Portugals grootste man stierf ais bedelaar CARDÖN Uit de geschiedenis van 't Land v, Aalst b s VERSCHILLENDE HANDELSAFGEVAARDIGDEN DISK0NT0KANT00R VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGiE Te LedeBurgemeester Raes Niet aiiedaags Een ooggetuigenverslag van het Franse bewind te Bambrugge - Burst - Borsbeke - Ressegem INDUSTRIËLE GROEP BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de ombouw van private (lste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van materiaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN voor reke- ning van 1. De algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krecliet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOOR TE AALST Keizerlijke I'laats, 42 Openingsuren van 9 Lot Telefoon 243.68 219.68 i uur en van 2 tot 4 uur Zaterdag gesloten. Inlichtingen ten huize' op aanvraag, vrijblijvend en kosteloos Gunstvoorwaai-den voor «goede spaarders». SLUITING VAN HET VATIKAANS KONCILIE IN HET VOORJAAR 1966 (Wuerzburg) Het is niet onmogelijk, dat de sluiting van het tweede Vatikaans Koncilie verschoven moet worden naar het voorjaar 1966. Dit zou kunnen gebeuren als mocht blijken dat de koncilievaders niet met alle stof gereed komen. Mgr. Petrus Van Lierde, secretaris van de Paus, heeft in een interview met let Duitse blad «Deutschen Tagespost» deze op vatting tot uiting gebracht. Ook al wil de Paus persoonlijk het Koncilie voor Kerstmis beeindigen, hij zal daar niet op staan als het onuitvoerbaar blijkt. In geen geval zal hij de vrijheid van de bisschoppen beperken, zo besloot Mgr. Van Lierde. Het is bekend dat de organisatoren van het Koncilie in hun financiële begroting de mogelijkheid van een vervolg van de vierde zitting, in feite dus een vijfde zitting, hebben ingesloten. ■NA De grootste en ongetwijfeld gierigste man van Portugal, Manuel Almeide uit Oliviera, die 2,15 meter meette, is niet meer. Manuel is zopas de hongeruood gestorven, al heeft de politie in zijn woning de hand gelegd op een niet onaardig kapitaaltje. Aan zijn weinige vrienden uie hij had gaf Manuel steeds ais venaanng vour zijn «rij zige gestene» uat de reden hiervoor dient gezoent in net feit dat hij nooit in zijn leven in een auto had gereuen. Men heeft Manuel na zijn dood in een speciaal naar maat vervaardigde doodsmst geiegd om hem per auto het was zijn eerste en uiteraard laatste autotocht naar het kerxhof te voe ren. Zulks is natuurlijk ook niet zonder ver wikkelingen geschied. Immers de gewone lijkwagens bleken te klein voor de Portu gese reus. Men diende uiteindelijk een be roep te doen op de brandweer om het stof felijk overschot ter bestemming te brengen. Manuel mocht er prat op gaan de 70 jaar te hebben bereikt zonder ooit te hebben gewerkt. Hij leefde immers van de aalmoe zen die hij aan de kerken bijeen bedelde. Hij had het uiterlijk van iemand die in erge mate onderkomen was en die nooit genoeg voedsel achter de tanden heeft gehad en dat was ook zo, maar zulks vond uitsluitend zijn oorzaak in zijn buitensporige gierigheid. Want ofschoon deze reus er als een onder voede bedelaar uitzag, ontbrak het hem hele maal niet aan geld, vermits hij de eigenaar was van een groot herenhuis dat hij ver huurde. Omtrent zijn vreKKigheid kan Manuel s vrouw zeKer meepraten, Tegensieiuugen ireKiven mexaar aan, pieegt men doorgaans te oeweren en op deze steiregel maaxie Ma nuel geen uitzondering vermits hij in het huwenjK trad met een vrouw die slechts i,4ü meter groot was. VROUW ZEI «ADIEU» Ondanks net feit dat zij hem intussen zes kinderen had geschonken, liet zijn vrouw Manuel voor enkele jaren in de steek. Zijn vrekkigheid was daar zeker niet vreemd aan. Maar lange Manuel bedelde en spaarde voort tot hij totaal verhongerd was. De po litie trof hem dood op zijn bed. Bij een vluchtig onderzoek ontdekte men in Manuel's woning een vrij aanzienlijke geldsom die hij zich in de letterlijke zin van het woord uit de mond had gespaard. Daarenboven neemt men aan dat de gierige bedelaar en huiseigenaar nog meerdere «spaarcentjes» heeft verborgen, die tham ten goede komen aan zijn weduwe, die het als een soort «schadeloosstelling» beschouwt voor de duistere jaren die zij aan zijn zijde heeft gesleten. HET SYMBOOL VAN DE EERLIJKHEID De Oostenrijkse 60-shillingbiljetten zijn versierd met het hoofd van een knappe jonge man, het zinnebeeld van de eerlijkheid. Als model voor de graveur poseerde des tijds de 37-jarige Oostenrijker Otto Hes- siering. De laatste tijd bleek dat er heel wat valse bankbiljetten in het land in omloop werden gebracht. De al te ijverige valsmunter is uiteindelijk toch tegen de lamp... en in de armen van het gerecht gelopen. Zijn naam Otto Hessiering HARDHORIGEN SMAAKVOLLE COMMUNIEPRENTJES Drukk. «Gazet van Aalst» Schoolstraat 26 Th. Van Nuffel, Priester Daensplein (vervolg van le biz.) Gestoorde zondagsrust Voordien had de nieuwe burgemeester in zijn wel zeldzame positie, door de koning te zijn benoemd, terwijl later de verkiezin gen ongeldig worden verklaard, gezegd dat hij zich alles behalve een politieker voelde. Op de man af gevraagd of de uitspraak van de Raad van State, die de gemeente verkiezingen van 11 oktober '64 ongeldig verklaarde niet meteen de domper op zijn pril enthousiasme zette, klonk het antwoord onvoorwaardelijk «Neen». Natuurlijk vond hij het niet prettig dat zijn medeburgers tweemaal na mekaar hun zondagsrust zouden gestoord zien door de opeenvolgende verkiezingen. Ach, zei de h. Raes, er wordt nogal ge makkelijk overdreven. Wie me kent weet dat ik graag een pintje ten beste geef. Dat ligt nu eenmaal in mijn aard, mensen een genoegen te kunnen doen. Eenieder die ob jectief wil oordelen, zal getuigen dat men nooit, ook toen ik nog niet in de politiek I stond, op mij tevergeefs heeft beroep ge- I daan wanneer het ging om sport, kulturele of welke andere gemeentelijke manifesta ties te steunen. Ik help waar ik kan. In verkiezingsperiode wordt daar natuurlijk nogal vlug een ander karakter aan gegeven. Wat mij evenwel vooral bezighoudt, zijn de plannen voor het toekomstig beleid. Vooral kontakt Wat die plannenprogrammatie betrof, moest de nieuwe burgemeester daarom niet snuffelen in zijn dossiers. Ik wil voor alles en vooraf kontakt met mijn medeburgers, met. de publieke opinie. Daarom heb ik reeds aan de gevel van het gemeentehuis een kastje laten aanbrengen waar iedereen aan- of opmerkingen, voor stellen of plannen, schriftelijk kan over maken. Op zichzelf een detail, heb ik reeds na een paar weken ervaren dat dit hoogst nuttig is. Na een korte tijd en mits een onderzoek kan men de bruil bare voorstellen uit vele andere distj leren. Dat kontakt stel ik ook op prijs via ij zittingen, dagelijks in het gemeentehui, waar iedereen me kan komen opzoek?A Sociaal dienstbetoon in het gemeen» lijk kader is voor alles een vereiste. Plannen art. 4 Plannen dan Een reeks openbare weftboel ken waarbij o.m. vooral de verlichting e de afwerking van betere bestratingen a<£. He bod komen. Daarbij dient vooral de inteptons kommunale verbinding met Aalst, o.m. vi en het Steentje, en met Ilofstade, de volptons aandacht. p1611 Het oprichten van een gemeentelijk zwe: bad beantwoordt zeker aan een noodzakeli. heid op het gebied van de sport alhier, is daarbij ook voor de onmiddellijke komst, de inrichting van een kultureel trum te Lede, ten behoeve van de plaat! lijke verenigingen, waarvan sommigen zeer drukke ^rjtistiekf; aktiviteit aan dag leggen. Ook de uitbouw van de gei telijke bibliotheek met discotheek, moet stand komen. is H< G< I is g Een oplossing voor DE DOOFHEID dank zij W I D E X voor doven aangesloten bij een mutualiteit KOSTELOZE APPARATEN Optiek 13, Kerkstraat AALST Tel. (053) 253.29 Filiaal van L'auxiliaire Acoustique 35, Galerie Ravenstein, Brussel De bestaande feestelijkheden moeten i het oog op de belangen van de neringdoem verder gestimuleerd worden. Meer en wordt Lede inderdaad een centrum voor omliggende kleinere gemeenten. Van een gemeentelijk beleid kende cïrcc Leedse burgemeester wel een zeer voortrefAals felijk voorbeelde met name te Erembodegeii met burgemeester Frans Boel. Het is eej voorbeeld dat aanstekelijk werkt, als ik zi( wat daar in enkele jaren tijds is verwezeime v lijkt. Door samenwerking kan dat ook tinton Lede. jrste Natuurlijk ga ik het op de volgend! verkiezingsdag, 16 mei as., wat kalma-— doen. Mijn wens Zo vlug mogelijj aan 't werk te kunnen gaan in genorma liseerde politieke omstandigheden. Ledl ten bate. DIOCESANE LOURDESBEDEVAARTEN BISDOM GENT PROGRAMMA 1965 Lourdes - Nevers 17 tot, 24 juli La Salette - Lourdes 14 tot 24 juli TELKENS fi DAGEN VERBLUF TE LOTTRDES Inlichtingen en inschrijvingen voor Aalst Mr. APPELMANS Jozef. Korte Zoutstraat 5 Mr. DE MAN Jozef, Ledebaan 57 DE GAZET VAN AALST, Schoolstraat 26 Fr; De msi fck ht i al D- Sin gge k, 'bo Op 18 juni a.s. zal het precies 150 laar geleden zijn dat de even beruchte als be roemde Napoleon te Waterloo verslagen werd. In Frankrijk en ook in Wallonië zal dit historische feit zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Diverse initiatieven in Frankrijk en Wal lonië tonen aan hoe een romantisch heim wee onze zuiderbroeders nog steeds blijft bekoren rond en om hun «grote keizer». Ooggetuigen-verslagen van tijdgenoten over het Franse bewind en de laatste dagen van Napoleon te Waterloo zijn ruimschoots voorhanden. Vroeger werd hier reeds gewezen op het zeer boeiend relaas van de Engelse kapitein Mercer die in «Journal of the Waterloo Cam paign» zeer pittig zijn verblijf in onze stre ken en de Slag van Waterloo beschrijft. Dit werk werd enkele Jaren geleden door Dr. M. Cordemans uit Aalst, voortreffelijk vertaald cn Ingeleid. Een beknopt maar zeer treffend verslag erover in streekverband, is ook wel het handschrift van Sebastiaan Jozef De Vuyst uit het bekende notaris- en burgemeesters geslacht uit Borsbeke. S.J. De Vuyst was vanaf 1812 meier van Bambrugge, later bur gemeester van Borsbeke en Ressegem. BIJ de voorbereiding van de Belgische onafhan kelijkheid was hij betrokken als lid van het Nationaal Kongres. Hierna publiceren wij, in de oorspronke lijke taal, enkele fragmenten uit dit hand schrift «Daar is eenen opstand gekomen die wierden Brigands geroemd». Hier kwam een leger van 40 duizend man fransche, dewelke een nagt campeerden te Hillegem, Borsbeke, Oombergen en Burst. Het was in den somer en geheel warm als sij vertrokken wierden bijna aen alle huysen kuipen met waeter geset voor de soldaten te drinken en hunne bidons te vullen. Den generaal was te Burst in de pastorye gelogeert, had een kindeken broodsuyker ge- vraegd het welke nergens was dan bij ons. Mon pere en ik agterghem op syn peert, hebben het selve gedregen, ten selven tijd vraegde Monpere eene schildwagt uyt vreese dat er mogten eenige soldaten in ons huis kommen, sy daer souden hebben ontdekt dat geheel onsen salon, vol van alle soorten van dingen, meubels, was gevlugt en ge- bragt van de parochianen, er was veel koperwerk nog in den vyver geworpen. De klokken van de kerken wierden afge- daen en moesten naar Aelst gevoerd worden sy worden daer in stuiken geslaegen. die men kluyten noemde. Ik ben gevormd op het kerkhof te Burst omtrent 7 jaer oud zynde en hebb myne eerste communie te Aelst gedaen. Dan was te Herzele eenen commissaris en op de gemeenten adjointen en adjenten; al die trouwen moesten tot Herzele trouwen, den commissaris was een manken, ik heb hem gekend, de pastoryen wierden daar ook verpagt. Daer is eenen opstand gekomen; die wier den brigands genoemd, deze hebben de pa pieren op het kanton te Herzele verbrand, sy wilden de fransche weg en vry syn, sy kwamen er veele van Herzele, Hillegem en andere plactsen, met geweren, gaffels, (tc Te Burst gekommen synde kwaomen daar ook toegereden twee hondert Peerdevolk met stuiken kanon en hebben van p de hoogte, gescheid van Borsbeke en Burst, enige schuiten geschoten, waarop veele bri gands vlugten. Onzen agent is daer dood geschoten. Dc schuere is in brand gesteken cn verbrand. Deze was de tiende schuere Van de pastorye tot Burst. Den boer \an der Maeren is door de fransche gevangeh genomen omdat ze saegen, dat er brigands naer syn hof geloopen waeren, en meynden dat sy op syn hof versteken hadden, sy leyden hem mee naer Aelst om voor eenen conseil de Guerre te passeeren Monpere is naer Aelst gegaen en heeft met kennissen syne vryheid bekomen, de brigands als sy op trocken, vraegden bij ons en overal vlees, geld etc. Het jaer negen van de republiek is Mon pere Meyer te Borsbeke benoemd in het jaer 1808 tot Bambrugge en ik in syn plets ten jaere 1812 tot Bambrugge. ~*De vereenigde Mogendheden syn dan ge- kommen en de Garde Nation moest invoe gen gesteld worden. Er moest graen door de gemeenten gelevert en naer Antwerpen gevoert worden, ik zoude moeten kapitein aangewezen werden voor de Garde national maar meyer synde was ik vrye, den advokaat Van den Bossche is genoemd geweest en Jan van Temsche van Hillegem luitenant, met desen ben ik naer Antwerpen gereden vdor syn vryheid te bekomen, maer niet gekregen Hier te Borsbeke is van de Verenigde Mogendheden eerste gekommen en heefl een nagt hier gelogeert een bataillon hun overste die naer Audenaerde moesten gaan wij hebben hier gelogeert 70 Engels peerde volk, waer van den colonel by ons was van wien ik een peerd hebben verkogt Daer was een exerciceplein gemaekt op het land De Meyer, op het beneden Campen veld waer die van Ressegem met die van Borsbeke moesten alle dagen komen excer- ceeren tot dat sy vertrokken syn naer den slag van Waterloo. Het biljarttornooi «Beker Octaaf Uvin» te Aalst genoot een ruim succes. «St. Anna» wist in de finale St. Martinus uit te schakelen en als dusdanig laureaat te worden Zoa pei ju. U-;i' tr-, tav; iur' Kt fr.l wenst aan te wt-rven voor zijn kominerciele dienst te AALST WIJ BIEDEN een ganse reeks gekende produkten een bestaand klienteel - een theoretische opleiding in de firma vaste wedde (na 6 maand is een verhoging voorzien op overeenkomst) Produktiviteitspremie Wij zijn bereid de kandidaturen te onderzoeken van de jonge mannen (die een goede opleiding genoten en vrij van leger dienst zijn) die zich aangetrokken voelen tot een toekomst met bevorderingsmogelijkheden. De personen die interesse hebben voor deze aanbieding kun nen afspraak maken, telefonisch 02/18.31.25 toestel 26 of schrijven bureel blad onder letters O.B.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2