Ve. 'J- en omstreken Aanduiding C.O-ö.-leden tijdens geheime zitting HET ONTWERP VAN REEPINÜHEN Bij He KLEIN LOGBOEK Oavidsforsds zet Herdenkinqsproqramma in NEC SPE, NEC METU Overzichtelijk plan van Aaisterse wsgenwerken Contra.*. QENDE^MQNDSt BALIE Stadsmagistraat brengt hulde aan jubilerende vereniging «WBk üil Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab, 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14 21ste JAARGANG Nr. 28 Donderdag 8 april 1965 2,50 F HET NUMMER In de geheime zitting die volgde op de openbare vergadering van maandag li. zijn de C.O.O. leden aangeduid. Onder hen, drie gemeenteraadsleden met name Etienne Bogaert, Frans de Brul en Juul Van Droogenbroeck, waarvan één,krachtens de vigerende wetgeving ter zake of als 'raadslid of als C.O.O. lid zal moeten ontslaggeven. Het betreft hier ongetwij feld een politiek maneuver van de V.U.; fractie met de bedoeling het socialistisch raadslid de h. Van Droogenbroeck tot ontslag te bewegen voor hogervermelde da tum gelet op de volgorde van de effectieve nieuwe C.O.O. raadsleden waar hij als derde man fungeert. Het ziet er dan ook naar uit dat het duel B.S.P. V.U. wel eens op de spits zou kunnen gedreven worden wat de toekomstige politieke spelregels fel zouden kun nen beïnvloeden in de Dirk Martensstede. In de openbare raadszitting werden een hele reeks punten zonder discussie goed gekeurd. betreffende openbare werken en onderwijs. Voor de zitting werd ook aan de raadsleden een plan overhandigd waarop de rangorde werd aangegeven voor de verbeteringswerken van straten. OPENBARE WERKEN EN SIGNALISATIE De problemen rond de openbare werken waren de hoofdbrok van de zitting. Heel wat administratieve punten moesten afge haspeld worden, terwijl op het einde van de zitting tevens over de Doorn- en Klei- straat werd gesproken. Verscheidene leningen werden aangeno men voor de volgende werken: 64.000 F voor aanwervingen in de Affligemdreef en Zandberg; 107.000 voor aanwervingen in de Binnen- en Dompelstraat; 161.000 F zijnde de eindafrekening voor de werken in de Iloozestraat en Verenigde Natienlaan, die in totaal 5.427.000 F hebben gekost; 583 000 voor wegen en rioleringswerken in de Drie- veldenweg; 181.000 F voor werken in de Paardedries; 313.000 F voor rioleringswer ken in verscheidene straten; 92.400 F voor aankoop van bomen en planten; 151.000 voor signalisatie ter hoogte van het kruis punt Dirk Martensstraat. Kool-, Schoolen Meuleschettestraat: 175.600 F voor signali satie aan het kruispunt Vlaanderen- Nicuw- straat, en Keizerlijke Plaats; 228.000 F voor aankoop van machines. Gronden werden ook aangeworven op de Heilig Hartlaan en Zavelbaan voor een be drag van 28.268 F, terwijl een ruiling van gronden werd aanvaard tussen de stad en de Vrije Technische Scholen respectievelijk 3 a 95 voor een bedrag van 336.515 en 7 a 72 voor 656.880. Bij de bespreking van de ophogingswer- ken voor het nieuwe sportcentrum werd door h. De Bisschop (C.V.P.) voorgesteld contact op te nemen met het Stedelijk Sport comité en de sportverenigingen teneinde na te gaan of de plans, die een paar jaar gele den werden opgesteld, nog aangepast zijn aan de noodwendigheden. Voor het kuisen van onbevaartbare wa terlopen werd door de provinciale diensten een plan opgesteld geraamd op 363.270 F, waarin Aalst en de omliggende gemeenten zullen bijdragen. Bij de uitvoering van schilderwerken aan het stadhuis werden «leerwerken toegestaan voor 40.000 Fv waarna ook de regularisatie van de openbare autobusdienst in Aalst werd aanvaard. Verscheidene plans van aanleg werden ook gewijzigd: Sint Jobstraat, door de aan vraag van mev. Branteghem; Koolstraat door de vraag van de Technische Scholen; Merestraat door de vraag van h. Van Lierde Rozendreef, op vraag van h. Deneef, One- gemstraat op vraag van verschillende eige naars en Bcrgekouter, voorgesteld door h Cobbaut. Tevens werd gesproken over de weg die momenteel nog door het complex van de rijksscholen loopt in de Welvaartstraat, en waarvoor door de betrokken diensten een voorstel tot afschaffing zal gedaan worden. De stad zal vervolgens het gewon? onder zoek laten doorgaan. Het hoofdstuk Openbare Werken werden afgesloten met de zorgen rond de Doorn- en Kleistraat. Deze vragen sloten rechtstreeks aan bij het plan voor de vernieuwing van de straten, dat voor de zitting aan alle raadsleden werd overhandigd. Nochtans zijn de moeilijkheden rond de uitvoering niet gelijklopend. Voor de Doornstraat, waar langs een zijde slechts een toegangsweg is van amper één meter, rijzen bepaalde Vervolg laatste blz. Sedert verschillende jaren hadden de ver tegenwoordigers van de Natie in beide Ka mers de eenstemmige wens van de openbare opinie voor een minder omslachtige, snelle re en minder kostbare rechtsbedeling tot S uiting gebracht. Onder Minister van Justitie, Pierre Har- mei, werd bij Koninklijk besiuit van 17 ok- I tober 1958 een Koninklijk Commissariaat voor de gerechtelijke hervorming georgani- seerd. De heer Charles Van Reepmg- j hen, oud stafhouder, professor aan de Uni- l versiteit tei Leuven werd als Koninklijk Commissaris aangesteld. Samen met zijn ad junct de heer Ernest Krings, advocaat-gene raal bij het Hof van Verbreking en pro fessor aan de Universiteit te Brussel heeft hij een omvangrijk verslag en een omvang rijke wettekst voorbereid, die door de Rege ring werden overgenomen en de 10 decem ber 1963 als ontwerp van wet bij de Senaat werden neergelegd. De verenigde commissies van Senaat en Kamer hebben, met een lovenswaardige ij ver het ontwerp onderzocht en geamendeerd en thans is het ogenblik aangekomen dat het ontwerp door de Senaat en daarna door j de Kamers zal besproken worden. i Het ligt niet in de bedoeling een volledig overzicht van de geplande hervorming te geven; daarvoor is het thans te vroeg en zal de tijd maar aangebroken zijn wanneer de wet zal gestemd zijn en de onontbeerlijke overgangsbepalingen zullen genomen zijn. De aandacht zal alleen gaan naar de be langen van het Land van Aalst, die gevaar lopen te worden miskend. 1. Het oorspronkelijk Ontwerp Van Ree- pinghen. Om het nadeel dat dit oorspronkelijk ont werp aan het Land van Aalst berokkende begrijpelijk te maken is het nodig de hui dige toestand kort te beschrijven. Te Aalst zetelt geen rechtbank van eerste aanleg, die de belangrijkere burgerlijke za ken en de correctionele zaken behandelt; er is wel een rechtbank van koophandel, die de handelsgedingen beslecht en een werkreeh- tersraad die de geschillen tussen werkge vers en werknemers oplost; bovendien zijn er in hel Land van Aalst vijf vredegerech- tln namelijk te Aalst, Ninove, Geraardsber- gen, Herzele en Zottegem. Het rechtsgebied van de rechtbank van koophandel en van de werkrechtersraad strekt zich uit over het Bestuurlijk Arron- j dissement, dat de vijf hogergenoemde vre degerechten bevat, het kanton Aalst behoort I tot het Gerechterlijk Arrondissement Den- dermonde, terwijl de kantons Ninove, Ge- raardsbergen, Herzele en Zottegem tot het Veel kans wordt niet geboden. hun daartoe evenwel EEN KAPITULATI E Elke electorale bedoeling is hier vreemd, wanneer even de senaat lijst van de PVV op de korrel wordt genomen. Als dit gebeurd, is het louter omdat van een Vlaams standpunt uit, anno 1965 te betreuren valt dat als lijstaanvoerder van de PVV senaatlijst, iemand werd aange duid, welke op het politiek vlak een typi sche vertegenwoordiger is*-van Renat billin- que M.a.w. van dit slag van burgers die tegen alle wetten en gezond verstand in, vasthou den aan een tweetaligheid te Ronse en el ders, maar dan een tweetaligheid die in de meeste gevallen een voorkeur voor 't Frans betekent, ook in 't hart van de Vlaamse gewesten. NIET VEEL KANS Bepaalde Vlaamse liberalen in de streek hadden het liever anders gewenst. En ook te Oudenaarde zijn scherpe stemmen opge gaan. Maar voor het franskiljonisme van een konservatieve Ronsische bourgeoisie hebben zij moeten kapituleren. Hopelijk demonstreren de vlaamsbewuste liberalen openlijk hun afkeur voor dat frankiljonisme. DIREKTEUR MUZIEKAKADEMIE NAAR MOSKOU De h. Dispa, direkteur van de Aaisterse Akademie voor Muziek, Toneel en Ballet is maandag 11. op studiereis naar Moskou ver trokken in opdracht A-an het Ministerie van Nationale Opvoeding en Kuituur, Dienst Volksopleiding. Hij zal er tijdens zijn verblijf de organi satievormen van het balletonderwijs bestu deren. HETE KASTANJES UIT HET VUUR HALEN Op een VU. Meeting te Aalst, heeft M. Coppieters gezegd dat de Vlaamse Demokre ten te Brussel het verkeerd voor hebben wanneer zij van een kleine nationalistische partij verlangen dat deze de hete kastanjes uit het vuur zou halen wat betreft de sociale ekonomische strukt uurhervormingen, in welk verband zelf de grote vakbondleiders zich op de vlakte houden. Coppieters hekelde de grondwetsherzie ning-akkoorden en de dubbelzinnigheid van de PVV terzake. Spreker was ook van oordeel dat na de verkiezingen de drukkingsgroepen een be langrijke taak te wachten staat. Gerechterlijk Arrondissment Oudenaarde behoren. Het rechtsgebied van de rechtbank van koophandel en van de werkrechters raad zit bijgevolg «te paard» op twee ge rechtelijke arrondissementen. Dit is een toe stand die enig is in gans het land. Het oorspronkelijk ontwerp Van Reeping- hen behield het status quo niet. Het bepaalt in zijn artikel 73 dat er een arrondissementsrechtbank is in ieder ge rechterlijk arrondissement en in zijn arti kel 74 dat de arrondissementsrechtbank in kamers is verdeeld, die drie afdelingen vor men: de rechtbank van eerste aanleg, de rechtbank van koophandel en de sociale rechtbank (gewijzigde benaming van de werkrechtersraad) In principe zetelen de kamers in de stad waar de zetel van de ar rondissementsrechtbank is gevestigd: te Dendermonde in het geval dat ons aanbe langt. De arrondissementsrechtbank te Dendei- monde, waarvan het rechtgebied zich uit strekt over de bestuurlijke arrondissemen ten Sint-Niklaas en Dendermonde en over het kanton Aalst, zou volgens het principe de zetel gebleven zijn van de rechtbank van eerste aanleg en de zetel geworden zijn van de rechtbank van koophandel, die thans ze telen te Aalst en te Sint-Niklaas en van de Sociale rechtbanken (thans nog genaamd werkrechtersraden) die zetelen te Aalst, St. Niklaas en Dendermonde. Art 4 14 van de aanvullende bepalin gen bevat echter een afwijking van het principe, waar het zegt dat de zetel van de arrondissementsrechtbank gevestigd is te Dendermonde, maar dat een kamer van de rechtbank van koophandel zitting houdt te Sint- Niklaas en een andere te Aalst. Zoals het oorspronkelijk Ontwerp Van Reepinghen is geredigeerd had het voor ge volg: le dat de zetel van de sociale recht bank (huidige werkrechtersraad) verdween uit Aalst en uit Sint-Niklaas en overge bracht werd naar Dendermonde; 2e dat de kamer van de rechtbank van koophandel die zitting zou houden te Aalst een zeer beperkt rechtsgebied zou hebben dat zou samenvallen met het kanton Aalst. De rechtbank van koophandel te Oudenaar de zou de ons ontnomen kantons Ninove, Ge- raadsbergen, Herzele en Zottegem toebe deeld krijgen. Het is vanzefsprekend dat dit Ontwerp op hevig Aalsters verzet moest stuiten: in een volgend nummer zullen wij het hebben over andere mogelijke oplossingen, die de belangen van de Denderstreek zouden vrij waren en tevens de goedkeuring kunnen wegdragen van de Regering, van de Minis ter van Justitie en van de Koninklijke Com missaris. M. de Bisschop 1e plaatsvervanger voo Senaat Mr. Van der Linden (Goefferdinge) 1e plaatsvervanger voor Kamer Dinsdagavond kwam het arr Hoofdbe stuur van de C.V.P. in vergadering samen, onder voorzitterschap van de h. G. Claus. Op de dagorde stond de eerdere aanvul ling van de lijst en voor Kamer en Senaat Zoals reeds gemeld is lijstaanvoerder voor de kamer, de h. R. Otte, u ttredend volksvertegenwoordiger, voor de Senaat is dit de h. E. Coppens. uittredend senator De h. Marcel de Bisschop werd op dc vergadering aangeduid als le plaatsvervan ger voor de Senaat, voor de Kamer is het Mr. Van der Linden van Goefferdinge. LEES IN ONZE VOLGENDE UITGAVE Aalsters Toneelverbond Geen maat voor niets Een bevestiging van de Minister v Openbe Werken Jaarverslag Ekonis- Expansiecomité Ilyppoliet Meert een geboren Aalstenaar Geen arrondissementele Rechtbank var Koophandel en Arbeids» "Tbank te Aalst De raad van do Advokatenorde bij de Rechtbank van Dend'-r nonde heeft gisteren volgend telegram gezonden rr.n de Minister van Justitie. «De raad van de Advokatenorde bij de rechtbank van Dendermonde heeft kennis genomen van de tekst van het ontwerp van wet houdende de gerechtelijke hervorming zoals aangenomen door de Kommissies; protesteer met klem tegen overbrenging naar Aalst van de zetel der Arrondissemen- tele Rechtbank van KoophandePen Arbeids rechtbank: is van mening dat deze regeling voor de overgrote meerderheid der rechts onderhorige nadelig en onaanvaardbaar is. dringt aan op behoud van tekst zoals voor zien in het ontwerp van Reepinghen N.v.R. Elders in dit blad leest men ons standpunt inzake deze aangelegenheid. In ons zaterdagnummer wordt deze artikelen reeks voortgezet. CHRIS BONI NAAR NEDERLANDS TONEEL TE GENT Chris Boni, de bekende Aaisterse toneelak- trice heeft thans de definitieve stap gedaan naar het beroepstoneel. Zij contracteerde vorige week voor het onlangs door staat, provincie en stad Gent opgerichte Neder lands Toneelgezelschap. Op gevoelige wijze heeft Schepen Van Hoorick, namens het stadsmagistraat zondag II. hulde gebracht aan het Da- vidsfonds als kulturele vereniging in dienst van de Vlaamse ontvoogding. In de toekomst zal ook voor het Davids- fonds de taak anders liggen dan voor heen, gelet op wat genoemd kan worden «de beschaving van de vrije tijd». In deze toespraak, op de officiële ont vangst ten stadhuize feliciteerde de h Van Hooriek in 't biezonder de jubile rende plaatselijke afdeling Aalst. Burgemeester F. Blanckaert sloot zich hierbij aan en overhandigde aan Rijks taalinspecteur en DF. voorzitter I'. Ru mes het stadsplakket, die voordien reeds het stadsbestuur had van harte dank betuigd voor de ontvangst en de it li —lil IS «ÉIN steun en medewerking bij dit jubileum IN DE ST. MARTENSKERK Het herdenkingsprogramma van het 90 jarige Davidsfond Aalst was vroeger in de ochtend ingezet met een plechtige H. Mis in de St. Martenskerk, opgedragen door Z.E.H. Deken C. De Vos, zelf een oud-be stuurslid van het DF. Pater Govard, gardiaan van het Capucie- nenklooster wees in zijn kanselrede op de betekenis van het Davidsfonds E.H. Houtmanhad er in weerwil van zijn benoeming tot pastoor van hinabije Oke- gem toch aan gehouden met het St. Marti- nuskoor de plechtigheid muzikale luister bij te zetten, met de Missa Valentina van wijlen Gaston Feremans. TEN STADHUIZE De ontvangst ten stadhuize werd bijge woond door tal van genodigden o w. Z.E.H. Deken C. de Vos, Z.E.P Rector Jansen, Pa ter Gardiaan Govard, de volksvertegen woordigers L. Moyersoen, en Moriau, burge meester Blanckaert met Schepen Claus, Ringoir, Van Hoorick en Van Sinay, de raadsleden Dr Dufour, Willems, Rombaut, Bogaert. C.V.P voorzitter M. de Bisschop, P. Wailly, stadsontvanger, F. de Bisschop, Dr Gravez. vertegenwoordigers van Tijl. Catharinisten, Kcrn'63, 't Land van Riem. Arbeid en Kunst, De Schakel en van ver schillende DF afdelingen vit M:i!beke, Erembodegcm. Ilerdersem enz. enz 's Avonds had in de zaal Madeion nog een prachtig geslaagd lentefeest plaats met een suksesvol optreden van de Tiro'er Steinplatt- ler. j III I Het Davidsfonds i Anl-i vïorde zijn 90-jarig bestaan, nier een beeld na de ontvangst op het stadhuis (Cl. Het Volk)

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1