en omstreken Rlchtpfan voor de Denderstreek gepresenteerd ii ren lil Zaak v. omkoperij op S.C. Charleroi? NEC SPE, NEC METU la het studiewerk, de konkrete realisaties Davidsfonds Jubileum en Gouwdag in lentesteer Vormingswerk binnen de katolieke gemeenschap en op pluralistische basis SAMENWERKEN Opgevist lijk te Denderleeuw nog niet geidentificeerd De Provinciebaan Aalst-Oudenaarde Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F, 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F, KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 21ste JAARGANG nr. 30 Donderdag 15 april 1965 2,50 F HET NUMMER ring verkregen, zodat zij officieel aan de belangstellende en verantwoordelijke streek- instanties kunnen voorgelegd worden. jln welgeteld 133 bladzijden, binnen een voor te leggen aan de publieke opinie. (iiivige donkerrode kaft met een kaartenat- 80 000 ARBEIDSUREN j, is het Richtplan voor de ontwikkeling de ruimtelijke orden.ng van de Dender- Deze bijeenkomst werd voorgezeten door i reek, door de groep Sodegec, op indruk- de h Edgard Saeys, die namens de Stichting Qg voorgelegde studie biedt heel wat mo- "ek^kkende wijze weergegeven. Het werd, met (le Raet tal van vooraanstaanden mocht be- gg^jkhgden en opdrachten. Maar voor vele bekende vertraging, zaterdag ban de groeten. projecten zal samenwerking vereist zijn; sa- jeekinstanties en de pers aangeboden, in deze gelegenheid werden in de gangen menwerking tussen gemeenten onderling, jdest kader van een bijeenkomst waarop ver- van het Oud Hospitaal tal van overzichtelijke mel ancjere overheidsinstanties, als provin- hillende bevoegde sprekers, medewerkers kaarten opgehangen, aansluitend bij 1 ciebestuur en andere belangengroepen. In 1 ta deze studie, de uitgevoerde opdracht Richtplan. die samenwerking kan het bestaande \ktie plichtten. Tijdens volgende bijeenkomsten te Aalst komitee voor Ekonomische Expansie een en elders in het arrondissement zal deze kern vormen, gebeurlijk aangepast en uitge- Men weet dat de groep Sodegec, vijf jaar s^udie verder het voorwerp uitmaken van breid, al zijn andere vormen van samenwer- •n van het Ministerie van Openbare besprekingen. king, zoals interkommunales mogelijk en Uiteraard kunnen bepaalde gegevens in bruikbaar, dit werk in mm of meerdere mate achter haald zijn, het blijft niettemin een ernstige Dat samenwerking noodzakelijk geworden vertrekbasis voor de verdere ontwikkeling is op vele domeinen, dat het in de toekomst van de Denderstreek. haast zal uitgesloten zijn dat elke gemeente Men krijgt een idee van deze uitgave als totaal afgezonderd van haar naburen, een men verneemt dat in totaal 80.000 arbeids- eigen politiek gaat voeren op alle gebied, is nog duidelijk tot uiting gekomen tijdens het studieweekeinde Gemeentelijk Beleid, dat enkele weken geleden te Aalst gehouden werd. Opdat naar het woord van D.F.-voorzitter I». Ruuus, de zon tenslotte toch was toegetreden tot het komitee van aanbeveling, kon de stemming niet anders dan feestelijk zijn tijdens de tweede zondag van het plaatselijke Davidsfondsjubileum. Een feestelijke stemming die het ganse verloop zou kenmerken, niet het minst opdat later op de dag, Mgr. Janssen, algemeen voorzitter van liet Davidsfonds. een vereniging zou vergelijken met oude wijn... hoe ouder hoe beter. Gelet op dit geestelijk woord is het de vraag of het Davidsfonds er dan wel goed aan deed te kongresseren op een zolder. erken werd aangeduid voor het opmaken in een richtplan van de Denderstreek. Over belangrijkste aspecten ervan werd reeds dit blad herhaaldelijk uitvoerig gehandeld. 10 In een inleiding schrijft Minister Bohy 0 lt het niet de bedoeling is van het Minis- rie, de voorstellen vervat in het huidige Ichtplan tot de zijne te maken, maar wel uren eraan werden besteed. Op de presentatiedag van het Richtplan van de Denderstreek, tijdens het voor bije weekeinde in 't Oud Hospitaal te Aalst, hield de h. E. Saeys, namens de Stich ting de Rapt, een inleidende uiteenzetting waar hij wees op de betekenis van het Richtplan en terecht de nadruk legde op het feit dat vele nieuwe projecten slechts zullen verwezenlijkt worden mits een hechte samenwerking tussen de ver schillende instanties. Hierna publiceren wij de belangrijkste fragmenten uit deze uiteenzetting. Het is zowat zes zeven jaar geleden dat voerd. ik bij ons de stroming die zich in de ons Op verzoek van het Aktiekomitee en door nringende landen reeds vroeger had gema- kontakten van zijn voorzitter met de be- festeerd en tot gunstige resultaten geleid, voegde diensten, werd van het Ministerie ikrete vormen begon te krijgen, namelijk Van Openbare Werken bekomen dat een :t streven om de sociaal-ekonomische pro- streeksurvey zou worden uitgevoerd in de emen op te lossen op regionaal vlak. Niet «Denderstreek», een gebied dat verder reikt door algemene maatregelen, maar dan de administratieve grenzen van ons ar- selectieve maatregelen en steunverle- rondissement. Het Ministerie stelde de no- onder alle vormen door de overheid dige kredieten ter beschikking en droeg het in bepaalde gebieden die op sociaal-ekono- Werk op aan de studiegroep Sodegec (afkor- h vlak een achterstand vertoonden ten ting van Sociaal demografisch geografisch izichte van andere streken o.m. door het ekonomisch onderzoek). De studie werd vijf jaar geleden aange vat en is thans klaar. De verslagen werden enkele maanden geleden aan de Minister van Openbare Werken voorgelegd en ook reeds officieel publiek gemaakt. Zij hebben thans de ministriele goedkeu- Tenslotte heeft niet alleen de Dender streek het voorrecht van een grondige streek- studie gekregen. Achteraf heeft het Minis terie van Openbare Werken nog heel wat opdrachten gegeven en o.m. aan de Rijks universiteit te Gent, die de studie van het overige gedeelte van Oost-Vlaanderen heeft uitgevoerd. kredietverleningen verheden en ruimere II jiogelijk te maken, s) Dergelijke speciale overheidsmaatregelen s) tunnen maar gunstig effect hebben indien e ter plaatse opgevangen worden, t.t.z. in- 30 len er ter plaatse mensen aanwezig zijn a) |m als stuwend element op te treden, s) Dit was hier in ons arrondissement het jeval. De verschillende krachten werden ge- j) jundeld in het Aktiekomitee voor de Ekono- a) fiische expansie u~' A,r"' Misschien mogen wij ook wensen dat de koordinatie sterker zou doorgevoerd worden, want wij voelen ons toch een beetje onbehaaglijk als wij mooie kaar ten van Oost-Vlaanderen zien hangen met allerlei gegevens over alle gewesten van de provincie, behalve de Dender streek, zijnde de arrondissementen Aalst en Dendermonde, voor een keer solidair die een witte vlek blijft, als behoorde ze niet tot de provincie. Wij mogen hopen dat men in Gent ook met ons rekening houdt en zijn maatre gelen en zijn optimisme niet alleen af stemt op de gang van zaken te Gent en in de Kanaalzone, waar men inderdaad goed bediend wordt met openbare wer ken. KULTURELE VORMING MET MODERNE INSLAG In 't Oud Hospitaal zouden inderdaad in de prille ochtend de plaatselijke organisa- wezigen opnieuw mekaar treffen. Het Sint Lutgardiskoor uit Gent bracht tussendoor de mooie muzikale noot. Mter. Edgard Van Cauwelaert in een gele van het arrondissement ilst, dank zij het initiatief van Oud-Minis- ir Moyersoen. In samenwerking met het Aktiekomitee f parallel ermee hebben ook de Handels- amer en verschillende gemeentebesturen, raaronder wij vooral citeren Aalst, Ninove, Crembodegem, zich niet onbetuigd gelaten ruim hun deel hebben bijgedragen tot Ie ekonomische heropleving van het gewest. Bij het begin van die aktie werd echter rastgesteld dat wij niet voldoende onze treek en haar problemen kenden, en dat grondige wetenschappelijke studie ver- nst was om op basis daarvan tot het open itellen van een streekplan en tot verant- voorde oplossingen van de gestelde proble- nen te komen. Er waren op dat ogenblik in ins land slechts een zeer beperkt aantal grondige streekstudies of «survey» uitge- toren met Dr. I'. Muylaert en D. Allaer van genheidstoespraak, handelde over cie twee het Gouwbestuur, de genodigden hartelijk taligheid die in ons land, in handen van de begroeten op wat de Lentegouwdag was, in gewone man te dikwijls een speelgoed is. het kader van het Aalsterse 90 jarig her- ten nadele van de eigen Nederlandse taal. denkingsprogramma. Het was een eerlijk pleidooi, waarbij niet Ze kwamen van heinde ep ver, van Kem- het principe \an de kennis van meerdere zeke tot Etikhove en van Adegem tot Baer- talen werd aan de kaak gesteld el integen- degem om zich vooreerst in een reeks kleine deel, maar beklemtoond werd ua de twee- sektievergaderingen te bezinnen over de taligheid precies in ons land, veelal ten na- nieuwe methodiek voor het kulturele vere- dele van de Vamingen uitvalt, nigingswerk en vervolgens samen zijn om Dr. M. Grijpdonck, welsprekend als steeds, met de Aalsterse broeders en zusters mede bracht als afgevaardige van Minister Van te jubileren. Elslande de felicitaties over aan de jubile- In een jaarverslag zou Gouwsecretaris D. rende Davidsfondsvereniging van een stad Allaer (uit Haaltert) kunnen wijzen op dat die steeds haar reputatie als een Kern van dagwerk voor kulturele opgang dat in het Vlaamse en sociale vechters heeft hoogge- kader van het Davidsfonds in Oost-Vlaan- houden, deren zo onverdroten en ook wel offervaar dig ja, toch nog wel in deze tijd ge- DANK presteerd wordt. Akademische zittingen zijn wat ze zijn Discussies over katoliek vormingswerk p^let ajtijd geestes- en hartverheffend. Die binnen de katolieke gemeenschap én van het Davidsfonds was het wel, niet alleen op pluralistische grondslag het akti- om(jat Mter. Van Cai' laert een niet allo veren van een bestuur, moderne leesklubs; (laagse stelling n*et veel stof tot op eigentijdse mentaliteit afgestemde (i,scusslej maar vooral o lat hier plots en propaganda, konden de waarnemers een levendig beeld geven van een inderdaad reeds oude Davidsfonds, maar dat evenwel zich hoedt voor verstarring, voor wie kort om een nieuwe toekomst reeds begonnen AALST, O WELIG HUIS... Gaande van 't Oud Hospitaal naar de Bor- se van Amsterdam zeiden Davidsfondsers uit andere Oostvlaamse oorden, dat Aalst inderdaad een keizerlijke stede was. Hun blikken streelden de monumentale flanken van de Oude Kerk, ontmoetten die van 's lands eerste drukker en bleven hangen er gens in een of ander Belfortfragment. Toen schoof een talrijk en select gezel schap aan de Aalsterse tafelen van het D.F Jubileumbanket in de Borse van Amsterdam. Mgr. Janssen, die wist hoe laat het was, prees kort en bondig het Davidsfonds Aalst in reeds hoger vermelde bewoordingen. Gilbert Claus als afgevaardigde beheerder terecht een bescheiden man een hulde werd van het Noordstarfonds sprak over hel gejjracht die hij meer dan wie ook verdiende, Vlaamse maecenaat, terwijl P. Rumes, als rt>edg lange loopbaan als onderwijzer voorzitter van de afdeling, de tafeltoespra- van {lat oUfle taaJp yiaamse ras en als oud ken besloot met een opreaht dankwoord aan (1,recteur van het St Camillusgesticht Po- het stadsbestuur. Voor de rest behoeft goe- |yf,por y« werd inderdaad door :oor- Richtplan Denderstreek ca. nog nieuwe nijverheden. j W..S- 13.000 nieuwe werkgelegenheden creeren voor 1970... dus D.F. voorzitter Rumes Aalsterse gastheer de wijn geen krans. «VOOR GODSDIENST, TAAL EN VADERLAND» Op de Akademische zitting in de namid- iag ten stadhuize, zouden de talrijke aan- VEEL DRUKTE OM NIETS EENDRACHT WEET NIETS Dinsdagmorgen heeft eenieder kunnen le- heren van het comité voor Toezicht de wed- ai dat de dirigenten van Sporting Charleroi strijd hebben gevolgd. Zij zaten trouwens p een perskonferentie hebben uitgelegd in de tribunes en zullen wellicht verwonderd oe één van hun spelers het slachtoffer werd hebben opgekeken toen Eendracht tot 0-3 chvan een poging tot omkoperij, met de gewe- uitliep, maar nadien tot 3-3 kwam, zodat het keeper van Anderlecht (invallers dan) ganse opzet in feite door de uitslag werd Jamin als bemiddelaar. Deze doelwachter verbrijzeld, die naar Sporting terugkeert, zou de Spor- "Dinsdag nu hebben wij hierover gesproken tingspeler Piccinin bij de arm genomen heb- met hulpsecretaris Germain Soupez. «Een ben en zou hem een vrij hoog bedrag beloofd dracht weet eenvoudig van niets. Voorzitter hebben indien hij Eendracht de overwinning Mertens bevestigde me dat deze morgen en zou bezorgd hebben. Een Brusselse krant wjj kunnen zeker op beide oren rusten...» struikelde zo erg over dit bericht dat 25 mil- werd vermeld De Sportingspeler kreeg Ondertussen werd de naam van Eendracht een seintje voor een rendezvous in een her- onrechte in diskred.et gebrachtzo- berg, maar de dirigenten waren ondertussen dat dringend de naam van de man zou moe- irwittigd en stuurden een politiecommis- in saris uit om de goocheltoertjes met de «blauwtjes» te volgen. Het ganse scenario iei lukte en Sporting kon dan ook met de ver ten bekend worden die de blauwtjes aan Jamin schonk. Daarmee kan Eendracht mis schien volledig buiten de zaak gesteld wor den. Er mag immers niet uit het oog verlo- n klaringen van de dienaar der wet beweren worden dat Eendracht niet de enige ploeg was die uit een overwinnine munt kon slaan dat Jamin zijn vroegere en ook nieuwe club een slechte dienst had willen bewijzen. De Bond werd zelfs gealarmeerd zodat twee Het lichaam dat enkele dagen terug uit de Dender werd opgevist en waaraan met een prikkeldraad een steen was bevestigd, is tot hiertoe nog niet geidentificeerd. Het lijk werd trouwens al begraven op het kerk hof van Denderleeuw, hoewel regelmatig mensen uit alle hoeken van het land naar de preciese persoonsbeschrijving informeren. Zo kwam enkele tijd geleden een vrouwtje uit Brussel inlichtingen vragen, aangezien zij meende dat het haar zoon kon zijn, die reeds sinds vele maanden verdwenen is. De beschrijving beantwoordde echter niet aan deze van deze man, zodat de onzekerheid Louis De Pelsmaeker ook blijft. zitter Rumes figuurlijk in de bloemen ge zet als oudste lid van het Davidsfonds, sinds 1905, te Aalst. Daar kwam een klein ge schenk bij te pas en eert hartelijk applaus aan een ontroerde man. Schaakmat werd ook D F.-secretaris Aalst. Emiel Van Schuylenbergh gezet, overrom peld als hij werd door de waarachtig ver diende huidewoorden bij monde van de on vermoeibare voorzitter. Waarachtig verdiend inderdaad, want schoon het in dit land niet ontbreekt aan huldebetonen allerhande, worden zelden de verdiensten van de 'harde onbaatzuchtige werkers eens in het daglicht gesteld. Daar om was het goed en wel wat ontroerend, dat één van de oude generatie én een van de naoorlogse meer kregen dan een gewone decoratie de spontane blijken van erken ning voor de zin van dat kulturele dagwerk voor de gemeenschap, voor de mens... Een dankwoord uit ter harte en een, op roep voor de toekomst door Dr. F. Muylaert E. Van Cauwelaert feestredenaar D.F. Gouwvoorzitter, besloot dere heuglijke op akademische zitting dag. AALSTERSE DEKENIJEN IN HET VERZET Wat met het Wielercriterium der stad Aalst Naar vernomen wordt zou er in de kringen van de Aalsterse Dekenijen verzet oprijzen tegen de inrichting van het criterium van de stad Aalst op zaterdagnamiddag. Hande laars zouden geklaagd hebben over het ver lies dat geleden wordt door de afgrendeling van de stad en zouden voorgesteld hebben het criterium naar een andere wijk over te hevelen. Indien dit verzet nog niet officieel is, zon het toch wenselijk zijn eerst grondig na t«; denken alvorens een standpunt in te nemen. 34 miljoen op Provinciale begroting Op de begroting van de provincie Oost- Vlaanderen werd een bedrag van 34 miljoen voorzien voor noodzakelijk verbetenngs- werken op bepaalde trajecten van de baan Aalst-Oudenaarde. Het betreft hier de gedeelten Bambrugge- Erpe en Oombergen-Velzeke, bevattende dus ook de «kwade baan» te Borsbeke. Met een wordt bmnen afzienbare tijd een einde gesteld aan een uitermate slecht we- gendek, waarop hier reeds bij herhaling in dit blad de aandacht werd gevestigd.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1