We en omstreken IN AALSTERSE RAAD NEC SPE, NEC METl) C.V.P poll arr. Aalst Grote belangstelling voor Johannes- Passie in Aalsterse St. Martenskerk KLklN LUüUOiK 10 jaar C.V.P. Jongeren Gazet van Aalst 21ste JAARGANG Nr. 26 Donderdag 1 april 1965 VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,— F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 2,50 F HET NUMMER PVV-voorstel tot afschaffing van toelagen aan Ekonomisch Expansiekomitee en Vrije Stadsbibliotheken verworpen Verhoging van stadspremie voor voorhuwelijkssparen en geboorte in 't vooruitzicht gesteld Grotere toelage voor Sportkomitee In een begroving wordt de ganse bedrijvigheid van het stadsbestuur weerspiegeld. Van de besprekingen van het budget heeft de oppositie traditiegetrouw gebruik ge maakt om alle bestaande problemen nog eens dik in de verf te zetten. Spijts de bijna onoverkoombare financiële muur, werd het krediet ter bevordering van het jeugdleven verhoogd tot 50.000 fr. en ook de verhoging van de stads premie voor voorhuwelijkssparen en geboorte werd in 't vooruitzicht gesteld. De PVV kwam met een voorstel voor de pinnen inhoudende de schrapping van het krediet voor liet Ekonomisch Kxpansiekomitec zijnde 1 fr. per inwoner alsmede van de stadstoelage \oor de vrije bibliotheken. Beide kredieten werden evenwei behouden, zodat de gewone dienst sluit met een tekort van 26.822.275 fr. Was het PVV voorstel m.b. tot de afschaffing van de subsidies aan de vrije bibliotheken een laatste oprisping van aftands antl-ciericalisme Tijdens de bespreking heeft voort iedereen van zich kunnen laten horen. Elk raadslid kon immers een stukje van zijn terrein betreden. Wij hebben het, gezien de diverse tussenkomsten, raadzaam gevonden voor een keer de technische kant van de bespreking terzijde te laten. Wanneer de lezer weet dat de klok al een stukje in de nieuwe lentedag zat, zal hij wel begrijpen dat het snoeimes moest gehanteerd worden. Wie er nog mocht aan twijfelen dat de vroede vaderen van diverse politieke pluimage ter stede niet bedrijvig moeten zijn, heeft het verkeerd voor Er is reeds een nieuwe raadszitting voorzien voor maandag as. aan het Stedelijk Sportkomitee werd ver hoogd. De gewone begroting werd derhalve in extenso aangenomen door de meerderheid bij onthouding van de Volksunie en de neen- stemmen van de PVV. DE GEHEIME ZITTING Raad besluit tot openbare verKOop van oudheden uit Stadsmuseum In geheime zitting heeft de Aalsterse ge meenteraad nog een beslissing getroffen die eenparig werd goedgekeurd maar alleszins toch te bedenken geeft over de haast waar mede sommige punten op de dagorde er wel eens doorgejaagd worden. Besloten werd inderdaad dat in het kader van de Operatie Modern Museum, gestimu leerd door het Ministerie van Nationale Op voeding en Kuituur, een aanzienlijk deel van het roerend stadspatrimonium openbaar zal verkocht worden. Houdt het feit dat deze verkoop reeds voor vandaag, donderdag, werd gepland nog wel in de Aalsterse Belfortzaal, verband met de budgetaire toestand van de stad Het ziet er naar uit. De Reinigingsdienst In Belfortzaal Deze openbare verkoping betreft dus di zitting voor de raad verschijnen. In verband verse antiquiteiten uit het stadsmuseum dat zoals men weet zal overgebracht worden in het Oud-Hospitaal. Van de gelegenheid wil de stad profiteren om het te modernizeren Op deze verkoop zullen o.m. aan het pu bliek aangeboden worden vreemde munten, aarden kruiken, Hollandse tafeldoeken, een viertal eikenhouten stoeltjes stijl Louis XVI, de vermaarde werktafel van Dirk Martens niet de gezinsactie deelde schepen Van Si- Eén van de voornaamste problemen was nay (CVP) nog mee dat eerlang alle ver- de ophaaldienst voor het huisvuil. Er werd antwoordelijke afgevaardigden van alle vere immers reeds vaak aangedrongen twee op- mgingen zullen uitgenodigd worden voor haaldiensten te voorzien in alle straten en de oprichting van een gezinsraad, wijken van de stad, terwijl ook de regeling van de werking op do vuilnisbelt van Essene EconOitliSChe Expansie - Bloemen werd besproken. Schepen Claus (CVP) ant woordde dat op dit ogenblik de nieuwe vuil- ven voorstel van de PVV om het krediet een gobelijn ontworrien naar Pieter Coucke nisemmers worden gebruikt en dat in één van 45.000 fr. zijnde de stedelijke bijdrage vier lampes beiges, een boekenkast van wij- wijk een proef wordt gedaan om twee op- aan het Ekonomisch Expansiekomitee, te len burgemeester Vilain XVII uit de 18e haaldiensten te verzekeren. De resultaten schrappen, werd fel bekampt door schepen eeuw en vier schrijfmachines waarvan zijn zo dat binnenkort alle straten waar de Ringoir. Hij wees op de inspanningen van men zich afvraagt hoe deze ooit in het stads wagens kunnen doorrijden, van deze rege de ekonomische dienst die door alle frac- museum zijn geraakt. Ook een reeks beel- ling zullen kunnen genieten. In verband met tjes werd bijgetreden maar drukte er op den uit het arsenaal van de Akademie voor de vuilnisbelt van Essene wordt herinnerd d{d de inspanningen van het Ekonomisch Schone Kunsten zullen te koop aangeboden aan de tajrijke plans en voorstellen die al Expansiekomitee op velerlei gebieden reeds worden. sinds enkele jaren werden voorgelegd, maar doorslaggevend zijn geweest, sanering van Er zijn geen bijzondere taxen voorzien dat voorlopig alleszins de huidige werkwijze Waterzieke gronden, infra structuur, cursus bij de aankoop van deze Aalsterse oudheden moet gevolgd worden. Bij het gebruik van sen en njeUwe vestigingen. Het PVV voorstel gezien krachtens art. 17 van het Gemeen de stortplaats te Essene zullen alle gemeen- werd derhalve verworpen. De schepen van telijk Wetboek een stad wordt beschouwd ten echter hun aandeel moeten betalen in Ejnancjen beantwoordde ook de kritiek over als een Vereniging zonder Winstgevend doel de prestaties die door de stad Aalst geleverd de jnrjChting van een dag der snijbloemen. Deze oudheden zijn te bezichtigen vanaf De CVP poll in het arr. Aalst kreeg zon dag een grote belangstelling. Voor de Se naat werd nochtans niet gepolld. zodat se nator Edmond Coppens lijstaanvoerder is. Op de tweede plaats de kandidaat voor Ou denaarde, op de derde Wilfried Kieckens (Denderhoutem) en op de vierde, de twee de kandidaat voor Oudenaarde. KAMER Otte 27 187; Moyersoen 16 883: Moriau 11 887; Roosens 11715: Willems 8 398; Bo- gaert 8 293: Vanderlindcn 7 635: Van Wam- beke 6 908: Buvssc 5 717: Guns 5 438 PROVINCIE Herzele - Zotte gem Dubois 4 849 Vandemeulebroecke 4 545; Matthijs 4 440, Deleenheer 3 593; Debuyst 3 165. Ninove - Geraardsbergen Debacker 8189 Vann.gen 7 827; Van Ou- denhove 7 887; Vanuc-nberghe 7 563; Van Kerckhove 7-275; Sunaert 6 810. Aalst Verleysen 8 608; Claus 5 509; Gabriels 4 800; Dufour 4 654; Dewit 3 321; Mertens 2 658. worden voor materiaal en onderhoud. De uitvoering van de Johannes-Passie in de St. Martenskerk te Aalst, dinsdagavond 11. heeft een mooie indruk gelaten bij de honderden aanwezigen die niet alleen uit de stad, maar vrijwel uit de ganse Denderstreek waren opgekomen. Behalve het koor en kantatenorkest van de Halewijnstichting o.l.v. Hans Dirken, werkten verschillende koren mede uit Aalst en omgeving, die in het hoogkoor op indruk wekkende wijze waren opgesteld. We noe men het Cantate Domino van St. Maarten instituut o.l.v. E H Ghijs, het Instituut Da mes van Maria o.l. v. E P Dom Bernard, Lof voor Politiepersoneel Een kies probleem werd aangesneden met de prestaties van het politiepersoneel. Naast de vermindering van de arbeidsduur en de Hij noemde het een initiatief dat de belang- 9 tot 12 uur De openbare verkoping vangt I het Gudrunkoor van het Tech. Instituut Mere stelling van iedereen opwekt voor de snij- aan te 2 uur. bloemen, in het kader van de werking van Tijdens dezelfde geheime zitting kwamen de bloemenveiling. ook nos verschillende andere punten te berde betreffende intense administratieve iviodernizeringen Zwembad aangelegenheden De toestand m het stedelijk zwembad discriminatie tussen cie administratiediens- werd eveneens aangehaald. Door het college ten en het «rollend personeel», is het ten wer(1 een amendement ingediend tot ver- zeerste noodzakelijk een statuut voor dit boging Van üe buitengewone uitgaven voor personeel te ontwerpen. Schepen Ringoir hel zwembadf zijnde 4 205 000 lr. voor de (CVP) drukte er op dat de overuren van dit verwanningsmstallatie (3 279 5/4) en 925 385 personeel thans uitbetaald worden op een lr voor de aansluiting op het stooinnet. De wettelijke basis, terwijl Burgemeester Blan- scbepenen Claus en Van Sinay loofden in ckaert (BSP) hieraan eventueel een nieuwe verband de inspanningen van het perso- bcspreking zou laten wijden. neejt daj m moeilijke omstandigheden moet werken maar niettemin nog buitengewone Over de vergoedingen aan de brandweer resuitaten bereikt vermits het aantal bezoe mannen gaf schepen Ringoir zelf luite- kefS m 196.j tot 275910 is gestegen en reeds nant bij de stedelijke brandweer enkele schoien gebruik maken van het zwembad, verduidelijkingen. Het stadsbestuur heeft al installaties zijn echter niet meer aange- twee keer de verhoging van de uurvergoe- bieden een slechte aanblik, maar ding goedgekeurd, maar dit werd telkens bmnen het raam van de kredieten, zal ge verworpen door de hogere overheid, omdat jjverd worden v-oor de vernieuwing van de een algemene regeling van toepassing is. kabineS en andere installaties. De schepen drukte er op dat het korps thans alle lof verdient en dat voor grote branden in andere steden en gemeenten steeds op Aalst beroep moet gedaan worden. Het stads bestuur heeft terzake' zelfs al aangedrongen bij de overheid om de kwestieuze vergoeding algemeen te verhogen. Bibliotheekwezen Jeugdproblemen Sport Voor de actie ter bevordering van het o.l.v. E Z Beatrijs, .St. Martinuskerkkoor 0 l.v. E H Houtman, E. Fraters Oblaten van GijVegem o.l.v. F Cassaert en het Opleidings centrum Geestelijke Brancardiers o.l.v. E H Williaert. «WIST VLAANDEREN TE DIENEN OP EEN WIJZE WAARIN HIJ 'T WARMSTE VAN ZIJN HARTE LEID' VANDAAG wordt in het levendige Bra bantse Lieuekerke, ue Vlaamse kompomst en strijder, Emiel Hullebroeck een iaatste nulde gebracht. Een leven dat meer dan een halve eeuw gewijd was aan de schoonheid van het lied, in dienst van de volkse heropleving, is af gesloten. Emiel Hullebroeck had de zeldzame gave, als kunstenaar ook en niet het minst een voortreffelijk ambtenaar en msator te zijn. In dit laatste opzicht blijft Sabain, de vroe gere Navea (Nationale Vereniging voor Au teursrechten) zijn levenswerk. Zijn laatste levensjaren xon hij zich lier haaldelijk uit ter harte verheugen door de man van de straat, in Liedekerke. Het Vlaanderen dat Emiel Hullebroeck zo dikwijls jubelend heeft verklankt, zag en hoorde hij nergens wezensechter dan in zijn Brabants dorp. GROOTS LENTEFEEST ZONDAG A.S. Zondag 4 apr.Jü ur gaat in de zaal Madeion een groots Lentefeest door, inge richt door het Davidsfonds Aalst, met o.m. het optreden van ch 1 iroler Steinplattler, met een indrukwekkend muzutaal en fol kloristisch programma. 1 APRIL TE AALST Over Aalsterse 1 aprilgrappen zou wel een pittige bloemlezing kunnen samengesteld worden. Hoeft het gezegd dat de Ajuinen de herinnering aan de dag dat naar de his torie wil, de bloedzuchtige Alva zijnen Briel verloor, steeds waardig hebben gevierd. Een animator van 1 aprilgrappen bij uit stek was o.m. wel de industrieel Schotte Naar men zegt het is natuurlijk nooit met zekerheid te achterhalen geweest had hij het spel in de hand van de straffe poets die jaren terug, talrijke Aalsterse bakkers overkwam. Deze voortreffelijke dienaars van de ge- vervolg op laatste blz.) Minister van State De Schrijver over Kristen Demokratie Voor een zeer talrijk publiek sprak Minis ter van State A. De Schrijver, op uitnodi ging van de CVP Jongeren over de rol en betekenis van de Kristen Demokratie. De eminente spreker werd voorgesteld door de h. H. Van Wambeke, voorzitter van de CVP Jongeren arr. Aalst, die herinnerde aan de politieke loopbaan van de h. A. De Schrijver, die zoals men weet heeft afgezien van een nieuw parlementair mandaat. In een boeiende uiteenzetting zou de h. De Schrijver dan handelen over de verschil lende kristelijke Demokratische partijen die in West-Europa in de naoorlogse jaren jeugdleven werd een voorstel aangenomen <^n groeiende rol hebben gespeeld en een regeringsverantwoordelijkheid hebben gedra gen. In 't bijzonder schetste hij de ontwik- Voorstel Daelman De sociale voordelen zorg voor (.e ge handicapten, voorhuwelijkssparen, geboorte- premie werden begrijpelijk niet vergeten. En terecht. Enerzijds wees de oppositie op het verdienstelijk initiatief van raadslid Daelman (CVP) die in de begroting een krediet van 100.000 fr. liet inschrijven voor de oprichting van een beschutte werkplaats voor do gehandicapten, terwijl anderzijds op een verhoging van de stadspremies voor voorhuwelijksparen en geboorte werd aan tot verhoging van de kredieten die van 40.000 op 50.000 fr. zullen gebracht 'woi maar enige verwondering wekte wel het PVV voorstel om de stadssubsidies aan de vrije bilbiotheken af te schaffen. Schepen Ringoir verduidelijkte dat de CVP fractie er aan hield dat het krediet op 100 000 fr. 7.011 gebracht worden, als steun voor de vrije en private bibliotheken die beantwoorden aan de gestelde normen cn die door de Staat betoelaagd worden. Dit voorstel werd der halve aangenomen. Een voorstel van de oppositie om de kre dieten voor de sportverenigingen te verho- "cdronscn Uit het antwoord van het college een werd verworpen na een toelichting van hii de bespreking van dit amendement kon de schepen van Financien en de voorzitter duidelijk worden opgemaakt dat een verho- -an het Stedelijk Sportkomitee. waarbij op «ing van dc/e premies alleszins in het voor- de uitzonderlijke materiele steun werd ge uitzicht kan worden gesteld, maar dat hier wezen die geboden wordt en allerhande sub- voor hot grondreglement moet aangepast sidles die op andere artikels worden aan worden Dit zal dan ook op een volgende gerekend, terwijl bovendien de stadstoelage I keling van de Kriatetijke Demokratische gedachte in Italië en Duitsland, twee landen die tussen de beide wereldoorlogen door to talitaire regimes heerste. Over Zuid-Amerika, waar de h. De Schrij ver nog onlangs vertoefde, zei hij dat het experiment in Chili van doorslaggevende aard zal zijn voor de verdere doorbraak van de demokratie, dit op een ogenblik dat het kommumsme er een latente bedreiging vormt. De h. G. Claus, arr. CVP-voorzitter, sprak het dankwoord uit, waarna naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de CVP Jon geren nog een receptie werd gehouden waar op 0 m. aanwezig waren Oud-Minister Moyer soen, Volksvertegenwoordigers Otte en Mo riau, Senator Coppens. M. De Bisschop, CVP voorzitter Aalst en tal van andere bekende figuren uit de CVP. Neen, de modesnuf jes Voor de lente, zijn u-een vijgen na Pasen. Kijk dames (en horen) dit is een ontwerp van een Parijs modehuis een mooie japon in pastelkleur voor de komende eerste uitstapjes, gepresenteerd dooi- deze lieve Mona-Lisa-mannequin

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1