T>e 't en omstreKen Aalsters zangkoor St. Job jubileert Brief uit Lede NEC SPE( NEC ft/lETU Vijftig jaar muzikale adelbrieven Op 't Toneel front: Kern '63 en Gr. Tijl Nog over 't Ontwerp Van Reepinghen Partijen en verkiezingen Gery Helderenherg KLEIN LÜüËöEK ER Gazet van Aalst 21ste JAARGANG Nr. 36 Donderdag 6 mei 1965 VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 2,50 F HET NUMMER st Nadat zopas een piëteitsvolle hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van de onvergetelijke Gaston Feremans, zal zondag a.s. een andere oud-direkteur van de «Muziekschool» in tie Aalsterse herinnering komen. De jongere generatie zegt de naam Gustaaf Pape niet zo veel meer. Maar zij die hem hebben gekend, beseffen wat deze man, vergroeid met het kullurele -muzikale leven in zijn geboortestad, heeft gepresteerd, als toondichter, dirigent en muziekpaedagoog. Zijn naam blijft in het bijzonder verbonden aan de stichting van het bekende zangkoor St. Job, waarvan hij vanaf het ontstaan in 1915 de promotor was. VERMAARD is De stichting van dit zangkoor vijftig jaar gleden, zal zondag plechtig worden her- lacht. Het zal een passende gelegenheid jn om te herinneren aan wat dit zangkoor de loop van deze halve eeuw heeft bele- 2"èend. niet alleen voor de kloostcrgemeej?- chap van de Kapucienen, maar ook voor le katolieke gemeenschap in deze stad. voor Ie minnaars van de geestelijke muziek. Wat aanvankelijk, tijdens die memorabele lorlogsjaren, amper een mannenkoor was net 6 studenten-fraters en enkele leken, verd onder de kundige leiding van de op- fenvolgende dirigenten een vierstemmig ge- nengd koor met momenteel vijftig zangers 15 muzikanten. Deze orkestbegeleiding pindt haar ontstaan uit de tijd van de «Bar- baristen», een symphontekring die samen met het koor herhaaldelijk had meegewerkt »at bijna vanzelfsprekend tot een fusie j„imoest uitgroeien. 1 Het zangkoor St. Job is niet vreemd aan Roger Van de Wiele Gustaaf Pape de ruime belangstelling die telkenjare uit de ganse omstreken naar voor treedt voor de Kerstnachtmis. Herhaaldelijk trad het ook op te Brussel, Maeon en o.m. ook vorig jaar op het koorfestival in dc Rink te Aalst. Het repertorium is gebaseerd op vierstem mige missen van Vlaamse en Duitse kompo- nisten, alsook op liederen in bewerking van de opeenvolgende koordirigenten. Thans wordt het jubilerende zangkoor ge dirigeerd door de talentrijke Roger Van de Wiele, die in 1964 E. Plosmond als dusdanig opvolgde. Voortreffelijk pianist, begeleider en bezielend dirigent van Arbeid en Kunst en leider van het Vibratokwartet heeft fiij in het Aalsterse kulturele leven een ruime bekendheid verworven. HULDE Tijdens de Akademische zitting die zon dag doorgaat, na een H. Mis in aanwezigheid van Mgr. Catry en tal van andere geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders, zal hulde worden gebracht aan Mevr. Reyn- ders, dochter van wijlen Gustaaf Pape, als een posthuum gebaar van dankbaarheid aan de figuur van deze Aalsterse musicus en stichter van het zangkoor. Gustaaf Vanderheyden, lid van het zang koor sedert 1915, zal eveneens verplicht worden in de kijker te komen en met hem ook Edmond Backaert, Robert Dhaese, Ro bert Demette, Jozef Deridder, Jozef Desmet, Alfred Vandeneynde, Hortense Vermöesen, Camille Huyiebroeck, Godefroid Wils en Gilbert De Saedeleer. Het wordt een onvergetelijke dag in de annalen van het zangkoor St. Job, dat wij nu reeds namens ons blad van harte felici teren. N. PLECHTIGE JUBELMIS Zondag 9 mei 1965 te 10 uur ;n de Capu- eienenkerk. Plechtige JUBELMIS, opgeluis terd door koor en orkest onder leiding van Roger Van de Wiele. Inleiding door een preludium uitgevoerd op het orgel door Z.E.P. Osmond, oud-diri gent. «Missa Angelica» van Joannes Meuerer. «Ave Verum» van W.A. Mozart, onder het offertorium. «Alleluja» van Haendel na de H. Mis. Onder de Communie zingt Herman Slag mulder «O Cor Amoris Victima» van Peter Benoit. De H. Mis zal worden bijgewoond door Mgr. Catry, missiebisschop van Lahore, Hoogeerwaarde Pater Provinciaal der Capu- cijnerorde, oud-paters-dirigenten en begelei ders, personaliteiten en genodigden. Na de H. Mis, in de feestzaal van het St. Laurentiuscollege, feestzitting toegankelijk voor alle sympathisanten. Een posthume hulde zal gebracht worden aan de stichter G. Pape. Door de Capucieneoverheid en het stads bestuur /al een gez&tfienMjke huldiging ge bracht worden aan 11 jubilarissen. Van der ITeyden Gustaaf, lid sedert 1915 en enig overlevende Baccaert Edmond, lid sedert 1921 De Mette Robert, lid sedert 1924 D'Haese Richard, lid sedert 1927 De Ridder Jozef, lid sedert 1931 De Smet Jozef, lid sedert 1932 Van den Eynde Alfred, lid sedert 1932 Vermöesen Hortense, lid sedert 1937 Huyiebroeck Camille, lid sedert 1938 Wils Godefroid, lid sedert 1940 De Sadeleer Gilbert, lid sedert 1940 «Helena en de Levensvreugde» en «De man met de Paraplu» Twee Aalsterse toneelgroepen, Kern '63 en Tijl, hebben resp. een stuk voor het voet licht gebracht dat een ontkenning is van wat ooit de brave Vondel heeft geschreven over de oprechte echtelijke trouw. In «Helena en de Levensvreugde» heeft de Franse auteur André Roussin geput uit de bekende Griekse historie, waarbij de hoofdfiguur in kwestie, dame Helena, er nogal bijzondere huwelijksmorele opvattin gen op na houdt. Zo men wil een praatstuk, waar het vooral moet komen van een zeer snedige tekstver woording. Weshalve nu vrijwel iedere to neelliefhebber en flamingant stilaan weet dat daartoe 't Frans de taal bij uitstek is, komt dat woordenspel minder tot zijn recht in Nederlandse versie. «Helena en de Levensvreugde» heeft Kern '63 de gelegenheid geboden tot een over tuigende demonstratie van goede toneelkunst Daaraan is vanzelfsprekend de regie van een doorwinterde Frans Roggen niet vreemd, die daarenboven de beschikking had over een stel goede akteurs en aktrices, met Chris Bóni in de hoofdrol. Er werd in een vlot tempo gespeeld, schoon hier en daar in de eerste voorstel ling wel enkele kleine haperingen. Maar dat beterde dan wel, naar verluidt tijdens de verdere opvoeringen. Chris Boni bracht, zoals men dit van haar gewoon is, een gave vertolking raak wist zij de figuur van de speelse Helena te evo ceren. Kamiel Van Geert was overtuigend als Menelaos. Enkele malen was hij ten koste van de duidelijkheid ietwat te rap van tong, maar daarvan afgezien toonde hij zich andermaal als een der beste Aalsterse akteurs. Norbert De Jonge in de rol van Telema- clos akteerde met de vereiste zwier. Statige wachters waren Octaaf Van Geert en John Woolly. Een opvoering die een evenement bete kent in het recente toneelseizoen, waar het overigens ook niet aan leven in de brouwe rij, maar dan achter de coulissen, heeft ontbroken. Van regie was de voorstelling door Groep Tijl van «De man met de paraplu» geen voorbeeld. Wijl Frans De Brul, die nochtans als regisseur in het liefhebberstoneel van wanten weet, zich de bekentenis liet ontval len, wordt de verantwoordelijkheid fel ver minderd van diegenen die de wel wat ont goochelende indruk van deze voorstelling zwart op wit moeten vastleggen. De schrijvers van deze thriller, W. Din ner en W. Morum (Nederlandse vertaling Lode Verstraete) hadden in dit driehoeks- geval met dramatische afloop nochtans vol doende elementen aan de hand gedaan om het publick in spannende atmosfeer te hou den. Daarvan is hoogstens wat terecht ge komen in het derde en vierde bedrijf. Een storende indruk maakte vooral de onvoldoende roikenms, zodat voorzeggen voortdurend geboden was. Ondanks een en ander wist Lutgarde Van Lierde zich toch in haar rol als Ellen be hoorlijk te handhaven. En niettegenstaande de vele schaduwzijden bleek voldoende dat er bij een Willy Van der Fraenen (Gregory Black), Roger Van Acoleyen (Henry Martin) en Agnes Lievens (Elisabeth Graham) vol doende toneelpit aanwezig is, het komt er alleen op aan deze te ontbolsteren. Frans De Brul en Tijl kunnen zich troos ten met het bekende IJne fois n'est pas coutume. Uit een hartige repliek vanwege Karei Colson naar aanleiding van de in dit blad "gestelde vraag «Wat met Groep Tijl» blijkt daarenboven dat een nieuwe herfst en een nieuw geluid in 't verschiet liggen Wat wij Tijl van harte wensen. T. We hebben gezien dat de gemeenten Ba- vegem, Smetlede en Wanzele, die altijd heli- ben deel uitgemaakt van het kanton Aalst, overgeheveld worden naar het kanton Wette re n (de heer Van Laeys, notaris te Wet- teren, maakte immers deel uit van de kom missie van Justitie). Wanneer men nu weet dat het Richtplan van Sodegec de samensmelting van I^ede en Wanzele voorstaat (blz. 114). dan vraagt men zich af wat zin deze overheveling naar een ander kanton heeft van een der twee gemeenten die bestemd zijn om in een na bije toekomst tot één enkele samengesmolten te worden Men komt tot het besluit dat de verenigde kommissies geen kennis hebben gehad van het Richtplan, hetwelk nochtans in zijn ge- dactylografieerde tekst sedert midden 1964 ter beschikking lag. Wie draagt daarvan de schuld en wie draagt de schuld dat onvoldoende kontakt werd genomen met de kommissieleden die ons gunstig waren gestemd Verkiezingsperikelen Jos de Saeger in de Leeuwenkuil Kulturele Week gepland Lede Het staat nu vast Men gaat hier op 30 mei a.s. opnieuw ter stembus. Het werd maandagavond beslist tijdens een ge meenteraad onder voorzitterschap van bur gemeester Raes. Van oppositiezijde werd de gelegenheid te baat genomen om diverse bezwaren te opperen in verband met deze beslissing Maar uiteindelijk geraakte men dan toch akkoord. Nu het zover is gekomen stelt men vast dat de doorsnee Ledenaar toch stilaan zijn belangstelling voor de plaatse ijke politieke perikelen begint te verliezen. Een Leedse familie ziet met deze verkie zingen, in twee schuifjes een sedert lang ge plande reis in duigen vallen. Zei ons de ontgoochelde huisvader Ik vraag me af wat me weerhoud ook al een klacht bij de Raad van State in te dienen Burgemeester Raes blijkt in het ganse j verloop van de zaak nogal gerui 1 gesteld. I Anderzijds zitten de Volksuniejongens rond j Jef Cool op de wip, terwijl PVV-man Noel een volledige politieke inzet waagt met de j hoop dan de kansen keren ten gunste van zijn partij. Slachtoffers van de ganse historie zijn I natuurlijk de beambten van het gemeente huis voor wie een paar zware weken voor de boeg liggen. Vrijdag a.s. komt CVP volksvertegenwoor diger en gewezen leider van de Vlaamse CVP kamerfractie in de Volkskring oen woordje ten beste geven over de voorbije legislatuur. Er valt niet aan te twijfelen dat de Jos zijn Leedse pappenheimers kent. Men verwacht aan ook een extra belangstel ling uit omliggende gemeenten. Men hoopt daarbij dat politieke tegenstrevers minstens een fair-play zullen aan de dag leggen. De konfrontatie met onze Leedse leeuwen kuil zal in elk geval een boeiende politieke avond zijn. Ouderen hebben er aan herin nerd dat Jos De Saeger in de vooroorlogse jaren nog wel in het nabije Moorsel het federalisme h^eft verdedigd. Deze meting gaat door in de Volkskring. Kasteeldroef Aanvang te 20 uur. Voor volgende maand wordt hier een druk ke kulturele week gepland, waarover de ver tegenwoordigers van gedachten hehnc.i ge wisseld. Er werd bij deze gelegenheid onk de hoop uitgedrukt dat de herstellingswer ken aan net c tureel centrum zouden vor deren. Dat is inderdaad geboden in onze gemeente waar een intense kulturele bedrij vigheid wordt aan de dag gelegd Voor wie hel «nteresseert Het staat nu reeds vast «lat eefi postzegcltentoonstelling wordt gehouden rond Mariale motieven. Een van de leetnemers is de bekende Pastoor Do Trover uit St Dcnijs-Boekel Een verzameling die zelfs de buiten 'aan ders niet onverlet kunnen laten. L.N. Lijsten neergelegd Maandagnamiddag werden in het Vrede gerecht te Aalst de kandidaten'-isten neer gelegd van de CVP, BSP, PVV. NP cn VU, in aanwezigheid van Vrederechter Moreels, griffier Bonnaerens en andere ambtenaren en getuigen. ONWEER IN DE DENDERSTREEK Bliksem sloeg in te Erpe Twee meisjes gekwetst te Aalst Het onweer dat in de Denderstr?er. heeft gewoed bracht in verscheidene gemeenten stoffelijke schade mee. Zo sloeg de bliksem in te Erpe en vernielde oen TV antenne. De Aalsterse brandweer moest eveneens i - rukken. Aan de Denderstraat te Aalst werden de gezusters Van Goethem, Spinnestraat aldaar, gekwetst door een grote ladder die neer plofte. Op de steenweg naar Ninove werd c-en autovoertuig beschadigd ingevolge een af gerukte boomtak. GOUDEN PRIESTER JUBILEUM Door de Oud-leerlingen van de Verpleeg- stersschool van de O.L. Vrouwkliniek werd tijdens het voorbije weekeinde hulde ge bracht aan Z.E.H Direkteur Buyle, alias dichter Gery Helderenberg, naar aanleiding van zijn Gouden Priesterjubileum. Hij mocht een prachtig geschenk ontvangen, vanwege de dankbare oud-leerlingen. Dit geschenk, een kunstwerk van beeld houwer Mare De Bruyne, symboliseert de verheven betekenis van het priester- en kunstenaarschap. In «Kunst't -uws van zaterdag a.s. komen wij op deze gebeurtenis terug. NIEUWE AUTOSNELWEG DWARS DOOR ZUID-OOST VLAANDEREN Men weet dat momenteel een nieuwe auto snelweg Brussel - Kortnjk - Doornik - Rijsel wordt gepland waarvan een traject in de nabijheid van Geraardsbergen zal liggen, naar verluidt te Viane-Moerbeke Een oprit aldaar is dan ook noodzakelijk maar wellicht voor de administratie niet van zelfsprekend. Wie te Geraardsbergen onbevooroordeeld luistert, hoort dan ook de lof maken van een plaatselijk industrieel, de F. Wate- rinckx die onvermoeibaar voor de streekbe- langen op de bres staat. Reeds heeft hij zich, op zijn eentje, de medewerking weten te verzekeren van de geinteresseerde gemeentebesturen uit Ronse, Oudenaarde en vanzelfsprekend ook in de ge meenten van het Geraardsbergse. Dergelijk particulier initiatief verdient in derdaad aanmoediging en steun. TOERISME IN DE DENDERSTREEK De pers heeft dinsdag 11. de gelegenheid gehad opnieuw het toe stisch centrum «De Abdij» te Gera bergen te gaan verken nen. Eerlang wordt in i blad uitvoeriger op toeristische aspecten m de Denderstreek' ge handeld. Inmiddels moge toch nog eens ge wezen worden op de groei van het nog zeer jonge toeristische centrum in de stad van de Oude Berg, dat vorig jaar ca. 100 000 bezoekers kreeg. De Denderstreek is in haar toeristische mogelijkheden eerder beperkt Des te meer aandacht verdient het initiatief in het zuide lijk gedeelte van de streek. Wat hier in een paar jaar tot stand is gekomen, strekt alleszins het stadsbestuur van Geraardsbergen, met burgemeester De Putte en zijn medewerkers tot ere Dc oude abdij die door de familie Guille- nnn aan de stad werd geschonken, is inder daad een bezienswaardig museum geworden midden een heerlijke omgeving met een ver rukke'ijk nanorama over de Dendervallei Maar het is méér dan een museum" een fraai park met een dierentuin is er het voorwerp van een voortdurende belangstel 11rt van 'iel publiek, een restaurant biedt de mogeli jkheden voor gastronomische snoe perijen. En er komt ook weldra een sport- plain Het is maar een begin, zegt men te Geraardsbergen, waar men de laatste jaren do indeuk had nogal stiefmoederlijk te wor den behandeld. Het is dan ook voortreffelijk dat bv. het Ekonomisch Expansiekomitee niet alleen het zijne heeft bijgedragen tot de groei van het centrum, maar ook de aandacht heeft ge vestigd op andere problemen, o.m. in ver band met dc Markcvallei, de betere verkeers- mogelijkheden, do noodzaak aan nieuwe in- dustrien, enz. 't Arrondissement in 't Parlement Over de as. wetgevende verkie zingen leest U meer in onze volgende uitgave. ADELAARS WIJ BLIJVEN ZELFSTANDIG Definitief punt achter - fusiegeruchten Een stemming tussen Volharden en Ade- l.v-s heef» thans naar het heet onherroepe lijk een punt gezet achter diverse geruchten omtrent een fusie Dc Adelaars blijven voort hun eigen weg gaan. De wedstrijd Adolaare-Bóonwijk van zon- d-i 11. werd bedecht met 1-5. Raymond Bauters van eerstgenoemde ploeg maakte i to dezer vele rheid 7iin 22e doelpunt van dit v •- ;c v.tor Adelaars was Iongetwijfeld de afwezigheid van doelman 1 ••>- Hij werd vervangen door vcldspe'.cr Custeur.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1