•t- 'e en omstreKen Tp Lede in de aktualiteit Een beroep op de bevolking Lezerstribune NEC SPE, NEC WIETU Speciale Affligem-postzegel te koop Mei-mozaiek 1940 (1) Zeg Ajuinen, weet ge 't nog Cp speurtocht in mei a.s tweemaal ter stembus Reeks verkeers ongevallen tijdens Paasweekeinde in 't A al ster se KLEIN LOGBOEK üazet van Aalst :lerj Per 21ste JAARGANG Nr. 32 Donderdag 22 april 1965 VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 2,50 F HET NUMMER roop uw mouwen op om een leven te redden» MASSALE BLOEDINZAMELING TE AALST Ilea itenj Te Aalst wordt tijdens de «erstvolgende dagen een massale bloedinzamcling jehouden. niet alleen ten stadhuize, zondag 2 mei van 9 tot 12 uur, maar ook in irschillende nijverheidsinstellingen. Deze aktie beantwoordt aan een vitale noodwendigheid die door het publiek niet tijd voldoende aangevoeld wordt. Zeer suggestief wijzen kleurige affiches thans de bevolking op wat in medische ingen als een noodtoestand wordt beschouwd. Er is reeds een tekort aan bloed, Ie bevoorrading is lang niet op peil, vooral wat betreft het plasma. Men begrijpt dan ook de publicitaire kreet even te redden. Wordt bloedgever... p een perskonferentie in het Bloedtrans- ecentrum aan de Keizerlijke Plaats te st, heeft Dr. F. Matthieu de situatie toe- G cht die ontstaan is ingevolge een recent 15 Besluit. lp 28 juli 1964 publiceerde het Staatsblad ïrdaad een K.B. betreffende de thera- tische bloedzelfstandigheden van mense- e oorsprong en houdende vaststelling van voorwaarde tot erkenning van de instel- die de bereiding, de bewaring en de vering ervan organiseren. 'ot dusver was het elke instelling of zelfs eesheren toegelaten bloed af te nemen Stroop uw mouwen op, om een ganse land daalt met ongeveer 10 G. Waar er reeds een tekort aan bloed is betekent dat door deze terugloop, een werkelijke noodtoestand is ontstaan over het ganse land. Het Rode Kruis heeft dan ook een plan uitgewerkt om een stock aan plasma op een normaal peil te houden. De provincie Oost- Vlaanderen moet nl. 1500 flessen leveren voor de bereiding van plasma. Hiervoor heeft Aalst op zich genomen er 500 ter beschikking te stellen. Dr. Matthieu deed dan ook een beroep op de medewerking van de bevolking in het kader van deze bloedinzamcling te Aalst. De h. Huylebroeck, ondervoorzitter van het Rode Kruis, sprak op deze bijeenkomst ook nog over de Veertiendaagse die in het teken staat van vrijwilligers. [rachtens het K.B. moeten de instellingen rtaan door het Ministerie van Volksge dheid erkend worden. Maar tevens wor- u'i ook de bloedafnamen tot de personen ;en de 18 en 65 jaar beperkt. Dit heeft, aldus Dr. Matthieu, voor Over de werking van het Rode Kruis Aalst gevolg dat het aantal afnamen over het komen we in een volgende uitgave terug. OP 27 MEI A.S. Kloosterslot opgeheven op O.L. Heer Hemelvaart XI loor een vergunning van Rome wordt het II osterslot op het feest van O.L. Heer He- O Ivaart opgeheven en zullen ook de yrou i toegang hebben tot de kloostergebou- en de abdij mogen bezichtigen. Te dezer gelegenheid zal de speciale I postzegel gewijd aan de abdij Affligem atsj voorverkocht worden. Een tijdelijk post chl kantoor zal te dien einde in de abdij worden ingericht, waar een bijzondere datumstempel zal gebruikt worden. Dit tijdelijk postkantoor zal open zijn van 10 ot 12 uur in de voormiddag en van 14 tot 17 uur in de namiddag. First- day-covers en Optimaalkaarten J 20 F kunnen ter plaatse bekomen worden. Deze kunnen ook bij voorbaat besteld worden bij «Affligem-Stichting, Hekel gem, postrekening 1307.34. Ti Pasen 1940. Een vroeg Paasfeest, pre-cies op 25 maart. Veel drukte aan het Aalsters station van gemobiliseerden, die voor eendagsverlof naar hun stad komen. Families die reiskaartjes vragen voor Leopoldsburg, Tongeren, St. Truiden, Has selt, Trois Ponts en andere IJzermuur-oorden waar het Belgisch leger de wacht optrekt, terwijl rond de Maginotlinie de Fransen en de Duitsers hun drollige oor log voeren. Langs de streekbanen reeds in de vroege ochtend slierten jonge fietsers naar de toeristische oorden uit die tijd Overme re-Donck, Hofstade-Bad en de Kluisbcrg. Onder hen ook wel felle kleppers die het maar wagen naar het Noordzeestrand. Velen maken gebruik van een tandem die men hier en daar voor een schappelijk prijsje huren kan. Neen, met de staatsgebouwen is het ook dat niet. Ten nadele van het personeel en van het publiek dat b\. te Aalst naar de bekende «Trapkes op» in een rijtje moet aanschuiven. Je kan desnoods nog met een (gefor ceerde) glimlach je belastingen betalen, als plichtsbewust burger, maar je sputtert wel wat tegen Vadertje Staat als je daartoe nog eens bepaalde oorlogsavontuurtjes moet overdoen. Wij hadden twintig jaar geleden goed te zeggen En nooit meer in een rijtje staan... Met andere woorden Het geplande complex voor de staatsadministratie te Aalst is er wel nodig. (Eigen foto) Toen einde vorige week de uitspraak van de Raad van State, inhoudende het ongeldig verklaren van de Leedse verkiezingen in de gemeente waar eenmaal Ju lius De Geyter het levenslicht aanschouwde, bekend geraakte, lokte dit uiteraard diverse reacties uit. De Ledenaar is een zeer sympatiek en rondborstig man die spontaan kommentaai- levert. Er valt dus wel een en ander te horen in het nijverige Lede. Het is inderdaad niet iedere burger in dit land gegeven in mei a.s. tweemaal ter stembus te mogen gaan. Een keer voor het kiezen van de vroede vaderen voor wanneer eens vroede moeders een tweede maal voor parlement en provin cieraden. De vraag is of de Ledenaars dit beschouwen als een privilegie. Om het antwoord op verschillende vrrgen in verband met de nieuwe situatie te kennen, gingen onze medewerkers te Lede op speurtocht. Zij hoorden stemmen van de CVP. Volksunie, PVV en BSP en last but not least werd burgemeester Raes geintervieuwd. Over deze Leedse speurtocht leest U een uitvoerig verslag in onze zaterdaguitgave. IET BROOD WORDT DUUR BETAALD «Ach, het moest eens waar zijn», met die raeuze rantsoeneringskaarten die men van- 13 maart te Aalst aan de bevolking uit- ikt. Straffen toebak, zeggen de kleppers er nfbn niet eens bonnetjes voor ajuin voor- en. Inmiddels is de prijs van 't brood ge- 1UI egen 2,13 fr. Waar gaan we naar toe, n chten de huismoeders. Zeker niet naar de oorlog. Koning Leopold il er niet van weten en daarenboven heeft ■j pas nog een bekende Vlaamse oudstrijder zwaar invalide schrijver uit Ninove, Paul Mont, op een voordracht voor het Da- dsfonds te Aalst, verklaard dat de neutra- leit ons van grote miserie zal vrijwaren. Er is over die neutraliteit ook in de Dirk? artensstede al een hartig woordje gepraat, aar sommige burgers vertrouwen het zaak- toch niet en hebben zich voor alle zeker- fid reeds gasmaskers aangekocht. Je kan ooit weten... MORGEN GAAT HET BETER... Wat zingt de Vlaamse studentengilde, dan send in de zaal Palace Natuurlijk het lied der Vlaamse Zonen, De Gilde viert en wat al meer, maar ook, o kinderen van hun tijd, Twee ogen zo blauw, Ik ben naar Parijs geweest en als het heel laat en schemerig wordt, zoniet de ochtend klaart Marielou, waar zijn m'n centen van zondag naartoe... en J'attendrai en dan solidair met de Albert- kanaaljongens Erwten en Boonen, dat is nu onzen diner... KWAAD Alarm af en toe omwille van onbekende vliegtuigen die de Belgische neutraliteit schenden. Alarm ook in die dagen vanwege de Ka- tolieke Middenstandsbond die boos in een brief aan het Schepenkollege schrijft dat men toch zou uitscheiden met benoemingen van personeelsleden uitsluitend omwille van de politieke vriendschap. Hebt ge 't van uw leven enz... schrijft on geveer, kwaad, schepen De Stobbeleir in een manifest aan die van de Concentratie die in oppositie staan tegen de liberale-socialis- tische koalitie met burgemeester Nichels schepenen Cornelis, de Stobbeleir. Deprez en Bergman. Maar een jubileum van kloosterzusters verenigt dan toch de katolieken, de socia listen, de Vlaams nationalisten, de liberalen rond de traditionele receptietafels. Clerck. AALSTERSE DEKENIJEN CONTRA CRITERIUM In verband met ons bericht van donderdag jl. zendt ons een woordvoerder van het Verbond der Aalslerse Dekenijen volgende mededeling Geachte Heer, Ten persoonlijken titel wens ik U attent te maken op het gevaar dat schuilt in het publiceren van kommentaar bij niet-gekon- troleerde berichten. Het nieuws dat de Dekenijen «zouden voor gesteld hebben het criterium naar een an dere wijk over te hevelen» is totaal uit de lucht gegrepen. U schrijft verder dat door de Dekenijen pog geen officieel standpunt werd ingeno men en «dat het toch wenselijk zou zijn eerst grondig na te denken». Vermits U toch de kat de bel aanbond, weze gezegd dat er wel degelijk een officieel standpunt werd ingenomen in de loop van verleden week, doch daarin werd hoofdzake lijk herinnerd aan de besprekingen en for mele beloften die dateren van 4 april 1958. 29 april 1958 en 12 maart 1959. Op zeven jaar tijd kan men al eens gron dig nadenken. Ik zeg maar in vrede leven, en in vrede laten leven. P.D.P Aalstenaar verongelukt te Hekelgem Op Paasmaandag is de 24 jarige Louis Bayens, wonende aan de Pastoor Laureys- straat te Aalst, langsheen de Brusselsesteen weg, grondgebied Hekelgem, het slachtoffer geworden van een 'dodelijk ongeval. Hij werd gevat door een personenvoertuig ter hoogte van de inrichting Napoleon aan de Boekhoutberg. Het slachtoffer werd ette lijke meters weggeslingerd. Tot overmaat van ramp zette de autovoerder zijn weg voort. Hij kon later opgespoord worden. De ongelukkige Aalstenaar werd zwaar ge wond naar het stedelijk ziekenhuis overge bracht waar hij overleed. Twee zwaar gekwetsten nabij Aalsters Stationsplein Een zwaar verkeersongeval heeft zich in de nacht van maandag op dinsdag voorge daan nabij het Aalsters Stationsplein. Raymond Van de Keere, wonende aan de Apoloniastraat te Erpe, kwam in de Nijver heidstraat met zijn moto terecht op het voetpad. Hij verloor hierbij het bewustzijn en werd gewond. Hij werd samen met zijn metgezel Willy Vonck uit Nieuwerkerken die gekwetst werd aan handen en benen, naar het hospitaal overgebracht. Engels toerist gewond Ingevolge een autobotsing aan de afrit van de autosnelweg te Aalst, werd Marcel Gallet uit Canterbury (Engeland) zwaar gewond Hij diende ter verpleging in het ziekenhuis te worden opgenomen. 'T KAN VERKEREN Met de senaatskandidaat van de PW zit ten sommige Vlaamse liberalen uit de streek nogal verlegen. Dr. Cuvelier van Ronse, heeft inderdaad de reputatie een nogal felle voorstander te zijn van Renaix billingue, wat betekent dat men in dit Vlaamse stadje de klok liefst een halve eeuw zou willen achteruit zetten. De PVV rekent er evenwel op dat hun kandidaat veel stemmen zal weten te ver werven hij diegenen die het vooral in de streek van Ronse, en niet alleen daar, nog steeds van streek zijn ingevolge de recente taalwetten. Maar te Aalst heeft deze!; PVV hét argument gevonden dat hun kandidaat in een ander daglicht stelt Mogen wij de Aalsterse PW geloven dan zou Dr. Cuvelier uit Ronse in zijn Leuvense studententijd, met zijn stadsgenoot Flor. Grammens nogal duchtig de verfborstel gehanteerd hebben. Ach, we kennen wel dat refrein «In mijn jonge jaren...» V.U. THRILLER De Volksunie Aalst wil er blijkbaar de spanning inhouden. Pas vrijdag a.s. zullen de laatste loodjes worden gelegd van de kandidatenlijsten. DE NIEUWE IJZERTOREN Sedert 3 april is het IJzermonument te Diksmuide terug toegankelijk voor het pu bliek. Behoudens he:. puin» van de gedina- miteerde toren, het IJzerfiu: /.um en de oude crypte kan ook reeds de crypte en de kapel van O.L. Vrouw van de IJzer in de nieuwe toren bezocht worden. Op de a.s. Bedevaartdag zal ook de lift functioneren waarmede men de panorama zaal zal kunnen bereiken van waaruit men een indrukwekkend zicht heeft op de IJzev- streek. STAATSFINANCIËN In het verslag van de Bank van de Société Générale als besluit van een studie over (te evolutie der staatsfinanciën kan men iezen «Dit beknopt onderzoek van ie evolutie der staatsfinanciën sedert 1959 uitgangs punt van de laatste expansiefase wijst op een onbetwistbare saneringsinspanning. Het begrotingstekort en de toeneming v an de openbare schuld, alsmede de netto-kapi- taalhehoeften van de Schatkist zijn vermin derd. De structuur van de binnenlandse openbare schuld is verbeterd en een o ;r- deelkundige verdeling tussen de gewone uit gaven en de buitengewone uitgaven werd uitgevoerd.» GELIJKSCHAKELING TUSSEN ZELFSTANDIGEN EN BEZOLDIGDEN In het CVP verkiezingsprogramma wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een verder door te voeren gelijkscha keling tussen de sectoren van de zelfstan digen en van de bezoldigden, vooral wat de kinderen van invaliden en de minder valide kinderen betreft. Toekenning van hogere wezenvergoedin gen, met opvoering van het basisbedrag en van de kindertoeslagen zodat ze een sociaal minimum bereiken, zijn andere sociale aktie- punten die de CVP vooropstelt. EXCLUSIEF Een Nederlands «Hotel des Indes» maakt in 't vooruitzicht van het toeristische sei zoen reclame rond zijn «refined Italienische keuken» en «exclusieve French cuisine» Dan maar liever, als men tussen de Noor derbroeders vertoeft, een kopje thee gaan drinken bij Vlamingen vriend Paardekoper die het is echt gebeurd door een tele foniste in de Aalsterse buurt werd opge zocht bij de Nederlandse vee handelaars. O, Noord en Zuid, door grenzen diep doorsne den ERRATUM In de vorige uitgave van ons blad werd in deze rubriek de Ekonomische Raad van Oost-Vlaanderen op de korrel genomen. De slotzin moet luiden als volgt Het Gentse centralisme geeft de indruk minstens even verwaten te zijn als het hoofdstedelijke. Tweemaal per weck iri dit blad hél nieuw? uit stad en streek

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1