De Wijde Wereld s heimwee naar de goede ouwe tijd wel gerechtvaardigd Wat verdienen de «Toppers-makers»? AALSTERS TONEELVERBOND De Twaalf Gezworenen Plechtige DISK0NT0KANT00R VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGIE Communie Een woonwijk voor grote gezinnen (De Catharinisten - Het Land van Riem - Ste Barbara - De Schakel - Hoger op en Streven) voeren op van Reginald Rose Speeldata Zondag 4 april 1965 Maandag 5 april 1965 Regie Maurits Balfoort Zondag 11 april 1965 Maandag 12 april 1965 Feestzaal GROEN KRUIS E if 1 PLATENWEDLOOP KENT GEEN GRENZEN SLECHTS 1 OP DE 100 SCHLAGERS WORDT EEN HIT Nu het Europees Songfestival zopas achter de rug is, zullen weer talrijke komponisten en tekstschrijvers, wiens «geesteskinderen» een (vooral kommercieel) sukses werden of zo mogelijk nog worden zich verge noegd in de handen wrijven. Ook de vokalis- ten delen uiteraard meestal in dit sukses. Het zou echter verkeerd zijn te menen dat elkeen die op de fonoplaat zingt, zoveel van het «aardse slijk» opraapt als men wel zou vermoeden. Immers niet elk lied dat uit de juke-box klinkt is een sukses. De schla- gersmarkt is immers een wisselvallig iets en wie een blik ach'.er de schermen werpt wordt onmiddellijk ontnuchterd of zelfs met verbazing geslagen. De gewone schlager die we draaien is daarom precies nog geen topper. Hij is wel licht een deficit-produkt die geen geld heeft opgeleverd, maar waar men integendeel veel geld heeft ingestoken. Dat de radio steeds weer dezelfde opname draait, of de cafébaas het persé als hit op zijn juke-box wil lan ceren, verandert niets aan de werkelijkheid. TOPPERS DIE GEEN TOPPERS ZIJN Er komen jaarlijks 3.000 nieuwe schlagers op de platenmarkt, die elkeen kent en die niettemin geen schlagers zijn omdat ze niet als hoogvliegers kunnen beschouwd worden maar meestal melodieen zijn die een kort bestaan zijn beschoren. ■L-.ivuur een pjate - to?.ulz'Se machines. Elke minuutnPerSers oete'tent verlies, daar om maar ononderbroken voort om bU het einde van de maand een 300-tal nieuwe opnamen te kunnen afleveren, niet zelden tot groot ongenoegen van de platen- handelaars. Wie zal immers al die platen kopen Wie zal ze allemaal verkopen Wie zal ze allemaal beluisteren En jaar na jaar rijzen nieuwe produktiefirma's uit de grond. En toch kan elke firma ook de kleinste een grote omzet noteren wan neer zij het geluk aan haar zijde heeft. Het is statistisch bewezen dat er op 100 nieuwe opnamen, slechts één hit en vijf schlagers voorkomen. Er zijn platen die men honderd maal verkoopt, schlagers die X keren in dr eter klinken en toch maar in totaal 2.000 af nemers vinden. De rendabiliteitsgrens wordt door de insiders vastgesteld op een strikt minimum van 3.000 platen; heeft men 5.000 platen aan de man kunnen brengen dan zal de produktieleider pas gerust zijn en na 10.000 exemplaren zal hij zich in de handen wrijven. Pas dan zullen allen die op basis van procenten van de ontvangsten moeten leven, vrij ademen. VELEN MOETEN DELEN VAN DE KOEK Laten we samen het rekensommetje ma ken. De tekstschrijver kan aanspraak ma ken op 3 tot 8 7c per titel; de toondichter strijkt in het gunstigste geval 12 7c op, de vokalist wanneer het om een sterfiguur gaat zelfs nog meer. Alleen de solisten die instaan voor de begeleiding gaan bij manier van spreken, met lege handen weg. Zij nemen het zekere voor het onzekere en werken aan een forfaitair bedrag. Zij heb ben er geen belang bij of de melodie een top dan wel een flop wordt. De producent wordt doorgaans per uur betaald. In de meeste gevallen bedraagt zijn uurhonora rium 300 F per produktie. Jonge zangers die nog niet tot de toppen van de roem opge klommen zijn ontvangen slechts een soor' ereloon dat over het algemeen 700 F pe titel bedraagt. Dit bedrag wordt natuurlij" aangepast naargelang het stijgend sukse van die zanger. Een klassiek voorbeeld de Duitse vokalist Freddy Quinn, die voc zijn bekende «Heimweh» een ereloon van 3.000 F opstreek. Tot dusver werden v? deze zwarte of moeten we zeggen «gouder 6chijf in Europa maar eventjes 2 miljoe exemplaren verkocht. De betrokken plate* maatschappij stelde toen een «edelmoedig gebaar t.o.v. de Duitse crooner en Fredd kreeg 125.000 F plus een wagen. Had dezel' de opname oorspronkelijk onder licentie g' 6taan, dan had de Duitse zanger er evenwr ongeveer een kwart miljoen aan over geho- den Maar ook vele anderen moeten leven va de platenopbrengst, te beginnen vanaf r'. uitgever wiens zorg het is te waken ove de uitbetalingen der reproduktierechten aa- komponist en tekstschrijver. Zo heeft oo*. hij zijn aandeel in de verkoop, een aande* dat zowat neerkomt op de verdiensten va komponist en tekstschrijver samen. De pre ducent die onafhankelijk werkt, maakt aa* spraak op ongeveer 4 7c van de totale or brengst. Vroeger verpakte men de fonoplaten de klassieke papieren zakken met in h- midden de cirkelvormige opening die ju' de titel vrijliet. Ook deze tijd is voorb'" Thans eist de konsument de gekende fant' sierijke verpakking, liefst in meervoudi' kleurendruk. Maar ook dat kost geld, ze' zeer veel geld wanneer men bedenkt d hiervoor een ontwerper nodig is die eve eens zijn aandeel in de winst opeist. Het loont ook de moeite niet enkel ma? platen te persen en in de winkels uit te st? len. Eerst moet het publiek kennis krijge van de nieuwe melodie en daarvoor mo' de radio zorgen. Hier rijst dan echter we de vraag welke zender in staat is wekelijk 80 90 nieuwe platen te programmerer Daarom wordt de platenfirma's een eige zendtijd toegemeten, waarvan de koste evenwel insgelijks ten laste van de plate- producenten vallen. Daarnaast is er de o- misbare reklame onder haar diverse vormer aanplakbrieven, autogramkaarten, fotomat- riaal, reklame-uitzendingen en dies meer d natuurlijk ook een niet onaardig bedrag o* slorpt. Al deze arbeid vergt een gedegr organisatie en administratie. De burelen n- men uitbreiding, evenals het aantal bedie den. Zo heeft een platenfirma over het gemeen 30 tekenaars, 4 producenten en ee 60-tal solisten in dienst met wie regelmati opnamen worden gemaakt; daarnaast zorge- 50 arbeiders voor de vervaardiging der p) ten. Ook in de platenindustrie is de tijd ni< blijven stilstaan. Alles werd afgestemd o de perfektie, maar daarmee zijn ook de ko ten gestegen. Daarbij komt dat de duurti-' van de «hits» in onze dagen zo kort is da de platenfirma's als het ware behept zij met hetzelfde kompleks nieuwe platen nieuwe platen... Radio, TV en bandopnemer hebben daarenboven mettertijd de afzetnv gelijkheden voor de platenfirma's fel b* perkt. Kan het dan verwondering baren d; van de 100 schlagers er 94. geen schlage zijn. De meeste fans weten het echter nie BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de ombouw van private (lste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van materiaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN ning van voor reke- 1. De algemene Spaar- en Liifrentekas, 2. De Nat. Maatschappii voor Krediet aan de Niiverheid, 3. De Nationale Kas voor beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOOR TE AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 219.68 Openingsuren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur Zaterdag gesloten. Inlichtingen ten huize- op aanvraag, vrijblijvend en kosteloos Gunstvoorwaarden voor «goede paard eis». Ouders van commumkcnten die een bril dragen, hebt U er al voor gezorgd dat uw kind voor de schoonste dag van zijn leven, een mooie, passende bril zou dragen Zien we niet ieder jaar in de uitstalramen der fotografen, communieprotretten van kin deren in onberispelijke kleding maar waar bij echter de oude, te klein geworden en onesthetische bril werkelijk de hele foto ontsierd. Bedenk even, zo zal iedereen dit kind gezien hebben, de familie, kennissen, Tienden en al de anderen. Herinner U tevens welke uitzonderlijke waarde een «Goed Zicht» inhoudt voor de opgroeiende jeugd, en dat dit alleen kan verzekerd worden door een «goed passende bril». U zal dan ook niet langer twijfelen om uw communikant de gewenste bril a u e schaffen uit de uitgebreide keus van )PTIEK P R A E T, P. Van Geyseghem, gediplomeerd meester-opticien en laureaat van de arbeid, LANGE ZOUTSTRAAT 8, e Aalst, die U met zijn vakkennis en erva- ing alle waarborg biedt voor een vakkun- !ige en wetenschappelijke bediening. Park De Blieck Voorbeeldige, moderne huisvesting JAZZCONCERT IN PAJOTTENLAND Op 6 mei as. wordt in het Kasteel van 'aasbeek een Jazzconcert gehouden dat zal itgezonden worden door de Vlaamse TV. Het Kasteel van Gaasbeek, dat ook vanuit 'e Denderstreek nog steeds een "root aantal ezoekers kriigt. zal vanaf 1 april as terug oegankelijk zijn. Wie kent de tuinwijk De Blieck nog niet? Reeds voor twee jaar werden daar 93 wonin gen door de S M Voor Goedkope Woningen voor het Gewest Aalst, gebouwd. Thans zijn er opnieuw bijna 81 klaar. Een gedeelte ervan werd dezer dagen door de nieuwe mkomers. betrokken Naar aanleiding hiervan leek het nuttig daaromtrent enkele vragen te stellen aan de heer L. Moyersoen, een der beheerders van de S M Voor Goedkope Woningen. Uit de verstrekte antwoorden blijkt dat met de huizen die thans voltrokken worden j de maatschappij 1129 huizen op haar actief I heeft. In het park De Blieck staan er reeds 174. Men stond voor een soms moeilijke keuze wat het .toekennen van de huizen betrof. Juist geteld waren er 431 aanvragen, allen even belangrijk en de meeste van dringende aard. De maatschappij heeft voor regel ge volgd, een voorkeur te geven aan grote gezinnen. Ze heeft dit nu ook gedaan. Van de 81 huizen die laatst werden gebouwd, gaan 61 7< naar gezinnen met vier kinderen en fneer. Twintig ervan zullen bewoond worden door gezinnen met zes kinderen en meer. De tuinwijk De Blieck zal werkelijk een woonwijk worden van grote gezinnen. Te samen in 174 huizen zullen er niet min der dan 612 kinderen gehuisvest zijn. De voorkeur aan grote gezinnen beteken) vanzelfsprekend geen blaam voor mindei kinderrijke gezinnen en zeker niet voor jon ge gezinnen, maar men gaat van de gedacht* uit dat een gezin met twee, drie of vier per sonen gemakkelijker een huisvesting vind! dan een gezin met vijf en meer personen den 196 het Wanneer de huidige huisvesting al te|aan slecht is dan krijgen ook kleinere gezinnen hun kans. Het is, zegt de h. Moyersoen, altijdl pijnlijk aan iemand een woning te moetenL 20 weigeren. Nieuwe Bouwprogramma's De maatschappij gaat natuurlijk nog nieu we bouwprogramma's ontwerpen. In de on middellijke toekomst is voorzien, steeds in het park De Blieck, een appartementsgebouw met 23 appartementen en nog een reeks van 31 eenmanswoningen. In een ietwat verdere toekomst zullen naar gehoopt wordt, nog an dere plannen worden uitgevoerd maar daan-oor is grond nodig. De meeste huizen worden in het begin ajthans verhuurd. De maatschappij zocht nochtans er zoveel mogelijk te verkopen ten einde nieuwe kapitalen beschikbaar te heb ben om verder te kunnen bouwen. Alleen de bewoners krijgen de mogelijkheid om aan te kopen. me 1 OP 5 De Amerikaanse gezondheidsdienst deelde lede van de 111 miljoen volwassen inwo- ?rs van de Verenigde Staten bezit 20 mil ten niet 1 eigen tand of kies meer; 10 mil ten heeft of een boven- of een ondergebit. WAAROM MINDER KINEMA BEZOEK In 1957 brachten de Franse bioscopen og 412 miljoen frank op tegen maar 274 i 1964, aldus vertelt een Frans regerings- ipport. Dat komt, omdat de film niet langer meer m volksvermaak is, maar vooral de jon- Ten en de meer ontwikkelden trekt. Vol- assenen van geringere geestelijke ontwik- 'ling hebben het gaan naar de kinema ver- ngen door het TV kijken. Maar de terug- ang van het bezoek is ook te wijten aan ouderwetsheid en de grootheid van de oscopen en de keuze van de programma's, :e onvoldoende rekening houden met de be- aeften van de werkelijke bezoekers. RUIMTEVAART NODIGDE NON UIT Een Benedictijnse non, die aan de univer- teit van Notre Dame (Indiana, V.S.) fysio- agie studeert, zuster Margaret Bealmear, eeft een uitnodiging geweigerd zich aan te ■•elden voor de opleiding tot ruimtevaarster. Zuster Margaret zei, dat zij aannam dat a brief van de Amerikaanse dienst voor de uimtevaart uit Houston in Texas, een ver ging was. «Bovendien,» zei ze, «ben ik acht maanden te oud». Zuster Margaret zei ook, dat zij betwijfel de of de Amerikaanse dienst voor de ruimte vaart wel een vrouw de ruimte in zou stu ren. «Erg jammer,» voegde zij er aan toe, «want in een baan om de aarde te worden gebracht zou een prachtige manier zijn om gewicht te verliezen zonder op dieet te hoe ven.» MUIZEN BETEN KATTEN DOOD In Avllino (Italië) hebben een vijftigtal flink uit de kuiten gewassen muizen twee katten doodgebeten en zetten toen een aan val in op de graanzolder van een boerderij. De boer, Gaetano de Donato (22 jaar oud) trachtte met stokken het muizenleger te lijf te gaan, maar toen dat niet lukte greep hij een jachtgeweer. De muizen waren toen al in de slaapkamer van de boerderij doorge drongen. De boer had echter nog meer pech. Nadat hij enkele muizen had neergelegd, ontplofte het oude jachtgeweer. De Donato moest naar een ziekenhuis worden overge bracht. NEDERLAND OP ZIJN SMALST Zoals het een goede burgervader past, waakt de burgemeester van Genemuiden, een plaatsje in de kop van Overijsel (Neder land) voor het bewaren van orde en zede lijkheid. Toen een plaatselijke vereniging «Een schoonmoeder uit duizend» wilde op voeren, achtte de burgemeester de volgende tekstwijzigingen noodzakelijk Een streep door «potdomme» en «verdomme», «godgan se dag» vervangen door «hele dag», «God wat een narigheid» wordt «Ach, wat een narigheid» en «Jesses meid» te veranderen in «Toe, meid»... In de Tweede Kamer is naar aanleiding hiervan opgemerkt of het niet tijd wordt het gemeentewetsartikel te herzien dat het een burgemeester mogelijk maakt monde linge burgers op deze wijze in de hoek te zetten. SKIVLUCHT In de sneeuw vluchtte een 20 jarige Oost- duitse agent van de Volkspolitie op ski's over mijnenvelden naar Kronach in West- Duitsland. Op weg naar het politiebureau iontmoette hij daar een inwoner, die zich naar een bruiloftsfeest begaf. Toen de jonge man hoorde dat het de zestigjarige bruilof' van zijn oom en tante betrof, ging hij mee naar het feest, feliciteerde zijn familieleden en vroeg daarna politiek asiel aan SARTRE ADOPTEERT 28 JARIGE VROUW De Franse schrijver - filosoof Jean Paul Sartre heeft thans de 28 jarige Arlette Kaim wettig geadopteerd als zijn dochter. Arlette Sartre is uit Israëlitische ouders in Algerio geboren. Sartre kent haar al verscheidene jaren. Zij is filmrecensente en redactioneel «nedewerkster van een tijdschrift waar Sr.r- 4re ook voor werkt. Geven wij maar grif toe, dat velen van ns weemoedig hunkeren naar die «goede rnde tijd». Alhoewel hij met een zeker waas imgeven is en de meesten van ons hem zich liet kunnen voorstellen, moet hij toch be- list veel beter geweest zijn dan het huidig achtig levensritme. Maar was die periode vaarin onze overgrootmoeders leefden wer- elijk zo goed? We weterflmmers maar al te goed dat het >endertijd ook niet alles zonneschijn was. 'ok toen werd oorlog gevoerd en politieke lofhandel bedreven, met gewonden en do en als resultaat. Maar niettemin zijn we e mening toegedaan dat het honderd jaar erug toch zoveel kalmer was, dat er toen og ware vriendschap onder de mensen waar 1 nemen was en dat het egoisme dat onze lodeme maatschappij zo Kenmerkt, toen iet bestond. Maar zouden we dan terug naar de pc- roleumlamp willen grijpen, elektrisch licht estond alsdan immers niet. Weg ook met 'e auto's, de vliegtuigen, de telefoon, tele- 'isie en lawaaerige radio. Dat Lesfond im kers niet in de goede oude tijd. Zuiden we ms van dit hedendaags konfort kunnen ent- 4oen, al schaadt het te vele van het goede ook? Kunnen wij ons voorstellen dat toen mas sa's mensen stierven aan ziekten, die thans met een spuitje of flesje volledig bezworen worden.Wie honderd jaar geleden een blin dedarm- of longontsteking had mocht zijn testament maken. Wat zou er van de hygie ne geworden ze men meteen de rioleringen en waterleidingen, die toen nog niet aange- legd waren, .noesten opbreken0 En koud dat het toen was. Mensen toch, I kunt u zich voorstellen dat luidens een offi cieel dokument, slechts de helft dor winin- gen één enkele verwarinbare kamer bezaten waar 6 tot 10 personen samenhokten, 's Winters kenden onze overgrootouders ijs koude slaapkamers, terecht namen zij hun toevlucht tot slaapmutsen en warme flessen of stenen in hun pluimenbedden. Ja, ja, er moesten toen ook belastingen betaald worden. De kranten van de zestiger jaren deelden meermaals mede dat brave ar beidersfamilies op straat werden gezet, om dat zij de belastingen niet konden opbren gen. Thans zijn de vakorganizaties derwijze g<- groeid dat zij door stakingen hun verzuch tingen kracht kunnen bijzetten. Honderd jaar terug was daar geen sprake van. Vooral stielmannen en arbeiders moesten voor een hongerlobn werken. Een wever kon met zijn weekloon amper een paar werkschoenen ko pen. En wee de arbeider wanneer een sta king, ja dat bestond toen ook al, zijn fa briek trof. Geen mens dacht aan de 45 of 40 uren week. Tien, elf, ja tot 12 uur per dag dien de er gewerkt. Het lag dan ook voor de hand dat er absoluut geen vrije-tijdspro- blemen waren. Het probleem van iedere dag was slechts: «Kunnen we morgen brood kopen». Goede oude tijd... Thans kan het vervoer per diligence ons romantisch toeschijnen. Onze overgrootou ders deelden absoluut die mening niet. Het was toch ook niet zo aangenaam gedurende uren door elkaar geschuld te worden op we gen. die deze naam nauwelijks waard waren Wegenbouw was toen uit den boze. Ook toen vermelden de kranten verkeersongevallen. Het was niet zo zeldzaam dat een voorbij ganger door op hol geslagen paarden ver trapt werd. Deze inventaris valt zeker niet ten gunste uit van de «goede oude tijd». Voegen wij daarbij nog echter de onzekere tijden. Ame rika kende in april 1865 het einde van een gruwelijke burgeroorlog, welke zo lang duurde als de eerste wereldoorlog en die meer dan één miljoen doden eiste. Foto's uit deze periode tonen ons steden die zoda nig verwoest waren, als of ze onder een zware bomaanval geleden hadden. Overal kende men opstanden, oorlogen, onlusten: in Polen, India, Mexico en Nieuw- Zeeland. In Hongarije en Italië maakten ro versbenden hele provincies onveilig. In Rus land legden een reeks branden hele steden en dorpen in as. Ook voor journalisten was die tijd niet zo rooskleurig. Vaak zaten dezen in de ge vangenissen wegens majesteitsschennis of omwille van zogenaamde aanslagen op de staatsveiligheid. In Pruisen werden in 1865 in minder dan een maand 27 kranten in be slag geomen. Van persvrijheid was niet veel te bespeuren, ook niet in het Franse Keizer rijk van Napoleon III terwijl in het konink rijk Hongarije-Oostenrijk men niet eens besefte wat vrijheid van mening beduidde. Het was de periode dat nihilisten en anar chisten hun dolken begonnen te slijpen en hun bommen ineenflansten. En wat te denken van de woorden van de Franse graaf Horace de Vieil Gastel: «Wel ke vredeloze tijd moeten we toch doorleven Do mensen van miln generatie hebben r' rust niet gekend. Deze zin schreeft de granp °P 18 iuli 1863 in ziln dagboek. Was dit d«r\ werkelijk die beroemde goede oude tijd?

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2