en omstreken Verruimde studiemogelijkheden voor de jeugd Paseneen dag van blijdschap KLEIN LÜGB0EK NEC SPE, NEC NIETU P\Mr. aL o-Kje ca* Aalsterse Dekenijen en Wielercrilerium HET ALGEMEEN STREEK8ELANG PRIMEERT IPc thai ir o( Gazet van Aalst H 21ste JAARGANG Nr. 31 Zaterdag 17 april 1965 MET BIJVOEGSEL VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14. 2.50 F HET NUMMER pet Istet tuul Bai En dat is dan voor jou, zus, een groot smakelijk Paasei DE WET OP DE UN IVERSITA IRE EXPANSIE Zoals dit veelal het geval is met nieuwe wetten, is de betekenis van deze be treffende de zg. Universitaire Expansie nog niet in ruime mate doorgedrongen bij de publieke opinie. Vanaf 1 oktober as. biedt deze nieuwe wet nochtans grotere studiemogelijkhe- den voor de jeugd die vanzelfsprekend voor onze Vlaamse Jeugd slechts maximaal kan benut worden mits een verder doordringen van demokratizering. Een duidelijk, weze het bondig, overzicht van wat konkreet ingevolge hoger ver melde wet lot stand zal komen in de universitaire sector, leek ons wel nuttig. KATOLIEK ONDERWIJS onderwijs betreft, een eerste kandidatuur in Natuur- en Scheikunde worden geopend, met Wat het katoliek onderwijs betreft, zullen in een nabije toekomst een tweede kandula- j te Kortrijk, en dan.onder leiding van de tuur en volledige licentie. Leuvense universitaire overheden, kandida- Een eerste kandidatuur voor Toegepaste uren voor Wijsbegeerte cn Letteren worden Ekononusthe Wetensthappen zal ter beschik- I geïnstalleerd. king staan, waarbij de uitbouw van een vol- oor studenten uil West en Oost Vlaan- ledige desbetrelrende faculteit is voorzien, i deren wier belangstelling deze studierich- Ook een eerste kandidatuur in de Pedagogie ting uitgaat, betekent dit metterdaad dat zij is gepland. niet noodzakelijkerwijze naar Leuven zullen moeten gaan. Het gezag en de ervaring van Alma Mater waarborgt voor de nieuwe kandidaturen te Kortrijk een even hoog we- j tenschappelijk niveau als te Leuven zelf. Belangrijk is ook wat te Antwerpen zal tot stand komen. De studenten aan de Uni versitaire faculteiten St. Ignatius zullen niet langer meer voor dej Centrale Jury moeten komen voor de toelating aan andere Univer siteiten. In voormeld instituut kunnen van af 1 oktober alle afdelingen van de kandida tuur Wijsbegeerte en Letteren gevolgd wor den. Benevens een kandidatuur in de Poli tieke en Sociale wetenschappen wordt ook de eerste kandidatuur in de toegepaste Eko- nomische Wetenschappen geïnstalleerd. Voor het Waalse landsgedeelte, zal te Na men aan de Facultés Notre Dame de la Paix, nu ook de sitel van kandidaat, licen tiaat en doctor in de Ekonomische en Sociale Wetenschappen kunnen behaald worden. Kandidaturen :r. de Natuur- en Wiskunde zijn er eveneens voorzien. Anderzijds wordt te Bergen een katoliek instituut voor toegepaste Ekonomische We tenschappen geopend. De betekenis van het woord Pasen is zeer werkelijkheid Men pleegt wel eens te zeg- eenvoudig. Hfct woord namelijk betekent gen ik heb nog nooit iemand uit de dood «voorbijgaan», hetzelfde wat ons pit het zien terygkerep. en ik geloof het pas als ik woord «passeren» bekend is. het met eigen ogen zie. Ja-, maar dit is een Deze naam gaat op een oude historie terug, onmogelijke eis. Als we van Napoleons le- Toen in de tiende plaag (Ekodus 12) het ven alleen overtuigd konden raken, indien Egyptische volk gedwongen werd de Israe- we hem zelf zouden zien, konden we alle lieten te laten gaan, ging de doodsengel, die geschiedenisboeken en ook alle kranten beter in Egypte de eerstgeborenen sloeg, voorbij maar afschaffen. We moeten nu eenmaal de woningen, waar het bloed van het paas- op getuigenissen afgaan als het feiten lx1 lam aan de deurposten en de bovendorpel treft uit het verleden en uit landen waar we was gestreken, nl. bij het volk Israel. niet zelf naartoe kunnen gaan. Deze oude geschiedenis behelst de won- De rechtbank pleegt voorts twee getuige dermooie symboliek der eenheid van Goede nissen onder ede voldoende te achten om Vrijdag en Pasen. Overal, waar het bloed de waarheid vast te stellen. Welaan, betref j Een ecrs'e kandidatuur in de Toegepaste van het paaslam de ingang en uitgang fende de verrijzenis van Jezus hebben we Ekonomische Wetenschappen zal ingericht schermt, gaat de doodsengel voorbij cn tien verschillende verschijningen met samer j w°™en. triomfeert het leven. De symboliek van het meer dan 500 getuigen, die dan bovendien oude verhaal past zo treffend, dat men zich later grotendeels hun getuigenis als martc verwonderd* afvraagt, hoe ter wereld dit laars met hun bloed hebben moeten beze- legende zou kunnen zijn Wie ter wereld gelen, wat nog sterker is dan getuigenis on- zou zo iets, dat zo treffend de hoofdgebeur- der ede. Geschiedkundig kan men moeilijk tenissen van Goede Vrijdag en Pasen uit- zeggen, dat er getuigenissen te weinig zijn beeldt, kunnen hebben verzinnen Het won- Wat dan Ts het. niet mooi Het voorbij der van de profetie in Israels geschiedenis gaan van de dood en het blijven van het behoort tot het meest grootse van deze his- leven Pasen valt in de lente De hele na- torie en kan ons steeds opnieuw in verba- tuur, die uit de winterse doodsheid opwaakt zing zetten en herleeft, herhaalt het woord «voorbij- Ook de eerste kerk beleefde dit. Spon- cn tooit zich in bloemenfeestdos om taan noemde ze het opstandingsfeest na de "'l heuglijk herleven blijde te vieren. somberheid van dé voorafgaande vrijdag Laat ons het meemaken De wonderlijke van de kruisiging «Pasen», voorbijgaan. De schepping, waarin we leven, is zo vol van doodsengel gaat voorbij en het leven blijft mysteries, die de wetenschappen niet kun- voor ieder, die in het bloed van Jezus zijn nen doorgronden en toch wezenlijk zijn, dat verlossing vindt. Daardoor wordt ook de we ons geen feest door twijfelzucht behoe- sombere vrijdag de Goede Vrijdag, de beste ven te laten ontnemen. De blijdschap heeft vrijdag, die de wereld ooit heeft gehad; en groter waarde. daardoor is de zondagmorgen van de verrij-, Laat ons blijde zijn met de blijden en zenis een levensfeest. het feest van Pasen als een geluksfeest mede Verrijzenis Het lege graf Legende of vieren. RIJKSONDERWIJS Te Antwerpen heeft de nieuwe wet tot gevolg De volledige kandidaturen in de Wetenschappen, mét Geneeskunde in het Rijksunivessitair Centrum. In het Kollege van de Ontwikkelingslan den met diverse specialisaties zullen stu denten die zich willen inschakelen in de ontwikkelingslanden opgeleid worden. Te Bergen zal dan, steeds wat het Rijks- BEURSSYSTEEM AFSTEMMEN OP WERKELIJKE NODEN Belangrijk in Vlaams opzicht is wel dat de voor de Vlaamse studenten in de ge neeskunde te Leuven, de praktische op leiding verruimde kansen krijgt, ingevolge de geplande kliniek voor de jonge Frans talige studenten te St. Lambrechts Wolu- we. Zoals gezegd bij de aanvang van dit o\crzicht, komt het er vooral op aan dat door een verder voortschrijdende demo kratizering van het onderwijs deze uni versitaire expansie geen dode letter blijft voor de jongeren uit onze arbeiders- en bescheiden middenstandsmilieus. Een beurssysteem moet dan ook vooral afgestemd zijn op de werkelijke noodwen digheden gezinsinkomsten, afstanden jonge studentengezinnen. Een sociaal statuut voor de studenten dringt zich hierbij op. De volgende legis latuur zal, dank zij de Kristelijke Volks partij, zeker verder ingrijpende verwezen lijkingen mogelijk maken op het vlak van deze demokratizering van het onderwij? die nauw samenhangt met een waarachtige welvaart van de kleine man, van de arbci dors en bediendengezinnen. Het stemt verheugend dat deze corre latie gefundamenteerde welvaart en on derwijsontwikkeling nog steeds duidelijk werd beklemtoond in het Richtplan \an de Denderstreek, waar de deelname van onze jongens en meisjes aan het universi tair onderwijs moet worden verhoogd. R. Otte Volksvertegenwoordiger Dit Paasvcrlof begon zeer slecht voor de h. Eeckhout uit Zottegem. Zijn splin ternieuwe, glimmende karavan werd totaal vernield bij een autobotsing aan de Gentsesteenweg, ter hoogte van de «Schaapstal» grondgebied Aalst. Gelukkiglijk waren er geen gekwetsten, maar vanzelfsprekend was het gezin Eeckhout fel onder de indruk. Het ongeval lokte he ol wat belangstelling en belemmerde tevens een korte poos het verkeer. (Eigen foto) m En hier dan de traditionele foto die heid van de Jubileumfeesten van het deelnemers aan de Gouwdag in 't Oud zitter met o.m. de hh. Clement De Rid P. Rumes, voorzitter Aalst en (gehurkt zitter. Er moet over deze Davidsfond: sterse Chiromeisjes, als gidsen voor dc diensten bewezen. ook niet mocht ontbreken ter gelegen- Davidsfonds Aalst,. Midden een groep Hospitaal, Mgr. Janssen, algemeen voor der, sckretaris-gencraal van het D.F., te midden) Dr. F. Muvlaert, gouwvoor- dag ook nog gezegd worden dat de Aal- gasten uit de provincie, voortreffelijke (Eigen foto) Schepenkollege voor moeilijke keuze In onze uitgave van donderdag 11. meldden wij reeds dat van de zijde van het Verbond van de Aalsterse Dekenijen scherp verzet was opgerezen tegen de inrichting van het criterium ter stede, zaterdagnamiddag. Aan de burgemeester en schepenen zou dit verzet schriftelijk uiteengezet worden. In dit verband wordt er ten stadhuize op gewezen dat krachtens een akkoord tus sen de BWB en de Aalsterse organisators bedoelde sportmanifestatie moet doorgaan de zaterdag na de Ronde van Frankrijk. De stedelijke instanties zelfden dan ook eerder geneigd zijn de omloop naar een ander stadsgedeelte te verleggen. De hoofdkommissaris van de stad zou dit laatste standpunt bijtreden omwille van erkeersregeling. (E.N.) DE EKONOMISCHE RAAD VAN OOST VLAANDEREN Niet alleen zijn de arrondissementen Aalst en Dendermonde een witte viek op sommige Oostvlaamse kaarten m.b.t. ekonomische ontwikkeling, zoals zeer terecht werd opge merkt op de presentatiedag van het Richt plan voor de streek, maar daarenboven is de Ekonomische Raad voor Ost-Vlaanderen samengesteld net of het Aalsterse niet tot de provincie behoort. Geef toe dat dit de Oostvlaamse .spuigaten uitloopt. Als men daarbij dan weet dat deze Ekonomische Raad toch ook wordt betoe laagd met gelden van de belastingbetalers uit de Denderstreek. Het Gentse centralisme geeft de indruk minstens even verwant te zijn als hel hoofd stedelijke. V.K.A.J. AALST IN VLAAMSE ARDENNEN Van 17 tot 19 april houdt de V.K.A.J Aalst een modelverlofkamp ten huize van «Vlaamse Ardennen» te Louise-Marie. Ronse. KOPMAN Vorige week nog had PI. D. ?ape die in de Gentse CVP pollverrichtir als cc n-te kandidaat voor de Kamer werd aangeduid, verklaard bereid te zijn zich terug te trekken naar de tweede plaats ten voordele van Eerste Minister Theo Léfèvre. Op de CVP vergadering van het arr. Gent- Eeklo werd door het bestuur beslist dat de polluitslag niet zal gewijzigd worden. PI De Pape blijft dus eerste, Theo Léfèvre tweede kandidaat. PLECHTIGE UITVAART Donderdag 11. werd te Asse-de bekende Aalsterse nijveraar Eugeen Van der Haegen ten grave gedragen. I Amper 54 jaar oud. was wijlen E. Van der Haegen ook ver: end jaren burgemees ter geweest van A: se. IN 'T OUD HOSPITA Al- in het Oud Hospitaal blijft de tentoonstel ling geopend over de pas verschenen studie van de Denderstreek Talrijke kaarten «oven er op overzichtelijke wijze een beeld van diverse toestanden in de streek op sociaal ekonomisch cn kultureel domein. Een ten toonstelling die zeker een rustig bezoek waard is. VOLKSUNIE AALST Een lezersbrief in T)e Standaard, waarin gewag wordt gemaakt van zekere tegenstel lingen in de Volksunie Aalst, heeft in do betrokken middens nogal mispr-.izen en woe de opgewekt. Dat is begrijpelijk omdat uiteraard geen enkele partij er prijs op stelt dat keukon- kwesties aan de openbaarheid worden prijs gegeven. Het ene recept is nu eenmaal het andere niet De vraag die de VU Aalst zich moet stel len Hadden aanhoudende geruchten met kunnen voorkomen worden door vlugger een kandidatenlijst bekend te maken, waarvan momenteel slechts de kopmannen bekend zijn, resp Dr. Van Leemputten en Van Die- pendaele Dat «Vooruit» er als de kippen bij is om uit de zaak politiek munt te slaan, kan na tuurlijk in deze verkiezingstijd niemand ver wonderen. Als de demokratische poll ook in de VU zou gevaar lopen, blijkens de berichten ir. De Standaard en Vooruit, dan is daar wel het Gentse voorbeeld waar loutere vast stelling de poll geerbiedigd wordt en een Eerste Minister, disciplinair de tweede plaats Inneemt. Honny soit qui mal y pense. Ons blad publiceerde in zijn nummer van 8 april 1965 een telegram van de Dendermondse balie aan de Minister van Justitie en men vertelt maar men ver telt zoveel dat één enkel Aalsters advokaat ermede zou instemmen. Wij nemen niet aan dat een verlangen om tegendraads te zijn deze houding zou bepalen en zij wordt zeker niet bepaald uit vrees voor meer af te leggen kilo meters, vermits de gematigde oplossing onder de voorwaarde wordt geformu leerd (lift de rechtbanken dichter bij de rechtsonderhorigen der streek zouden komen, zodat minder kilometers zouden afgelegd worden De houding zou dus ingegeven zijn door veldoordachte rede nen die met het algemeen belang te maken hebben. Daar onze kolommen wijd open staan voor een hoogstaande polemiek die het algemeen belang dient, hopen wij een juridisch sterk gemotiveerde tegen spraak te 'ogen ontvangen. Het anony- maat wordt, zo gewenst, verzekerd. Komaan, neera de handschoen op

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1