WÊÊÈÊÈÊÊÊÈ Een modern efficient Gemeentebeleid W. Verleysen Schepen Van Hoorick: Lezersfribyne FAASVAHANTmmm Raiskamtoor VSA mmm Aalsferse correspondentie uit Amerika mm* DiSKQNTOKANTOOR VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGIE «Niet de politieke opportuniteit, maar de dienstbaarheid aan ons volk» Op het gemeentelijk vlak wordt de mens zeer van nabij gekonfronteerd met over heidsinitiatieven. Wat de plaatselijke overheid al dan niet verricht, is in grote mate medebepalend voor onze levensomstandigheden, zo sociaal, kultureel als ekonomisch. Over een modern, efficient beleid van de gemeente, hebben verschillende spre kers hun standpunt uiteengezet, op het recente studieweekeinde van de Stichting de Raet te Aalst. Niet de politieke opportuniteit, maar de dienstbaarheid aan ons volk, werd er zeer terecht t.a.v. een gemeentebeleid., verkondigd. Dat is een uitspraak die in een ieders oren een goede weerklank moet hebben. Hierna publiceren wij uitvoeriger dan in onze vorige uitgave, de referaten resp. van de hh. W. Verleysen, Bestendig Afgevaardigde en B. Van Iloorick, Schepen van Aalst. Bestendig Afgevaardigde Bezielde en Bekwame Idealisten Gevestigde toestanden en begrippen grondig herzien Voor min of meer belangrijke centra, zoals Aalst, betekent dit dan, met de gekende term, het verwezenlijken van een kultureel centrum. In kleinere gemeenten kan dit be perkt worden tot behoorlijke gemeentelijke lokalen, voorzien van de nodige outillage. KUNSTAKADEMIES VERRUIMDE OPVATTINGEN Schepen Van Hoorick gaat niet akkoord met de ouderwetse opvatting omtrent de taak van kunstakademies. Zeker gelet op de vrije tijdsbesteding van de arbeiders, moeten deze instellingen een andere, ruime rol worden toebedacht met bv. kursussen voor fotografie, keramiek, emaille, ballet, de- Het sociaal beeld van een gemeente ken merkt zich door een dubbel uitzicht een deels rechtvaardige verdeling van de belas tingsdruk, anderdeels bestendige zorg voor corbouw, kreatief musiceren, enz. In dit ver- de minst bedeelde te helpen. band is men te Aalst reeds op de goede weg. Wat dient men te verstaan door «recht- Spreker wijst dan ook op de zeer belang- vaardige verdeling van belastingsdruk» rijke taak van bibliotheken, die in kleinere 1. Niet alle beladingen op één bepaalde gemeenten van het arrondissement in het categorie leggen. riet van deze van de steden kunnen inge- 2. Geen electorale overwegingen bij het sc'hakeld worden. bepalen van sommige belastingen. Aan de hand van wat te Aalst op het kul- 3. Geen rechtstreekse of onrechtstreekse turele vlak door het stadsbestuur reeds werd bevoordeling van bepaalde inwoners. verwezenhjkt, geeft hij dan verschillende 4. Men moet rekening houden met de v00r de hand liggende initiatieven, betaalkracht van de kandidaat-belas- SUBSIDIERING tingsbetaler. Aanmoediging en subsidiering van het De dynamische bestendige zorg moet zich kultureel leven noopt tot inzicht voor de uitstrekken over de jeugd, de bejaarden, de kulturele rijkdom die verenigingen inhouden volksgezondheid, huisvesting en onderstand, Deze zijn zeer divers uit oogpunt van ideo- terwijl tevens desbetreffende private initia- logische oriëntatie en belangstellingssfeer, tieven moeten gesteund worden. Deze laat- Moeilijkheden van het kultureel vereni- ste mogen inderdaad niet afhankelijk blij- gingsleven leiden tot groter besef van sa ven van toevallige omhalingen voor goede menhorigheid in het streven naar een hoger werken. doel. In dit verband wijst de h. Van Hoorick Het is ook de plicht van een gemecr.tc- naar het exPenment Kern '63 te Aalst ener- bestuur bijzondere aandacht te besteden aan zijds en naar het Aalsters Toneelverbond de soeiale toestand van sommige zelfsta/i- anderzi'd::- digen op leeftijd die door diverse omstan- Discriminatie in hulp en subsidiering is digheden niet aan hun financiële verplich- uit den hoze. De VTaaê steJt zich hoe is tingen inzake pensioen hebben kunnen vol- doen. De verwezenlijking vau vele dezer pro blemen kan ongetwijfeld binnen gemeente lijk vlak tot stand komen. Maar voor andere zal een samenwerking op interkommunaal vlak noodzakelijk zijn. bereid is bepaalde gevestigde toestanden te herzien en indien onze gemeenten geleid worden door een groep bezielde en bekwame idealisten. Integratie van de massa in de kuituur Betere levensstandaard en vrije tijdsbesteding scheppen nu, voor waarden voor dynamisch kultu reel beleid in de gemeenten STIMULEREN De overheid heeft een stimulerende rol te vervullen en bij ontstentenis van welbe paald initiatieven op het kulturele vlak be hoort het aan de gemeenten haar verant woordelijkheid op te nemen. In de eerste plaats moet het gemeentebe stuur instaan voor kulturele infrastructuur. men objectief inzake subsidieringsnormen Niet alleen wat gevestigd is telt, ook wat groeit en groeien moet. Niet alleen de pres taties van een vereniging tellen, maar ook tot wat een andere vereniging in staat dient gesteld. Is het bv. objectief te noemen dat vijf verenigingen die zich tot een burgerlijk publiek richten, elk evenveel ontvangen als Een waarachtig sociaal beleid is ten één vereniging die zich tot de arbeidersklas- slotte slechts dan mogelijk indien men se richt GEMEENTELIJK PERSONEELSKADER MET KULTUREEL PERSONEEL Een gemeentelijk personeelskader zonder kultureel personeel is voorbijgestreefd. Zo is het bv. te Aalst onmogelijk nog nieuw hooi op de vork te nemen inzake kulturele werking, indien geen kultureel personeel ter beschikking staat. Gelukkiglijk heeft het Departement van Binnenlandse Zaken begrip voor deze situatie en zullen de gemeenten in dit verband het personeelskader metter tijd kunnen herzien Volksopleiding en vormingswerk wordt inderdaad meer en meer een taak voor spe cialisten. Het is een gemeente onmogelijk geworden naar behoren haar steeds groeien de kulturele taak te vervullen, zonder een functionaris kulturele zaken en andere kul turele ambtenaren. METTERTIJD INTERKOMMUNALE SAMENWERKING Aalst heeft ongetwijfeld een verzorgings functie, ook en niet het minst, inzake kul turele behoeften t.a. van de gemeenten uit de streek. Interkommunale kontakten en samenwer king zijn dan ook wel gewenst, maar tot konkrete resultaten zal men alhier slechts komen wanneer ook Aalst., qua personeel, over meer vleugelslag beschikt en ook het Kuituurcentrum zal ter beschikking staan. Waarde Redaktie, Het gaat niet goed in de Verenigde Staten van Amerika. Het rassenprobleem dreigt in dit grote land een kloof te verwekken die niet gemakkelijk zal gedempt worden. Amerika is op goede weg veel simpatie in te boeten door de manier waarop sommige blanke gezagdragers de negers, burgers van de V.S.A., behandelen. Het is bijna niet te geloven dat een land, waar een groot VRIJ HEIDSBEELD te New York een welkom toeroept naar de binnenvarende schepen uit vreemde landen; dat ditzelfde land, gekend als verdediger van recht en vrijheid, in eigen schoot zo lichtzinnig de vrijheid en burgerrechten van zijn zwarte bevolking met de voeten treedt. Het is een tweede heksenjacht geworden. Is het u al niet opgevallen dat SELMA en SALEM (de fameuze stad van de heksen jacht op het einde van de 17e eeuw) uit dezelfde letters gevormd zijn Dat men van SELMA het woord SALEM kan vormen en omgekeerd Is dit een veeg teken voor de miskende negers of schuilt er toch in de naam SELMA een sprankeitje hoop dat het gezond ver stand het éénmaal zal halen over haat en miskenning, juist zoals dit, na de marteldood van 20 personen te SALEM gebeurde in 1692 We honen het van hart^ want SALE1" betekent dan toch «vrede» (in 't Hebreeuws) J.D. JOHANNES-PASS! E VAN J. S. BACH Wij laten voor de vele belangstel'; nden voor de Johannes-Passie op dinsdag 30 maart in de St. Martinuskerk te Aalst om 19,30 n. nog het volgende weten Toegangskaarten worden liefst op voor hand besteld bij M. Cwpens-De Paepe (Pro Arte), bij boekhandel Le Compte in de Pont straat en bij de Culturele Verenigin'.on. 25 F - voorbehouden 50 F. Programma - brochures met volledige Duits-Nederlandse tekst zullen in de kerk verkrijgbaar zijn. Te 8 uur worden de deuren van de kerk gesloten. 1Men gelieve niet te applaudisseren om wille van de eerbied voor Gods Huis. VLIEGTUIG Israel (verblijf in paviljoenen), 7 en 14 april Balearen, 4, 11 en 18 april en verder elke week Costa del Sol (Spanje), 4, 11 en 18 april, verder elke week Rome - Sorrente - Capri, 4, 11 en 18 april, verder elke week Israel, Jordanië, Syrië, Libanon, van 7-4 af elke woensdag. TREIN Azurenkust, 12 en 19 april, verder iedere maandag Parijs (5 of 7 dagen), 5, 12, 16, 19 april, verder iedere maandag Garda Meer, Italiaanse Riviera, Lugano, Locarno, van 2 april af iedere week tot 1 oktober Baai van Napels elke vrijdag van 2 april af Lourdes, van zondag 18 april af CAR Lourdes, Lourdes en Barcelona Italië, Italiaanse Meren, Bloemenriviera, Dolomieten en Venetie, 10 april Rijn Eifel en Ahr, 3 dagen, 17 april Zwitserland en Italiaanse Riviera, 5 en 6 april Vraag prospectus voor gans het jaar DE SCHEPPER Aalst, Gentse Stweg 207 Denderhoutem, Dorp 34 (tel. 236.78) (tel. 054/315.36) Samenwerking met «Reizen Theo Huybrechts», Antwerpen, Sabena, Airtour, Railtour Alle privéreizen. m X tel In de /Aalster se Belfort zaal. exposeert thans kunstschilder Vergucht. Een tentoonstelling die alleszins een bezoek loont Op foto een zeer typisch werk van de kunstschilder. BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de ombouw van private (lste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van materiaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN voor reke ning van 1. De algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOOR TE AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 219.68 Openingsuren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur Zaterdag gesloten. Inlichtingen ten huize- op aanvraag, vrijblijvend en kosteloos D r>stvoorwaarden voor «goede spaarde s» gen voor de irrigatie van de droge, ver- Amerikaanse families hebben niet zoveel schroeide plateau's en maken aldus duizen- gelegenheid om hun verwanten te zien, om- den hektaren vruchtbaar, dat die gewoonlijk honderden mijlen ver uit elkaar wonen. Dat maakt een «family get together» natuurlijk nog veel aantrckke- "et was al omier een stralende brede ster- lijker en gezelliger. renhemel dat we de Columbia verlieten en over het eenzame plateau reden. En dan, in een brede canyon, ver en diep, de lichtjes Van Corvallis naar Pendleton is zo maar van Pendleton, eventjes 8 uren ononderbroken rijden aan een gemiddelde van 100 km per uur. Maar zo'n ritten zijn fantastisch omdat er zoveel Hartelijke verwelkomingen, en buurten dingen te doen zijn onder het rijden sla- en babbelen en eten totdat je maar aan pen, soezen, lezen, gitaar spelen, zingen en een enkel ding meer denkt je bed. babbelen, honderd uit. Na een goede, lange nacht wordt je dan Toen we in Portland de «Columbia River wakker, je gluurt door de gordijnen en je Gorge Highway» begonnen, hadden we juist ziet de stralendste zonneschijn in een zacht- een zeer normale tegenslag de vallei, die blauwe hemel over enorme, kaal-bruine heu- zo mooi en aantrekkelijk is, hing nu vol veis achter het huis, je ziet paarden, je ruikt wolken, regen en mist. Maar na een paar uur de Far-West en je wordt zo uitgelaten was dat ook weeral vergeten, vermits we dan ver genoeg Oost waren om droog en zonnig winterweer te hebben. We zagen de staat Washington, zich koesteren in een oranje-roze zonsondergang. Ik dacht aan het «Alpengluhen». Een minder romantische bezienswaardig heid was de John Day Bridge, of liever Weer gaan we op weg Ditmaal naar neville, de Dallas, de Grand Coulee. Ze heb- round-up is een dagenlang reusachtig feest Pendleton, in 't Noord-Oosten van Oregon, ben een driedubbele taak ze regelen de met kleurige Indianen-optochten, kampen, De reden een familiebijeenkomst. stroom, leveren millioenen kilowatts en zor- spelen en vermaken, opwindende rodeo's en gevechten, zodat de stad ervan davert. Vermits onze gastheer-familie een boeren familie is, gaan we naar hun enorme «ranch» kijken, ongeveer 30 km ten Noorden van Pendleton. Dit was mijn eerste gelegenheid om zo'n typische Westerse Ranch te bezoe ken. Na een lange rit doorheen een een zaam plateau zijn we er een eenzame ranch enorme gebouwen bijeengetroept onder een handvol bomen, geisoleerd en door God en mensen verlaten, ten minste zo schijnt het me toe, want al wat ik zie is kaal, bruin, zacht golvend plateau, zover je maar zien kunt. De zeer uitgestrekte velden vereisen een enorme uitrusting, In de grootste schuur staat de combine, een fantastisch tuig om te oogsten (dit plateau heeft zeer rijke graan oogsten). Dan zijn er nog reusachtige trak- toren, ploegers en zaaiers (deze laatsten kunnen 15 m beslaan in één «zaai»). De graan-elevators zijn buitengewoon, vooral Pendleton llgt dieP kneden, een pracht als ie dat voor >t eerst ziet en tracht te be. eeuwig besneeuwde Mount Adams, ver in de van een stadje, met zeer veel ruimte en grijpen hoe dat allemaal werkt. groen en bomen. Die bomen zijn speciaal aangeplant en worden kunstmatig in leven gehouden dit om schaduw te hebben in de Het hoeft geen betoog dat boeren hier een droge en zeer hete zomers van een konti- grote zaak is, waarvan het beginkapitaal zo nentaal klimaat Dwars door Pendleton vloeit hoog is, dat bijna niemand eraan denkt een de Umatila-rivierja, dit was lange tijd nieuwe ranch te beginnen. Alle ranches zijn geleden, het gebied van de UmatilaTndia- ovoreeerfd en ziin familiebezit Maar niet wat eens de John Day Bridge was. Ze rustte ncn jton,i Pendleton -Am er verschillende "™rgc"'" en "3n »™«eoezit. M«r met -ï on ivunu 11 nuieion zijn ei verscnmencie alleen kapitaal is nodig ook een grondige op enorme betonnen pijlers, 20 meter hoog reservaten en in de straten kan in vnin Tn i 'i-Meivaien en m uc siraien Kan je veie in- kennis van scheikunde, mechaniek, een door- en was een indrukwekkende constructie, dianen zien het is een zeer mooi, donker tastende organisatiekost on no« wat al meer Maar tijdens de massale overstromingen type van mensen, vooral de kinderen en de 7Hn vereist van Kerstmis werden twee van die massale babies zijn schattig. Deze Indianen lopen pijlers meegesleurd en stortte het grootste allemaal «normaal» gekleed, alhoewel zij gedeelte van de brug in het kolkende wa- allemaal do kleurige beroemde en beruchte En. je moet deze uitgestrekte eenzame \<n ensen sc o en ei even >ij klederen hebben die ze gebruiken voor de plateau's beminnen, want als je ze niet be zeer vermaarde Pendleton round-up, de mint, dan haat je ze en moet het leven grootste round-up in het Noordwesten en in bet midden daarvan ondraaglijk zijn Het is hier ook het gebied van reusach- de tweede grootste in de U.S. (deze van Jtige dammen de John Day Damm, de Bon- Cheyenne in Wyoming is the biggest). Zo'n Lieve V.d.B.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2