegd, zwegen de leden van de parti ding. In die loodzware stilte besefte eenu dat de oppositie zich nog niet gewonnen Maar niemand had de moed om als ee opposant de mond te openen. En in pijnlijke stilte klonk plots de metalen van Molotow «Gij hebt het vertrou van de partij Een paar Stalinisten be nen aarzelend in de handen te klappen, deren volgden. De oppositie zweeg, ver; terd, moedeloos. Stalin was gered. En zuiveringsprocessen werden, dank zij de lossende stem van Molotow, in versneld po voortgezet. Dit zou Stalin zelf nooit ge ten. In 1936 waren alle tekenen voorhan dat Molotow in ongenade was gevallen mand gaf nog een roebel voor het le van de machtigste man na Josef Stalin, Volkskommissarissen en van de Raad het leven van de voorzitter van de Raad Arbeid en Verdediging. Jagoda, chef de GEPEOE, wachtte op een aanhoudi bevel dat hij het «mannetje met de a knijper» zou voorlezen Maar Jagoda altijd blijven wachten. Want het bevel k\ niet. Molotow zelf zou gedurende zes we uitkijken naar de komst van een zwarte gen waaruit zwijgende bewapende kolos moesten komen. Zes weken kende Molo de verterende, wurgende spanning die 7.0 tienduizenden voor hem hadden gekend, kwam een boodschap van Stalin. En M tow's hart kon weer rustiger kloppen in robottenlijf Stalin riep zijn rechterh terug uit «verlof» Van toen af ging de loopbaan van M tow steil opwaarts. Sinds 1939 voerde als Minister van Buitenlandse Zaken belangrijkste politieke besprekingen nazi-Duitsland, later met de geallieer Hij bekleedde verder nog een half do hoge ambten. Zijn voorganger in het S01 ministerie van Buitenlandse Zaken, Lit now-Finkelstein zegde van hem «Van buitenlandse politiek verstaat hij g snars». In talloze internationale konferen hebben Westerse staatslieden en dit tot de fisische uitputting, de stoerheid Molotow leren kennen. Een stoerheid v> aan hijzelf ten offer viel, vermits die ding niet paste in de politieke lijn Kroestsjev, die op zijn beurt, en tot dui genoegen van Molotow, verdwijnen mo Molotow had één enkel wereldberoemd worden lievelingswoord «N.TET ITALIEREIS 19 APRIL - 2 MEI Milaan Rome Napels Capri Assisie Venetie Inlichtingen E.'P. Marie-Antoon Hal man. Capucienenlaan 95 Aalst Inschrijvingen sluiting 4 april. BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de ombouw van private (lste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de. aanschaffing van materiaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN voor reke ning van 1. De algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOOR TE AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 219.68 Openingsuren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur Zaterdag gesloten. Inlichtingen ten huize' op aanvraag, vrijblijvend en kosteloos Gunst voorwaarden voor «goede spaarde'?»

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2